Katholiek Amerika in cijfers WOENSDRECHTInternationale vliegende hulp Met Amerikaanse Duck' t water 111 VAL DA Wij schuimbekken 0111 iets te kunnen doen" Amerikaan op dak geland Onverminderde stroom Roermonds kathedraal verrees uit het puin Hongaars optre den tegen Joden Fout erkend Vier kardinalen OVER HET MASTGAT NAAR ZIERIKZEE ZWARE TOCHT Legioen der missionarissen is in China gedecimeerd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Dagelijks talloze vluchten naar het verdronken land STAAN TE SCHUIMBEKKEN om iets te kunnen doen!" Dit is het parool, dat iedereen op Woensdrecht in deze dagen op de lippen heeft, nu de vliegbasis de spil is, waar de redd de luchtbrug om draait. Ontelbaar is het aantal vluchten, dat van Woensdrecht naar het rampenge- bied wordt gemaakt, onbeschrijfbaar ook de inspanning, die letterlijk ieder een zich daar getroost, om de hulp zo snel en zo afdoende mogelijk te verlenen. Maar ondanks die razende drukte marcheert alles puik op de basis. Geen toestel blijft langer aan de grond dan strikt noodzakelijk is en vanuit het hoofdgebouw de Nederlandse bevelhebber „onderdeel", dat nu in de ware zin internationaal is. T7EN kleine opsomming van het ma- teriaal, dat van Woensdrecht uit opereert: 19 helicopters, t.w. 7 van de Engelse marine, 8 kleine en 1 grote van de Amerikaanse luchtmacht, 2 van de Srher.a uit België en een van de Nederl. marae, alles met eigen be manning. Daarnaast is Woensdrecht momenteel in het bezit van 6 Austers van :1e Kon. Luchtmach* >n 7 Piper cups. terwijl er bovendien regelmatig Beechcrafts landen, die uitstekend ge schikt zijn voor droppings en voor het vervoer van mensen. Dit laatste is o.a. geschied van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. REDDEN EN HELPEN ITEN gewone man (in dit geval: geen vlieger), die met steeds stijgende verbazing de razende drukte gade sloeg, zei ons: „Onder de oorlog heb ik wel eens vliegtuigen verwenst, maar ik trek al mijn woorden, terug als ik zie, wat ze nu voor goéds doen". In de loop van Dinsdag b.v. hebben de lielicoptèrs niet minder dan 210 men sen kunnen redden. Daarbij hebben de Austers en de Pipers voedsel en medica "°nten afgeworpen, Austers zagen zelfs kans bij Haamstede op Schouwen te landen,'waar zij dokto ren en ingenieurs, yap .d.e .Waterstaat hebben afgezet- In de middag werden op de meest benarde- plaatsen radio- sets_ met personeel neergelaten. Beech crafts van Gilze-Rijen voerden drop pings op Tholen en Walcheren uit. Gisteren zijn er, onmiddellijk na de oproep .toestellen naar Bruinisse en Oosterland gedirigeerd In een tijd van zes uur in de mid dag werden door transportvliegtui gen. die ter beschikking stonden van de Luchtmacht, de volgende materia len afgeworpen: 59.700 zandzakken. 11.150 broden, 2000 liter drinkwater, voorts grote bussen voedsel. Rode KruispakkeUen, deken en rubberbo ten. TOVENAARS P)E piloten van de helicopters blij ken ware tovenaars te zijn. Wan neer ze opstijgen van hun basis, gaan zc naar een sj.uk verdronken land, om. er de mensen op te halen, die geïso leerd zijn. Deze worden vervoerd naar plaatsen, die over land bereikbaar zijn, vanwaar ze dan verder geëvacu- Met hooi en helicopter BENARD RETOUR NAAR ZIERIKZEE Dij een van dc vele landingen, die een helw'optère gisteren op de vliegbasis Woensdrecht maakte, ble ken twee politiemannen de passagiers te zijn. Dodelijk vermoeid zetten ze voet aan grond, na een inspannende, welgeslaagde tocht naar Zierikzee. Het waren beslist geen opwekkende berichten, die ze meebrachten. Ze ver telden. dat de stad weer droog is, maai de gevolgen van de overstroming zijn vreselijk .Meters diep heeft het wa ter de straten uitgehold." De twee politiemannen waren af komstig van Amsterdam. Agent Elen- baas heeft zijn ouders in Zierikzee In de vroege ochtend van Woensdag, om 4 uur al, waren ze vanuit Bergen op Zoom per boot naar