Oostenrijk stemt op 22Februari Christelijke Volkspartij is onzeker Belgische kuststreek opnieuw in alarmtoestand DE TIJD. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Genua-expres bij Luik ontspoord GOLF VAN MEDELEVEN Tienjarig Zweeds prinsesje houdt collecte op school Wetsontwerp voor Europese Defensiegemeenschap Medeleven van „Osservatore' Manifestatie van broederschap der volken Besprekingen over het Verre Oosten Paus zendt trein met zuidvruchten Laatste ronde in Z.-Afriha DE TIJD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Van onze Weense correspondent) Oostenrijk slaat in deze maand voor een ernstige beslissing: op 22 Februari zullen namelijk de vervroegde verkiezingen plaats hebben. In de binnen stad van Wenen staan op de sterkste verkeerspunten grote reclametorens opgesteld met de verkiezingsleuzen van de vier voornaamste partijen: de katho lieke volkspartij, de socialisten, de „onafhankelijken" en de communisten, a'le zich voor deze gelegenheid met een paar kleinere groepen tot de gemeenschap van de volksoppositiehebben verenigd. Van geestdrift onder de bevolking voor dit politieke tournooi valt. niet veel te ontdekken, men vreest zelfs, dat vooral in burgerlijke kringen de deelname zo zwak zal zijn, dat de volkspartij daardoor ernstige verliezen zou kunnen lijden, Hier ligt dan ook de verklaring voor de herderlijke brief van Zondag 1 Febr., waarin de bisschoppen er bij de gelovigen op aandringen om hun kies- vlicht te vervullen'. Is dit het geval, dan zou deze partij er nog zonder grote kleerscheuren van af kunnen komen. Verder ivordt er 'in dit schrijven gezin speeld op de noodzakelijkheid van samenwerking en wordt er gewezen op onvruchtbare en negatieve critiek. Sociale wetgeving in theorie en praktijk Dit laatste nu is juist een zwak punt in het Oostenrijkse volkskarakter; het zijn namelijk stille en gezellige kanke raars die graag vergeten dat zij daar door de dingen nog slechter maken. Voor veel wantoestanden zijn niet de politieke partijen verantwoordelijk, maar wel de kleinheid en armoede van dit land, de voortdurende bezetting en de uitbuiting door de Russen. In de leiding van de Volkspartij zelf heerst een onmiskenbare stemming van onzekerheid en onbehagen en het valt niet' te ontkennen dat deze partij die nog altijd de grootste is in de laatste jaren aan sterkte heeft ingeboet, niet doordat men haar de rug toekeerde, maar omdat de burgerlijke kringen on verschillig zijn geworden en er niet \eel offers meer voor over hebben. De socialisten trekken hier hun voordeel uit, niet omdat hun aanhang groter zou zijn geworden, maar cmdat zij steu nend op een goede partijdiscipline hun oude getalsterkte konden bewaren. De eigenlijke winnaars zullen de „on afhankelijken" zijn, een groep jonge, nationaal-gezinde en gedeeltelijk pro- Duitse politici en avonturiers, die over weinig of geen politieke ervaring be schikken, maar van de ontevredenheid onder de bevolking misbruik maken. De verkiezingscampagne vertoont een gematigd, zelfs mak beeld in tegen stelling bijv, met Italië. In Wenen ziet men alleen maar een paar grote re clametorens, doch daarmee is dan ook bijna alles gezegd, want ook dit soort propaganda kost geld en daaraan ont breekt het in Oostenrijk ook bij de partijen. Zelfs de kiesvergaderingen zijn slecht bezocht; alleen in de partij bladen wordt heftig en dikwijls onheus gepolemiseerd; bovendien stopt men de brievenbussen vol met politieke druk werken. Echte belangstelling heeft men echter alleen voor het carnaval, waardoor een groot aantal zaken voor de diverse bals wordt gereserveerd, zo dat er maar weinig politieke bijeen komsten kunnen worden gehouden De socialisten, die bij de presidents verkiezingen een opvallende overwin ning hadden behaald, rekenen met de mogelijkheid dat zij nu even sterk kun nen worden als de volkspartij, maar zij zouden zich ook kunnen vergissen, evenals bij de jongste verkiezingen op de universiteiten waarbij 'ze meer ver liezen hebben geleden dan hun burger lijke tegenstanders. Hierbij moet men echter bedenken dat de studenten- wereld slechts gedeeltelijk een szeer=_ j;Yee grotb partijen met elkaar verge- -ijkt, ziet daarin geen groot principieel verschil maar wel een andere richtine, Terwijl de volkspartij pleit voor sta bilisering van de munt, voor een slui tende begroting en bezuinigingsmaat regelen en zodoende waarschuwt tegen het gevaar van inflatie, spreken de socialistische oproepen uitsluitend over sociale maatregelen, als werkverschaf fing, woningbouw en ouderdomsverzor ging. De zwakte van de Oostenriikse economie bestaat daarin dat beide programma's schijnbaar niet gelijktijdig kunnen worden doorgevoerd bij gebrek aan middelen. De socialisten zijn met recht bezorgd over het lot van de werk nemer en beweren dat de volkspartij zich opwerpt als de verdedigster van de rijke ondernemers. Zij willen hierbij natuurlijk niet