Van achter het voetlicht Aalst en Waalre, en Valkenswaard zonden reeds goederen naar rampgebied SOMERENS WIT-GELE KRUIS ONTWIK- KELDE GROTE ACTIVITEIT I Kapsalon G00SSENS V erenigingsnieuws Burgemeester Steger opende met indruk wekkende rede over nationale ramp Donderdag 5 Febr. 1953 (1) Pagina 2 P DE STOEP Agc CHICAGO THEATER; De held zonder geld (alle leeft.) 2.C0, 4.15. 7.00 en 9-15 uur. REMBRANDT THEATER: De grote be- slissing (18 jaar). 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. CINEMA PARISIEN: The Crimson pirate (14 jaar). 2 00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. CITY THEATER: Mr. Wong in Chiwa- towne, (14 jaar), 2.30 en 8.00 uur. PLAZA THEATER: „Nachtwache" (14 jaar) 2 en 8 uur. Hotel „Korenbeurs" 3 uur: N.C.B.- vergadering, lezing over suikerbieten teelt in de Kempen. Parochiehuis „St. Paulus", 730 uur: RKTV ..Sterk door Wilskracht" „Dorp in onrust. Parochiehuis St. Gerardus, 8 uur: K.VP- vergadering. verkiezing candidaten voor de gemeenteraad. Clublokaal Wilhelminaplein 9. 8.30 uur vergadering motorclub „Eindhoven". NACHTDIENST APOTHEKEN: Key- zer. Rechtestraat 63: Aengenendt. Strijpsestraat 192 GELDROP: Boerenleenbank Gel drop 9.00-1*2.00 uur. Boerenleenbank Zesgehuchten 17.00-19.00 uur. Parochiehuis Braakhuizen 18.30 uur: Contactavond voor de ju nioren van v.v. Braakhuizen OIRSCHOT: Pakhuis Boerenbond. 4-6 uur: Uitbetaling van door tuinders geleverde producten, welke vóór 31 Jan. geveild zijn OERLE: Kantoor Boerenleenbank geopend. BERGEIJK De R.K. toneelver. „Het Abele Spel' van de parochie 't Loo, dat Zondag on der regie van de heer A. Verhees een opvoering gaf van „De duistere gast", stelde spontaan de opbrengst ter beschik, king van de inzameling voor het Ram penfonds. Naar wij vernemen zal Zondag een herhaling van dit toneelspel wor den gegeven in zaal Van Gompel aldaar, waarvan de opbrengst eveneens zal zijn voor het Rampenfonds. Dit solidariteits gevoel zal zeker door vele belangstellen- gedeeld worden. De kinderoprette „De gouden Sleu tel", zal Zondag in het Patronaat gepre senteerd worden door het Bergeijkse meisjeskoor onder leiding van zangdi- gent Hub van Aken. Men verwacht eer grote belangstelling voor dit culturele werk onder de Bergeijkse jeugd. GERWEN De toneelclub RKJB afd. Gerwen. gaat Zaterdag en Zondag het toneelstuk „De mens wikt" in drie bedrijven opvoeren in de zaal van H. A. Geven te Gerwen Aanvang telkens 7.30 uur. NUENEN Door het toneelminnend pubiek staat Zaterdag en Zondag a.s. een avond van zuiver en enkel toneel op het programma. De ver in de omtrek bekende Veghelsc toneelvereniging „Wie had dat gedacht" komt beide avonden, aanvangende half acht, in de harmoniezaal van de heer J. M. v. Linden voor het voetlicht met het spel uit het boerenleven in drie be drijven van A. Broere „Morgenrood". De voor veertien dagen in ver band met het overlijden van pastoor Roe-lofs te Nede'rwetten uitgestelde toneeluitvoering zal Zondag gegeven worden aanvangende zeven uur in zaal de Louw te Nederwetten. De op brengst van deze avond komt geheel ten goede aan de reeds aangekochte reliekschrijn ter bewaring van de kostbare H. Kruiselikwie in de St. Lambertuskerk. De heren- zang- en toneelvereniging brengt het blijspel in drie bedrijven „Grootvaders list" door A. Joosten. Het dameskoor „Ju bilate" zorgt voor de muzikale om lijsting. SON Zaterdag en Zondagavond 8 uur zal in zaal Doornen alhier de première plaats vinden van het toneelstuk van de Sonse toneelschrijver, brugwachter Willem Hendriks, getiteld: „Het kwaad straft zich zelf', of „De lijdensweg van Roos Dekkers". De regie berust by de heer Walraven. De grime zal worden ver zórgd] door de heer v. d- Riet uit Eind hoven. gem. 2.61 3.15 Th. v. d. Wetering kam pioen 3e klas libre district Gel drop GELDROP. Bij de in het café J. de Kuster, alhier, gehouden competitie om het kampieonschap district Geldrop 3e klasse libre wist de heer Th. v. d. We tering beslag te leggen op deze titel. De einduitslag is: pnt. 1. Th. v. d. Wetering (kampioen) 8 2. N. v. d. Broek 6 3. J. v. d. Heiden 6 4. W. Vinks 5 2.63 6. J. Metternich 3 2-62 6. P. Verberne 2 2.13 Feestvergadering K.A.V. Lieshout uitgesteld LIESHOUT. Naar wij van het bestuur van de KAV te Lieshout ver nemen, zal de feestvergadering, die was vastgesteld op Donderdag 12 Fe bruari a.s. geen doorgang vinden, in verband met de nationale ramp der overstromingen. Het feest is uitgesteld tot Mei a,s. Uitvoering Nuenense Kath. Kring uitgesteld NUENEN. De reeds aangekondigde vertolking van de opera „Paljas" uit gevoerd door het marionettentheater van Bert Brugman voor de leden van de Nuenense Katholieke Kring is in verband met de ramp, die een groot gedeelte van ons vaderland getroffen heeft, uitgesteld tot Vrijdag 13 Febr. a.s. aanvangende 8 uur in het parochie huis. Donateursavond in Oerle