Laatste nieuws Bevo lkings-a dm inistra tie wordt bijgehouden SOMMIGE GEMEENTEN ZIJN DUBBEL GEADOPTEERD Diepe rouw Prins Bernhard geïnstalleerd Onderkleding! Nieuwe dijkdoor braak in Brabant Generaal Ridgway m ons land Evacuatie heeft normaal verloop Tweedoden, drie vermisten 220 vliegtuigen in actie Hulpverlening Voor militairen afkomstig uit geteisterd gebied DODENLIJST BRIEVEN- DE TIJD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 (Van onze Haagse redacteur) Teneinde te voorkomen, dat door on bekende sterfgevallen en evacuaties de bevolkings-administratie in nog verder gaande disorde zou geraken dan reeds door het verloren gaan van plaatselijke registers geschied is, heeft de Rijksin spectie voor de Bevolkingsregisters om te beginnen de gemeentebesturen plaatsen waar zich evacué's bevinden richtlijnen gegeven voor de administra tieve verwerking van deze nieuwe tij delijke inwoners. Hierdoor krijgt het Centraal Bevol kingsregister in Den Haag eveneens een eerste inzicht in de omvang van de mu taties, welke zich hebben voorgedaan en nog voordoen. Een reconstructie van de bevolkingsregisters kan uiteraard nog niet aan de orde komen, doch men krijgt op deze wijze althans de voornaamste gegevens van overledenen geregistreerd. Deze gegevens zullen tevens ter be schikking worden gesteld van de Infor matiedienst van het Rode Kruis, met welke dienst nauw wordt samengewerkt. Er wordt echter op gewezen, dat de ze administratie nog niet zover gevor derd is, dat aan belangstellenden die inlichtingen wensen informaties kunnen worden verstrekt. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten tracht een plan op te stellen om te bereiken, dat bij adoptaties van de ene gemeente door een andere, in derdaad ook die gemeenten geadopteerd worden, die het ergst getroffen zijn. Het ware wenselijk, dat ook in dit opzicht bij de hulpplannen welke spontaan op- Rampzalig hoog is het aantal do den gestegen. Hoger dan bij het binnenkomen der eerste berich ten ook maar iemand durfde vermoe den. En nog, moet men vrezen, is de tol, door het wrede water geëist, niet ten volle bekend. Bij alle materiële schade, hoe onaf zienbaar dan ook, blijft het ergst wat nooit kan worden hersteld: het ver lies aan mensenlevens. Hele gezinnen zijn in de vloed verdronken; soms een moeder, een vader of een kind. Diepe rouw is gekomen over vele families, over de geteisterde eilanden, over een heel land. Geen mens, die zich nog „mens" durft noemen, of hij leeft mee met al de getroffenen en hij ontkomt ér niet aan, zich in te den ken wat de stakkerds, die hun dood in de golven vonden, gedurende hun laatste ogenblikken moeten hebben doorstaan. Maar het christelijke wer kelijkheidsbesef zal tot troost daarbij doen bedenken, dat de korte of lan gere tijd van een vreselijke agonie bij allen is overgegaan in de aeuwige vrede van een blijde rust. Want nu zijn allen veilig in de hand van Hem, Die mensen en wateren schiep en almachtig beschikt over het ogenblik waarop het Hem goeddunkt zijn kin deren tot Zich te roepen. Wat wij nog kunnen doen is bidden voor hun zie- lerust in het zekere weten van wat de Praefatie der Requiemmis als volgt formuleert: Door de dood wordt het leven slechts veranderd, niet wegge nomen. Zien we naar de nationale reactie op de verbijsterende ramp, dan blijkt hoe de diepste eigenaard van een volk eerst boven komt, wanneer het komt te staan tegenover gebeurtenissen, welke zich buiten ieder menselijk toedoen voltrekken en waartegen men zich niet of nauwelijks wapenen kan. Dan is er tijd noch kans noch ruimte om zijn diepste wezen te ver hullen en men handelt in volslagen eerlijkheid overeenkomstig wat men eigenlijk is. Van de Nederlander wordt gezegd, dat hij individualistisch is. En hij is dat ook, maar niet in die harteloze betekenis van het woord, waarin het gewoonlijk wordt ver staan; hij is het slechts in zoverre hij moeilijk gecoördineerd werken kan en in een eerste gevoelsreactie zich individueel inzet om te helpen naar de mate van zijn krachten en vaak daarbovenuit; eerst later pleegt de ge organiseerde samenwerking tot stand te komen. De wijze, waarop de hulp actie zich voltrokken heeft, heeft dit ten duidelijkste bewezen. Men kan daar