Zierikzee ver trokken Ze vonden er de haven over vol met schepen en scheepjes. In de straten was geen steen meer te zien Verscheidene huizen zijn ingestort. Niettemin was Zierikzee evacuatie plaats voor omliggende dorpen, waar het, water nog de baas is. De tweede agent, "van Dijk. even eens van de motor- radio- en auto- dienst, wilde graag naai' Renesse, om daar zijn ouders te gaan opzoeken Eerst nebben ze geprobeerd een bootje te krijgen,maar eenmaal de haven uit durfde de schipper niet verder Toch is de tocht geslaagd, want toen er rondom half twee een heli- coptère arriveerde pikte die het twee tal op, 0111 hen via Woensdrecht naar Renesse te brengen. 24 slachtoffers van watersnood begraven Ontroerende plechtigheid te Goes Qm drie massagraven, waarin 24 kis ten waren geplaatst, ieder bedekt met palmen en bloemen, stonden gis termiddag op de algemene Begraaf plaats te Goes de familieleden van de slachtoffers geschaard. Burgemeester ten Kate betuigde zijn diepe deernis met de slachtoffers van deze ramp en condoleerde ock de ver wanten, waarbij hij allereerst zijn gedachten liet uitgaan naar het tonge ouderpaar dat zijn eerste kind moest verliezen Dcmniee Burgel. hervormd predikant uit Kruimngen, sprak daar na aan de hand van enige teksten een bij deze gelegenheid passende rede uit. en dominee Coolstra, ger. predi kant uit dezelfde plaats, die vond dat vele woorden hier niet nodig waren, bepaalde zich tot het bidden van de geloofsbelijdenis en het Onze Vader. Zeer ontdaan maakten de nabestaan den een rondgang langs de graven en de belangstellenden deden dit daarna. Van de slachtoffers, die geïdentifi ceerd zijn, kwamen er vijf uit Nieu- werkerk, twee uit Ouwc-rkerk, zeven uit Wolphaartsdi.jk en een uit Oude- ïande. Een der gevonden lijken is te 's-Gravenpoldev begraven Nauwelijks was de begrafenis achter de rug of uil, Krtun'ngeu werden twaalf stof felijke overschotten van andere slachtoffers naar Goes gebracht. Ze zullen morg«a worden begraven. eerd kunnen worden. De vlucht wordt herhaald, tot de tostellen genoodzaakt worden, b.v. wegens benzinegebrek, naar hun basis terug keren. Zo n tocht heeft dan 15 mensen uit het noodge- bied gered. Dit gaat niet altijd even eenvoudig en de ene machine is er beter op in gesteld dan de andere. De Amerikaan se helicoptèrs kunnen -niet veel ben zine meenemen. Om tijdverlies te voorkomen, hebben ze nu een benzi- nedepöt in Melissand ingericht. Sommige van deze kleine, water- vlugge vliegtuigjes kunnen mensen opnemen zonder te landen. Er wordt een lus omlaag gelaten, waarmee de mensen worden opgehesen. Een Amerikaan presteerde het, om met grote omzichtigheid op een dak te landen en 7.0 drenkelingen op te pikken. BANDEN EN KLOMPEN ETEN niet te verwaarlozen onderdeel van die onbeschrijfelijke vlieg - velddrukte is de aanvoer van alle soorten goederen, die naar de getrof fen gebieden worden getransporteerd. Enkele mannen van de marine lucht vaart zitten op een torenhoge stapel binnenbanden, die gereed liggen om in de vliegtuigen te worden geladen, om boven het noodgebied te worden afgeworpen. Dan haast er een auto over klinker wegen van het vliegveld. Als er voor een loods wordt gestopt, zijn er direct vaardige handen om te heipen lossen: kleding, dekens, klompen enz. Woens- Diocesaan commissaris Iv.J.B. verongelukt F)E HEER Jos. Janssen, diocesaan commissaris van de Kath. Ver kenners voor het bisdom Breda, heeft Dinsdagavond een auto-ongeluk ge had. Hij was met voortrekkers op weg. om hulp te gaan verlenen bi.i Ossendrecht. Nabij de rondweg te Roosendaal moest hi.i plotseling stop pen met het gevolg, dat achter hem rijdende auo's op zijn nieuwe wagen reden. De wagen werd volkomen ver nield. De heer Janssen moest met ernstige hoofdwonden in het zieken huis worden opgenomen. Zijn mede passagier "liep slechts lichte verwon dingen op. Belgische militairen in de sloot Zij