Zo helpt Nederland EH-ieïeTa HULP UIT ALLE DELEN VAN DE WERELD NOG GROEIENDE Z WITS AL Legboek Naastenliefde Paleis Het Loo voor geëvacueerden PAUS ZENDT TREIN ZUIDVRUCHTEN SPRINGTIJ. SPRINGVUOED EN STORM- VUOED: VERSCHIETENDE BEGRIPPEN WESTDUITSE BONDSDAG HERDENKT SLACHTOFFERS IN NEDERLAND Donderdag 5 Febr. 1953 l*) Pagina 4 (Een catastrofale vloedgolf geselde Nederland en dompelde duizenden mensen In rouw en ellende. Tientallen duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn door het water verjaagd. Berooid vinden velen van hen onderdak bij gastvrije mede burgers, die het geluk hadden niet door de ramp getroffen te worden. Een andere vloedgolf gaat nu over Nederland: een vloedgolf van binnen- en buitenlandse hulpverlening. En voor de vierde achtereenvolgende dog laten wij hier een l\jst volgen (uiteraard weer onvolledigvan de buitenlandse hulpver lening RED.) In Aruba werd op de eerste dag f 55.000 opgehaald. De militairen daar zamelden f 10.000 in.... op één dag. Bij de grote particuliere bedrijven wordt eveneens een hulpactie georganiseerd. Het Franse agrarische vakverbond heeft een beroep gedaan op alle boe ren en landarbeiders geld en kleding naar Nederland te sturen. De Belgische jeugdbeweging biedt 300 bedden, 300 matrassen en 600 dekens aan. Een colonne van het Antwerpse Rode Kruis is op weg naar Nederland. Het zijn wagens van particulieren met voedsel en kledingstukken. De Sabena heeft 2500 paar rubberlaarzen gebracht. Uit Rome komen vier vliegtuigen (met het persoonlijk vliegtuig van president Einaudi) met kleding, dekens, fruit en jam. De Italiaanse parachu tistenvereniging heeft hulp aangeboden. De Zweedse Coöperatieve verenigingen hebben een half millioen kronen aangeboden. Nederlandse immigranten in Nieuw-Zeeland hebben een comité gevormd voor het stichten van een hulpfonds. Het gemeentebestuur van Wenen heeft een lijst geopend voor intekening. Zelf gaf het stadsbestuur een half millioen schilling. Uit Nice is een vliegtuig met duizend dekens en warme kleding vertrok ken. Gemeente Cannes gaf een millioen francs. De Volkswagenfabrieken in Duitsland heeft een ambulance-auto aange boden. Tweehondervijftig kisten met kleding van het Canadese Rode Kruis zijn onderweg. In Nieuw Guinea is een centraal comité voor hulp opgericht. Luxemburg stuurt 2500 dekens. Een Zweedse firma stuurde per K.L.M. achttien pakketten met kleding. Inwoners van Bergen in Noorwegen stuurden een vliegtuig met dekens en kleren. De B.P.M. (Bataafse Petroleum Mij) met dochtermaatschappijen hebben reeds eeu enorme som geld bijeengebracht. Personeel in de Antillen gaven 250.000 gulden. In Nederland gaf het personeel 500.000 gulden. De Ned. Aard olie Mij schonk 25.000 gulden. Inzamelingen zijn nog gaande. Twee rederijen in Noorwegen schonken ieder 10.000 gulden. Het Zwitserse Rode Kruis heeft duizend kilo rubberkleding en beddegoed gestuurd. Morgen komt een Zwitserse helicopter aan, die op het water lan den kan. Uit Denemarken komt een Catalina-vliegboot met dekens en kleding. De bemanning heeft opdracht zich met toestel ten diense te stellen van de Nederlandse autoriteiten. De piloot is de in Nederland geboren vlieger H. Steinbeck. Even eindeloos als de stroom van giften en hulpaanbiedingen is de stroom van blijken van medeleven uit alle windstreken van de wereld. Premier Holland van Nieuw-Zeeland betuigde in eeu telegram zijn deelneming. De ..Knesset", het Israëlische parlement, heeft in een speciale plechtige bijeen komst uitdrukking gegeven aan diep medeleven inet het Nederlandse volk. Het Italiaanse Vakverbond en het Franse Vakverbond („Force Ouvriere") stuurden telegrammen van medeleven. Het Duitse vakverbond deed zijn deelneming vergezeld gaan van 45.000. Dr. Drees ontving telegrammen van de Griekse minister-president, Papagos; de minister van buitenlandse zaken van Uruguay; de zaakgelastigde van Tsjecho' slowakjje. Van