kritiek op hebben, maar wan neer men ziet naar de intentie, blijft het oordeel van onzeminister-presi dent onverlet, dat „de wijze waarop geheel Nederland te hulp is gesneld boven iedere lof verheven is" Plotseling is ons volk weer één en geen onderling gekrakeel van vroeger of in de toekomst weegt op tegen de van het ene feit, dat reeds hun leven lieten bij het te snellen van de in nood verke evenmens. Maar ook in Europa en over de hele wereld toont men met waaraan woorden zo vaak de twijfelen. Tegenover de onmacht van de vergaderingen over Atlanti en Europese integratie staat het feit, dat Amerika en zovele an landen ons spontaan en daad steunen. Er zijn in deze dagen in eigen land enkele beschamende wanklanken te signaleren, maar zij verdwijnen in het niet bij zoveel edelmoedigheid, en liever dan deze uit te meten, willen wij vooruitzien naar hetgeen na de redding te doen zal staan: herstel der schade en het terugdringen van het water naar zijn uitgangspunt: de ver raderlijke zee. Met alle middelen, welke de moderne techniek ten dien ste stelt, zal men moeten pogen het gevaar voor de toekomst te bezweren. Tevens zullen met betrekking tot de hulpverlening al die lessen moeten worden getrokken, die te trekken zijn. Wat menselijkerwijs mogelijk is, dient te worden gëdaan. Wij zeggen: menselijkerwijs. Want bij al ons wik ken is er tenslotte Eén die beschikt. In deze dagen van onbegrijpelijke beproeving zal het boek Job in de ge dachten zijn geweest van de mensen uit de zwaarst getroffen streken, wier levenssfeer zozeer van de Bijbel door trokken is. Dat er van de regerings tafel geen woord kon klinken, dat de diepste gevoelens van dit godsdien stige volk vertolkte, of zelfs aanduid de, is de grote leemte geweest in de regeringsverklaring van jongstleden Dinsdag. gesteld worden, enige coördinatie be reikt zou worden. De grootste aandacht valt vaak op ge meenten waarover sombere berichten doorkomen, doch daarnaast kunnen an dere plaatsen niet minder ernstig getrof fen zijn; ook is het voorgekomen, dat een gemeente door twee andere gelijk werd geadopteerd. Voorzitter Rampenfonds Prins Bernhard is Woensdag in het ministerie van Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerd als voorzitter van het Natio naal Rampenfonds, in tegenwoordig heid van o.a. de ministers Beel en Van Thiel. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft terstond zijn werk zaamheden aangevangen. Feestelijkheden Flora '53 gaan volledig door De feestelijkheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid van de grote internationale bloemententoonstelling „Flora 1953", die 13 Maart opengaat, gaan volledig door. Het bestuur van „Haarlems Bloei" heeft, in overleg mot de directie van Flora 1953 gemeend hier toe te moeten besluiten, omdat de enor me slag die Nederlands economie na alle menselijk leed, heeft getroffen, het nood zakelijk maakt, dat zo veel mogelijk vreemdelingen naar ons land worden getrokken. Man gedood door helicopter Ongeluk in Oude Tonge Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van drenkelingen is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, één van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onop lettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propel lerbladen gegrepen en op slag gedood. Geld voor Rampenfonds in eigen zak gestoken De Groninger recherche heeft de 70- jarige D. J. gearresteerd, die geld. dat bij ophaalde voor het Nationaal Ram penfonds, in eigen zak stak. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal voorde officier van Justitie worden geleid. De evacué's van Schouwen en Duiveland, Tholen, Halsteren, Krab- berCdijke en andere half en heel weggevaagde plaatsen uit de „omge ving" moeten vooral aan onderkle ding geholpen worden. „Laat ze ons m Godsnaam zak- en handdoeken, hemden en onderbroeken sturen'', zei kapelaan Peters. Wij scheuren hier lalcens in stukken om de men sen aan zakdoeken te kunnen hel pen. En vraagt u de verzame' ars om dameskousen en reiswiegen. Er komen hier vluchtelingen binnen met baby's in kartonnen dozen De heer Van den Hout wees cns een stapel keurig verpakte goede ren van het Rode Kruis uit Meppel. Zulke zendingen moesten ze alle maal