brachten hulp aan Hoofdplaat j-\E GEMEENTE Hoofdplaat is er uitstekend van af gekomen, dank zij de hulp van het 8e genie-bataljon uit Leopoldsbui'g in België. Helaas zijn zij ernstig gehandicapt, doordat hun een ongeluk overkwam. Toen zij met een vrachtauto om rads gingen, teneinde een dam te kunnen leggen, geraakten zij in de S-bocht lussen Nieuwlandsche Molen en Bier vliet bij het Hoge Huis in een sloot. De wagen sloeg over de kop en acht inzittenden werden min of meer ge wond. O.a. werd een borstkas inge drukt en anderen kregen lichte of zware hersenschuddingen. Allen zijn zij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Naar wij gisteravond nog vernamen, verkeren zij gelukkig niet in levens gevaar. drecht is een bonte bazar, waar van al les te krijgen is. Van alles, maar dan om te beginnen die vliegende hulp. Want wat de luchtvaart hier presteert, is vrijwel niet te be schrijven. De luchtbrug is een reddingsmiddel gebleken, dat bij een ramp als deze niet te over treffen is. 2000 Oost'Duitsers op één. dag gevlucht "pWEEDUIZEND Oost-Duitsers zijn Maandag naar West-Berlijn uit geweken, het hoogste aantal, dat ooit op één dag werd geregistreerd. Men meent, dat deze toevloed o.m. is veroorzaakt door de landbouw-ten toonstelling in West-Berlijn, die Maan dag door 23.000 personen uit Oost- BerRjn en Oost-Duitsland werd be zocht. Dinsdag weken 1600 Oost-Duitsers naar West-Berlijn uit. Vele hoeren be vonden zich Dinsdag onder de vluch telingen. Ook week o.m. een comman dant van de Oost-Berlijnse Volks-po- litie uit. Dc afvoer van vluchtelingen naar West-Duitsland heeft men moeten vertragen, aangezien in de ontvangst- centra in West-Duitsland zich opstop pingen voordoen. Dr A. Loudon tijdens concert overleden npiJDENS een concert van het Resi dentie-orkest in het gebouw voor K. en W. in Den Haag is gisteravond overleden dr. A. Loudon, secretaris generaal van het permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Re sidentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pau ze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurs kamer. Hij is zestig jaar oud gewor den. T AJOS STAECKLER, een vooraan- staand Joods leider in Boedapest, is gearresteerd. Radio Boedapest noemt hem een voormalig agent van de Gestapo. Dinsdag heeft Hongarije de Isra ëlische culturele attaché te Boeda pest. Dalter. gelast, 'onmiddellijk' het land te verlaten. De attaché, die dooi de Hongaarse autoriteiten wordt be schuldigd van spionnage. is Dinsdag avond per vliegtuig vertrokken. QENERAAL COLLINS, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft ver klaard, dat de „Operatie Smack'' de Amerikaanse aanval, welke door uitgenodigde generaals en verslagge vers werd gadegeslagen een strikt militaire manoeuvre was. De uitreiking va noperatieplannen (met een omslag in drie kleuren) was echter een fout. „Het leger aanvaardt het als een fout en betreurt het voor gevallene", aldus Collins. Bijna 30 op elke 150 inwoners f-JET GELUID van betonmolens, mergelzagen en steenkappers in de tijdens de oorlog tot een punhoop geschoten Roermondse ka thedraal is verstomd. En vervangen door de, in de machtige blanke ruimte verklinkende, arbeid van betegelaars, electricians, altaar-res taurateurs en timmerlieden van de houten vloeren. Het zonlicht golft door de hoge blanke ramen naar binnen en jaagt de hoge en einde loos-lange schepen vol licht, dat door niets gehinderd, door niets ge temperd luordt. Wel roerden reeds twee bloeiende ramen van de gla zenier Max Weiss geplaatst. Wel liggen in hoeken en zijkapellen dik met stof overtogen brokstukken en restanten van vroegere beelden, koorbanken, houtversieringen en al- taren wel troont reeds hoog te gen de gevel, terzijde van de in gang, het barokke Sint Clnistoffel- beeld, maar open en ongeschonden hangt de witte ruimte tussen koor, oksaal dat nog gebourod moet worden) en de