uitgesteld OERLO. Het bestuur van de fanfa re „St. Caecilia" alhier heeft besloten de donateursavonden, die voor de volgende week op het programma stonden, alsmede de daaraan verbon den fancy-fair ten bate van hel ge zelschap, tot nader aankondiging uit te stellen, wegens de nationale ramp en de hulpverlening, die daarvoor ge vraagd wordt Ook in Valkenswaard Carnavalsfeest afgelast YALk'EXSWAARD De Carnavals- viering welke dit jaar voor het eerst in Valkenswaard zou worden gehouden, is in verband met de huidige omstan digheden afgelast. Beginnende hulpacties: Collectes en overwerk- uren in verschillende dorpen Aalst en Waalre Spontaan werd Zondag in Aalst-WaaJre een hulp-actie Ingezet voor de geteis terde gebieden, in Waalre georganiseerd door de vereniging „Voor de Jeugd" en ln Aalst door het Koningin Wilhelniina- fonds, de Vincentius- en Elisabeth-ver- eniging, het geheel onder leiding van burgemeester en mevrouw MoL l"it de bevolking kwam na overleg met het Nederlandse Rode Kruis het idéé naar voren, om de giften te bestemmen voor inwoners van het zwaar getroffen plaatsje „de Hank", een onderdeel van Dussen, de vroegere standplaats van burgemeester H. Mol. Het resultaat was dat reeds Maandag morgen een zending van twee vracht wagens aan kleding, dekking en schoei sel vanaf het gemeentehuis kon vertrek ken om te worden overgedragen aan de waarnemend burgemeester van Geer- t'ruidenberg, in wiens gemeente de in woners van de Hank zijn ondergebracht. De betreffende hulpinstanties waren vol lof en de getroffenen daarbij zeer dank baar voor het resultaat van deze spon tane en door haar vlot verloop zo effec tieve hulpactie. Vooral aan het in ruime mate meegebrachte schoeisel bleek zeer grote behoefte te bestaan. Voor het reeds in contanten ontvangen bedrag zullen na overleg met de hulp instanties te Geertruidenberg bestekken worden aangeschaft, zodat reeds Dins dag een zending lepels, vorken, messen en koppen zullen worden verzonden. De leden van de Boerinnenbond te Waalre zullen zich met deze organisatie belas ten. Daar Zondag het onderdeel Aalst niet intensief kon worden afgewerkt, werd Woensdag alsnog met vier vrachtwagens een inzameling langs de huizen gehou den voor kleding, dekking en schoeisel. Op initiatief van de burgemeester vond Maandagavond op het gemeente huis een bijeenkomst plaats van de Ver eniging voor de Jeugd, vertegenwoordi gers van de standsorganisaties en van de charitatieve verenigingen uit beide parochies. Als resultaat van de bespre kingen zal zowel in Aalst als in Waalre op Zaterdag en Zondag a.s, eèn collecte langs alle huizen worden gehouden voor de getroffen gebieden. Heeze Door de fabrieken van Heeze is be sloten om over te werken ten bate van het Rampenfonds. De collecte hiervoor die stond onder de persoonlijke leiding van burgemeester Cox, zal naar de thans beschikbar© gegevens 15.000.be dragen, wat neer zou komen op 17„50 k f 20.per huisgezin. Voorts werd een toezegging gedaan om enige hon derden evacué's in Heeze op te zo dit nodig mocht blijken. Reusel Maandagavond kwamen onder leiding van mevr v. Beek en mej. Keuneger, de besturen en bestuursters van de plaatselijke standsorganisaties en EHBO in vergadering bijeen, tot voorbereiding van een inzameling voor de rampgebie den in ons land. Spontaan gaven allen zich op voor medewerk:ng.( Mevr. v. Beek deelde mede, dat de Reuselse 'fa brikanten hun volledige medewerking voor deze actie hadden toegezegd. Door de sigarenmakers zullen voor dit doel overuren worden gemaakt. Reusel. dat de ellende van de oorlog ervaren heeft en dus weet wat nood is. zal bij de te houden collecte tonen, dat het de waters noodslachtoffers goed weet te bedenken. Valkenswaard Heden Donderdagavond 8 uur houdt het Rode Kruis in Hotel Concordia een bridge-drive, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Rampenfonds. Opgave uiterlijk tot hedenavond 6 uur, tel. 2075 of aan het adres Dijkstraat 2. Vrijdagavond 8, 9 en 10 uur wordt in bioscoop Palace een speciaal filmpro gram gedraaid over het rampgebied, aangevuld met teken- en journaalfilm. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Rampenfonds. Zodra Zondagmorgen uit de eerste be richten reeds was gebleken welk een ramp ons volk had getroffen, werd door het Rode Kruis het Initiatief genomen voor de organisatie van een goederen inzameling en huis-aan-huls-collecte. Maandagmiddag kon deze reeds plaats hebben, waaraan uiteraard van alle zijden spontane medewerking is ver leend. Maandagavond vertrok de eerste grote vrachtwagen met geheel gesor teerde en verpakte goederen naar Roo sendaal. Dinsdagavond was naar deze plaats reeds 75 m3. goederen vervoerd. De collecte bracht ruim 6000.