sturen. Stevige dozen met la bels er aan, waarop de inhoud vre- dies staat aangegeven. Het sorteren kost ons te veel lijd", zei hij. Deze opmerkingen kreeg het rijdend pakhuis", waarmee één van onze verslaggevers meegetrokken is, in Bergen en Zoom te horen. Ministers bezoeken getroffen gebieden De minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera, heeft gisteren op zijn tocht door het geteisterde gebied Zierik zee bezocht. De bewindsman en de auto riteiten van de Rijkswaterstaat, die hem vergezelden, hebben in het gespaarde 15e-eeuwse raadhuis een bespreking ge had met het college van B. en W. van Zierikzee. Men heeft de eerst noodzake lijke maatregelen voor het herstel van de dijken en de versterking van de dijk, die nog wordt bedreigd, aan een be spreking onderworpen. Dinsdagavond heeft de burgemeester in de gemeente raadsvergadering meegedeeld, dat het stadje voor de tweede maal in negen jaar geëvacueerd zou moeten worden. Alleen enige bewoners die nodig zijn voor het herstel van de dijken en voor het be stuursapparaat zouden achter moeten blijven. Vandaag hebben ook de ministers Zijl stra en van Thiel zich naar de getroffen gebieden begeven. Zij hopen behalve West-Brabant ook de provincie Zeeland te bezoeken, ten einde zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden die door hun departementen aldaar worden verricht. Oproep van de K.V.P. Deelneming Belgische Christelijke Volkspartij Het dagelijks bestuur van de K.V.P. spoort zijn besturen en leden in de kringen en afdelingen der partij aan zich met kracht in te zetten bij de bestrijding van de watersnood en de hulp aan de getroffenen, zowel door een persoonlijke inzet als door een edel moedige materiële hulpverlening. Van het Nationaal Comité van de Bel gische Christelijke Volkspartij en de N.E.I. des Jeunes beeft de K.V.P. te legrammen van deelneming ontvangen. Hoekse Waard houdt sich goed Uit de Hoekse Waard, waar de toe stand stabiel blijft, is nu een volledig overzicht van de toestand beschikbaar. 25 van de 40 grotere en kleinere pol ders (23.000 ha) staan onder water, 8 staan dras en slechts 5 zijn bijna geheel droog. Vier van de 14 gemeenten heb ben geen last van water. Het ergst ge troffen zijn Numansdorp (de 3500 inwo ners zijn, op enkelen na, geëvacueerd; het water staat nog één tot anderhalve meter hoog), Strijen, 's-Gravendeel en Goudswaard. (Uit deze plaatsen en uit Heinenoord is de bevolking gedeeltelijk geëvacueerd). Voor zover thans bekend zijn 153 personen verdronken. Men vreest, dat. dit aantal nog zal stijgen, als overal nasporingen zijn verricht. Het laatst is bekend geworden, dat ook in Heinen oord 2 slachtoffers zijn te betreuren In de hoofdwaterkering zijn minstens 30 breuken, op sommige plaatsen kilo meters breed. Hel aantal gaten in de binnendijken is nog niet bekend. Er zijn honderden stuks vee verloren gegaan. De materiële schade is zeer groot: boerderijen en huizen zijn inge stort. De bevolking heeft bijzonder hard gevochten om te behouden wat behou den kon worden. Dank zij een prach tige samenwerking kon o.m. Oud- Beijerland droog gehouden worden. Het is nu voorzieningscentrum voor het hele eiland. Men werkt hard aan herstel, ook ter voorkoming van verdere overstroming. De stemming is beheerst. Critieke toestand te Heenvliet Abbenbroek op Voorne geëvacueerd De met tienduizenden zandzakken versterkte dijk langs het Voornsche Ka naal ®n de afsluitdam te Oostvoorne hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvliet is de toestand evenwel zeer critiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voortdu rend blijft stijgen, is de toestand voor de Wïeldijk bij Nieuwesluis (Z.H.) zeer ernstig. Men vreest deze dijk. waar het water reeds op enkele plaatsen over heen spoelt, ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kunnen behouden. Woensdagavond werd de toestand bij Abbenbroek zeer critiek geacht Men Is toen begonnen met de evacuatie van de duizend mensen, die er nog verble ven. Vanmorgen werd bericht, dat er nog slechts 75 mensen verbleven, die er beslist moesten zijn. Mocht de toestand slechter worden, dan zullen ook zij worden geëvacueerd. In Zuidl^nd achtte men in de afge lopen nacht geen gevaar voor de in