ZEVENTAL AMERIKANEN REDT BEVOLKING van NIEUWE TONGE Reddingsactie nadert voltooiing Klein stuk dijk van slechts 6 a 700 meter lengte van niet te schatten kostbaarheid Helicopters vliegen af en aan Tocht door Sommelsdijk een irreële belevenis Verlieslijsten van het Rode Kruis Vandaag eerste verschenen 1320 doden Nachtelijke evacuatie uit VoorneGoeree en Schouwen NIEUWE DIJKDOORBRAAK IN BRABANT Dijk bij Renesse bezweken Communistisch China wenst dadelijk wapenstilstand in Korea Krijgsgevangenenkwestie pas later bespreken Alle bioscopen Zondag gesloten Het weer DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 65—73 - AMSTERDAM (CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) BIJKANTOREN: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696, Rotterdam: Tan Kruyffstraat 33 tel. 36769; Haarlem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544; Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraat 12, tel. 9985: Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. t 6.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct.p.w Losse nummers 13 cents. Directie: J. J. W. Boerrigter en mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerde. DE TIJD 108e JAARGANG No. 35260 DAGBLAD VOOR NEDERLAND DIED ET MOV DROIT De prijs der advertentiën in de Tijdpers bedraagt 70 cent per m.m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende advertentie- bureaux. Familieberichten 50 cents per m.m.-hoogte. Bewijsnummers 13 cents. De administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. Wij reserve ren ons het recht brieven op advertentiën niet af te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niet afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TIJD, AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. Ergens in de kop van Goeree-Overflakkee ligi een kleine plek die gespaard is geble ven. Dai is een mooi droog stukje land. Een verrukking voor hei oog van hem, die dagen niei anders gezien heefi dan een grauwe waier-woesienij. Er slaai w.el geen huis op, op dii eilandje in hei ondergedom pelde eiland, maar hei is ienminsie droog. Dii dorado in hei oversiroom.de Overflak- kee is niei ver verwijderd van Sommelsdijk. En wellicht nimmer is van enkele simpele vierkante kilomeiers op deze aardbodem zulle een heilzaam gebruik gemaakt als hier hei geval -is. Men heefi er namelijk een geïmproviseerd landingsterrein voor helicopières aangelegd, dat wordt afge paald door doodnuchiere gloeilampen. Gelukkig hebben hefschroefvliegiuigen weinig ruimte nodig, anders was hei alles uiteraard onmogelijk geweesi. Maar nu is een klein siuk, droge dijk van zes- a zeven honderd meier lengte een niei ie schaliën kostbaarheid. Zeven Amerikaanse helicop- Zo begint onze reporter Herman reportage over de evacuatie van hei Goeree-Overflakkee. Hij vervolgt: "Wij hebben Woensdag middag enkele ogenblikken op het lan dingsterrein bij Sommelsdijk staan kij ken. Een helicoptère daalde neer. De piloot onder de glazen koepel, naast hem een vrouw met een rose omslag doek op het hoofd. Aan weerszijden van het toestel waren een soort draag baren bevestigd, ook overhuifd door een glazen koepeltje. Daar lagen twee mensen op. Nauwelijks was het toestel gfclsmö- oT-fccn jvngtr man m rai uiau-', we schipperstrui sprong op de begane grond. Hij rekte zich uit en keek even verdwaasd om zich heen. Daarna liet hij zich gewillig door een zuster vau het Rode Kruis wegleiden. De piloot, een forse gebruinde kerel, hielp de vrouw uitstappen en gaf haar een be moedigend klopje op de schouder. Hij wandelde even voor zijn toestel op én neer, deed een paar trekken aan een sigaret en stapte weer in. Enkele se conden later steeg hij op: richting Nieu we Tonge. Na