HOOGE EN LAGE ZWALUWE Hartbrekend toneel FIJNAARTS E SLACHTOFFERS BEGRAVEN enorm getroffen Alle vrouwen en kinderen moeten weg VIJF EN TWINTIG HUIZEN VERNIELD dagblad de stem van donderdag 5 februari 1953 Veel vee wordt nog gered REDDING IN DE NACHT weer minister in ongenade SCHEVENINGERS REDDEN 2.000 MENSEN Prins Bernharcl Hulpverlening uit zee en luclit Omgekomen redder j Pauselijke afgevaardigde naar noodgebieden Diepe stilte in de Roosendaalse straten „Domine, exaudi orationem meam Heer aanhoor ons gebed China praat weer over vrede «ygf^ W oensdagmorgen pas iveer contact met buitenwereld Slechts 25 procent der huizen met grote hosten te herstellen (Van onze redacteur). yANDAAG VOERDE ONZE WEG naar Hooge- en Lage-Zwaluwe, dat nu eigenlijk pas voor het eerst te bereiken was. Het beeld, dat we van dit geteisterde gebied gaan schetsen moet uitzonderlijk somber zijn. Van Zon dagnacht tot deze ochtend toe waren de bewoners van de buitenwereld af gesloten cn van waterleiding en licht verstoken. Zij konden slechts gissen wat er in ons land was gebeurd en pas enkele uren voor wij het gemeente huis te Hooge-Zwaluwe betraden, had de PNEM weer stroom kunnen bren gen in een deel van de gemeente: de telefoon werkte weer en men kon de radio opnieuw, hier en daar. beluisteren. De vreugde hierover werd echtf/1 onmiddellijk getemperd, toen een dame het bericht kwam brengen, dat de wind terug naar het Westen was gedraaid, later de X.W.-hock in zou lopen en dat hij het karakter van hard zou hebben gen de borst, om mensen uit huizen en boerderijen te verlossen en te hel pen vee en paarden in veiligheid te brengen Want hoewel nu nog veel paarden en vee in stallen staan, tot aan de borst in het steeds kouder wor dende water, daarnaast ontelbare ca davers overal ronddrijvend en aan spoelend. kon toch ook zeer veel wor den gered en op het ogenblik is nog een detachement van het Regiment Pontonniers uit Geertruidenberg van de zgn. duikersschool onder commando van majoor Brugma, geas sisteerd door een marine-officier, be zig vee uit ondergelopen boerderijen te bevrijden. Hij vertelde met grote voldoening deze Woensdagmorgen, met behulp van motorvletten er in zes uur tijds in geslaagd te zijn vijf koeien, vier paarden en twee varkens op het droge, nabij het Plantsoen te hebben kunnen brengen. Hij hoop te aldus doorgaande nog meerdere aan de eigenaars te kunnen teruggeven. E'EN* dubbel ellendige geschiedenis, die alleman opnieuw in top-alarm- toestana bracht en in de gelederen der hulpcolonnes en hun leiders tot hernieuwd ingrijpen, of beter terug grijpen naar maatregelen dwong. Daar, waar aanvankelijk met enkele men sen kon worden volstaan, zoals aan die duiker in het zgn. Heigat. werden nu met grote spoed militairen aange voerd. omdat intact houden hiervan overstroming van de polders tegen Made aan gelegen tot gevolg zou heb ben en evacuatie van deze gemeente zelf. Als men van Hooge naar Lage Zwa- luwe rijdt, of beter hobbelt, via gaten en kuilen, waaraan nu met grote man kracht aan de dichting wordt gewerkt, en het dorp Lage Zwaluwe binnen ge komen is, vraagt men zich met ver bijstering af, of het hier nog wel erger kon. Minstens 50 pet. van de huizen, die hier alle langs de dükweg zijn ge bouwd is volkomen verwoest en voor goed onbruikbaar. Het water heeft hier anderhalve meter hoog op de dijk gestaan, maar wat veel erger was: de hoogopgaande golven beukten uren en nren