woners aanwezig. Er zal niet tot eva cuatie behoeven te worden overgegaan, zo werd medegedeeld. In Spïjkenisse was gisteravond de toestand vrij gunstig. Men wacht in spanning af hoe de provisorisch her stelde dijken het zullen houden. Aan de versterking er van wordt met man en macht gewerkt. Goudswaard is nu via Piershil weer over land te bereiken Vermiste jongen terecht De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer (geen militair), die als ver mist was opgegeven, is terecht. Hij be vindt zich in Tilburg. Drie doden in Nieuwendijk In West-Noord-Brabant is, in het land van Heusden en Altena, Woens dagmiddag opnieuw bij Nieuwendijk een dyk bezweken, de dijk waar over de verkeersweg loopt van Keizers- veer naar Sleeuwijk (GorcumGeer- truidenberg). Er zijn daarbij 3 slacht offers gevallen. Overigens is er ln de toestand in het overstroomde gebied van Noord- Brabant weinig verandering gekomen. Van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake, al is dan het voornaamste gat in de dijk bij .de haven van Willemstad gedicht. Aan gaten m vijf andere dijken is men druk bezig. De oude Fijnaart- en het Oudland van Standdï ten zijn tot dusverre vrij van gebleven. De doorgebroken dijk in het land van Heusden en Altena was reeds uiterst zwak. De zware strijd om hem te behouden is helaas mislukt. Zuide lijk van de Maas bij Sprang in de om geving van Waalwijk is eveneens nog een kritiek punt. De hulpverlening aan de slachtoffers wordt met maximum krachtsinspan ning voortgezet. Onze Brabantse redac trice meldt daar elders meer over. Van Almkerk, in het- land van Heus den en Altena was aanvankelijk be richt, dat de bevolking dringend was aangeraden te evacueren. In de loop van de nacht is het bericht tegenge sproken: er was niets verontrustends Klundert, dat voor 90 pet. onder water staat, is geheel geëvacueerd. Uit Nieuw-Vossemeer zijn nu ook de ach tergeblevenen geëvacueerd. De eva cué's worden zo dichtbij mogelijk on dergebracht. 's-Heftogenbosch is voor lopig laatste opvangcentrum- Eindho ven, dat 1200 evacué's kan opnemen blijft nog in reserve. Toestand op Tholen stationnair Het laatst gegeven overzicht over het eiland Tholen leidt tot de conclusie, dat de toestand danr stationnair is, en dat hard aan liet herstel van de dijken wordt gev. erkt. Het Westelijk deel van het eiland heeft veel van het water te lilden, het Oostelijk deel veel minder. Woensdagavond heeft men gevreesd, dat de aangekondigde storm ook voor dit deel onheil zou meebrengen, maar deze vrees is, voor zover de berichten thans reiken, niet bewaarheid. Het stadje Tholen is vrij van water. Het ontvangt evacué's uit Stavenisse, Zwaargewonden en ernstige zieken zijn naar Bergen op Zoom overgebracht Poortvliet staat grotendeels onder water (ongeveer 2,000 ha.). Bii laag water zijn Scherpenisse en Tholen te bereiken. Er wordt hard gewerkt aan dijkdichting met behulp van Scherpe nisse en Tholen. Er' zijn geen slachtof fers. St. Maartensdijk. Alle dijken bezwe ken. behalve de laatste keerdijk voor de kom van de gemeente. Aan herstel en versterking wordt hard gewerkt. Zwakke plaatsen leveren nog gevaar. In de buitenpolder zijn vier slachtof fers. In Stavenisse, waar ruim 200 slacht offers zijn gevallen, had de vloedgolf zich rechtstreeks op de twee voor naamste straten van het dorp gestort. In St. Annaland is weinig water. Het raadhuis is beschadigd. Oud-Vosscmeer heeft zo goed als geen water. Besprekingen over Amerik. hulpverlening (Van onze verslaggever) Hedenmorgen om kwart over elf ar riveerde op Schiphol generaal Ridg way. ae geaJieerde opperbevelhebber in Europa. In zijn gezelschap bevonden zich o-a. Luchtmaarschalk Saunders, van de R.A.F., admiraal Lemonnier van de Franse marine, generaal, Griethuysen van het Nederlandse leger en kolonel Wittock van het Belgische leger, voorts enige officieren van de SHAPE. Generaal Ridgway had met een Sky- master een vlucht gemaakt boven de overstroomde gebieden in Nederland. Bij zijn aankomst verklaarde de gene raal dat hij hier was gekomen om tc zien wat er binnen zijn vermogen lag om het Nederlandse volk te helpen bij deze grote ramp. Hij was via Ostende, Walcheren en West-Kapelle Dordrecht en Rotterdam naar Schiphol gevlogen. Hij verklaarde dat hjj een zeer duide lijk beeld had gekregen van de enorme omvang van de ramp, die diepe indruk op hem heeft gemaakt. De generaal heeft vanmiddag besprekingen gevoerd met minister Staf en andere Neder landse rgerings-autoriteiten, betreffende de te nemen maatregelen. Bij de begroeting op Schiphol waren o.a. aanwezig de chef van dé Generale Staf, Luit.