Fel-omstreden ontwerp-ldes- wet in Duitsland Peking wil onmiddellijk bestand in Korea TRAGISCH CONCERT VAN RESIDENTIEORKEST Yerkiezings-krachtmeting beheerst het politieke klimaat TWEE TEGENSTANDERS TOT RAPPORTEUR BENOEMD SPORTSPEL-SPANNING Heeft t Christendom nog een kans? Congres aan de Mosel Missie in de bedrijven DE MAASBODE DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 (Van c correspondent) 0 a BONN, Januari, ïsnel komt de datum der tweede verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag nu naderbij. Zes September, zo heet het voorlopig, zullen de Duitsers worden op geroepen om over de politieke constellatie van hun land in de volgende vier jaren te beschikken Alles wat zich hier nu op politiek gebied afspeelt- moet voorname- luk m het licht van de naderende krachtmeting worden gezien Alles, vooral ook de houding van de partijen ten aanzien van de grote Europese plannen. De socia listen vechten tegen het Europese leger in de hoop de zaken te kunnen uitstellen tot zy, wellicht, een meer dan oppositionele rol zullen gaan spelen. Zij hebben het volk er sedert lang op voorbereid, dat zij dan niet langer negatief zullen blij ven staan tegenover plannen om Duitsland te bewapenen, zij het dat zij de daar toe gekozen omweg over de Europese gemeenschap blijven veroordelen. zijn rekenmeesters een tussenvorm laten uitwerken, die de kool van de coalitie en de geit van de partijen spaart. Hoofdkenmerk is overigens, dat de drie partjjen haar krachten kunnen bundelen ei wel via een achterdeurtje. De kiezers zul len namelijk worden uitgenodigd niet één- doch twee stemmen uit te brengen. Heeft de partij van hun keuze geen succes, dan kunnen zjj zodoende een andere party aan haar trekken helpen. De Duitse journalisten, die de voorge stelde procedure voor de gewone mar hebben moeten uitleggen, hebben zich er over het algemeen van afgemaakt met de mededeling, dat het henzelf ook nog niet goed duidelijk was. Het enige waar zij het wel over eens zijn is, dat de regeling zo ingewikkeld gemaakt is. dat het de kiezer vrijwel onmogelijk zal zijn bij voorbaat te zien welke partij zijn stem zal ten goede komen. Via Karlsruhe? De critici van het ontwerp zjjn dan De regeringspartijen vechten kramp achtig tegen de vertragende elementen, die er misschien toch nog toe zouden kunnen leiden, dat tenslotte een nieuwe Bondsdag over de verdragen zou moeten beschikken. Alles moet om zo te zeggen voor de bui binnen zijn. Vandaar dan ook, dat de regering be gonnen is met zich wat meer speelruimte te bezorgen. Eerst is er sprake van ge weest, dat de stembussen al in Juni of Juli zouden open gaan. De regerings partijen zijn nu al naar September gaan uitzien. Dat geeft een paar kostbare maanden respijt, die misschien nog wel nodig zouden kunnen blijken, omdat de politieke heren de zaken in handen van de rechters hebben gesteld, die nu een maal niet gewoon zijn om haastwerk te doen. Hoe dan ook, men zit nu eigenlijk volop in een verkiezingsstrijd, die uiterst spannend belooft te worden. Inzet ervan is nu in feite geworden of de huidige coalitie van Bonn zal blijven voortbestaan dan wel dat zij zal worden vervangen door een regering van christelijken en socialisten. De socialisten zijn er op uit de grootste partij te worden en daardoor een gooi te doen naar een „grote coalitie". Zij reke nen er op, dat deze laatste ook grote sympathie geniet onder een deel van de christelijke politici, die niet gaarne de periode van opbouw van Duitse strijd krachten tegemoet zouden gaan met een zo machtige organisatie als de socialis tische partij in de oppositie. „Onbegrijpelijk" De inzet van de verkiezingen weerspie gelt zich in het ontwerp voor een nieuwe kieswet, dat de regering onlangs heeft aangenomen. Deze wet heeft al lang de gemoederen bezig gehouden en nu zer eenmaal is, heeft het groot spektakel ver oorzaakt. De bezwaren komen er op neer, dat het ontwerp al te zeer de indruk maakt een poging te zyn om de huidige regeringsploeg van christelijken, liberalen en Duitse party tegen de aanstormende socialisten te redden. Minister Lehr. die het reglement heeft opgesteld, heeft er geen doekjes om ge wonden, dat het in de bedoeling ligt om de krachten der drie verenigde partijen te bundelen. Nu heeft men dit niet al te openlijk gedaan. De drie partijen hadden er bezwaren tegen in gesloten front de verkiezing in te gaan. De liberalen en de Duitse partij vreesden daarbij namelijk tot onbeduidend aanhangsel der veel grotere Christelijk Democratische Unie te zullen worden. Van katholieke kant werden be- uitgezet om het schip in de gaten te j tot rapporteur generaal Koenig, zowel zwaren gemaakt tegen zulk een nauw houden. Het weer kon voor deze waehtr I voor de ratificatie der defensiegemeen- samengaan. daar men het toch niet aan- posten niet beter zijn: de zee is kalm. er schap aly voor die der conventies van durft om de katholieke kiezers aan te be-; staat geen wind en de maan is vol. Bonn. Men weet. dat generaal Koenig, velen hun stem uit te brengen op fel tegen de religieuze