Na drie dagen: Bijna 10 millioen voor Rampenfonds op Schouwen-Duiveland koude Mensen sterven van Plunderaars worden direct voorgeleid en berecht Evacué's waden terug naar CANVEY Plunderaars aan 't werk in noodgebied Standdaarbuiten kreeg ƒ15.000 van Groenlo Inzameling meubilair en kleding toereikend Zondag algemene gedenkdag Critiek op de Britse radio Nieuwe dijkdoorbraken dreigen Aasgieren RESERVISTEN waren vier dagen in touw De doden van W.-Brabant EEN DRUPPEL OP DE GLOEIENDE PLAAT Van Duynspolder wordt bedreigd Land van Altena bedreigd BRABANTS NIEUWSBLAD Donderdag 5 Febr. 1953 Bijdragen van Neder land Collecte in Wieringermeer: 86.000,Den Burg: 6500, Venray bracht ƒ30.000 op voor Hontenisse; Nederlandse sigaret ten industrie 3.050.000 sigaret ten prinses Wilhelmina 25.000 en auto met levensmiddelen; NW: ƒ250.000, collecte in Gro ningen bracht 1.000.000 op. Sneek 50.000. Op Curagao werd reeds een half millioen bijeen gebracht. Scheepswerf Wilton- Feyenoord: 250.000. De gemeen te Holten gaf 27.990, (28 gulden per persoon). Gemeente Amster dam 500.000. Een collecte in de ze laatste stad bracht reeds 200.000 op en 5000 dekens en 350 bedden. Bergambacht lever de 25.000, meer dan 30 gulden per persoon. Amsterdamse Bank: 250.000; Stellendair is door Velzen-IJmuiden geadopteerd, reeds is 50.000 door de gemeen te gegeven als voorlopig crediet. In Graft werd 1077 bijeen ge bracht. Venlo gaf 13.000, Horst ƒ11.000 en Bergen ƒ10.000. Een collecte, die Amerikaanse matrozen hielden onder de be manning van twee Amerikaanse torpedo-jagers in Amsterdam le verde bijna 50.000 op. Verscheidene collecten en hulp acties hebben in Sassenheim in totaal opgebracht 100.000. In de gemeente Drummen heeft men in totaal tot dusver 82.000 opge haald. In Dantumadeel, een ge meente in Friesland met 1500 in woners, heeft de collecte 60.000 gt-Men opgebracht. De Nederlandse ambtenaren zul len een procent van hun maand salaris afstaan. -- Een collecte in zestien Lim burgse gemeenten leverde reeds 140.000,op, een inzameling op Ameland 13,269 gulden. De bevolking van IJlst bracht 4.600 gulden bijeen en een halve ton kleding. Arnhem leverde 295.000 en 100 ton goederen. De directie van de BPM schonk een halve ton, het personeel van deze on derneming in Curasao een kwart ton. De Nederlandse Aardolie j Maatschappij heeft 25.000 gulden gegeven. Regering van Luxemburg 2500 dekens; Brussel gaf 2,5 ton rubberlaarzen;» Z. H. de Paus heeft aangeboden een trein met zuidvruchten te zenden; Neder landse emigranten in Canada 5500 guldenNoorwegen rubber boten, voedsel, dekens en kle ding; Regering van Saarland 10.000 gulden: Zweedse coöpera tieve verenigingen 500.000 kro nen; hoofdstad van Oostenrijk 80.000 gulden; Cannes aan Ri viera 10.000 gulden en aanbod 100 kinderen op te nemen; Nice wil 500 kinderen opnemen; Franse brandstoffenhandelaren 3000 gulden; Belgische jeugdbe weging 300 bedden, 300 matras sen en 600 dekens; Nederlandse emigranten in Australië 50.000 gulden. Daarnaast zijn nog tal rijke giften in natura binnenge komen, zoals een ambulance wagen van de Volkswagenfa- brieken, pompen uit Saar- brucken, enz. 's-GRAVENHAGE, 4 Febr. (ANP). - In verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerk diensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed, terwijl Hare Majesteit de Koningin zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk zal richten. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Nog geen arrestaties in gewest (Van onze verslaggever) Aan de rand van het noodgebied staan politiemensen, die vragen wat de mensen, die naar het ondergelopen gebied willen, daar gaan doen. Op vele plaatsen zijn officiële doorlatingsbewijzen nodig. Het gevaar dreigt, dat ongure individuen zich niet ontzien als aas gieren zo mogelijk te plunderen in de getroffen gebieden. Er is echter tot dusver nog geen enkele arrestatie verricht, aldus de officier van Justitie in Breda. Wannebr deze roofdieren be trapt worden, zullen zij onmid dellijk naar Breda worden over- I gebracht en direct berecht wor- den. Het politiepersoneel in de getroffen gebieden is zo veel mogelijk versterkt om de goede ren, die het water hebben over leefd, te beschermen. De evacué's hoeven zich, volgens de mede deling van de autoriteiten, geen I zorgen te maken over hun ach- Op het station Lage Zwaluwe Binken de rails langzaam in de dieptede spoorwagons mee sleurend. Nederland als voorbeeld LONDEN, (Reuter). Twee Britse bladen hebben critiek ge leverd op de wijze, waarop in Engeland gewaarschuwd is voor overstromingen. De critiek is .vooral gericht tegen de BBC. De Daily Sketch stelt de Ne derlandse radio, die een zender ter beschikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd niemand ook maar enigs zins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van de overstromingen afwisten, voordat zij hun Maandagoch tendkrant ter hand genomen hadden". De „Daily Mirror" is van me ning, dat de BBC haar program had moeten onderbreken om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. DODENLIJST IN ENGELAND GROEIT Slapend kind in wieg drijft op 't water LONDEN, 4 Febr. (AP). In Engeland zijn de meeste bewo ners van de geteisterde streken op het ogenblik in veiligheid ge bracht. De situatie blijft echter critiek, nadat vanavond nieuwe dijken zijn doorgebroken. Op het eiland Canvey waar de meeste doden vielen te betreu ren, zijn ook nu de gehele dag duizenden militairen en burgers aan het werk om de dijken te verzwaren en te dichten. Vele geavacueerde bewoners van het eiland brachten de poli tie nieuwe moeilijkheden, toen zij met honderden tegelijk de af zetting van de politie aan de kust doorbraken om terug te ke ren naar het eiland. Ondanks een waarschuwing van de politie weigerden zij te rug te keren naar het vasteland, toen zij zich eenmaal met de kens en voedingsmiddelen ba dend op weg naar hun geisoleerd eiland hadden begeven. Op het ken. eiland zijn tientallen woningen vernield en voor de teruggekeer' de bewoners was er zo goed als geen ruimte aanwezig voor huis vesting. Zij weigerden echter halstarrig terug te keren naar het vasteland. Verschrikkelijke taferelen De reddingsploegen treffen steeds nieuwe aangrijpende ta ferelen aan. Aan de schoorsteen van een bijna geheel onder het water verdwenen boerderij was een wieg blijven hangen, waar in een slapende baby van zes weken werd aangetroffen. In de ondergelopen gebieden op het vasteland van Engeland was de toestand vandaag iets beter. Het water is de laatste 24 uur niet meer gestegen en met allerlei soorten reddings materiaal werden de meeste nog in bomen en op daken aange troffen levende mensen gered. Het totale aantal geborgen slaohtoffers liep vandaag tegen de 600, er zijn echter nog vele honderden vermisten, die waar schijnlijk allemaal zijn verdron- tergelaten "èoeciViéi..groie schaal en met alle beschikbare middelen zal diefstal worden voorkomen. De mensen, die het leed van de getroffenen nog wil len vergroten, zullen door de Justitie overeenkomstig de ernst van hun daden worden aange pakt. A'lerwege wordt betreurd, dat op deze lieden het standrecht niet kan worden toegepast en de voksmond vraagt: „Onmiddel lijk de kogel". Dit is echter een „zaak van leven en dood" en in voering van dit „recht" is zeer bezwaarlijk. Daarvoor gaat deze maatregel te ver. Zodra het water zal zakken en de huizen bereikbaar zullen zijn, zullen maatregelen genomen worden om de politie te verster ken. Het is treurig, dat dit moet gebeuren, maar er zijn altijd der gelijke verworden mensen ge weest en met dit feit moet reke ning worden gehouden. ZIERIKZEE, 4 Februari Behoudens de duinenrij en het Noord-Westelijk gedeelte van het eiland is thans geheel Schouwen- Duiveland door het water verzwolgen. De gehele bevolking van het eiland zal worden geëvacueerd. Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse en de daartussen gelegen plaatsjes staan voor een deel onder water. Vliegtuigen, die „het Duinkerken van Nederland" te hulp zijn gekomen kunnen zich nog slechts oriënteren door mid del van de kerktorens en de vormen van de havens. Verschrikkelijk is het beeld, dat de getroffen bevolking van dit eiland geeft over de cata strophe. Het ergst zijn Stellin- gerwerf, Brugse Sluis en Seroos- kerk er aan toe. Mensen, die door hefschroefvliegtuigen kon den worden gered in Stellinger- werf schatten het aantal doden in dit laatste dorp op enkele honderden. Het menselijk uit houdingsvermogen van de nog levende bevolking in dit dorp geraakt uitgeput. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en daken gestorven. Vooral Dinsdag en Woensdag nacht, toen de temperatuur tot rond het vriespunt daalde zijn talrijke mensen van ontbering gestorven, terwijl vele mensen longontsteking hebben gekregen, In allerijl zijn daarom artsen naar dit gebied gestuurd om hulp te verlenen. De toestand in Burgh, Haam stede, Renesse en Zierikzee is behoorlijk, Ook deze plaatsen staan echter grotendeels onder waver. De verwoesting, die er is aangericht is groot. - De mensen, die vandaag op het eiland Schouwen werden ge red door helicoptèrs en amphi- bie-vliegtuigen werden overge bracht naar Zierikzee, van waar uit zij door schepen naar Hol land en andere gebieden wor den vervoerd. De gehele dag zwermen de schepen de haven in en uit. Vaartuigen van allerlei soort, motorboten en amphie-vaartui- gen van de Koninklijke Marine, roeiboten, vissersschepen en wat kan worden vrijgemaakt. De bevo'king van Haamstede. Burgh en Zierikzee is reeds ge durende drie dagen druk in de weer om nieuwe overstromingen te voorkomen. Zij worden gehol pen door militairen van de Land macht en de Marine, die dag en nacht in de weer zijn om de nog Communisten beschul digen Nederland DEN HAAG, 4 Febr. Uit ver schillende berichten blijkt, dat enkele Nederlanders de over stromingsramp hebben benut om het weinige, dat de getrof fen bevolking nog heeft be houden te stelen. In verschillende plaatsen in Zeeland is de politie moeten overgaan tot arrestatie van plunderaars, die met bootjes de verlaten huizen afstroopten om goederen en geld te stelen. In Goes arresteerde de politie iemand, die 40,000 op zak had, die hij had weggehaald uit ver- Man door helicoptèr- schroef gedood WOENSDRECHT, 4 Febr. (ANP). - Tijdens de door En gelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, één van de bewoners van dit nlaatsie. die ladine had gadegeslagen, door onop lettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man door de m»t razen de snelheid ronddraaiende propellerbladeu gegrepen en op slag gedood. laten huizen. In 'het zo zwaar getroffen 's Gravendeel is men er zelfs toe moeten overgaan om een avondklok in te stellen om plundering tegen te gaan. Naast deze aasgieren zijn er ook nog andere mensen, die op schromelijke wijze te kort zijn geschoten in he uitoefenen van hun menselijke plicht. Er zijn bewijzen, dat een mos- selschioper uit Goes weigerde mensen te evacueren, wanneer zij niet 3 gulden per persoon betaalden en dat enkele huis eigenaren in het gewest gewei gerd hebben evacué's op te ne men. Militairen, die tekort schieten in hun taak, krijgen de straf on middellijk thuis bezorgd. Op Wal cheren werden twee beroeps-ser geanten en een sergant-majoor met onmiddelijke ingang gede gradeerd, omdat zij zich hadden onttrokken aan de reddingswerk zaamheden. Communisten De buitenlandse communisten hebben