HET NIEUWSBLAD VAN HET ZUIDEN Grootscheepse evacuatie op gang Overflakkee overspoeld door enorme waterwolf en verzwolgen Diplomaten (in de indruk van vliegtuig) diep onder de ontstellende chaos Dagblad voor Tilburg en Centraal-Brabant Zwermen vliegtuigen redden honderden slachtoffers «Leed is niet te beschrijven»... Binnengekomen giften 7 Millioen overschreden Vliegers 500 redden mensen Donderdag 5 Februari 1953 No. 2472 9e Jaargang na de bevrijding Uitgave N.V. Drukkerij „Het Nieuwsblad" Willem ll-str. 56, Tilburg Dir.-Hoofdred. J. W. Oltheten Abonn.-prijs f 1.70 p.m. Tel 4600—Giro 25982 noodkreet van het Haringvliet schip in nood- Verkenners, heli copters en een amphibievliegtui; spoeden zich erheen óm. assistentie te bieden. Zo werken schepen, vliegtuigen en ducks aan alle kan ten samen om te helpen, waar nood heerst. Ons verkennings vliegtuig, bestuurd door een jonge kundige vlieger, scheert over Flakkee. Van Ooltgensplaat tot voorbij Middelhamis en Sommels dijk is dit een watervlakte, waar uit de daken van boerderijen, hui zen en schuren, of zeer vaak slechts de resten daarvan, steken. Tussen Dirksland en Neliszand zien wij een droog poldereiland. Gered? Het is de vraag, want de polderdijken die het niet hielden, zien er zwak en afgekalfd uit. Vliegtuigen werpen er balen met zandzakken af. Men ziet .de bevol king graven van hun nog van de vloed verschoonde grond om ze te vullen. Die dijken moeten ver sterkt worden. Cadavers Over grote trajecten is de zee- dyk van Flakkee weggeslagen. Op enkele stukken gespaarde pol derwykeri grazen hier en daar wat runderen. Hun aantal wordt verre overtroffen door de cadavers, her en der met van het water opgeblazen ijjven tegen de dyken gespoeld liggen. vfffi&ss De bewoners van overstroomde gebieden wo rden met behulp van grote rubbervïotten gered. ERGENS IN HET UITGESTREKTE WATERSNOODGEBIED zit een man te kleumen op het dak van zijn voor driekwart onder water staande woning. Een helicopter duikt en van de touwladder, die wordt uitgewor pen daalt misschien voor de zoveelste maal een soldaat neer. „Kom man, we zullen je naar veiliger streken brengen. Ben je alléén?" Maar de man-op-het-dak gesticuleert wild met de handen. „Ik wil niet weg, ik blijf hier zolang het kan!" Er helpt geen redeneren aan. Als de helicopter weer koers zet naar elders, ziet de vlieger de man door zijn dakraam klimmen naar zijn zolder... Ook d i t zijn ervaringen van redders. Niet allen wensen weggehaald te worden uit hun huis, ook al is het gevaar van instorting, als gevolg van het wild kolkende water, nog zo groot. En dat was met na me gisteravond omstreeks zeven a acht uur het geval, toen een nieuwe Noordwester dreigde los te barsten over het chaotische rampgebied. Ge lukkig viel het nogal mee. Overigens is gisteren de evacutie op werkelijk grootscheepse wijze op gang gekomen. En hoezeer dit noodzakelijk was, blijkt wel uit de omstandigheid, dat vele honderden van de nog in het wa tergebied achtergebleven mensen in ware doodsnood verkeerden. Het of ficiële dodencijfer is sinds gisteren waarlijk niet voor niets tot dertienhon derd drie en zeventig gestegen!! Waarlijk ontstellend is de toestand in het uitgestrekte rampgebied. De buitenlandse diplomaten, die gisteren een vliegtocht boven West-Brabant en Zeeland maakten, waren diep onder de indruk over hetgeen zich daar beneden aan hun oog ontrolde. Nu eens uitten zij in alle talen hun ontstel tenis, dan weer werden allen stil, omdat de nameloze ellende, die zij daar beneden zagen, hun de woorden in de mond deed besterven... GILZE-RIJEN, 4 Febr. (Van een speciale verslaggever) Militaire vliegers van 4 naties, Nederlanders, Amerikanen, Britten en Belgen, speuren van het krieken van de ochtend tot dat de avond invalt over de waterwoestijnen van Goeree Overflakkee, Schomven-Duiveland, St. Philipsland en Tholen. Snelle jagers, zware transporttoestellen en amphibievliegtuigen, zeer lichte „Pipercubs" en zeer fragiel lykende hefschroefvliegtuigen, ongeveer 130 by elkaar, doen hun werk krachtig en moedig, verbonden door krakende en gonzende radio verbindingen. Hier worden zandzakken, voedsel of medicamenten afgeworpen, daar duiken de verkenners diep naar het gore water. Een waarschuwing, en kort nadien komt een helicopter aan. Ergens op een dak zit een eenzame mens, verkleumd, wanhopig te bidden tot het eindeloze watervlak. „Was hy eerst óók alleen, daar op dat dak?" vraagt men zich af. Misschien misschien ook niet... langs een ladder, onder de nu stilstaande helicopter, laat een man zich zakken. Hy