scholen gekeerde heren als j de liberalen. -Ridder die omstandigheden heeft de be- weging, die gevoerd Is voor een eenvoudig meerderheids-kiesrecht zoals in Engeland, geen succes gehad. Minister Lehr heeft „Miriella" nog steeds niet gesnapt Nieuwe tanker naar Perzië onderiveg Woensdagavond is wederom 'n Italiaanse tankboofc de derde sinds de Anglo- Iranian zich nit Perzië moest terugtrek ken uit Genua naar de Perzische golf vertrokken, vrq zeker om olie in te ne men. Het is de „Recco", een scheepje van 469 ton. Ondertussen is de -Miriella nog altijd van Abadan onderweg naar 'n onbekende bestemming en nog altyd niet door de Britten, die met argusogen op de loer liggen, in beslag genomen. Het schip is laatstelijk gesignaleerd niet ;r van de ingang van het Suezkanaal. De vertegenwoordiger van de rederij van de Miriella te Suez, de Britse „Coaling Cv" deelde mee, dftt het schip de laatste dagen elk radiocontact verbroken had, om zo stil mogelijk door het kanaal te kunnen slippen. Men neemt aan. naar men toegaf: dat de Britten het schip niet in Egyptische territoriale wateren zullen aanhouden, omdat dan een Egyptische rechter de zaak te beoordelen zou krijgen. ook vele. Het wordt du al betwijfeld of er wel een meerderheid in de Bondsdag voor gevonden zal kunnen worden. Bo vendien zal, als de tekenen niet bedrie gen, ook het staatsgereoht in Karlsruhe weer in de politieke strüd worden be trokken. De Bondsraad, het bolwerk der socialisten en der voorstanders van een ..grote coalitie", heeft namelijk al zün veto aangekondigd en wellicht zal het gerecht moeten uitspreken of die raad zulk een veto toekomt. Zou het tot een gerechtelijke procedure bomen dan is er alle kans, dat het ge kibbel niet beëindigd zal zyn vóór de datum van de verkiezingen. In dat geval zou de oude kieswet van 1949 noodgedwongen weer gebruikt moe ten worden. Velen achten dat trouwens toch al de enige methode om bij de kie zers de onprettige indruk weg te nemen, dat de kieswet eerder bedoeld zou zijn om een bepaalde uitspraak te forceren, dan wel om een zo juist mogelijk beeld te geven van de nieuwe krachtsverhou dingen der partijen. Te beslissen over de toekomstige regeringsploeg is volgens de politici niet het werk der kiezers, doch het komt onder de verantwoordelijkheid van degenen, die zij naar het parlement afvaardigen. De tegenstanders blazen heel hoog van de toren en vinden de in- Heeft laatste uur voor Loch geslagen? De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse „Volkskamer", bij de be handeling van de begroting voor 1953, een hevige aanval gedaan op de minister van financiën dr Hans Loch. Hjj verklaarde dat op het ministerie van financiën „op bureaucratische en kapitalistische wyze wordt gewerkt", hieraan toevoegend: „de misdadige verraders in regeringskringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Grotewohl noemde vervolgens nog een groot aantal staaltjes van geldverkwisting door verschillende overheidsinstanties. Hij beloofde een program, dal de huidige overheidskosten met 20 pet omlaag zou halen. Voor de eerste maal sprak de Oostduitse premier ook over de vluchtelingenstroom uit de Sovjet-zone van Duitsland naar hel Westen. Hij verklaarde dat deze massale uittocht „een gevolg is van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenuwen- en leu- genoorlog"(!) „Zelfs wordt gepoogd", ver volgde Grotewohl, „leden der Oostduitse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken". Hij drong er bij de gevluchten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren Ten- gewikkelde procedui-e zeker niet geschikt slotte zei Grotewohl nog dat „Oost-Duits- om het volk de nodige democratische i land niet zal rusten, voordat het weer ammo te geven. (met het Westen des lands is verenigd Frankrijk en de E.D.G. (Tel. van onze Parijse correspondent). De parlementaire dag is niet gelukkig geweest voor de wetsontwerpen tot rati ficatie van het verdrag inzake de Euro pese defensie gemeenschap en van de concenties van Bonn door de Franse Nationale Vergadering, die onlangs bij het parlement zijn ingediend. De twee voor naamste kamercommissies, die de ont werpen hebben te onderzoeken, namen gisteren beslissingen, die er op wezen welke sterke bedenkingen er tegen een defensiegemeenschap overeenkomstig de gesloten overeenkomsten bestaan. In de commissie van buitenlandse zaken stelden de voorstanders van een ratificatie over eenkomstig de regeringsvoorstellen voorstanders van de voorafgaande proto collen van wijziging zich tegenover elkan der, zodat drie stemmingen nodig waren eer een rapporteur kon worden benoemd. De heer Guerin de Beaumont, tot voor de verkiezingen aan de Quai d'Orsay verbon den, onafhankelijke en voorstander van de ratificatie, werd met veertien stemmen verslagen door de socialistische oud-mi- nister-president en oudminister van de fensie, de heer Jules Moch, die twintig stemmen verwierf. De heer Moch is te genstander van het ratificatie-advies der regering. Vóór de derde stemming ver klaarde hij, dat hij wel voor de Europese unificatie