een kwartier, twintig minuten misschien, keerde hij terug. Nu had hij vijf mensen in zijn toestel geperst. Dit is één voorbeeld. Zijn zes collega's deden evenzo. Soms daalden drie, vier helicoptères tegelijk, drie, vier stegen er vlak na elkaar op. Doeltreffend en vastberaden Zeven Amerikanen zijn bezig de be narde bevolking van Goeree-Overflak kee te redden. Zij doen het in alle rust, met een routine-gebaar bijna, maar doeltreffend en vooral vastberaden. Eén van hen landde met zyn machine bij een lmis. Daar was een vrouw met haar bovenlijf bekneld geraakt in het raamkozijn: zij kon vóór noch achter uit. De piloot rukte het hout uit zijn sponningen, zette de vrouw in zijn toe stel en leverde haar af op het lan dingsterrein; zy droeg nog het houten kozijn om de schouders. Voila. Een andere Amerikaan trof een man aan hangend in een boom. De ongelukkige was totaal verstijfd. Hij kon zijn han den die de takken omklemden niet meer ontspannen. Maar nochtans werd hij bevrijd. De piloot rukte de takken af en vervoerde de man. Zeven harde, zakelijke, kauwgom kauwende Amerikanen redden hon derden mensen van een afgrijselijke ondergang. Zij doen het met de van zelfsprekendheid van lieden-die-er- - immers-voor-gekomen-zijn. Wij wil den dat wij huldigende woorden voor hen konden vinden, die niet bespot telijk zouden klinken. De evacuatie per helicoptère werd ook vannacht voortgezet. De landingsplaats werd met twintig gloednieuwe, door Philips geschonken, schijnwerpers ver licht, Inmiddels was gisteren de evacua tie van het eiland ook op andere fron- ières kunnen er gemakkelijk op landen; wanneer daf nodig is alle iegelijk. Zeven Amerikaanse piloten zijn bezig de benarde bevolking van Nieuwe Tonge le redden. Wani daar, enkele iieniallen kilomeiers van de siari- en landingsplaats verwijderd, ligt óók een siuk dijk. Daar staan wél hui zen opf zij hei door hei waier ondermijnde en uii hun voegen gescheurde huizen. De bewoners van Nieuwe Tonge hebben er zich, op dai stukje dijk, samengetrokken, ioen de vloedgolf over hun dorp sprong. Zij heben zich mei veertigen of vijftigen samengeperst in één woning of in een fragment daarvan. Sinds dagen leven zij op zolders en op daken in omstandigheden, die voor een mens mei beide benen staan de op een veilig, droog siuk grond, nau welijks voorstelbaar zijn. Sinds dagen worden zij gepijnigd door een helse on zekerheid. Zeven Amerikanen zijn bezig hen ie redden. Snel en afdoend. Hofhuizen zijn "'reële belevenis. In een brede straat in Middelhamis stonden lange rijen koeien en paarden vastgebonden aan palen. Een man droeg een schreeuwend varken op zijn rug; zijn enige bezit wellicht. In sommige huizen waren de beiooners nog achtergebleven. Ergens in een ove- keken in de huizen naar binnen. Het da gelijkse leven was er met één slag afge broken, dat viel af te leiden uit aller lei veelzeggende omstandigheden. Wij zagen dik bemodderde vloeren, omver geworpen stoelen en kasten met uitge trokken laden. Maar ergens in een ka mer lag op een tafel naast een krant een bril; aan de wand van de kamer zijn „noodeiland" ten in volle gang. De bevolking van Oude Tonge wordt met een amphibie- vaartuig dat 50 a 60 mensen kan mee nemen naar veiliger oorden gebracht. In eerste instantie naar Dirksland, dat nog droog ligt, en waar iedere evacué wordt ingeschreven. Vervolgens steken zij per boot het Haringvliet over naar Iiellevoetsluis, waar bussen voor hen Een van de Amerikaanse helicop ters is juist op het stukje droge grond geland en neemt drie men sen, aan boord. gereed staan. Nu geldt de evacuatie al-' leen nog voor vrouwen, kinderen en ouden van dagen. Mannen van vijftien tot vijf en veertig jaar kunnen, indien zij dat