de volgende landen zijn nog betuigingen van deelneming binnengekomen: Hongarije. Brazilië. Chili. Sovjet. Unie en verder van de zaakgelastigde van Mexico. De moderator van de kerk van Schotland zond een telegram aan de praeses van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk. Premier Mossadeq en de minister-president betuigden hun deelneming. Het Noorse Storting (Parlement) zond een telegram van medeleven Dit doet Zweden STOCKHOLM, 4 Febr. Door Zweden gaat een goll' van medelijden met de catastrophe, die Nederland heeft getroffen. De 10- jarige prinses Christina, de jongste dochter van prinses Sibylla en zusje van (lo 6-jarige kroonprins bracht een bezoek bij de Nederlandse gezant, de heer Daniëls. Zij werd vergezeld door haar onderwijzer en een aantal klassegenoten, en overhandigde de opbrengst van een collecte,, die op haar initiatief in haar school was ge organiseerd. De stroom van goederen lakens, de kens, schoenen, kleren, waaronder zelfs verschillende bontjassen, begon Dinsdagmorgen te 8 uur bjj de in de pers gepubliceerde adressen binnen le vloeien en duurde aan één stuk voort tot 's avonds 9 uur. toen men (om het binnengekoniene althans enigermate to kunnen verwerken) de deur moest sluiten. Een Philips- vrachfwagen verzamelde goederen aan de adressen, die telefonisch wa ren opgegeven. Oude vrouwtjes gaven wat zg missen konden. Een onbekende Zweed, die op een der adressen hoorde, hoe zwaar de vloedgolf Nederland had geteisterd en wat daar nodig was. ontdeed zich van zijn winterjas, maakte een bui ging naar (1e sorterende dames en verdween weer ln de kou van Stockholm. In verschillende fabrieken is spon taan een collecte georganiseerd waar bij door velen het loon van een dag wordt geofferd. Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind [bedreigende gevaren bestrijden met„ K KINDER-HONING»! van Ken, die door ons toedoen hebben geleden" Duitse hulp ondanks eigen vluchtelingen BONN, 4 Febr. Vierhonderd afge vaardigden en vele honderden toe hoorders rezen Woensdagmiddag van hun zetels op toen president dr. Her mann Ehlers de zitting van de Bonds dag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstroming in Nederland, Engeland en België. De Bondsdag heeft eenstemmig een voor stel van alle partijen aanvaard, waar in de Bondsregering werd opgedragen zoveel mogelijk hulp naar de getrof fen landen te zenden. De Bondsdag begroette met applaus van alle banken de mededeling van bondskanselier dr. Konrad Adenauer, dat de regering reeds haar hulp aan de drie landen had aangeboden en dat de Nederlanse regering de eerste ge weest was, die deze hulp aanvaard had. „Wij beschouwen deze hulpverle ning als een internationale taak. Het is in het bijzonder onze taak de hel pende hand te reiken, nadat wijzelf in zo grote male hulp van het buiten land hebben ondervonden", aldus zei- de dr. Adenauer. De kanselier voegde eraan toe, dat nog meer Duitss rivier boten naar Nederland zouden worden gezonden, nadat de eerste tien reeds waren vertrokken. Tevoren had de pres^-ent van de Bondsdag de slachtoffersde ramp herdacht. Hij vertolkt exiaarb ij het „diepe medegevoel van het Duitse par lement en het Duitse volk" met de slag, die „onze vrienden getroffen heeft." der Bij de chèque, die prins Bernhard bij zijn vertrek uit New York van de rector van „St, Mark's Church in the Bouwerie" kreeg, zat het volgende briefje; „U weet, dat wij in St. Mark's; u in onze gebeden gedenken en wij bidden om vertrouwen, moed kracht voor Hare Majesteit, u en uw volk en in het bijzonder voor hen, die in nood verkeren". Saarland wil vrachtauto's met mo. hiele keuken sturen, compleet met be dienend personeel. De keukenwagen zal zoveel mogelijk uit Saarland wor de voorzien. In Zwitserland heeft de z.g „Glückskette" een soort sneeuwbal ontketend ten bate van de slachtof fers der overstromingen in Nederland en Engeland tot dusver ruim 