DIPLOMATEN van veertig landen maakten een vlucht boven het rampgebied Door hun ogen zag de wereld hoe verschrikkelijk Nederland geiroffen is Passagiers waren het aanschouwen stil van verbijstering bij van de verwoestingen Speciale watersnood- postzegel Vervoersdienst naar Zeeuwse eilanden NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER ADRES: STATE.NUAAN 81 DEN HAAG LUCHTMACHTHULP UIT NOC ZES LANDEN TOEGEZEGD VLOOT VAN VLIEGTUIGEN HELPT ON AFGEBROKEN BIJ REDDINGSWERK Vlissingen werkt hard aan herstel Versterking van rijks politie in rampgebied Aandeel van luchtmacht bij hulpverlening sedert begin van ramp is groot DE TOESTAND IN ENGELAND DE TOESTAND IN BELGIË Donderdag 5 Febr. 1953 Pagina 3 AAN BOORD VAN DE DC 6 „ABEL TASMAN 4 Febr. Met ontsteltenis hebben de diploma tieke vertegenwoordigers van een veertigtal lan den, uit alle delen van de wereld, vandaag vanuit de lucht waargenomen van welke enorme afme tingen de ramp is, die de immer gevaarlijke en verraderlijke watervijand ons land heeft toege bracht. Door hen heeft vandaag de gehele wereld gezien hoe dit kleine, lage land aan de zee, dat aller bewondering afdwong om de kracht en vastbera denheid, waarmee het na-oorlogse herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloeit! aan duizenden wonden. De vertegenwoordigers dier ruim veertig landen in ons land, waren evenals wij die Zondagochtend opgeschrikt. Zij volgden in deze dagen de nieuwsberichten, welke door pers bureau, kranten en radio werden verspreid, velen hunner bezochten reeds een stukje van dat door geweld getroffen gebied, zij wisten dat het ver schrikkelijk, meer dan verschrikkelijk was. Maar niet een was er, die vandaag niet nog meer onder de indruk kwam. Dat de ramp van zulk een gewel dige afmetingen was, dat ons land zo hevig ge troffen was, dat had men zich eigenlijk niet kun nen realiseren. Men zag het op een dag, waarby alles eigenlyk zo rustig leek. De zon scheen af en toe over het land, het water in de stromen en over de uitgestrekte gebie den rimpelde zachtjes. Maar die rust en die stilte gaven een beklemming. Zy maakten allen in de „Abel Tasman", de DC-6 van de K.L.M. waarmee gevlogen werd „koud". Wij willen hier niet alle uitroepen aanhalen, die in vele talen klon ken. Men was diep onder de indruk, men zag dat alles met ontzetting en mot groot meeleven met het zo zwaar getroffen volk en land. Vorm van hulpverlening wordt gezocht De diplomaten maakten de vlucht van bijna twee uur op uitnodiging van het ministerie van buitenlandse zaken, dat vertegenwoordigd was door rar. J. Vis eer en dr. E. O. baron van Boetzelaer. De vlucht werd meegemaakt door de ambassadeurs van de unie van Zuid- Afrika, India, Engeland, Frankrijk, Ca nada. de Ver. Staten, Japan, door de gezanten van Finland. Argentinië. Ve nezuela, Denemarken. Iran, Noorwe gen. Israël. Brazilië. Zweden, Columbia, Ierland. Luxemburg, Polen, Portugal, Zwitserland, Peru, Egypte, en door de wnd. hoge commissaris van Indonesië. Voorts door de zaakgelastigden of se cretarissen van België, Hongarye, Pa kistan, Joegoslavië, Oostenrijk, Mexico, Spanje, Chili, Griekenland. Australië, Nieuw-Zeeland. Italië, de federale Duit se republiek en Tsjechoslowakije, door de immigratie-attaché's van Zuid- Afrika en Canada, alsmede de vertegen woordiger van de Nederlandse Antillen, de heer Debrot. De diplomaten werden vergezeld van di'. ir. .T. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toe stand gaf. DE VLUCHT Van Amsterdam vloog men over Den Haag, waarbij men langs de kust de eerste vernielingen zag en waar men het by Scheveningen gestrande schip nog rustig op het strand zag staan. Men volgde de spoorlijn DelftSchie dam, waarna men Rotterdam zag lig gen en vervolgens over IJsselmonde, en Hoekse Waard vloog, op Moerdijk aan. Boven 's Gravendeel zag men de grote vernielingen, welke hier door het water werden veroorzaakt. Men vloog vervolgens oostwaarts in een lus over de Biesbosch, om over 's Gravendeel weer terug te keren en vervolgens het overstroomde deel van westelijk Noord-Brabant in ogenschouw te nemen. In 's Gravendeel was er nogal enige beweging op de wegen en dijken. Er blijkt hard te worden gewerkt. Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote watergebied, dat het westeiyk deel van Noord-Brabant is geworden maakte diepe indruk. Het werd steeds stiller in het vliegtuig, want over Rilland Bath vloog men over een deel van Zeeuwseh- Vlaanderen en men realiseerde zich, dat de aangebrachte ellende niet onder woorden te brengen Is. Hier en daar een paar auto's op de weg, op enkele plaat sen een paar verloren stuks vee op een DEN HAAG, 4 Febr. Ten be hoeve van de getroffenen zal PTT op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitge ven in de frankeenvaarde van 10 cent met een toeslag van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slacht offers. Omtrent het tijdstip waar op deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. paar grassprietjes, die nog niet onder het gele, modderige water zyn gekomen. Dan gaat het naar Walcheren. Men laat Vlissingen en M'ddelburg links lig gen, om over Amemuiden naar Noord- Beveland te vliegen. De eerste reactie van velen boven Walcheren is, dat dit eiland gelukkig niet in die mate getrof fen is als vele andere. Want ook bij de buitenlandse diplomaten leeft nog de herinnering aan hetgeen Walcheren in de oorlogsdagen heeft ondergaan en hoe het zich heeft hersteld. OVERAL WATER, WATER Het doet by alle tragiek, ook voor Walcheren, even goed, want men be grijpt uit zo'n spontane reactie, hoe de buitenlandse vertegenwoordigers be wondering hebben gehad voor dat her stel en warme sympathie voor ons land, thans nog dieper getroffen te zijn door de ontzaglijke ellende, die is te weeggebracht. Overal hetzelfde beeld: water, soms bruinig geel, een enkele maal een vio lette schgn, enkele toppen van bomen, daken, ingestorte huizen en schuren. We vliegen langs Veere, dat geheel ligt ingesloten en waar men drukte in enkele straten ziet. Boven Noord-Beveland vliegen enkele helicopters, zoekend om hulp te bieden. We steken de Schelde over naar Tholen en komen boven het zwaar getroffen Stavenisse, waar reeds vele huizen zyn vernield door het water. Hier is er in de omliggende wateren een grote concentratie van allerhande vaartuigen. Het westelijk deel van Tho len is geheel overstroomd. In-trooste loos is de aanblik, die Schouwen-Duive- land geeft, dat met uitzondering van een klein gedeelte in het westen geheel is overspoeld. Ook hier ziet men in de wateren vele schepen en vliegen heli copters. Ergens tussen twee boerderijap een wit geschilderde sloep, die mensen uit hun benarde positie bevrydt. Dan Goer.ee Ovcrflakkee. Het wordt ALLEEN VOOR LEVENSBEHOEFTEN, GENEESMIDDELEN EN MATERIALEN DEN HAAG. 4 Febr. De Nederlandse Spoorwegen hebben in samenwerking met Van Gend en Loos, ingaande Don derdag 5 Februari een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stuk goederen van en naar Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren en Westelijk Zuid-Beve land. Voor deze verbinding kunnen alleen de volgende goederen ter vervoer worden aangenomen: 1. levensmiddelen voor mens en dier; 2. geneesmiddelen; 3. le vensbehoeften, w.o. te verstaan; textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook bat. terijen, pompen, motoren, lichtaggrega- ten en onderdelen daarvoor voor onmid dellijke hulpverlening; 4. zendingen be stemd voor of afkomstig van het Rode Kruis, hulpcomités of andere officiële in stellingen tot hulpverlening. Met vertraging in de doorvoer moet re. kening worden gehouden. De geldige le veringstermijnen zijn voor dit van kracht BI lillli] Zo nodig komen ook parachutisten in actie VLIEGVELD VALKENBURG, luchtmacht is Woensdagmorgen 4 Februari. De roeg met meer dan Ook de bemanning van de Sea-Otters van de marine luchtvaartdienst verrich ten zeer goed werk. Iedere landing en opstijging onder water gelopen pol ders is voor hen levens- 150 vliegtuigen en 20 helicopters aan de operaties gevaarlijk, omdat zij nooit boven het geteisterde gebied begonnen. Naast do vlieg tuigen van vier naties, die reeds in de lucht zijn, arriveren nog machines uit Franryk, Italië, Zwitser land, Noorwegen, Zweden en Denemarken.. De Britse luchtmaarschalk Sir Robert Forster, bevelhebber van de tweede geallieerde tactische luchtmacht, gestation- neerd ln West-Duitsland heeft onbeperkte vliegtuig- hulp toegezegd. Een Beechcraft heeft kunnen zich wijzigen tij- Woensdag in Zeeland ge- zGcht naar geschikte lan- dingspplaatsen voor para chutisten. Eventueel zullen dens de vlucht. Zo moest een IvLM-dakota voedsel boven Nieuwerkerk af- erpen. Op het nog droge ook deze mannen worden marktplein stonden echter ingeschakeld. Veel wordt aan het ini tiatief cn het improvisatie vermogen van de comman danten overgelaten. Zij kregen de opdracht! enige bewoners, die ken baar maakten, dat zij niette meer nodig hadden. Geen nood. de Dakota vloog door en zocht een andere plaats op, vaar levensmiddelen nog best maar de omstandigheden gebruikt konden worden. weten wat er zich onder een wateroppervlakte be vindt. In vele gevallen werden opvarenden in moeilijkheden verkeren de vaartuigen door heli copters cn vliegtuigen uit hun benarde positie gered. Op dezelfde wijze werd de bemanning van copter, die tijdens het red dingswerk in nood kwam te verkeren, afgevoerd. Vele bemanningen kla gen over burgervliegtul- gen, die zich in de lucht boven Zeeland ophouden, bljjkbaar sigtseeïng. Het is wel druk boven het nooil- gebled en toestellen, die daar niet noodzakelijk moeten zyn, wordt dan ook dringend verzocht deze streken te mijden. nog stiller in het vliegtuig. Onbeschrij felijk is hetgeen het w^ter dit eiland heeft aangebracht. Over Putten en Voome eenzelfde beeld van ellende wordt langs de kust teruggevlogen naar Schiphol, waar nog ergens een schip op het strand ziet staan als in Scheveningen. „ONTSTELLEND" Indrukken der diplomaten? Zij zijn alle dezelfde. „Ontzettend", „verschrik kelijk". „aal had ik me niet kunnen voorstellen". „Het is nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds bij Dordrecht of in Noord-Brabant persoonlijk had ge vormd". Wie wij het ook vragen, de Franse ambassadeur of de Canadese, de Zuid- Afrikaanse of de zaakgelastigde van Pakistan, de gezant van Denemarken of de ambassaderaad van België, de gezan ten van de landen als Argentinië, Ve nezuela en Brazilië, zij zijn zeer diep onder de indrijf. De Ierse gezant, mrs. Jos. McNeó je/1» enige vrouwelijke di plomaat uit zich allereerst over het ontzaglyke leed van de getroffen be volking, een leed, dat nog lang niet is te overzien. We praten met vertegenwoordiger» van de landen, die onder het Europese herstelprogramma de wederopbouw na do oorlog ter hand namen. Er wordt ge sproken over het einde van de Marshall hulp aan ons land. Het eerste, dat zich met alle kracht en opofferingen zo