lang met onverminderde kracht tegen de achterzijde van de wonin gen, ondergroeven deze en ontnamen hun fundamenten. Achter de huizen blijft het water nog steeds zonder op houden zyn vernielend werk doen. Van de overige vijftig procent, ook die aan de weg van Hooge naar Lage Zwaluwe. zal de herstelling waar schijnlijk geen practisch nut meer heb ben. waarna dan nog 25 procent over blijft, dat wellicht met zeer grote kos ten in orde te brengen zal zijn. OP 8 UUR 25 F)E wijzers van de klok in Lage Zwa luwe wijzen 8 uur 25 aan .Op dit tijdstip Zondagmorgen 1 Februari, de fatale dag, sloegen de P,N.E,M.-kabels Jstuk. waardoor het uurwerk tot stil stand kwam. Het is een luguber ge tuigenis van wat toen is gebeurd. In de bijna volkomen vernielde straten wordt met man en macht ge werkt om de enorme gaten te dichten en weer iets van een weg er van te maken. De D.U.W. cn dè Heidemij hebben er uit alle oorden mensen heen gezonden, die tezamen met de beschikbare krachten uit het dorp in zo kort mogelijke tijd moeten trach ten de zaak op orde te krijgen. Ook personeel van de P.N.E.M. is er bezig om de achtergebleven mensen uit gekozen door de desbetreffende auto riteiten nog voor de duisternis in valt licht te kunnen bezorgen. Zand wordt in grote hoeveelheden uit twee richtingen aangevoerd: per wagen uit de richting Hooge Zwalu we. per schip via het haventje, dat speling van het lot minder wa ter bevat dan de polders, die de hui zen belenden DAPPERE MILITAIREN (~)OK hier hoort men zonder ophou- den de lof zwaaien over hetgeen 'de militairen deden. Urenlang stonden zij die Zondag in het water, tot te- Stoutmoedige vlieger Tn de ncht van 3 op 4 Februari is op Schouwen en Duiveland een aantal mensen van het cïak van een huis ge red door het stoutmoedige optreden van een reserve-kapitein-vlieger van de luchtmacht, die met een sport vlieg tuig drie rubberboten afwierp tijdens eer. mcclijke vlucht in het duister. Deze reserveofficier, de heer J. Hoekstra, stelde zich met zijn Fair- child-vliegtuio' beschikbaar voor red dingswerk op punten waarvan bekend was. dat zi.i tot de z,g r.ccdadressen behoorden. Hij voerde drie rubberbo ten mee, voorzien van lange touwen, die hi: tussen 2 en 5 uur in de och tend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op het eiland Schouwen en Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak cn de reddingboten, die in de nabij heid in het water terecht kwamen. Dank zij tleze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens ge bruiken om zich van bun benarde po sitie tc verwijderen. HOPELOOS WERK ^CTAANDE op de dijkweg wees de heer Merks uit Lage Zwaluwe, die ons als gids begeleidde, in de rich ting van het Hollandsch Diep in de verte. Er is daar een groot gat geslagen je kon het met je blote oog ontdek ken dat op het ogenblik een zand zuiger, die in de nabijheid bij een nieuw te bouwen sluis werd gebruikt tracht te dichten; veel nut kan dit echter blijkbaar niet hebben, omdat voor dit doel klei onmisbaar is. Over de arbeiders aan die genoem de sluis gesproken: zij allen, circa vijftig in getal, waren in de nacht van Zaterdag op Zondag in de woonschui ten, gelegen aan het Hollandsch Diep. Hoe die mensen het leven hebben we ten te redden zij slaagden er name lijk inderdaad in over een dijkje La ge Zwaluwe te bereiken zou een verhaal apart zijn. We sluiten dit dramatische verslag af met mede te delen, dat er in Hoo ge Zwaluwe