1 2 SNEL TEMPO BIJ HULP EN EVACUATIE KLEDING en DEKKING Honderd dertig mensen veilig Zeeuwse dijhen vragen versterking.... BEECHCRAFTS vormen luchtbrug voor de actie „Zandzak" Op klein eiland wordt de lading gedropt „BABEL" op ons bureau Bij Hoofdplaat: hier lag een dijk Friesland zond 28 trailers De Kon. Landmacht doet prachtig werk Dodelijk ongeluk Vliegtocht boven rampgebied Baardige Zeeuw in goede handen Ook Engeland kent evacué's Post voor geëvacueerden éi i f FRANSE MILITAIREN opereren rond DINTELOORD VERBROKEN telefoonverbin dingen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 (Van onze redacteur) TtOOR de zoveelste keer raast de Deecheraft van kapitein van Peer naar het Westen. Zij levert haar aandeel in wat men de actie „Zandzak" zou mogen noemen. Die actie is belangrijk, want de wind gaat weer in het gat draaien en de binnendijken die het totnutoe gehouden hebben, vragen dringend verster king. Elders moeten de gaten worden gedicht. Be Beechcraft, een stevig gedrongen toestel met twee krach tige motoren, is tot vrachtkist gepromoveerd. De cabine puilt uit van de zakken en boven op die lading hebben we ons een plaatsje gezocht. Voor de opening in de cabinewand, die in nor male omstandigheden „deur" wordt genoemd, zit tandarts Ge rard Molendijk. Hij heeft de legerkiezen aan hun lot overgelaten, omdat er belangrijker werk aan de winkel was. Hij wacht op een seintje om de eerste zakken omlaag te storten.... Verdronken Rilland.... |T")e meeste Beeohcrafts op Woens- drecht nemen aan de actie ..Zand zak" deel. Men weet heb belangrijke reddingswerk veilig bij de Engelsen en Amerikanen, die hun helicoptères hanteren met een voor dit moment lofwaardige nonchalance. Zij wieken naar het Noord-Westen. De „Beech" van kapitein van Peer echter draait haar stompe neus naar Zuid-Beve land. naar het droog gebleven Krab- bendijke. Zodra de zakken zijn uitge worpen worden ze daar gevuld en even later al liggen ze op de auto's gereed voor heb vervoer naar de be dreigde plaatsen. Onder ons schuift Hoogerheide weg. Daarginds ligt Ossendrecht. Dorpen, aan de rand van het water nu. Ge lukkige dorpen nog, in vergelijking met veel plaatsen daarginds. Als we de laatste huizen onder de vleugeltip zien verdwijnen, begint de vloed. De dam die Zeeland en Brabant verbindt, is een nietige landstreep, murw gedrongen tussen twee water massa's. Tlit de lucht lijkt het, alsof de chauffeurs, die hun wagens over deze dam naar het Westen sturen, met doodsverachting bezield moeten zijn. Water links en water rechts en ook water recht vooruit. Een onaf zienbare vlakte met hier en daar een huisje als stille, bescheiden getuige van de ramp, die over het land is gekomen, NIETIG FAdjudant vlieger-instructeur DejaUe van Gilze-Rijen neemt geen om weg. Naast kapitein van Peer zit hij in de cockpit en omdat ook stijgen tijd kost, brengt hij het hoogteroer al gauw in een horizontale stand. De spoorlijn en de hoofdweg, die over het eiland lopen wijzen hem zonder man keren de weg. Hoger dan 100 meter vliegt hij niet. Telefoonpalen zien we bijna op natuurlijke grootte en als de snelheid geen 350 was, zouden we oen automobilist, die even verschrikt opzij kijkt, beleefd kunnen groeten. Daarlinks ligt Rilland, verloren en verdronken in de vloed. Geen sterve ling is hier achter gebleven. Wat hier gedaan moest worden, is al gedaan en de Beech raast het plaatsje voorbij, verder, naar Krabbendijke. Een vliegtuig rekent niet met zulke afstanden. Het toestel zwenkt al voor de eerste bocht rond het dorp. Daar ligt het vriendelijke stationnetje langs de spoorlijn naar Goes en daar: de huizen, onbeschadigde huizen! Het molentje steekt nog fier zijn wieken in de wind en achter de huis jes hangt wasgoed. Iïet dorp ligt daar zo vriendelijk, alsof het zich van geen dreiging be wust is. Want aan