— op. Nog steeds komen giften binnen op de Rotterdamse Bank, alwaar voor het Rampenfonds een rekening is geopend. Op initiatief van het personeel kwam op de fabrieken het voorstel om overwerk te maken ten gunste van het nationaal Rampencomité. Dit heeft reeds tot ge volg gehad .dat door de directie van de Willem II fabrieken een bedrag van 15.000. —is aangeboden. Dinsdagavond is een coördinerend comité opgericht, waarin het Ned. Huisvestingscomité, Rode Kruis, E.H.B.O. en de burgemees ter zijn vertegenwoordigd .Gedurende de nacht' van Zondag op Maandag is van gemeentewege met een licht-agregaat hulp verleend boven Waalwijk. Budel Heden Donderdagavond om 8 uur houdt de N.C.B. afd. Budel met al de daaraan verbonden onderafdelingen in het parochiehuis alhier een spoedeisende byèenkomst ter bespreking inzameling van hooi, stro en veevoeder, bestemd voor het vee uit de getroffen gebieden Het bestuur rekent er vast op, dat nie mand achterwege zal blijven alle mede werking hieraan te verlenen. Agende raads\ ergadering gemeente Waalre AALST-WAALRE. Maandagavond om half acht komt de Raad der gemeente in openbare zitting bijeen. Er zijn kon. besluiten tot goedkeuring van de wijzi ging van de heffing van keurlonen en van de waardevermeerderingsbelasting. Verder van Ged. Staten goedkeuring van verkoop van bouwterrein aan H. O. Nuys, tot aankoop van gronden van W. Gestel. tot verkoop van bouwterreinen aan Rom. bouts en Van Heyster. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid P. v. d. Linden zullen onderzocht worden, gronden zullen ge ruild worden met E. Elias en grond ver koop zal plaats vinden aan ir. A. v. d. Berg. Ook aan Julianaweg en August Sniederslaan zullen bouwterreinen ver kocht worden. Een voorschot op de ge meentelijke vergoeding bedoeld in art. 103 der L.O.-wet over 1993 zal worden vastgesteld. De rechtspositie voor het ge. meentepersoneel wordt gewijzigd, een re. kening-courant-overeenkomst zal worden aangegaan met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, terwijl ook een geldlening zal worden aangegaan bij ge noemde bank. De gemeenterekening en de rekening van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor het dienstjaar 1951 zal voorlopig worden vast. gesteld, terwijl tot slot een voorstel in behandeling komt tot het bouwen van woningwetwoningen. Pastoor Van Elceren gaat kerkbouwfonds stichten BERGEYK. Pastoor Van Elderen van de parochie 't Hof is voornemens dezer dagen, met medewerking der parochia nen, een bouwfonds te stichten, ten be hoeve ener noodzakelijke verbouwing der parochiekerk St. Petrus Banden. Voor deze verbouwing en verandering vaa het interieur zal Zondag a.s. de eerste actie worden ingezet. Geldrop Door de V.V. Braakhuizen zal Zater dagavond om 19.30 uur het jaarlijkse bal worden gehouden in zaal Verleg, Dwars, straat. Toegang tot deze balavond hebben personen boven 18 jaar, alleen op vertoon van de ledenkaart of eventuele persoon lijke uitnodiging. Het bestuur vertrouwt er op dat deze balavond zal medewer ken om de verrichtingen op het groene veld dermate te doen wijzigen, dat suc cessen verzekerd zijn. Goirle Op de jaarvergadering van de Lo terijclub „Het laatste restje" werd beslo ten een rikconcours te houden op de Zondagen 15 en 22 Febr. en 1 en 8 Maart in hotel „De Spie". De baten van dit con. cours zullen voor een groot gedeelte ten goede komen aan de Bond voor Ouden van Dagen, waarvan de leden zich bereid hebben verklaard als controleur bij het concours te zullen fungeren. Biljarten te Aalst en Waalre AALST-WAALRE. De biljartcompeti- tie tussen, de verenigingen ter plaatse werd voortgezet. De uitslagen luiden: De Witte BergOns Genoegen (Verhoe ven 84: Ons Genoegen (Stiijbos) ONA 102. Door de overwinningen van de Witte Berg en Ons Genoegen (Strij bos) is de situatie nu zó, dat het by na zeker is, dat een van beide met het kam pioenschap zal gaan strijken. Ze komen nog een maal tegen elkaar uit in café ,,De Witte Berg'' en hebben nog twee andere zware wedstrijden voor de boeg. De stand is nu: 1. Ons Genoegen (Strijbos) 8 punten uit 5 wedstrijden; 2. De Witte Berg 8 punten uit 5 wedstrij den: 3. Ons Genoegen (Verhoeven) 3 punten uit 5 wedstrijden; 4. ONA 3 pun ten uit 5 wedstrijden; 5. Ons Genoegen (Bastings) 2 punten uit 4 wedstrijden. Nachtelijke aanbidding in Bestse St. Antonius-par. BEST. Gedurende geheel de nacht van Zondag op Maandag is in de parochiekerk van de H. Antonius van Padua aanbidding gehouden om Gods barmhartigehid af te smeken over de getroffen gebieden. Zeer velen hebben het offer van hun nachtrust gebracht. In deze parochie wonen vele gezinnen, afkomstig uit Achthuizen en Oude Tonge op Overflakkee, die in grote ongerustheid verkeren omtrent hun familieleden, die daar achterbleven Burgerlijke Stand Aalst-Waalre JANUARI GEBOREN: Renée C. P. d. van H. de ThijeMessing; Embardina M. d. van W. BrouwerKol; Ingrid J. Ch. d. van M. DijkeFreeman; Theodora H. M. d. van A. v. d. Meerakker- Brans; Johannes F. M. z. van F. Baarschotv. Zon; Antonie G. M. z. van H. Verbernev. d. Heijde; Fran- ciscus G. z. van J. WijlaarsRijkers; Jacobus N. M. z. van H. Verberne Waterschoot; Henrica M. d. van J. v. d. AkkerLeukel; Johanna M. d. van D. van SondervanSchuimer; Erna M. d. van D. van SondervanSchui mer; Josephus H. M. z. van A. v .d PalenBoesnen; Hendrik N. z. van A. WijnsterkersBrans. OVERLEDEN: Ha. Janssen geb. Haex, 57 j.: D. J. Beijers, 74 j.; J. van de Moosdijk, 3 maanden. GEHUWD: P. van Dijk. 25 j. met M. H. Claus, 24 j.; A. P. Couwenberg, 30 j. met H. W. van de Moosdijk, 30 j.; A. C. Peeters, 28 j. met A. E. Faassen. 