forse nochtans ran ke pilaren, als tussen de blanke boomstammen van een immens wit woud. De wijding en de stilte be ginnen in deze kathedraal weer ge stalte,te krijgen. Velen rekenen er op, dat met Pa sen het Halleluja der Verrijzenis de ■jubelzang zal zijn der opnieuio in gebruik genomen majestueuze kerk. (Van onze speciale verslaggever) T)EHALVE Toon Kammelt, over wiens ervaringen in de Ver- JJ enigde Staten we onlangs hebben verteld, heeft ook pater Piet Wesseling in het grote Amerika rondgekeken. Beiden zijn het er over eens, dat ginds activiteiten worden ontwikkeld waar van wij in het kleine Nederland nauwelijks begrip hebben, E11 om in de katholieke sector te blijven: vaak worden de zake- lijkste middelen gebruikt om de godsdienst of het godsdienstig leven te ondersteunen. In onze vorige reportage is daarop gewezen, toen we uit de mond van de heer Rammelt hebben opgetekend, dat de moderne propaganda zulk een voorname rol speelt bij de ontwikkeling van de radio en televisie in Amerika. andere katholieke instelling verbon den, namelijk rond 8000 broeders en niet minder dan 156.700 zusters. Over dit grote aantal behoeft men zich niet te verbazen, waar het aantal inrich tingen van allerlei aard zo groot is. Om er enkele te noemen: in 351 wees huizen worden 40.700 kinderen ver pleegd en verder 20,600 kinderen in opvoedingsgestichten. Ruim 770 algemene ziekenhuizen van Xa-tholiejïe „zjade ...SSSttehii.Xebben een capaciteit van llT.000 Tjeddcn. Het .aantal patiënten, dat hief in het afge lopen jaar werd verpleegd, bedroeg niet minder dan 5.111.000. Verder heb ben 117 speciale hospitalen of sana toria van katholieken een capaciteit van 10.200 bedden; er waren 66.350 verpleegden in 1952. ONDERWIJS Wij zullen thans meer in het bij zonder de cijfers hun taal laten spreken en wel aan de hand van een statistiek, die Toon Rammelt kersvers uit de Verenigde Staten heeft meege bracht, Die loopjongen die kardinaal werd, is Z. Em. .James Mcln.tyr.e,,. aartsbisr schop:'Van Los Arigefes. Tot dusverre had dit aartsdiooees met 835.000 katho lieken nog' geen kardinaal. De recen te uitverkiezing door de Heilige Va der heeft aan de States zijn vierde kardinaal bezorgd, want reeds hadden New York, Chicago en Detroit hun eigen Eminentie. Deze vier kardinalen staan tesamen over niet mindev dan 24 aartsbisdommen, 105 bisdommen en een apostolisch vicariaat. Al die bis dommen worden nochtans bestuurd door 27 aartsbisschoppen en 158 bis schoppen, die op hun beurt 44.500 priesters in 15.650 parochies werk zaam hebben. Behalve die vele paro chies met hun eigen kerken zijn er on geveer 7000 kapellen. Het aantal bisschoppelijke semina ries is 73, waar rond 9000 studenten voor het priesterschap worden opge leid; bovendien zijn er ruim 5000 priesterstudenten elders. Be halve de zogenaamde „Dioce san students" zijn er bijna 17.000 „religious students" die aan 351 eigen seminaries of scholasticaten hun opleiding genieten. Aldus komt men tot een totaal van ongeveer 31000 se minaristen. In de verschillende bisdomme- zijn bijna 165.000 religieuzen aan een of Tn deze geest zouden we door kun nen gaan met het noemen van gro te getallen, die betrekking hebben op katholieke instellingen iri het onme telijk grote Amerika. Maar het mag niet gaan duizelen en daarom zullen we ons beperken tot alleen de sterk aansprekende cijfers. In onze vorige beschouwing hebben we er op gewe zen, dat menige katholieke universi teit met zakelijke middelen wordt in stand gehouden. Het aantal katholie ke Universiteiten en colleges bedraagt niet minder dan 233, die samen 205.000 studenten bergen. Verder afdalende komen we tot de volgende aantallen: 1623 middelbare en parochiale scholen met 353.500 leerlingen, 818 particuliere scholen met 205.000 leerlingen, 8360 parochiale lagere scholen met 2 mil- lioen 700.000 leerlingen, verder tal van particuliere scholen samen