alle kanten loert het water. Het mag geen kans krijgen voor een nieuwe sprong,... Ineens be grijpen we, waarom deze actie zo be langrijk is. Om dat te beseffen moet je het land uit de lucht zien. Dc nie tigheid van een droog gebleven doroje tegenover het water, dat groter dan ooit is. Een stukje verlorenheid, meer niet. STUKJE WEILAND A djudant Dejallc duwt de neus van - de Beech omlaag. En .,dok" Mo lendijk wijst naar beneden. „Kijk", schreeuwt hij. En dan zien we het. Een klein weiland tussen een boomgaard en de eerste huizen van het dorp. Midden op die wei een witte vlek, aanduiding voor de vliegtuigen, waar Advertentie) zij hun last moeten afwerpen. Kapi tein van Peer geeft het sein. En dan gaan de eerste zakken omlaag. We zien ze niet neerkomen, want de Beech draait al weg voor een tweede bocht. Noz vier andere toestellen ko men er achteraan. Optrekken, draaien een duik... En bij iedere duik is de kans om een dijk te behouden weer wat groter geworden. Langs het veld daar beneden staan enkele militairen, die hun instructies hebben, samen met de bewoners van Krabbendijke slepen zij de zakken naar de kant, Vullen, op vrachtauto's en weg ermee. Zo gaat het heel de middag door. De ene Beech is nog niet leeg, of de andere arriveert alweer. Horen en zien moet de mensen vergaan van het motor-geweld. TERUG In de verte zien we een werkploeg juist aan de rand van het water. Zij sleept de zakken van de wagens af. Vanuit onze Beech kunnen we het onmiddellijk resultaat van de lucht- brug al gade slaan. De mannen, daar beneden begrijpen ér ook alles van. Als het toestel extra laag over vliegt, ten teken, dat de laatste zak gedropt is. groeten zij met een joviaal gebaar. En adjudant Dejalle stuurt naar de spoorlijn. Tandarts Molendijk strekt even de benen als de Beech naar het Oosten vliegt. En kapitein Jan van Peer, die stoere Pj-incenhagenaar, trekt zijn koptelefoon wat vaster. „Er zijn hier toch geen obstakels", zegt hij. „daarom vliegen we maar langs de weg, inplaats van erboven. De hoogtemeter wijst het cijfer 30 aan. Bij het vliegveld gaat de wijzer om hoog. Want het is te druk dan dat men dt kist plompverloren aan de grond zou kunnen zetten. Even latei- bonken de wielen over het veld. We zijn aan de grond. Nieu we zakken kunnen worden ingeladen. Daarginds gaat weer een Beech en aan de andere kant van het veld zet een toestel de landing in. Een Ame rikaan wiekt naar Schouwen-Duive- land.... MADAT reeds gedurende de eerste dag van de ramp en in de nacht van 1 op 2 Februari in vele bedreigde plaatsen duizenden militairen hulp hadden geboden, is men in de loop van Maandag tot een meer georgani seerde hulpverlennig overgegaan door de volledige inschakeling van land-, zee- en luchtmacht onder de staf Ne derlandse Territoriale Bevelhebber. Op 3 Februari waren van dc le mi litaire afdeling- bijna 5000 militairen rechtstreeks bü de hulpverlening be trokken. Op het ogenblik wisselt het totale aantal ingezette militairen van de K.L. natuurlijk voortdurend, maar het schommelt steeds tussen de 10 en '20.000. Het ligt voor de hand, dat het ci viele gezag graag gebruik maakt van het bij de Genie, de technische dienst en de artillerie aanwezige zware ma teriaal. Met behulp van high speed tractors (rupsvoertuigen, waar de mo tor hoog is ingebouwd) heeft men bij voorbeeld talrijke mensen in Brabants Noordwesthoek uit hun benarde po sitie kunnen bevrijden. Het rcg'. Lua Waalhaven uit Breda werkt bij Fijnaart en Klundert. De Artillerie-school uit Breda helpt bij Lage Zwaluwe, Zevenbergen, Sprang- Kapelle, Hank en Standdaarbuiten. Een belangrijk aandeel in dit ge bied hadden van het begin af aan reeds onderdelen behorende tot de 33ste regt. gevechtsgroep, gelegerd te Oirschot. Grote detachementen zijn in gezet bij Steenbergen, Hoofdplaat, Waalwijk en omgeving en