-Gen. B. Hasselm3n, de com mandant van de Amerikaanse troepen, die momenteel zijn ingeschakeld bij de hulpverlening, generaal Hendrix. Ver der militaire attaché's .van de Britse en Amerikaanse ambassades in Den Haag. Generaal Ridgway zal vanavond nog terugkeren naar Parijs. Mohammedaanse bidstond Bij de Indonesische H.C. Op aansporing van de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië zal de Mohammedaanse Raad in Nederland op Zondag, een bidstond houden op de re sidentie van de Hoge Commissaris, „Bac- kershagen" te Wassenaar, voor de slacht offers van de ramp. Tot de vertegen woordigingen van Pakistan, Perzië, Egypte en Turkije zal het verzoek wor den gericht deze bidstond bij te Zeventien uur aan een staaldraad In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een had. gehangen om zich van 'ngsdood te redden. de verdrinkii Volkswagen ambulance- auto voor ons land D heer B. M. Pon, directeur van Pon's autohandel te Amersfoort, de importeur van de „Volkswagen", heeft de minis ter-president, dr. W. Drees, een „Volks wagen"-ambulance-auto aangeboden. Zoals hij bij de overdracht, welke voor het kabinet van de minister-president geschiedde, te kennen gaf, wordt deze ambulance geschonken om te doen blij ken van de waardering jegens de per soon van dr. Drees, die Nederland in zo moeilijke jaren leidt. De heer Drees heeft het geschenk namens de regering aanvaard onder betuiging van zijn gro te waardering. De auto, welke is ingericht voor het vervoer van twee zieken, is door de minister-president, overgedragen aan de dienst der Volksgezondheid. Reeds he denmiddag zou het voertuig in Bergen op Zoom in gebruik worden genomen. Aantal sal de 50.000 niet overschrijden Hoewel op dit ogenblik nog geen cij fers beschikbaar zjjn van het aantal geëvacueerden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de geëva cueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuw se eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuid-Hol landse Eilanden met uitzondering van Goeree of Overflakkee zoveel moge lijk in de naaste of niet al te ver ver wijderde omgeving ondergebracht. Verplaatste personen worden geregistreerd Een groot aantal personen is door de ramp, welke ons land heeft getroffen, verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in ver-1 band met de omstandigheid, dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun betrekkingen, acht de minister van Binnenlandse Zaken het noodzakelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige registratie van de per sonen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richt lijnen aan de gemeentebesturen gegeven, De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats hebben op kosteloos van Rijkswege ter beschikking te stellen verplaatsingsformulieren. Tot de Rijksinspectie van de bevolkings registers en het informatiebureau van het Rode Kruis zullen vragen omtrent1 de verblijfplaatsen van vorenbedoelde kunnen worden gericht. Militaire slachtoffers Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt ver mist de dpi. soldaat J. E. Willemsen, iegeraummer 320905414, afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. kor poraal L. N. van Polanen, legemummer 310419285. In totaal zijn thans van de Kon. Land macht twee militairen om het leven ge komen; drie worden vermist. De twee militairen van de Kon, Ma rine, van wie aanvankelijk werd aange nomen, dat zij vermist waren, zijn thans terecht. De Luchtmacht-Voorlichtingsdienst deelt mede: Het aantal bij het reddingswerk be trokken vliegtuigen neemt geregeld toe. Dinsdagmiddag 3 Februari bedroeg het totaal 124, Woensdagmiddag 150 en he den, Donderdagmorgen, is het totaal reeds aangegroeid tot 220 stuks, waar van 25 hefschroefvliegtuigen. Uit het buitenland wordt nog een paar dozijn toestellen verwacht. De West-Deutsche Fensterglas