r$TAD^7 LLand_ BERGEN OP Z00H en omgeving Springvloed c D f WEK DE GAL IN UW LEVER OP AANRIJDING TE BREDA Voorbeeldig i Desireeke SPEL van ZON en MAAN Met VELPON zie er geen barst van! De Verborgen Schat RADIO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HULP UIT GELDERLAND De Arnhemse bevolking heeft reeds een bedrag van f 295.483 bij eengebracht. Alles is in Gelderland in gereed heid gebracht om evacuees te ont vangen. Aan tienduizenden gezin nen kan een goed onderdak wor den verschaft. Naar den Haag en het ontvangstcentrum Rucphen zijn" 100 ton goederen afgezonden uit Arnhem. Een detachement van de Arnhemse politie assisteert thans in de gemeente Hoedelcenskerke, die door Arnhem is geadopteerd. ST. NIKLAAS HELPT SINT-GEMEENTEN De burgemeester van Sint Ni klaas in België, heeft de burge meesters van Sint Philipsland. Sint Maartensdijk. Sint Annaland, Sint Laurens en Scherpenisse verzocht zich met hem in verbinding te stel len. De bewoners van Sint Niklaas hebben voor evacué's uit deze ge meenten onderdak aangeboden. VERMISTE PERSONEN Bas Ansems, huidig adres Pol derstraat 17. Oudenbosch, zoekt zijn vader Adriaan Ansems. ge woond hebbende Schanspoort 10. Klundert. Kees van Koeveringen uit Waarde (Z.) met 20-jarige zoon ondergebracht in kazerne te Os- scndrecht. zoekt zijn vrouw. Su sanna van Koeveringen-Krijnsen, zijn zoon van 11 jaar en zijn doch ter van 12 jaar, alsmede zijn schoonvader. GIFT VAN DE H.K.I. De arbeidsgemeenschap van de H.K.I. te Breda heeft aan het Natio naal Rampenfonds een bedrag van 10.000 gulden doen toekomen. OUDE TONGE KRIJGT AGGREGAAT Vandaag wordt van Dinteloord uit' een aggregaat 220 Volt wissel stroom 750 Watt verstuurd naar de burgemeester van Oude-Tonge, die gistermiddag naar een dergelijke apparatuur heeft gevraagd. Het aggregaat is afkomstig uit Kat wijk. Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wuze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. 21-jarig meisje gedood ("AP de hoek NassaustraatSophia- plein te Breda vond "Woensdag avond een aanrijding plaats tussen 'n vrachtauto van de firma Stoof en een wielrijder, de heer T. B. Erenters te Breda. Op de bagage-drager had zijn zuster, de 21-jarige mejuffrouw A. Brenters plaats genomen. Bij de ting geraakte deze laatste onder de auto. Het meisje werd op slag gedood. De jongeman mankeerde practisch niets, terwijl de fiets slechts licht werd beschadigd. Politie en medische hulp waren snel ter plaatse Kapelaan Lazeroms van de Sint Jozefkerk diende het meisje het H. Oliesel toe. Naar de oorzaak wordt nog een on derzoek ingesteld. De wagen reed langzaam richting Klooslerlaan. Broer en zus waren op bezoek ge weest in het Sint Ignalius-ziekenhuis. waar hun moeder was opgenomen. Wijziging dienstregeling N.S. F)E N.S. hebben medegedeeld, dat het baanvak 's-Hertogenbosch weer beschikbaar is voor goederenver voer Er zijn enige wijzigingen geko men in de loop van de D-treinen. De omlegging via UtrechtDen Bosch van de Parijse D-trein veroorzaakt aanzienlijke vertraging op de buiten landse trajecten. Daarom zullen deze treinen (vier per dag) vroeger uit Amsterdam gaan vertrekken. Daaruit volgt, dat de treinen rich ting Parijs uit Roosendaal vertrekken om 9.17 uur, 12.17 uur, 17.01 uur en 22.17 uur. In tegenovergestelde rich ting vertrekken de tremen uit Roo sendaal om 8.10 uur, 14.10 uur, 16.33 uur en 21.10 uur. „AGGE MAR GOED DOET" Het door de Burgemeester van Ber gen op Zoom ingestelde Comité tot Hulpverlening heeft het aanbod van de Stichting Vastenavond om haar organisatie ter beschikking te stellen voor het voeren van de Bergse geld inzamelingsactie. gaarne aanvaard. Onder het motto „Agge mar goed doet" zal de actie worden ingezet. De eerste ronde is begonnen! Vóór Zaterdag aanstaande om 6 uur zou de eerste mijlpaal bereikt moeten zijn: honderd duizend gulden. De ton moefc vol! Hulp is hard nodig. Snelheid is ver eist. De Stichting Vastenavond heeft haar middelen, bestemd voor de Vas tenavond-viering, aan het Fonds toe gezegd en reeds ƒ4000.