helpt de eenzamen, de naamlozen en duizenden ellendigen. Een der redders moet op de plek, waar een slachtoffer gevonden wordt, achter blyven, omdat er voor hem in het- vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt hy wel weer opgepikt. De naamloze van het dak Is dan allang veilig. Overal ziet men de vliegtuigen zoeken en helpen. Zieken worden getransporteerd, gezonden naar veiliger haven gebracht. De ver kenningsvliegtuigen dirigeren ook de Ducks, de amphibiewagens, die als vette slakken over de verdron ken eilanden kruipen. Deze varen de wagens zijn een ware uitkomst bij het reddingswerk. Velen kun nen thans bereikt worden, die an ders reddeloos verloren zouden zijn. Met 40 tegelijk kan men de slachtoffers snel en veilig ver voeren. Eerst ging het transport over de ondiepe-wateren met roei boten, doch ook deze staken soms nog te diep om geisoleerde plaat sen te bereiken. Bij tientallen va ir grote en kleine schepen op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stro men. Het weer was vanmiddag nog kalm. Vele schippers, die met deze wateren niet bekend zijn, hebben hun weg niet kunnen vin den. Sommige boten zijn vastge lopen. enkelen blijken bij eb boven op een zandbank te zitten. Schip in nood Rond het middaguur klinkt een Journals zegt: Dit een repotage van een speciale verslagever, die gis teren in Zeelail was, lichten wy de volgend» veelzeggende passage: „Het is niet (hniyk het leed te beschryven w; men in Zee land ziet en mi wil het de mensen ook niet ragen". „Wat moet ik aan eennan vragen, die zijn vrouw emvee kinderen voor zyn ogen feft zien ver drinken?" zegt ïjn collega en daarmede is de oumalistieke onmacht er ove te schryven aangetoond. Meikan nu een maal de ellende e menselijke wezens hier heen doorge maakt niet beschven. En men kan er na twee den niet meer over praten, las staan over schryven. Elke 5 wordt een wrang aftreksel n de werke lijkheid en moet «overledenen als een aantal etszeggende woorden voorkom". renen huisraad werden door de wind tegen de dijken en huizen- resten geblazen. De lijken der be woners zijn zoveel mogelijk uit deze rampzalige ravage gevist. Stellendam ligt achter zijn haven tje levenloos tussen water en slijk Deze door Urk geadopteerde vis sersplaats is noch aan het Haring vliet, noch aan het Springersdiep meer door dijken beschermd. OVERFLAKKEE VERZWOLGEN Goerree is daardoor weer een apart eiland geworden, waarvan d- duinrand nog slechts boven het water uitsteekt. Verkenning boven Schouwen- Duiveland bevestigt de berichten, dat dit eiland op de duinenrij die tot ongeveer Renesse, Haam stede en Burgh reikt, vrijwel to taal door de zee verzwolgen is. Brouwershaven, Zierikzee, Brui- nisse en alle andere plaatsen daar tussen zijn geheel of gedeeltelijk overstroomd. Men kent ze aan de kerktorens en vormen van. de ha vens. Het eiland biedt hetzelfde beeld als Flakkee met zijn ramp zalige plaatsen als Oude en Nieu- ve Tonge. De havens liggen vol schepen. Vliegtuigen speuren helpen. Roeiboten, ducks en ook rubberboten trachten geisoleerde stakkers te bevrijden. Hulpverle ning en evacuatie zijn in volle gang. En tegen de duinen en dijk- resten' ligt de zee, die ais een bruut beest, gezweept door de fel le orkaan, al deze ellende veroor zaakte... Duizenden en duizenden slacht- «fcof-mvioed worden van de eilanden gehaald, Duizen den verlenen hulp bij transport,, verpleging en onderdak. Ook de gisteren hier gearriveerde Ameri kanen sjouwen en sloven bij het reddings- en hérstelwerk. Zo doen ook de Britten, de Fransen, d« Belgen en de Nederlanders. Zc zullen de helpers van andere na tionaliteiten doen, die thans in aantocht zijn. Grote colonnes stro men naar de uiterste randen der geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten en mate- •ialen. Daar wordt het transport voortgezet met boten, schepen en vliegtuigen, dio dan weer met tien tallen ongelukkigen terugkomen, Met het uur zwelt deze stroom. Ze ontvangen kleding, voedsel, me dische zorg en gaan dan slapen. Nadien vertrek naar een evacu atie-oord. Zo geldt het in de op vangcentra, waar artsen, verpleeg sters, het Rode Kruis, militairen van alle wapenen en andere vrij williger., van -diverse organisaties dag en nacht in de weer zijn. On danks de onvervaarde aanpak, on danks de hechte nationale en in ternationale samenwerking, is toch nog de hulp voor velen te laat gekomen. Het menselijke uithoudingsver mogen is beperkt. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwe kinderen van uitputting op ders en daken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woens dag, toen het vroor, zijn slacht offers gevallen. Het aantal geval len van longontsteking is gi'oot. Artsen worden met helicopters bracht naar geïsoleerde zieken, die dringend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te behouden. De levens van hen die van alle aardse bezit zyn beroofd. Met een uitbundig hoeraatje is eerste luitenant Kenneth Coble vandaag op de vliegbasis Woens- drecht door de staf begroet. Deze 29-jarige Amerikaanse helicopter- piloot was gisteravond niet op de vliegbasis teruggekeerd en als vermist opgegeven. Door benzine gebrek en een sneeuwstorm ge dwongen moest Kenneth Coble in het donker op Zijpe een noodlan ding maken. Het verhaal dat Kenneth Coble Tweede verantwoording. In de loop van gisteren ontvin gen wij talloze enveloppen met giften voor de getroffenen alsme de berichten dat geldzendingen in aantocht zijn. Hieronder de bedra gen, die Woensdag binnenkwamen. Regenkleding atelier Bra bant, nagekomen 7.50 P.V. Tilb. Conc. Club - 25. N.N. - 10.— Henk v. d. K. - 5. Personeel Etesmi - 136.25 Directie'Etesmi - 136.25 N. N. - 7.- N. N. - 5.- N. N. - 50. M. 53 - 10.— Plantsoenendiénst - "100. N. N. - 3.50 Brandweer Volt - 100.- Uit myn kermispot,. J.M. Tilburg io.__ Supp. club Theo V. d. Wiel - 11.70 'Goirlese Wielerclub - 100.— N. N. io.- School met de bijbel - 175. Onze Kaartpot N.N. - 10. N. N. - 25.— Div. giften v. Rampenf. - 15.- N. V. Drukkerij „Het Nieuwsblad" -1000,— Brouwers' Lakenfabrie ken N.V. (10 uur over werk personeel -f bijdra ge directie) Bovendien werd Maandag reeds en bedrag van ƒ2.500 gestort op giro 9575. WU kunnen het maar niet ge noeg herhalen dat in deze voor ons land zo moeilijke omstandigheden bijstand aan de getroffen gebieden de plicht is van iedere landgenoot. Doe wat u kimt. Het gaat om een waarljjk nationale manifes tatie van saamhorigheid. Wij doen daarom een beroep op de duizen den lezers van ons blad, het Natio nale Rampenfonds te steunen door storting van een bydrage op het r van ons bi 2 5 9 8 .2 vanmorgen over zijn vermissing vertelde, is een van die vele tref fende staaltjes die de keiharde Amerikanen de laatste drie dagen voor hun rekening namen. Om 6 uur 20 gistei avond maakte Co ble zijn laatste vlucht uit Ooster- land op Duiveland. Toen de piloot op een afgelegen boerderijtje tegen donker nog een oude vrouw met een gekneusde rug vond, viel zijn plan naar Woensdrecht terug te keren, in duigen. De tengere jongen laadde de zware boerenvrouw op zyn schou ders en waadde t>oor een meter diep water naar zyn toestel. Boven Zype werd hij door een sneeuw storm verblind. Bovendien stond zyn benzinemeter bijna op nuL Na de vrouw in veiligheid te hebben gebracht, kroop de Amerikaan voor een nacht in een tochtig huisje. Hy sliep op een door» weekte canapé. Toen de helicoptervloot vait Woensdrecht de volgende morgen zonder Kenneth weer op zoek ging stond Kenneth Coble in Zype te wachten. Toen zijn collega's over vlogen, schoot Coble een lichbkogel af. Wie beschrijft de vreugde van de Amerikaanse helicop tervliegers toen zij op de grond bij Zype een springlevende Coble ontdekten. Op zes speurtochten door het ge teisterde gebied heeft Coble aft zeventien mensen gered. Rampenfonds By het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000 binnenge komen aan geld, gestort via De Nederlandsche Bank, de Post cheque- en Girodienst en aan con tanten. WOENSDRECHT, 4 Febr. De Amerikaanse hefschroefvlieg tuigen, die op Woensdrecht zyn gestationneerd, hebben vandaag 350 a 400 personen gered, meren deels inwoners van Nieuwe Ton ge, die naar het veiliger Som mei sdjjk werden overgebracht. De Belgische en Engelse hefschroef vliegtuigen van deze basis redden ongeveer 100 personen. De vliegtuigen van de Neder landse luchtmacht maakten even eens vele vluchten boven de nood- gebieden, zij wierpen zandzakken uit, o.m. boven Veere, Zonnemaire en Burgh. Verder werd er voedsel, kleding en allerlei materiaal af- jeworpen boven Krabbendyke. Schuddebeurs en andere plaatsen- ƒ28.— PER GEZIN BIJGEDRAGEN HOLTEN (Ov.) Voor de hulp verlening aan de slachtoffers is in Holten, een gemeente van 5200 in woners een som opgebracht van ƒ27,990, d.i. ƒ28 per gezin. Vissersboten met en. stoere bemanningen, die met de gevaarlijke elementen van bet water bekend rjjn. kwamen nlt dan, en andere planlspontann h„„ hulp aanbieden, en hebben reeds onmisbar, diensten voor de in nood verkerenden Hier ziet u een aankomende reddings vloot bj) het havenhoofd van Zjlpe.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1