Eerst redden, daarna de dijken grondig herstellen Tilburg, goederencentrale voor noodgebieden De consequenties van de ramp Rotterdam en geheel Z.-Holland zijn aan groot gevaar ontsnapt LAXEER AKKERTJES Uit het hele land, zelfs uit Duitsland stromen gulle gaven binnen „Noordwester en springvloed oorzaak van catastrophe Hopelijk 16 Febr, geen N. W.storm Opslagruimte gevraagd Post voor geëvacueerden Dit alles is nog nodig Met VELPON zie je er geen barst van! Zondag algemee geenkdag pag. 2 Het Nieuwsblad van het Zuiden Donderdag 5 Februari 1953 Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat DEN HAAG, 4 Febr. Na de vlucht, welke door een veertigtal diplomaten boven de getroffen gebieden in een DO 6 van de ILLM werd gemaakt, heeft dr ir Yan Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat de ambassadeurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, een korte uiteenzetting gege ven aan de hand van dezer dagen genomen luchtfoto's. Hij deelde tydens die uiteenzetting mede, dat het gevaar nog lang niet over is. Hij verwachtte nog meer gevaar. Zo moet men voorbereid zijn op een storm, die kan opsteken. Dat betekent, dat aan de boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht en de ma teriële verliezen nog groter zullen worden. schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerk gebouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had ge had. Want als deze dijk het be geven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn over stroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zyn, omdat het op duin zand ligt. Dat zou betekent heb- Klein land zal zich groot tonen Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking, daarna zal eerst een begin kun nen worden gemaakt met het her stel van de dijken. Aan de hand van de verkennings vluchten en de gemaakte foto's wordt nagegaan waar de dijk doorbraken zijn, wel'ke het aller eerst zullen moeten worden aan gepakt en op welke wijze men het meest doeltreffend aan het her- Stel zal kunnen beginnen. Dan kan ook worden gezien wanneer van de hulp kan worden gebruik ge maakt, die uit vele landen werd aangeboden en waarvoor men in ons land zeer dankbaar is. De heer Van Veen merkte op, dat, wanneer de springvloed 14 dagen later zou zijn gekomen, het water nog hoger zou zijn geweest. In zijn toelichting zei de heer Van Veen, dat men het overstroomde gebied, moet zien als een kunst matig gebied, dat door de aanleg dier dijken werd gewonnen. Men verwachtte vroeger, dat iets der gelijks als thans het geval is, maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen en later dat een dergelijke vloed maar eens In de 350 jaar mogelijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moeten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er voor deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men ihet waiter er uit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzonde ring van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Groot gevaar bezworen Al» de dijk ten Westen van Rot terdam, de Schielandse hoge zee dijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetin gen hebben aangenomen, zo deel de hü mee. Het gebied rond Rot terdam ligt nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon bet op één punt te begeven. Er js toen met man en macht ge werkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar ge pakt kon worden. Er kwamen ben, dat drie millioen mensen ge vaar zouden hebben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te re-1 den. Hij maakte het de buitenlanders duidelijk, dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken. Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dordrecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere rich ting zoeken, in welk verband hij herinnerde aan de hiervoor ge noemde plannen. Op een vraag van de gezant van Ierland deelde hij mee dat r.aar schatting 160.000 ha zijn overstroomd. Zyn de dijken gesneuveld ten gevolge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan toegebracht, zo luidde een an dere vraag. De heer Van Veen beantwoordde dit ontkennend. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnen zijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Hij noemde de storm van Za terdagnacht een zeer lange storm, welke men in drie fazes kan verdelen, een hoge, een ho gere en een Iets lagere. Driehonderdduizend hebben alles verloren Men. kan zeggen, dat 300.000 in woners alles hebben verloren. Een millioen mensen is in nood. Hjj hoopte, dat de dijken d zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen 2 Hij merkte op, dat men thans sneller kan werken dar. onmid dellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegen houden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans gaat dat met de hulpmiddelen vlugger*. Als dit alles zou zijn samen gegaan met de vloed van de Rijn, dan zou het hopeloos voor 't hart van Holland zijn geweest. Maar ongetwijfeld zullen wjj het land terugwinnen, zo antwoordde hjj op de vragen van ambassadeurs en gezanten. Het kleine land zal zich weer groot tonen. Advertentie) Inwendige zuiverheid is hei behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Het aantal magazijnen, dat in Tilburg wordt gevuld met goede ren, bestemd voor de evacué's én voor de noodgebieden, nadert de twintig, en nog komt men opslagruimte tekort, zó enorm is de stroom van kleding, schoeisel, meubilair en zomeer, dat wordt in gezameld. Daar komt nog bij, dat gisteren hele colonnés Vrachtauto's, waar- onder menige 6-tonneruit iiii ad*.,» -v£w-het- ïana Tilburg binnen reden: o.a. 26 trucs uit diverse provincies ell 29 trucs uit Leeuwar den, vol keurig ingepakte en gesorteerde goederen, die zodoende onmiddellijk doorgezonden konden worden naar dé noodgebieden. Ook arriveerde een aantal vrachtwagens met zeer bruikbare spullen uit Duitsland. Vannacht kwamen nog 4 trucs uit Oldenzaal in Tilburg aan. Tilburg zendt z'n spullen vanuit Den Bosch of uit eigen gtad eerst naar Rucphen, vanwaaruit de noodgebieden worden voorzien. Interessant is het te vermelden, dat het ministerie van Maatschap pelijk Werk aan het Provinciaal Opbomvorgaan mr-r liefst 16.000 dekens heeft toegezegd, waarvan annacht reeds 1000 werden geleverd. Deze werden evenals vele andere goederen in de „Volt" opgeslagen. Ministerie stuurt 16.000 dekens Alle goederen, die Tilburg bin nenkomen, kunnen hier onmogelijk worden opgeslagen. Vandaar heeft het Provinciaal Opbouworgaan, dat de gehele hulpverlening in ons gewest bundelt, ook de beschik king gekregen over de Veehallen van Den Bosch. Alles wat nu uit andere provincies en uit Oost- Brabant aan goederen binnenkomt gaat naar Den Bosch. Tilburg zendt reeds heel wat naar dt noodgebieden. Voor deze hulpverlening kunnen de grote militaire barakken te Rucphen worden gebruikt. DE BILT 4 Febr. Daar er over de begrippen springtij en springvloed en „stormvloed" bij velen enige verwarring blijkt te be staan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Februari te verwachten springtij, kunnen wij u het volgende hier over mededelen: Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le de wisselende samenwerking van zon en maan; 2e de werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon beinvloeden beiden het eb- en vloedverschijn sel doch de maan het meest. Der halve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan sa menwerkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een spring tij. Het tweede geval treedt altijd kort na het eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een nor maal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een springvloed, en een springeb, of een springhoogwater en een «pringlaagwater. Een springvloed of springhoog water Is dus een hoogwater, dat wat hoger Is dan het gemiddelde hoogwater, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door springlaagwater dat lager het gemiddelde laagwater. Doch nu komt hier de invloed van wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten 'r ophoping van water in het Zuide lijk deel van de