In dustrie biedt aan gratis te leveren naar de geteisterde gebieden drie wagons tuindersglas ter waarde van ongeveer 20.000 gulden. Ook in Friesland zijn sinds Zondag middag grote bedragen aan geld en omstreeks driehonderd ton levensmid delen, kleding en dekens bijeengebracht. Er zijn reeds tientallen vrachtwagens uit Friesland naar de noodgebieden ge rold. De bakkergsezellen in geheel Nederland zullen 10 pCt. van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zodra» de bakkerijen in de noodgebieden weer kunnen gaan draaien, zullen zij door hun collega's met mate riële hulp worden bijgestaan. De ESSO-Nederland heeft besloten 100.00 aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. Bovendien heeft het perso neel besloten 2 pCt. van het maandsalaris af te staan aan dit fonds. De Algemene Verenigde Commissie ter Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland, gevestigd te Amsterdam, heeft uit haar eigen kapitaal 250.000.ter be schikking gesteld van het Nationaal Ram penfonds. Met man en macht wordt gewerkt om het enorme gat in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet op Tholen te dichten. Utrecht als doorgangs centrum voor evacué's (Van onze Utrechtse correspondent) Utrecht is als doorgangscentrum voor de geëvacueerden volkomen paraat. De grote Jaarbeurshallen aan de Croeselaan zijn ver warmd en ingericht om de binnenkomende evacué's de eerste hulp te bieden. De or ganisatie is perfect en duizenden aanbie dingen vóór onderdak stromen binnen. Hoe wel men reeds op een zeer groot aantal eva cué's had gerekend, zijn er tot nu toe eerst een paar chnzend gearriveerd, die na een vlotte registratie en eerste hulpverle ning onmiddellijk in stad en provincie bij particulieren zijn ondergebracht. Het me rendeel is afkomstig van de Zuidhollandse eilanden. Zondag geen schouwburg- voorstellingen Verzoek van Vereniging Schouwburgdirecties Het, bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland dringt er bjj haar leden sterk op aan a.s. Zondag geen voorstellingen te geven in verband met de nationale herdenking voor de slacht offers van de watersnood. De Koninklijke Schouwburg in Den Haag zal Zondag a.s. gesloten zijn. Stranding Faustus voor Raad van Scheepvaart (Van onze verslaggever) De Raad van de Scheepvaart te Am sterdam heeft hedenmorgen de stran ding van het Panamese schip „Faustus" bij Hoek van Holland behandeld. Er werden vier getuigen gehoord: drie zeeloodsen en een lichtwachter. De In specteur-Generaal van de Scheepvaart kwam tot de conclusie dat de stranding geheel te wijten is aan de kapitein van de „Faustus''. De Raai zal later schrif telijk uitspraak doen. Joegoslavië President Tito van Joegoslavië zal dit jaar een bezoek aan Turkije brengen als de omstandigheden hem zulks veroorloven, zo is te Belgrado meegedeeld. Spoedig verlof voor familiebezoek De chef marine staf, de chef generale staf en de chef luchtmacht staf maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de leger en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, wel ke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot. dat hun familieleden heeft getroffen. Genoemde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal iedereen duidelijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang_zijnde hulpverleningsacties, zéér ongewenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autori teiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zij het niet verant woord, thans aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabl- Tuinder op beestachtige wijze vermoord Levenslang geëist (Van onze verslaggever) Levenslange gevangenisstraf heeit vanmorgen de Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 39-jarige Naardense los-werkman en een 27-jarige Hilversumse grondwer ker, die, na een van tevoren gemaakte afspraak, op de vroege morgen van 20 Augustus 1952 de Naardense tuinder M. Verheul op beestachtige wijze heb ben vermoord. Ze hebben hem met een hamer op het hoofd geslagen en daarna met een mes de polsslagaders en de hals doorgesneden. Hun buit bedroeg slecht.» een portefeuille met f 700. Uitspraak 19 Februari, liseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan a J