— gestort in het Fonds „Agge mar goed doet", als eerste storting. Het actiecomité heeft in samenwer king met de werknemersorganisaties een beroep op alle werknemers gedaan om minstens Dinsdag 17 Februari, an ders een snipperdag in verband met Vastenavond, te wei-ken voor het Fonds, ook op de werkgevers werd een klemmend beroep tot medewer king gedaan, zaterdag 7 Februari zal een huis aan huis-collecte worden ge organiseerd. Wij doen een dringend beroep op elke burger van Bergen op Zoom snel en gul te geven. Er is veel geld nodig! De Ton moet vol! Bijdragen kunnen gestort worden: a). Bij de Bank van Mierlo alhier; 1». Bezorgd worden op Bureau van het actiecomité (VW-kantoor, St. An- nastraat) c)Afgedragen bij de huis aan huis- collecte. Het zal op prijs gesteld worden in dien particuliere initiatieven tot het doen van collectes slechts worden uit gevoerd na contact met het actiecomi té opdat legiiimatiekaarten kunnen worden verstrekt en alles centraal kan worden geregeld. De totale opbrengst van de actie zal aan de Burgemeester ter hand wor den gesleld ter overmaking aan het Rampenfonds. Helpt snel Geeft ons nu Uw bijdrage of Uw toezegging. Agge mar goed doet Namens het Actiecomité J. M. A. TREMBOSCH MR. C. J. G. BECHT F)e spaarkas bij café Verpalen heeft besloten het geld voor de jaar lijkse feestavond af te staan voor hulp aap de getroffenen. De plaatselijke middenstand is een actie voor het getroffen bedrijfsleven begonnen. |e ondernemingsraad van de N.V. Centrale Potaschraffinaderij en de personeelskemen der beide fabrleKen van Asselberg's Ijzergieterijen hebben besloten, dat de werknemers een dag loon zullen afstaan ten behoeve van de slachtoffers van de Nationale ramp welke ons heeft getroffen. De fabrieken zullen op Carnavals- Dinsdag. welke als snipperdag is vastgesteld, normaal doordraaien, ter wijl de verdiende lonen van die dag beschikbaar zullen worden gesteld. De directies besloten een zelfde bedrag hieraan toe te voegen. Comité Watersnood- organisatie In het comité tot hulpverlening aan geëvacueerden in onze stad hebben de volgende personen zitting: Mgr. Dr. Deken C. van Dam. na mens de R. K. Kerk; Ds. G. v. d. Stoel, namens de Geref. Kerk; Ds. O. Elseman, namens de Ned. Herv. Kerk; B. Wolf, namens de Joodse Gemeen te: M. F. Broos, Wethouder van So ciale Zaken; Mr. C. J. G. Becht; na mens de Stichting Vastenavond; J. M. A. Trimbos, namens de Sichting Vas tenavond; B. J. Scheppink, namens het Nat. Verbond van Vakverenigin gen; P. J. Hest, namens de Kath. Ar- beidsbeweging; P. v.d. Kreeke namens 't Chr. Nat. Vakverbond; D. J. v. Win gerden. namens het Ned. Rode Kruis; Mevr. M. Asselbergs-Becht. namens de Federatie Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening; Mevr. E. v. Dijck-v. d. Kelle, namens het Huisvestings-co- mité; Mevr. J. Juten-van As, namens het N.O.G.C.; Mevr. L, Remijn- Schreinemakers. namens het R. K. Vrouwengilde; Mevr. C. van Rijen, contact-persoon V.H.V.; Mevr. D. J. Dekker-Tukkinga, namens de Ned. Chr. Vrouwenbond; Mej. M. Elshout, namens het E.K.-Huis; Mej. M. An dre, namens het E.K.-Huis; A. Bagge- iaar, sociaal-werker Ned. Herv. Kerk; K. Benner: A. Withagen Directeur gem. Dienst voor Sociale Zaken. OOK ANTWERPEN HELPT Op het stadhuis van Bergen op Zoom arriveerde Woensdagmorgen 'n deputatie van het Rode Kruis uit de stad Antwerpen, die inlichtingen kwam vragen over de toestand in het West-Brabantse noodgebied. Zij werd door burgemeester Peters te woord ge staan. De Advertentie) Een der leden van de deputatie deelde de burgemeester mede, dat Antwerpen vast besloten had. al het mogelijke te doen om de getroffen Noorderburen te helpen. „Wij zijn de jaren van 1914'18 niet vergeten", zei hij en evenals in 1940 en 1944 zullen we ook nu doen wat in ons vermo gen ligt. Als „voorschot" op de ma teriële steun die nog komen gaat, werden reeds een bijdrage tot leni ging van de nood op het stadhuis ach ter gelaten. In enkele regels.... De lessen van de blokbrandweer en blokmelders der Bescherming Bevol king, die deze week niet konden wor den gegeven worden met ingang van Maandag a.s. hervat op de bekende tijden en plaatsen. De repetitie van Jubelate Deo gaat vanavond niet door. De H. Mis van dankbaarheid, die Zaterdag a.s. zou worden opgedragen bij gelegenheid van het. zilveren feest der M.Z.B., zal nu worden gecelebreerd voor het zie- lerust van de verzekerden die bij de ramp zijn omgekomen. Geen vergunningen voor muziek en dans Overtuigd, dat de bevolking dezer stad ten volle deelt in het nameloos leed dat zovelen onzer in het vader land bij de nationale ramp op zo'n ernstige wijze getroffen heeft, deelt de commissaris van politie namens de burgemeester mede, dat hij besloten heeft, gedurende deze week en de eerstvolgende weken geen vergunnin gen tot publieke vermakelijkheden als muziek en dans., te zullen verlenen. Eventueel reeds verstrekte vergun ningen van dien aard worden op de zelfde gronden door hem ingetrokken, zodat het openbare leven in onze stad in overeenstemming wordt gebracht met de ernst, die ons ailen in deze moeilijke dagen past. "VVaterstand. Morgen. Vrijdag 6 Februari, zal het hoog wavar zijn om 7.39 en 20.03 uur. EIERENOTERING. De A.V.M.