Brabants Nieuwsblad VROUWEN EN KINDEREN VERLATEN OVERFLAKKEE Aantal slachtoffers heeft 1200 reeds overschreden Zware strijd op eiland Tholen Cor v. d. Tonnekreek redde er 47 in Oude Tonge 200 doodskisten gevraagd voor Oude Tonge 65 PLAATSEN: 1272 SLACHTOFFERS EEN HELD VAN 19 JAAR Nieuw stormtij zou nog meer dijken vernielen INZAMELING Herstel-ploegen voor Tholen gereed Ruim 200 doden in Stavenisse Beschier van Driel (102) is ook gered Twee ministers in noodgebied Donderdag 5 Febr. 1953 Directeuren: Drs. TH. A. M. HEUTS F. J. VAN DER PAS Hoofdredacteur W. ASSMANN Commissie van Toezicht: 12e Jaargang No. 94 Mgr. Dr. CH.VAN DAM Drs. R. J. G. M. v. HASSELT Voor God, Koningin en Vaderland WAARIN OPGENOMEN DAGBLAD „DE GRONDWET" EN „DE ZOOM" BIGGELAAR'S KOFFIE PRIMA KOFFIE! Kantoren: Roosendaal, Molenstr. 11, Tel. 2243 (Adm.), 2244 (Red.); Bergen op Zoom, Zulvelstr. 39, Tel. 158 (Adm.), 1680 (Red); Oudenbosch, St. Bernaertstr. 80. Tel. 187, Abonnementsprijs 44 ct. p. w„ p. kw. 5.70 y. post 6.30 bij vooruitbet.; losse nr. 1?. ct. NOODGEBIED GOEREE OVERFLAKKEE, Woensdag avond Alle vrouwen en kinderen zullen van het Zuid-Hol landse eiland Goeree-Overflakkee worden geëvacueerd, zodat er nog enkele bewoners zullen achterblijven. Dit werd vanavond laat bericht van dit noodgebied, waar hoogstwaarschijnlijk al leen al in Oude Tonge 260 personen de verdrinkingsdood ge storven zijn. Duizend bewoners van het eiland zijn naar Den Bosch geëvacueerd, via het noodziekenhuis Dinteloord zijn vele honderden naar Oudenbosch en 's-Hertogenbosch gebracht. Eveneens vanavond laat moest de burgemeester van Ooltgens- plaat laten weten, dat de toestand in Nieuwe Tonge zeer critiek was. Dringend verzocht hij de bevolking door hefschroefvlieg- tuigen te evacueren. NOG GROOT TEKORT AAN BEDDEGOED DEN IIAAG, 4 Febr. (ANP). - In de eerste behoefte aan kle dingstukken en meubilair voor de geëvacueerden is thans reeds ruim voorzien. Het Rode Kruis heeft daarom verzocht de inza meling van deze goederen tot nader order stop te zetten. Aan dekens, overig beddegoed en matrassen bestaat nog een groot te kort. Inzameling van deze goederen wordt daarom nog zeer op prijs gesteld. Er heerst in Oude Tonge blij kens mededelingen van de bur gemeester, een ontzettende toe stand. Tweehonderd-Kestig in woners van het dorp worden vermist. Gezinnen van dertien en veertien kinderen verdron ken op de zolders. De meesten moeten in de rampzalige nacht verdronken zijn. Tot nu toe heeft men slechts twaalf doden kunnen bergen, doch er drijven tienlallen lijken in het water langs de dijken. De vreselijk geteisterde be volking is niet in staat deze li chamen te bergen, zodat de bur gemeester dringend verzocht om hulpkrachten en tweehonderd lijkkisten en evenveel dodenla- kens. Er drijven in het dorp naar schatting 500 a 600 cadavers rond van het vee. Slechts wei nig dieren zijn gered. Ili5Ï£dijk bij :Oudo Tonge zakte .-ihsda£ nog geregeld. Men vreesde, dat deze dijk, die el ders op Goeree al over vele ki lometers is weggeslagen, even eens zou verdwijnen, zeker, wanneer een tweede stormtij zou optreden. Moeilijk bereikbaar Van Ooltgensplaat aan de Oostkust tot voorbij Middelhar- nis en Sommelsdijk in het cen trum van het eiland een water vlakte, waaruit de daken van boerderijen, huizen en schuren, c.f zeer vaak slechts de resten ■daarvan, steken. Tussen Dirks- land en Melissant wierpen vlieg tuigen Woensdag balen met zandzakken af. De bevolking trachtte er de dijken te verster ken. Oude Tonge was over