Hei dodencijfer overschreed ver de duizend, alleen reeds in Oude Tonge driehonderd omgekomenen Lijst van slachtoffers neemi nog sieeds toe Hulpw$enings-acties concentreerden zich Woensdag op Goeree-Overflakkee RAMPENFONDSNU 7 MILUOEN RoodeKruis verlieslijsten ter inzage Enerme aanvoer door de lucht DODENCIJFER: 1273 ZONDAG BIDDAG DE PAUS STUURT AFGEVAARDIGDE Met man en macht moet worden gewerkt aan bedreigde dijken DODEN SPREKEN Abbenbroek critiek Oost - ördbant UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT' Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Re d a c 11 e - B u rfe a uWal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven - Tèlef. K 4900-2526 Nog steeds blijven 'de giften bij bet Nationaal Rampenfonds binnenstromen. Zoals gemeld mocht worden aangenomen, dat Dins dagavond reeds een bedrag van drie millioen gulden binnen was. Deze drie millioen werden in de loop van Woensdag meer dan ver dubbeld, want toen laat op de avond van gisteren de voorlopige balans werd opgemaakt, bleek dat het cijfer de zeven millioen al had overschreden. Op één dag werd dus via de Nederlandsche Bank, de postchèque- en girodienst en aan contanten een bedrag van onge veer vier millioen gulden gestort. Het is een verblijdend teken, dat Nederlands eensgezindheid en het medeleven van allen met de zo zwaar getroffenen onder meer op deze manier zo duidelijk tot uiting komt. GLORIE EN SCHANDE VAN ONS VOLK Het enorme hulpverleningswerk, dat de Nederlandse militairen in het geteisterde gebied verzetten, dwingt ieders diepe bewonde ring af. Dank zij hun zwoegen onder barre omstandigheden konden duizenden mensenlevens behouden blijven. De reddingspogingen der militairen zijn niet van (vaak; groot) gevaar ontbloot en het is dan ook al gebeurd, dat helpende' militairen tijdens hun edel moedig werk door het water meegesleurd werden en om het leven kwamen. Zo vond de dienstplichtige soldaat E. Kasan uit Amster dam nabij Klundert de verdrinkingsdood. De soldaten N. Berg uit Den Haag en A. Zwarts uit Delft, die eveneens nabij Klundert in actie waren, worden vermist. Zij behoorden tot het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven. Hoe onuitsprekelijk schriel steekt het gedrag van gelukkig slechts enkele militairen hiertegen af. Zo hebben op Walcheren een beroepsser geant-majoor en twee beroepssergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zy waren ingezet. Zjj werden onmiddellijk gedegradeerd, een straf, waarop ongetwijfeld een nog strengere zal volgen. Nog beestachtiger was het gedrag van enkele geweten loze schurken, dié in Scharredyke hun slag probeerden te slaan. Zij werden door de Rijkspolitie ingerekend. Ook in 's Gravendeel werden vyf van dergelijke on gure sujetten gearresteerd. Zelfs heeft het gemeentebestuur zich genoodzaakt gezien, teneinde plundering tegen te gaan, een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Naar verluidt zou te Fynaart reeds een piraat onmiddellyk doodgeschoten zyn, toen hy trachtte te vluchten. „Zulk een schurk verdient dat", is de voor de hand liggende menselijke reactie. Een 26- jarige timmerman uit Rotterdam werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens diefstal van drie jassen in het evacuatiecentrum Ahoy. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering Is. Vandaag (Donderdag) zal het Nederlandsche Roode Kruis een eerste verlieslijst uitgeven, waarop meer dan honderd na men voorkomen van personen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het infor matiebureau van het Roode Kruis, de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ONGECONTROLEERD. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoog stens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. Ook op de kantoren van ons dagbad in Eindhoven (Wal 2), Den Bosch (Fonteinstraat 1). Helmond (Z. Koninginnewal 38) en Oss (Molenstraat 80) zullen deze lijsten dagelijks ter inzage liggen. In Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen ver strekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van oog getuigen, evacué's. militairen en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op betrouw baarheid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijsten dus alleen beschouwd worden al een voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. In