858.000 gulden opgebracht. Een Nederlandse kapper Brussel heeft via de regering een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedupeerde kapper in het rampgebied. Zweden heeft aangeboden perso neel met uitrusting naar Nederland te sturen om in Nederland zelf kinderen te verzorgen, die hun ouders moeten missen. De Franse organisatie van brandstofhandelaren heeft de bond van Nederlandse handelaren brandstoffen medegedeeld, dat 300.000 francs ter beschikking stelt voor getroffen collega's in het nood- gebied. De Nederlandse bond had voor dit doel reeds 10.000 gulden ge reserveerd. „Doen wij u soms een genoegen met zes ton nieuwe kleding voor vol wassenen? Zo seinde de stichting „Sa ve the Children" uit Amerika naar de Nederlandse stichting „Voor 't Kind". Italië stuurt 150 brandweerlie den naar Nederland om bij de weder opbouw te helpen. Saarland gaat twee treinen stu ren, een met steenkool en een met levensmiddelen. De Saarlandse rege ring heeft voorts een millioen francs gestort. De groot-loge van de Noorse vrijmetselaars gaf een vliegtuig met dekens. Drie Nederlandse kerken in Ed monton (Canada) schonken 15.00 dollars. Sicilië maakt een treinlading Zuidvruchten klaar voor de drie ge troffen landen. Clarance Hunter, hoofd van de M.S.A., heeft een grote canti-ne-auto beschikbaar gesteld en naai- Halste ren gezonden. De echtgenote van de commandant van het Rode Kruis, me vrouw L. H. van Oyen, is met deze wagen mee. Noorwegen heeft drie prefabri cated huizen aangeboden. Duitsland stuurde o.m glas voor broeikassen ter waarde van 20.000 gulden. Telegram van Deense voetbalbond WEDSTRIJD IN NEDERLAND VOOR RAMPGEBIED? KOPENHAGEN, 4 Febr. Ebbe Sohwarz, voorzitter van de Deense voetbalbond, heeft een telegram Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Tevens biedt hij aan een wedstrijd in Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week, die 28 Maart eindigt, zijn hiervoor, wat de Deense voetbalbond betreft, be schikbaar. TRAGIEK IN DE AHOY-HAL. Tragisch zijn de toestanden waaronder vele vluchtelingen naar 'de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben zij dringend behoefte aan hulp, die hen daar liefderijk wordt geboden. Een oude vrouw van 90 jaar K. .4. Mangs uit Oude Ton ge, die met haar dochter (op de voorgrond de tocht uit het overstroomde gebied naar de veiligheid heeft gemaakt in een bootje, wordt door enige soldaten geholpenin de Ahoy-hal te Rotterdam. IN TIJDEN VAN NOOD WORDT HET ONMOGELIJKE MOGELIJK! Nooit had dit zestienjarige meisje uit Den Haag gedacht, dut z\j nog eens in staat zou zijn een baardige Zeeuw als een volleerd .hopper" te scheren. Maar, in tijden van nood wordt het onmogelijke mogelijk, als de goede wil maar daar is.' EEN VEILIGE HAVEN, DE AHOY-HAL TE ROTTERDAM. Dit kleine meisje, men vermoedt, dat z\j ongeveer 5 jaar is. kwam geheel alleen in de Ahoy-hal aan. Men weet niet, of haar ouders zijn omgekomen, of nog leven, of zijn nog familie leden heeft, men weet slechts dat zij uit het overstroomde, gebied is gevlucht. Een soldaat, Francois van der Velden uit Den Haag, laat haar eens drinken. België stuurt nog een hefschroefvliegtuig BRUSSEL. 4 Febr. Daar het telefoon- en radioverkeer met de beide Belgische hefschroefviiegtuigen in Nederland prac. tisch is verbroken, heeft de heer Anselme Vernieuwe. directeur van de exploitatie dienst van de Sabena zich Woensdag per extra-vliegtuig naar Amsterdam bege ven. waar hij in contact is getreden met de piloot van een der toestellen, op het ogenblik dat dit naar zijn basis terug keerde. om zich te bevoorraden. In overleg met de Belgische autoritei ten zal de Sabeno haar derde hefschroef. vliegtuig ter beschikking van de Neder landse overheid stellen. Dit toestel zal Donderdag uit Brussel vertrekken. Diepe verslagenheid bij de Nederlanders in Canada WATERSNOODFONDS VOOR SLACHTOFFERS GESTICHT OTTAWA, 4 Febr. Onder de Ne derlandse emigranten in Canada heerst diepe verslagenheid over de ontzettende ramp, die het vaderland heeft getroffen, aldus luidt een tele gram van het Centraal Katholiek Im migrantenbureau te Ottawa aan het K.N.P., waarin tevens uiting wordt ge geven aan het zorgvol medeleven der emigranten met de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen wat in hun vermogen is om het leed in het vaderland te verzachten.' Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerkelijke organisaties onder alle Nederlanders van Nova Scotia tot Brits Columbia inzamelingen begon nen voor het „Netherlands Flood- relief-fund (Watersnoodfonds Neder land iTe Ottawa wordt eer. plechtige H Mis van Requiem opgedragen voor de omgekomenen. Het telegram, dat getekend was door pater J. van Wezel S.C.J., besluit met de woorden: „God zegene de getroffenen en beware alle landgenoten voor verdere rampen." R.K. universiteit staakt colleges en practica NIJMEGEN, 4 Febr. De rector magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen deelt mede, dat wegens de hulpverlening van de studenten aan de getroffen gebieden, de colleges en practica met ingang van heden voor de gehele week zijn gestaakt. OOK ROTTERDAM De rector-magificus van de Nederl. Economische Hogeschool te Rotterdam maakt bekend dat de colleges gisteren zijn stopgezet in verband met de hulp, die door de studenten wordt geboden. „NIET GENOEG" Het voorstel der partijen om de re gering op te dragen alle mogelijke hulp te bicden, werd ingediend door professor Carlo Schmid van de sociaal democratische fractie. „Wat tot nog toe van onze zijde is aangeboden, is niet genoeg. Ofschoon wij ons eigen vluchtelingenprobleem hebben door de stroom van mensen uit de Sovjet- zóne, is het onze plicht hen bij te staan, die door de catastrophe buiten onze grenzen getroffen zijn. Deze hulp mag niet slechts een geste van inter nationale hoffelijkheid zijn, maar zij moet een echte hulp betekenen. Wij mogen niet vergeten hoeveel hulp wij hebben ontvangen van volken, die door ons toedoen hebben geleden" al dus zeide Schmid. DEN HAAG, 4 Febr. De hof maarschalk, majoor R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, heeft na mens H.M. de Koningin het paleis Het Loo voor geëvacueerden aan geboden aan het Nederlandse Roode Kruis. Majoor Zinnicq Bergmann is aangeraden hier over contact op te nemen met de centrale evacuatie-commissie. Met het paleis wordt een volledig butagas-apparaat, de keukenuit rusting en een kok ter beschik king gesteld. Prinses Wilhelmina geeft 25.C00 gulden DEN HAAG. 4 Februari. Prinses Wilhelmina heeft aan het „Nationaal Rampenfonds" een gift van 25.000 gulden geschonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden. Voorts heeft zij haar particuliere auto, een „Cadillac", ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is inmid dels naar de geteisterde gebieden ver trokken. De auto was gevuld met levens middelen. SPECIAAI VOOR KINDEREN DER GETROFFEN GEBIEDEN VATICAANSTAD, 4 Febr. Nu de omvang van de ramp in Nederland, Engeland en België groter blijkt te zijn dan aanvankelijk verwacht werJ, heeft Z.H. de Paus bpsloten om in aansluiting op Zijn gift van f 30.000 aan Nederland en op de andere reeds genomen maatregelen ten behoeve van de gezinnen, die van huis en haard verdreven zijn. nieuwe hulp acties te treffen. Allereerst is beslo ten, dat het Pauselijk Hulpwerk een extra trein met zuidvruchten en an dere producten zal zenden, hoofdza kelijk bestemd voor de kinderen van de slachtoffers in Nederland en Bel gië. Het Pauselijk Hulpwerk heeft verder aan de katholieke charitatieve organisaties in Nederland, Engeland en België mededeling gedaan, dat de ka tholieke kampen in Italië ter beschik king zullen staan voor de getroffen ge zinnen in deze landen. De vicaris-generaal van Vaticaan stad, mgr. Canisius van Lierde, heeft tot al zijn diocesanen een oproep ge richt om in