-eierencommissie heeft de consumentenprijs voor eieren vanaf 6 Februari als volgt genoteerd: Prijsklasse I 19.5 cent, idem II 18.5 cent, idem III 17.5 cent, idem IV 16.5 cent. Gezien de nationale ramp die ons land getroffen heeft, was door het bestuur van het orkest overwogen het concert niet door te laten gaan. Op ad vies van V.V.V. te B. op Zoom heeft men echter gemeend hierop te moeten terugkomen. De muziekliefhebbers konden echter niet voldoende interes se opbrengen om in flinke getale op te komen, zodat de zaal nog niet half vol was. Het concert werd geopend met de koraal „O Mensch bewein dein Sünde grosz", van Joh. Seb. Bach in een bewerking van Reger, waarna zowel toehoorders als orkestleden, staande één minuut stilte in acht namen, om de slachtoffers van de ramp te herdenken. Als primeur voor Ne derland volgde daarna de „Suite Ar- chaïque" van Arthur Hone-gger. een componist die vooral bekend is door zijn mooie oratoria. Tibor de Machula was solist in het Cello Concert in b. kl. t. van Tntonin Dvorak en verraste door een meester lijke beheersing van zijn instrument, ■een zeer doorleefde vertolking, vol warme expressiviteit. Na de pauze volgde nog de 5e Sym phonic, in e kL t„ eveneens van Dvorak. Een collecte, tijdens de pauze door dames van het orkest gehouden, bracht f 164.op. L.S. Het Hoofdbestuur N.S. te Utrecht maakt bekend dat aan alle personen uit getroffen gebieden plaatskaarten worden verstrekt, als zij bij zich heb ben een deugdelijk bewijs van Burgemeester, Sociale Dienst of Rode Kruis. Voor vertrek uit Bergen op Zoom is voor afgifte van deze bewijzen aangewezen het evacuatie-bureau. Pa tronaatsgebouw, Lourdesplein te Ber gen op Zoom. BERGEN OP ZOOM. 4-2-03. prv. 15—36. prei 2240, kroten 1416, rkool 1420 wkooi 1118, schorsen. A 5862 B "6— 32, spruiten 6284. brpeen 14—17, boeren kool 1223. wlof 5872, goudr. 27—30. Halsteren TWINTIGSTE SLACHTOFFER Alhier is Woensdag het twintigste slachtoffer uit deze gemeente gebor gen. Het was het lijkje van de 2-jari- ge Jantje de Krom en werd door een schipper opgehaald. Nog altijd wor den nog meer dan 45 mensen vermist. MOOI GEBAAR In Halsteren schonk het personeel van de N.V. Kleiwarenfabrieken Guillaume de Leeuw een geldsom ter waarde van het loon van 1 snipper dag, die zij anders met Carnaval zou den hebben opgenomen. Dit gaf een totaal bijdrage van f 1154,70 in de col lecte van het Roode Kruis, die dezer dagen in Halsteren en Lepelstraat wordt gehouden. COÖRDINATIE Op het gemeentehuis zijn Woensdag besprekingen gevoerd tussen de bur gemeester. de polderbesturen, verte genwoordigers van de Heidemij en de directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom. Deze besprekingen hadden tot doel tot een zo goed moge lijke coördinatie te geraken van de activiteit bij het herstel van dijken, het opruimingswerk en alles wat ge daan moet worden om de huidige toe stand het hoofd te bieden. ("TSTEREN kwam in de kleding- zaak Maison Suisse te 's-Her- i togenbosch een evacué uit het wa- 1 tersnoodgebied om een kleinigheid te kopen. Toen de winkeldames i het verhaal aanhoorden van de vrouw, hebben ze spontaan zoveel j geld bijeen gebracht, dat zij de vrouw van ond«r tot boven in i nieuwe kleren kdnden steken. Hoe 1 dankbaar eft vrifew was laat zich gemakkelijk .'begapen. Hulde aan i deze winkeldames. gen van eigen „standing". De Bredanaar noemde hem „D'n Dé". Hij was een van de meest goed hartige mannetjes, die Breda ge kend heeft, of ooit nog zal ken nen. Ik zal hier even 'n type-krab bel van 'm geven, dan móéten zij, die hem hebben gekend, hem weer ten voeten uit voor zich zien. Desireeke was 'n heer, 'n echte heer, van buiten en ook van bin nen, ondanks z'n lijfspreuk: „As ze m'n art opensnijen, komt er 'n perd èn 'n knappe meid uit". En