denken aan de grote noden waarin zich de Oostenrijkse industrie bevindt, waarvan de welvaart der arbeiders weer afhangt. Ook in dit land dreigt het gevaar van de toe nemende werkloosheid, die namelijk van 300.000 in het afgelopen jaar tot op 400.000 is gestegen. Alleen al uit zelfbe houd en in het belang van de sociale vrede heeft de grote industrievereniging haar leden opgeroepen om vooral in deze wintermaanden zo weinig mogelijk werknemers te ontslaan. Daarnaast moet echter de volkspartij ook de belangen vap de middenstand behartigen en hoe slecht het hiermee gesteld is, blijkt uit het feit dat volgens het Jaarboek van de Weense statistiek op de duizend inwoners van de hoofd stad nog slechts 58 middenstanders zijn overgebleven. Bovendien is door het ouder worden van de bevolking het aantal gepensionneerden en ouden van dagen zo sterk gestegen dat 1 millioen 200.000 loontrekkers voor 236.000 ouden van dagen moeten zorgen. De socialisten in Wenen hebben op het gebied van sociale voorzieningen een goede naam, men beweert zelfs dat Oos tenrijk onder dit opzicht de beste en meest vooruitstrevende wetgeving bezit. Nu behoort deze roem grotendeels tot het verleden, want het is een feit dat deze wetgeving er op papier wel heel mooi uitziet, maar dat men er in de practijk niet zo heel veel van merkt, omdat deze regelingen geen rekening meer kunnen houden met de levensomstandigheden. Wie hier bijvoor beeld 15 dienstjaren achter de rug heeft, kan aanspraak maken op een vacantie van 4 weken, maar er is bijna geen enkele arbeider die inderdaad over de middelen beschikt om vier weken op vacantie te gaan. De meesten gaan dan ook slechts twee weken naar buiten en de rest van de tijd brengen ze thuis door met zich en hun huisgenoten te vervelen. Niet zelden komt het dan ook voor dat zij hun werkgevers lastig val len met het verzoek toch te mogen wer ken, maar dat is verboden op grond van de sociale wetgeving. Het gevolg hier van is dat er clandestien wordt gewerkt. Hetzelfde geldt o.a. voor de zieken fondsen die hier in Oostenrijk over prachtige paleizen beschikken met hon derden employé's. Ofschoon iedere loon- ontvanger hierbij moet zijn aangesloten, zijn er toch heel wat Oostenrijkers die zich bovendien hebben laten inschrijven als lid van een privé-ziekenfonds voor hetgeval van een dure operatie, een langer oponthoud in een ziekenhuis of een ingrijpende tandheelkundige be handeling. want de onkosten voor der gelijke „radicale" gevallen worden door het gewone ziekenfonds niet overgeno men. Uit dit alles blijkt dat zelfs de socia listen niet in staat zijn hun sociale pro gramma naar behoren uit te voeren en de schuld hiervan ligt zeker niet bij de socialistische partij, noch ook bij de industriëlen en ondernemers van de volkspartij, maar wel in de armoede van het land, een armoede die niet natuur noodzakelijk is, want Oostenrijk schijnt rijk genoeg te zijn, wanneer het maar vrij over zijn eigen schatten zou kunnen beschikken. Advertentie KOUenGRBEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK INNEMEN Ardennendorpen sinds dagen ingesneeuwd (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Woensdagavond. Een sterke wind waait vanavond aan de Beigische kust. Te Oostende, de zwaar beproefde stad, is de alarmtoestand afgekondigd. Politic en leger werden gecon signeerd. Afdelingen van dertig verschillende brandweercorpsen uit alle hoeken van België, uitgerust met meer dan 200 electrische pompen, zijn er na 52 uren van onafgebroken zwoegen in geslaagd Oostende van het water te bevrijden. Oostende weer droog Er hangt nog steeds een petroleum lucht over de stad, gevolg van het onderlopen van grote opslagplaatsen tijdens de eerste stormnacht. In het Visserskwartier worden ratten gesigna leerd. De Rode Kruis-diensten stellen alles in het werk om het uitbreken van epidemieën te 1853 SeOBD-QOLUftDSCOB C0DB4ITP. i' nr,1iéÏ0 ..'orden afge maakt. Men Is reeds goed opgeschoten De telefoonverbindingen zijn er nog niet helemaal hersteld, maar de drink watervoorziening is bijna normaal. En kele van de geteisterde wijken ontvan gen opnieuw electrische stroom. Een 500tal mensen zijn dakloos. Volgens een voorlopige raming zou de schade aan private- en openbare gebouwen een half milliard Belgische francs bedragen. Men schal, dat de stad over een maand weer haar normale cachet zal vertonen. De door de golven stukgeslagen badinstal latie zal in elk geval voor het komende seizoen zijn hersteld. Van de rest van het Belgische water front is het nieuws over het algemeen niet slecht. De Antwerpse havendien sten werken normaal en de verbinding met de Rijn is hersteld. Het zijn voor al de opslagplaatsen langs de kaai muren, die veel hebben geleden, even als de winkels van bakkers en slagers wier in de kelders gelegen werkplaat sen zijn ondergelopen. Meer naar hel Noorden toe blijft de toestand statïon- nair. Tussen