een tijd van zes uur in de middag van Woensdag werden door transportvliegtuigen, die ter beschikking stonden van de luchtmacht, de volgende materialen boven de door watersnood geteisterde gebieden afgeworpen: 59.700 zandzakken, 11.150 broden, 2.000 liter drinkwater, voorts grote bussen voedsel, Rode Kruispak- ketten, dekens en rubberboten. Dit is door de vliegtuigen gedaan in één enkele namiddag. Dergelijke operaties hebben continu plaats, afgezien van reddings- en verkenningsvluchten. De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid Bevéland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen waar op de inwoners van liet stadje met slechts weinige van hun bezittingen heb ben plaats genomen, naar veiliger oor den. Den triest beclct vein de. ellende, die door de mensen in de nood- gebieden geleden wordt. DEN HAAG, 5 Febr. Het aan tal personen van wie met zeker heid vaststaat, dat zij bij de overstromingsramp het leven verloren, was Donderdagmorgen 1273. DEN HAAG, 4 Febr. In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke ker ken besloten Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zul len het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. DEN HAAG, 4 Febr. Z.H. de Faus heeft mgr. Lambertini, auditeur bij de apostolische nuntiatuur te Pa rijs, belast om uit zijn naam een be zoek te brengen aan Nederland, aan de overstroomde gebieden, teneinde zich ter plaatse te overtuigen, op wel ke wijze de H. Stoel nog verdere hulp aan Nederland zal kunnen verlenen. Zakken leeg.... harten vol DEN HAAG. 4 Febr. Na de vliegtocht van het corps diplomatique boven de geteisterde gebieden heeft de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika zich telegrafisch t'ot de Zuidafrikaanse rege ring en het Zuidafrikaanse volk gewend. In zijn telegram deelde de ambassa deur mede, dat de ramp veel erger is dan hij zich heeft kunnen voorstellen. Hij sprak de hoop uit, dat het Zuidafri kaanse volk, dat bekend staat om zijn vrijgevigheid, met milde hand zou geven „tot de zakken leeg en de harten vol" zijn. Hier is grote ellende. Hulp is drin gend nodig. Het Nederlandse volk, dat spontaan aan ons in tijden van nood in het verleden zo dikwijls zijn hulp heeft gegeven, zal uw hulp en sym pathie ten zeerste waarderen, aldus de ambassadeur. GETEISTERD GEBIED, 4 Februari. Woensdag is het cijfer der dodelijke slachtoffers van de overstromingsramp tot een huiveringwekkende hoogte geste gen. Het overschreed ver de duizend, welk feit nieuwe reacties van diepe versla genheid en intens medeleven in geheel Nederland los sloeg. Het cijfer werd der mate hoog opgejaagd, nadat het rampzalig getroffen Oude Tonge op Flakkee zijn geheim had. prijs gegeven. Minstens driehonderd inwoners van Oude Tonge aan de Krammer zijn omgekomen in het water, dat hun in een niet te stuiten vaart onverhoeds overviel. Nog slechts enkele lijken zijn geborgen, de uitge putte overlevenden vein Oude Tonge konden voor dit werk niet worden ingezet, omdat zij na alle doorgestane ellende hiertoe moreel niet meer in staat zijn. Ook van Nieuwe Tonge, meer westelijk op Flakkee, kwam in de loop van Woensdag een golf van angstaanjagende berichten binnen, evenals trouwens van het gehele eiland Goeree-Overflakkee, dat door het water in twee helften is verdeeld. Dit Nieuwe Tonge treurt cm het verlies van minstens 80 mensenlevens, hetgeen me de van invloed was op de schrikbarend hoge vlucht, die het dodencijfer nam en nóg zal nemen. Intussen werd ook Woensdag de hulpverlening onverdroten en op dezelfde enorme schaal voortgezet. Honderden voertuigen en helicopters snelden tce, zodat opnieuw duizenden getroffenen in veiligheid konden worden gebracht; vliegtuigen lieten enorme hoeveelheden voedsel, drinkwater en onmis bare voorwerpen, waaraan een schreeuwende behoefte is, in 't verdronken land neer. De hulpverlening concentreerde zich Woensdag speciaal op Goeree-Over flakkee, welk eiland een wel zeer uitzonderlijk zware tol aan het overrompelende water hec-ft moeten betalen. Met het verstrijken van de uren op Woensdag, de vierdfel?da; 'sSids de verraderlijke wateroverval, namen de moeilijkheden tijdens de reddingspogingen toe, omdat striemende regenvlagen, hagel en soms ook sneeuw het hulpverleningswerk vaak zo