Militaire vliegers van vier landen zwermen boven het verdronken land Toestand in noodgebieden van West-Brabant weinig veranderd Van de vroege morgen tot de late avond Bij eerste hulpkreet wenden zich naar direct bedreigde vliegtuigen plaatsen Amphibiewagens worden van de lucht uit gedirigeerd Geheel Tiengemeten staat onder water Schip in nood/ IN AMERIKA ZIJN GROOTSCHEEPSE HULPACTIES IN VOORBEREIDING Dr. A. Loudon tijdens concert overleden Waterstaat vraagt materiaal KONINKLIJKE MARINE MET 2000 MAN BIJ HUIPWERK INGESCHAKELD Ook Sprundel zwaar geteisterd Land van Heusden en Altema nog in critieke omstandigheden Goede regeling van Hefschroefvliegtuigen halen honderden mensen van daken en uit bomen TILBURG vraagt kleding en dekking Geen hockey, korfbal, tafeltennis en hand bal op Zondag Donderdag 5 Febr. 1953 Pagina 5 (Van een speciale verslaggever) GILZE RIJEN, 4 Febr. Militaire vliegers van 4 naties: Nederlanders, Amerikanen, Britten en Belgen, speuren van het krieken van de ochtend tot de avond invalt over de waterwoestijnen van Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, St. Phi- lipsland en Tholen. Snelle jagers, zware transport toestellen en amphi'bievliegtuigen, zeer lichte „Pipercups" en zeer fragiel lijkende hef schroef - vliegtuigen, ongeveer 130 bij elkaar, doen hun werk krachtig en moedig, verbonden door kraken de en gonzende radioverbindingen. Hier worden zandzakken, voedsel of medicamenten afgeworpen, daar duiken de verkenners diep naar het gore wa ter. Een waarschuwing, en kort nadien komt een helicopter aan. Ergens op een dak zit een eenzame mens, verkleumd, wanhopig te bidden tot het eindeloze watervlak. „Was hij eerst ook alleen, daar op het dak?", vraagt men zich af. Misschien misschien ook niet...! Langs een ladder, onder de nu stilstaande helicopter, laat een man zich zakken. Hij helpt de eenzamen, de naamlozen en duizenden ellendigen. Een der redders moet op de plek, waar een slachtoffer gevonden wordt, achter blijven, omdat er voor hem in vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt hij wel weer opgepikt. De naamloze van het dak is allang veilig. Overal ziet men de vliegtuigen zoeken en helpen. Zieken worden getranspor teerd, gezonden naar veiliger haven gebracht. De verkenningsvliegtuigen dirige ren ook de „ducks", de amphibiewagens, die als vette slakken over de verdron ken eilanden kruipen. Deze varende wagens zyn een ware uitkomst. by het red dingswerk. Velen kunnen thans bereikt worden, die anders reddeloos verloren zouden z\jn. Met 40 tegelyk kan men de slachtoffers snel en veilig vervoeren. Eerst ging het transport over de ondiepe wateren met roeiboten, doch ook deze staken soms nog te diep om geïsoleerde plaatsen te bereiken. By tientallen varen grote en kleine schepen op de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen. Het weer was vanmiddag nog kalm. Vele schippers, die met deze wateren niet bekend zyn heb ben hun weg niet kunnen vinden. Sommige boten zijn vastgelopen, enkele blijken by eb boven op een zandbank te zitten. VLIEGVELD VALKENBURG, 4 Febr. De commandant van een Oxford van de ma. rine-luchtvaartdienst heeft op het vlieg veld Valkenburg medegedeeld, dat het gehele eilandje Tiengemeten in het Ha ringvliet, behoudens enkele plekken, on der water staat. In het dorpje Tienge meten zag de commandant de bewonen naar buiten komen, toen het vliegtuig rondcirkelde. Op een klein stukje grond langs het dorp was vee samengedreven. Bij de ingang van de haven is een scheep, je bver de dijk geslagen en ligt 6 a 7 me ter ver in het land. Een boerderij te Vluchtheuvel in de middenpolder is door het water stukgeslagen. Er weiden daar geen mensen waargenomen. Op de uiter ste Oostpunt van het eiland, waar enige huisjes staan, hangt de was buiten. Ook hier werd geen teken van leven gezien. Rond het middaguur klinkt een nood kreet van het Haringvliet: schip in nood! Verkenners, helicopters en een amphibievliegtuig spoeden zich erheen om assistentie te bieden. Zo werken schepen, vliegtuigen en ducks aan alle kanten samen om te helpen, waar nood heerst. Ons verkenningsvliegtuig, be