Nederlanders kunnen voor treffelijke soldaten zijn Behandeling van gevangenen Minister Staf: Warme dank voor buitenlandse hulpverlening NEDERLAND EN DE EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP Boekhouder verduisterde „in roes" veertien mille Politiewet ontworpen GEEN EVACUE'S MEER NAAR DEN HAAG? Wat Breda ons niet moet Ieren ZES SOLDATEN VERMIST DE MAASBODE DONDERDAG S FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Human. Thuisfront opnieuw in 't geding s-GRAVENHAGE, 4 Februar IN ZIJN ANTWOORDREDE naar aan leiding van de opmerkingen, welke in de Eerste Kamer bü de behandeling van de begroting van Oorlog en van Marine zyn gemaakt, heeft minister Staf zich allereerst aangesloten bü de woorden van waardering je gens de militai ren voor hun menslievend hulpbetoon bij de watersnood ramp. Helaas zün 3 soldaten en twee leden van het marine personeel hierbij omgekomen vermist. De militairen Staf zjjn Zondag na .woorden van waar de eerste oproep dering, spoedig in hun garnizoenen teruggekeerd. Tegen enke len, die zijn achtergebleven, zullen maat regelen worden genomen. Warme dank betuigde de ministef ook voor de hulp en de medewerking, welke wij van buitenlandse zijde ondervinden. Nabij de noodgebieden zijn kazernemen- ten beschikbaar gesteld voor evacué's. De herhalingsoefening van het 44e regiment gevechtsgroep, die 1 Maart a.s. zou be ginnen, kan i.v.m. de huidige omstandig heden niet doorgaan. Wat de critiek op de defensie-opbouw betreft, moet, aldus de bewindsman, reke ning worden gehouden met hetgeen moge lijk is. Ondanks de fouten, die gemaakt zijn, blijft de minister optimistisch en heeft hij vertrouwen, dat we slagen in het opbouwen van een redelijke defensie. Gezaghebbende deskundigen hebben waardering voor wat de krijgsmacht pres teert. Nederlanders kunnen voortreffelijke soldaten zijn. In verband met de critiek op de kazernebouw verklaarde spr., dat uiterste zuinigheid wordt betracht met de defensie-gelden. Inzake de verdediging van het Nederlandse grondgebied stelde de bewindsman nog eens vast, dat de vaste wil bestaat het NAVO-gebied integraal te verdedigen. T.a.v. de financiële consequentie der defensie-inspanning merkte hij op, dat Nederland in vergelyking met zijn bond genoten een redelük aandeel levert. HjJ verwachtte, dat de volksvertegenwoordi ging het de regering mogelijk zal maken het herstel in de noodgebieden krachtig aan te pakken. Daarvoor zullen zeer grote bedragen nodig zijn. Deze zün niet af hankelijk van de defensie-uitgaven. Geen gelijkstelling tussen gods dienstige en humanistische ver zorging Het meest in het oog springende onder, werp bij de behandeling van de defensie begroting' vormde merkwaardigerwijs de kwestie van de geestelijke verzorging der militairen i.v.m. de aan het Huma nistisch Thuisfront verleende subsidie om 'bezinningsbijeenkomsten te doen houden waarvoor aan militairen bijzondere faci liteiten worden toegekend. De replieken waren hoofdzakelijk aan deze kwestie gewijd. De redenen van de beroering, die zy in katholieke lering heeft verwekt, zijn, zo constateerde de bewindsman bü de repliek, deels vervallen, deels berusten zy op misverstanden. ïlet was hem niet duidelylc, welke bij zondere voorrechten het Humanistisch Thuisfront zou genieten. Dit Thuisfront kan in het belang van Hervormde kerk bij 100 jaar kromstaf Geen anti-papisme bij eventuele bijeenkomsten of acties Het moderamen van de Generale Sy node van de Ned. Herv. Kerk is van plan richtlijnen te geven voor de houding, die in deze Kerk moet wordën ingenomen bij de viering van het eeuwfeest der hiër archie in Nederland. Het moderamen zal tevens publicaties over dit onderwerp doen verschijnen- „Het is ons gebleken", zo schrijft het moderamen, „dat verschillende kerkera- den en verenigingen zich hebben afge vraagd, of het ook gewenst was naar aan leiding van het eeuwfeest der ft.K. hiërarchie in Nederland, zoals dit rond om Hemelvaartsdag zal worden gevierd, tot 't houden van bijzondere bijeenkom sten of tot andere activiteiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor ge reed, in andere is men nog in het sta dium van overleg. Het moderamen der Generale Synode acht het gewenst, dat over dergelijke voornemens enig voorafgaand overleg met het secretariaat wordt gepleegd. Zo wel verwarring als dubbel werk kunnen op deze wijze het beste worden voorko men. In ieder geval moge er op worden aan gedrongen aldus dit schrijven dat alle activiteiten anti-papistische