de geest van christelijke naastenliefde en solidariteit te bidden voor de getroffenen en om geld, kle ding en andere goederen voor dit doel in te zamelen. Het hoofdbestuur van de Katholieke Actie in Rome is voor nemens een medische missie van Ita-, liaanse katholieke artsen te sturen naar de getroffen gebieden, om de si tuatie in ogenschouw te nemen en hulpmaatregelen te beramen, Boven dien heeft ditzelfde hoofdbestuur meegedeeld, dat de katholieken hun giften kunnen zenden aan het hoofd bureau der K.A., Via delle Concilia- zione 1 te Rome. Complicaties waren oorzaak van de ramp zalige gebeurtenissen DE BILT. 4 Februari Daar er over de begrippen springtij, springvloed en stormvloed bij velen enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Fe bruari te verwachten springtij, wordt hierover van de zjjde van het K.N.M.I. het volgende medegedeeld: Er zijn twee oorzaken waardoor eh en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn li. De wisselende samenwerking van zon en maan. 2). De werking van dc wind op de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden beiden het eb- en het vioedverschijnsel doch dc maan het meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt, het zwakst als Je zon dc maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een normaal ver schijnsel, dat om de twee weken op treedt. Het bestaat uit een springvloed en een springeb, of een springhoogwa- ler en een springlaagwater. Een springvloed of springhoogwater is dus een hoogwater dat wat hoger is dan het gemiddelde hoogwater, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater dat lager is dan hef gemiddelde laagwater. Doch nu komt hier de invloed van dc wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten een ophoping van water in het Zuidelijk deel van de Noord zee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verhoging van het waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdu rige Noordwesterstorm over de Noord zee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen catastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam door die uitzonderlijke storm. Nu zijn ook zonder de wind de spring vloeden niet alle precies even hoog. Zo zou. zonder wind, de springvloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon iets minder hoog gewor den zijn dan de voorafgegane spring vloed van 18 Januari en dan de volgen de van 16 Februari. Dit betekent dus: 1). Dat de storm vlped nog hoger ge worden zou zijn als dezelfde storm op 18 Januari of 16 Februari opgetreden zou zijn. 2). Dat bij het eerstvolgend springtij indien de wind geen complicaties geeft, het hoogwater en het laagwater ver wacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op 18 Januari. Wel moet vernacht worden, dat de getijstromen van het in- en uittrekken de water sneller zullen zijn dan gemid deld. Hier wordt een vuilnisemmer vol met papiergeld leeggestort op een tafel. Dc op name werd gemaakt in de recreatiezaal van het gebouw van de II andcis maat schappij te Amsterdam. Hulp in geld en goederen blijft overal binnenstromen. Dit én de vele succesvolle reddingspogingen door zowel Nederlandse mili tairen en burgers als door buitenlandse soldaten, zijn lichtpunten in deze rampzalige dagen. Het is ontroerend te horen hoe en op wat voor wijze landgenoten zich inspannen en zich verdienstelijk ma ken voor de talloze, die door het water verdreven werden van huis en haard. Het is 'n moment, dat geheel ons volk zich één voelt; één in de strijd tegen de oudste vijand van het land: het water; één in de actie voor hulpverlening. Het is goed zó! Het moet ook zó! Dat zijn wij verplicht aan onze naasten! Collecten in gemeenten De collecte te Benthuizen (Z.H.) heeft een bedrag van 11.358,66 gulden opgebracht (d.i. ongeveer 8,75 pe rinwoner). De straatcollecte, die jl. Maandag te Eindhoven is gehouden, zoals vrij wel overal ook hier georganiseerd