Steenbergen, commandopost achter de voorste linie Legerplaats Ossendreeht evacuatiecentrum Verbinding tussen BRABANT en ZEELAND hersteld FRANSE militairen snelden Halsteren te hulp B.B.A.-bus uit Breda rijdt niet naar Halsteren zijn V ader van Oorschot voelde kinderen een voor een sterven Kinderen werden aan de helicopter gebonden Extra zakgeld voor troepen in actie Hart van operatie „Operatie" Weg Lepelstraat-Steenbergen critiek punt Twintig slachtoffers worden heden hegraven Watersnood postzegel BRABANTS NIEUWSBLAD Donderdag 5 Febr. 1953 (Van onze redacteur) STEENBERGEN. Woensdagavond Met de regelmaat van 'un dienstregeling blijven de B.B.A.-bussen op de lijn Breda- ücenbergen rijden. Ze komen niet tot Halsteren en Bergen op Zoom, waarheen de wegen thans wemelen van militaire voer tuigen, zware vrachtwagens en amphibie-materiaal. Aan de Kade in Steenbergen, vanwaar zich doelloos de tramrails Westwaarts strekken, is voorlopig het eindpunt van de lijn. De bus draait hier. Verderop is het noodgebied, Halsteren, Nieuw-Vossemeer, St. Philipsland, Anna Jacoba. Een Amerikaanse helicoptère hipt laag over het stadje en een Franse truck, geladen met groene roeibootjes, manoeuvreert om de Rijkspolitieman heen, die zijn alledaagse Sieenbergse dienst heeft verwisseld voor die van ver keersagent. gebied in duiken, naar Bruinsse, Zijpe en de West-rand van Schouwen. Het burgerverkeer wringt zich tussen de legerwagens door. Auto's uit alle delen van het land, uit Gronineen en Limburg, van een meube'handel uit En schede en van een koekfabriek in Utrecht. Ze vervoeren meu bels en dekens, door vluchtelin gen uit de bedreigde of reeds ondergestroomde huizen gehaald. Van tijcl tot tijd passeren eva- cué's uit St Philipsland. Steeds dezelfde aanb'ik, gezinnen op open vrachtwagens, een dicht gebonden laken met de voor naamste bezittingen, kinderen, die nog lachen kunnen omdat ze van dit alles niets begrijpen, er alleen maar een merkwaardig reisje in zien Redding en ellende In Steenbergen vertelt men elkaar de belevenissen van de afgelopen verschrikkelijke da gen. Vluchtelingen doen elkaar en de omstaanders hun verhaal. Van redding en van ellende. Van de militair, die Zondag avond 2'.2 uur tot de borst in het water heeft gelopen om acht koeien los te maken. Van het vrouwtje, dat in doodsangst haar enig kindje te gen zich drukte om het te be schermen en dat bij het nade ren van de reddingsploeg tot haar intense ontzetting en on metelijke verdriet haar kind dood in de armen had. Het was niet bestand geweest tegen de kracht van de wanhopige vrouw Ge hoort, ook in Steenbergen, van vader Van Oorschot uit Nieuw-Vossemeer, die in de on heilsnacht. met vrouw en drie kinderen - 4, 2 en 1 jaar - op het dak van zijn huis naar een dijk dreef. Lopende probeerde hy op een andere dijk te ko komen, het oudste kind in de nek, de twee kleinsten onder de armen. Stoofdijk wordt versterkt Als de B.B.A.