28 j. In Heeze werd Steun Wettig Gezag-avond gehouden HEEZE. Betrekkelijk goed was de op komst op de avond van Steun Wettig Ge zag, welke in Heeze werd gehouden. Bur gemeester Cox. die echter eerst laat op de avond kon verschijnen wegens de per. soonlijke leiding der actie voor het ge troffen gebied, vertegenwoordigers van het comité en de vredige groep Heeze van de „National^ ^^-.ve" o.I.v. de in structeur, de heen^^jpkel, werden vooral de jongeren nIMwijk verwelkomd door majoor Cronenburg, die deze avond leidde. Door enkele oorzaken is de groep Heeze wel wat klein geworden en daar om is deze avond georganiseerd om inte resse te wekken. Hij ging allereerst de taak van Steun Wettig Ge2ag na en memoreerde natuur lijk de grote overstroming, waarbij troe- penverbanden zijn ingezet. Verder is er de belangrijke hulptaak in woelige tijden als bewaking van belangrijke objecten en het bestrijden der 5e colonne. Na uit gegaan te zijn van de neutraliteitspolitiek in de jaren voor "40. kwam hij tot de ver. plichtingen. die voor ons land voort vloeien uit de verschillende pacten. Als uitvloeisel daarvan is ontstaan, dc Natio. nale Reserve. Hiervoor verbindt men zich voor 2 jaar welke daarna wordt verlengd tenzij opzegging plaats heeft; de oefenin. gen worden in of nabij de woonplaats ge houden. de eerste 2 jaren ten hoogste 300 uur, de vergoeding is 7.70 (bij oproep ir. werkelijke dienst) per dag of hoger al naar gelang de rang; vergoeding ƒ1 per oefenuur. Bij ziekte of ongeval valt men onder de sociale verzekering, welke geldt bij de Kon. landmacht. De inzet is regio naal, zo kort mogelijk bij de eigen ge meente. Hierna gaven zich verschillenden op voor toetreding tot de Nationale Reserve en waren een voorbeeld voor hen die nog twijfelen maar die toch zeer, zeker zul len volgen (Advertentie). Rembrandt Theater DE EINDHOVEN^E'J^ZZ ^tUB maakt bekend dat de uitvoering op Donderdag 5 Februari met Big Bill Broonzy in verband met de nationale ramp over ons land TOT NADER DATUM IS UITGESTELD. (Reeds verkochte kaarten -worden aan de cassa terugbetaald tot uiterlijk Zaterdag a.s,). De film „DE GROTE BESLISSING" (One Minute to Zero), met ROBERT MITCHUM wordt' dus ook nog vertoond op Donderdagavond (18 jaar). JAARVERGADERING POLITIEBOND: Hezer „Opper" Swinkels ontving zilveren bonds- insigne GELDROP. In hotel Bogers alhier werd door de R.K. Politiebond, St. Mi- chaël van de kring Gcldrop de jaarver gadering gehouden. Na opening door de voorzitter, brigadier Jonkers, gaf de secretaris zjjn jaarverslag, dat min of meer in mineur was gesteld. Het aantal leden liep iets terug o.m. door over plaatsingen, evenals het bezoek aan ver gaderingen. Voorts constateerde de scere- taris een gemis aan belangstelling en be grip voor het bondswerk. Het jaarverslag van de penningmeester gaf een beeld van de financiële moeilijk, heden waarmede vooral de kleinere afde. lingen te kampen hebben. Vervolgens bracht de voorzitter hulde aan de gees telijk adviseur kapelaan De Bresse, die kortgeleden zijn 12%-jarig priesterjubi leum heeft herdacht, waarbij door het af delingsbestuur aan de adviseur een oor konde was aangeboden, met dank voor het vele dat deze voor de afdeling ver richtte. Daarna wendde de voorzitter zich tot de tweede jubilaris, de opperwacht meester Swinkels uit Heeze, die onlangs zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. De voorzitter prees deze opper voor zijn werk als politieman voor de gemeenschap en als bondslid voor de bond. Hij betrok in zijn dankwoorad de echtgenote van de jubilaris en aan haar werd een bloemen, mand aangeboden. Vervolgens spelde de voorzitter de jubilaris het zilveren bonds, insigne op de borst, waarna hem de ge bruikelijke bondsgratificatie werd over handigd. Nadat de jubilaris de gelegenheid kreeg de vergadering te danken en een con sumptie aan te bieden, kwam de voorzit ter met de onverwachte mededeling, dat hij besloten had zijn functie als voorzit ter der afdeling meer te leggen, welke functie bij sedert de oprichting vervulde. Als motief gaf hij op dat hij een jongere kracht in de gelegenheid wilde stellen zijn werk over te nemen en jong bloed in het afdelingsbestuur te willen brengen. Hij dankte de bestuursleden voor hun