het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, af komstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden, een buitengewoon verlof met familiebezoek worden ver leend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. Haagse Comedie In verband met de ramp zal de Haag se Comedie dit weekeinde in de Kon. Schouwburg in Den Haag een ernstiger programma geven. De voorstelling van „Als het kindje binnenkomt" van he denavond gaat niet door. Vrijdag wordt normaal „Ondine" gegeven, terwijl Za terdag „De Kersentuin" op het reper toire staat. De matinée van Zondag komt "te vervallen, terwijl 's avonds „Yerma" opgevoerd zal worden. Huldiging Cees Laseur uitgesteld Zoals bekend worden voorbereidingen getroffen voor de feestelijke viering van bet 35-jarjg toneeljubileum van de toneel speler en directeur van de Haagsche Co medie. Cees Laseur, in de loop van Fe bruari. Op verzoek van de jubilaris is be sloten in verband met de ramp die ons land getroffen heeft, de viering van dit jubileum enige tijd uit te stellen. Te zij ner tijd zullen nadere bijzonderheden over de jubileumviering worden bekend ge maakt. Jordanië Langs de IsraëlischJor- danische grens is het weer tot botsin gen gekomen, die echter meer dan ge wone grensincidenten zijn, Er werd o.m. een Israëlische vrachttrein opgeblazen. Beide landen hebben klachten ingediend bij de V.N.-commissie voor Palestina. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze verlieslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DINTELOORD: Geïdentificeerde slacht offers: Janssen, Martinus, geb. 21.8,1904 te Halsteren, laatste adres; C. 57; De Vos, Jan, geb. 1.6.1894 te Fijnaart, laatste adres: C. 56; Vissers, Jaatje, geb. 27.2.18D8 te Dinteloord, laatste adres: C. 56. FIJN AART: Geïdentificeerde slachtof fers: Van de Meeberg, Leendert, geb. 13.8.1898 te Klundert, laatste adres: D. 231; Kloet, Wilhelmina Andrea, geb. 20.11.1906 te st. Maartensdijk, laatste adres: D. 231, begraven te Dinteloord; Van Opdorp, Jo hanna Francisca Maria, geb. 11.12.1944 in Fijnaart, laatste adres: D. 228; Slikboer, Andriana Wilhelmina, geb. 18.11.1904 te Dinteloord, laatste adres: C. 123; Polak, Adriana Johanna, geb. 22.8.1906 te Wil lemstad, laatste adres: D. 241. Hollemans. Maria, geb. 15.6.1946 te Fijn- aart, laatste adres D 160; Hartvelt, Pie- ternella Adriana, geb. 15.1.1910 te Fijnaart, laatste adres D 169; De Geus, Leendert Machiel, geb. 22.4.1936 te Breda, laatste adres D 169; De Geus, Christiaan, geb. 26.7.1946 te Fijnaart; De Geus, Jan Dirk, geb. 5.1.1948 te Fijnaart, laatste adres D 169; Van Mouriek, Gerrit Johannes, geb. 13.1.'24 te Willemstad, laatste adres D 161; Holle mans, Hermanus Leendert, geb. 12.5.1943 te Willemstad, laatste adres D 160; De Wit, Maria, geb. 5.10.1926 te Willemstad, laatste adres D 161; Suykerbuyk, Antonia Elisa beth, geb. 17-7.1876 te Steenbergen, laatste adres D 195; Knook, Johanna Adriana, geb. 26.2.1924 te Fijnaart. laatste adres D 183; Driesprong. Jan Olivier, geb. 1.7.1874, laat ste adres C 141; Koetsenruyter, Petrus Ge- ravdus Adriana, geb. 2.4.1950 te Fijnaart, laatste adres D 248; Koetsenruyter, Lucia Adriana Maria, geb. 29.8.1951 te Fijnaart, laatste adres D 248; Mackay. Peter George, geb. 7.10.1943 te Fijnaart, laatste adres D 166." Geborgen lijken: Lijdekker, Martinus, geb. 28.5.1880. laatste adres: D 250; Drie sprong, Jannetje, geb. 31.1.1906, laatste adres: C 141; Knook, Teuntje, geb. 20,10.1900, laatste adres: D 182; Eland, Martha, geb. 9.7.1892, laatste adres: D 104. 's-GRAVENDEEL. Definitief omgekomen: Heer J. Groot, laatste adres: Langestvaat; mej. St. Nikolaasen, dochter (nog niet ge vonden), laatste adres: Gorstdijk 50; mej. Kranenburg, 12 jaar oud en moeder en zusje, laatste adres: Pr, Bernhardstr. 