-bus Oud-Gastel aepaseerd is, rekken zich de hal zen van de passaeters: tegen .Stampersgat aan het eerste wa ter! Het zijn niet de woeste stromen, die Zaterdagnacht de dijken uiteenbeukten en in hun ontzettende kracht alles ver woestten wat op hun wegen kwam. Hier zijn het nog maar plassen. Een lage polder heeft wat water gekregen en de Mark groeit tot hoog tegen de dijk. Een watermolentje doet zijn wieken tollen en bedrijvige man nen stuwen zakken zand op el kaar. Een oude man staat er bij en spreekt bange vermoedens uit, terwijl hij met zijn stok naar het Westen wijst, naar de pol ders van Dinteloord en Steen bergen, naai- het noodgebied. Voorbij Stampers gat worden de plassen talrijker, hier staat al meer water op het land, al leen maar rechts van de weg. Bij Dinteloord - volop bedrij vigheid bij de Rode Kruis-post, waar lange rijen bussen Hol landse vluchtelingen brengen - begint het water op de lande rijen te overheersen zonder dat van een overstroming gesproken kan worden. Een week geleden zouden de Dinteloorders dat wel ge daan hebben. Maar wat be tekent dit water bij die ver schrikkelijke vloed, die over het noodgebied kwam? Rond Steenbergen méér wa ter, hier klotst het al tegen de bermen, vuil grauw water, dat grijs zand achterlaat als een gego'fde crèmelaag op de klei. In Steenbergen zelf, vlak ach ter de eerste huizen van de weg naar Halsteren, opdringend te gen de helling, de stroom uit de richting Nieuw-Vossemeer! Een rij woningen in Steenbergen is al ontruimd uit voorzorg. „Die houden het niet", vrezen de mannen, die de Stoofdijk met zware ba'ken aan het versterken zijn. De luiken van die huizen zijn gesloten, een kolenhandelaar ontruimt er zijn voorraadloods. Internationaal centrum Steenbergen is deze dagen commandpost achter de voorste linie. Door de straten van het stadje ronken de zware Ameri kaanse wagens en Franse pon tonniers - kleine, stevige kerels, die met maeite hun zwarte siga retten in de harde wind bran dende houden - leunen er tegen hun vrachtauto's. Voor het ge meentehuis, centrale post voor de hulpverlening, staat een M.P. De onzichtbare draden, die rei ken tot aan het waterfront, ko men hier samen. Militaire en burgerlijke diensten worden hier gecoördineerd tot één grote ac tie, Een jeep rijdt aan en twee militairen gaan haastig het ge meentehuis binnen. Een Frans man probeert via een Amerikaan van een M.P. te weten te ko men, waar de veldkeuken het best kan worden ingericht, en als een reuzen-takelwagen voor het gemeentehuis stopt, roept een Amerikaan een poilu om hem de kortste weg te wijzen naar een Nederlandse kazerne. Lange rijen amphibie-voertuigen rijden door Steenbergen, dade lijk zullen ze het directe nood- Zij speelt met haar pop (Van onze correspondent) UTRECHT, 4 Febr. Een lauge trieste rij vluchtelingen staat voor het registratie-lo ket. Hier worden de formulie ren ingevuld, die uitwijzen welk een bittere tol liet water eiste. Er zijn wel veel gezinen, die bij elkaar zijn gebleven, maar or zijn ook andereVan één gezin: twee kinderen ver dronken, van een ander: va der niet meer gezien, nadat hij met de boot anderen is gaan redden. Er is een meisje van 10 jaar. Zij weet niet waar haar ouders haar broertjes en zusjes zijn, zij kan 't de vriendelijke man j aan 't loket niet zeggen. Doch I de buren weten het wel. Wan- i neer het kind door de liefde- rijke helpsters is weggebracht, krijgt het een bord warme soep. Men stopt het een reep chocolade toe en ook een pop, ja die wil het wel. Aan het loket vertellen de buren wat er geschied is: het huis is in elkaar gezakt en verdwenen. En zij bijten zich op de lip pen. De vloed heeft de mensen op de meeste plaatsen verrast. In Lage Zwaluwe had men Zondag nog slechts tijd om drie vloedplanken in te steken. De ruimte tussen deze vloedplanken wordt thans opgevuld met zakken zand. VAN OOSTERLAND NAAR WOENSDRECHT (Van onze