verkiezen, voorlopig nog ach- lerblijven. Zij zullen behulpzaam kun nen zijn bij het redden van het vee, voorzover dat nog te redden is en bij het liquideren van de talrijke bij de dijken aangespoelde cadavers, waarvan er tot nu toe alleen al bij Middelhamis ruim 5500 zijn geteld. Dit laatste is van urgent belang voor wat betreft het even tueel uitbreken van besmettelijke ziek ten. Een lachend jongetje De evacuatie van Sommelsdijk en Mid delhamis zal morgen haar voltooiing naderen. Wij hebben gisteren een wan deling door beide stedekes gemaakt. Een Vandaag heeft liet Ned. Rode Kruis een eerste verlieslost uitgegeven, waar op meer dan honderd namen voorkomen van personen, van wie verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het Informatiebureau van het Rode Kruis, de lieer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijk dage lijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn onge controleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zyn, dat rekening moei worden gehouden met liet feit, dat de verwant mogelijk iets is over komen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de p 1 a a t s e 1 ij k e afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor infor maties. Ook op onze redactiebureaux liggen deze lijsten ter inzage. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggetuigen, evacué's, militairen en burgers, die helpen aan ds bestrijding van de ramp en haar gevolgen, enz, Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kunnen de verlies lijsten dus alleen beschouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. v hingen aandoenlijk vredige wandspreu- ken. Wij trachten ons voor te stellen hoe 'igens volkomen verlaten straat tuurde in een huis een jochie achter het raam naar buiten. Het lachte toen wij voorbij kwamen, Een vrouw klopte haar stof doek uit en wij schrokken bijna van de gewoonheid van dat gebaar. Wij kwamen door straten waarui,t het zakkende water reeds was weggevloeid. Er heerste daar een doffe stilte. Wij het in dit vertrek toegegaan moest zijn op het moment van de ramp. Maar on ze fantasie verontrustte ons en wij ziin snel verder gegaan. „Gesloten zijnde, zich te vervoegen hiernaast", lazen wij voor de étalage- ruit van een winkel. „Hiernaast" was herschapen tot een troosteloze ruïne. In een der huizen scharrelde doelloos een man rond. De vitrine-met-plaatjes van een bioscoop schokte ons door het bizar-normale. Wij stonden voor Een helicoptère helpt mee bij de red ding van de bewoners van Nieuwe Tonge. Volgens de tot dusverre binnenge komen berichten is het aantal doden gestegen tot 1320. Uit de volgende plaatsen zyn gegevens binnengeko men: Goeree-Overflakkee: Ouddorp 1, Oude Tonge 300, Stellendam 27, Nieu we Tonge 75. Schomven-Duiveland: Zierikzee 15, Biirgsluis 10, Bruinissc 1, Brou wershaven 3, Dreischor 15, Seroos- kerken 15, Nieuwerkerk 13, Ooster- land 40. Tholen: Stavenisse 300, St. Maar tensdijk 4. Hoeksewaard: Elfplaat (Poortugaal) 7, 's Gravendeel 57, Numansdorp 67, Heinenoord 2. West-Noord-Brabant: Halsteren 17, Willemstad 2, Moerdijk 13, Dintel- oord 3, F.aamsdonkveer 2. Fijnaart 46, Nieuw Vossemeer 50, Heiningen 25, Steenbergen 13, Wagenberg 1. Heus- den en Altena 3, Klundert 13. Zuid-Beveland: Krabbendijke 4, Hoedekenskerke 1, Kruiningen 11, lerseke 10, Wolfaartsdijk 9, Rilland 1, Oudelande 2, Kapclle 3, Goese Sas 7. Walcheren: Vlissingen 3. Veere 2. Zeeuwseh Vlaanderen: Terneuzen 2, Hontenisse 8, Zaamstag 1, Qsse- nisse 1. St. Philipsland: 1. Voorne-Putten: Abbenbroek 1. Hel- Ievoetssluis 5, Zuidland 20, Stryen 20 (minstens). Noord-Beveland: Kortgene 40, Geersdijk J. Oosterschelde: 4 (aangespoeld van elders). Alblasserwaard: Sliedrecht 1, Pa- pendrecht 