tenden- zen geheel weten te vermijden. Niet het negatieve geluid tegen Rome. maar het positieve getuigen voor de waarheid dient op de voorgrond te staan". militairen werkzaam zijn, maar dit be tekent geen gelijkstelling met de gods dienstige verzorging door de kerk genootschappen. Het bezoek aan de ■bezinningsbijeenkomsten van het Hu manistisch Thuisfront is gebonden aan bepaalde voorwaarden. De minderjarigen moeten de schrif telijke toestemming van ouders voogden hebben, terwijl militairen uit kerkelijke milieu's er niet aan mogen deelnemen, maar alleen zij. die uit drukkelijk verklaren humanist te zijn. De bewindsman beschouwt het Huma nistisch Verbond ook niet als de aan gewezen, organisatie voor de geeste lijke verzorging van buitenkerkelijken. Aan de bescherming der christelijke waarden wordt alle aandacht geschon ken- Bij de subsidieverlening aan de onder scheiden thuisfronten, dus ook het huma nistische, bindt de minister dan ook aan de voorwaarde, dat niet wordt ingegaan te gen de erkenning van christelijke waar den. Hij houdt zich ook voortdurend op de hoogte omtrent hetgeen op de huma nistische bezinningsbijeenkomsten wordt gedaan. Het aantal deelnemers hieraan wordt beperkt gehouden. Mr In 't Veld: Geen bezwaar tegen tegemoetkoming aan K. V.P. -standpunt In een persoonlijk onderhoud met pater Stokman had de minister reeds van bo venstaande tegemoetkoming aan het K.V.P.-standpunt blijk gegeven- De humanistische heer In 't. Veld (P.v.d.A.) bleek tegen deze tegemoetko ming geen bezwaar te hebben. Als op deze basis overeenstemming zou kunnen worden bereikt, dan zou dit door. hem en zijn politieke vrienden worden toege juicht. We willen de minister steunen om ten deze tot een bevredigende modus vivendi te komen, aldus de P.v.d.A.- woordvoérder. De heer Brandenburg (C.P.N.) die het Humanistisch Verbond beschouwde als een nieuwe kerk van de P.v.d.A. nam hem deze tegemoetkomende houding ernstig kwalijk. Hij eiste gelijke rechten voor gelovigen en ongelovigen. Het Humanistisch Verbond heeft vol gens de heer In 't Veld niet de pretentie de geestelijke verzorging voor buitenker kelijken te monopoliseren. Aan het missionneringswerk der Kerken t.a.v. deze groep wil hij geen strobreed in de weg leggen. Met, waardering citeerde de heer In 't Veld een artikel van pater dr van der Wey in het Eindhovens dagblad, waarin deze erkent, dat het Humanistisch Ver bond mensen hogèr op kan brengen en in zijn werk een verdienstelijke poging ziet t.a.v. mensen, die anders tot nihi lisme zouden vervallen. De heer Algra (AJR.) meende, dat de kwestie niet was opgelost door te on derscheiden tussen geestelijke verzor ging, uitgaande van de kerken en ethi sche welzynsverzorging, uitgaande var het humanistisch thuisfront. Dat de minister deze constructie van pater Stokman had overgenomen, oor deelde hij even begrijpelijk als princi pieel onjuist. Op de vraag van de heer Algra, of zijn .•ede van gisteravond niet formeel zowel als materieel één verloochening inhield van het standpunt van pater Stokman antwoordde de heer Ruijs de Beeren- brouck (K.V.P.) te geloven, dat pater Stokman zijn stellingen zou kunnen on derschrijven. Bredere opleiding van officie ren gewenst In overeenstemming met hetgeen de heer Algra betoogd had, was minister Staf van mening, dat 'getracht moet worden om tot een bredere opleiding dei- officieren te komen, Met verbetering dei- promotiekansen, zoals de. A.R.-sprelter had voorgesteld, moet men echter vol gens de bewindsman voorzichtig zijn. Voor het idee van carrière-planning was hij echter wel te vinden. Wat tenslotte de officiers-salarissen betreft, had men z.i. hier te maken met het algemene probleem der midden groepen. De salarissen dezer groepen worden door de regering in beschouwing geno men. Ook voor-de officieren hoopte h\j, dat dit spoedig zal gebeuren. Ad Int. Dat de publicatie van de Nederlandse tekst van het Europese verdedigings verdrag, thans, zoals gemeld, bü de Tweede Kamer ter goedkeuring inge diend, zo lang op zich heeft laten wach ten, heeft louter een Technische oorzaak gehad, aldus is ten departemente van Bui tenlandse Zaken nader toegelicht. Bij de ondertekening was namelijk slechts een niet-officiële tekst voorhanden. De daar na gemaakte Franse tekst bleek vele fou ten te bevatten en het nam vele maan den tijds in beslag om tot. een officieel gewaarmerkte Nederlandse vertaling te komen. Bij de onderhandelingen heeft de Ne derlandse delegatie in het bijzonder aan