verslaggever) WOENSDRECHT, 4 Febr. De vliegbasis Woensdrecht lijkt een bijenkorf, die overbevolkt is. Onafgebroken landen en da len de toestellen van allerlei ty pen, die tot de duisternis vol komen is geworden voortgaan met hun menslievend werk. Nog steeds keren de piloten van alle kanten terug met men sen die tientallen minuten ge leden de dood voor ogen had den in het geïsoleerde puntje op een hoge dijk temidden van 't onverminderd hevig aanrollen de water. Op de vliegbasis is het reeds volslagen duister en men wacht op de Amerikaanse helicopter, waarvan de kauwgom kauwende piloot ondanks de vallende sche. mering toch nog heeft willen vertrekken in de richting Ooster- land. Men is reeds een beetje on gerust omdat de vlieger haast geen gelegenheid heeft gehad zich te oriënteren over de ligging de kinderen, die nog in hun nachtkleding waren. En daar op een dijkje tussen Vossemeer en Steenbergen heeft vader Van Oorschot een voor een zijn kin deren vóelen sterven van kou en ontbering. Hij heeft ze moe te.i achterlaten, alle drie Sterke vader Van Oorschot, die vandaag meehelpt het achter gebleven vee te bergen. Zijn drie peuters zijn Dinsdag begra ven Voor dit leed passen geen woorden. En het is honderdvou dig deze dagen, er is onherstel baar verdriet in talloze gezin nen. In Steenbergen, vlak achter dc eerste linie, hoort ge deze ontzettende dingen niet voor het eerst. Alleen spréken ze hier na- drukke'ijker, terwijl de helpers langs trekken om verder naar het Westen hun werk te gaan doenHoeveel leed zal nog voorkomen kunnen worden? En wat zullen andere v'uchtelingen straks aan verschrikkelijke be levenissen vertellen? Honden in Oostende doodgeschoten Om epidemieën te voorkomen Alle honden die vanavond na vijl uur in Ostende op straat worden aangetroffen, zullen iloor de po litie doodgeschoten worden. Deze maatregel is genomen om de kan sen op epidimieën te verminde ren. Er wordt strenge controle uit geoefend op al het vlees dat in Ostende wordt verkocht. Zwarte handelaars hebben waarschijnlijk Tot hij van uitputting moest besmette aardappelen verkocht gaan zitten en zijn jas legde over aan boeren als varkensvoer. PRACHTIG WERK VAN RODE KRUIS (Van onze verslaggever OSSENDRECHT, 4 Febr. In de gereedgekomen blokken van de in aanbouw zijnde legerplaats Ossendreeht heelt het Rode Kruis onmiddellijk na de ramp het commando overgenomen. De colonne uit Eindhoven heeft de evacué's van Nieuw Vossemeer, Kruisland en Rilland Bath onder haar hoede genomen en, ware er niet de smart over de geleden verliezen en de onze kerheid over het lot van zovele dierbaren, dan zou men kunnen menen dat deze duizenden men sen een gezondheidskuur onder gingen. Allen zijn vol lof over de niet op te sommen hoeveelheden goede gaven, die binnenstromen. Terwijl we praten met de vrouw van Th. van Loenhout uit N.- Vossemeer, wordt ze weggeroe pen om een paar schoenen te gaan passen. Tot dan toe tippel de zij nog immer op de pantoffels die zij in de haast van de vlucht heeft aangeschoten. Maar de vrouw van M. Bosters, eveneens uit N.-Vossemeer zet het gesprek met ons voort en vol dankbaar heid wijst zij ons de prima Auping-bedden, de gloednieuwe dekens, de wasgelegenheden en op alle andere comfortabele din gen die deze gloednieuwe kazer ne riik is. Haar kinderen trekken aan haar rokken, want er wordt omgeroepen dat de blokken 7 en 8 sinaasappelen moeten gaan af halen. Hetzelfde ervaren we als we in gesprek komen met de dames Baks en J. Luisterburg, ook al uit N.