1, Brandwijk 2. Krimpenerwaard: Stormpolder 6, Ouderkerk 2; Rotterdam 1; Maassluis 1; IJselmonde 3; Texel 5; Hondsbosse zeewering 1; Militairen 2. He! aasa!al sïacha©fSesrs is ifiaams ©pgelopem tot 1320. VaimaeSs! is, ondanks dwüisSeiraïs en zware wind, ui! alle mach! gewerkt aan de evaeuaËse van bedreigde gebieden ©p V©©rstte=Pu3Sen, (Goeree-© veEflakkee en Schouwen-Buive-* Sand. Van foeS Iaa8sfie eiland zijn 15.000 van de 20.000 inwoners geëvacueerd. En de vroege oehfiend werd de: evaeuafiie van ©ude era Naewwe Tonge op OverHakkee deelde In Eratoasulbig Nieuwemdijk, in he! Sand van Hens- den en Miema, een nieuwe dijkdoorbraak geweesS, waarbij drie doden gevallen zijn. ©p Tholen, waar de dijk aast de West- en Noordzijde grotendeels is weggeslagen, was men er op voorbereid, da! men werkeloos nieuwe oversSroman- gen moes! aanzien, maar berichfien daaromSrenfi zijn 8©3 dusverre uiigebleven. Daaruü blijk! reeds duidelijk genoeg, da! alle gevaar voor de noodgebaeden nog lang nie! geweken is. Hel werd gisleravond aeuaafi, omdaS een nieuwe slorm was aange kondigd. Ui! de binnengekomen berachlen is af le leiden, da! he! aanmerkelijk minder erg is geweesi dan men ge vreesd had. In de vroege oclaSend werd bericht, da! de wind naar he! Noorden gedraaid en in krach! afgenomen was, en dal hij nog meer zou afnemen. Men nadert nu het punt, waarop de reddingsacties voltooid zullen zijn. Daarop was tot dusverre allereerst de aandacht gericht. Eerst daarna zal men zich geheel kunnen gaan wijden aan het herstel der dijken. Pas deze zomer mag men verwach ten, dat de dijken hersteld zullen zijn en dan zal men na een of twee maan- zijn nacht en dag over dit Huys, over deze Plaatse". In de kerk waren men sen, veel mensen. Het gebouw werd als opslagplaats voor Rode Kruis- goederen gebruikt. In slordige stapels lagen etenswaren en kleren overal verspreid. En ergens stonden drie doodkisten met zilveren knoppen. Wij zijn in de toren van het kerk gebouw naar boven geklommen. „U kunt daar alles prachtig zien", zei ie mand. Maar wat wij zagen was dit verbijsterende: een eiland is wee- gevaagd. En terwijl wij daar ston den op de toren, moesten wij denken aan een tocht, die wij enkele jaren ge leden het kan 1948 of 1949 zijn ge weest over een bloeiend, zomers GoereeOverflakkee hebben gemaakt. Een welvarend land destijds, dat zich verbluffend snel had hersteld van de verschrikkelijke gevolgen van de oor logsrampen. Een blij land met vriende lijke maar energieke mensen, die zich. in hun betrekkelijk (insulair) isolement een eigen bestaan hadden verworven. Daaraan dachten wij, staande op de kerktoren van Sommelsdijk. Het is al les verworden tot een fictie. Inderdaad: een eiland is weggevaagd. (Vervolg op pag. 3 tweede kolom) „Zend ons drinkwater", staat er met grote witte letters geschreven op een der Rijnaken, die vol vluch- den de ondergelopen gebieden droog gemalen hebben, aldus heeft dr. ir. Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat uiteengezet. Of de landbouwgronden veel schade hebben geleden hangt af van de aanwezige hoeveelheid vers water, die verzilting kan tegen gaan. 15.000 mensen geëvacueerd De evacuatie van Schouwen is Woens dagnacht bijna voltooid. Men schat, dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Scbouwen-Duiveland zyn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men Woensdag alle boerderijen en buizen systematisch af gezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achtergebleven om behulpzaam te zyn hij de herstelwerkzaamheden, die aller wegen reeds zijn aangevangen. In Zierik zee, Renesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aanwezig. De meeste slachtoffers in Zeeland zyn vermoedelijk te betreuren in het