stuurd door een jonge kundige vlieger, scheert over Flakkee. Van Ooltgens- plaat tot voorbjj Middelharnis en Som- melsdyk is dit een watervlakte, waar uit de daken van boerderyen, huizen en schuren, of zeer vaak slechts de resten daarvan steken. Tussen Dirksland en Meliszand zien wjj een droog polder eiland. Gered Het is de vraag, want de polderdijken, die het niet hielden, zien er zwak en afgekalfd uit. Vliegtuigen werpen er balen met zandzakken af. Men ziet de bevolking graven van hun nog van de vloed verschoonde grond om hen te vullen. Die dijken moeten ver sterkt worden. CADAVERS Over grote trajecten is de zeedyk van Flakkee weggeslagen. Op enkele stuk ken gespaarde polderwijken grazen hier en daar wat runderen. Hun aantal wordt verre overtroffen door de cadavers, die her en der met van het water opgebla zen lijven tegen de dyken gespoeld lig gen. Enorme hoeveelheden wrakhout, stro, dode kippen en varkens, kleren en huisraad werden door de wind tegen de dijken en huizenresten geblazen. De lij ken der bewonei-s zijn zoveel mogelyk uit deze rampzalige ravage gevist. Stel lendam ligt achter zijn haventje levens loos tussen water en slyk. Deze door Urk geadopteerde vissers plaats is noch aan het Haringvliet, noch aan het Springersdiep meer door dyken beschermd. Goeree is daardoor weer een apart eiland geworden, waarvan duinrand nog slechts boven het water uitsteekt. Verkenning boven Schouwen-Duive land bevestigt de berichten, dat dit eiland op de duinenrij na, die tot onge veer Renesse, Haamstede en Burgh reikt, vrywel totaal door de zee ver zwolgen is. Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse en alle andere plaatsen daar tussen zyn geheel of gedeeltelijk over stroomd. Men kent hen aan de kerkto rens en vormen van de havens. Het eiland biedt hetzelfde beeld als Flakkee met zijn rampzalige plaatsen als Oude en Nieuwe Tonge. De havens liggen vol schepen. Vliegtuigen speuren en helpen. R.oei boten, ducks en ook rubberboten trachten geïsoleerde stakkers te bevry- den. Hulpverlening en evacuatie zyn in volle gang. En tegen de tuinen en dijk- resten ligt de zee, die ais 'n bruut beest, gezweept door de felle orkaan, al deze ellende veroorzaakte EVACUATIE Duizenden en duizenden slachtoffers van de stormvloed worden van de eilan den gehaald. Duizenden verlenen hulp by transport, verpleging en onderdak. Ook de Amerikanen sjouwen en sloven zich uit by het reddings- en herstelwerk. Zo doen ook de Britten, de Fransen, de Belgen en de Nederlanders. Zo zullen de helpers van andere nationaliteiten doen, die thans in aantocht zyn. Grote colonnes stromen naar de uiter ste randen der geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten, en ma terialen. Daar wordt het transport voortgezet met boten, schepen en vlieg tuigen, die dan weer met tientallen on- gelukkigen terugkomen. Met het uur zwelt deze stroom. Ze ontvangen kle ding, voedsel, medische zorg en gaan dan slapen. Nadien vertrek naar een evacuatie-oord. Zo geldt het in de op vangcentra, waar artsen, verpleegsters, het Rode Kruis, militairen van alle wa penen en andere vrijwilligers van diver se organisaties dag en nacht in de weer zijn. Ondanks de onvervaarde aanpak, ondanks de hechte nationale en inter nationale samenwerking, is toch nog de hulp voor velen te laat gekomen. Het menselijke uithoudingsvermogen Is beperkt. Na dagenlang wachten z\jn mannen, vrouwen en kinderen van uit putting op zolders en daken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, z(jn slachtof fers gevallen. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicopters gebracht naar geïsoleer de zieken, die dringend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te behouden, de levens van hen die van alle aardse be zit zyn beroofd. Prins Bernhard terug in Neerland: Koningin, diep onder de indruk van de gebeurte nissen der laatste dagen, begroette gemaal SCHIPHOL. 