14; heer Van Appeldoorn, laatste adres: Molen dijk 50; mej. Van Steensel, laatste adres: Renoyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omgekomen, doch lijken nog niet geborgen: mej. Kruyt- hof, laatste adres: Achterdijk 26; Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen, laatste adres: Mo lendijk 20; mej, Van Verlc en 2 of 3 kinde ren, laatste adres: Molendijk 68; hr. en mevr. Brand, laatste adres: Molendijk 72, Wed. Verdonck en dochter en 3 kleinkinde ren, genaamd De Zeeuw, laatste adres: Mo lendijk 70; mevr. Kraak, laatste adres: Mo lendijk 80; kind van C. Heidemolen, laatste adres: Molendijk 51. HALSTEREN: Maas, Petrus, geb. 23.6.1951 te Halsteren, zoon van Maas, Marinus en van Johanna Raats. Tiggelen van, Maria Wilhelmina, geb. 24.4.1919 te Wouw. echtgen. Van Raats. Johannes, wonende te Halste ren b 308. Raats, Cornelia Maria Wilhel mina, geb, 20.1.1950 te Bergen op Zoom adres' Halsteren B 308, dochter van Raats Johannes en van Van Tiggelen, Maria Wil helmina. Raats. Petrus Johannes, geb. 7.8.1945 te Bergen op Zoom, zoon van Raats, Johannes en van Van Tiggelen Maria Wil- helnvna, ^zakker, van, Philomenja. geb. 7.9.1918 te Halsteren, echtgen. van Paulus, Marinus, wonende te Halsteren B 340. Schillemans. Adriana Maria, geb, 25.6.1014 te Steenbergen, echtgen. vail Van Meer, Simon, wonende te Halsteren B 337. HONTENISSE: Leeraert, Maria Isabelle echtgen. v. Kindt, Aloysius, 65 jaar, lijk gevonden, geborgen; Mattheysen, Agnes Mathilde echtgen, van Daalman, Serule, 33 jaar, lijk gevonden en geborgen; Daalman, Roza M. 8 jaar, lijk gevonden; Daalman, Theophyl S. C. 6 jaar, lijk gevonden; Smit, Desyre, 68 jaar (lijk nog niet geborgen); Maas, Louisa, echtgen. van Smit, Desyre, 66 jaar (lijk nog niet geborgen); Smit, de Rene G. 37 jaar (lijk nog niet geborgen); Smit, de Agnes Maria, 24 jaar (lijk nog niet geborgen). KLUNDERT: Overleden: Johannes Adrianus Blommers, geb. 19.12.00, laatste adres: Krugerstr. 6, Klundert (opgegeven door mevr. Scheering, Anna Beunslaan 59, 's-Gr avenhage MAASSLUIS: 2 Februari 1953: mej. J. van der End. geb. 14.8.1883, ongehuwd, laatste adres: Zandpad 6. VEERE: Leeman, Hubregt, geb. 4.5.1874 te Veere; Theune, Johanna, echtg. Leeman, geb. 21.11.1869 te Arnemuiden, adres: A 88, Veere. VLISSINGEN: Van Beers. Petrus Marti nus, geb. 23.5.1883 te Vlissingen, adres: Groenewal 36, Vlissingen; Verhagen, Johan, geb. 15.10.1910 te Keulen (Duitsl.), Boul. Bankert 106, Vlissingen: De Jonge. Fran- ciscus, geb. 5.3,1904 te Vlissingen, gehuwd met Lorgier, Cornelia Catharina, Vrouwen straat 16, Vlissingen. ZAAMSLAG: Van Alten, Jacobus Jan, geb. 20.2.1949, Öthene gem, Zaamslag (lijk gebor gen). van lesers Wanklank Het Vrijmoedig Commentaar van gister avond heeft mij ernstig te denken gegeven, Mag men aangenomen, dat de door u weergegeven feiten juist zijn uit een be paalde handelwijze zonder meer een dei-ge- lijke geesteshouding afleiden als door u is gedaan? Mijn felste tegenstander acht ik nog niet in staat in deze uren zo'n houding aan te nemen. Mogelijk was de manier van doen koel. Doch een koel hoofd, betekent nog niet een koud hart.. Het tegendeel lijkt mij echter blijkbaar wel mogelijk, Het ongetwij feld meevoelend en warm hart heeft uw commentaar-schrijver heethoofdig gemaakt. De zenuwspanning van deze dagen, die bij zonder ook de mensen van de pers hebben te weerstaan, heeft zonder enige twijfel tot dit onbesuisd optreden geleid, De Christelij ke hoffelijkheid is daarbij geheel uit het oog verloren. Het is zeer te hopen, dat uw slachtoffer ook thans het hoofd koel houdt en begrip toont voor de achtergrond van dit artikel. Naast een volledig eerherstel lijkt mij dit de enige mogelijkheid om het gat in de dijk van wederzijds begrip weer enigermate te dichten. Ook het behoud van deze dijk is een levensvoorwaarde voor ons allen. A, J. J. VAN DER HOEVEN, Amsterdam. Naschrift: Een plausibele verklaring van de vreemde houding van de A.V.R.O. zullen wij gaarne vernemen, doch tot dusverre kennen wij die niet. Het landelijk comité van actie van de Avro-leden heeft het onderstaande tele gram verzonden aan de minister van O. K. en W., onder wie de radio ressorteert: „Het Landelijke Comité van Actie van de Avro-leden heeft met verontwaardi ging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de Avro om de berichtgeving betreffende de noodgebie den op bepaalde voorwaarden te coördine ren met de andere omroepverenigingen. Het verzoekt Uwe Excellentie met klem zodanige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weigering in geen enkel opzicht schade kan doen aan de uiterst belang rijke taak, die de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4