gedrongen op het vermijden van een al le krappe integratie, welke de militaire doeltreffendheid van de organisatie zou schaden, en verder op het behoud van een bepaalde controle door de nationale vertegenwoordigers ter behartiging van gerechtvaardigd nationale belangen, als mede op het totstandbrengen van een doeltreffende verbinding met de Noord- atlantische organisatie- Men meent te mogen constateren, dat deze Nederlandse verlangens in de tekst van het verdrag tot hun recht zijn geko men en dat een goed uitgebalanceerde verhouding tussen de nationale en de gemeenschappelijke bevoegdheden is ge schapen. T.a.v. de organen der Europese defen siegemeenschap wordt opgemerkt: Het is de taak van de „Raad van mi nisters" het beleid van het „Commissa riaat" en de politiek der regeringen met elkander in overeenstemming te brengen en verder heeft deze raad het recht van voorafgaande instemming met bepaalde handelingen en beslissingen, van initia tief tot het ti-effen van regelingen en tot het geven van bindende aanwijzingen. Het Commissariaat verzorgt de organi satie, de uitrusting en de administratie van de bij elkander gebrachte Europese strijdkrachten. De „Gemeenschappelijke vergadering" kan de leden van het Commissariaat tot collectief of individueel aftreden dwin gen en begrotingen wijzigen of verwer pen. Het. „Hof" heeft het toezicht op het optreden van de organen der gemeen schap en de naleving van het verdrag. Een „Commissie van rekeningen", be staande uit zes door de aangesloten lan den aan te wijzen vertegenwoordigers, heeft het recht om het gehele financiële beleid te controleren, een overeenkom stige taak als die van de Rekenkamer in het Nederlandse staatsbestel. Het ontwerp Het thans bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp inzake de Europese Defensiegemeenschap beslaat vijf artike len, n.l. betreffende het verdrag tot op richting van de E-D-G.; de overeenkomst betreffende de rechtspositie; het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G.; het pi-otoeol bij het NATO- verdrag nopens bijstandsverplichtingen van NATO t.o.v. de Ë.D.G.; en een alge mene maatregel van bestuur in verband met eventuele wetswijzigingen. De rege ring vraagt namelijk de bevoegdheid om in spoedgeval bij het vaststellen van al gemene maatregelen van bestuur voor de Eén jaar geëist De procureur-géneraal bü het Haagse gerechtshof heeft gisteren, conform het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, een jaar gevangenisstraf gecist, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftüd van drie jaar tegen A. van S., boekhouder in 's-Gravcnhage. Van S. was als boekhouder werkzaam bü de firma Groenewegen op Rozenburg. In de tijd van een jaar had hü blükens een accountantsonderzoek 14.000 ver duisterd. Van S. had verschillende dcbl- teurpostén, die betaald waren, laten open staan, alsof deze nog niet voldaan waren. Het ontvangen bedrag eigende hü zich dan toe. Het verduisterde geld gebruikte hij voor taxi's, dure borrels en sigaren. Hij meende zelf, dat het door hem ver duisterde bedrag 10.000 beliep. Appellant erkende de feiten. Hij was in hoger beroep gekomen omdat hij meende, dat bij de behandeling voor de rechtbank niet alle feiten duidelijk naar voren waren gekomen. Hij begreep niet hoe hij tot deze daad was gekomen en kon geen andere verklaring vinden dan in. „een roes" te hebben geleefd. Hij had voor het verduisterde geld ook nog meubelen gekocht en deze aan zijn werkgevers als schadevergoeding aange boden, maar toer) deze meubels zouden worden weggehaald, bleek dat zij reeds verdwenen waren. Als getuige werd een der firmanten Groenewegen géhoord. Deze verklaarde onder meer 2000 aan accountants te heb ben moeten betalen om de warwinkel, die Van S. in de boekhouding had aangericht, te laten ontwarren. De verdedigster pleitte clementie voor haar cliënt, die, naar zij zeidé, een zwak karakter had en gaarne de „grote mijn heer" speelde. Zij vroeg een straf gelijk aan die van het voorarrest. Uitspraak over 114 dagen. Uitvoering van het verdrag zo nodig af te mogen wijken van de geldende wet ten. Volgens de militaire bepalingen van het E.D-G.-verdrag worden bepaalde „nationale eenheden" buiten het E.D-G.