mid dendeel van het eiland Schouwen-Dui- veland. Het gebied achter de westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat ge heel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee en een halve meter hoog. De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal wegge vaagd. Onder andere is het antieke Vrij- poortje en het aangrenzende uit 1753 "daterende pand de „Witte Zwaan" ge heel ingestort. Nog 4 dijkdoorbraken op Schouwen Op Schouwen zijn wederom vier dy- ken doorgebroken. Vanmorgen meldde zeer précair. De Nederlandse territo riale bevelhebber had reeds eerder medegedeeld, dat de laatste dijk hij Noord-Gouwe op Schomven-Duiveland eveneens is doorgebroken. Schepen, die zich in de buurt bevonden, werd ver zocht zich onmiddellijk daarheen te be geven om bij de evacuatie behulpzaam te zijn. Ook zijn de dijk ten Noord- Oosten van Zonnemaire en de dijk ten Noorden van Dijkhuisjes hij Brouwers haven bezweken. 300 doden in Stavenisse Vanochtend bereikt ons een telegram van de burgemeester van Stavenisse op Tholen, waarin hij mededeelt, dat in zyn gemeente 300 doden te betreuren zyn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte van het stadje is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbe schadigd. Premier Tsjoe-en-Lai van communistisch China heeft gisteren verklaard, dat com munistisch China en Noord-Korea „bereid zijn onmiddellijk een wapenstilstand" op Korea te sluiten dat de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen later geregeld zou kunnen worden. De uitwisseling van de krijgsgevangenen is de enige grote kwestie, die een wapenstilstand nog in de weg staat. Volgens radio-Peking heeft Tsjoe-en-Lai verklaard, dat de kwestie van de repatriëring der krijgsgevan genen naderhand besproken zou kunnen worden op een conferentie van de elf naties, die bij de oorlog betrokken zijn. Tsjoe sprak tot het nationale comité van de raadgevende conferentie der Chinese volksrepubliek te Peking. De Chinese premier daagde de V.S. uit de besprekingen in Pan Moen Jon onmiddellijk te heropenen en voegde er dreigend aan toe: „Indien de Ameri kaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Ko reaanse oorlog wil uitbreiden, is China volledig bereid verder te stryden." Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is het voorstel van Tsjoe en Lai voor Engeland volkomen onaanvaard baar. Volgens hem is het in wezen het zelfde als het voorstel, dat vervat is: in de Sovjet-x-esolutie over beëindiging van de strijd in Korea, die reeds dooi de Algemene Vergadering van de V.N. vóór Kerstmis werd verworpen. Volgens de Chinese nieuwsdienst zijn meer dan 580.000 georganiseerde anti communistische guerilla-strijders actief opgetreden op het Chinese vasteland. Intussen heeft dè gouverneur van Formosa, K. C. Woe via de „Voice of America" de Chinezen op het vasteland aangespoord lijdelijk verzet tegen het communisme te organiseren en de krachten van vrij China te ondersteu nen als zij een tegenaanval op het vas' teland doen. Hij wekte de Chinezen op het vasteland op, zich aan te sluiten bij afdelingen guerilla-strijders en deze te helpen „verbindingen, te vernielen en oorlogsmateriaal te vernietigen". Met het oog op de algemene gedenk dag heeft het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoopbond bepaald, dat a.s. Zondag alle bioscopen gesloten zyn. Verwachting tot Opklaringen, maar ook plaatselijk .'nkele buien. In de nacht en ochtend ,'oornamelyk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de- elfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust lydelyk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Zon: 8.12-17.37. Maan: 1.12-10.04.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1