door 't Rode Kruis, bracht 33.000 gulden op. In Katwoude, een van de kleinste gemeenten van ons land, gelegen tussen Monnikendam en Volendam, heeft een collecte onder de 250 inwoners 3400 gulden opgeleverd, d.i. 13,50 gulden per inwoner. Verscheidene collecten en hulpacties hebben in Sassenheim in totaal opgebracht 100.000 gulden. In de gemeente Brammen bracht men tot dusver 82.000 gulden op. Dantumandeel, in Friesland, collecteerde totaal 60.000 gulden bijelkaar. Een collecte in Den Burg op Texel waar een polder is ondergelopen en drie slachtoffers zijn gevallen heeft 6500 gulden opgebracht. Venray bracht in één dag tijds 30.000 gulden op. In IJlst is 4.600 gulden, dat is ruim drie gulden per inwoner, gecollec teerd. Twee en een halve ton kleren werd ingezameld. In de 3800 zielen tellende gemeente Oudewater is 10.000 gulden ln geld en voor 20.000 aan goederen bijeengebracht. De bevolking heeft voor vierhonderd evacué's plaats aangeboden. Honderd inwoners zijn voor hulpverlening naar het getroffen gebied gegaan. De collecte in de Wieringerraeer heeft tot nu bijna 86.000 gulden opge bracht. Dat is 11,75 gulden per inwoner. Venlo bracht ruim 13.000 gulden bij elkaar. De gemeente Horst met 11.000 inwoners gaf meer dan een gulden per inwoner. Het getroffen gebied Bergen heeft ruim 10.000 gulden opgebracht. De streek Noordeinde behorende tot de gemeente Graft (N.-II.) telt 26 gezinnen en 87 inwoners. De collecte heeft hier opgebracht 1077 gulden, dat is 41.12 gulden per gezin of 12.37 gulden per inwoner. Voor de hulpverlening aan de slachtoffers is in Holten (Ov.), een ge,- nieente van 5200 inwoners, een som opgebracht van 27,990 gulden, d.i. 28 gulden per gezin. In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd voor het „Nationale Rampenfonds". Voor zover thans bekend werd in totaal door de gemeenten in de provincie de één millioen reeds overschreden. De gemeente Bergambacht heeft 25.000 gulden bijeengebracht. Hier kan van een grote offervaardigheid gesproken worden, die op gemiddeld 30 gul den per gezin te stellen is. De Arnhemse bevolking heeft reeds een bedrag van 295.483 gulden bijeen gebracht Amsterdam bracht in een straatcollecte ruim 200.000 gulden bijeen. De collecte op Ameland heeft 113.269,22 gulden opgebracht (4 gulden per iuwoner).) De collecte in Nederhemert (Bommelerwaard) heeft ruim 23.000 gulden opgebracht (per gezin ruim f20). Bij de in Tilburg gehouden straat- en huiscollecte is een bedrag bijeen gebracht van 50.000 gulden. Hierbij zijn niet inbegrepen de grotere giften, die per bank of giro werden overgemaakt. In de 1250 zielen tellende gemeente Opperdoes heeft een Inzameling voor de hulp verlening van de getroffenen een bedrag van 9165.opgleverd. Dit is ruim 30. per gezin. Adopties van gemeenten Venray heeft de gemeente Hontenisse geadopteerd. Morgen zal dc op gehaalde kleding naar de geëvacueerde bevolking van Hontenisse, die onder dak gevonden heeft in Kloosterzande vervoerd worden. De gemeente Oost-Kapelle heeft de gemeente Burgh geadopteerd. Hulp krachten en materiaal worden de gemeente Burgh ter beschikking gesteld. De burgemeester van Velsen-IJmuiden heeft zijn ambtgenoot van Stellen dam medegedeeld, dat diens gemeente door het gemeentebestuur van Velsen- IJmuiden is geadopteerd en dat de gemeenteraad daartoe een voorlopig cre- diet van 50.000 gulden beschikbaar heeft gesteld. Arnhem adopteerde de gemeente Hoedekenskerken. De burgemeester van Amsterdam stelde de raad voor een bedrag van 500.000 gulden beschikbaar te stellen voor de financiering der getroffen gebieden. De burgemeester van Alblasserdam deelt mede, dat zijn gemeente de ge meenten Oude en Nieuwe Tonge heeft geadopteerd. De gemeenteraad heeft besloten honderdduizend gulden beschikbaar te stellen voor leniging van de eerste noden in Oude en Nieuwe Tonge. De gemeenteraad van Rijssen (Ov.) heeft besloten, de gemeente