Fijnaart. Anderen werken bij Halsteren, Ber gen op Zoom, Rilland Bath en Krab bendijke. Troepen uit 's-Gravenhage hielpen bij Den Helder, Rozenburg, Heenvliet en Abbenbroek. uit Soes- terberg bij 's-Gravendeel, Spijkenisse, Heenvliet en Oud-Beierland, uit Go- rinchem bij Hai'dinxveld, uit Utrecht ROUenGRiEPk kunt U bestrijden met de ffl zo krachtig werkende IjïMk HET ouwel-cachet JïTfli WAARBORGT W SMAAKLOOS EH ^^GEMAKKELIJK IHHEMEM rzelte bergen werk Onze Marine ven De pers uit vele landen en een journalist van het Deense dagblad Politiken spoedt zich naar de telefooncel op ons bureau. Met de Stern-redacteuren spreekt hij Engels, uit de cel klinken Deense klanken... In de spreekkamer hebben twee Fransen van Radar hun -kwartier op geslagen. Ze werken voor een Frans weekblad, maar komen een dag na hun concurrenten van Paris Match, die een dag tevoren met foto's en re portages naar Parijs vertrokken. „Londen voor de heer Kennedy"... maar de heer Kennedy is momenteel in velden noch wegen te vinden en dus wordt zijn gesprek met de Daily Mirror uitgesteld tot hij weer ver schijnt. Twee Belgen van De Post komen geraadslagen, hoe ze nog een paar goede foto's kunnen bemachtigen. Zo gaat het door, 's morgen, 's middags, 's avonds, 's nachts,.. Het lijkt een modern Ba bel op ons hoofdbureau. Volgens een zeer voorzichtige schat ting vertoeven er momenteel 390 bui tenlandse journalisten in het noodge- bied waaronder Belgen, Italianen, Fransen, Zwitsers. Spanjaarden, Duit sers, Noren. Denen, Zweden, Britten, Amerikanen. Woensdagavond arriveer den er nog twee Turken en twee Grie ken. Zelfs de grote bladen uit Zuid- Amerika hebben hun verslaggevers naar Nederland gezonden ox him Pa- rijse correspondenten verzocht het drama te verslaan. Hun lange artike len en reportages verschijnen in de hele wereldpers en kweken enorme goodwill voor ons geteisterde vader land. *pot nu toe werden van de Waal haven in Rotterdam (de On derzeedienst) af naar de getroffen gebieden gedirigeerd 42 oorlogs schepen waaronder mijnenvegers, motortorpedoboten, landingsvaar tuigen, verder alle beschikbare mariniesleepboten, enkele marine water- en olie-tankrs en tenslotte (voor werk op ondiep water) rond 1100 marinemotorsloepen en mo- torvletten. Ook werden 180 particuliere vaar tuigen en vissersschepen in de Waal haven van uitrusting en eventueel van aanvullende marinebemanning voor zien. Veertien Engelse en 7 Belgische vaartuigen werden van verbindings officieren voorzien en gedirigeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Meegegeven werden 12.000 noodrant soenen, 3.000 warme maaltijden, 30 doktersuitrustingen en grote hoeveel heden penicilline en andere genees- en ontsmettingsmiddelen. Honderden tonnen brandstofolie en benzine wer den verstrekt. Op de belangrijkste punten werden 6 mobiele radio zend en ontvanginstallaties opgesteld. Par ticuliere vaartuigen die volledig uit gerust waren, dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend ge- dirigeerd naar de plaatsen die het meest werden bedreigd, op het tijd stip dat de schepen en scheepjes be schikbaar kwamen. EVACÜé'S. Als gevolg van deze hulpverlening stromen thans de evacué's bij duizen den en de van eerste hulp voorziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen binnen. Ook is op ve le plaatsen de allerergste nood, wat betreft honger en dorst, althans enigs zins verminderd. De Kon. Marine acht het plicht er de aandacht op te vestigen, dat een groot deel van deze resultaten onmo gelijk zou zijn geweest zonder d« overstelpende medewerking van parti culiere vaartuigen met hun opvaren den, en de beschikbaar gestelde la dingen. Tekort TJET provinciaal opbouw orgaan te Tilburg, het centrum voor de aan voer en afvoer van goederen, bestemd voor de noodgebieden, heeft een te kort aan dekens, kinderkleding, man