ook, ondanks de knappe meid, is d'n Dé nooit getrouwd. Er zat hoe genaamd niets aantrekkelijks aan dat gedrongen figuurtje met 'n hoge rechter schouder, met, dat hoekige gezichtje, dat 'n bril met verguld montuur droeg, dat ze nuwachtig figuurtje, dat zich. chronisch-nerveus. de nagels ka pot pluisde en welks voeten, wel iswaar in dure, box-kalfs-leren maar tegelijk strijkijzer-schoenen staken. De eerste de beste „knap pe meid" kon letterlijk alles van hem gedaan krijgen. Ze zou hem hebben kunnen ruineren, als-ie dat zelf al niet had ter hand geno men. Want d'n Dé, de zoon van 'n za kenman (wat voor zakenman, doet hier niet ter zake), was gefortu neerd. Ik weet toevallig precies, wat-ie bezat: 'n halve ton. En dat was in die dagen 'n geweldig ka pitaal. Hij heeft er, in negatieve zin plus minus zestig duizend gul den van gemaakttoen werd- ie onder curatele gezet. O, lang en lang niet alles heeft- ie ten eigen gerieve opgemaakt. Niemand, die hem, met 'n beetje smekend gezicht, geld te leen vroeg, heeft-ie onverhoord afge wezen. Daar was-ie eenvoudig niet toe in staat. Dat hadden zc in Breda gauw door. Dat wisten zelfs de volksvrouwen in de Vlaszak, waar-ie dagelijks moest passeren. Ze stonden daar dan, 's zomers, als 't erg warm was, met opge stroopte mouwen boven hun dam pende waskuip. op de stoep, en als ze d'n Dé zagen aankomen, be gon de comedie: „Aaach, meneer Désivé, wad is 't leven voor ons vrouwen mee kleine kinderen toch benauwd!" En, ze veegden zich met de blote, rose, voor arm. 't zweet van 't gezicht, „m'nnen baas plat op bed, twee kinderen mee de mazelen., gaat er maar aanstaan." ,.Is 't zó erg, vrouw Bikkers?" „Erg? 't Is 'n vagevuur! En, as 'line mens nou maar es 'n douwke in z'nne rug kreeg. Maar, dad is, voor ons soort mensen nie wegge- leed." „Ge bend 'nnen dalk!" En „Désireeke" grabbelde in z'n broekzak, die steeds rijkelijk voorzien was van kwartjes, dub beltjes en echte guldens. De ge vulde vuist met de afgepluisde nagels kwam dan boven en open de zich boven de natte zeepsop hand: „Ier, en tegen geen mens iets zeggen." \Y7at-ie gaf, wist-ie niet. Dat was ook van geen belang. De broekzak werd weer bijgevuld uit de kas van z'n kantoortje, naast 't wijnpakhuisje, dat-ie exploiteer de, meer om iets aan de hand te hebben dan als middel van be- VOLKSTYPEN door HENRI T' SAS staan. Van dat pakhuisje was-ie zelf de beste klant, want er lag ook beste, ouwe, onversnejen. je never in opgeslagen. Hij kuierde door de stad, verscheen in goede restaurants als "n levende reclame voor eigen zaak. Z'n energieke neus stond zich geregeld te scha men. Voor elk paard met 'n tikje ras-allure hield-ie „halt en front", bleef het in bewondering na-sta- ren. Toen de nieuwe Burgemeester werd ingehaald, was hij comman dant van de „gardeneurs". Als-ie 't daar over had, kwam-ie niet uitgepraat. Dan werden er rond jes aan de hele bittertafel ge offreerd en hijzelf moest dan, met 'n zacht lijntje naar z'n ge meubileerde kamer worden ge troond, pogingen om te trouwen heeft-ie wel 'n paar maal ondernomen, maar de toen nog in leven zijnde familieleden, staken daar gauw 'n stokje voor: „Toe, toe, toe, 't is die meiden alleen maar om z'n cen ten te doen." De ziekelijke goed hartigheid van Desireeke, gevoegd bij z'n bereidwilligheid om „borg te blijven" voor enkele arme suk kelaars. deed de halve ton zó snel tot 'n tonne-tje slinken, dat Desireeke verplicht was, bij z'n familie aan te kloppen, om z'n kamerhuur te kunnen betalen, geen rondjes meer te geven, maar te vragen. En hij kréég die dan ook gul, zodat-ie overal met hoge borst beweerde: „Al de centen die ik gegeven en geleend heb, ko nten met kleine bietjes weer te rug." Maar die kleine bietjes hadden dan meestal de vorm van 'n gro te borrel, zodat de familie oor deelde: ..Nou, is 't genoeg ge weest. Hij moet er maar onder." En Desireeke stond er onder, werd ergens in 'n klein dorp in de kost gedaan en moest maar zien rond jes te geven van twee kwartjes in de week zakgeld. Dat was hele maal niet naar z'n zin: „Wat ik voor familie heb. mag Joost we ten, ze zijn, stuk voor stuk te krenterig om 'n dubbeltje af te schuiven. Nee, dan IK in mijne tijd." UAe zucht naar de ouwe, onver- snejen jenever bleef in hem le vend, en hij trachtte die te vol doen met het kopen van vijf cents ordinaire borrels van 't