gemeend hun medele ven met de ramp 't best te kun- nèn demonstreren met het Ne derlandse volk een klap in het gezicht te geven. De Russische „Prawda" schreef vandaag, dat Nedei'land er de voorkeur aan had gegeven zich aan te sluiten bij het Noordat- lantisch Pact in plaats van zich tegen het water te wapenen. De leider van de Westduitse communisten zei in een bood schap tot de Nederlandse com munisten. dat het Nederlandse geld was verkwist voor de Ame rikaanse oorlogvoering. niet vernielde dijken en duinen te behouden. Op verschillende plaatsen bestaat gevaar, dat nieuwe dijken doorbreken. Ontwatering via Mark Van de dijk die „de Druif" en de kom van Klundert met el kaar verbindt moet nog 15 me ter gedicht worden. Er wordt met krachtsinspanning gewerkt. De Boerendijk wordt verzwaard op drie zwakke punten, waar de Duitsers indertijd stukken weg- gegraven hebben. Momenteel wordt ook getracht de overstroomde gebieden zo veel mogelijk leeg te malen, om het gevaar te verkleinen. Dat geschiedt via de Mooie Keene. De Mark, waarin dit water te recht komt staat bol van de was sende stroom. Daarom moet de dijk van de Blaak, die onder druk komt te staan verzwaard worden, temeer daar een stoom gemaal bij deze dijk uitgevallen is. De situatie was daar gister middag nog vrij bedenkelijk, maar .men had.goede moed dat de zaak voldoende vérstévigd kon worden. Steun van Belgische Rode Kruis Woensdagmiddag heeft een delegatie van het Belgische Rode Kruis uit de stad Antwerpen een bezoek aan Bergen op Zoom gebracht. Burgemeester Peters ontving deze delegatie en stelde ze op de hoogte van de toestand in het noodgebied. Een van de leden van de dele gatie deelde daarop mee de op dracht te hebben gekregen de zwaar beproefde Neder'anders te hulp te snellen met een sym- bobsche geste van menslievende solidariteit. Hetgeen wij U van daag aanbieden, zei hij, is slechts een druppel balsem op de won den, die de natuurelementen het Neder'andse volk hebben ver oorzaakt. Het woord solidariteit noemde hij geen ij del woord. Hij herinnerde hiervoor aan de oor log van 1914-1918, aan de oor logsdagen van 1940 en aan de samenwerking tussen beide lan den bij de bevrijding in 1944. En nu in 1953 zijn we weer daar, zei hij. Wij willen U helpen in Uw strijd tegen het water, door de bevolking iets te schenken, dat hen zal overtuigen, dat de Belgen medeleven bij hun on geluk. Namens het Belgische Rode Kruis gaf hij de verzeke ring, dat zij waarlijk tot in het diepste van hun hart geheel met Nederland medeleven. £.<M>ozgek is slechts een voor bode, <dHüs besloot hij, wij ~ko» men terug. Verzorging van Fransen De Nationale Reserve - afdeling Roosendaal heeft onder leiding van luitenant Peeters vanaf Zon dagmiddag in de Noord Westhoek van West Brabant prachtig werk verricht. Na op de kazerne te zijn bijeengekomen, vervoerden zij eten naar Willemstad, Klun dert en Heiningen, waar toen al de grootste ravage heerste. Van Zondagavond tot en met Maandagmorgen hebben deze re servisten zakken met zand gevuld in de omgeving van Roosendaal, daarin bijgestaan door studenten uit Delft. In totaal werden er 70.000 zakken zand afgeleverd. Maandags werden op de kazer ne bedden in orde gebracht voor de Franse hulptroeoen, Dinsdag verzorgden zij de strozakken in de kampementen bij Rucphen, slechts af en toe was er gelegen heid om op de planken te slapen. Woensdag werd weer voedsel en kleding gebracht naar St Phi- lipsland aan het Zijpe, waar nu alles, ook een gedeelte van de weg blank staat. Slechts hier en daar steekt nog de nok van een dak boven het water uit. Vele burgers, werklieden bij de DUW, studenten en militairen zijn hier aan de slag, o.a. ook 200 vrijwilli gers uit de gemeente Steenber gen. Tegen de avond kwam het water hier weer opzetten zodat uiterste paraatheid geboden was. Gisteravond is een deel van de reservisten weer „afgezwaaid", doodmoe, na de ontzettende ar beid die zij hebben verzet. Enke le reservisten zijn als tolk bij de Franse hulptroepen ingedeeld. De burgemeester van de gemeente Fijnaart en Heijtiin- gen verklaart dat de volgen de slachtoffers van de ramp thans geïdentificeerd zijn. Het aantal is gestegen tot 24. 