-Vossemeer. Zij hebben ons maar een mededeling te doen en wel: „Schrijft U toch zeker dat de verzorging en de hulp alle lof te boven gaan". Allen maken al plannen voor een eventuele te rugkeer naar het geliefde dorp. Hoop doet leven nietwaar", be togen zij. De heer M. v. Boven heeft zijn boerderij niet willen verlaten, maar zijn kinderen dwongen hem mee te gaan. „Wij zijn gelukkig allemaal bij elkaar, mijnheer", zegt hij en na enige ogenblikken van stilzwij gen voegt hij er met een bezorg de trek om zijn mond aan toe. maar mijn beesten, ziet U, mijn heer. die arme beesten". En hi> vraaet ons: ..Wat denkt U, zou den ze al weggevoerd zijn?" Wat kan men anders dan deze oude man een bemoedigend ant woord geven? DEN HAAG, 4 Febr. (ANP). - De minister van Oorlog heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodgebeden. tot n? 'er order ner dag een extra zakgeld zullen ontvangen van een gulden, als mede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zondag 1 Febr. af. FRANSE GENIE NAAR MAARTENSDIJK; COMMANDO'S NAAR THOLEN De WiIhelminakazerne te Bergen op Zoom is vanaf Zondag de centrale post voor de hulpverlening in sector V van het noodgebied, welke sector omvat het Oostelijk deel van Zuid-Beveland, het eiland Tholen en West-Brabant tot Steenbergen en Klundert. Overste Pino heeft er met zijn staf zijn bureau betrokken, dat de algemene „operatie' leidt, terwijl van daaruit de bureaux verple ging, materiaal, transport en personeel aan het werk worden gezet. Maar de harteklop van deze actie is het bureau „operatie", waar men volledig van de situatie op de hoogte wordt gehouden, waar de verzoeken om hulp in de vorm van materiaal en personeel binnen komen, van waar de opdrachten worden verstrekt en waar vanaf Zondag de telefonen als het ware wit-gloeiend staan en de man schappen geen vermoeidheid kennen. waaraan het te danken is, dat Zondag heel wat vee tijdig kon worden gered en dankbaar was men jegens bakker Doornen, die hen tijdens de 72 uren dienst, die er thans reeds opzitten, niet heeft vergeten. Woensdagmiddag ging men 'n speciale actie inzetten voor het opruimen van de ronddrijvende kadavers. Tijdens het korte bezoek, dat ons Woensdagmiddag aan dit centrale punt van de hulp verlening werd toegestaan, waarbij we mochten luisteren en kijken, maar waar de steeds ratelende telefonen ons geen gelegenheid schonken iets te vragen, kregen we te horen, dat er thans verkeer over de weg mogelijk is naar Middel burg. Bij Rilland moet nog wel Verplichte evacuatie van Stavenissers uit Tholen Voor de hulpverleningsactie is door dit bureau het gehele Re giment „Prins Frederik" ingezet, dat van Zondag tot Woensdag heeft doorgewerkt en dat daarbij de medewerking heeft gehad van andere -ónderdei en en ook van particulieren. Eerst Woensdag middag is er aflossing gekomen door het 331e Bataljon, zodat de manschappen van het R.V.A. „Prins Frederik" thans even een verdiende rust kunnen genieten. In deze drie eerste dagen heb ben ze heel wat werk verzet. Zij toch hebben zich als eersten in gezet in Halsteren. Zij waren 't, die het eerste contact met Tho len tot stand brachten, zij heb ben Maandag met medewerking van L S.K. en K.M.A. en met be hulp van de highspeeds 1500 man uit Rilland bevrijd. Het was een van de kapiteins van „Prins Frederik", die Maan dagmiddag als eerste