het wa ter slechts bij nagenoeg hoog water te bereiken. De vaargeul naar de haven valt bij eb ge heel droog. Men beschikte in deze plaats over een zender van de Rijkspolitie, die contact heeft met Middelharnis. Voedsel was in het dorp voldoende aanwe zig. De commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, rar L. A. Kesper, heeft Woensdag Goe ree bezocht. Donderdag keert hij er weer. Hoe nijpend de situatie er nog is, blijkt ook uit het feit, dat op een dijk een groep men sen geïsoleerd was. Hoe lang wachtten deze mensen er al? Burgemeester vermist Over de toestand op Goeree werd nog gemeld, dat een Sche- veningse boot met een arts aan boord Donderdag Oude Tonge zal trachten te bereiken. In Som melsdijk wordt de burgemeester vermist. De leiding over de ge meente is overgenomen door een beroepssergeant, die toeval lig ter plaatse vertoefde. In Nieuwe Tonge waren Woens dagmorgen nog achttienhonderd mensen. Tot dat moment waren er honderd geëvacueerd. Alblasserdam. datzelf be dreigd wordt, heeft de gemeen ten Oude en Nieuwe Tonge ge adopteerd. Voor leniging van de eerste noden heeft de gemeente honderdduizend gulden beschik baar gesteld. Urk heeft Stellen dam geadopteerd. Dit vissers plaatsje ligt levenloos achter zijn haventje. Het is nergens meer door dijken beschermd. 's-GRAVENHAGE, 4 Februari (ANP) Het aantal slachtof fers van de overstromingsramp is gestegen tot 1272. Wij geven op verzoek een geheel overzicht van alle plaatsen waar slacht offers zijn gevallen. Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brouwershaven 3; Bruinisse 1; Burgsluis 10; Capelle 3; Dinteloord 3; Dreischor 15; Fijnaart 46; Geersdijk 1; Goeree en Overflakkee 40; Goese Sas 7; 's-Gra- vendeel 57; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Heusden en Altena 3 (definitief); Heijningen 25; Hoeksetvaard 7; Hoedekenskerke 1; Hondsbossezeewiering 1; Hontenisse (kerkdorp, Lamsvvaarde) 8; Klundert 13; Kortgene 40; Krabbedijke 4; Kruiningeh 11; Maartensdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nw. Neuzerpolder 1; Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13; Nieuwe Tonge 75; Nw. Vosse- meer 50: Numansdorp 67; Oosterland 40; Ooster?chelde 4; Osse- nissc 1; Ouddorp 1; Ouderkerk aan do Deel 2; Oude-anvr 2; Oude Tonge 300; Papendrecht 1; St Philipsland 1; Raamsdonk- veer 2; Rilland 1: Rotterdam 1; Serooskerke 15; Stavenisse 200; Steenbergen e.o. 13; Stellendam 27; Sliedrecht 1; Stormpolder 6; Streijen 20; Terneuzen 4; Texel 4; Veere 2; Vlissingen 3; Wa genberg 1; Willemstad 12; Wolfaartsdijk 9; Yerseke 10; IJssel- monde 3; Zierikzee 15; Zuidland 20; Heinenoord 2. FRANSE GENIE BERGEN OP ZOOM, 4 Febr. - In de Bergse haven is vanavond liet zware materieel van de Fran se genie-eenheden ingescheept, dat Donderdag op het eiland Tho len zal worden ingezet voor het herstel. Door een Amerikaanse leger-kraan werden stormboten en ook twee gaarkeukens in schepen geladen. Via Halsteren zullen zich vandaag circa 1500 Fransen naar het eiland Tholen begeven met vlotten, sloepen en het lichtere materiaal. Van Bergen op Zoom komen •iift-i het zwaarste materiaal f'rca 50 Fransen. Ook een 80 man Gre nadiers, die op de Cort Hey- ligerskazerne gelegerd zijn en 2 pelotons Commando-troepen in opleiding uit Roosendaal ver trekken onder commando van de kapitein v. d. Meer naar St An- naland. Een paar ton zandzak ken werden eveneens in de sche pen geladen. Een rouwende menigte brengt met droefenis de laatste groet aan weer enkele slachtoffers van de