op het gemeentehuis, on der hoogspanning, wordt gewerkt. Toen wij daaj: vertrokken, naar ande re gebieden, vernamen wij, dat de dijk van Hooge Zwaluwe naar Made via de Hellegatse dijk gevaar liep te worden ondermijnd door het opnieuw krachtig wpssende water. Waar dat weer heen moet? IN DE AVOND. V/ANAVOND zijn we er nog w op uit getrokken om de toestand te achterhalen, zoals die was nadat de vloed, die immers rond half tien zijn hoogste punt voorbij kon zijn, zich demonstreerde in de gebieden waar men in de loop van Woensdag middag reden had om het ergste te gaan vrezen. Om tien uur bevonden we ons te Zevenbergschen Hoek in het café de Zwaan, dat dag en nacht geopend is voor de brandweer ter plaatse die zich belast heeft met patrouilleren langs de woningen, tezamen met ge wapende militairen en de Stoot- troepers uit Oirschot: kranige ke rels! Het uitspansel is roetzwart. Nu en dan geselen regen- en sneeuwbuien de dappere mannen, die bezig zijn de weg van Zevenbergschen Hoek naar Terheijden te versterken onder 't schijnsel van militaire zoeklichten. De natuurelementen zijn wel onbarm hartig, maar er is toch één lichtpunt bij al deze ellende: de windkracht is minder sterk dan het gegeven weer bericht in de loop van de dag ver onderstelde! In ieder geval bereikte deze nim mer, in deze vloed-periode althans de grens van het stonnachtige. Het deed de onrust bij al deze mensen iets da len. maar geen ogenblik mocht ver slapping intreden en dat gebeurde ook niet. VEEL LOF. Wit Huis en het gebied ten Zuiden van de Moerdijkbrug, dat bij hotel Brabant eindigt en ter plaatse nu vol komen op, dijkhoogte is afgedamd. Zo zeker bleek men daar van de so liditeit van deze noodmaatregel, dat om kwart over tien, toen we daar ook nog even poolshoogte gingen ne men. niemand te bekennen was. Minder gerust kon men in Hooge- Zwaluwe zijn. Naar mate het later in de avond was geworden. werden de Spoorstraat en de Kerkdijk ten Zui den van Hooge Zwaluwe, waaraan overigens hard gewerkt werd, zwak ker aan de Westelijke kant. Er kwa men kleine gaten in en als het on verhoopt tot een storm zou komen, vreesden deskundigen, dat de dijk het niet zou houden. Van officiële zijde ter plaatse deelde men ons ook nog mede, dat de aanwezige hulpkrachten, waaronder militairen, aan het einde van hun energie begonnen te komen, zodat verse troepen nodig werden ge acht. HET drama te STAVENissE Schepen op de keien in Breskens (Van een ooggetuige). TN STAVENISSE zyn op het ogen blik nog plm. 100 mensen, die ge deeltelijk op het stadhuis, gedeelte lijk in enkele nog overeind staande huizen op een dijk moeten leven. De burgemeester wordt geassisteerd door twee gemeente-ambtenaren en een matroos. Geraamd wordt, dat er 300 doden zullen zijn. De ramp speelde zich af in 'n kwartier. In vijf minuten stond het water 1.50 meter hoog, bin nen een kwartier was het 3.50 meter gestegen. Op een stuk dijk. waarop nog zeven huizen overeind stonden, bevonden zich plm. 40 mensen. De dijk werd op een gegeven moment weggeslagen, de Goeree en Overflakkee ALLE VROUWEN en kinde ren zullen van Goeree en Overflakkee worden geëvacu eerd. Dat betekent, dat er nog maar zeer weinige bewoners op het eiland zullen overblijven. Er zijn reeds vele bewoners van het eiland geëvacueerd. Een 1000-tal is naar Den Bosch gegaan, een groot aantal is naar Utrecht. TVE OOSTDUITSE premier Grote* wohl heeft in de, Duitse „Volks kamer" een