mogelijk nog bemoeilijkten. Achter de massale evacuatie der geteisterden werd de uiterste spoed gezet, daar een felle Noordwester storm verwacht werd, die de ramp tot een nog verschrikkelijker omvang zou doen stijgen. In verband met de gevaarlijke omstandigheden zullen alle vrou wen en kinderen en ook de meeste mannen van Goeree-Overflakkee worden geëvacueerd, hetgeen dus inhoudt, dat slechts enkele bewo ners op het eiland zullen achterblijven. Woensdag werden reeds zeer vele geteisterden naar veiliger oorden overgebracht, onder meer een duizendtal naar Den Bosch. Anderen werden via Middelharnis naar Utrecht vervoerd. De toestand bij Nieuwe Tonge is wel zeer critiek, zodat de burgemeester van Ooltgensplaat, een gemeente daar in de buurt, evacuatie van de bevolking ook door middel van hefschroef- vliegtuigen dringend noodzakelijk achtte. Er bevonden zich in dit gebied Woensdag nog 1800 mensen; amphibievaartuigen zijn inge schakeld om hen uit de bedreigde streek te transporteren. geënt tegen typhus. Het Rode Kruis vraagt boten van geringe diepgang met buitenboordmotoren. De ploeg van vrijwilligers uit Friesland heeft in Ooltgensplaat bewonderenswaardig werk verricht, aldus heeft de burge meester medegedeeld. Enkeie Friezen zijn thans op weg naar Bruinisse en Hellevoetsluis om daar cadavers te bergen. SCHOUWEN-DU1VELAND Het aantal slachtoffers op Schou- wen-Duiveland is nog niet bekend; gevreesd wordt, dat dit zeer hoog zal zijn. Ook op dit eiland werd het red dingswerk Woensdag met onvermin derde kracht voortgezet, waarbij o.m. gebruik gemaakt werd van een stuk weiland nabij Haamstede op Schou wen, waar onafgebroken Amerikaanse helicopters opstegen en daalden. Ter oriëntatie van de vliegers was het Tweede stormtij zou rampzalig zijn Voor Oude Tonge wordt gevreesd, dat een aldaar beschermende voorna me dijk geheel zal verdwijnen. Deze dijk, die elders op Goeree al over vele kilometers is weggeslagen, zakt regel matig. De burgemeester van Oude Ton ge berichtte via Scheyeningen-radio, dat, gezien hun toestand, ook andere dijken bij een tweede stormtij het zullen begeven met alle rampzalige gevolgen van dien. Een groot aantal lijken drijft in het water langs de dijken nabij Oudé Ton ge. Dringend werd verzocht person'eél te zenden om de bergingswerkzaam heden te verrichten. Tevens werd ver zocht om toezending van voorlopige 200 lijkkisten, of het daarvoor nodige hout, alsmede 200 lakens om de lijken in te vervoeren. Verzocht werd voorts toezending van personeel en materieel voor het bergen en onschadelijk ma- kén van de ronddrijvende cadavers van het vee, waarvan het aantal ge- sqhat wordt op 500 a 600 stuks. Van het vee is slechts weinig gered. Voor het personeel dient scheepsruimte ter legering te worden meegezonden. Over het water is Oude Tonge slechts bij nagenoeg hoog water te be reiken. De vaargeul naar de haven valt bij laag water geheel droog. Een agregaat voor verlichtingsdoeleinden ed. is onontbeerlijk. Donderdag wordt van Dinteloord uit een agregaat (220 volt wisselstroom 750 watt) verstuurd naar de burgemeester van Oude Ton ge. Het agregaat is afkomstig uit Kat wijk. De burgemeester van Ooltgensplaat op Goeree heeft aan zijn collega van Willemstad medegedeeld, dat de ge hele burgerbevolking van Ooltgens plaat wordt geëvacueerd. Een groot aantal mannen blijft achter. Ooltgens plaat heeft drinkwater gevraagd, Dor drecht zal hiervoor zorgen. De ge meente Willemstad zal lichtagregaten, injectienaalden, dekens, enz. zenden. De bevolking van Ooltgensplaat is in- geïmproviseerde vliegveld met bedde- lakens afgezet. De helicopters vlogen voornamelijk naar de zwaargetroffen plaatsen Oos- terland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, waar zich op verschillende punten volgens te Haamstede ontvangen be richten nog steeds mensen op hoogge legen muren en daken bevinden, om ringd door een onafzienbare water vlakte. Ook met enkele vliegboten en motorvletten trokken redders er op uit om in de omgeving van Noordwelle op afgelegen en onderwaterstaande wo ningen te hulp te komen. De radio- post ie Haamstede, het enige station in Schouwen dat via Steenbergen het contact met Holland onderhoudt, had Woensdag bericht ontvangen dat het aantal doden te Dreischor tot 15, Serooskerke eveneens tot 15 