4 Februari. Verwel komd door H.M. de Koningin en minister Beel is prins Bernhard vanmorgen te half acht met de „Olivier van Noort" uit New York op Schiphol teruggekeerd. Schiphol lag nog ietwat verlaten in de schemering toen minister prof. dr. L. J. M. Boel en de secretaris-generaal van al gemene zaken, mr. C. L. W. Fock, naar de aankomsthal werden geleid. Enige minuten voordat het lijntoestel waarin de prins en zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, zich bevonden zou arriveren stopte de koninklijke auto aan de rand van het vliegveld. De koningin begaf zich, zonder gevolg, met de minis ter en mr. Fock naar een ontvangkamer, DEN HAAG, 4 Febr. Tijdens een concert van het residentie-orkest in het gebouw voor kunsten en weten schappen in Den Haag is vanavond overleden dr. A. Loudon, secretaris generaal van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het Resi dentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurska mer. Hij is zestig jaar geworden. Woensdagmorgen vroeg is Z. K. H. Prins Bernhard met een K.L.M.-toestel uit New York weer in Nederland aangekomen. De Prins lieeft zyn bezoek aan Amerika afgebroken., en is zo snel mogelijk naar ons land teruggekeerd in ver band met de watersnood. Prins Bernhard legt een verklaring af voor de radio, na zyn aankomst op Schiphol. Naast hem H. M. Koningin Juliana en Minister Becl die ter verwelkomng aanwezig waren. Prins Bernhard was kennelijk verrast toen hij bij zijn aankomst door de konin gin werd begroet. Beiden waren zicht baar onder de indruk van de gebeurte nissen der laatste dagen. Alvorens het vliegveld te verlaten begaf de prins zich naar een gereedstaande microfoon waar in hij enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de wereldomroep, ver volgens voor de B.B.C. Van het ogenblik af, zo zeide hij, waarop de slag die Nederland heeft ge- trofen, in Amerika bekend was gewor den, was hem een overvloed van mede leven betuigd. „Mijn telefoon heeft niet stilgestaan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen zal worden". Voor de BBC sprak de prins zijn diepgevoelde dank uit voor de blyken van medeleven met een ramp die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die tyd stond H. M. de Koningin be heerst maar zwijgend en in gedachten Het zwaar getroffen Stellendam op Goeree, waar de toestand vol gens een ooggetuige, die een vlucht over dit eiland had onder nomen Maandag nog zeer critiek zou zijn. (Luchtopname ANP-foto) DEN BOSCH, 4 Febr, De provin ciale waterstaat van Noord-Brabant heeft ten behoeve van de versterking van de binnendijken van het eiland Tholen dringend behoefte aan rijshout, staken en latten van ongeveer 75 cm. lengte, gegalvaniseerd ijzerdraad voor krammatten en roggestro. Verder is er dringend behoefte aan schoppen, korte en lange waterlaarzen en bind draad voor zandzakken. Aanbiedin gen bij de provinciale waterstaat Noord-Brabant, tel. K 4100 - 8131. De provinciale waterstaat Noord- Brabant beschikt over enkele lïcht- ;ggregaten ten behoe\e van de nood- ge oieden Honderd marinevaar- verdiept temidden van de groep perso nen die bij deze korte, plechtige verwel koming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de ko ninklijke familie naar Soestdijk vanwaar de prins enige uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot I zwaartepunt van de activiteit verlegd 'n vlucht over de getroffen gebieden zou naar Schouwen-Duivenland en Stave gaan maken. nisse. Om deze reden werden o.a. 4 tuigen in de ramp gebieden DEN HAAG, 4 Febr. Bij het aan breken van de noodtoestand werd het marinepersoneel opgeroepen. Dit per soneel werd ter bescnikking gesteld van de plaatselijke militaire autori teiten. Thans is ongeveer 2000 man van de koninklijke marine bij het red dingswerk ingeschakeld. Tevens werd onmiddellijk begonnen met 't gereed maken van alle voor het reddings- werf heeft hieraan tot nu toe nacht en van de koninklijke marine. De rijks- wer fheeft hieraan tot nu toe nacht en dag voortgewerkt. Reeds op Zondag konden de vaartuigen, die zich bevon den in inrichtingen der K.M. nabij het rampengebied worden ingezet, terwijl de vaartuigen die elders vaarklaar la gen naar het getroffen gebied werden gedirigeerd. Thans zijn 100 motorvaartuigen van de koninklijke marine reeds bij het reddingswerk betrokken of daarheen onderweg. Nog 22 