hevige aanval gedaan op de minister van Financiën dr. Hans Loch. Hij verklaarde dat op het mi nisterie van Financiën „op bureau- cratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt", hieraan toevoegend: „de misdadige verraders in regerings kringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede posi- Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee f De schade in RaamsdonJcsveer (Van onze redacteur). gURGEMEESTER J. PRINSSEN van Raamsdonksvcer praatte met een stem, die wat hees klonk. Er waren randen onder zijn ogen. Geen wonder in deze omgeving van vernieling en verwoesting, die door het water ook in zijn gemeente zijn aangericht. „Maar de liulp, die we van alle kanten gebo den krijgen is fantastisch", zegt burgemeester Prinssen en dat te horen doet je van de andere kant weer goed. water. Vooral aan de Zuid-Westkant van Raamsdonksveer. Overigens is men in de gemeente druk doende met het leegpompen van de kelders. Er zijn een aantal vjjzelpompen uit Noord-Limburg aangekomen, waarmee dit werk tesamen met brandweren is aangepakt". „De hulp die we van alle kanten krijgen is gewoonweg fantastisch. Een stroom van goederen is er al geko men ten behoeve van de getroffenen. Onze getrofenen hebben we zoveel mogelijk in de eigen gemeente onder gebracht. We hebben hiér tevens nog 'n groot aantal evacué's uit Hank. Die zijn ondergebracht bij de Fraters en de Zusters. De keuken van de kazerne zorgt voor het eten. We doen wat w< kunnen om de mensen allen te hel pen waar mogelijk". En terwijl we praten zijn Roodc Kruismannen uit Waalwijk in de hal aan het sjouwen met kleding. Grote bergen kleding worden weggedragen. Waarschijnlijk 40 onbewoonbaar ALS we burgemeester Prinssen vra gen. of het gemeentebestuur al enige kijk heeft op de schade, die er is aangericht, dan kan hij geen ander antwoord geven, dan dat er een enor me schade is. Hoe groot die is is nog niet te zeggen. „Ik kan U wel meedelen, dat in de gemeente 25 woningen volledig zijn vernield. Het erge daarvan is nog, Jat in deze huizen vrijwel allemaal grote gezinnen waren gehuisvest. Maar bo vendien zijn er minstens nog wel een 40-tal huizen (als het er niet nog meer zullen worden), die straks als het wa ter zal zakken zullen blijken geheel ondermijnd en onbewoonbaar te zijn geworden. Het ziet er treurig uit". De huizen, die zijn vernield, hoofd zakelijk in Sandoel en langs de Ooster- houtseweg. ..In Sandoel was het een ware hel in de ongeluksnacht en -morgen Daar weten de Pontonniers van mee te praten. Ik zou niet graag nalaten tegenover U die daar ze ker bekendheid aan zult willen ge ven de Pontonniers hartelijke hul de te brengen. Zij hebben hier voortreffelijk -rk verricht, dat niet genoeg te wa' -de ren is. Het is aan hun optreden. rvd- den in de nacht en onmiddcL'jk te danken .dat we niet meer slachtoffers tellen onder onze bevolking. Ze zijn terstond met ducks en boten hier begonnen aan het in veiligheid brengen van de mensen. Het is ons ge luk geweest, dat wij zo gauw de Pon tonniers bij de hand hadden. Onze ge meente telt officiëel één slachtoffer. Er zou nog een dode te betreuren zijn, maar dat staat toch nog niet met ze kerheid vast en er wordt nog een on derzoek naar ingesteld. STROOM GOEDEREN WOL LOF zijn de mensen hier over de dijkgraaf van de Oudlandse Polder. A. Jongenelen. Aan diens kor date optreden wordt zonder meer toe geschreven. dat deze polder behouden bleef en andere