geld, dat-ie verdiende met boodschap pen lopen, paarden vast houen voor de herbergen, lege medicijn- fiesjes ophalen en anderszins. D'n Dé zakte af, werd langzaam aan als opgeslurpt in de lagere volkskringen, waar ze hem niet meer meneer noemden en hem vertrouwelijk op de hoge schou der sloegen, die. door weer en wind groen-blauwig verschoten Maar z'n connecties in de be tere kringen bezocht-ie nog steeds en uit meelij werd hem menig maal 'n fiksdaalder in de hand gestopt. Breda kón-ie niet verge ten. Hij greep elke gelegenheid aan, om met 'n vrachtkar of huur rijtuig mee te rijden en de Bre dase herbergen te bezoeken, tot- dat-iede trap van 'n weldoe ner afrolde en 'n. fatsoenlijke be grafenis was de laatste weldaad die men Desireeke bewees. Wouw BLOEDTRANSFUSIE-AVOND Wegens de enorme werkzaamheden, waarvoor het Rode Kruis zich als ge volg van de nationale ramp geplaatst ziet. kan de bloedtransfusie-avond, welke op Vrijdag 6 Februari a.s. zou worden gehouden, geen doorgang vin den. Deze wordt dus verschoven naar een later tijdstip van welke datum allen, die zich als donor hebben ge meld, tijdig bericht zullen ontvangen. Nu de nood zo hoog is. verwacht het Rode Kruis, dat velen zich alsnog zul len opgeven als donor. Nieuiv-Vossemeer men zeker weet, dat zij bij de ramp zijn omgekomen ,maar wier namen nog niet alle zijn geregistreerd. Zes tien lijken konden tot nu toe gebor gen worden. In Steenbergen worden nog altijd 3 mensen vermist. 45 SLACHTOFFERS Voor. deze gemeente wordt thans officiëel het getal van tenminste 45 slachtoffers genoemd. Hieronder zijn slechts begrepen de mensen, waarvan' Samenwerkende aan- trekkingskachten doen HOGE GOLF ontstaan. (Van een deskundige medewerker). ^LS IETS bij machte is geweest ons de verbondenheid duidelijk te ma ken van 's mensen lot met de gang van zaken in de kosmos, dan is het die rampzalige springvloed van Zaterdagavond geweest die honder den Nederlandse, Belgische en Engelse gezinnen in rouw dompelde. Ons dagelijkse leven is veelal te zeer „versleurd" om stil te staan bij gebeur tenissen in het heelal de gebeurtenissen op aarde geven ons vaak al genoeg zorg. Maar bij zo'n springvloed blijkt, dat er ook nog andere in vloeden werkzaam zijn, invloeden wier herkomst ver buiten onze pla neet ligt. Want het was niet alleen de orkaan die hier het vernielend werk verrichtte; ook de zon en de maan spelen een belangrijke rol. Zij namelijk hebben de springvloed op hun geweten die dui nen ondergroef en dijken deed bezwijken. De orkaan was slechts hun bondgenoot. er echter voor, dat het een dagelijks verschijnsel wordt: Nu zijn er twee mogelijkheden: zon en maan kunnen elkaar tegenwerken maar ook samenwerken. Zien wij de maan in eerste of laatste kwartier staan, dan werken de aantrekkings krachten van zon en maan elkaar te gen als gevolg van de onderlinge stand van de drie betrokken hemel lichamen: zon, aarde en maan vormen dan in de wereldruimte dehoekpun- ten van een rechthoekige driehoek. Staan zij echter in ^én lijn. (in de volgorde: zon-maan-aarde of zon- aarde-maan). dan werken de krach ten samen. Als gevolg daarvan wordt de vloedberg op de aarde extra hoog. AAN HET WATER schenken wij vaak geen aandacht. Maar het wa ter is op aarde zeer belangrijk: meer dan twee-derde van het opper vlak van onze aardbol is water. En in dat water wekken de aantrek kingskrachten van zon en maan „vloedbergen" op. Er zijn twee vloedbergen op aarde: de ene bevindt zich aan de naar de maan toegekeerde zijde van de aarde, de andere aan de andere kant van de aardbol. Daartussen liggen de bei de eb-dalen. Wentelde de aarde niet om een as, dan zou het maar twee keer per maand (per maanloop) eb en vloed worden; de aswenteling zorgt ZO GOED LIIMf VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT VOLLE MAAN! CTONDEN zon, aarde en maan dan nu in één lijn? Natuurlijk: wij hebben immers Donderdagnacht een maansverduistering gehad en een maansverduistering kan alleen op treden bij volle maan, wanneer dus zon, aarde en maan (in deze volg orde) in één lijn staan. Maar de springvloed kwam pas later doch ook dat klopt met de gang van za ken: het effect, dat volle en nieuwe maan op de vloedberg uitoefenen wordt op de aarde pas even later merkbaar. NIEUW GEWELD pEN niet-astronomisclic omstandig- heid komt daarbij wat Engeland, België en