met 84.000 leerlingen. Van groot belang in de Verenigde Staten zijn ook de godsdienstige op leidingsklassen, in totaal 28.000, die meer dan anderhalf millioen leerlin gen tellen. In het geheel staan niet minder dan vijf millioen jeugdige per sonen onder de zogenaamde katholie ke instructie. NOG MEER CIJFERS Liet aantal katholieke leraren en 1 onderwijzers is in de Verenigde Staten eveneens zeer groot; daar zijn er meer dan 113.000. Van dezen zijn ruim 7800 priester, 3600 frater en niet minder dan 85.600 zuster. Dat het vraagstuk van de huisves ting voor bejaarden zich ook in Ame rika heeft ontwikkeld, blijkt uit het feit, dat er 271 tehuizen voor ouden van dagen bestaan: zij zijn bewoond door meer dan 24.000 bejaarde katho lieken. Op een totale bevolking van meer dan 150 millioen zielen, tellen de Verenigde Staten bijna 30 millioen katholieken, dat is dus een-vijfde van het totaal. In 1952 vermeerderde het aantal katholieken inet ongeveer 18 duizend kinderen. Het aantal doopsels bedroeg in 1952 ruim 135 duizend en het aan tal bekeringen tot de katholieke gods dienst 117.000. Er werden bijna 320.000 katholieke huwelijken gesloten, het geen evenwel veel minder is dan het jaar tevoren; ook waren er toen meer bekeringen. Dit was dan Katholiek Amerika in cijfers, misschien een minder leesbaar verhaal als dat over de vele beleve nissen van Toon Rammelt, maar van wege de statistiek stellig niet minder belangrijk. D-TREIN BIJ LUIK ONTSPOORD Slechts enige licht geivonden LIE D-TREIN van Basel naar Am- sterdam via Luik-Maastricht is 20 km. vóór Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. De reizigers zijn per extra-trein naar Nederland vervoerd. Boekenplank Dijk gat van ruim 2000 meter QISTEREN is een onzer verslaggevers in de gelegenheid geweest met een zg. „Duck" van de Amerikaanse Genie een tocht te maken door het gebied van St. Philipsland over het Mastgat tot in de buurt van Zierikzee. Er zijn geen mensenlevens gered op deze tocht, omda't de Ducks" te zeer gehinderd werden door allerlei onder water staande obstakels. Op het stadhuis van Steenbergen was gisteren een enorm aantal vluchtelingen bijeen gestroomd om een bewijs te halen, waardoor men geoorloofd was, tijdens de ebstand te trachten nog iets van de boedels te redden. v> 1"NE Amerikaanse chauffeurs waren gul met het geven van liften en wagen na wagen stroomde volgeladen met evacué's door de M.P.-post bij het tramstationnetje te Steenbergen. Onmiddellijk voorbij die post staat alles aan de linkerkant van de weg volkomen blank tot aan het open wa ter toe. In St, Philipsland heeft het water reeds twee derde van de huizen ver nield De buitendijk van de Mossel kreek uit is over een lengte van 2000 meter volkomen weggeslagen en in dien dat gat niet binnen afzienbare tijd gedicht wordt, zal het dorpje vol komen van de landkaart verdwijnen. Volgens radioberichten zou er slechts één dode te betreuren zijn, in werke lijkheid zijn het er echter minstens acht. Onze duck trachtte in de straten te komen doch dit is onmogelijk want deze zijn veranderd in lange bergen huisraad, planken, balken, afgeknap te bomen en vele cadavers. Versch:?lende militaire takelwagens zyn drnk bezig het verdronken vee onder de ingestortte stallen te halen. ONTSTELLEND toHe, dat zyn pas op- lmis. hij was er Vrij dags voor (ie ramp ingetrokken, in vijf minuten tijd door de ontstellende kracht van het water volkomen weg gevaagd werd. Van het Karreveld is niets overeind blijven staan en de deurstijlen steken triest tussen de ravage uit. Op vele andere plekken, behalve het doorgebroken gedeelte, is de dijk in een desolate toestand, welke drin gend om versterking vragen. In Nieuw-Vossemeer is de catastro phe eveneens volkomen, het dorp is voor bijna de helft ingestort en het aantal slachtoffers is groot. Voorbij al deze ellende op de grote weg naar het veer bij Anna Jacoba