en Oosterland tot 60 was gestegen. Het schip „Jacob", deelde laat op de avond mede dat dropping van zand zakken dringend verzocht werd bij Burgh en Haamstede. Èr bestond zeer groot gevaar voor nieuwe dijkdoorbra ken, evenals in het gebied tussen het waterschap Noord-Schouwen en het waterschap Schouwen, waar de dijk door honderd militairen met inge nieurs verdedigd wordt. Het reddings werk wordt zeer bemoeilijkt door de zware wind. Zierikzee wordt geheel geëvacueerd, het aantal doden in deze plaats be draagt 15. THOLEN Ook op het eiland Tholen wordt verwoede strijd geleverd om het wa ter te bedwingen, in welke strijd ge nietroepen onder leiding van kapitein Klap een groot aandeel hebben. In- Laat ons bidden opdat God hun geve de eeuwige rust. De le vende en gestorven mensen zijn onverbrekelijk en voor altijd met elkaar verbonden. Het beginsel van het eeuwige leven heeft in ieder onzer gestalte genomen. Het is er onkwetsbaar. Het wordt door de dood niet overwonnen, maar zelf overwint het de dood. Daar om schouwt onze geest en daarom reiken onze handen tot over het graf. Daarom ook spreken de do den tot ons. Nu hebben in dit land de doden het woord geno men. Hun taal is helder en door zichtig als kristal. En het levende volk staat nu stil en zwijgend te luisteren. Het kan niet anders, want met diep respect hoort het de vreemde trilling in hun stem en tast de boodschap, die de do den brengen. Toen wij nog durf den twijfelen, of dit ongewoon ge luid wel zin en betekenis had, hebben de eerste doden verster king gekregen om met zeer velen in een machtig koor onze aan dacht af te dwingen. Al eerder hebben de doden in de oorlog het volk toegeroepen. Wij hebben hun woorden toen verkeerd verstaan, want wij hebben hen tot helden verklaard en zo geprobeerd hen op aarde voor ons te behouden. Nu zijn onze doden van iedere heldhaftigheid ontdaan. Er schijnt op aarde geen plaats meer voor hen, zelfs niet in de herin nering, omdat hun heengaan zo deerniswekkend en zonder glans is gebleven. Deze harde breuk grijpt direct en zonder omweg naar de oorsprong, naar het uiter ste beginsel en naar het uiterste doel van het leven. Zij demon streert dat God alleen de Heer is van leven en dood. En de doden vertellen ons dat wij met hen en zij met ons in God verenigt blij ven. Uittredende uit de tijd en in gaande in de Eeuwigheid toonden zij ons volk het geweld van Gods Almacht en de onnaspeurlijke diepte van Gods Liefde. Daarom richten zij tot ons een wekroep om voor de Almacht eerbiedig het hoofd te buigen en tegelijkertijd om in uiterste offervaardigheid ten aanzien van hun nagelaten verwanten en vrienden en om in piëteit voor hun schreiend ster ven ons leven totaal te richten op de Liefde. Laat ons bidden, dat wij deze wekroep.niet misverstaan; en laat ons bidden, dat onze doden door Gods barmhartigheid in vrede rusten. woners en gemeentebestuur van Tho len en ook van Scherpenïsse werken mede. Op Tholen word, zoals reeds ge meld, Stavenisse het zwaarst getrof fen. Het aantal doden wordt hoger dan 200 geschat. Bij de dijkdoorbraken stortte een vloedgolf zich recht op de twee voornaamste straten van het dorp. De overige slachtoffers op het eiland zijn vrijwel uitsluitend te zoe ken in de polders. Het westelijke deel van Tholen, waarin .Stavenisse ligt, heeft veel meer van het water te lij den dan het oostelijke deel, omdat de dijk aan die kant werd gered, doordat Zondagochtend de dijk aan de Bra bantse zijde polder Halsteren het 't eerst begaf en het water uit de Eendracht die polder binnenstroomde. Thole heeft veel evacué's ontvangen uit Stavenisse; zwaargewonden en ernstige zieken zijn in amphibievoer- tuigen naar Bergen op Zoom gebracht. DEN HAAG, 4 Febr. Blykens een door de radio omgeroepen, van de RVD afkomstig, bericht is de situatie in Ab benbroek op Voorne-Putten zeer critiek. Met de evacuatie moet worden begon nen. Er bevinden zich duizend 1 die geëvacueerd moeten worden. LTJCTOR ET EMERGO. De jeugd van lieden voor het herstéllen van de dijk Arnemuiden laat zich bij de werkzaam- niet onbetuigd. Ijverig werken de jon gens mede aan het vullen van de zakken met zand, ivaarmede het gat in de dijk gedicht zal worden. Donderdag 5 Febr. 1953 Negende Jaargang No. 79

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1