is, maar dat hij het niet logisch vindt daartoe met de constructie van een militair stelsel te beginne® Voor de ratifi catie-voorstellen inzake de conventies van Bonn werd de radicaal Gaborit bij derde stemming met 22 stemmen gekozen tegen 14 stemmen voor de Gaullist Vendoux. Inmiddels zijn op de vuurtoren van Suez en op New Port-rots speciale wachtposten j De commissie van defensie benoemde uitgezet om het schip in de gaten te-tot rapporteur generaal Jordanië en Israel op gespannen voet Er heerst wederom ernstige spanning langs de Israclisch-Jordaanse grens, ten gevolge van een aantal recente grens incidenten in de nac-ht van Maandag op Dinsdag j.l., toen by de Jordaanse grens een Israëlische goederentrein werd opge blazen. Vijf wagons werden hierbij ver nietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beide klachten ingediend bij de V.N.- bestandscommissie voor Palestina. De Israëlische minister-president en minister van landsverdediging, Ben Goerion, die met vacantie was. is, in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeen komst van het Israëlische kabinet, waar op de gespannen toestand langs de Israë- lisch-Jordaanse grens zal worden gespro ken, naar Jerusalem teruggekeerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjaret, heeft de volksvertegen woordiging Woensdag medegedeeld, dat de Israëlische regering de gebeurtenissen langs de Israëliscb-Jordaanse grens „\yaak- zaam volgt". „Wij z-ijn vast beslotën de noodzakelijke stappen te nemen, om een herhaling der aanvallen op ons grensge bied te voorkomen", verklaarde hij. Uit Londen wordt gemeld, dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken de rap porten over de spanning langs de Israë- lïsch-Jordaanse grens bestudeert, alvorens te reageren op een Jordaans verzoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische overschrijdin gen". dat gebaseerd is op het in 1943 ge sloten Brits-Jordaanse verdrag. Groot- Brittannië handhaaft op grond van dit verdrag troepen en een kleine luchtmacht in Jordanië. Japan wil Zuid-Sachalin en Koerillen terug Premier Josjida van Japan verklaarde Woensdag dat hij alles in het werk zal stellen om „de terugkeer van Zuid- Sachalin en de andere voormalige Ja panse gebieden" bij Japan te bewerkstel ligen; Dezp verklaring, welke door de Japanse minister van Buitenlandse Za ken, Okazaki, gesteund werd, heeft te Tokio des te meer verrassing gewekt, daar een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken on langs verzekerde, dat Japan geen aan spraken zou laten gelden op de. thans Russische, Koerillen en het eveneens Russische Zuid-Sachalin, en ook niet op herziening van het vredesverdrag van San Francisco zou aandringen. In diplomatieke kringen in de Japanse hoofdstad wijst men er op dat. de Wes telijke mogendheden de overeenkomst van Potsdam, waarbij schikkingen len aanzien van genoemde gebieden werden getroffen, als een voorlopige regeling be schouwen, terwijl de Sovjet-Unie te ken nen heeft gegeven, dat zij de bepalingen als definitief beschouwt. Men trekt in genoemde kringen een vergelijking tus sen de toestand aan de Duitse oostgrens met de Oder-Neisse-Lïnie en de positie van de Koerillen en Zuid- Sachalin. Londen acht de voorstellen onaannemelijk andere problemen in hei Tsjou en Lai, Chinees premier en minis ter van buitenlandse zaken, heeft Woens dag een onmiddellijke staking evenals generaal Billotte en tot op grote hoogte ook maarschalk Juin, grote beden kingen hebben tegen de huidige verdra gen, en men vreest, dat de gevolgde gang van zaken in de nationale vergadering een aanwijzing is voor de moeilijkheden, welke de ontwerpen wachten. Belgische raad van state tegen E. D. G. In zyn advies op het wetsontwerp hou dende goedkeuring van het verdrag der Europese defensiegemeenschap, dat giste ren ter goedkeuring by de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers is in gediend, komt de Belgische Raad van Sta te tot de conclusie, dat de principes van de Belgische grondwet „niet in overeen stemming te brengen zijn met de bepalin gen van dit verdrag, dat supra-nationale gezagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen". Ook de bevelvoering over het leger wordt aan de koning door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de con trole op de defensiepolitiek, doordat het leger opgenomen wordt in het Europese leger", zo luidt het verder. De Raad van State is dan ook van oordeel dat de grond wet zich verzet tegen een parlementaire goedkeuring van bedoeld verdrag. „Slechts een dringende noodzaak, zoals de handhaving van 's lands onafhankelijk heid zou de goedkeuring door de wetge vende Kamers van het verdrag der Euro pese verdedigingsgemeenschap zonder vooorafgaande herziening van de grond wet, kunnen rechtvaardigen". Uit het feit dat minister van Zeeland het wetsontwerp Dinsdag bij de Kamer van volksvertegenwoordigers heeft inge diend, mag worden opgemaakt, dat de re gering geen rekening zal houden met het afwijzend oordeel vh&cle Raad van State, althans zal verdediufjSb. dat de