per motor boot in Stavenisse arriveerde en een bespreking voerde met de burgemeester over de maatrege len, die in dit zwaar getroffen dorp, waar naar zijn overtuiging minstens 250 personen de dood vonden, moeten worden getrof fen. Vol lof was men hier over de medewerking van de transport onderneming Klaas Bennaards, (Advertentie) Steunt het NATIONALE RAMPENFONDS Den Haag - Giro 9575 -. aangeboden door fabrikanten •an LEKASIN en TONICUM NOURY worden afgeslagen via de 2e Bathpolder, maar de ze weg is in elk geval behoorlijk berijd baar en er is dus weer een vas te verbinding met Zeeland. De ze weg is echter nog slechts toegankelijk voor hulpcolon nes. Er is thans een verplichte eva cuatie voor diverse gemeenten gelast, o.a. voor Stavenisse, waar nog een 100 personen waren ach tergebleven, die echter Woens dag met „De Raaf" naar Bergen op Zoom zijn vervoerd. De 20 boten, welke zich in de haven van St. Annaland bevon den, zijn gecharterd en naar Ber gen op Zoom gehaald. Hier kwa men ze ter beschikking van de Franse troepen, die er mee naar St.. Maartensdijk zouden varen met hun motorboten en van de Commando's, die zich Woensdag- raiddag 4 uur op de Centrale post meldden en eveneens naar het eiland Tholen zouden varen. In de dijk van Kruisland, waar in een gat van 4 m breed en 6 m diep was geslagen, heeft men een drietonner beladen met zand neergelaten. Het gat bleek er echter niet voldoende mee ge vuld te zijn, waarom nog andere maatregelen genomen moesten worden om dit gat geheel te dichten. Voor de hulp van de burger bevolking wordt te Steenbergen een noodkeuken ingericht ge schikt voor 1000 personen. Wij vernamen nog dat de stad Zierikzee geen extra moeilijkhe den heeft en dat Zierikzee niet wordt geëvacueerd. (Van onze verslaggever) HALSTEREN, 4 Februari Aan de vooravond van de dag, waarop Halsteren zijn 20 doden zal begraven, zijn de Franse genietroepen uit bezet Duitsland te hulp gesneld. Zonder dralen zijn ze naar de weg Lepelstraat-Steenbergen en naar dc toe gangsweg Tholen gereden cn met hun amphibievaartuigen het water ingedoken. Hun werk cn dat van de Nederlandse strijd krachten werd door het deze avond terugkerende stormweer opnieuw bedreigd en belemmerd. De weg HalsterenSteenber gen, waar overheen het water naar Kruis'and stroomt, wordt voorzien van een beschermende laag zandzakken. De duiker in deze weg, die was ingestort, poogt men te herstellen. De harde wind, die de golven weer hoog opjoeg was oorzaak dat men dit karwei niet gereed kreeg. In het overspoelde gebied van Koeveringen wacht nog veel vee op hulp. Op deze vierde dag na de ramp staan de stomme dieren nog onbeweeglijk in de stroom. Op de Thoolse weg is er naast de activiteit der kleine van zware helmen voorziene Franse so'daten een druk beweeg van allerlei andere hulporganisaties. De Wegenwacht monteert hulp motoren op de roeiboten, die dan onmiddellijk de richting Stavenisse kiezen. Hoog spat het water tegen de lichte boeg. Dooi en doornat keren de redders dan ook terug, maar het belet hen niet om, nadat zij weer enige slachtoffers op de veilige grond hebben gebracht, direct terug te keren. Inmiddels zijn allerlei goede gaven Halsteren binnengebracht. Laarzen, kleren, dekens etc. lig gen hoog opgestapeld in de oude Kerk, waar de goederen gesor teerd worden. Deze eerste zendingen waren afkomstig van Oosterhout. we'ke plaats Halsteren geadopteerd heeft, van Amsterdam