gebieden ver in de omtrek niet in groter gevaar kwamen te verkeren. Een kordate brandweerman kwam ons vertellen, dat voor heden, Don derdag bevel gegeven is alle cada vers in dit overstroomde bied tezamen te brengen O] punt bij de Sluisse Dijk, vanwaar ze naar het destructie-centrum te Son zullen worden overgebracht. Men schat liet aantal op 150. GUNSTIG EN ONGUNSTIG. ff» WOOR verschillende plaatsen bleek de Westelijke wind gunstige ge volgen te hebben, in andere gebieden echter was het tegenovergestelde het geval. Gunstig was hij voor het weg gedeelte Zevenbergschen Hoek-het Abbenbroek en Zuidland watervrij T"Ae Seheveningse vissers, die uitgc- rust met 1!> sloepen hulp bobben verleend a-»n de inwoners van Abben broek. Oii'7enboorn «-n Zuidi-md. heb ben bun taak Zij "gin in Scbeven;ne«n tcriige^kecrd. Zij heb ben in de afgelopen dagen naar schat ting van de biirgrme-yters ruim 2000 ir.en-,-n uit het verdronken gebied ror.dom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aan tal mensen verblijft in Abbenbroek en Zuidland, waar de centra watervrij zijn. DAKPANNEN F)e Scheveningers hebben tijdens hun ïeddingsacties hier en daar weer stand ondervonden van de bevolking: enkelen mensen wensten niet te eva cueren. Op een boerderij, waar de be woners hun heil op het dak hadden gezocht, werden de Scheveningers met dakpannen bekogeld en „begroet" met de uitroep „Hè, komen jullie ste len?"De vissers hebben zich ge troost met de gedachte, dat elders in het verdronken gpb'ed de dankbaar heid zeer gioot is geweest. mensen werden bedolven onder het puin. De bevolking op de afgelegen pun ten is grotendeels gered. Al het vee uit de eens zo welvarende polders is •erdronken, op 10 paax-den na. Een gezin van zes personen dreef op een weggeslagen dak door de water massa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer erd een der overlevenden daardoor meegesleurd. De enige, die levend van het vlot gekomen is. is een jongeman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk in de golven zag verdwijnen. Thuis en.... in actie DRINS BERNHARD is met een lijn- toestel van de K.L.M. uit Ameri ka teruggekeex'ö. Hij was zichtbaar onder de indx-uk van de gebeurtenis sen, die zich de laatste dagen in zijn vaderland hebben voorgedaan, toen hij enige woorden sprak voor de mi crofoons van de Wereldomroep en de B.B.C. Daarin liet mij zich onder meer waarderend uit over de vele bewijzen van deelneming, die hem in de loop van de voorbij dagen hebben bereikt. De Koningin was ter verwelkoming aanwezig. Daarna spoedde hij zich naar Pa leis Socsdijk, vanwaar hij practisch onmiddellijk weer vertrok voor een vlucht over de getroffen gebieden. Gerbcn Sonderman vloog de Prins. Hij zal spoedig in een kleiner toestel opnieuw van Soestdyk opstijgen om actief deel te nemen aan hulpacties. Prinses Wilhelmina heeft inmiddels aan het Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken. Faciliteiten voor getroffen aspirant emigranten ALS ONDERDEEL van de hulpver- lening zullen aan aspirant-emi granten, die getroffen zijn door de overstromingsrampen cn in wier voornemen tot emigratie geen wijzi ging is gekomen, zoveel mogelijk fa ciliteiten worden verleend ten behoe ve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder af zonderlijk geval zal hierbij de door slag geven. Men kan zich in verbinding stellen met de aanmeldingskantox-en der ge westelijke arbeidsbureau of de parti