ramp. In de kapel van „Charitas" te Roosendaal heeft kapelaan Don, van de parochie van St Jacobus in het zo zwaar getroffen Fijnaart gisteren de uitvaartdienst gece lebreerd voor een aantal slachtoffers van de watersnood. Deze foto geeft een beeld van de beaardingsplechtigheden daarna op het R.K. Kerkhof te Roosendaal. DEN BOSCH, 4 Febr. (ANP). Op liet eiland Tholen is de toe stand wat de verschillende plaat sen betreft thans als volgt: In vliet wordt hard ge vochten voör de dijkdichting, met krachtige hulp van kapitein Klap van de Genie. Inwoners en gemeentebestuur van Tholen en Scherpenisse werken mede. De grootste helft van het dorp staat onder water, dit betreft 2000 ha. land. De bewoners zijn met uit geworpen rubberboten en boten van Thoolse vissers uit de be- 's-GRAVENHAGE, 4 Februari (ANP). - Behalve minister Zijl stra heeft ook de minister van Maatschappelijk Werk, mr van Thiel, het voornemen, Donder dag a.s. de noodgebieden te be zoeken. Beide ministers zullen behal ve naar Brabant zo mogelijk ook naar Zeeland gaan om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden, hun departe menten betreffende. (Van onze verslaggever) SEPPE, Woensdag „De huisvaders moeten straks een voor een even door die deur gaan", zegt een pater. „Dan wordt hun een schoon overhemd aangemeten". Er glijdt even een glimlach door de zaal van het retraitehuis te Seppe, waar dit commando gegeven wordt. „Je krijgt een schoon overhemd, opa", zegt een vrouw tegen een oude man, die in zijn beste pak aan een tafeltje voor zich uit staart. Opa lacht tevreden, zoals de vele Oude Tongese huisvaders, die in de zaal bijeenzitten, rondlopen en praten. Er zijn er ongeveer tachtig hier. Vluchtelingen van Oude Tonge, die hier een warm tehuis gevonden hebben, mannen, vrouwen en kleine kinderen. Maar dan vraagt er plotseling een met een ang stig gezicht: „s het waar dat de dijk op springen staat? Mijn broer er nog". „Oude Tonge wordt met grote snelheid ontruimd", zeg ik. Zij zijn gered. Vaders en moe-1 het niet meer gedacht na die ders en hun kinderen, zitten twee vreselijke nachten, mijn- weer veilig bijeen. „We hadden heer", zegt een oudere man die stil op een stoel zit. „Als u dat meegemaakt had. Het was af schuwelijk!" Hij zwijgt. Maar ge lukkig spelen de kinderen in een hoek en er zijn veel mensen die praten willen. Het is vreselijk om te zwijgen, je moet niet na denken. Praten en de afschuwe lijkheden langs je heen laten gaan. Uren aan de dakgoot Er zijn er veel die willen pra ten. Zij willen een ellendige be klemming kwijt. Dat gegil van hun plaatsgenoten, drie huizen, een straat verder, aan de over kant, dat gegil in die nachten van Zondag en Maandag. „Help toch, help!" hoorden wij hen roepen, meneer, maar we konden niet.... het was vreselijk!" „Er zijn er die uren aan een dakgoot gehangen hebben. Maar er kwam geen redding. Er waren maar drie gammele roeiboten, zonder riemen in het hele dorp". „Die vrouw daar", zegt een an der, „kon zich niet meer aan de dakgoot houden. Zij zakte om laag en verwondde haar been. Maar zij greep zich toch weer vast en zij wist te blijven hangen tot er redding kwam. Vraag maar niet hoe zij er aan toe was". Dappere kerel Hoe is het met Beschier van Driel?" vragen wij. „s hij gered?" Beschier is onderdehand hon derd en twee jaar en een van de oudste inwoners van ons land. „Ja. hij was erbij, toen we aan land gezet werden", zegt er een. k heb hem gezien. ~~èijn schoonzoon heeft hem op een veilige plaats gebracht. Hij woon de aan de