medewerking en vriendschap. Hij wekte de leden tenslotte op met ernst en na rijp beraad een nieuwe voorzitter te benoe men. Hoewel in de vergadering stemmen opgingen om de voorzitter te doen af brengen van zijn besluit, mocht zulks niet slagen. De geestelijk adviseur zag dit besluit van de voorzitter als een ernstig verlies. Nu echter de feiten daar liggen, wekte ook hij de leden op zich ernstig te bera den over de persoon van de nieuwe voor zitter en niet overhaast te werk te gaan. Hij prees de scheidende voorzitter als po. litieman en bondslid, maar vooral als mens. Ook de secretaris wijdde waarde rende woorden tot de scheidende voor zitter. memoreerde zijn grote ijver en zijn grote kennis van zaken. D© Zuidkoreaanse president Syng- man Rhee, heeft de doodstraf ingesteld voor burgers die ontsnapte Noordelijke krygsgevanenen helpen. Rond jaar en kasverslag Spoedig begin met bouw nieuw wijkgebouw SOMEREN. Op de algemene leden vergadering van het Wit-Gele Kruis vroeg de voorzitter in zijn openings woord of de vereniging nog wel recht van bestaan heeft in onze tijd, nu de Wereld Gezondheids-Organisatie alles in het werk stelt voor 'n goede volks gezondheid. Beoogt deze echter dc ge zondheid van de mens om hem dienst baar te stellen en te houden voor de productie, de kruis-verenigingen oefe nen haar taak uit naar het voorbeeld van de grote geneesheer, dat hier ook door de plaatselijke afdeling voor ogen wordt gehouden. Voor ons, katholie ken is het Wit-Gele Kruis dan ook DE vereniging, die principiële gezond heidszorg ten doel heeft, aldus de voorzitter. Op het verzoek van de afdeling So meren-Heide om aldaar zuigelingen consult te doen houden is voorlopig gunstig beschikt, wijl dr. Tegelaars toezegging heeft gedaan om daar pr oefzittingen te houden. Mochten daarna regelmatig consulten worden gehouden, dan zal volgens toezegging van de pastoor het clubhuis gratis disponibel zijn. De voorzitter wees verder op de mogelijkheid tot oplei ding van jonge meisjes als kraamver zorgsters in het district Deurne. Op gaven hiervoor kunnen worden ge daan bij de secretaris van het Wit- Gele Kruis. De ledencontributie kan worden gehandhaafd op f 6.zij het dan met verhoging van 15 ct. incasso kosten. Hierna werden de aftredende bestuursleden: vice-voorzitter J. Boe' renkamp en secretaris C. v. d. Mor tel, bij acclamatie herkozen. ACTIVITEITEN Hierna werd uitvoerig verslag ge daan door de secretaris-penningmees- ter. Om een beeld te geven van de ac tiviteit ontlenen we hieraan de vol gende gegevens. In Januari 1952 wa ren nog niet aangesloten: 73 gezinnen C&C&CSX&C&C&C&cr&CdXr&GJC&CS) 1 DAMES, direct gepermanent Zonder bespreken 9 cabines 7 geschoolde krachten Verzekerd prima permanent Goedkope prijzen Eerste klas bediening en direct geholpen DUS NAAR W. da Zwljgeulraal 22, Tel 5894 Eindhoven BUDEL Het volijverig voorlopig bestuur van de heropgerichte vereniging van de K.V.P., afdeling Budel. onder voorzitterschap van burgemeester C. J. J. Remmen, heeft na een gehouden bijeenkomst besloten een actie tot ledenwerving te houden. In verbandhienrr^ede zullen de aangestelde propagandisten! alsnog deze- week bij de bewoners Budel-Dorp en Gastel een be zoek brengen. BUDEL-SCHOOT Maandag hield de R.K. Voetbalvereni ging „Budel-Sohoot" in het café van de heer H. Corstjens alhier een maandelijkse ledenvergadering. Besloten werd met het eerste elftal op c.k. Zondag 31 Mei deel te nemen aan het „Zilveren Turf tour - nooi" hetwelk georganiseerd wordt dooi de R.K. Voetbalvereniging „Merefeldia" uit Nederweert (L.) Met grote voldoening kon worden me degedeeld dat spoedig de heer Chr. Brandts voorzitter weer van zijn ziekte zal hersteld zijn en in het midden zal terugkeren. Leden welke in aanmerking wensen te komen van toegangskaarten voor de in terlandwedstrijd Nederland—Zwitser land, welke op e.k, Woensdag 26 Maart zal plaats vinden, moeten zich zo spoedig Raadsvergadering Oirschot Reeds Zondagavond vertrok een Rode Kruis- colonne naar Steenbergen OIRSCHOT De gemeenteraad kwam Dinsdag in openbare vergadering byeen. Na het openingsgebed sprak de voorzitter, burgemeester E. A. M. A. Ste ger, de Raad als volgt toe: „Nu het vaderland door een nationale ramp is getroffen, past het, vanaf deze plaats enkele woorden te spreken, woorden van deernis en diepgevoeld medelijden met de slachtoffers van de watersnood. Het schuimende monster, aangevuurd en opgejaagd door een zware wester storm, drong diep door op verschillende plaatsen en liep in zijn razernij alles onder de voet. Tot heden. Ik noem het aantal met ontzetting, gingen 653 mensenlevens ver loren. (Dit aantal steeg op heden tot 1223 slachtoffers. Red.) De liefdadigheid en de naastenliefde werden in hetzelfde tempo, waarin de v(]and oprukte, gemobiliseerd. Van alle kanten rukten de hulpcolonnes op. De Rode Kruis-colonne