Nederland betreft de toe stand nog extra ongunstig maken: hun geografische posiiie. De vloedgolf die uit de Atlantische Oceaan in het Ka naal terechtkomt, heeft geen gelegen heid tot geleidelijk vervloeien: zy v/ordt, als in een ondersteboven ge houden fles door een nauwe opening geperst: het Nauw van Calais. Daar eenmaal voorbij stort zij zich met nieuw geweld uit in de Noordzee en wee de kusten die haar hinderen: de Belgische Westkust, Nederlands Noord zeekust en het gebied rondom de mon ding van de Theems aan Engelands Oostkust. De Zeeuwse eilanden, met grote water-inhammen ertussen, zijn de eers'e willige prooi voor het teiste rende watergeweld ROOSENDAAL LUITENANT DER COMMANDO'S ERNSTIG GEWOND. Een luitenant van hét Corps Com mandotroepen in de Engelbrecht van Nassau kazerne, is tijdens de hulp verlening aan de getroffen gebieden ernstig gewond geraakt. De luitenant zat in een militaire wagen, die rich ting Fijnaart. De chauffeur moest plotseling stoppen voor een man, die onverwachts de weg overstak. Bij dit plotselinge afremmen vfei'd de lt. vrij zwaar gewond. Hij liep een schouder fractuur op en kneuzingep aan. de borstkas en werd' overgebracht naar het ziekenhuis Chantas. Heden, Donderdag 5 Februari vindt de uitbetaling plaats van de VOOR LOPIGE VERGOEDINGSREGELING voor evacué's en kwartiergevers var de Watersnoodramp 1953. De uitbeta ling vindt plaats in het café van het Gildenhuis. Damstraat 48, (ingan; straatzijde). De geëvacueerden, wier namen be ginnen met: A t.m. B van 9-10 uur. C t.m. F van 10-11 uur. G t.m. J van 11-12 uur. K t.m. M van 2-3 uur. N t.m. R van 3-4 uur. S t.m. U van 4-5 uur. V t,m. Z van 5-6 uur. Zij, die de vluchtelingen onderdak verlénen, dienen terzelfder tijd als de door hen opgenomen vluchtelingen, de hun toekomende vergoeding in ontvangst te nemen. Bij verhindering kan ook hun echtgenote c.q. de mach tigde. deze tegemoetkoming in ont vangst nemen. De vluchtelingen, welke, thans nog in opvangscentra verblijven, worden op het opvangscentrum zelf uitbe taald, eveneens Donderdag 5 Februari tussen 2 en 4 uur. Zij dienen dus daar dan aanwezig te zijn. Oud-Gastel In een circulaire heeft burgemees ter Hofland zich tot al de inwoners gericht, waarbij hij zijn deelneming uitspreekt met de slachtoffers van de watersnood en zijn dank betuigt aan al degenen die vrijwillig de geëvacu eerden uit Fijnaart in hun woningen hebben opgenomen. Voorts deelt hij mede, dat er een geldinzameling gehouden zal worden. In samenwerking met het Rode Kruis en het Comité Vrijwillige Vrouwelij ke Hulp zal er ook een inzameling worden gehouden van kleding, schoei sel en bedóegoed. KRUISLAND NOG ALTIJD VEILIG T~)E toestand in Kruisland was Woensdagmiddag nog altijd goed. Het water was in de 3fgelopen nacht wel gestegen, vertelde Frans van de Bosch, machinist van het gemaal Brooijmans. Schrikwekkend was het beeld echter allerminst. Talrijke Kruislanders, die de wijk hadden genomen naar Ossendrecht keerden terug om hun bezittingen te komen bekijken. Tientallen boeren riepen hun arbeiders op om vee en ook aardappelen in veiligheid te stel len Er werd hard gewerkt Aan het Groenweg je, daar waar het water de Cruijslands Polder binnen gaat heerste bedrijvigheid. Aan de dijken werd nog altijd gearbeid. „Zij zullenkjRét'. wel houdeil"; zeiden de Kruisiandérs. Fijnaart Van de zijde van het gemeentebe stuur wordt meegedeeld, dat alleen mannelijke personen, ouder dan 16 jaar, naar Fijnaart mogen terugkeren en dan nog liefst zij, die aan oprui mingswerkzaamheden of dijkenver- sterking kunnen meehelpen. Uitgave „Waters nood 1953" T~\E VERENIGING ter bevordering van de belangen des boekhandels gaat een nieuw boek uitgeven: „Wa tersnood 1953". Men kan zich bij iede re boekhandelaar laten inschrijven voor dit boek, dat binnen veertien dagen a f 3.50 in de handel komt. Van de eerste oplage wordt een bate van 'f 175.000 voor het rampenfonds ver wacht. WATERSNOOD POSTZEGEL T~)E P.T.T. zal op korte termijn een speciale watersnood - postzegel van tien cent uitgeven, waarop een toeslag van eveneens tien cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan dë slachtoffers van de watersnood. AGENDA ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De verkochte bruid. Kon. Ned. Schouwburg: De herhaling, of de liefde gestraft. BERGEN OP ZOOM. Stadhuis, 8 