nenkleding, rubberlaarzen, matrassen, lakens en slopen. Aanbiedingen Tilburg telefoonnum mer K 4150 - 2654. Bij Hoofdplaat bood de dijk een droevig' beeld. Op de plaats waar nog juist een stukje grond boven het water uitsteekt, stonden eens enkele huizen. De bewoners waren nog maar net gevlucht, of het bin- nendonderende water spoelde hun woningen in enkele seconden weg. De actie wordt met kracht voortgezet en aangezien de ver bindingen vee), beter zijn ge worden, door een groter aantal oorlogsschepen met radiozen ders in de getroffen gebieden en door de mobiele zenders, wordt ook de coördinatie-moge lijkheid beter, zodat verwacht kan worden dat hulpverlening en evacuatie de eerstvolgende tijd in snel tempo zullen wor den uitgevoerd. Via België naar Zeeland "7 ODRA Friesland van de ramp hoor- de, die Zeeland had getroffen, hebben enkele steden een inzameling gehouden, welke een ongekend sm-res had. Maandag had men al enorme voorraden kleding, dekking en vc sel bijeen. Het. werd degelijk verpakt en 's avonds geladen op 28 trailers, die 's nachts uit Heerenveen vertrok ken en via België Dinsdagavond te Middelburg arriveerden. Mevrouw de Casembroot ontving de stoere kerels en dankte hen met enige bewogen woorden. De inhoud van 15 trailers werd opgeslagen in het ge bouw van de C.O.A.K. en de andere 13 wagens reden door naar Goes, waar ze tegen middernacht arriveer den. De goederen werden hier gelost en opgeborgen in de Graanbeurs, die er bijna geheel mee gevuld was. Gis termorgen hebben we een rondgang gemaakt langs de opgestapelde voor raden. De indruk was overweldigend. Behalve kleding, dekking en levens middelen zagen we bedden, ledikan ten, wiegen, huisraad en schoeisel; het zal enige dagen duren eer deze mas sa is gesorteerd. Honderden mensen kunnen er mee geholpen worden, Van Middelburg uit worden de andere goederen verdeeld over de overige ge troffen Zeeuwse gebieden. Tussen 10 en 20.000 militairen helpen Met helicopter ""Tijdens de door Engelse helicoptères uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelin gen op Schouwen en Duiveland is. kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding ge laden hefschroefvliegtuig aan dc -grond was gezet, is een van de bewo ners van dit plaatsje, die de lading had gadegeslagen, door onoplettend heid achteruit, op die staartsclu'oef in gelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbla- den gegrepen en op slag gedood. bij Stolwijk en Middelharnis, uit Am sterdam bij Dirksland, uit Bussum bij Roekan je. De Koninklijke Mare chaussee had een aandeel bij Rotter dam en Abbenbroek, terwijl de A.A.T. en de vaartuigendienst van de K.L. overal rond en op het water op volle toeren werkten. Direct zijn in het noodgebied detachementen geplaatst, die in ploegen elkaar steeds afwisse lend. overal behulpzaam zijn waas hun dit wordt opgedragen. Zo helpen troepen uit Roosendaal bij Kruinin- gen. Fijnaart, Lage Zwaluwe en Was pik. Genie-troepen bij Steenbergen, Rilland-Bath, Heiningen, Zevenber gen. Wagenberg, Almkerk, Dussen, Terheijden en Zevenbergschenhoek. Bijzonder flink hebben zich ook ge weerd de jonge militairen van de on- derofficiersschool uit Weert die na een tienurigc tocht uit België met 300 man in de omgeving van Terneuzen hun steentje bijdroegen. Veertig diplomaten V/Tet ontsteltenis hebben de diplo- iVi matieke vertegenwoordigers van een veertigtal landen, uit alle delen van de wereld, gisteren uit de lucht waargenomen van welke enorme af meting de ramp is, die de verraderlij ke watervijand ons land heeft toege bracht. Door hen heeft de hele wereld ge zien. hoe zwaar Nederland werd ge slagen. Tn het K.L.M.