Antwerpen en de Neder landse grens werden niet minder dan achttien grote bressen in de Schelde- dijken geslagen. Lillo is het zwaarst Uit hoofdartikel: Zonderling is de I „Nederlander" van den eersten dezer I maand in zijn larmoyante polemiek. Helaas, een katholiek vorst, die den moed heeft zich tegenover een nog wei nig godsdienstig volk echt katholiek te toonen, is op den keizerstroon gestegen! Hij koos zich eene waardige gezellin, om, wat thans bestaat, onder Gods ze gen te bestendigen! Eene natie, die sinds 1830 zich de nederige rol moest laten welgevallen, haar door de Europeesche politiek toegedacht, heft het fiere hoofd weer omhoog en herneemt de plaats die haar toekomt in de rei der volkeren! En niemand, niemand die zich daar tegen verzet! Niemand die er tegen durft protesteeren, dat de zwakke, weerlooze Republiek in een krachtig Keizerrijk overging! Noch het oud-aristokratïsche Oostenryk, noch het protestantsche Pruissen, noch ook, o gruwel der gru- weten!, het magtige Rusland! En Engeland, ach, Engeland! nog on langs het voorwerp van de eerbiedige toegenegenheid van den „Nederlander"; dat Engeland, dat. volgens de denkbeel den van die partij, nog altijd het bol werk is van het Protestantismus tegen over Frankrijk, waarin men, nolens volens, den hoogsten vertegenwoordiger zien wil van het Katholicismus; dat dit oppermagtïge Engeland dezelfde gods dienst en staatkundige beginselen hul digde, als de zich noemende anti-revo- lutionnaire partij in Nederland! Helaas, dat Engeland is ook al afge vallen! Waar moet het heen? Vreemde dingen zal men zien gebeuren! Geen heul bij Rusland, geen heul bij Oostenrijk en Pruissen! eene diplomatie, die op de meest betreurenswaardige wijze het „laissez faire" en het beginsel van non interventie huldigt! En Engeland, het dierbare Engeland, voor de partij ver loren; ook Engeland een wingewest van Rome, dat Engeland, even als men van ons vaderland beweert, groot geworden door de Hervorming en door haar- alleen! Et tu quoque, Brute! Advertentie U znlt 's morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een Uier gal la uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILr- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht getroffen. Drie mensen lieten het leven en 200 dieren kwamen om in de vloed. Te Callo moesten 1200 mensen hun huizen ontruimen. Te Doel wer den 140 hoeven en 310 arbeiderswo ningen eert prooi van het water. Ten Zuiden van Antwerpen staat Bornem thans volledig blank. De spoorwngdijk van de lijn Mechelen- Terneuzen, oie het water tegenhield,' ."ru^ciirjroelv'Iir de ïmïgevmg van Dendekmonde moest worden ont ruimd. Het zal meer dan twee maanden duren om de bres van 100 meter te dich ten en van de huizen zal dan niet veel meer over blijven. Bijna 3000 soldaten en 2000 manschappen van de rijkswacht zijn bij de dijkenslag in België be trokken. In de Ardennen werkt men nog steeds aan het ontzetten van de ingesneeuwde stadjes en dorpen. Na twee dagen van liard werken is men er in geslaagd Bastenaken opnieuw met de buitenwe reld te verbinden. Coo, Francheville er talrijke andere plaatsen zijn nog steeds omgeven met een sneeuwmuur, die door de sterkste bulldozers niet kon worden ingebeukt. Drie lichtgewonden De tender en zes wagons van de GenuaAmsterdam-expres zijn gister middag bij het rijden over de brug over de Ourthe, ongeveer 20 km ten Zuiden van Luik uit de rails gelopen. Bij een eerste vluchtig' onderzoek bleek, dat slechts drie van de 60 passagiers licht waren gewond door vallende bagage en doordat zii tegen de wanden van de compartimenten werden geslagen. Volgens spoorwegautoriteiten is het ongeluk waarschijnlijk het gevolg van de ontsporing van de tender op de oprit van de brug. De ontspoorde tender stuitte op een wissel, waardoor de vol gende wagons eveneens ontspoorden. De locomotief bleef gelukkig in het spoor en trok de ontspoorde wagens tegen de brug op. waar zij tegen de leuning bleven hangen, De reizigers konden met een andere trein de reis naar Amster dam voortzetten. Na de vliegtocht van het Corps Diplo matique boven de geteisterde gebieden heeft de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika zich telegrafisch tot de Zuid-Afrikaanse regering en het Zuid- Afrikaanse volk gewend. „De ramp is veel erger dan men zich heeft kunnen voorstellen", aldus de ambassadeur. Hij sprak de hoop uit, dat het Zuid-Afrikaanse volk met mil de hand zou geven. „Hier is grote ellende. Hulj is dringend nodig- Het Nederlandse volk, dat in het verleden zo dikwijls zijn hulp spontaan aan ons in tijden van nood heeft gegeven, zal uw hulp en sympathie ten zeerste waar deren". Vierhonderd afgevaardigden en vele honderden toehoorders rezen Woens dagmiddag van hun zetels op toen Een vijftal artikelen Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake de Europese Defen siegemeenschap beslaat vijf artikelen: 1) Het verdrag tot oprichting van de E.D.G. 2) De overeenkomst betreffende de rechtspositie, 3) Het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. 