- verband gehouden. Dit zün troepen, be stemd voor overzee, troepen voor de V. N., de lijfwacht van het staatshoofd, de koninklijke marechaussee en afzonder. lyk personeel voor diensten buiten de E.D.G. Ook de voor integratie bestemde onderdelen kunnen aan de E.D.G- wor den onttrokken in geval van onlusten op het grondgebied van de betrokken staat, onlusten in overzeese gebieden waarvoor de betrokken staat verantwoordelijk "is en voor speciale internationale opdrach- Door Vereniging van Nederl. Gemeenten (Van onze correspondent) De vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken aangeboden een ont werp van een politiewet. De vereniging beoogt hiermede een bijdrage te geven voor het reeds lang aanhangige politie- vraagstuk. Door de terzake tussen de departementen van Binnenlandse zaken en van Justitie bestaande controverse is dit vraagstuk welhaast onoplosbaar ge worden. Het ontwerp-politiewet wordt genoemd de uitkomst van een construc tief bgraad in gemeentelijke kring en beschreven als een me* nuchterheid en practische zin aanvaardbaar compro- Volgens het ontwerp zal er zijn A de gemeentelyke politie, B de gemeentelijke politie, gewestelijk georganiseerd; C de Rijkspolitie; D de Koninklüke Mare chaussee en E burgerlijke of militaire korpsen. Als regel zal elke gemeente een eigen politiekorps hebben; maar de Kroon kan gemeenten beneden 10.000 inwoners of met een bebouwde kom van heneden 5000 inwoners aanwijzen waarin de ge westelijke politie diénst zal doen. De gemeentepolitie staat onder bevel van de burgemeester; de gewestelijke politie onder de Commissaris van de Koningin. Het vergaan van de „Faustns" Staat der Nederlanden wil schadevergoeding Naar wij vernemen zal de Staat der Nederlanden dezer dagen de'dagvaar ding uitbrengen aan de Panameese re derij, die eigenares is van de „Faustus", die in de nacht van 6 op 7 November jl. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van deze redery bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Ja nuari verkocht. De eigenares van deze redery schijnen Grieken te zyn en wonen in Engeland. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en liet wegwerken van het wrak. LAMPING BOOD GELOOFSBRIEVEN AAN Ambassadeur A. Th. Lamping, de nieu we Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan president Theodor Heuss aangeboden. Met haar poes vast in de arm geklemd, is deze kleine uit Zierikzee in Rotterdam aangekomen. Tijdens de vloedgolf had het meisje haar lievelingsdier nog kunnen redden. Twee millioen gulden voor sckadekerslel (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag heeft de gemeenteraad een korte buitengewone raadsvergade ring gehouden, waarin de burgemeester mededeling deed van hetgeen van de zyde van de gemeente en van de burgerij is verricht met betrekking tot de wa tersnoodramp. Het aanbod van hulp hier ter stede was groter dan door de coördi nerende instanties kon w.orden aan vaard. Wat het opnemen van evacué's door Den Haag betreft, deelde de burgemees ter mede, dat aanvankelijk 4000 evacué's naar Den Haag zouden komen, waarvoor dan ook een apparaat werd opgebouwd. Dit aantal is vervolgens teruggebracht tot 2000 en later tot 700. Er zijn thans in Den Haag 607 evacué's geregistreerd. Inmiddels is bekend gemaakt, dat de af voer van evacué's op Rotterdam en de provincie Utrecht zal worden geconcen treerd. zodat Den Haag geen onderdak meer zou behoeven te verlenen. Daar de instructies telkens veranderen wilde de burgemeester het opvang- apparaat nog in stand houden, totdat of ficieel van de regering bericht is ont vangen, dat geen evacué's meer naar Den Haag zullen komen. De schade, welke Den Haag zelf door storm en water heeft geleden, wordt op ongeveer 2 millioen geschat. De schade is voornamelijk aangericht aan de Boulevard en de zeewering. Van de 9 a 10.000 vaten haring, welke van de kade bij de Scheveningse haven waren weggespoeld, is ongeveer de helft gebor gen kunnen worden. Namens de raad sloot de heer Smits kamp zich aan bij de door de burgemees ter gesproken woorden van. medeleven en mededogen met de door de ramp ge troffenen. Hij verzekerde, dat de Haagse burgerij niet bij die van andere gemeen ten zal achterblijven in offergezindheid en verzekerde, dat de raad zjjn volle steun en medewerking zal verlenen aan de door B. en W. genomen en nog te ne men maatregelen. De heer Smïtskamp eindigde met de bede, dat God allen, over wie droefheid Residentieorkest steunt getroffenen A.s. Zondag zal een herdenkingsconcert voor de watersnoodslachtoffers gehouden worden waarvoor dirigent en orkestleden zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld en waarvan de opbrengst geheel ten goede van genoemd doel zal komen. 