moét de amphibie meermalen laten zien wat zij waard is, daar zij uitwij ken moet voor het verkeer van de andere kant. Het hele gevaarte plonst in het water, steekt de neus even on der en met een hels lawaai van de schroef, wanneer de wielen de grond raken, slaat deze soms boven hot wa ter uit. klimt ze, wanneer de colonne voorbij is, weer op de weg. ONBESCHRIJFELIJK zien. Dan loopt er één resoluut naar achteren snijdt met een enorm' rnes een grote doos open en geeft ieder een groot roodachtig zwemvest. Deze uitrusting wordt nog gecompleteerd met een helm en dan stort de duck zich in het, door de opnieuw aange wakkerde wind ruw geworden, water. DRIJFNAT. T"NOOR de vrij sterke helling van de dijk plonst het gevaarte met een klap in één van haar twee elementen en door het buiswater is iedereen in een tel drijfnat. Op het water is het een ontzettende drukte, de pont is ook weer in dienst, bevoorradings schepen, marinevaartuigen, privé- j achten, driemasters van de zeevaart school. alles door elkaar en in een massale hoeveelheid, De „duck" stopt van tijd tot tijd haar neus onder wa ter en op de bodem ligt een angstige laag water. In de lucht is eveneens grote activiteit, kleine Pipers verken nen de dijken .hëfschroefvliegtuigen wijzen ducks de weg naar daar, waar men hulp nodig heeft. Grotere vlieg tuigen brengen voorraden en droppen zakken en ander materiaal. OBSTAKELS TN Anna Jacobapolder is het een on- A beschrijfelijke .ravage, uit bijna iedere dijk daar zijn stukken uitge slagen en de modder ligt overal dik op de weg, waardoor deze zo glad is geworden als spek. Vrijwilligers en tewerkgestelden werken in ijltempo om de gaten te dichten. De Duitse- bemanning, alle amphibies zijn met Duitsers bemand kijkt elkaar eens aan wanneer zij de golven in het Mastgat FNE amphibie is intussen ongeveer 'n halve kilometer links van Sijpe aangeland en met veel moeite, de dijk is nat en glibberig, krijgen de wielen houvast. Eenmaal op de dijk gaat het richting Zierikzee. Gehinderd ech ter door drijvende en onder water verborgen obstakels moeten wij een paar kilometer voor die plaats terug keren omdat er gevaar bestaat dat de „duck" lek zal slaan. Aan de schade echter daar door het water .aangericht kan men duidelijk de kenmerken zien. Huizen zonder daken eii'zover het oog reikt massa's huisraad. Het mooie torentje staat eenzaam tussen de eindeloze watervlakten. Ook in het fiere, meer dan 1200 jaar oude havenstadje'hééft Kèt meedogen loze water haar vernietigend werk verricht. IN HET ZAND VAN MARS Arthur C. Clarke, die in zijn boek „Expedities naar de Planeten" de problemen van de ruimtevaart zo se- s en wetenschappelijk mogelijk trachtte te behandelen, heeft aan de hand van deze gegevens een toe komstroman geconcipieerd. Hierbij moest hij allerlei gedurfde hypothe- reeds tot vaststaande feiten pro moveren. Hij laat een gevierd schrij ver naar Mars varen, waar van de aarde uit reeds kolonisatie heeft plaats gehad. Er komt een heleboel avohtuur en ook een tikkeltje liefde en politiek aan te pas. Clarke weet wel te boeien mede omdat hij zijn fantasie toch altijd tracht vastge- knopt te houden aan reële toekomst mogelijkheden. Een. prettig stuk kos- mos-romantiek. Helaas zal nimmer bevredigend worden onze nieuwsgie righeid. wat de mensen van 2053 er van zullen zeggen. (Uitgeverij Paz, Den Haag). REDELOZE RIJMEN. Er woonde in Jemeppe (Een plaatsje dicht bij Luik) Een graaf, die Vlaams en Frans sprak En bovendien nog buik. Vlaams sprak hij met- de boeren En Frans met de pastoor. En met zijn knechten sprak hij Vlaams Met Frans er tussen door. Doch buik sprak hij uitsluitend In zijn studeervertrek, Als hij behoefte voelde Aan een intiem gesprek. Ziehier een proeve van de verma kelijke kolder - poezië, welke Daan Zonderland bijeenbracht in deze Re deloze Rijmen. Zijn merkwaardige fantasie heeft hij vroeger als eens uitgevoerd