4) Het protocol bij het Nato-verdrag nopens bijstandsverplichtingen van de Nato aan de E.D.G. en 5) Een algeme ne maatregel van bestuur in verband met eventuële wetswijzigingen. De re gering vraagt namelijk de bevoegdheid om in spoedgeval bij het vaststellen van algemene maatregelen van bestuur voor de uitvoering van het verdrag zo nodig af te mogen wijken van de gel dende wetten. Aan artikel één is een serie proto collen toegevoegd betreffende de duur van de diensttijd, toetreding tot internationale oorlogsrecht-conventies, rechtspraak, militair strafrecht, bezol- digingsvoorwaarden, betrekkingen tus sen Nato en E.D.G., een militair en een financieel protocol, een gemeenschap pelijke verklaring over de duur van de Nato, notawisseling inzake strategisch kwetsbare gebieden, het accoord inza ke de controle van het commissariaat op alles wat verband houdt met de productie, iri- en uitvoer van oorlogs- materieel, en een protocol betreffende de interimcommissies. Opgemerkt moet nog worden, dat inzake de betrekkin gen tussen Nato en E.D.G, wel gezegd wordt dat beide organisaties elke aan val op de ander als een aanval op zich zelf zullen beschouwen, doch dat de Nato-garanties geen verplichting, maar alleen de mogelijkheid van gewapende bijstand aan de E.D.G. inhouden. Dit staat in verband met het feit, dat Critiek op Britse radio-omroep -m^cT5TrtJCKI ;ef tr was zeeF traag (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In zowel bet Engelse parlement als in de pers is ernstige critiek geuit over het feit, dat de Britse radio-omroep zoveel trager reageerde op de overstromings ramp dan de Nederlandse radio, welke laatste volgens de Engelse bladen acht uur op Zondagmorgen af er geen twijfel aan liet bestaan, dat men in Ne derland te doen had met oen nationale ramp, terwijl men in een groot deel van de Britse eilanden er zich niet van be wust was, dat er iets meer aan de hand was dan een gewone winterse storm. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend. Onder de titel „De tweede beproeving voor Nederland" heeft het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" gisteren een artikel gepubliceerd, waarin het na het land te hebben geprezen om zijn herstel van de oorlogsverwoestingen uitdrukking geeft aan zijn gevoelens van medeleven met het Nederlandse volk, dat opnieuw door een zware beproeving geteisterd is. De „Osservatore" herinnert allereerst aan het feit. dat Nederland tot die lan den behoort, <tfe het meest geleden heb ben door de oorlog, die het land van een derde van zijn nationale rijkdom heeft beroofd en stelt vervolgens vast, dat Nederland in de afgelopen zeven jaar zich zo goed heeft hersteld, dat het een crediteurspositie heeft weten te be reiken in de Europese Betalingsunie en nog onlangs de Amerikaanse hulp heeft kunnen opzeggen. „Na deze enorme krachtsinspanning" besluit dan het blad „kwam de ramp van de eerste Februari. Zo kwam een tweede beproeving voor Nederland. Maar ook deze catastrophe zal zeker dit volk niet ontmoedigen, dat in het monu ment op de grote afsluitdijk van de Zuiderzee kon schrijven: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Tevens biedt deze ramp gelegenheid de inter- natoinale solidariteit, te laten blijken en de broederschapszin van de volken te tonen, waarin de mensen zich één weten en die immers een onontkoombare voor waarde is voor een betere toekomst van de wereld, waarin geen afstanden meer tellen." Amerika zich wettechnisch niet tot bijstand kan verplichten. Bij het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. wordt de bij standsgarantie van het Pact van Brus sel ("Westerse Unie) uitgebreid tot West-Duitsland en Italië. Volgens de militaire bepalingen van het E.D.G.- verdrag worden bepaalde „nationale eenheden" buiten het E.D.G.-verband gehouden. Dit zijn troepen, bestemd voor overzee, troepen voor de Verenig de Naties, de lijfwacht van het staats hoofd (welke militaire formatie in Ne derland als zodanig zal worden be stemd is nog niet bekend), de konink lijke marechaussee en afzonderlijk per soneel voor diensten buiten de E.D.G. Ook de voor integratie bestemde on derdelen kunnen aan de E.D.G. worden onttrokken: in geval van onlusten op het grondgebied van de betrokken staat, onlusten in overzeese gebieden waarvoor de betrokken staat verant woordelijk is en voor speciale interna tionale opdrachten. president dr. Hermann Ehlers de zit ting van de Bondsdag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstroming in Nederland, Engeland België. De Bondsdag heeft eenstem mig een voorstel van alle partijen aan vaard. waarin de Bondsregering werd opgedragen zoveel mogelijk hulp naar de getroffen landen te zenden. Men begroette met applaus van alle banken de mededeling van bondskanse