had hersteld, dat daarvan kon worden afge zien. Nederland stapte als het ware uit de boot. Thans deze slag, waarvan de draagwijdte niet is te overzien. Men is er zich van bewust, dat ons land op de een of andere wyze weer in die boot zal moeten terugkeren, want het van Nederland is ook een deel Europese herstel. Slachtoffers helpen slachtoffers DEN HAAG. 4 Februari. De op varenden van het S.S. Carthage uit Tunis, dat tydens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is geworpen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met ile slachtoffers in de overstroom de gebieden. Zy hebben vandaag een geldinzameling gehouden. Philips stelt rijdende electrische centrale beschikbaar DEN HAAG. 4 Febr. Met het oog op de dringende behoefte aan stroomvoorzie- ningsapparaten. in de getroffen gebieden, heeft Philips de mobiele electrische cen trale van haar rijdende tentoonstelling, met een vermc-gen van 120 kw aan de 'oe. trokken autoriteiten met bediening voor gebruik aangeboden. Deze centrale is in staat een kleine stad van noodverlichting te voorzien. Daar de mogelijkheid bestaat, dat deze generator-wagen girote diensten kan bewijzen, heeft Philips besloten de opening van de rijdende tentoonstelling op 10 Februari te Amsterdam tot nader order uit te stellen. 'Advertentie». Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo dc rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschcns zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen méér. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regel- herstel matig iedere dagKoop vandaag an het Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. EINDHOVEN, 4 Febr. Een complete luchtvloot opereert in de geteis terde gebieden. De eerste meteor-straaljagers van de tweede tactische lucht macht zijn op het vliegveld Welschap bij Eindhoven geland. Deze toestellen uitgerust met foto-apparatuur, zijn thans doende alle getroffen gebieden te fotograferen. Men hoopt op deze wijze binnen enkele dagen een totaal beeld van de ramp te hebben. Dit vooral ten dienste van de herstelwerkzaamheden door de Rijkswaterstaat. De incidentele luchtverkenningen en het maken van luchtfoto's door eigen luchtstrijdkrachten dient in de eerste plaats om vast te stellen, welke wegen nog begaanbaar zijn, geschikte vluchtterreinen, waar mensen zich nog steeds in nood bevinden en waar eventueel kleine landingsterreinen kunnen worden gevonden om door landingen met kleine toestellen directere hulp te kunnen geven. Inmiddels zijn nog een achttal kelicopteres en verschillende vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht aangekomen, die onmiddellijk bij het reddingswerk zijn ingeschakeld. Deze luchtvloot voert onafgebroken nieuwe opdrachten uit. Tot dusverre nemen de volgende aan tallen vliegtuigen aan het hulpwerk deel: Op Gilze-Rijen: I Anson, 11 Beechcrafts, 5 helicopteres en 39 Harvards. Op vlieg basis Woensdrecht: 13 Austers en Piper cups. Deze luchtbases staan onder recht streeks bevel van de bevelhebber der Derde militaire afdeling waarin zij zijn gelegen. Op de andere vliegvelden zijn de vol gende toestellen voor hulpverlening in gezet: Valkenburg 5 Dakota's, waarvan Z K.L.M.