door de Raad van State dringende nood zaak" aanwezig is. Dulles en Stassen naar Bonn De Amerikaanse staatslieden Dulles en Stassen komen vandaag in Bonn aan zy 21 uur zullen blijven alvorens aar in Korea en j Verre Oosten. „c. j De bestandsbesprekingen te Panmoedjon Europese reis naar Den Haag te vervol vuren in Korea voorgesteld op basis van zouden voorts onvoorwaardelijk heropend gen. de bestandsvoorwaarden, die reeds met de j dienen te worden. verbondenen zijn overeengekomen. Het j Hij voegde er aan toe, dat, „indien de staken van het vuren zou moeten worden j Amerikaanse regering niet van plan In Oost-Engeland geen nieuw rampgevaar Er komen enkele geruststellende berichten uit het Britse rampgebied. Bij Kings Lynn, waar het water an derhalve meter hoger staat dan nor maal, hebben de dijken het gehouden. Radiowagens reden langs het bedreig de gebied om met luidsprekers om te roepen, dat het gevaar bezworen was. Op het eiland Canvey zitten nog steeds ongeveer tweeduizend mensen, die, alle dringende aansporingen der, politie ten spijt, hun woonplaatsen niet hebben willen verlaten. Maar overal is, dank zij de kalme wind, de toestand stationnair gebleven. Het zoeken naar vermisten gaat nog steeds door, evenals het werk aan de verwoeste dijken. Men werkt koorts achtig aan een zo effectief mogelijke versterking om de tegen 16 Februari verwachte nieuwe springvloed 't hoofd te kunnen bieden. De groei der Kerk in Afrika en Azië 1952 is voor de Kerk een jaar geweest van hevige beproevingen in de commu nistische landen, in de andere gebieden echter een jaar van geleidelijke groei. In de landen onder de Propaganda Fide werden 27 nieuwe kerkelijke gebieden opgericht: 6 bisdommen, 9 Apostolische Vicariaten en 12 Apostolische Prefec turen., Van de 27 nieuwe kerkelijke gebieden zijn er 8 in India, 5 in Columbia, 4 in Brits West-Afrik'a en verder 1 in Brits Gost-Afrika, China, Falkland-eilanden, Formosa, Frans Centraal-Afrika, Indo nesië, Congo, Noord-Rhodesia, Oceanië en Zuid-Afrika. Negen kerkelijke gebieden onder de Propaganda Fide werden in rang ver hoogd. De Apostolische Prefectuur Tai- peh op Formosa werd verheven tot bis dom. Verder werden elders een vicariaat en een prefectuur tot de rang van diocees verhoogd. Zeven prefecturen werden vicariaten. In de missiegebieden werden in het af gelopen jaar 49 bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleders benoemd: 2 aartsbisschoppen, 10 bisschoppen. 17 Apostolische Vicarissen, 10 Apostolische Prefecten. 5 hulpbisschoppen en 5 Apos tolische Administratoren. Van de nieuwbenoemden zyn er 9 of wel 18 pet van inheemse oorsprong. De bisschop van Accra. Goudkust, mgr J- Bowers, is een neger, afkomstig van de Dominicaanse Republiek, Verder in China mgr J. Wan, bisschop van Han- gohow; op Formosa mgr J. Kuo, bisschop van Taipeh; in Japan mgr B. Tamizawa, bisschop van Sapporo; in India mgr M. Aratlukulan, bisschop van Alleppy; mgr A. Edezhat, bisschop van Cochin; mgr B. Peres, wijbisschop va'n Magalore; in de Congo mgr A. Bigirumwami, Apostolisch Vicaris van Nyondo; en in Zuid-Afrika de eerste neger bisschop mgr E. Maba- thana, bisschop van Literc in Basuto- land. JHR LOUDON PLOTSELING OVERLEDEN Grote gapingen in de plaatsenrijen van het gebouw v. K. en W toonden aan dat de tragische omstandigheden waarin ons land verkeert haar invloed op het concert bezoek deden gelden. Toen we dan ook ons te luisteren zetten naar een Weber-Strauss-programma met deze omstandigheden volkomen mis plaatste muziek dwaalden onze gedachten voortdurend naar onbestemde gebeurte nissen en achtergronden af. Ook het spel van de piano-solist Theo v. d. Pas kon ons in 't geheel niet tot welke emotie of s satie bewegen. Nu gebeurde het dat de voorzitter van het Residentie Orkest de avond inleidde met enkele medelingen. Na het uitspre ken van deze woorden woorden var zakelijke aard maar die hem toch diep schenen te roeren speelde het orkest de stereotype Air uit Bach's Suite, voor strijkers. Gedurende dit onder doodse stilte klinkend stuk, dat ondanks z'n ge ijkte waarde steeds opnieuw van een aangrijpende kracht blijkt te zijn, gebeur de er iets in de bestuursloge, dat van noodlottige aard bleek te zijn. Het was ons opgevallen, dat de juist van het podium teruggekeerde voorzitter van het orkest, de heer Jhr Loudon, bijzonder kortademig was. Vergezeld van mevrouw Loudon verliet hij nu, onmiddellijk na het spelen van Bach's herdenkingsmuziek, de zaal. Déze muziek bleek z'n eigen dodenzang geweest te zijn Men liet echter het concert tot de pauze ongestoord doorgang vinden, zodat eerst daarna de tragische tijding bekend werd. In wéinig landgenoten zal het medeleven met de slachtoffers der watersnoodramp wel zulk een overweldigend gevolg heb ben gehad als in de figuur van Jhr Lou don. Jarenlang heeft hij voor de belangen van het muzikale deel van ons cultuur- Rusland wil weer spre ken over Oostenrijks staatsverdrag Rusland heeft op de herhaalde Weste lijke uitnodiging tot het bijwonen van een conferentie der plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken over het Oostenrijkse staatsverdrag een ant woord gestuurd, aldus een mededeling van het Foreign Office te Londen. En volgens doorgaans goed ingelichte krin gen te Parijs zou dit antwoord een ac ceptatie inhouden. Gromyko, die als de afzender van het Russische ant woord werd aangeduid, zou deze echter voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien methode vond om van bepaalde niet nader bekend gewor-1 spreken. Dit voorstel werd aangenomen den punten. I met 27 tegen 11 (CPN) stemmen. leven op de bres gestaan. Zijn herinne ring zal daarom lang blijven voortleven bij allen die zich vrienden van het ook door zyn toedoen groot geworden orkest van de Residentie mogen noemen. M. MONNIKENDAM. Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechtsweten schappen aan de Leidse universiteit en promoveerde daar in 1927 op het proef schrift „Verdeling van bevoegdheden in enkele middelpunt zoekende samengestel de rechtsgemeenschappen". In 1920 werd hij attaché bij het Nederlandse gezant schap te Londen, in 1922 tweede gezant schapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste gezantschapssecretaris te Ma drid, in 1932 gezantschapsraad en zaakge lastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Neder land bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage in Den Haag als opvol ger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hur- gronje. Sinds eind 1948 was hij voorzitter van het Residentie-orkest. Communisten probeerden het nog eens Nu interpellatie in hoofd stedelijke raad (Van onze Amsterdamse redactie) Nadat de communist Gortzak gepoogd had in de Tweede Kamer te interpelleren over de hulpverlening van de overheid voor de getroffenen in de overstroomde gebieden en hiermede geen succes heeft gehad, heeft hij gisteren nogmaals ge poogd aan het woord te komen, dit keer tijdens het begin van de avondzitling van de Amsterdamse gemeenteraad. Naar aanleiding van de mededelingen die bur gemeester d'Aïlly in de raad had gedaan, waarover wij elders in dit blad schrijven, poogde Henk Gortzak twee moties in te dienen. Alle fractievoorzitters, met uit zondering van de heer Seegers (CPN) verzetten zich hier fel tegen. Mr A. d'Ailly gaf de communisten in overweging de moties In te trekken hetgeen zij echter weigerden- De burgemeester stelde toen voor om de beraadslagingen hierover te sluiten omdat hij het een onwaardige dit .onderwerp te gevolgd door een politieke conferentie vau elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen aldus meldt Radio-Peking. Tsjou deed dit voorstel Woensdag tt Peking op de vierde zitting van het „Politieke volkscomité", het voornaamste politieke orgaan hangende de bijeenroe ping van een „Volkscongres" (parlement), het volgend jaar. De zitting stond ondei voorzitterschap van Mao Tse Toeng. Tsjou verklaarde dat het de weg zou deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". Te Londen werd onmiddellijk op het Chinese voorstel gereageerd. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voor Engeland volkomen onaanvaardbaar. Het is in wezen hetzelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sovjet-resolutie over de beëindiging van de strijd in Korea, welke reeds door de Algemene Vergadering der openen tot besprekingen over een bestand V.N. vóór Kerstmis j.l. verworpen werd. Gisteren hebben zij de ganse dag met de Britse minister van buitenlandse zaken Eden geconfereerd. De besprekingen gin gen onder de lunch bij de premier Chur chill in Downingstreet verder. Naar ver luidt heeft Dulles uitvoerig het Ameri kaanse besluit tot de neutralisering van Formosa tegenover de bezorgde Britse regeringspersonen verdedigd zonder hen geheel en al van zijn gelijk te kunnen overtuigen. Volgens Dulles was de Britse vrees voor politieke repercussies in de Aziatische landen overdreven. De Euro pese politieke en militaire integratie scheen geen stof tot menigsversChillen te hebben op geleverd. Veertig landen voor de Wereld-voetbaltitel Voor het tornooi om het Wereldkam- pioenschap voetbal 1954, waarvan de eindronden in Zwitserland worden ge- j speeld, hebben de volgende veertig lan- j den ingeschreven: Zwitserland, Zwe- den, V/est Duitsland, Haiti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk, Engeland, Portugal, Finland, Eire, Italië, De Saar, Ver. Sta ten, Luxemburg, Chili, Zuid Slavïë, Korea, Polen, Egypte, Hongarije, China, e» i India, Wales, Israël, Griekenland, j Spanje, Mexico. België, Roemenië, Tur- meegedeeld wordt, rullen de WJji Japan, Schotland, N Ierland, rem. - - - - Bulgarije, Tsjeehoslowakije, Vietnam en Uruguay. Deze inschrijvingen zijn definitief; de termijn sloot op 1 Febr. KONING BOUDEWIJN NAAR NICE Koning Boudewijn van België is Dins dag met de koninklijke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep, die hij verleden week heeft opgelopen. De koninklijke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedres", bij Eden Roe. Van een speciale verslaggever) Het stormde hevig Zaterdagavond in het dal van de Mosel. Rondom