-toestel Abel Tasman, waarin de tocht werd. gemaakt, werd een verschrikkelijk beeld waargeno men. De diplom-aten kwamen diep onder de indruk van de verwoestin gen. die zij bovcr. de zwaarstgetrof- fen genieden van' Brabant en Zeeland aanschouwden. Overal heerste het beklemmende beeld van kolkend water, ingestorte huizen, soms zelfs nog mensen op de diaken. Na de terugkeer op Schiphol pro beerden de buitenlandse gezanten hun indrukken onder woorden t-~ brengen. De enige vrouw van het ge. zeischap, Mrs. McNeill van Ierland, zei, dat het veel erger was dan zich na krantenverslagen en persoon lijke waarnemingen had gedacht. Ten laatste wordt er gesproken over het einde van de Marshall-hulp. Het eerste land, dat zich door hard wer ken zo bald hersteld dat het de Ame rikaanse hulp kon ontberen, krijgt thans een slag van een nog met te schatten omvang. Men is er zich van bewust, dat Nederland op een of an dere manier weer steun uit het bui tenland moet ontvangen. Dc omgeving van het plaatsje King's Lynn in Engeland staat onder wa ter. Velen zjjn uit dit gebied gevlucht naar het plaatsje, waar zij werden ondergebracht in scholen en bij particulieren. In een voor het doel over haast ingericht klasselokaal, worden de evacué's verzorgd, door Rode Kruis-Zusters. Een baby krijgt de fles, een oude vrouw wordt in bed geholpen. Achter hen een bord, waarop met krijt de namen en plaatsen van de geredden zijn geschreven. Nooit had dit zestienjarige meisje uit Den Haag gedacht, dat zü nog eens in slaat zou zijn een baardige Zeeuw als een volleerd „kapper" te scheren. Maar, in työen van nood wordt het onmogelijke mogelijk, als de goede wil maar daar is. En Mary Timmer uit Den Haag doét haar best UIT HET KLOOSTER IN HANK: Ze wilden eerst niet vertrekken (Van onze redacteur). IFJR GAAN ZO DADELIJK boten naar allerlei.richtingen vanaf de Rolbrug by Raamsdonksveer." Dc groepscommandant v. d. Moore te Raams- donksveer had net even tyd om ons dat nog mee te delen. Bij de Rolbrug troffen wy inderdaad een boot. Een boot van twee mannen uit Leiden, die1 al twee en een halve dag doelloos op en neer varen, die van het kastje naai' de muur worden gestuurd en die toch zo allemachtig graag zouden willen helpen. K/TET HEN hebben we de tocht naar Lage-Zwaluwe gemaakt. Er stond een straffe wind. Weggedoken achter het zeil, waarover heen het water spatte in ons gezicht en dat van de mannen hebben we hun klachten aan hoord. Ge staat er versteld van. Waar toch zo -hoog nodig overal in het ge teisterde gebied boten nodig zijn, krachtige boten, zoals dit vlet, is het niet te begrijpen, dat deze mensen, helemaal van Leiden gekomen, ai twee en een halve dag van Rotterdam naar Dordrecht, van Dordrecht naar Raamsdonksveer zijn moeten varen. Ze worden overal naar toe ge stuurd en nergens kunnen ze de hulp bieden, waarvoor ze hals over kop naar het Zuid-Westen van het land zijn gevaren. „Je wordt er moedeloos onder", zeggen ze. „We hopen nu maar, dat we in Lage-Zwaluwe wat kunnen doen". En daar treffen we met hen de Ma joor Brugma, de commandant van de Duikerschool te Geertruidenberg, die juist op het punt staat weer uit te varen met zijn mannen om vee te redden. Hij heeft werk voor hen. Als ze hun zware boot maar over de dijk kunnen krijgen. Want dat is nodig. We hopen maar, dat deze mannen uit T~AE P.T.T, verzoekt alle geëvacueer den hun nieuwe andres bekend te maken aan allen, van wie zij postzen- dingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitge vers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervood gebruik maken van de bekende kaarten voor adreswijzi ging, die aan alle postkantoren ver krijgbaar zijn. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders wor den teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans meer nodig dan anders. - Bijna tweeduizend vluchtelingen aangekomen SCHITTEREND WERK VAN SOLDATEN EN ROOSENDAALS E.H.B.O.