Noordzee, dus te genover de Nederlandse kust ver oorzaakt. Is deze verhoging van waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige Noordwesterstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen catastrofaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. Het bijzondere was dus .niet hei springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam, door die uitzonder lijke storm. Nu zijn ook zonder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de springvloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon iets minder hoog geworden zijn dan de voorafgaande spring vloed van 18 Jan. en dan de vol gende van 16 Febr. Dit betekent dus: le dat de stormvloed nog ho ger geworden zou zijn als dezelfde storm op 18 Jan. of 16 Febr. opge treden zou zijn; 2e dat bij het eerst volgende springtij, indien de wind geen complicaties geeft, 't hoogwa ter en het laagwater verwacht moeten worden ongeveer even hoog te zulien zijn als het hoog water en het laagwater op 18 Jan, Wel moet verwacht worden, dat de getjjstroom van het in- en uit trekkende water sneller zullen zijn dan gemiddeld Aanvragers worden geholpen Het is zowel voor het comité Tilburg van het Nationaal .Ram penfonds als voor het Provinciaal Opbouworgaan een groot genoegen aan alle aanvragen vlot te kunnen voldoen. Het kwam gistermiddag op ze ker ogenblik zelfs voor, dat op het ene telefoontoestel een aanbieding van goederen door een gemeente binnenkwam, die tegelijkertijd op het andere toestel door een troffen gemeente werden vraagd. Per dag moeten 4 a 500 telefoon gesprekken over 3 lijnen worden verwerkt. Om enige voorbeelden te geven van de hulp, die via het Opbouw orgaan kan worden verstrekt, noemen we de aanvraag van kle ding, schoeisel en zomeer voor 600 'evacué's te Oosterhout en voor 200 te Etten. Men verstond zich met het comité Tilburg en werd voor gezorgd. Er zijn in de noodgebieden dui zenden liesla&rzèn nodig. Het Op bouworgaan stelde zich met een fabriek in verbinding, doch deze kon het gevraagde niet leveren. Men schakelde de rijkspolitie in en deze tikte duizenden laarzen op hun kop. Voor Tho' i en Zierikzee wer den twee licht-agregaten ge vraagd. Het Opbouworgaan stelde zich in verbinding met Philips, die momenteel onderzoekt welke stro om sterkte deze agregaten moeten hebben. Zijn ze voorhanden dan krijgen genoemde plaatsen onmiddellijk :1e nodige apparaten. Dag en nacht Zo gaat het dag en nacht door De samenwerking met alle maat schappelijke insjanties in ons ge west niaakte iet mogelijk een drieploegen-system op te zetten, zodat door. wrkt kan worden gedurende de 21 uren, die een dag rijk is. De hoofdcortnissaris van po litie heeft he Provinciaal Op bouworgaan ea ordonnance met motor ter besclkking gesteld, als mede een bemnde auto, die on misbare dienst» bewijzen. In verband iet het leiden van de vele colonnj, die Tilburg aan doen, is dezeiolitiehulp van de grootste betelnis. Ten gerieve an betrokken per sonen instïties vermelden wij hier de instales, die de leiding hebben van deespectieve diensten in het kader vi de hulpverlening: goederen inzatling. aanvragen en vervoer, Pronciaal Opbouwor gaan Gensmiddelen, Volks gezondheid, dWeesemaal Voe ding en veevo, Provinciaal Voed- selcommissar Tilburg Water- schapswerkeiProvinciale Water staat Bestrskwesties, Provin ciale Griffie Evacuatie, Dienst Maatschappeie Zorg, Den Bosch en drs A. Viyk, Tilburg. De 'leidingin het vervoer der ingezonden gderen, het aanvra gen daarvan, in handen van de heren A. Vstijnen en H. v.d. Meijden, p.a.rovinciaal Ophouw orgaan. Tilbg. Ruim» millioen sigaretti voor Rode kruis 's-GRAVHAGE 4 Febr. Het Ned. de Kruis deelt mede dat de gezenlyke Nederlandse slgaretteniistrie een hoeveel heid van 31.000 sigaretten aan het Rode Ks beschikbaar heeft gesteld temoeve van de slacht offers. Het Nationaal Rampenfonds, somité Tilburg, heeft gebrek aan opslagruimte teneinde de enorme stroom van goederen te kunnen opslaan. Wie behoorlij ke magazijnruimte kan aanbie den, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met tel. 4141 (gemeentehuls). 