1. Wed. Martha Eland, 60 j. 2. Francisca v. Opdorp, 5 j. 3. Adrianus v. Opdorp 7 j. De ouders van twee laatst genoemden worden nog ver mist. Politie in rampgebied versterkt DEN HAAG. 4 Febr. (ANP). - Ter versterking van de rijkspo litie in het rampgebied zijn on geveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands opgeroepen. Van dit aantal be vinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. Emigranten leven mee met ramp DEN HAAG, 4 Febr. (ANP). - De Nederlandse emigranten in Nieuw-Zeeland en Canada heb ben telegrammen van medeleven met de slachtoffers van de over stromingsramp gezonden. Tevens hebben ze meegedeeld, dat een begin is gemaakt met in zamelingsacties. Ook Nederlan ders in andere emigratie-gebie den hebben acties ingezet voor steun aan de geteisterde gebie den. (Van onze verslaggever) Standdaarbuiten, zelf al midden in liet water en aan de uiterste rand van het gebied, waar de dood met zwaar geweld toegeslagen heeft, heeft uit alle macht gewerkt aan haar veiligheid. „De brand weer en vele vrijwilligers hebben gesjouwd in die kritieke ogen blikken". Burgemeester v. d. Riet vertelt dit trots al kan men zijn ontroering over de ellende horen. Het leven van zijn plaats is door dit .verk gered. Zijn burgers hebben daarom met grote naastenliefde ruin» honderdvijftig vluch telingen onderdak verschaft, voedsel en kleding. Maar het meest ontroerd is burgemeerter v. d. Riet over het gebaar van Groenlo's burgerij, waarvoor hij voor zijn dertigste jaar gemeente-secretaris was. Maandagmiddag kwam al direct het be richt dat Groenlo vijftienduizend golden beschikbaar stelde om de nood te lenigen in de plaats van haar vroegere secretaris. DEN HAAG, 4 Februari (ANP) Het Nationale Rampenfonds was vanavond laat reeds een heel eind op weg om de eeirste tien millioen gulden vol te maken. Huis-aan-huis-collecten, die in ver schillende gemeenten in ons land werden ge houden hebben respec tabele bedragen opgeleverd. In enkele gemeenten bedroeg de bij drage per gezin meer dan 30. De stroom van ingezamelde goede ren is zodanig, dat het Rode Kruis reeds beeft geadviseerd de in zameling van meubelstukken en kleding /oorlopig stop te zetten. Ook in het buitenland is de ene actie na de andere ingezet voor steun aan Nederland. In de Westduitse Bundestag heeft dr Adenauer er zelfs op aangedrongen Nederland zo groot mogelijke steun te geven. Enkele landen hebben reeds meer dan een millioen bijeen voor de hulpverlening. In Woensdrecht: De van Duijnspolder onder Woensdrecht. die gespaard is gebleven, krijgt thans ook over last van het water. Via een sluis stroomt het toe uit de vol gelopen Anna Maria-polder. Door het opendraaien van de sluizen in de aangrenzende pol ders tracht men 'het binnenge lopen water bij eb naar de Schelde af te voeren. Toch hebben de boeren uit de Van Duijnspolder hun ge zinnen en hun vee reeds naar Hoogerheide overgebracht. Met kunst en vliegwerk span nen inwoners van Moerdijk zich in om de weinige spullen die nog zijn gespaard in veilig heid te breyigen. BREDA, 4 Febr. (ANP). De burgemeester van Almkerk in het land Van Ileusden Altena heeft vandaag in etn pro clamatie de bevolking aange spoord zoveel mogelijk te eva cueren. De dijk aan de kant van de Biesbosch is zo slecht, dat door braak dreigt, waardoor het land van Heusden en Altena hoog onder water zou kunnen komen te staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3