-toestellen, 1 Domini. c VLISSINGEN, 4 Febr. In Vlissingen wordt allerwegen hard gewerkt aan het herstel en het schynt dat het er vry goed gaat. Vele vrijwilligers werken aan het herstel mede, o.a. .Ambonezen, die by Vlissingen in een kamp waren onderge bracht. Sommige delen van de stad heb ben weer drinkwater, doch de gehele stad is nog van gas verstoken. Er moet wel electriciteït zijn. Er zouden 4 slacht offers te betreuren zyn. De voedseltoestand baart geen zorgen: wel hebben de voorraden bij vele winke liers schade geleden. Op de werf van de „Schelde" wordt in beperkte omvang ge werkt. Vele arbeiders van de werf wer ken in de rampgebieden en ook de vracht auto's van „De Schelde" zijn voor de hulpverlening ingezet De Weslhaven dam het buitenste deel van de haven, een beschermingsdam is weggeslagen, doch de haven, waar normaal geladen en gelost kan worden, ondervindt hiervan geen hinder. Ook het loodswezen func- tionneert normaal. Op Soesterberg 5 Harvards. op Twenthe 2 Beechcrafts en 3 Harvards: Volkel 1 Beehcraft en 4 Harvards; op Leeuwarden 4 Harvards; op Eindhoven 1 Becbcrafl en 2 Harvards. Ook de nationale lucbtvaartschool heeft toestellen ter beschikking gesteld, w.o. 5 Pipcrcnps, 2 Super-Cruisers en 1 Fair- cliild op Ypenburg, 2 Pipercups op het vliegveld bij Hilversum cn 1 Pipercup op Echle. De Fokkerfabrieken hebben in op dracht van prins Bernhard twee Stinsons, 1 Siebel en 1 Fokker S. 13 beschikbaar gesteld. Met dit laatste toestel heeft ha re majesteit de Koningin Dinsdagmorgen een rondvlucht boven de geteisterde ge bieden gemaakt. DE OVERSTROMING IN ZEELAND. Ook het eiland Noord-Beveland werd geteisterd door overstromingen, van de toestand in de omgeving van Wissekerke. Een triest beeld DEN HAAG, 4 Febr. De ministers van justitie en van binnenlandse zaken delen mede, dat ter versterking van de rijks politie in het rampgebied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zyn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwyi de overige ge reed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied neg verdere versterking no dig zou hebben en deze niet meer gevon den zou kunnen worden in de rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaats vinden uit de gemeente politie. Daartoe zullen dan tijdig in over. leg tussen de departementen van justitie en van binnenlandse zaken aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aan biedingen aan de noodgebieden uit ge meenten met gemeentpolitie hoezeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaar deerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen te blijven. TRAGISCH ONGELUK: Man gedood door propeller van hefschroefvïiegtuig WOENSDRECHT. 4 Febr. Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duive- land is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding ge. laden hefschroefvliegtuig aan de grond was gezet, is één van de bewoners van dit plaatsje, die de lading had gadegesla gen, door onoplettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid rond draaiende propellerbladen gegrepen en op slag gedood. Prins Bernhard als voor zitter Rampenfonds geïnstalleerd DEN HAAG, 4 Februari. Prins Bernhard is vanmiddag in het ministerie van binnenlandse zaken geïnstalleerd als voorzitter van het nationaal rampen fonds, in tegenwoordigheid van o.a.- de ministers Bcel en Van Thïel. Het bestuur van het nationaal rampenfonds heeft terstond zyn werkzaamheden aange- i vangen. Van Gilze-Rijen en Eindhoven uit stegen reddingsvliegtuigen op DEN HAAG, 4 Febr. Direct na het terugroepen van al het personeel behorende tot de Nederlandse Luchtmacht is ook van die zijde de hulpverlening met kracht ter hand genomen. Nog op Zondagmiddag 1 Februari werden onder zeer ongunstige weers omstandigheden van het vliegveld Gilze-Rijen 15 verkenningsvluch ten boven het rampgebied gemaakt tot de duisternis dit belette. Te land werden van de vliegbasis Eindhoven des middags nog 200 man troepen naar Bergen op Zoom gebracht, terwijl kleine detachementen bij Zuidland en Vlaardingen werden ingezet. In de nacht van 1 op 2 Februari ging de hulpverlening voort, waarbij 84 man bij Rilland Bath meehielpen. Uit het Kruithuis in Delft werden 2000 dekens beschikbaar gesteld. Zandzakken, voedsel, dekens, zoeklichten e.d. 