's-GRAVENHAGE, 4 Febr. De PTT verzoekt alle geëvacueer den hnn nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zy post zendingen kunnen venvachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijd schriften. Men kan hiervoor ge bruik maken van de bekende kaar ten voor adreswijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor ge ëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders Worden teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op post stukken IS THANS NOG MEER NODIG DAN ANDERS. Uitga ive .Watersnood 1953 AMSTERDAM 4 Febr. De medewerking van alle "zijden maakt het slagen van de uitgave der Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels „Watersnood 1953" een feit. Men kan zich nu reeds op het (binnen 14 dagen ƒ3,50 in de handel ko mende) boek laten inschrijven bij elke boekhandelaar. Van de eerste oplage wordt een bate Van circa ƒ175.000 voor het rampenfonds verwacht. Het comité Tilburg van het Nationaal Rampenfonds deelt -4xfS meae,.. aar, er nog. grote behoefte bestaat aa,n: zakdoeken, babykleertjes, lakens en slopen, ondergoed, nachtgoed. Dit alles te bezorgen: fabriek Franken-Pessers, Goirkestr. 1. Kaarsen, zeep, sigaretten. Dit te bezorgen: gebouw Nieuw Leven, Nieuwlandstraat. Pakmateriaal, nameiyk do zen, papier, touw. Te bezorgen Tuinstraat i. (v. Spaendonck). Grote maten herenschoenen, bruikbare werkkleding, herenhoeden en petten. Te bezorgen: Tuinstraat 1. WIJ LEREN in de vader landse historie, hoe reeds in 1421 de St. Elisabethsvloed het Zuidelijke deel van 'ons land heeft getroffen en daar veel slacht offers heeft gemaakt. Maar toen was Nederland nog lang niet zo dicht bevolkt als heden, toen wa ren de middelen voor het bewonen van gevaarlijke plaatsen niet zo groot en was onze ontginning niet zo gedurfd als heden ten dage. De voortgang der techniek heeft ons vele stoute plannen in de loop der eeuwen doen uitvoeren, als de bedijking aan de Zuid-Hollandse eilanden, gedreven als wij waren door de behoefte van een zich steeds uitbreidende bevolking. En zo is het mogelijk geworden, dat de krachten der natuur, die niet geheel te bedwingen zijn, in deze eerste maander van het jaar meer dan duizend mensenlevens hebben geëist. De ellende, die deze storm ei springvloed over ons land hebben gebracht, is niet te schat ten. De schade van materiële aard zal vele honderden millioenen gul dens bedragen. De consequenties van de ramp zullen voor ons land van verstrek kende betekenis zijn. In de eerste plaats zal de hulp uit het buiten land, welke wij kortgeleden had den geweigerd, toch moeten wor den aanvaard. De Verenigde Sta ten zullen deze verandering niet ten kwade duiden, daar zij wel hebben ervaren, dat wij liever op eigen benen staan, dan met een al te grote gemakzucht op de wel dadigheid van anderen drijven. Maar het hele probleem van de we den-opbouw komt nu in een geheel nieuw stadium. Durfde men by het aankomen van minister Witte aan het departement van Weder opbouw rustig zeggen, dat hy een aflopende taak te vervullen had, thans staat vast, dat hy nieuw titanenwerk voor zich heeft gekregen. De situatie in de bouw nijverheid alsmede de daar drei gende werkloosheid zal geheel worden opgeheven, indien de aan voer van materialen en de voor raad aan buitenlandse betaalmid delen ons in staat stelt het werk aan te pakken. In verband met het verloren gaan van enorme hoeveelheden goederen, die het leven mogelyk en aangenaam maken, zal een verhoogde productiviteit aan de dag treden. De Nederlandse indu- 'strio-za l- zoveel -mogelijk trachten - te'voorzien in de behoeften, maar mag tegélijkertyd niet verslappen bij haar inspanningen om uit de export de middelen te verkrijgen, nodig voor het aankopen van de onmisbare grondstoffen. Een ramp van een dergelyke omvang zal zondef twijfel ook een merk bare invloed uitoefenen op de Ne derlandse economie. Waarvan een belangrijk onderdeel is: de voorziening jn aardappelen, tarwe, veevoeder, melk en bepaal de industriële