lier, dr. Konrad Adenauer, dat de rege ring reeds haar hulp aan de drie lan den had aangeboden en dat de Neder landse regering de eerste geweest was, die deze hulp aanvaard had. „Wij be schouwen deze hulpverlening als een internationale taak- Het is in het bij zonder onze taak de helpende hand te reiken nadat wijzelf in zo grote mate hulp van het buitenland hebben onder vonden", aldus di". Adenauer. Een golf van medelijden met de ramp, die Nederland heeft getroffen, gaat door Zweden. De tienjarige Prinses Christina heeft een bezoek gebracht aan de Nederlandse gezant en overhandigde de opbrengst van een collecte in haar school gehouden. Op verschillende adressen in Stock holm stromen de kledingstukken bin nen voor de getroffen Nederlanders. Aan het "begin van de vergadering van de Zweedse volksvertegenwoordi ging hoorden de afgevaardigden staande een verklaring van de minis ter van Buitenlandse Zaken waarin uiting werd gegeven aan het mede leven met de ramp, aan. Van het Noorse Storting is een telegram bin nengekomen, waarin medeleven met de watersnoodramp wordt uitgedrukt. De Australische premier Menzies heeft boodschappen van medeleven ge zonden aan de regeringen van Neder land. België en Engeland. Premier Hol land van Nieuw Zeeland heeft bood schappen van meeleven gezonden aan de regeringen van Nederland en Enge land, waarin hij verzocht mee te delen, op welke wijze Nieuw Zeeland het beste hulp kan verlenen. Verder zijn tot nu toe betuigingen van deelneming binnengekomen uit Hongarije, Brazilië, Chili, de Sovjet- Unie, Mexico, Perzië en Siam. Dulles in Londen Geen nieuwe overeenkomsten (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisterochtend hadden Dulles en Eden eerst een gesprek onder vier ogen in Londen, terwijl Harold Stassen een ont moeting had met de Britse Kanselier van de Schatkist. Daarna voegden zich Mgr. Lambertini bezoekt overstroomde gebieden Nu de omvang van de ramp in Neder land, Engeland en België groter blijkt te zyn dan aanvankelijk verwacht werd, heeft Z. H. dc Paus besloten om in aan- 'J op zijn gift van f30.000 aan Nederland en op de andere reeds geno men maatregelen ten behoeve van de gezinnen, die van huis en haard verdre ven zjjn, nieuwe hulpacties te treffen, aldus het K.N.P. Allereerst is besloten, dat bet Pauselijk Hulpwerk een extra trein met zuidvruchten en andere pro ducten zal zenden, hoofdzakelijk besiemd voor de kinderen van de slachtoffers in Nederland en België. Het Pauselijk Hulpwerk heeft verder aan de katholie ke charitatieve organisaties in Neder land, Engeland en België mededeling gedaan, dat de katholieke kampen in Italië ter beschikking zuilen staan voor de getroffen gezinnen in deze landen. De Vicaris-Generaal van Vaticaanstad, mgr. Canisius van Lierde, heeft tot ai zijn diocesanen een oproep gericht om in de geest van christelijke naastenliefde en solidariteit te bidden voor de getrof fenen en om geld, kleding en andere goederen voor dit doel in te zamelen. Plet hoofdbestuur van de Katholieke Actie in Rome is voornemens een me dische missie van katholieke Italiaanse artsen te sturen naar de getroffen ge bieden. Naar het K.N.P. verder verneemt, heeft Paus Pius XII mgr. Lambertini, auditeur bij' de Apostolische Nuntiatum te.Parijs, gelast, om uit zijn naam een bezoek aan Nederland te brengen en de overstroomde gebieden te bezoeken teneinde zich ter plaatse te overtuigen op welke wijze de H. Stoel nog verdere hulp aan Nederland kan verlenen. Monica Baldwin: Ik sprong over Vertaling J. W. Hofstra de muur =»-93 =5 Men heeft mij gewaarschuwd uiterst voorzichtig te zijn met wat ik schreef over het Ministerie van Oorlog. Dat is vreselijk jammer, want ik presteerde het tot vijfmaal toe bij een andere afdeling terecht te komen en de amusante wijze waarop daar dikwijls de dingen in hun werk gingen zou werkelijk de moeite van het vermelden waard zijn ge weest. Wanneer ik mijn opinie over de mili taire afdeling waaraan ik oorspronke lijk verbonden was op papier zette, zou ik de grootste moeilijkheden krijgen, Daarom zal ik mij er toe beperker. stoutmoedig te constateren dat ik e" alles even afschuwelijk vond, de plaats, het werk èn de mensen. Derhalve was het een enorme opluchting voor mij, dat ik na zes afschuwelijke maanden werd overgeplaatst. Gedurende deze minder prettige maanden begonnen echter mijn plannen voor de toekomst vastere vorm aan te nemen. Het zou overdreven zijn om te bewe ren dat ik tenslotte niet ten gunste van Skye, maar ten gunste van Cornwall be sliste, naar aanleiding van een hoorspel dat ik toevallig op een Zondagavond be luisterde, maar dit werkte mijn beslis sing toch wel in belangrijke mate m.de hand. Datzelfde hoorspel leidde even eens mijn gedachten enigermate af van een nieuwsbericht waarin werd mede gedeeld dat de luchtstrijdkrachten zo even 2.300 ton bommen op Hamburg hadden geworpen. Volgens de kranten was dit tot nu