uur, raadsvergadering, EMART KINSBVRX 45) Ik ben er bang voor geweest. Het was zo, mijnheer Troy. En Traganza wilde, dat we hem oppak ten. omdat hij bijna evenveel afweet van die bergplaats van Manuel Vin- cente als zijzelf. Hij had alleen die kaart nodig. Verder weet ik er niet veel van. Ik weet alleen, hoe de be velen van Traganza luidden en daar door is me duidelijk geworden, wal ik tegen u zei, U bent 'n snert-schat- zoeker. mijnheer Troy! En Zabelle? vroeg Madrone zachtjes. Die vróuw? Wel, Traganza had alleen gezegd, dat we haar ook moes- en gevangen nemen. Ik kan u niets over haar vertellen, mevrouw Troy. Maar ik denk, dat ze in alles met Tatcher samenwerkt. Op dat ogenblik kwam Modoc zeg gen, dat het eten was opgediend. Dan ny Deever stond op en geleidde Troy en zijn vrouw op hoffelijke wijze naar een kleine kajuit middenscheeps, die als eetzaal was ingericht. HOOFDSTUK XX. OP HET STRAND GELOPEN VOLGDE een gevangenschap va-- E* een week, waarin het schip zich niet dicht onder de wal waagde. De gevangenen werden zoveel moge lijk aan zichzelf overgelaten. De be manning bestond in haar geheel uit vier man, doch geen hunner, zelfs Deever niet, deed een poging tot meer vertrouwelijke omgang. Danny scheen kapitein te zijn. De machinist was 'n grote, zwarte, bonkige neger. Rhodes genaamd. De derde, die Rumpus door zijn kameraden werd genoemd, was een pezige kerel, die iets weghad van een Fransman, en altijd aan het roer stond, als de motorboot niet voor an ker lag. Alleen Danny al met Troy en zijn vrouw aan tafel mee. Hoe ellendig hun toestand ook was, ze moesten erkennen, dat Danny zich hoffelijk gedroeg en zonder overdrij ving zorgde voor hun welzijn. Hij er kende ruiterlijk, dat hij een schurk was. Hij had een goed verstand en gaf toe, dat hij het ver in de wereld had kunnen brengen. Troy kon niet laag op hem neerzien, al deed hij er zijn best voor. Madrona verdroeg de gevangen schap met ongekende kracht en moed. Ze sprak zelden over hun moeilijk heden. Doch toen Tupelo eens ae be merking maakte, dat Traganza wel in staat zou zijn, de schat te vinden, zei ze: Maar Tupelo, wat de hemel verborgen houdt met een bepaald doel, kan toch niet in handen vallen van mensen, die het voor een ander doel willen geruiken? Bij ons eerste ernstige gesprek heb ik je toch al verteld, v\ - ..Ir? ik dat goud wil be- ommen? En degenen, die er tot nog toe naar gezocht hebben, hadden heel andere bedoelingen. Ik houd vol, dat ik bestemd ben om die schat te vin den, omdat ik hem wil aanwenden tot heil van mijn volk. We mogen ons vertrouwen dus niet verliezen. Er waren reeds vijf dagen verstre ken en nog hoorden ze niets over het vinden van de schat. Dannv Deever had zelfs de opmering gemaakt, dat het vreemd was. Op de twaalfde dag van hun verblijf op de boot was de zee dreigend kalm en de lucht akelig donker. Het zal vannacht spoken, hoorde Troy Rumpus tegen Danny zeggen, toen ze naai' kooi gingen. Ze sliepen beiden echter dadelijk in, doch toen Troy midden in de nacht plotseling wakker werd, bemerkte hij, dat de voorspelling van de stuurman was uitgekomen. De Confederate lag voor haar anker te schommelen onder een heftige Zuid-Ooster storm. Uit de be velen die hij Danny hoorde schreeu wen, maakte hij op, dat ze een tweede anker uitwierpen. Hij viel echter spoedig weer in slaap. Tegen de morgen werd hij weer wakker, Hij bemerkte terstond, dat de Confederate weer aan het varen was. Geweldige waterhozen beletten het uitzicht door de patrijspoorten. Doch toen de boot zich een ogenblik op de top van een hoge golf bevond, zag hij, dat ze naar het land toeliep, om de luwte te bereiken van een kleine inham. Enkele minuten later werd het stampen minder, al schom melde de boot nog zó erg, dat hij zich aan alle kanten vast moest houden om zijn kooi weer te bereiken. Ma drona vertoonde de eerste verschijn selen van zeeziekte. Hij wist haar te bewegen, op te staan en zich aan te kleden en bracht haar met grote moei te in de frisse lucht. Daar kwam ze een beetje bij. En terwijl ze mid scheeps in de kajuit stonden, ver scheen Danny boven aan de scheeps trap en riep naar omlaag: Wat 'n storm, hè? Maar dadelijk wordt het beter, a'.s de wind tenminste niet draait. Wilt u ontbijten? Troy schudde ontkennend het hoofd, want Madrona wilde toch niets heb ben. De wind bleef de gehele dag