1-Iet programma is samengesteld uit de Ouverture Cariolan van Beethoven, diens Vioolconcert benevens het Vioolconcert van Brahms, te spelen door de beide con certmeesters van het R.O. 1-Iet aangekondigde concert, van he! Franse Orchestre National zal doorgang vinden gezien de omstandigheid dat de •leden en dirigent van dit orkest hun gage geheel Ier beschikking hebben gesteld. Bovendien zal bij die gelegenheid een schilderstuk van een hedendaags, Frans schilder worden aangeboden. VERBINDING DORDRECHT-GOR1NCHEM HERSTELD Van af hedenmorgen acht uur rijden weer voorlopig slechts tijdens dag licht treinen op 't baanvak Dordrecht Baanhoek. De bedoeling is deze trein dienst op een autobusdïenst tussen Baan hoek en Gorinchem te doen .aansluiten, waarmede de verbinding DordrechtGo rinchem is hersteld. I. In verband mét de reacties, die publiek en pers hebben laten horen n.a.v. de Bredase ontvluchtingen, kan men zich afvragen, of het eigenlijk niet eén gelukkige omstandigheid moet genoemd worden, dat de behandeling vim onze gevangenen en speciaal de nieuwe koers in dit opzicht weer eens in de belangstellingssfeer van ons volk is getrokken. In liet algemeen gesproken kan die belangstelling zeer nuttig zyn en in zekere zin kan ze zelfs moeilijk gemist worden. De wijze toch, waarop een land zijn gevangenen behandelt, is niet uitsluitend een aangelegenheid van de overheid en enkele penitentiaire deskundigen en criminologen. Zij is een zaak, die het gehele volk aangaat en het zou jammer zijn, als dit er onverschillig tegenover kwam te staan. Want de gehele rechtsgang t.a.v, de delinquenten, waarvan de penitentiaire behandeling een onderdeel vormt, behoort te beantwoorden aan en mede gedragen te worden door het rechtsgevoel der gemeenschap, waaruit die delinquenten voortkomen. Deze heeft er daarom ook een recht op te weten, wat er in onze gevangenissen omgaat. Het is ook minder gezond, als hier een te grote divergentie zou gaan groeien tussen de opvattingen van het publick en die der overheid. Bovendien is het voor de gevangenisautoriteiten en functionarissen even on prettig te moeten werken in de onzekerheid, of hun optreden wel de instemming heeft van het volk, als het voor datzelfde volk weinig bevredigend moet zijn te leven in de overtuiging, dat de gedetineerden behandeld worden op een wyze, die zfjn goedkeuring niet kan wegdragen. Daarmee is niet gezegd, dat de volksröactïe altijd ill alle opzichten een be trouwbare gids is, waardoor men zich blindelings kan laten leiden. Zij kan in bepaalde omstandigheden en bij hevige emoties ook wel eens verschynselen van minder beredeneerde neigbigen vertonen en daarmee in het licht stellen, dat een zekere voorlichting zo nu en dan niet overbodig is. Nu de eerste stormen n,a,v, de Bredase gebeurtenissen een beetje geluwd en de tijd voor rustige bezinning meer rijp schynf, te worden, is het daarom misschien wel goed bepaalde volksreacties eens onder de loupe te nemen en na te gaan, wat daaruit te leren valt. Het zal wel aan weinigen ontgaan zijn, hoe opvallend de eerste gx-ieven gericht waren tegen de z.g. „verzetjes" en versnaperingen, die men de gedeti neerden speciaal met het oog op de Kerstdagen te Breda bleek bereid te hebben. Daarom liepen de uitingen van verontwaardiging aanvankelijk vooral uit op scherpe protesten tegen wat men een „verwennen en vertroetelen" van de gevangenen noemde. Men wenste een strengere en straf fere behandeling, vooral voor deze po litieke delinquenten; en drong er op aan, dat het op korte termijn uit moest zijn met het „herenleventje", dat zij in hun „luilekkerland" genoten. Men sprak zelfs van een „bijna onbegrensd aantal ontspanningsgelegenheden", die in het leven zouden geroepen zijn om hen „zoet te houden". Sommigen gingen bij hun roep om een strengere behandeling zo ver, dat ze het barbaarse en wrede optreden van de nazi's en N.S.B.ers in de concentra tiekampen min of meer als een voor beeld ter navolging stelden en de in druk gaven, dat onze overheid het ook maar in die richting moest zoeken voor de politieke misdadigers. Wat het voedsel betreft werd o.a. herinnerd aan de „rauwe zuurkool en knolrapen", die men zelf in de kampen als kerstdiner had voorgezet gekregen. Iemand, die opmerkte, dat het de meeste politieke gevangenen in de be zettingstijd niet eens gelukt was tijdig een kerstgroet uit de cel de vrije we reld in te smokkelen, maakte zelfs de indruk met een zeker heimwee naar die tijd terug te zien, door ei- de ver zuchting aan toe te voegen: „Er is