en van de Franse ambassade in Den Haag. De bevolking van Halsteren, die dit medeleven ten zeerste op prijs ste't, wacht Donderdag de de onmetelijk droeve plicht zijn 20 geborgen dierbaren aan de schoot der aarde toe te vertrou wen. Over het lot van 43 personen bestaat nog geen absolute zeker heid. Dc droeve lijst Hieronder volgen de namen van de 20 doden die tot nog toe in Halsteren werden geborgen en waarvan de stoffelijke resten Donderdag zullen worden bijge zet: Cagtelein, Cornelia Maria, echt genote van <le Krom, Adriaans Francipcvis. geboren te Alkeinadc op. 4 Oct. 1911, adres: Tholenseweg B 316. van Eelielen. Adriana Maria, ge boren te Halsteren op G Juli 1933. adres: B 327. van Elzakker, Phiiomena. echt genote van Paulus, Marlnus, gebo ren 17 Sept. 1918. adres: B 340. Hoetelmans, Antonlus Adrianue Johanes. geboren te Halsteren op 2 Oct. 193S, adres: B 334. Maas, Petrus, geboren te Halste ren op 23 Juni 1951, adres: B 304. van Osta, Cornelia, echtgenoot v. Stoffels, Maria Elisabet. geboren te Halsteren op 2-1 Oct. 186S, adres: B 338. van Osta. Petronella, echtgenote van Roks. Cornelia, geboren te Hal steren op 11 April 1901, adres: B 338 Itaats, Cornelia Maria Wilhelminn geboren te Bergen op Zoom op 20 Januari 1950. adres: B 308. Kaats, Petrus Johannes, geboren te Bergen op Zoom op 7 Aug. 1915, adres: E 308. Schlllemans, Adlriana Maria, echtgenote van van Meer. Simon, geobren te Steenbergen op 25 Juni 1914, adres: B 337. van Tlggelcn, Maria Wihelmlna. echtgenote van Raats. Johannes, geboren te Wouw op 24 April 1919. adres: B 308. van Schilt, Helena, geboren te Steenbergen cn Kruisland op 7 Sept. 1S9C, echtgenote van de Koele, Gerardus. adresA 128. Scliüvenuurs, Maria Helena, echt genote van van Tillo. Hendr'cu6 Marinus. geboren te Dinteloord en Prlnsland op 13 Dec. 1926, adres: A 139. van Tillo, Anna Helena Maria, ge boren te Halsteren op 29 Juni 1919, adres: A 139. T.mitien, Antonlus, echtgenoot van Stoffels, Petronella Maria, geboren te Dinteloord op 16 Sept. 1899, adres: B 313. Eaanrii, Cornelia Hendrlkus Jaco bus Maria, geboren te Halsteren op 29 Juni 1937, adres: B 313. Roks. Bernardus Laurentius Ma ria, geboren te Halsteren op 18 Ju ni 1952 adres: B 326. van Meer, Cornells Hendrilcus Si mon, geboren te Halsteren op 14 Augustus 1951, adres: B 337. van Meer, Petronella Elisabeth Dymphna, geboren te Halsteren op 15 Juli 1951, adrea: B 337. de Krom, Johannes J.. geboren te Halsteren op 3 Mei 1951, adres: B 316. i cn de omgeving van de airstrips. Maar wat dacht U? In de inkt zwarte avond komt hij aange- zoeft, steekt, alsof het heel ge woon is, zijn duim op en daarna vier vingers od om de bemanning van de gereedstaande Rode Kruis wagen aan te duiden, dat hij vier passagiers aan boord heelt. De Yank klauterde uit zijn toe stelletje en bemoedigt de vrouw, die haar baby in de arm klemt, met de wórden: ..Come on mother here you are". Hij reikt de baby over aan de hospitaalsoldaat die er zo snel mogelijk mee verdwijnt in de ambulance auto. De Amerikaan is echter niet tevreden geweest met de redding van dit tweetal. Op de aan de voniD bevestigde brancards heeft hij twee meisjes van 14 en 15 jaar gebonden, die direct alle zorg krijgen. Zij laten alles ge willig over zich heen gaan. Ver kleumd en verbijsterd liggen ook deze twee kinderen sooedie irr de auto, waar handige Rode Kruis- soldaten doen wat ze k'T^en om de geredden, die de