motorvaartuigen worden gereedgemaakt. De grootte der vaartuigen varieert van 500 ton tot kleine motorboten. In totaal zijn 12 mijnenvegers inge schakeld. Sinds 2 Februari is het sleepboten met 9 motor vletten van de K.M. naar Zierikzee gezonden. Afzonderlijke vermelding verdient het koninklijk jacht „Piet Hein", dat gereed gemaakt is als hospitaalschip. Het is van Den Helder vertrokken. De marineluchtvaartdienst is zeer actief geweest. Talloze vluchten ter verkenning en voor het uitwerpen van rubberboten, voedsel, en hulpmid delen worden uitgevoerd. De helicop ters en de Sea-otters (amphibie- vliegtuigen) maakten zich verdienste lijk door mensen uit benarde posities te verlossen. De helicopter had op 2 Febr. 45 personen gered. De Sea- otters hebben velen naar droog ge bied getaxied en gewonden naar Val kenburg overgevlogen. Arbeidsbureau^ 's avonds open voor aanvragen DEN HAAG, 4 Febr. De directeur- generaal van het rijksarbeidsbureau deelt mede, dat de arbeidsbureau's te Dordrecht, Sliedrecht, Gorinchem, Rot terdam, Maassluis, Den Haag, Delft, Leiden, Gouda, Utrecht, Zeist, Den Bosch, Almkerk, Tilburg, Breda, Roosen daal en Bergen op Zoom tot 11 uur des avonds geopend zijn voor het in ont vangst nemen van aanvragen om ar beidskrachten voor de noodgebieden. Mohammedanen bidden voor Nederland DEN HAAG, 4 Febr. Op aansporing van de wnd. hoge commissaris van In- donisië, mr. Susanto Tirtoprodjo, zal de Mohammedaanse raad in Nederland Zon- 8 Februari a.s„ te 12.00 uur een bid stond houden op de residentie van de hoge commissaris, „Backershagen" te Wassenaar, voor de slachtoffers van de ramp. Tot de vertegenwoordigingen van Pakistan. Perzië. Egypte en Turkije zal het verzoek worden gericht om deze bid stond b\j te wonen. Amerikanen richtten benzinedepot in WOENSDRECHT, 4 Februari. Volgens de berichten, dio van terugkerende vliegers op Woensdrecht worden ontvan gen, bevinden zich in de overstroomde gebieden op Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee vrywel geen personen meer op daken of in bomen. Er worden nu hoofdzakelijk mensen van zolders gehaald. Men heeft hier de indruk, dat, wanneer er hard doorgewerkt wordt, de taak van de hef schroefvliegtuigen, voor wat Schouwen en Duiveland betreft, vandaag grotendeels zal worden volbracht. Verder wordt op het hoofd kwartier van de luchtbasis te Woensdrecht vernomen, dat •le toestand in Oosterland minder ernstig is, dan het »ich aanvankelijk liet aan zien. De hefschroefvliegtui gen, die door Engeland en Amerika ter beschikking werden gesteld blyken wel zeer belangrijk by het red dingswerk in de noodgebie den te zyn. In enkele uren tiids hebben de Amerikanen en de Engelsen gisteren ver scheidene honderden mensen van daken en uit bomen in de getroffen gebieden ge haald. Dinsdagmiddag arriveerden op de vliegbasis Woensdrecht acht Amerikaanse hefschroef vliegtuigen. die elk drie per sonen kunnen vervoeren en een groot Amerikaans toestel, met een vervoerscapaciteit •an acht personen. Vijf minu ten hadden de Amerikanen nodig om benzine te laden en onmiddellijk daarop zijn zij vertrokken naar de punten waar hun hulp dringend no dig was. De Amerikanen werken door totdat zij juist voldoende benzine hebben om de terugreis naar de basis te maken. Een der toestellen bleek bij het invallen der duister nis al zijn benzine opgebruikt te hebben. Bij Zijpe werd een noodlanding gemaakt en de bcmaning heeft daar temid den van de geëvacueerden de nacht doorgebracht. De hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht kun nen betrekkelijk weinig ben zine medenenien. Reeds na ongeveer een uur moet het reddingswerk worden ge staakt en de terugreis naar de basis worden gemaakt. Om het tijdverlies, dat he* laden van brandstof met zich brengt, zoveel mogelijk te be perken, heeft men thans te Melissant, dat in de onmid dellijke nabijheid van het operatieterrein ligt, een ben zinedepót ingericht, zodat de toestellen vrijwel zonder on derbreldng in actie kunnen blijven, Van Woensdrecht uit opereren voorts zeven Engelse hefschroefvliegtuigen, terwijl er in de loop van vandaag nog vier toestellen