een en ander veranderd sindsdien, dunkt ons". Ik kan mij moeilijk voorstellen, dat de schrijver dezer regels, als hij ze nu nog eens overleest, er zelf niet verwon derd over zal staan, dat hij op die xtit- roep het woord „gelukkig" met een paar uitroeptekens niet heeft laten vol gen. Maar ook anderen, die zich op het vooi'beeld hunner vijanden beriepen om onze penitentiaire behandeling te verzwaren, zullen zich achteraf wel enigszins de ogen uitwrijven, dat ze zich in een eerste opwelling zo ver galoppeerden. Want zij vergaten, hoeveel onze va derlandse helden er voor over gehad hebben om die van boven af georgani seerde rechtsverkrachting te bestrijden en onze eigen rechtsopvattingen te doen triompheren. Wat zou er van het laatste terecht komen en waarin zou onze maatschappij van die der nazi's en N.S.B.ers nog verschillen, als zelfs onze overheid hun methoden ging na volgen en de gruwelen onze landgeno ten destijds aangedaan, volgens het principe „kwaad met kwaad vei'gel- den", zou gaan verhalen op de politie ke en oorlogsmisdadigers ónzer ge stichten? Het is merkwaardig, hoezeer die ver- geldingsdrang bij de eerste reacties op „Breda", ook bij hen, die zich niet op het nazi- en N.S.B.-beleid beriepen, op de voorgrond is getreden. En dan nog wel als een drang, welke de vergelding voor de misdaad bij gevangenen niet beperkt ziet tot de vrijheidsbeneming zelf, maar welke door het onttrekken van allerlei ontspanning daaraan nog ander leed wil. toevoegen, dat aan de vrijheidsberoving zonder meer niet be hoeft vast te zitten. Natuurlijk brengt de tenuitvoerleg ging' van de gevangenisstraf ook nog zekere beperkingen wat betreft de be wegingsvrijheid in het gesticht met zich mee, omdat de instandhouding of Veiligstelling der Vrijheidsberoving dit vraagt. Deze kunnen natuurlijkerwijze door de betrokkenen reeds als een kwelling aangevoeld worden, maar zijn nu eenmaal noodzakelijk en inhaerent aan de vrijheidsberoving. Men heeft echter niet het recht om daaraan nog andere onnodige kwellingen toe te voegen, 'ook niet bij wijze van straf, want dat heeft de rechter iiiet opge legd. Wie derhalve een dergelijke verzwa ring der vrijheidsstraf wensen, zien over het hoofd, dat daarin iets onrecht matigs zit, hetwelk het begrip „vergel den" gevaarlijk dicht dat van „terrori- satie" en wraakneming doet naderen. Bovendien is het i.v.m. boven aan gehaalde reacties misschien ook wel goed er op te wijzen, dat de vrijheids ontneming zelf en de daarvoor nood zakelijke beperkingen der bewegings vrijheid in de gevangenis ook afge zien van de sociale discriminatie, die aan deze straf vastzit in het alge meen voor de 'betrokkenen op zich al een onaangenaam ingrijpen betekent. Men behoeft daarom niet zó bang te zijn, dat het verblijf in een gevangenis zeker niet als het gaat over een langdurige straf zo gemakkelijk tot een „pretje" kan gemaakt worden. Dit laatste bewijst trouwens iedere, ont vluchting opnieuw en de Bredase ont snappingen moeten dit wel bij uitstek gedaan hebben, als het aantal ontspan ningsgelegenheden daar werkelijk vrij wel onbeperkt was. Want niettegenstaande volgens zekere beweringen de „verzetjes" er zelfs zo talrijk waren, dat „niemand in de vrije maatschappij er de tijd voor zou hebben", gekozen de gedetineerden toch die vrije maatschappij en zelf een ietwat onze kere en minder plezierige vrijheid boven alle amusement en vermakelijkhe den in de gevangenis. Zij gaven dan daar mee wel een sterke waarschuwing, dat men over de aangename kanten van de vrijheidsberoving niet te gering moet denken. Men tracht er zich aan te ont trekken, ook al worden er geen andere bezwaringen, maar zelfs aanlokkelijke verlichtingen aan toegevoegd. Overigens blijft natuurlijk de vraag, of het Werkelijk zo'n vaart heeft gelopen met het verwenningsregiem. Terecht is in latere, meer bezadigde perscommentaren er op gewezen, dat men er wel een eigen aardige denksport op moet nahouden om verband te zien lussen hét ontvluchten en het verwennen van gevangenen. Tenzij 'l té veel aan ontspanning op de dutu- heeft geleid tót grote verveling moet voorshands worden aangenomen, dat in tegenstelling met kwelletij een zachtzinnige behande ling er eerder op afgestemd is om de ge detineerden in het gesticht te houden dan om ze daaruit weg te doen lopen. Ontbreken van schuldbesef Om de verweriningstheorie rh.b.t, de politieke délinquenten te staven, heeft men zich ér ook op beroepen, dat het bij brengen van schuldbesef in dé meeste