uit Oirschot. versterkt met de leden van de plaatse lijke afdeling E.H.B.O., vertrok Zondagavond om half zes en verrichtte prachtig weck in Steenbergen. Inmiddels werd hier ter plaatse een organisatie uit de grond gestampt, die in één middag tijd rond 4500.ophaalde en een kostbare vracht lijfgoed, die inmiddels te bestemder plaatse is aangekomen. Ik breng een woord van diepgevoelde dank aan al degenen, die medewerkten. De samenwerking en de teamgeest waren voortreffelijk, de opbrengst in één woord ontroerend. Wy kunnen by dit alles slechts het hoofd buigen voor de wil van Hem, Die wind en wateren gebiedt. De almachtige God schenke de eeuwige rust aan hen, die het leven lieten en troost aan hen, die achterblijven". De Raadsleden aanhoorden deze toespraak staande- Presentiegeld Raadsleden voor het Nationale Rampenfonds By de ingekomen stukken was een overzicht van de verkoop van 5 kopen canadabomen, in totaal 80 stuks, welke voor 3230,-- verkocht werden aan de houtzagery, houthandel en kistenfabriek Van Nunen N.V. te Best. Punt 3 der agenda betrof een voor stel om uit 's Ryks kas een jaarlijkse bijdrage aan te vragen en te aanvaar den in het tekort op de exploitatie van een complex van 13 woningen aan de Heistraat. De Raad besloot dienover eenkomstig. RIOLERING By de bespreking van het tweede ge deelte der riolering, welke betreft de Heistraat, de Wilhelminakade, de Ka naalstraat. een gedeelte van de Rijke- sluisstraat. de Dr. v. Wamelstraat en een gedeelte van de Notelsestraat, vroeg de heer Zeeuwen of het niet mo- gely'k zou zyn een groter gedeelte van de Rykesluisstraat by dit plan te be trekken, nl. tot de winkel van P. de Kort. De voorzitter was bereid dit denkbeeld voor te leggen aan de advi seur van het plan. De kosten van uit voering van het plan, dat in de verga dering ter tafel kwam, zyn geraamd op 66.200,De verwachting is dat het plan in het kader der werkverrui ming zal kunnen worden uitgevoerd, zo dat genoemde kosten vremoedelijk ge deeltelijk door een Rijksbijdrage kun nen worden bestreden. Deze bijdrage werd voorlopig „pro memorie" in de by- gevoegde begrotingswyziging opgeno men. De Raad had overigens tegen het plan geen bezwaren. RUILVERKAVELING Plet terrein, gelegen tussen het Wil- helminakanaal en de Spoordonkseweg tot nabij de grens van Moergestel, gro tendeels gelegen onder Oirschot, voor een klein gedeelte op het territoir van de gemeente Oostelbeers c.a., zal wor den doorsneden door de aan te leggen rijksweg EindhovenTilburg, weg nr. 63. waardoor verschillende land bouwbedrijven in ernstige mate zullen geschaad worden, aangezien slechts op een tweetal plaatsen wegkruisingen zyn ontworpen, welke niet k niveau zullen komen te liggen. Tengevolge hiervan zullen meerdere landbouwers slechts met grote bezwaren hun kavels, aan de overzijde van bedoelde ryksweg gelegen, kunnen bereiken, terwyl daarnaast zeer hinderlijke schadesnijdingen zijn te ver wachten. Aangezien ook zonder deze omstan digheden de eigendomsverhoudingen van dien aard zyn, dat een hei-verkave ling gewenst zou zyn, stelden B. en W. ter veiligstelling van de agrarische be langen. aan de Raad voor, om conform art. 22 der Ruilverkavelingswet voor bedoeld gebied een ruilverkaveling aan te vragen. In overleg met de betrokken rijkscultuurconsulent zal worden bevor derd, dat enkele hoofdwegen tegelijk met de verkaveling verhard worden. De heer Zeeuwen vroeg, als het daar tot ruilverkavelen komt, de aanleg van een sportterrein bij te betrekken, waar aan in deze gemeente grote behoefte bestaat. Evenzo is het geval met een zwembad, waarvan hy de aanleg binnen het raam dezer ruilverkaveling uitvoer baar achtte. De Raad besloot overeenkomstig het voorstel van B. en W. Vervolgens besloot de Raad het be drag per leerling, bedoeld in het vijfde lid van art. 101 der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1953 te bepalen op 27,50 voor het gewoon lager onderwijs, 40,voor het voortgezet L.O. en 37,50 voor het uitgebreid L.O. Besloten werd voor 200,aan H. v. d. Heuvel, Spoordonk B 14, te ver kopen kadastraal perceel B nr. 18, groot 49 aren 80 centiaren, en aan Adr. v. d. Hyden, Spoordonk B 65, voor 18,80 het perceel, sectie D nr. 2400, ter groot te van 110 vierkante meter. De begroting voor 1953 werd nog ge wijzigd naar aanleiding van een nota van aanmerkingen van Gedeputeerde Staten. RONDVRAAG De heer Zeeeuwen zou gaarne zien, dat de gemèènte grond verkocht om de bewoners van de huizen aan de Wilhel minakade in staat te stellen, een tuintje vóór hun woning aan te leggen. B. en W. zullen dit ln overweging ne men, zei de voorzitter. Op een informatieve vraag van de heer Van Hooff omtrent de uitbreiding van het electriciteitsnet antwoordde de burgemeester, dat eerstdaags een be spreking hierover zal worden gevoerd. De heer Meurs vroeg, hoe het stond met de verbetering