culiere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevin den. Indien dit niet mogelijk is, met de Stichting Landverhuizing Neder land in Den Haag. Tel. K 1700-392380 toestel 55. M.s.a.cantine voor Halsteren De eclitgenote van de comman dant van het Roode Kruis corps, mevrouw L. H. van Oyen, deelde mede. dat zij zich in opdracht van mr. Hunter, hoofd van het Mutual Securety Agency met een grote cantine-auto, voorzien van al het benodigde. op verzoek van de bur gemeester van Halsteren voor on bepaalde tijd naar die plaats be geven heeft. Deze cantine is geheel self-supporting. „TS er ook nog schade aan Uw nieuw- bouw in de Boterpolder?" ..Zo te zien niet. En laten we alstu blieft hopen van niet. Maar ik kan er nog weinig van zeggen. Er zal pas ze kerheid over komen als het water ge weken is". Er staat intussen nog een deel van de huizen van Raamsdonksveer in 't Uit het tijdelijk afgesloten West Zeeuwsch-Vlaanderen mogen dan niet zulke alarmerende berichten zijn gekomen, de watervloed heeft toch' ook daar hevig huisgehouden. In Breskens zitten drie vissersboten op de keien. Door de geweldige kracht van het water zijn ze uit de haven geslingerd en op de wal gezet. o t J Morgen begrafenis in t Oudenbosch t 70NDAG is tijdens het reddings- e— werk nabij Klundert soldaat 4 J Eddy Kasan van het regiment 4 zware luchtdoelartillerie „Waal- J haven" (afkomstig uit Amsterdam) 4 J omgekomen. Zijn lijk is in een t boot aangespoeld. Twee van zijn mederedders, soldaat N. F. Berg t uit den Haag en soldaat A. Zwarts f t uit Delit worden vermist en zijn t vermoedelijk ook omgekomen. J De begrafenis van soldaat Ka- san, die 26 jaar ond is geworden. 4 zal hedenochtend tc Oudenbosch 4 plaats vinden. De stoet vertrekt om 10 uur van het ziekenhuis. De 4 J teraardebestelling heeft plaats op 4 de Hervermde Begraafplaats aan de Industrieweg om half elf. 4 Men verwacht veel belangstel- t 4 ling voor deze plechtigheid. "jVTAAR het K.N.P. verneemt, I 7 heeft Z.H. de Paus de apu- selijke internuntius in Parijs, Mgr. Lambertini, gelast in Zijn naam een bezoek te brengen aan Nederland en de overstroomde gebieden te bezoeken, om zich ter plaatse te overtuigen op welke wijze de H. Stoel nog ver dere hulp aan Nederland kan verlenen. Z. H. de Paus heeft de in Vaticaan stad gevoi'mde commissie voor hulp verlening opgedragen zo spoedig mo gelijk een treinlading sinaasappelen, speciaal bestemd voor de kinderen, naar de overstx-oomde Westeuropese gebieden te zenden. de ■erkla- ren. De familieleden van de slachtof fers waren nodig in het rampgebied om de dijken te bewaken, nieuwe ver sterkingen aan te leggen. Vandaar, dat er slechts weinigen waren, die door het bijwonen van de H. Mis van Re quiem, opgedragen door kapelaan Don. afscheid kwamen nemen van Martinus Leijdekkers. Antcnia Elisa beth Suijkex-buijk; Petrus, Gerardus. Adriani:s Koetsenru'jter en zijn zusje Lucia, Adriana, Maria. ]~Ae kistjes met de lijkjes van de kin- deren Koetsenruijter werden het eerst weggedx-agen. Kapelaan Don wachtte b d-nd in de kapel r.:et de familieleden op de terugkomst van de dragers, die daarna de kisten torsten met de stoffelijke overschotten van Martinus Leij'V" ":ers cn Antonia Suij- kerbuijk. Enkele politie-agenten in burger legden het verkeer stil. Automobilis ten in de Kalsdonksestraat stapten uit en stortten een gebed voor de ziele- rust van de omgekomenen. Honder den mensen stonden biddend