Kaai. daar tuas het niet zo gevaarlijk, want die lag hoger. Hij heeft ervoor gezor dat de ouwe baas heelhuids op de kant kwam ook7' „Vertel dat maar eens van Cor van de Tonnekreek", zegt een kleine blonde jongen, die er in een blauwe overall bij staat". „Ja, die heeft er zeven-en-veer tig gered", zegt zijn vader, ,,'t Is een knaap van omtrent negen tien jaar. Zijn vader had een herberg op de Kaai. Hij bond 'n touw om zijn middel, sprong het water in en zwom naar een rij huisjes, die al bijna tot aan het dak in het water stonden. Daar hen zou kunnen helpen. Bijna maakte hij het touw vast aan een regenpijp. Langs die lijn konden de bewoners naar de overkant komen waar het veilig was. Als er een paar huizen leeg waren, zwom de jongen verder en maak te het touw in de buurt van een paar andere woningen vast. Ze- ven-en-veertig heeft hij het le ven gered, 't Is een sterke kerel en dapper Een derde weg gevaagd Maar er waren er zovelen die niet meer bereikt konden wor den. „Bij ons, in de Josef Dreef" zegt een jonge vrouw, „zijn er drie-en-dertig verdronken. En negen zijn er maar gered". „Het water kwam met een to meloos geweld. De springvloed was zes meter hoog" weet er een te vertellen. Hele wijken werden bedolven door twee meter ijs koud water. Een boer bij ons in de buurt zei tegen zijn zoon: „Het water komt, ga eens gauw die arbei ders waarschuwen. De jongen snelde naar de kleine huisjes op een paar meter afstand. De grond was nog droog. In een ommezien had hij de families gealarmeerd Toen zij terug kwamen stond het water tot aan hun borst. Kleine kinderen moesten boven het wa ter uit geheven worden". „Er zijn misschien wel zeven honderd doden", zegt een man. Een derde van de hele plaats werd in enkele ogenblikken weg gevaagd". Géén paniek Alleen de Molendijk stond nog boven water. De Zuiddijk was overspoeld. „Vijftig doden". Een gezin van zeventien men sen, de familie H. de Boet werd verzwolgen. Zijn broer, werd met zijn vrouw en hun tien kin deren evenmin teruggevonden. Het elfde kind, hun zoon die in militaire dienst is, was wegens de storm niet over het water kunnen komen. Hij zal er God wel voor danken" Het was practisch onmogelijk om een hand uit te steken. De boeren in de polders waren zon der meer al aan de dood overge leverd. Geen sprake van dat men iedereen was naar de zolder ge vlucht. Zelfs daar was het met droog in vele gevallen. Vreselijk •en de nachten met de wan hopige kreten van ongelukkigen die móesten verdrinken. H. de Vos verloor zijn zoon, zijn dochter, zijn schoonzoon en elf kleinkinderen. De bevolking die de Molendijk had kunnen bereiken was sa mengepakt in café's en woonhui zen. „Maar er kwam geen pa niek, al had de dijk het ook zwaar te verduren. Bevend en biddend wachtte men af, wat het lot wilde. Bijna bezwijmd Met de baggerschuit van de gemeente en de gammele bootjes hebben enkelen geprobeerd de vaste wal te bereiken. Maar de nacht van Maandag kwam ook nog over het angstige volk op het bevende rampzalige eilandje in het Volkerak dat eens Oude Ton ge heette. Dinsdag kwamen er nog enkele boten te voorschijn, die in de gauwigheid opgelapt waren. Die dag kwamen ook de mili tairen en dat was zo belangrijk als een wonder. Met helicopters kwamen zij en met watervlieg tuigen. Haastig en rusteloos pikten de hefschroefvliegtuigen de slacht offers van daken en kozijnen. Het ging snel en veilig. Maar de twee-en-tachtig jarige vrouw Peperstraat kon niet omhoogge- hesen worden in de helicoptere. Zij stak haar hoofd door de lus en