van de kelders der woningen aan de Dr. Feijstraat. Er wordt aan gewerkt, zei de voorzitter, verschillende zijn al klaar. Vervolgens stelde de heer Meurs voor, om het presentiegeld voor het bywonen van deze vergadering ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampen fonds. De Raad ging hiermede gaarne accoord. De voorzitter bracht dank voor deze mooie geste. mogelijk opgeven by het bestuur v correcte verdeling te kunnen komen, Deze week zal alsnog door de leden de laatste hand worden gelegd aan het in or de maken van het speelterrein. Na nog enkele interne aangelegenheden werden afgehandeld, volgde nog een verzoek o«i de training steeds met dezelfde animo te blijven volgen. j GOIRLE Het programma van de Brabantse kring „Ons eyghen lant" vermeldt voor Don derdag 5 Februari een filmavond in het Alpha Theater. Naar wij vernemen heeft de kring voor deze avond beslag kunnen leggen op de prachtige film „Onsterfe lijke mei:die" van Cliopin, een film die in de grootste theaters wekenlang heeft gedraaid. De Accordeonver. „Fortissimo" her. denkt haar eerste lustrum en ter gelegen, heid hiervan zal zij op Zaterdag 7 Nov. a.s. in zaal „De Linde" een jubileumcon cert geven HEEZE De kaartclub „de Vriendenkring" gevestigd in café H. Gillen, hield haar jaarlijkse teeravond, tevens konings- jassen. In een sportieve, doch zeer zware strijd, wist Th. Wijnen het ko ningsschap te behalen. De volgende kaartwedstrijd had als uitslag: Tb Wijnen, H. v. d. Kruijs, Ant. Boeren- kamp, M. v. Lierop, Th. Vereïjken, W. Giller, K. Boerenkamp, J. Boogaard, W. Laak, Th. v. Hees. W. Boeren kamp, J. v. Doorn, P. Henselmans, J Snoeijen, J. v. Kemenade en J. Hen driks LEENDE Voor de R.K. Jonge Boeren en Boe rinnen staat er op Woensdag 11 Fe bruari weer een culturele dag op het programma welke zal worden gehou den in gebouw „Were Di" te Valkens waard. Het programma vermeldt o.a. zang en declamatie wedstrijden, terwijl in. de namiddag door het reizend Ant werps volkstheater, De Gekroonde Leerse", voor 't voetlicht zal worden gebracht. Gezien de grote toeloop die wordt verwacht moeten zo spoedig mogelijk de plaatskaarten worden aange vraagd. Rond jaar- en kasverslag AALST De voorzitster mej. L. v. d. Laak, opende de vergadering, die door 42 le den bezocht werd en richtte een speciaal woord van welkom tot de geestelijk adviseur kapelaan v. Eijl en de directeur J. Zeegers. Mej. Thea Wijffelaars gaf een keurig verslag van het wel en wee van de verenigingkas 1949, het jaar van oprichting, tot op de dag van heden. Het financieel ver slag van de penningmeesteresse mej. Riek Verhees werd goedgekeurd. Hierna zette de geestelijk adviseur de concoursplannen uiteen. Uitvoerig werd hierover van gedachten gewis seld. Verschillende mogelijkheden werden onder het oog gezien, doch ten slotte sprak de grote meerderheid zich uit voor deelname aan het concours te Twello, op 28 Juli a s. De concours nummers zullen terdege onderhanden worden genomen, maar ook aan de andere nummers zal alle zorg besteed worden om steeds paraat te zijn bij kerkelijke en wereldlijke feesten. BUDEL Heden Donderdagmiddag- .half drie houdt de R.K. Onderwyzersbond afdeling Budel in hotel „De Arend" alhier haar uitgestelde jaarvergadering. Tevens zal een lezing over „Geologie van onze streek worden gehouden. Tijdens het glldefeest van het Gilde St, Sebastiaan stelde dit gilde 60 beschik baar voor de door de watersnood ge troffenen. LEENDE De vastgestelde jaarvergadering der rijvereniging heden Donderdag in ca fé A. Vromans, is wegens omstandig heden uitgesteld tot Donderdag 12 Februari as. en 6 alleen-wonende personen; deze zullen door het bestuur nader worden gevraagd om toe te treden in 1953, v;ant op 19 September a.s. zal het zil veren bestaan worden herdacht en het mooiste geschenk zal zijn: in het ju bileum-jaar allen lid! Door de wijk zusters werden in 1952 afgelegd; 2144 huisbezoeken voor verpleging van 206 patiënten, 738 idem voor 101 t.b.c.- patiënten, 1362 idem voor verzorging van 229 kraamvrouwen, 1186 idem voor verzorging van 230 zuigelingen, 1298 idem voor kleuters, 3 voor de schoolartsendienst, 5 voor rheuma- zorg, 13 voor gebrekkigen-zorg, 24 voor geestelijke volksgezondheid, 7 voor maatschappelijke zorg en 11 voor praenatale zorg. Het aantal onder toe zicht gestelde t.b.c.