aan de weg. Zij wilden de familieleden Van de slachtoffers ce.i h'.ijk geven van hun intens meeleven. De familieleden waren niet te troos ten Kapelaan Don verrichtte de absen te. Hij zegende de graven. De klokken van Charitas luidden. Een meisje leg de bloemen op het grafje van de kin deren (Van onze redacteur). ROOSENDAAL. WOENSDAGMORGEN. Slechts enkele tientallen per sonen woonden Woensdagmorgen de sobere begrafenisplechtigheid by van vier katholieke slachtoffers, omgekomen door de watersnood in de polders van Heiningen bij Fijnaart. Er hing een diepe stilte in Roosendaals straten, toen de slachtoffers naar het kerkhof werden gedragen. Iedereen voelde mee met het onbeschrijfelijke leed van de mensen, die achter de lijkdragers de droeve weg aflegden van het ziekenhuis Charitas naar de rustplaats van hum dierbaren. Een vliegtuig cirkelde hoven de begraafplaats. De stem van de priester klonk over de kruizen. „Domine, exaudi orationem meamHeer, aanhoor ons gebed!" Liet kleine getal aanwezigen ir kapel van Charitas was te vei Londenonaanvaardbaar *"TSJOU EN LAI, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voor gesteld op de hestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou moe ten worden gevolgd door een politie ke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repa triëring der krijgsgevangenen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft reeds verklaard, dat het voor stel voor Engeland volkomen onaan vaardbaar is. Het is in wezen het zelfde als het Russische voorstel, dat de Algemene Vergadering der UNO verwierp, Geen korfbal, hockey en handbal TN VERBAND met de nationale ramp, welke ons land heeft getrof fen, heeft het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Korfbal Bond. de Kon. Ned. Hockey Bond en het Nederlands Handbal verbond alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag a.s. afgelast Bijzondere bestuursvergade ring K.N.V.B. LIET BESTUUR van de K.N.V.E komt vandaag in een bijzondere vergadering bijeen, teneinde zich te beraden over het organiseren van 'r steunactie voor de getroffen gebie den, alsmede over het al of niet door gaan van het wedstrijdprogramma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Febr, Omdat in de noodgebieden de mensen nodig waren om hulp le verlenen waren er slechts weinig mensen aanwezig bij de eerste begrafenisplechtig heid in Roosendaal van Fynaartsc slachtoffers. Zy allen, die deze dagen aam het graf staan, mogen verzekerd zyn van de steun en het meeleven millioencn mensen. De foto geeft een overzicht van de begrafenisplechtig heid. Kapelaan Don verricht dc absoute. VOOR HET GOEDE DOEL Het ligt in de bedoeling van S.C. Gastel, zodra daarvoor gelegenheid is op het Sportpark een liefdadigheids wedstrijd te spelen tegen Kaaische Boys, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers van de waters nood te Fijnaart. DE ZESDAAGSE TE HANNOVER DIJ DE neuralisatie Woensdagmorgen om 6 uur was de stand: 1 Von Bueren-Knoke (Zw.-Dld.) 150 2 Petry-Holthoefer (Did.) 104 p. Op 1 ronde: 3 Plattner-Blousson Zw.-Dld.) 309 p. 4 Chapatte-Blousson Fr.) 164 p. 5 Van Vliet-Acou (Ned.- B.) 149 p. Het Ned.-Duitse paar La- kenman-Kaune was 10e met 20 p. en drie ronden achterstand. DE ZESDAAGSE TE GENT FNINSDAGAVOND laat luidde de stand in de Gentse Zesdaagse: 1 Buyl-Ollivier 164 p. Op 1 ronde: 2 Bruneel-Ryckaert (B). 234 p. 3 Strom- Arnold (Austr.) 