steunde met haar oksels op de lijn. Zo, zwevende tussen hemel en water werd zij door de sner pende koude lucht gedragen naar een veiliger plaats. Toen zij daar neergezet werd, was zij bijna be zwijmd van koude. Dezelfde dag werden de eva- cué's in grote troepen naar vel schillende plaatsen vervoerd die hen met open armen verwacht ten. De gemeente Hoeven heeft onderdak verleend aan 300 men sen uit Oude Tonge, In het retraitehuis is een groot aantal daarvan bijeen. Zij bezit ten niets meer dan de kleren die zij dragen. Vader Toon van Sa- vel zal hierop zeggen „en mijn vrouw en de zeven kinderen want die zijn ook in het warme huis, waarover St. Gerardus Ma- jella de zegen afroept. En de anderen zeggen „er wordt voor ons gezorgd" en zij praten,- om niet te piekeren over de afschuwelijke uren van hun bedreiging en te denken aan de vreselijke dood in de golven van vele vrienden en kennissen. dreigde huizen en boerderijen gehaald. Bij laag water komt 'n deel van de weg naar Scherpe nisse vrij. Ook Tholen is dan met hoge wagens -te..b£_-£Ïli£P~- Men wordt k' achtig gesteund door vliegtuigen, wat van groot moreel belang is voor de bevol king. Er is in Poortvliet geen ver lies van mensenlevens en slechts geringe schade. Wat St. Maartensdijk aangaat: sinds het begin van de ramp zijn alle dijken in de buurt van deze plaats voor het water bezweken, behalve de laatste keerdijk voor de kom van de gemeente. In de nacht van Zaterdag op Zondag waren de vloedplanken bij de haven bezweken, maar het ge- vaau is daar nu gekeerd. In de buitenpolder zijn vier personen verdronken. Aan het versterken van de dijken wordt met man en macht gewerkt omdat het gevaar van doorbraak op verzwakte plaatsen blijft bestaan. Enige huizen werden zwaar beschadigd. Het plaatsje staat ver droog. Uit St. Annaland loopt het wa ter thans weg. Er bestaat thans geen gevaar meer. Bij aanhou den van het gunstige weer zal het aantal verdronken stuks vee waarschijnlijk beperkt kunnen blijven tot 400. In St. Annaland heeft men nog geen berichten ontvangen over slachtoffers. Wel zijn gisteren zeven lijken gebor gen van personen, die afkomstig blijken uit Stavenisse In de Molendijk van de polder van St. Annapolder is een gat gedicht Een ander gevaarlijk gat kan niet worden gedicht op de nor male wijze. De aanvoer van zink- stukken en klei is noodzakelijk. St. Annaland is verstoken van electriciteit, drinkwater wordt thans aangevoerd. Raadhuis be schadigd. De stad Tholen en Oud-Vosse- meer zijn onbeschadigd geble ven. Scherpenisse, Poortvliet en St. Annaland staan nu weer droog. In de stad Tholen zijn 500 inwoners van Stavenisse aange komen. Zij zouden vermoedelijk naar Bergen op Zoom gaan met bestemming Den Bosch. Te Stavenisse heeft zich in de stormnacht een afschuwelijk dra ma voltrokken. De dijk is door gebroken juist op een punt, waarachter zich tal van pas ge bouwde huizen bevonden. Dooi de watervloed zijn deze huizen weggevaagd en de brokstukken sloegen tegen verderop gelegen woningen aan, met 't gevolg, dat ook deze werden vernield. De Bilt venvacht: ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking niet enkele regen- hagel- of sneeuw buien. Geleidelijk afnemende en naar Noordoost ruimende Wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. Het weer in Europa: Weer Max. temp. Oslo: sneeuw ji Londen: geheel bew. 5 Amsterdam: regen 3 Brussel: geheel bew. Frankfort: geheel bew. u Miinchen: geheel bew. -1 Zitrichnevel 2

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1