de eeuwenoude Maiïënburg, gelegen op een 300 meter hoge heuvel bij de plaatsjes Bullay en Alf, in het bisdom Trier, gierde een sneeuwwind en werden de stramme pijnbomen onbarmhartig heen en weer gezwiept. Het uitzicht op de rivier en de winterse wijnbergen werd verduisterd door grauwe nevelstrepen, die in dichte flarden aaneengesloten, aan het oog van een 30-tal congressisten voorbij joegen. In het Aartsbisdom Keulen komen elk christelijke wijze van missionnering in jaar omstreeks Maria Lichtmis de suffra- Amsterdam. Dit kwam tot uitdrukking gane bisdommen o.a. Aken, Munster, Mains, Trier; vertegenwoordigd door een priester en een of twee leken, bijeen, ten einde van gedachten te wisselen over de resultaten van hun missiewerk onder de arbeiders in de industrie en plannen op te stellen voor het komende jaar. Ditmaal had deze z.g. „Lichtmesstagung" een spe ciaal karakter door de aanwezigheid van een grole delegatie uit Amsterdam, uit elke stad pater K. Vosskühler S.J. met zijn assistent pater J. Jorna S.J., de so ciaal werkster mej. L. Kraayvanger en 5 leden (3 werknemers en 2 werkgevers) van de Raad van Bestuur van de Stich ting „Katholiek Sociaal Centrum Amster dam", de lange reis naar Bullay gemaakt had. Géén hunner bevroedde op dat mo ment, dat de storm, die slechts 20 minu ten duurde, een uitloper zou kunnen zijn van de wrede nood, die over Nederland gestort was op dat zelfde ogenblik, toen wij luisterden naar een buitengewoon en boeiend exposé van dr F. Würmeling, bondsraadafgevaardigde van de C.D.U. te Bonn en bestuurslid van die partij, die een overzicht gaf van wat in de Bonds republiek tot stand is gebracht en hoe de Christen-democraten denken te handelen in de nabije toekomst. Op het congres, dat Vrijdagavond 30 Januari geopend werd, hadden Zaterdag ochtend pater Vosskühler en mej. Kraay vanger een korte inleiding gehouden over de aard van hun werk onder de Amster damse arbeiders in de grote, hoofdste delijke bedrijven. Het bleek dat de Duitse priesters met hun lekenhelpers grote be wondering koesterden voor de zo typisch- tijdens de discussies, toen pater H. Oster- mann S.J. uit. Keulen voorstelde de Am sterdamse methode in haar geheel over te nemen in de Keulse diocesen. „De bedrij ven zijn brandpunten van meningbotsin gen geworden. Voor niet-christelijke ar beiders zelfs het énige punt, waar com munisme en socialisme, die hun volgelin gen wèl fascineren maar innerlijk daad werkelijk niet bevredigen, alleen het ma terialisme kweken en stutten. Het Kath. Sociaal Centrum Amsterdam, waarin het accent ligt op het aankweken van kame raadschap en het beoefenen van de chris telijke naastenliefde met èn onder de ar beiders, dient ons tot voorbeeld te strek ken, zonder dat wij ons en dit zei pater Ostermann met enige zelfspot laten verleiden tot het oprichten van een nieu we organisatie". In Duitsland liggen de verhoudingen uiteraard anders dan in Amsterdam, waar de bedrijven betrekkelijk centraal liggen en te overzien zijn. Ook de arbeidersge zinnen zijn directer te bereiken dan in Duitsland, waar de werknemers soms af standen van 60 a 80 kilometer moeten af leggen om vanuit hun dorpen naar de enorme industriecentra te komen. De plattelandsparochies beseffen het arbei dersprobleem voor een groot deel nog in het geheel niet en zo verliezen zij het contact, met deze parochianen, die dan nog alleen maar door de katholieke ar beiderskernen in de fabrieken opgevan gen kunnen worden. In het Aartsbisdom Keulen vormen ongeveer 221 van deze actieve kernen de rechterhand van de missionarissen, die speciaal voor dit moei lijke werk zijn ingezet. Het moet weer worden, dat het gebed van de man, dat bestaat uit zijn trouwhartigheid en het werk dat hij verricht, de verchristelijking van het gehele maatschappelijk leven helpt bevorderen. Het hart moet gaan spreken, en in Duitsland waar men zich bevindt in een overintellectualisering van de mens, zoals de grijze 74-jarige Joseph Joos constateerde, dienen wij het egoisme van de huidige eenling te overwinnen. „Dit is onze harde actuele taak", aldus de 74-jarige oud-Centrum afgevaardigde uit de Weimar republiek. Uit het geheel der besprekingen, die voor een deel de intieme Duitse verhou dingen raakten, is gebleken dat wij in Holland het socialisme nóg meer dienen te bestrijden, waarbij een helder sociaal program van positieve aard een noodza kelijk vereiste is. Het Rooms katholicisme, vooral in zijn missionneringsarbeid in de „nieuwe" parochies de groot,-indus trieën is in Duitsland strijdvaardiger aan het worden terwijl de jonge arbeider de aloude klassenstrijdidee heeft verla ten, beseffende dat hij niet meer behoort tot de arme klasse van vroeger. Men was eenstemmig van mening, dat de sociale vraag van heden geen arbeidersvraag meer is, maar de gehele samenleving in diepste wezen raakt. Het aartsbisdom Keulen komt tot ver dere uitbreiding van de z.g. „sociale kweekscholen" in alle centrale plaatsen. Hier kunnen arbeiders cursussen van 2 tot 8 weken volgen en worden hun dui delijk de christelijke