-KORPS DINTELSAS, Woensdagmiddag. "^IJFHONDERD MILITAIREN werden, nadat zy bijna vier en twintig uur achter elkaar in touw waren geweest, teruggebracht naar Dinteloord, waar een nieuwe afdeling van een bataljon Franse genietroepen de veerboot opging, koers zettend naar Overflakkee, dat volledig diende de worden ge ëvacueerd. Om vier uur waren er reeds zestienhonderd mensen overgezet. Om acht uur was dit aantal gestegen tot tweeduizend. De vluchtelingen waren dood vermoeid. Zy vertelden opgewonden en onsamenhagende verhalen over de toestand op Overflakkee, die niet hope loos bleek te zijn. Het aantal mensenlevens, daar te betreuren, zou niet zo groot zijn. Een jongetje uit Den Bommel vertelde, dat hy niet van vermisten in zijn gemeente had gehoord. kazerne naby Parys, werden onmid dellijk maatregelen genomen om naar Nederland te vertrekken. Zeer snel werden de boten in de grote vrachtwagens geladen en tocht naar Nederland aanvaard. In de loop van Dinsdag arriveerde men daar. Direct werd het waterfront op gezocht. De hulp bleek het hardst no dig bij Dintelsas. waar voor de eva cuatie moest worden gezorgd van dui zenden mensen. De genietroepen, uit gerust met degelijke boten, werden met een veerboot naar Flakkee ge bracht en kregen de opdracht de men sen uit de huizen te halen, naar de na bijheid van de haven te brengen en van enig voedsel te voorzien. De Fransen hielden zich schitte rend aan de opdracht, Zij voeren met hun boten uit, haalden mensen vit en van de huizen en brachten ze naai de plaats, waar ze konden worden op gevangen door de veerboten, die voor verder vervoer naar het vasteland zorg droegen. Een gedeelte van de genietroepen, hetgeen gemist kon worden bij deze werkzaamheden, werd naar de dijk werken gestuurd. De Franse jongens probeerden gaten te dichten. IN DINTELOORD Hulp en nog eens hulp "TERWIJL de schepen, de veerdienst en tientallen andere gecharterde boten, de oversteek naar Flakkee de den. kregen de aangekomen vluchte lingen soep en koffie, alsmede boter hammen. Vervolgens werden zij in auto's geladen en naai- Dinteloord ge bracht ,waar zij werden opgevangen door de colonne van de Roosendaalse E.H.B.O. Deze colonne registreerde de vluchtelingen verschafte waar nodig kleding en voedsel en zorgde voor het verdere transport van de evacué's naar 's-Hertogenbosch. AAN HET SAS F)E bedrijvigheid aan het Dintelsas was zeer groot. Er stonden tien Franse trucs met chauffeurs, die de aankomende troepen veroverden naar plaatsen achter 't „waterfront". De sol daten zouden daar kunnen uitpuffen van de vermoeienissen tot Donderdag, 't moment, waarop zij opnieuw zou den worden ingezet. Pierre Buset, een van de militai ren, afkomstig uit de havenstad Rou en vertelde, dat de troepen sinds Maandagnacht onderweg waren. Toen de soldaten Maandagmiddag terug keerden van het weelteindverlof in 'n OOK in Dinteloord heerste er een enorme bedrijvigheid. Dr. Ko- ïiiilgS, de West Brabantse commandant van het Roode Kruis en tevens d der van de E.H.B.O.-afdeling Roosen daal vertelde het volgende „Sinds uren reeds werken de men sen voor de evacué's, die zeer ont daan aan land komen. Er zijn zeker tweehonderd personen aan de slag. De organisatie loopt nu perfect. Door middel van koeriers hebben wij een uitstekend overzicht van het aantal vluchtelingen, dat binnenkomt. Er lo pen een ontelbaar aantal wagens op en neer van Dintelsas naar Dinteloord. Er zijn voldoende medicamenten aan wezig'. Er is een noodhospitaal inge richt. Er vertoeven op dit ogenblik geen mensen. Alles bij elkaar zijn er met de transporten zestig gewonden meegekomen. Er waren slechts en kele ernstige patiënten bij. Gezegd wordt, dat er nog circa vijfduizend mensen uit Ooltgensplaat, Oude Tonge en Den Bommel overgebracht moeten worden. Als de boten zo kunnen blij ven varen als thans kunnen over twee dagen alle Flakkee'ers hier zijn BIJ DE VLUCHTELINGEN WLUCHTELINGEN