toe het zwaarste bombar dement van de gehele oorlog De titel van het hoorspel was Challa- combe. de schrijver Frank Baker, toen nog een onbekende voor mij. Het was een fantasie over Cornwall. Het stuk verschafte mij zoveel genoe gen dat ik de B.B.C. vroeg mij te willen mededelen of er nog ander werk vao deze schrijver bekend was. Ik kreeg een vaag antwoord waarmee ik njet zeer ge baat was. Dit vermocht echter niets aan mijn geestdrift af te doen en ik stortte mij in een orgie van lezen, dromen en plannen maken over Cornwall Ik kon de volgende weken aan n'ets anders denken in mijn vrije uren. Mijn herinneringen aan deze „Corn- wallse" periode zijn zo levendig dat het haast niet te geloven is dat ik er toen maals geen voet heb gezet. Bij dit alles ging ik zeer systematisch te werk. Eerst kwam de aardrijkskunde aan de beurt. Cornwall bleek geen eiland te zijn door de aanwezigheid van de smalle, drie mijl lange landstrook tus sen Severnmouth en het Morwenstows" moeras, waar de Tamar ontspringt. Aan de noord-, west- en zuidkant dondert of ruist, naargelang het jaargetijde, de branding van de Atlantische Oceaan. Dit was haast te mooi om waar te zijn. Ik had een eiland steeds de meest ideale omlijsting voor romantische gebeurte nissen gevonden. Shakespeare wist wel wat hij deed toen hy het eiland van Prospero als achtergrond voor „De storm" koos. Hierdoor kwam het ook volgens mij dat Cornwall „zo anders" was dan de rest van Engeland. Het was nog iets meer dan alleen maar één van de lieflijke Engelse landschappen. Het 1 was een gebied op zichzelf en de mensen hadden het volste recht het volk aan de andere zijde van de Tamar „vreemdelin gen" te noemen. Ik ontdekte dat zelfs haar droge, aard rijkskundige botten een romantisch tint je hadden. De voorwereldlijke wouden, die waren weggevaagd toen de zee over het land spoelde en Mounts Bay over weldigde; het stuifzand van de noord kust dat zich op de oude kerken had opgehoopt, en tenslotte het Verdwenen Lyonnesse, schoonste legende van alle. wier landerijen zich eenmaal hadden uitgestrekt van de vuur turen van Long ship tot aan de Scilly Eilanden en oost waarts tot Lizard Point. Eén schrijver die aanneemt dat de verdronken Cassiteriden eens deel heb ben uitgemaakt van Lyonnesse, wil zelts doen geloven, 'dat men, als men op een van die zeldzame kalme dagen dat de zee geen geluid maakt zijn adem in houdt, in de diepte onder het water de klokken kan horen beieren. De geschiedenis van Cornwall viel mij enigszins tegen. Maar het kan zijn dat ik niet de goede boeken in han den kreeg. Hoe dan ook, er scheen weinig of geen contact te bestaan met de geschiedenis van Engeland. Volgens „Q" bestond er alleen schriftelijke over levering betreffende de volgende feiten; enige moeilijk te onderdrukken opstan den van de bewoners tegen de hun op gelegde belastingen en de „hervormde" liturgie; een paar dappere veldtochten voor de hopeloze zaak van Karl I. en dan natuurlijk nog de grote opleving van de godsdienst onder Wesley, Daai stond tegenover dat iedere steen en iedere oneffenheid van de grond zijn eigen, ongeschreven, geschiedenis had. En dit was hét wat voornamelijk mijn verbeeldingskracht prikkelde. Dit soort geschiedenis viel niet uit boeken te leren. Men diende daartoe met de plaatsen zelf, de graven, de totems, hunnebedden, grafheuvels en magische cirkels in aanraking te komen, die meer dan zesduizend jaar geleden door een onbekend mensenras waren opgericht. Dit was het geheimzinnige Cornwall der heuveltoppen, moerassen en ruïnes van oeroude tegen de klippen geleunde kastelen. Ik voelde inwendig dat het Oude Volk sporen van zichzelf had moeten achter laten, dat elke grimmige monoliet zijn eigen duistere leven moest bezitten De ze grillig gevormde stenen waarop zo veel bloedige offers, vaak mensenoffers waren geplengd, moesten nog een ge heimzinnig leven gevangen houden, dat zich alleen kon mededelen aan degenen die daarvoor ontvankelijk waren. Ik voelde het als een dure noodzaak daarheen te gaan en de ietwat lugubere en dreigende omgeving van Morvah en Land's End oefende dan nog een bijzon dere aantrekkingskracht op mij uit. Want ik was er zeker van, dat als ilc de bepaalde sfeer van de Stenen Cirkels van Tregaseal en Carn Kenidzhek. het „Weeklagende Hunnebed" waar de geesten van een nog ouder volk dan de Kelten nog tussen de enorme steenblok ken waarden, maar genoegzaam op mij zou laten inwerken, mijn leven één geheel met het hunne zou gaan vormen en zij mij hun geheimen zouden open baren. Ik zag mij mijzelf reeds voor overbuigen over de diepe, donkere wel van Cornwall's oudste geschiedenis aandachtig neerziend op iedere bel die langzaam uit het water rees, en open brekend geheime, vaaglijk sinistere en tot een onbekende, uiterst primitievi- levenssfeer behorende krachten liet ont snappen. Kon er iets meer fascinerend'.; bestaan? Ik moest: mijzelf bedwingen