grondbegrippen over economie, sociale leer o.a. aan.de hand van de pauselijke encyclieken en de toe spraken vnl. van de huidige Paus Pius XII gedoceerd. Een sociale katechismus is in voorbereiding en zal In grote oplaag verspreid worden. De „Lichtmess-tagung", die zich in de persoonlijke belangstelling mocht verheu gen van de Bisschop van Trier, Z. Exc. mgr dr Matias Wehr, heeft mede door de aanwezigheid van de Amsterdamse dele gatie, een gunstig perspectief geopend met betrekking tot de oplossing van de ernstige problemen, waar het christen dom in West-Europa mee te kampen heeft, problemen die de West-Duitsers als deel van een verscheurd volk, directer voelen dan de overige volkeren, die zich gezet hebben aan de een-making van West- Europa. Een één-making waaraan de christelijke beginselen (katholiek in de ware, oorspronkelijke betekenis van het woord) ten grondslag dienen te liggen. Veel sport reeds afgelast KNVB beslist vandaag evenals KNKB en KNHB Het bestuur van de K. N. V. B. komt Donderdag in een bijzondere vergade ring bijeen, teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden alsmede over het al of niet doorgaan van het wed strydprogramma voor Zaterdag 7 Zondag 8 Februari a.s. Naar besturen van de Kon. Ned. Korfbal Bond 'en de Kon. Ned. Hockey Bond Vrijdag a.s. een beslissing nemen over het al of niet doorgaan van de voor Zondag 8 Februari a.s. vastgestelde wedstrijden. De tafeltenniswedstrijden voor de hoofd klasse en overgangsklasse'van de N.T.T.B. vastgesteld voor Zaterdag 7 en Zondag 3 Februari a.s., zullen in verband met de nationale ramp niet. doorgaan, evenals de wedstrijden in diverse plaatselijke of re gionale competities. Het Nederlands Handbal Verbond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag a.s. afgelast Eenzelfde besluit voor Zater dag nam de Christelijke Korfbalbond. In aansluiting op ons bericht van giste ren op afgelaste Afdeling-programma's kan nog worden gemeld, dat alle wed strijden, door de Afdeling Den Haag van de K.N.V.B. (de voorm. Haagse Voetbal bond) voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Fe bruari vastgesteld, eveneens zijn afgelast. De nationale wedstrijden om de Hauser- beker, die de zwemvereniging „Dolfijn" had georganiseerd voor a.s. Zaterdag in Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam, zijn tot een latere datum uitgesteld. Engelse Cup-voetbal Chelsea speelde weer gelijk In vijf van de zeven over te spelen wedstrijden voor de vierde Engelse Cup ronde is in één wedstrijd, ook nu geen beslissing verkregen. Chelsea speelde nu ook in de uitwedstrijd tegen het sterke West Bromwich Albion gelijk en wel met 00, weer een fraai succes voor de blauwhemden, die in de League in de staartgroep zitten- In een ander duel tussen twee eerste klassers won Tottenham Hotspur met 10 van Preston North End- Verder ging in wedstrijden tussen tweede- en eerste klassers alleen Luton Town als tweede klasser met de winst schuiven door een 51 zege op Manchester City. maar Sheffield United kreeg van Birmingham City met 31 klop en Brantford met 12 van Aston Villa. Door de 00 na verlenging moeten Chelsea en West Bromwich Albion - nu een derde keer tegen elkaar spelen. Helpt de nood lenigen door uw storting op GIRO 9 5 7 5 van 't Nationale Rampenfonds te 's-Gravenliage. Gij kunt aan het secretariaat van dit fonds: Statenlaan 81, VGravenhage, ook een post wissel zenden. H.H.Y.C. WON MET 7—4 VAN PREUSSEN KREFELD Op de HOKY te Den Haag werd 'n ijshockeywedstrijd gespeeld tussen HHYC en de Duitse kampioensploeg Preussen Krefeld. HHYC won met 7—4 (0—2, 4—0, 3—2). Waren de Duitsers in de op Dinsdag avond gespeelde wedstrijd tegen een Bondsteani sterk in de meerderheid ge weest, ditmaal was het HHYC, dat de toon aangaf. In de eerste periode moes ten de Hagenaars nog op temperatuur komen, doch in de tweede en de derde periode waren zij heer en meester op de baan en gaven zij hun tegenstanders weinig' gelegenheid tot scoren. Hoewel de doelpunten voor HHYC hoofdzakelijk van de stick kwamen van hun Canadese teamgenoten, de Haagse spelers hebben hen goed ter zijde gestaan. Voor HHYC scoorden Zukiswski (3 x), Horchuck (2 x), Lis- ky en Van der Baumen. NEDERLANDSE SCHAATSERS SSC IN DRONTHEIM I Goede prestaties in sterk internationaal milieu Vrüflaff 6 Februari IN AMSTERDAM TONEEL EN MUZIEK Concertgebouw, gr. z., 8 uur: Amsterdamse besiuurdersbond. Stadsschouwburg, 8 uur: Geschichten aus dem Wienerwald (Hofstad- operette). Carré, 8 uur: Circus Strassbur- ger. Centraalthéater, 8 uur: Via Lissabon 'Ned. Comedie). De Kleine Komedie. 8 Potasch en Perlemoer (Joh. Kaart on Boskamp). Leldsêpïelntheater, 8 uur. Bibelonlë (Wlm Kan en Corry Vonk). - 1 .Nieuwe de Ia Martheater, 0 uur: Het meisje mei. de grote voeten (Ensemble Wim Sonne I vet cl) j IN DEN HAAG TONEEL EN MUZIEK Te Drontheim werden internationale i Kon. schouwburg, 8 uur: ondine <Da schaatswedstrijden gehouden, waaraan i Haagsche comedie) (voiwj. ptiigentia, urT j j --j j i uur: Spaanse muziek door Hen nette Doorn- ook vier Nederlandse rijders deelna- b0Si alt-mezzo, Jaap spigt. clavecimbci, Dick men: Maar'se, Van 't Oever, Schuier, De Visser, gitaar (ten bate van de slachtoffers Graaf I van de Watersnood). Luthersche kerk, 8 uur: Orgelconcert door Feikc Asma (ten Het eindklassement luidde: 1. Haugli bate van de slachtoffers van de watersnood) (Noorw.) 