doodsangst nog in de ogen staat, te helpen en od te monteren. Later soraken wij deze moe der van drie kinderen in het eva cuatiecentrum „Legerplaats Os sendreeht". Het is een dappere vrouw, want haar kinderen wa ren bang om buiten het lichte toesteUotie vastgebonden te wor den. Zij had echter de piloot met gebaren duidelijk gemaakt dat hij desnoods met krachtige hand de meisies moest dwingen. Haar man bleef achter, en daar over maakte zij zich, als zovele v»n haar Int.cmint/«n morgen. Zou hij al gered zijn? Waar zou hij zijn? Banee vragen, die lang. heel lane op antwoord zullen moeten wachten. Door deze daonei-e red ders wordt naar omstandigheden gehandeld. De ene keer vliegen zij naar Zierikzee, een andere keer "aar Zeemvseh Vlaanderen en alleen de duisternis dwingt hen naar een basis terug te ke ren, waar men de middelen bezit om een veilige landing te garan- d°-°n. De Amerikaanse oiloot heeft evenmin als ziin collega's veel commentaar te leveren. De mees tem van d°ze reddo"? 7'in oorlogs veteranen en van heel wat leed over de gehele wereld waven zij getuigen. Maar hier, in het over stroomde Brabant en Zeeland is het ook hen te machtig Zij weten, dat er nog ontelbaar velen on hun komst wachten en voor zij naar de cantine gaan, schoppen zij woedend een steen tje weg, omdat de grauwe, buiige avond, dwingt tot een machte- los wachten. Een nieuwe dageraad zal aan breken, doch zij weten dat de nacht, die men ingaat vele, totaal uitgeputte slachtoffers de dood zal injagen. Hun vingers zullen de boom, of de nok van het d k loslaten en het water zal zich sluiten over hun ontzielde licha men. Waarom zouden deze pilo ten nog veel van hun wedervaren vertellen? Ook zij hebben geen woorden. Werken willen zij, vlie gen en reddenAlleen de Amerikaan moet zijn gemoet luchten en omdat hij dat niet in fraaie volzinnen kan doen, slaat hij onverantwoord hard het deur tje van de cabine dicht voor hij het toestelletje naar de hangar taxiet. DEN HAAG, 4 Febr. (ANP). - Ten behoeve van de getroffenen zal de P.T.T. op zeer korte ter mijn «en speciale watersnood- postzegel uitgeven in de fran- keer-waarde van 10 cent met 'n toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. ZWEED TROK ZIJN JAS UIT STOCKHOLM, 4 Febr. (ANP) Door Zweden gaat een golf van medelijden met ons land, dat door zulk een catastrophe is getroffen. De 10-jarige prinses Chris tina kwam met haar onderwij zer en een aantal schoolvrien dinnetjes op bezoek bij de Ne derlandse gezant en bracht deze de ovbrengst van een door haar in de school gehou den collecte. Elders in deze stad ontdeed een onbekende Zweed die ge hoord had. hoe zwaar de vloedgolf Nederland heeft ge teisterd, zich van zijn mooie warme winterjas, maakte een buiding naar de sorterende dames en verdween weer in de kou van Stockholm. Loudon tijdens concert overleden DEN HAAG, 4 Febr. - Tijdens het concert, vanavond door het Residentie-Orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag gegeven, is dc voorzitter van dat orkest, dr Alexander Loudon, plotseling overleden. Het tragische van dit sterven werd nog geaccentueerd door het feit, dat hij even te voren, bij de aanvang van het concert aan het publiek nog had mede- gedee'd, welke maatregelen het Residentie Orkest had getroffen om zyn bijdrage te leveren tot leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnood.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3