128 p. 3 Patterson- De Corte (Austr. B.) 124 p. 5 Ter- ruzzi-Adlriaenssens (Ht.-B.) 97 p. 7 CaiTara-Sentfftleben (Fr.) 70 p. 8 Schulte-Petei's (Ned.) 50 p. De ove rige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. Denemarken wil met interland helpen! Naar wij vernemen, heeft de heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense Voetbal Bond. een telegram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hy uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Neder land. Tevens biedt hij aan een wed strijd in Nederland te spelen ten ba- ran de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot week die 2S Maart eindigt zyn hiervoor, wat de Deense Voetbal Bond betreft, beschikbaar Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind MARKTEN •HERTOGENBOSCH 4/2 Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 2629 stuks vee, zijnde: 808 runderen. 76 lopers, 131 vette kalve ren, 485 biggen, 868 nuchtere kalveren, 92 schapen, 169 zeugen. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien van f 850 tot f 1225 p. s.; guiste koeien van f 600 tot f 775 p. s.; kalfvaarzen van f 825 tot f 1125 p.s.; klamvaarzen van f 700 tot f 800 p.s.; guiste vaarzen van f 515 tot f 675 p.s.; pinken van f 400 tot f 525 p.s.; graskalveren van f 225 tot f 340 p.s.; fokkalveren van f 85 tot f 145 p.s.; nuchtere slachtkalveren van f 30 tot f 40 p.s.; zware soorten van f 52 tot f 62 p.s.; lopers van f 65 tot f 30 p.s.; biggen van f 32 tot f 47 p.s.; drachtige zeugen van f 220 tot f 270 p.s.; scha pen van f 60 tot f 70 p.s.: vette scha pen f 90 p.s.; vette lammeren van f 70 tot f 85 p.s. Aanvoer van slachtvee: 576 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot f 3 le kw. f 2.80—f 2,90, 2e kw. f 2,50—f 2,60, 3e kw. f 2.30f 2,40, woxstkoeien f 2,05—f 2,20, vette stieren f 2,50— f 2,55, alios per kg', geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van f 1,95 f 2,30 per pg. lev. gew. Vette kalveren zware van 1 2.50f 3.05 per kg. lev. gew. Prima boven notering. Nuchtere slachtkalveren van f 1.05f 1,15 per kg. lev. gew. Zware soorten van f 1.25 f 1,50 per kg. lev. gew. Slachtzeugen van f 1,50—f 1,56 per kg. lev. gew. Verdere mededelingen: Kortere aan voer van rundvee als gevolg van de nationale ramp. De handel in melk en kalfkoeien verliep flauw. Duur. Kalme handel in guiste koeien, prij zen moeilijk te handhaven. Korter aanvoer van jongvee, weinig vraag waardoor flauwe handel met aflopen de prijzen. Vette kalveren redefjk goed met vaste prijzen. Nuchtere slachtkalveren minder handel met da lende prijzen. Weinig aanvoer van schapen en vette lammeren, vette soorten prijshoudend, mindere soorten lagere prijzen. Korte aanvoer van lo pers en biggen, biggen vlugge handel, lopers matige handel. Weinig aanvoer van drachtige zeugen, kalme handel. De handel in slachtvee was over het geheel iets vlugger met stijf-duurde- re koeien goede handel met oplopen de prijzen. Worstkoeien goede handel met oplopende prijzen. Slachtzeugen vlugge handel met eits oplopende prij zen. VATERSTAPWEN Mannheim 255 (- 0.02); Trier 240 (- O.lSx; Koblenz 278 (-0.04); Keulen 284 (0); Ruhrort 526 0.06); Lobith 1152 0.14); Nijmegen 924 f 0.16); Arn hem 915 (4- 0.16); Eefde 495 (- 0.07) Deventer 384 (- 0.07); Namen (La PI ante) 182 (- 028): Borg i< 0 ren 4159 (- 0 91); Belfeld 1320 t- 0.20): Grave 613 0.23); Vreeswijk 1.00 t.Ü3). Lith 2.53 9.—).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3