-patiënten liep te rug van 123 op 101, terwijl 4 nieuwe gevallen werden genoteerd. Uit sa natoria werden 7 patiënten als gene zen ontslagen, 2 nieuwe patiënten werden in 1952 opgenomen. Het twee de massale bevolkingsonderzoek zal mogelijk nog in 1953 plaats vinden. Het aantal ingeschreven kinderen bij het consultatiebureau voor zuigelin gen steeg tot 201, idem voor kleuters tot 111; het aantal consulten door dr. Tegelaars bedroeg hier resp. 1605 en 327 en toch worden deze consultatie- bureaux nog te weinig bezocht. Naar de kleuterkolonie te Eersel werden 7 kinderen uitgezonden. Het nood- wij kgebouwtje werd door 154 perso nen bezocht, terwijl 181 maal hulp werd verleend; verplegingsartikelen werden 334 maal uitgeleend. De totale inkomsten bedroegen f 13.201.70, de uitgaven f 12.332,12 (met inbegrip van het vorig nadelig slot ad f 1176.15), zodat een batig saldo werd geboekt van f 869.58. Met betrekking tot de plannen voor een nieuw wykgebouw annex woning kon de voorzitter mededelen, dat met de bouw spoedig kan worden begonnen. De gemeende dank van het bestuur over Kruis betaalt rente en aflossing in de vorm van huur. Het werk zal na diverse bezuinigingen en na hogere goedkeuring worden gegund aan aannemer J. Wijnen alhier. De voorzitter bracht daarom hier aan het gemeentebestuur en de raad de wel gemeende dank avn het bestuur over voor dit royale gebaar. Hy deed verder een beroep op de leden om het grond werk zoveel mogelyk zelf te verrichten. Staande de vergadering- gaven zich een 25-tal landbouwers spontaan op voor graaf- en voerwerk; voor meer werk krachten zal nog een nadere oproep vol gen. Ook het voorstel om een crediet be schikbaar te stellen voor de eerste in richting van het wykgebouw ging hierna vlot onder de hamer door. Aan het slot bracht de burgemeester een woord van dank uit aan het bestuur van het Wit-Gele Kruis voor zyn goede zorgen voor de gezondheid der inwoners; ook aan het bestuur der stoomzuivelfa- briek bracht hy dank voor de medewer king by het verder t.b.c.-vrymaken van vee. Verder sprak de pastoor van Someren- Dorp zijn waardering uit voor het werk der vereniging, welke van zo'n groot nut was voor zijn parochie, en de pastoor van Someren-Heide dankte voor het toege zegde consult in zijn parochie. Na afloop werden nog een paar films vertoond be treffende 't overbrengen van hoornvlies op blinden en het daadwerkelijk effect van sanatoria. Agenda Raadsvergadering Someren SOMEREN. De gemeenteraad is voor een openbare vergadering byeen geroe pen op Vrydag, 6 Februari a.s,, om 6.30 uur ten gemeentehuize. De voornaamste punten der agenda zijn: voorstel om in de vcrwaarborgingsregeling der Fraude risico Onderlinge van Gemeenten deel te nemen tot 23.000,—, idem tot vast stelling ener gemeenschappelijke rege ling met andere gemeenten in Z.O. Noord-Brabant betr. gemeenschappe- lyke kapitaalvoorziening, idem tot het aangaan van een contract met de N.V. Waterleiding maatschappy Oost-Brabant inzake leidingwatervoorziening in de ge hele gemeente, idem om het crediet voor de stichting van een wijkgebouw voor het Wit-Gele Kruis te verhogen met 6120,idem tot herziening van de vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1951 voor de jongensscholen te Someren-Eind en Lierop. Solistenconcours in Someren SOMEREN. Naar wij vernemen zal het vastgestelde vocaal- en instrumen taal solistenconcours te Someren-Dorp op 7 en 8 Februari a.s. als cultureel werk doorgang vinden. De officiële ope ning zal plaats hebben door de burge meester van Someren op Zaterdag a.s. om 2 uur in het parochiehuis, in tegen woordigheid van diverse genodigden. De jury, bestaande uit de heren H. Jordans en M. Koekelkoren, heeft een zware taak. De eerste dag komen tussen 14.30 en 23 uur niet minder dan 38 solisten, etc. aan bod, Zondag a.s. tussen 13 en 23 uur liefst 49 deelnemers. De pauze is ge- steld van 18—19 uur. In de hoogste af delingen komen nader nog uit: het duo Wolter-Langenslag en Claesens uit Weert, J. van Son, Tilburg, Fr. Stamps, Boxtel, Streukens, Schlangen en Vogel te Roosteren, J. H. Leender, Beek en Donk, M. v. d. Heyden, Fr. Wynen en d. Vleuten te Someren. Het be looft wel 'n mooi en afwisselend muziek- en zangprogramma te worden, waarom vele muziekliefhebbers worden ver wacht. Noodslachting Valkenswaard VALKENSWAARD Vrijdagmiddag om 2 uur zal een verkoop van vlees worden gehouden aan het gemeentelyk slachthuis. Markten BOSSCHE VEEMARKT Aangevoerd werdep 2.629 stuks vee, zynde: 808 runderen, 131 vette kalveren. 868 nuchtere kalveren, 169 zeugen, 76 lopers, 485 biggen, 92 schapen. Melk- en kalf koeien 850—1225; Guiste koeien 600775: Kalfvaarzen 825—1125; Klam vaarzen 700800; Guiste vaarzen 515675; Pinken 400—525: Graskalveren 225340; Fokkalvcren 85145; Nuchtere slacht- kalveren 3040; Zware soorten 52 2; Lopers 65—80; Biggen 32— 47; Drachtige zeugen 220270; Scha pen 6070; Vette schapen 90; Vette lammeren 7085. Aanvoer van slachtvee: 576 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten tot 3 le kw. 2 80—2.90; 2e kw. 2.50—2.60; 3e kw. 2.302.40; worstkoeien 2.05 2,20; vette stieren 2.502.55, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren lichte 1.952.30; Vette kalveren zware 2.50—3.05, prima boven notering; Nuchtere slacht- kalveren 1.051.15; Zware soorten 1.251.50; Slachtzeugen 1.501.56.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2