Ooster- land, evenals na de bevrijding te adopteren. Bedrijven, ver enigingen e.d. De N.V. Dok. en Werf maatschappij „Wilton-Feijenoord" te Schiedam, deelt mede, dat de arbeiders en beambten een bedrag van ruim 100.000 gulden afstaan aan het Rampenfonds, terwijl de directie daar een bedrag van van 150.000 gulden aan toevoegt. De Amsterdamse Bank Incasso Bank heeft een bedrag van 250.000 gulden gestort op de rekening van het Rampenfonds. Het Nationaal Verbond en de Diocesane bonden van de K.A.J. hebben 5000 gulden beschikbaar gesteld voor liet „Nationaal Rampenfonds". Het N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van 100.000 gulden, dat ter beschikking zal worden gesteld van het „Nationaal Rampenfonds" verhogen tot 250.000 gulden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar gesteld voor het „Nationaal Rampenfonds". Het Roode Kruis deelt mede, dat de gezamenlijke Nederlandse Sigaret tenindustrie een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar heeft gesteld ten behoeve van de slachtoffers. Het bestuur van de stichting „Nederlands Geleidehondenfonds" deelt mede, dat na overleg met de AVRO, het „Nationaal Rampenfonds" en het departe ment van Justitie, de radio-actie „De hond in de pot" (geldinzameling voor blindengeleidhonden) is omgezet in „Zoden aan de Dijk" ten bate van het Rampenfonds. Uit de provincie Noord-Holland is naar de getroffen gebieden en zeer groot aantal schepen en platboom vaartuigen met bemanningen, vracht auto's en autobussen gedirigeerd. Een grote vrijwillige hulpactie voor in zameling van veevoeder, onder leiding van de provinciale voedselcommis- saris en de rijksveeteelt consulent is in voorbereiding. De burgerlijke verde digingsorganisatie is voor hulpverlening met brandspuiten voor het leeg pompen ingeschakeld. Het personeel van de Nederlandse Buurtspoorwegmaatschappij te Zeist en van de Noord-Zuidhollandse vervoermaatschappij te Haarlem 'heeft be sloten één dag betaald verlof af te staan aan het Rampenfonds. Ook hier hebben de directies deze gift verdubbeld. Ruim 300 losse arbeiders van de Scheepvaartvcreniging Zuid hebben zich spontaan aangemeld om hulp te bieden in de getroffen gebieden. Een van de motorboten van de S.V.Z. opereert reeds in de omgeving van Bijerland, De Rotterdamse bouwvakarbeiders, aangesloten bij alle vakverenigingen in Rotterdam, hebben twee vacantiebons (voor een snipperdag)) beschik baar gesteld voor de getroffen gebieden, daar bouwvakarbeiders niet kunnen overwerken. Maandagavond wordt op de Hoky in Den Haag een ijshockeywedstrijd ge speeld tussen H. H. Y. C. en de Ijsvogels ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Tot datzelfde doel worden door de afd. N. Holland van de Ned, Wandel sport bond op Zaterdag en Zonag wandeltochten gehouden. De huis-aan-huis collecte in zestien van de achttien Noordlimburgse ge meenten voor het Rampenfonds heeft rond 140.000 gulden opgeleverd (onge veer 4,50 gulden per gezin). Een arts te Venlo heelt zijn vliegtuig beschikbaar gesteld. De algemene Bond van Ouden van Dagen heeft een bedrag van 500 gulden uitgetrokken voor het Rampenfonds. Het bestuur van het district Utrecht van de bond van garagehouders heeft beslo ten de getroffen collega's van het eiland Tholen te adopteren. In het bouwbedrijf is een actie begonnen tot steun aan het „Nationaal Rampen fonds". De werknemers zullen acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zuilen een gelijk bedrag er aan toe voegen. Deze actie zal tenminste een millioen gulden opbrengen. Ook in de Zuidelijke IJsz.ee heeft de nationale ramp een diepe indruk gemaakt. Men leeft op de „Willem Barendsz" en de vangstschepen ten volle mee. Reeds Is een geldinzameling gehouden, waarbij het gezamenlijke personeel een bedrag van 11.385 bijeen heeft gebracht. ,,Wij mogen niet vergeten hoeveel hulp wij ontvingen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3