ge vallen bij hen heeft gefaald. Gesteld dat dit laatste juist is voor de buitenstaanders nog al moeilijk te be oordelen dan heeft men niet alleen te bedenken dat het hier ook over een bij zondere soort van erimineiiteit gaat, maar ook nog te bewijzen, dat dit ontbreken van schuldbesef een gevolg moet zijn van verwenning. Het is immers ook wel moge lijk dat dit versohynsel is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de betrokkenen te recht of ten Onrechte verbitterd zijn over de wijze waarop zij door de rechter, enz; behandeld' zijn. 1 Voor de persoonlijke gesteltenis van de gevangene bewijst een ontvluchting direct niets meer dan dat in hem zoals laatst in een Amerikaanse tijdschrift xverd opgemerkt „een gezonde drang naar de vrijheid is blijven bestaan,, die niemand kan kwalijk nemen". Inderdaad, dit is 'n normale natuurlijke drang, de mens, aan geboren en doorgaans zó sterk, dat juist daarom de ontneming der vrijheid op zich reeds een voldoende afschrikkende en ge schikte Strafmaatregel blijft- Maar daar om is een ontvluchten als resultaat van een penitentiaire behandeling gezien op zich nog een gezonder teken dan een er blijk van geven, dat men de moed ver loren heeft om verder te leven. Recht op menswaardig bestaan Natuurlijk moet dié behandeling geen verwennerij zijn, maar evenmin tot ver bittering aanleiding geven. Daarom heeft men te bedenken, dat binnen de perken, die noodzakelijk zijn voor de veiligstel ling der vrijheidsstraf, de gedetineerden het recht behouden op een menswaardig bestaan^ Dit impliceert dat de noodzake lijke beperkingen dragelijk woi'den ge maakt, ook door een redelijke ontspan ning. Daarom moet er ook het nodige voor gedaan worden, dat de gevangenen niet psychisch en geestelijk verkwijnen'of tot wanhoopsdaden worden gebracht, zoals die bij langgestraften in de vorm van zelfmoorden kunnen vóórkomen. Wat deze kant der penitentiaire be handeling betreft mogen we niet vergeten, dat ook misdadigers onze medemensen blijven en au fönd van óns alleen zijn onderscheiden, doordat zij als oplossing voor hun maatschappelijke problemen 'n weg kozen, waardoor zij in conflict met de maatschappij kwamen. Dat verder die maatschappij ook niet in alle opzichten volmaakt is en dat er fouten en gebreken aan kunnen kleven, waarvoor óók wij verantwoordelijk zijn. Dat dezë milieu factoren voor een niet onbelangrijk deel een verklaring kunnen bieden en ook aansprakelijk zijn voor vele maatschap pelijke ontsporingen, zodat het inderdaad wat schijnheilig aandoet de schuld steeds meer op het individu af te schuiveri. Cri minaliteit is steeds evenals elk onmaat schappelijk gedrag een bilateraal ver schijnsel, waarvoor de oorzaken deels bij het individu, deels aan de kant van de maatschappij kunnen liggen. Tenslotte móeten we er nog aan denken, dat een grote meerderheid van gevange nen na een zékere tijd weer naar de vrije maatschappij terugkeert en dat we hen dan weer als medeburgers in onze samen leving moeten kunnen opnemen. En voor de levenslang gestraften geldt zelfs, dat zij behalve mens ook nog lid van onze volksgemeenschap' blijven, of wij hen als zodanig erkerinen of niet. Er zijn daarom vele redenen van recht, menselijkheid en sociaal belang öm niet toe te geven aan de aandrang, ti.a.v „Breda" van sommige kanten uitgeoefend, om voor de politieke delinquenten en oor logsmisdadigers en evenmin voor an dere categorieën van gedetineerden de vrijheidsstraf te gaan verzwaren door hun ook vormen van ontspanning en materiële afleidingen le ontzeggen, die dé tenuit voerlegging van die straf niét in gevaar brengen. Hoe goed bedöêld ëri begrijpelijk die opwellingen misschien in dé omstan digheden mógen geweest zijri, zij mani festeerden onjuiste opvattingen ovér het wezen der Vrijheidsstraf. dr H. van Róóy O.F.M. is gekomen, móge 'troosten en ons land voor verdere rampen moge sparen. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna het gevraagde crediet van 2 mil lioen voor herstelwerkzaamheden toege staan, Presentiegeld voor Rampen- fop. ds De gemeenteraadsleden hebben her hun over de gisteren gehouden raadsver gadering toekomende presentiegeld te. beschikking gesteld van het Rampen fonds. Minister Staf heeft, zoals men elders in dit blad kan lezen, in de Eerste Kamer meegedeeld, dat drie soldaten en twee le den van het Marinepersoneel bij de hulp verlening in het rampengebièd zijn omge komen of worden vermist. De bewindsman noemde geen namen, doch uit andere bron vernamen wij, dat Zondag de dpi. soldaat E. Kazan uit Am sterdam van het regiment zware luc-ht- doelartillerie Waalhaven in de strijd tegen het water het leven, heeft gelaten. Bij dit zelfde ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist, n.l. de dpi. soldaten N. Berg uit 's-Gravenhage en A. Zwarte uit Delft. De namen van de mari nemensen zijn niet bekend. Een zesde slachtoffer wordt in de omgeving van Fij- naart vermist. Het is de soldaat van het corps commandotroepen J. E. Wïllemsen uit Didam. O. L. Heer als evacué „Wij hebben O. L. Heer als evacué bij ons in huis gekregen", zo ver telde ons vanmorgen met onttoe- ring de Overste van het Una Sancta- huis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam. Vannacht hadden daar twee men sen van de E.H.B.O. aangebeld. Ze kwamen uit Oude- Tonge en brach ten een grote ciborie mede vol met H. Hosties. Op verzoete van de pas toor hadden zij deze heilige last :n veiligheid gebracht, want de' pas toor zelf wilde zijn parochianen nog niet verlaten en was in zfjn zo vre selijk beproefde parochie gebleven. De twee mannen, die het zich een buitengewone eer rekenden om, zo als zij zeiden, O. L. Heer als evacué te mogen overbrengen, waren met een marinevaartuig naar Rotterdam vervoerd. De sport steunt liet Rampen-fonds Deens nationale elftal ivil komen voetballen Naar \vy vernemen heeft de heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense "Voet balbond, een telegram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hy uiting geeft aan zyn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Tevens biedt hi} aan een wedstrijd in Nederland te spe len ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekda gen tot de week die 28 Maart eindigt, zyn hiervoor, wat de Deense Voetbal bond betreft, beschikbaar. Maandagavond 9 Februari a.s. wordt op de Hoky in Den Haag een ijshockeywed- strijd gespeeld tussen HHYC en de Ijsvo gels ten bate van. de slachtoffers van de watersnood. Tot datzelfde doel worden door de afd. Noord-Holland van de Ned. Wandelsport Bond op Zaterdag 7 en Zon dag 8 Februari a.s. wandeltochten gehou den. De wedstrijd Ajax-Blauw Wit die Woens dagavond in het Olympisch. Stadion zou worden gespeeld is niet doorgegaan; In dien het competitie-program van de KNVB voor Zondag 8 Februari vervalt, zal Ajax-Blauw' Wit op die dag in het Olympisch Stadion worden gespeeld.' ADOPTIE De Vereniging van Nederlandse Ge meenten is bereid ten dienste van de gemeenten alles te doen wat nodig is. De Vereniging ziet op het ogenblik een con crete mogelijkheid, namelijk door bij adoptie van gemeenten de helpende hand te bieden. De leden der vereniging wor den opgewekt aan deze adoptie op grote schaal deei te nemen. Teneinde hierbij zoveel mogelijk te coördineren verzoekt zij de gemeenten, haar bereidheid tot hulp verlening aan getroffen gemeenten aan het bureau der vereniging in Den Haag kenbaar te maken. Ook voor het „uitle nen" van gemeentepërsoneel aan getrof fen gemeenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling verlenen. POSTTYOOR GEëVACUEERDEN Adresvermelding van afzender noodzakelijk De PTT verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan wor den, zal aan de afzenders worden terug gezonden, teneinde deze niet in onzeker heid le laten omtrent het lot van de ver zonden stukkeii. Het vernielden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nóg meer nodig dan anders. PRINS BERNHARD GEINSTALEERD Prins Bernhard is gistermiddag in het ministerie vari Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerd als voorzitter van het Natio naal Rampenfonds, in tegenwoordigheid van o.a. de ministers Beel en Van Thiol. Het bestuur van het Nationaal Rampen fonds heeft, terstond zijn werkzaamheden aangevangen. PRESIDENT SUKARNO OVER DE RAMP President Sukarno heeft. Dinsdag in Makassar zijn leedwezen met de raran in Nederland uitgesproken, De president, die op het ogenblik een reis maakt donr Gelebes en Borneo vei'klaarde. dat bij de gevoelens van leed en smart het Indone sische Volk geert politieke geschillen kent. PENNING WATERSNOOD 1953 De Vereeriiging voor penriingkunst heeft besloten éen penning uit te geven, die de Watersnood 1953 tot oiiderWerp heeft. De penning wordt élgeméën yérkiijgbaér ge steld en de netto-opbrengst zal tér Üë- hikking van het nationaal rampenfonds Worden gesteld. Prof, L. O. Wenckeibacb is bëreïd gevonden het ontwerp.hiervóór te maken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4