's Maandagsmorgens om 9 uur arri veerden 300 manschappen van (lc luchtmacht in Ridderkerk, terwijl op de vliegbasis Eindhoven honderden manschappen zandzakken vulden, die naar Bergen op Zoom werden ge voerd. Ruim 200 man van de onder- officiers-kaderschool uit Breda ver leenden hulp bij Klundert, terwijl 117 man uit Woensdrecht naar Zeeland vertrokken. In de morgenuren voer den een tweetal Harvards verken ningsvluchten uit boven Beierland. Des middags om 3 uur arriveerden 4 helicopteres van de Royal Navy op Gilze-Ryen. Drie Beechcrafts wierpen op be dreigde punten 1500 zandzakken uit Voorts arriveerden te Zevenbergen 2 agregaten en 4 zoeklichten van de vliegbasis Eindhoven, waar alsnog 4 agregaten en 8 zoeklichten in gereed heid werden gebracht en bestemd voor de omgeving van Bergen op Zoom. Hoewel Nederland slechts over een helicoptere van de marine lucht vaart dienst beschikt, is dit toestel in samenwerking met een door de Sabe na (Belgische luchtvaart mij.) be schikbaar gestelde helicoptere onaf gebroken in touw voor de redding van personen die op daken en in bo men in nood verkeren. Diezelfde dag kwamen opdrachten binnen om drop pings uit te voeren, boven Oudetonge, Dirksland, Stavenisse, stad Tholen, Krabbend ij ke, Kolynsplaat, Kamper land en Kortgene. Luchtfoto's werden gemaakt boven Schouwen Duivcland, Numansdorp, Stellendam, Middelharnis, Walcheren, West-Tholon, St. Phiüpsland, Noord- Beveland en Zuid-Beveland tussen Hansweert en Rilland-Bath. Bij Som- melsdijk werden per helicoptere ge neesmiddelen neergelaten, een radio toestel met bediening en een dokter. In de Goereese haven werden bij een schip geneesmiddelen en zaïklantaarns neergelaten, terwijl bij Wissekerke 'n radioset met personeel werd afgezet. Een vrachttoestel bracht vanuit de vliegbasis Valkenburg levensmidde len en andere dringende benodigdhe den naar Schouwen-Duiveland en Sommelsdijk. Op meer dan 25 plaat sen op de Zuidhollandse eilanden en Zeeland werden melk brood margari ne, zandzakken en rubberboten ge dropt. Tot de reeds uitgevoerde operaties behoort o.m. nog het uitwerpen van 500 kg. medicamenten boven Stellen dam, voedsel en water voor 1200 men sen boven Goeree, voor 1000 mensen voedsel en water boven Dirksland, voor 2000 mensen boven Melissant en voor 900 mensen boven Moerdijk (dorp) Boven Stavenisse werden voorts nog 5000 lege zakken uitge worpen. Boven de stad Tholen voed sel en boven Wolfaarfsdijk rubber boten. OP HET VLIEGVELD VALKENBURG bij Leiden heerst een drukte van belang, vliegtuigen vliegen af en aan naar de noodgebieden. Velddiensten zoals de Marine, Luchtmacht, Amerikaanse luchtmacht en K.L.M. nemen deel aan het reddings werk. Een zojuist, gelande Sea Otter van de Marine bracht gewonden uit Nieuwe- kerke Schouwen-Duivelandmeedie in Haagse ziekenhuizen zullen worden ondergebracht. De Sea-Otters kunnen n.l. in het overstroomde gebied een landing uit voeren LONDEN, 4 Febr. In het gebied aan de Britse oostkust, dat in het af gelopen weekeinde werd geteisterd door overstromingen, is men koorts achtig bezig met het herstel van de dijken, aangezien voor dit gebied op nieuw harde wind is voorspeld. Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voor een aanleg van een vierhonderd kilometer lange dijk, die de gehele oostkust zal beschermen. Deze dijk, die naar Churchill zal worden ge noemd, zal honderd millioenen pon den kosten. Woensdag in de vroege ochtenduren bedroeg volgens niet-officiële gege vens het totaal aantal slachtoffers 242. Dit getal is lager dan dc vorige opgave, daar gebleken is dat een aan tal slachtoffers meer dan eenmaal in het eerder gegeven aantal was begre pen. J Twee Britse bladen hebben critiek geleverd op de wijze waarop in En geland gewaarschuwd is voor over stromingen. De critiek is vooral ge richt tegen de B.B.C. De Daily Sketch stelt de Nederlandse radio, die een zender ter beschikking van de rege ring heeft gestelt, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd nie mand ook maar enigszins in het on gewisse gelaten. Men kan veilig zeg gen, dat in Engeland millioenen niets van de overstromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand genomen hadden." MR. STIKKER BETUIGT DEELNEMING De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr, D. U. Stikker, heelt een bezoek gebracht aan het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken om de deelneming van de Nederlandse regering over te brengen met de ern stige ramp, die het verenigde konink rijk heeft getroffen. SCHADE OP 3 MILLIARD FRANCS GERAAMD OOSTENDE, 4 Febr. In Oosteinde, de Belgische stad die het meest van de overstromingen te lijden heeft gehad, hebben brandweerlieden uit alle delen van België en soldaten ge werkt aan het leegpompen van souter rains en het verwijderen van bedor ven overblijfselen om het verspreiden van ziekten tegen te gaan. Grote hoe veelheden bedorven voedsel en ka potte voorwerpen werden op stapels geworpen en met kalk bedekt. Van wege de aanwezigheid van een groot aantal ratten is men zeer op zijn hoede. De politie hield iedereen behalve de bewoners en personen die deelnamen aan het reddingswerk buiten de stad aan om plunderingen en overlast door een grote toevloed van nieuwsgierigen te voorkomen. Een van de wethouders van Oost ende, Wroome, schatte de schade in België op drie milliard Belgische francs. Post voor geëvacueerden DEN HAAG, 4 Febr. De PTT ver zoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen ver wachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor ge bruik maken van de bekende kaarten voor adreswijziging, die aan alle post kantoren verkrijgbaar zijn. De cor respondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar da gen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, ten einde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stuk. ken. Hel vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. Inzameling kerkboeken, bijbels en rozenkransen HEEMSTEDE. 4 Febr. De Katholieke Actie in Nederland doet een beroep, overal missaals, kerkboeken, rozenkran sen en uitgaven van de H. Schrift in lc zamelen ten bate van de geëvacueerden. Aan de plaatselyke Katholieke Actie groepen, afdelingen v an het Maria Le gioen, Mariagongregaties, H. Familie. Der de Orde en jeugdbeweging wordt ver zocht plaatselijk met elkaar contact te zoeken tot het organiseren van een in zameling van genoemde boeken en rozen kransen. Na de inzameling dient alles ter plaat se te worden gesorteerd en een lijst van de respectievelijke aantallen der ingeza melde voorwerpen te worden opgemaakt. Dus zoveel missaals. zoveel kerkboeken, etc. Deze lijsten met aantallen 'dus al leen de aantallen» worden zo spoedig mogelijk ingewacht bij bet Landelijk se cretariaat der Katholieke Actie. Postbus 2. Heemstede. Dit secretariaat zal dan aan de plaatselijke inzamelposten be richten, waarheen de voorraden moeten worden gezonden. Aanvragen voor missaals etc. kunnen door de evacuatiecentra worden gericht aan het secretariaat der Katholieke Actie, Postbus 2, Heemstede.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2