werden aange voerd en verder gebracht naar 's-Herto""-.bosch. Zij werden rn de vrachtwagens gehaald door Dintel- oorders, die zagen ,dat deze mensen van hun bezit slechts een koffertje kleren hadden overgehouden. Op de gezichten van deze „ontheemden" la gen de uitdrukkingen van naamloos leed. Sommige mannen, die gewor steld hadden met 't geweld van 't wa ter, die reddingen hadden verricht, vrienden en'familieleden hadden vei lig gesteld, waren aan het hoofd ge wond. Zij werden onmiddellijk in de Roode Kruis-kliniek gebracht. VERHALEN? FNE vluchtelingen waren te om te vertellen. Uit de enk ontdaan enkele zin nen, die zy er uitbraohten trad de ontbering, de koude, de ellende naar voren. Er resteerde slechts één antwoord Hulp ep nog eens hulp! Geld en goe deren en straks weer een rustig le ven, dat is het wat deze arme, dood arme mensen nodig hebben Leiden daarin zijn geslaagd. Maar Majoor Brugma had nog even tijd ons wat te vertellen over de toestand in Hank, waai- hij en zijn mannen Dins dag 130 mensen uit het zusterklooster in veiligheid hebben gebracht. Daar waren 13 zusters onder en veel kin deren, zielige oude mensjes. VIJF ZUSTERS BLEVEN. MIEMAND wilde aanvankelijk weg uit Hank eh het klooster. We zijn er herhaaldelijk geweest, maar er hielp geen moedertje lief aan. Ze za ten bijéén op de eerste verdieping zonder voldoende eten, zonder drink water. Het was een hopeloze situatie. Allemaal nog niet critiek zolang het weer rustig blijft. We hebben ten slotte deze mensen met klem van ar gumenten moeten overreden om weg te gaan, nu het nog tijd was. Straks als de nood aan de man komt, wil immers iedereen weg. Maar dan kan het niet meer misschien. Zelfs Moe der Overste wilde aanvankelijk niet mee. We hebben met typhus en ziek te moeten „dreigen", voordat men ein delijk de ernst van de toe,stand inzag. Vooral ten aanzien van de kinderen was die niet te verantwoorden. Toen is men tenslotte gezwicht. We hebben het hele klooster geëvacueerd op vijf zusters na, die persé wilden blijven. „Ik heb er nog iets meegemaakt, dat me ook heel erg heeft getroffen. In een klein huisje was een dode. De moeder van dat gezin was overleden en zou op Maandag worden begraven. De lijkkist dreef op het water in het huisje rond. Zo nu en dan ging de zoon naar beneden om de lijkkist weer op een tafel te zetten. Het zijn dingen, die je nooit meer vergeten kunt." Maar nu is Majoor Brugma weer in Lage-Zwaluwe. Om vee te redden. Ze doen ontzaggelijk veel goed deze kra nige kerels van Majoor Brugma, die eigen leven trotseren voor anderen. Gisteren deelde de P.T.T. mede, dat telefoneren met de volgende plaatsen NIET mogelijk is Achthuizen, Alblasserdam, Anna Ja- coba Polder, Brouwershaven, Bruinis se, Burg, Haamstede, Colijnsplaat, Dreïschor, Drogendijk, Duiveiidijke, Dirksland. Ellemeet, Ellewoutsdijk, 's-Gravendeel, Hank, Heiningen (N. Br.), Herkingen, Hoge-Zwaluwe, Kamperland, Kats. Kerkwerve, Kin derdijk. Kortgene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieu- werkerk (Zeeland), Nieuwe-Tonge, Nieuw-Vossemeer, Noordgouwe, Noordwelle, Numansdorp. Nieuw- Lekkerland, NJeuwenhoorn, Nieuwen- dijk, Ooltgensplaat, Oosterlana, Oud- Alblas, Ouddorp. Oude-Tonge, Ouwerkerk, St. Philipsland, Putters- hoek. Poortugaal, Renesse, Rilland, Scharendijke, Schuddebeurs (Sch. en D.V.) Serooskorke (Sch. en D.V.), Sir- jansland, Stad a/h Haringvliet, Stave- nisse. Stellendam, Strijen, Tiengeme- ten. Waarde Welberg, Willemstad, Wissekerke, Wolpbaartsdijk, Zonne- maire. In Kruiningen zijn alleen de bur gemeester en het postkantoor bereik baar. in Middelharnis alleen de bur gemeester. De P.T.T. wijst er met nadruk op, dat, met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomen, uitslui tend officiële gesprekken gevoerd kunnen worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3