ev niet onmiddellijk heen te snellen. (Wordt vervolgd). Stassen en de Kanselier van de Schat kist, R. A. Butler, bij Eden en Dulles. Ook Lord Alexander. Brits minister van Defensie, en hoge ministeriële ambte naren namen aan deze conferentie deel. Churchill ontving de deelnemers na de ochtendbesprekingen in Downingstreet 10 voor het noenmaal. De besprekingen werden des middags voortgezet. In een gisteren gepubliceerd, weinig klemmend communiqué heette het dat de besprekingen niet tot doel hadden gehad te komen tot niéuwe overeen komsten, doch dat men slechts van me ning had gewisseld om te komen tot een ««Mwirssaw^MaMpjiir' de de talrijke wereldproblemen waarin beide naties geïnteresseerd waren. Vol gens het communiqué waren beide par tijen overtuigd van het belang te vol harden in het defensiewerk van de NATO, zoals zij evenens overtuigd wa ren van de wenselijkheid dat snelle voortgang behoorde te worden gemaakt met de oprichting van de Europese De fensie Gemeenschap. Ten slotte ver meldde het communiqué dat men ook gesproken had over het Verre Oosten, Zuid-Oost-Azië en het Midden Oosten. Oostenrijks vredesverdrag Russen komen toch naar Londen Morgen conferentie van plaatsvervangers De Russische autoriteiten hebben de uitnodiging van de Westerse drie aan vaard om morgen deel te nemen aan een conferentie van plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken in Londen om daar te spreken over een Oostenrijks vredesverdrag. Zij hebben echter zekere restricties gemaakt. Men neemt aan, dat Gromyko, de Sov jet-ambassadeur in Londen en Russisch onderminister van Buitenlandse Zaken, de conferentie zal bijwonen. De Sovjet-Unie weigerde een verleden week gearrangeerde bijeenkomst bij te wonen, omdat de Westelijke mogend heden weigerden haar ontwerp voor een verkort vredesverdrag in te trekken. De Westelijken hernieuwden daarop de uitnodiging om de besprekingen te her vatten zonder enige verbintenis van een der partijen. Belgische Raad v. State E.D.G.-verdrag in strijd met grondwet De Belgische Raad van State is van mening, dat de beginselen van de Bel gische grondwet „niet in overeenstem ming te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat supra-nationale ge zagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen". Ook de be velvoering over het leger wordt de koping door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de controle op de defensiepolitiek, doordat het leger op genomen wordt in het Europese leger. De grondwet kent slechts ontheffing van deze voorwaarden in geval van ..dringende noodzaak". Men neemt aan dat de regering deze term aanwezig acht, aangezien minister Van Zeeland het ver drag Dinsdag bij het Parlement heeft ingediend. De Raad van State is slechts een ad viserend lichaam. Het Parlement heeft de beslissende stem. De C.V.P., die de absolute meerderheid heeft, zal waar schijnlijk het verdrag erdoor drukken, hoewel de socialistische oppositie op Kamerontbinding aanstuurt. De grond wet zou in dit geval pas gewijzigd wor den na de volgende algemene verkie zingen. België Koning Boudewijn is Dins dag met de koninklijke familie naar Nice vertrokken, De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep, die hij verleden week heeft opgelopen. De koninklijke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedr.es"- Het Zuid-Afrikaanse parlement is thans bezig aan zijn laatste zit tingsperiode, voorafgaand aan de algemene verkiezingen, die in April a.s. zullen worden gehouden. Die ver kiezingen zullen beslissen over het lot van de tegenwoordige, op de Zuid- Afrikaanse nationalisten steunende re gering van dr. Malan, over het al dan niet voortzetten en voltooien van het complex van wetten en maatregelen, dat „apartheid" wordt genoemd en de toekomstige verhouding tussen blanke minderheid en de verschil lend gekleurde meerderheid in de Zuid-Afrikaanse Unie. De Zuid-Afri kaanse regering moge zich op het standpunt stellen, HET WERELD- dat het hier om zuiver binnenland se aangelegenheden gaat, het is niet twijfelachtig, dat haar politiek ten opzichte van de negers, de Indiërs en. andere niet-blanke bevolkingsgroepen van grote en blijvende invloed zal zijn verhouding tussen blanken en niet-blanken in heel het zwarte we relddeel. Een ander te voorzien gevolg van m eventuele overwinning van de na tionalistische partij van dr. Malan zal zijn, dat er steeds groter spanningen zullen ontstaan in de Commonwealth, waarvan de meeste leden crïtïsch en de Aziatische landen in het bijzonder ronduit vijandig staan tegenover de apartheidspolitiek van de Afrikaanse nationalisten. India heeft reeds een handelsembargo tegen de Zuid-Afri kaanse Unie afgekondigd. Anderzijds zijn er onder de aanhangers van dr. Malan verschillenden, die er naar streven de Unie te maken tot een on afhankelijke republiek, die zich zou losmaken van het Gemenebest. Een niet te verwaarlozen element ln de