producten. In de agrarische sector treedt direct een grote verschuiving op door het verloren gaan van enorme hoeveel heden vee, koeien, paarden en var kens. Zuid-Beveland is voorname lijk landbouwgebied, evenals Schouwen en Duiveland, beide ge bieden nu zijn door het zilte water zeker voor. geruime tijd niet te ge bruiken, afhankelijk van de tijd, dat het water geheel verdwenen zal zijn. Schouwen had ook grote betekenis voor de veeteelt, daar het voor een derde gedeelte uit grasland bestond. De oesterteelt van lerseke en de mosselteelt van Bruinissë, Tho'.en en Philippine zal wel zulke enorme schade hebben geleden, dat een herstel geruime tijd zal duren. De Zuid-Hollandse eilanden, wel ke zeer zwaar van de watervloed te lijden hebben gehad, bestaan in hoofdzaak uit vruchtbare klei en hebben dus voor onze voedselvoor ziening grote betekenis; zij vallen als producenten uit. Op Goeree en Oveiflakkee overheerst de akker bouw sterk alsmede in het Zuid- Westelijk deel van de Hoekse- waard. De veeteelt heeft zich op de eilanden Voome en Putten, vooral de laatste tientallen jaren sterk ontwikkeld. Een ding is by dit alles een geluk, dat de bevol kingsdichtheid in deze gebieden meestal voor Nederlandse verhou dingen vrij laag is, waardoor het aantal slachtoffers natuurlijk mees- beperkt is gebleven, dan wanneer de dichte centra meer Noordelijk getroffen waren geworden. Maar men moet tenslotte niet de andere gebieden van Zuid-Hol land vergeten, waar zich meer in dustrie had gevestigd: Sliedrecht, Dordrecht, Papendrecht. Langs de Maas van Rotterdam af zyn vele industrieën getroffen, niet het minst de olieraffinaderijen van Pemis. In dit opzicht heeft ook onze industrie te lijden gehad en zal de benzinevoorziening met moei- lylcheden te kampen krygen. En dan is er tenslotte West- Brabant, da. ook zo zwaar getrof fen is. De spoorwegen hebben voóv vele millioenen aan schade, maar zy vertrouwen er op het herstel zo spoedig mogelijk ter hand te kunnen nemen. Nu dc spoordyk van de Moerdijk af aan weerszij den van de brug nog onder water lig\ en veel meer Zuidelijk vele trajecten zijn ondermijnd, ia het nog niet mogeiyk op dit ogenblik een overzicht van de schade te hebben. Het West-Brabantse gé- bied, dat altijd al last van het water had er vele jaren heeft moeten wachten tot er voor betere afwatering zou worden gezorgd, bestond voor bijna do helft van. landbouw, doch ook ruim 31% van de bevolking was in de indu strie werkzaam in de jaren, die de crisis voorafgingen. Later ié dooi* de industrialisatie van West- Brabant een groter deel van dè bevolking ih-de industrie tc weak gesteld en een betere structuur ge schapen. Dc middelindustrieëri hadden in dit gebied hun kanseri gekregen en dc welvaart, die ei- nooit erg hoog is geweest, begoit hier te ontluiken. Het is te vernachten, dat na de radicale verklaring van de re gering een krachtdadige hulp aan cL getroffen gebieden zal worden geboden, opdat zy spoedig in staat zullen zijn hun dapper bestaan voort te zetten op een peil, dat in, overeenstemming is met de moed, welke zy altijd hebben getoond. Slachtoffers helpen slachtoffers 's-GRAVENHAGE, -4 Febr. De opvarenden van het ss Car thage uit Tunis, dat tydens het stormachtige weer op het strand van Soheveningen is geworpen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zy hebben vandaag een geldinzameling gehouden. (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT DEN HAAG 4 Febr. De regog deelt mede: In verband met de ramp, die Nerland heeft ge troffen hebben de gezamenlijkesrken besloten Zondag in de kerkdiensten op toepen tot bij zondere verootmoediging, tot ged en tot offer. H. M. de Koningin zal zich onuur op die dag door de radio tot ons volk richti De programma's der omroejrenigingen zul len het stempel dragen van hereking van en be zinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwiting uit, dat al gemeen in het openbare leven r het bijzondere karakter van deze Zondag reling zal worden i gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2