in een aantal kinderboe ken (zoals Knikkertje Lik), doch in deze ruim 20 pagina's zien we zijn vermogen, om de taal te laten bui telen en met begrippen te jongleren op zijn flitsendst. Men bezorgt zich allemachtig veel pleizier, als men dit boekje zo nu en dan ter hand neemt. De Uitgeverij Het Spectrum paste de wijze van uitgave aan bij de kolder- inhoud. Onze. Familienamen Jongeneelen YF7e hebben er laatst eens op gewe- zen, dat de naam Nelen aan duidt dat de dragers afstammelingen van een zekere Neel of Nele zijn. Na- van het type Jongeneelen be waren herinneringen aan een over oude vernoemplicht. Het is nl. een oud gebruik dat men in vaste rang orde zijn kinderen de voornamen geeft van familieleden. Gewoonlijk ■dt dan het eerste kind vernoemd naar grootvader of grootmoeder van vaderszijde, een jongen naar groot vader. eon meisje naai' grootmoedei". Het tweede kind wordt naar moeders zijde vernoemd, het derde weer naar vaders zijde, enz. Na de grootouders volgen de ooms en tantes in de orde van hun leeftijd. Welnu, een strenge vernoemings plicht heeft ten gevolge dat in één huishouden soms twee of drie kinde ren dezelfde voornaam dragen. Dat komt thans bijv. nog in Volendam voor. En dan behelpt men zich ge woonlijk met groot of klein, oud of jong aan de voornaam toe te. voegen. Zo "kon een benaming als Jongeneel ontstaan en hieruit is dan weer de fa milienaam Jongeneelen te voorschijn gekomen. DR A. WEIJNEN 300 inheemse priesters in gevangenis ■y/an de 5.380 buitenlandse priesters, broeders en zustei-s, die einde 1948 in China missioneerden, zijn er begin 1953 slechts 723 overgeble ven; 1952 is inderdaad een zwaar jaar voor katholiek China geweest. Ongeveer 375 missionarissen werden officieel door de communisten uit gewezen, maar het werkelijke aantal verbannenen is veel groter. Van de 2000 inlandse priesters in China vertoeven er ongeveer 300 in de gevangenissen. De overigen zijn weliswaar in staat de zielzorg waar te nemen, maar dit moet gebeuren in het geheim onder de meest moei lijke omstandigheden. In 1918 In 1952 5.380 723 Deze sobere cijfers echter geven slechts een fractie weer van de wer kelijke toestand, dié de zwaar be proefde Kerk van China moet door maken. Niet in cijfers zijn weer te geven de moeiten, pijnen en het lij den, dat gelovigen, priesters en kloos terlingen moeten doormaken. De bij- PRIESTERS en BISSCHOPPEN BROEDERS en KLOOSTERLINGEN ZUSTERS zonderheid bv.. dat verreweg het grootste deel der Chinese klooster zusters gedwongen is haar habijt af te leggen en naar haar geboortesteden terug te keren, geeft een ander beeld van de'ellende. Een enigszins concreet beeld van de grote slag, welke de zielzorg in China treft, geven cijfers over de ach teruitgang in het aantal priesters en bisschoppen, broeders, en zusters in 't hierbij afgedrukte staatje: aantal 1948 aantal 1949 aantal 1952 2980 1900 472 400 300 51 2000 1250 200 5380 3450 723 De 523 priesters en broeders, die thans nog in China verblijven, zijn verdeeld over 28 orden en congrega ties. waaronder verschillende die van Nederlandse oorsprong zijn of in Ne derland hun huizen hebben. Jezuieten 146, Gezelschap v. h. God delijk Woord 82, Franciscanen 68, Mis sionarissen v. h, Onb. Hart v. Maria 27, Lazaristen 16. Dominicanen 14, Salesianen 14, Maristen 9, Passionis- ten 9. Capuci.inen 8, Missionarissen v. h. H. Hart 8, Augustijnen 3, Assump- tionisten 1, Trappisten 1, overigen 117 Totaal 523. Ook onder de zustercongregaties in China zijn er, die Nederlandse leden tellen: Franciscanessen Missionarissen van Maria 84, Kleine Zusters der Armen 19, Kanunnikessen van St. Augustinus 16. Carmelitessen 9, Dominicanessen 8. Dienaressen van de H. Geest 8, Zus ters v. d, Onbevlekte Ontvangenis v. Maria 7, Zusters van Liefde van de H. Vincentius a Paulo 1, Overigen 48, Totaal 200.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4