politieke strijd, waarvan de Unie thans het toneel is, wordt gevormd door wat men zou kunnen beschouwen als een hervatting van de Boerenoor log tussen de Afrikaanse Nationalisten en de Engels-sprekende blanken, die zich voor het merendeel hebben aan eengesloten in de Verenigde Partij. Be schouwen de Nationalisten de niet- blanken in het gunstigste geval als derde-rangsburgers, aan wie voor altijd de gelegenheid moet worden ontnomen om zich te ontwikkelen tot partners van de blanke Afrikaanders, die zich zelf feowedestineerd achten om de rol van Herrenvolk te spelen en te blijven spelen, de Engels sprekenden onder hen vrezen, dat zij op de duur slechts de positie van tweede-rangsburgers 'toegewezen zullen krijgen. In de komende verkiezingen zullen de twee politieke stromingen onder de blanken elkaar bekampen. Hoewel zij beide de blanke suprematie voorstaan, onderscheiden zij zich van elkaar door dat de Verenigde Partij althans de mogelijkheid van een geleidelijke evo lutie van de negerbevolking wil open houden en op die grond de apartheids politiek van dr. Malan afwijst. Een blanke partij in Zuid-Afrika kan mis schien geen radicaler standpunt inne men, wil zij haar aanhang niet verlie- do.1: cLkÜJ.1 IcraoF.t oh. de politiek van de blanken is klaarblij kelijk angst, angst n.l. om door de groeiende inheemse bevolking, die door de gevolgen van de moderne industria lisatie van haar vroegere stamtradities en gebruiken vervreemdt en die onder de tegenwoordige verhoudingen hard op weg is een massaal onderprolela- riaat te worden, uit hun bevoorrechte positie verdrongen te worden. Niette min kan de Verenigde Partij, welker leden zelf ook door die angst bevangen zijn, maar die er althans in beginsel een andere uitweg voor zoeken, daar door met niet voldoende zedelijke over- tuigingingskracht stelling nemen tegen de regeringspolitiek, die zij terecht als immoreel en onchristelijke veroordeelt. Deze week heeft hot Zuid-Afrikaanse parlement een door de leider der op positie, J. G. N. Strauss, ingediende motie van wantrouwen tegen de rege ring verworpen. De oppositieleider had de regering er van beschuldigd de een heid onder de blanken vernietigd te hebben en door schrikaanjaging en ge goochel met het woord „apartheid" dat in heel de wereld het symbool van onverdraagzaamheid is geworden naar de macht te streven. Verder zei de heer Strauss, dat de regering door verachting voor alle waarlijk christe lijke sentimenten bij niet-Europeanen reacties provoceerde, die een gevaar vormen voor de christelijke Westerse beschaving, dat zij de sympathie van bevriende vreemde mogendheden had verspeeld, dat zij de wet gebroken had om zelf aan de macht te kunnen blij ven en ten slotte, dat zij door incom petentie en verspilling het welzijn van de gewone man had verwaarloosd. Doch natuurliik heeft de nationalisti sche meerderheid in het parlement dit requisitoir naast zich neergelegd en haar vertrouwen in het regeringsbeleid uit gesproken. Dat dit regeringsbeleid er op uit is de macht te behouden is inmid dels gebleken uit de ingediende wets voorstellen, die beogen de regering het recht te geven alle bestaande wetten bui ten werking te stellen indien naar haar oordeel de openbare veiligheid en de handhaving van de orde in gevaar zou den komen te verkeren. Er is niet veel verbeeldingskracht voor nodig om te voorzien wat een regering, die zich nooit kieskeurig heeft getoond in de keuze van de middelen om haar doel te bereiken, met zulk een noodwetgeving in de hand kan doen in een verkie zingsperiode. Behalve op die noodwet geving kan de regering steunen op een min of meer geheime organisatie, de' z.g. „Broederbond", waaromtrent C. L. Sulzberger, de correspondent, van de New York Times, onlangs merkwaardige onthullingen heeft gedaan. Deze Broe derbond bestaat uit leden, die hot Afri kaans hun taal noemen, protestant moeten zijn en Zuid-Afrika als hun enig vaderland beschouwen, Tot deze Broederbond, die naar Sulzberger me dedeelt een wonderlijke mengeling ver toont van Boei'-nationalisme, Calvinis tisch geloof in rassenpraedestinatie, ri tueel mysticisme, dat van de Vrijmetse larij afgekeken lijkt te zijn en samen zweringsmethodes, zouden acht, zo niet elf van de leden der regering behoren. Alles te zamen beschikt de nationalis tische regering in Zuid-Afrika over machtsmiddelen, waartegen de opposi tie wellicht niet opgewassen zal blijken. Door het spookbeeld van „het zwarte gevaar" op te roepen weet zij de ge moederen te bewerken van die olanken, die niet zien of niet willen zien, dat de stelselmatige ontrechting van de ne gers en de kleurlingen een wraakroe pende zonde is, waarop de geschiedenis eens zal antwoorden met een dies irae. Atlantische conferentie uitgesteld De Atlantische Conferentie in de Ridder zaal te 's-Gravenhage, is in verband met de noodtoestand uitgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2