198.176 punten; 2. Offenber- ger (Oostenr.) 202.290 p.; 3. Stene (Noorw.) 202.533 p.; 4. Maarse (Ned.) 204.107 p.; 5. Dahlberg (Zw.) 205.090 p.; 6. Oedegaard (Noorw.) 205.177 p.; 7. Van 't Oever (Ned.) 205.423 p.; 8. Schuier (Ned.) 206.027 p.; 9. Manns- barth (Oostenr.) 207.360 p.; 10. Me- renyi (Hong.) 208.776 p.; 11. Vaarvik (Noorw.) 209.290 p.; 12. Hearn (Eng.) 209.710 p.: 13. Loerinc (Hong.) 210.446 p.; 14. De Graaf (Ned.) 213.230 p. WINTER COURSES HILVERSUM Op de baan te Hilversum worden ook a.s. Zondag weer courses gehouden. In totaal kwamen 30 aangiften voor de zes courses binnen: Waar de max. winsom ditmaal op 8.000 is gesteld, hebben de grote cracks een rustdag. Hier volgt het programma met onze tips: Avondprijs: 1960 m. 15 inschrijvingen. Rijder v. d- Veen. Octarianus K, Oviedo A Sterrenprijs: seria draverij, 1880 m, 18 inschrijvingen. Rijder Heskes. Peter hof, Prins Gregor. Maanprijs I: 1960 m. 11 inschrijvingen. Qui Gagne A, Qui Saint, Prins Bernard D, Maanprijs II, 1960 m. 11 inschrijvingen. Quita Scott, Paul Spencer, O. Lapize II- Electriciteitsprijs: amateurs 2389 m. 10 inschrijvingen. Norton Williams, King Spencer, Nino Narvile- Verlichtingsprijs: 2340 m. 15 inschrij vingen. Nonnie M, Ooievaar S, Overste van Fresena. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Opgeheven vakgroepen. De volgende vakgroepen en ondervakgroepen worden opgeheven met ingang van 15 Februari: ondervakgroepen: broodfabrieken; be schuitfabrieken; koekfabrieken; bicuitfa- briéken; bankëtfabriekenglucosefabrie- ken; veredeld zetmeelfabrieken, fabrieken van puddingpoeder en aanverwante arti kelen; caramel- en koffiestroopfabrieken; cacao-chocolade massa- en couverture- verwerkende industrie; vakgroep: diverse derivaten van landbouwproductenverwer- kende industrieën; de ondeirvakgroepen: fabrieken van bakkerijgrondstoffen; ruw- ijsf abrieken. IN HAARLEM TONEEL EN MUZIEK. Lezing „Geloof Stadsschouwburg, en Wetenschap." ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Schouwburg. 8 uur: Rotterd. Phllh. Ork. o. 1. v. Ed Flipse. Solist: Suva Cherkassky, pinao Lantaren. 8 uur: „Rome n'est plus dans Rome", (Théatre Hébertot.). v L'lRECin TONEEL EN Stadsschouwburg. 8 uur kamer „Jan, v. Beers." naar: VRIJDAG 6 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VFRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.011 VARA, 22.40 VPRO, 23.00- 24.00 VARA. 7.00 Nws 7.13 Gram. 8.00 Nws 8.13 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.05 Gram. 9.35 Waterstan den. 9.40 V. d. kleuters 10.00 „Kinderen en mensen", causerie 10.05 Morgenwijding 10,20 Gram. 10.30 Schoolradio 10.50 Gram. 11,23 Vool'dr. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet 12.00 Zigeunerinuz. 12,33 Sport 12.48 Gram. 13.00 Nws 13,15 Mededelingen 13.20 Dansmuz. 14.00 Kookpraatje 14.20 Pianotrio 14.50 Voordr, 15 10 Fluit en piano 15.40 Orgel en viool 16.00 Gram 16.30 V. d. jeugd J7.00 Kinderkoor 17.20 Mu zikale causerie. 18.00 Nws 13.15 Felicitaties 18.45 „Achter de Horizon", hoorspel.' 19.0# Gram. 19.10 „Burgers, boeven en brigadiers", klanlcb 19.30 „Vreugde en verdriet", eau;. 19.50 Berichten. 20.03 Nws 20.05 Boekbespr 20.15 Zang en piano 20.30 „Europa één", caus. 20.40 „Aanpassing", caus. 21.00 Cabaret. 21 30 „Het ganse raderwerk stond stil", klankb. 21.50 Gram. 22.05 Buitenl. weekoveiz. 22.20 Lichte muz 22.40 „Vandaag", caus. 22.43 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin", caus. 2-3.30—24.08 Gram. HILVERSUM. II 2.98 fti., 7-00—24.00 NGRV. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.1S ©chteivlgymn. 30 Gram. 7.45 Een woord v. d dag, 8,00 Nws 8,18 Gewijde muz. 8.45 Gram. h.OO V. d, zieken 9.30 V. d. huisvr. 9-35 Gram. 10-30 Morgen dienst. 11.00 Viool en piano 11.30 Grain. 17 33 Gcv. muz. 12.59 Klokgelui .17.00 Nws VVS Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Sc'nooTad'o 14,30 Gram. 14.45 Harp, fluit, viool, a t ,- oo ou cello. 15.15 Voordr. 15.35 Gevar. muz l'J.C-3 „De aanleg van een mooi gazon", cans. 16.15 Zuid-Afrik, pi'ogr. 16,30 Gram. 17.00 Havaevi- ensemble 17.30 Militaire caus. 17.4U Gram. 17.45 Fries progr. 13.00 Vocaal dubbelkwartet 18.30 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie. 18.35 Gram. 18.40 Kam.ermuz. 19.00 Nws 1.9.10 Regerlngsuitz. Verklaring en Toc- lichting. 19.30 Gram, 20.00 Radiokrant 211.20 Gram. 20,50 „De Christelijke Sociale Bewe ging op Nieuw Guinea", causerie 21.10 Ned. kamermuz. voor blazers 21.40 Stvljkork 22,15 Kunstoverz, 22.45 Avondoverd. 2,3.00 Nws 27,is Het Evangelie In Esperanto 23.30—24.00 Gram. TELEVISIE AVRCK20.15—21.45 1. We maken 't bont": 2. Weerbericht; Pauze; 3. „Hoe, wilt U ons zien?", gevarieerd programma.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5