worden verwacht. De Engelse toestellen zyn wat groter van formaat, doch kunnen niet meer personen vervoeren dan de Amerikaan se. Wel hebben z» een gro tere benzinetank, zodat zy langer in de lucht kunnen blyven. Het reddingswerk van dc luchtmacht is thans, zo deelt men ons hier mede, volledig georganiseerd. De hefechroef vliegtuigen brengen de men sen, die zij uit hun geïsoleer de positie hebben verlost, naar droge plekken in de omgeving, vanwaar de gered den met boten of amphibie- voertuigen worden afgehaald De boten en de amphibie- voertulgen worden door kleine toestellen met een geringe snelheid, of pipercups, de weg gewezen naar de cri tieke punten. Het materieel van de Nederlandse lucht macht' dat te Woensdrecht aanwezig is. bestaat bijna uitsluitend uit lestoestellen, die voor de hulpverlening moeilijk te gebruiken zijn. Men doet uiteraard wat men kan. Er worden verkennings vluchten boven het getroffen gebied gemaakt. en enkel» toestellen hebben landingen op het strand bij Haamstede gemaakt om personen te eva cueren. Er bevinden zich hier ver der nog twee hefschroef vliegtuigen van de Sabena, die op eigen initiatief aan het reddingswerk deelnemen De operatie van deze toestel len worden door het basis commando gecombineerd met die van het overige materieel. Vandaag redden Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen 350 a 400 personen, meren deels inwoners van Nieuwe Tonge, die naar het veiliger Sommelsdijk werden overge bracht. De Belgische en En gelse hefschroefvliegtuigen redden ongeveer 100 personen. De vliegtuigen van de Ne derlandse luchtmacht maak ten eveneens vele vluchten boven de noodgebieden, zij wierpen zandzakken uit, o.m. boven Veere, Zonnemaire en Burgh. Verder werd er voed sel, kleding en allerlei mate riaal afgeworpen boven Krab- bendijke. Schuddebeurs en an dere plaatsen. De Engelse en Belgische hefschroefvliegtuigen hebben zich verder bezig gehouden met het verplaatsen van ma teriaal, het afwerpen van voedsel, kleding en medica menten. Alle hefschroefvlieg tuigen zijn ondanks een ster ker wordende wind en gelei delijke verslechtering van het zicht met de hulpverlening voortgegaan tot de duisternis inviel. evacuatie DEN BOSCH, 4 Febr. Vol gens opgave van de Provinciale Waterstaat Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch is er Woensdag over het algemeen weinig veran dering gekomen in de toestand van het water in de noodgebie den. De waterstanden regelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het wa ter is nog geen sprake. De Oude Fijnaart-polder en het Oudland van Standaarbuiten in West- Brabant zijn tot op heden droog gebleven. In Klundert (voor 90 percent onder water) zijn zeker 13 doden te be treuren, aldus deelde de burgemees ter van deze gemeente ons Woensdag mede. Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel wegge sleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw van Wensen-Tolenaars en zeven kin deren in de watermassa omkwamen. inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rond de ge meente ligt een vlakte van 7 ha. onder water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water. In het hoger ge legen gedeelte van Sprundel zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Er is een groot gebrek aan boten met motor. De burgemeester verzocht zo spoedig mo gelijk boten te sturen. Er was Woens dagmiddag geen direct gevaar, maar de wind stak op. Honderden mannen van de genie en burgers werken aan de dijken. In het land van Heusden en Altena is de dijk, waarover de verkeersweg loopt van Keizersveer naar Sleeuwijk, uiterst zwak. Ook hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestreden. Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waalwijk is eveneens nog een kritiek punt. De burgemeester van Almkerk in het land van Heusden en Altena heeft in een proclamatie de bevolking aangespoord zoveel mogelijk te evaeuëren. De dijk aan de kant van de Biesbosch is zo slecht, dat doorbraak dreigt, waardoor het land van Heusden en Altena hoog onder water zou kunnen komen te staan. In de loop van de dag werden uit vliegtuigen zandzakken geworpen. EVACUATIE De hulpverlening aan de slacht offers wordt met een maximum aan inspanning voortgezet. De evacuatie wordt in hoofdzaak geregeld vanuit de vier grote centra Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda en Den Bosch. Het ligt in de bedoeling evacué's dicht mogelijk bij hun woon plaatsen onderdak te verschaffen. Wanneer de opname-capaciteit van het ene centrum overschreden dreigt te geraken, of anderszins de hulpverle ning minder snel zou verlopen, wordt overgeschakeld op een volgend cen trum. 's-Hertogenbosch is voorlopig het laatste opvangcentrum. De ge meente Eindhoven blijft in reserve, of is eveneens gereed om ongeveer 1200 evacué's op te nemen. Een groot aan tal gezinsverzorgsters staat in Brabant gereed om straks wanneer het water verdwenen zal zijn met de geëvacueer den terug te gaan en hen de helpende hand te bieden. Door het provinciaal Opbouworgaan werden 15 centrale magazijnen voor goederen ingericht. De noodgebieden worden zoveel mo gelijk telefonisch bewerkt om de be hoefte aan goederen op te vragen. Door de vele aanbiedingen van rollend materieel kunnen de goederen onmid dellijk worden verzonden. In duizen den gevallen werd reeds op efficiënte wijze hulp geboden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goede ren. Het verkeer naar en van de noodgebieden wordt dikwijls door deze karavanen belemmerd. Als opslag plaats van dekens, spontaan aange boden goederen, zijn de veemarkthal len in Den Bosch aangewezen. De pastoor van Nieuwendijk in het land van Heusden en Altena heeft meegedeeld, dat er in deze plaats drie doden zijn te betreuren. Er is enorm veel schade aangericht. Een noodzie kenhuis is ingericht in de gerefor meerde pastorie. De huizen staan half onder water; de dijken zijn op enkele plaatsen doorgebroken. Aan de dijk in Steenbergen zijn opnieuw 17 doden (vermoedelijk uit Nieuw-Vossemeer) aangespoeld. Woensdag werd medegedeeld, dat de geëvacueerde bewoners van Wagen berg, woonachtig in de Dorpsstraat, te rug konden keren. De burgemeester van Terheijden, in welke gemeente Wagenberg ligt, deelt thans mede, dat als gevolg van de ongunstige weerbe richten, dit geen doorgang kan vinden. DEN BOSCH, 4 Febr. Het Pro vinciaal Opbouw Orgaan te Tilburg, het centrum voor de aanvoer en af voer van goederen, bestemd voor de noodgebieden, heeft, naar het ons mededeelt, een tekort aan dekens, kinderkleding, mannenkleding, rub berlaarzen, matrassen, lakens en slo pen. Aanbiedingen Tilburg telefoon nummer K 4150 - 2654. Burgemeester van Rilland omgekomen RILLAND BATH, 4 Febr. Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland Bath op Zuid-Beveland is omgekomen. H(j zou meegereden zijn met een der bussen, waarmede hulp zou worden ge haald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen eens klaps een vloedgolf, waardoor hy de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klim men, vanwaar h(j later gered werd. Het gerucht, dat de burgemeester van Nieuwe Tonge zou zyn omgekomen, is niet juist. IN VERBAND MET RAMP BESTUUR VAN K.N.V.B. ZAL ZICH HEDEN BERADEN DEN HAAG, 5 Febr. In ver band met de nationale ramp heb ben de besturen van de betref fende bonden besloten alle hoc key-, handbal-, korfbal- en tafel tenniswedstrijden (hoofd- en over gangsklasse)welke voor Zater dag en Zondag waren vastge steld, af te gelasten. Het bestuur van de K.N.V.B. komt heden in een bijzondere vergadering bijeen teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijdprogramma voor Zaterdag en Zondag. In Dordrecht verloopt hulpverlening vlot DORDRECHT, 4 Febr. De burgemees- :r van Dordrecht deelde ons vanmorgen mede, dat men de toestand thans volko men in de hand heeft, het hulpverlenings- werk is volledig georgaiseerd. Vandaag worden 20 a 30.000 geëvacueerden uit Zeeland verwacht, die door zullen gaan naar Utrecht. Voor zover dit mogelijk is, zullen zieken in Dordrecht worden opge nomen. De beschuit- en chocoladefabrie ken „Victoria" in Dordrecht zullen met ingang van morgen op halve kracht gaan werken en met ingang van Maadag weer normaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3