uit dezelfde hoek waaien. Tegen de mid dag zagen ze een man met een rode vlag aan het strand verschijnen. Rumpus wisselde signalen met hem. die Troy niet begreep, maar waaruit hij opmaakte, dat enige leden der bende in het bos langs de kust hun verblijf hadden opgeslagen. Eerst tegen de avond bedaarde de wind. Troy hoorde Rumpus tegen Danny zeggen, dat de wind voor mid dernacht zou. draaien. Alles werd in gereedheid gebracht, om vlug naar de andere kant van de in zee vooruitste kende rotsen te komen. De boot lag nu voor drie ankers. Tegen tien uur kwam er verandering, voorafgegaan door enige minuten windstilte. De kleine bemanning werkte uit al le macht om dc ankers op te halen en ze voeren halverwege om de klei ne kaap heen. En toen ze daar door geweldige stortzeeen eindelijk geko men waren, legden ze de boot we; aan drie ankers vast. De wind ging over in een woedende orkaan, die recht op het strand stond. De schoC' ner was reeds vijf uur over tijd. Troy vroeg zich af. hoe die de storm doorstaan zou hebben en of de Con federate nog een poging zou wagen, om de Chinezen aan land te brengen. Te middernacht werd hij wakker door heftig bonken op de deur van hun kajuit. We houden het niet, mijnheer Troy! schreeuwde Danny. De boot trekt alle drie de ankers mee naar land toe. We moeten ze lossnijden en in volle vaart op het srand lopen. Maak u klaar, om op alles voorbereid te zijn. Ze gehoorzaamden en Troy droeg zijn vrouw naar het dek aan stuur boordzijde. waar Danny haar bij ene arm en Troy bij haar andere vast hield. Op bevel van Deever werd het boeganker gelicht. Rhodes zette de motor aan. De beide achterste anker touwen werden gekapt door Modoc en in een lawine van schuim vloog de boot naar het strand toe. De boeg van de Confederate schoof met een schok, die hen alle dirie voor over deed tuimelen, op het zacht glooiende strand. Rhodes had enkele seconden tevoren de motor afgezet. De boot gleed hoog tegen het zand op en bleef, naar bakboord overhel lend, stil liggen, Deever ..kwam onmiddellijk over eind en trok Madrona mee. Doch Troy duwde hem opzij, nam haar in zijn, armen en liet zich naar de bakboord reling glijden op hetzelfde ogenblik, dat de eerste grote breker over het dek heenspoelde. Ze werden doornat en proestten van het zoute water. Troy klauterde met zijn last over de reling heen en liep het strand op. Buiten bereik der branding gekomen zette hij Madrona neer. Hij greep haar bij de hand en schreeuwde haar toe: Lopen, kind! Lopen! Zo hard ze maar konden, rendeh ze naar de in de storm zwiepende bomen langs het strand. Maar ogenblikkelijk sprengen drie mannen uit het struik gewas te voorschijn. Ze begrepen ter stond, dat ze niet konden ontsnappen. Nou goed, vooruit dan maar jullie hebben het weer gewonnen, gromde Tupelo, zijn aanvallei's van zich afschuddend. Danny Deever kwam hen achterop. Ik dacht al wel. aat u dat zou proberen, zei hij lachend. Maai- ik had de jongens al gewaarschuwd, dat ze op u moesten letten. Hou moed! Een volgende keer beter! Troy gaf geen antwoord, maar volg de de man, die hen naar het donkere bos geleidde. HOOFDSTUK XXI, TRAGANZA. T^RIE ANDEREN volgden Troy en Madrona, zodat ontsnappen onmo gelijk was. Een van die drie stak. zodra ze wat buiten de wind waren gekomen, een lantaarn aan. Bij dat licht konden ze een pad tussen de bo men onderscheiden. Ze kwamen een paar schuurtjes, hopen geteerde netten cn een paar afgedankte vletten voorbij. Het pad maakte een bocht en iets verderop zagen ze een lichtje. Ze gingen de stoep op van 'n groot, vierkant huis tussen de bomen gelegen. De man, die hen voorging, opende de deur en bracht zijn gevangenen in een groot portaal met een hoge balkcnzoldermg. Hij opende een deur aan zijn rechter hand. Er scheen licht doorheen. Zwij gend wenkte hij hen, binnen te gaan. Troy stapte over de drempel, gedwee door zijn vrouw gevolgd. Hei is maar voor eventjes, zei dc man, terwijl hij de deur sloot. Als Danny komt, zal hij wel beter voor u zorgen. Er werd een grendel op de deur ge schoven. Daarna klonk het geluid van zich verwijderende voetstappen over de kale vloer van het portaal. (Wordt vervolgd). Daar de radio-rUitzendingen toch niet meer volgens programma wor den uitgevoerd - an we de ver melding der pr ains voorlopig vervallen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2