Overal in 't noodgebied helpen Land- en Zeemacht Amsterdam geeft half millioen Rotterdam zag leed en ellende Vele duizenden militairen en meer dan 100 marinevaartuigen ingeschakeld Extra verstrekkingen Dulles en Stassen bezoeken Nederland Schaatsers rijden in Noorwegen voor het Rampen-fonds GETROFFEN NEDERLANDERS NAAR AMERIKA? Stavenisse zwaarst getroffen gemeente FRANKRIJK blijft niet achter Wederopbouwplannen (kosten zestig millioen) aangenomen Goed werk van Amsterdamse expediteurs Katwijkse loggers losten kostbare lading aan de Parkhaven DE MAASBODE DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Nadat reeds gedurende de eerste dag van de ramp en in de nacht van 1 op 2 Februari in vele bedreigde plaatsen duizenden Nederlandse mili tairen van de Kou. Landmacht een aandeel hadden geleverd in de hulp verlening en de bestrijding van het water, is men in de loop van de Maandag tot een meer georganiseerde hulpverlening kunnen overgaan. Aanvankelijk was hel: initiatief veelal aan de garnizoenscommandanten en onderdeel- commandanten overgelaten, doch spoedig werd door de volledige inschake ling van Land-, Zee- en Luchtmacht onder de staf Ned. Territoriale bevel hebber tot coördinatie van de hulpverlening overgegaan. Hieronder geven wij een globaal overzicht van de hulp welke vanwege de Koninklijke Landmacht is verstrekt. Het totale aantal ingezette militairen van de K. L. wisselt natuurlijk voortdurend, maar het schommelt steeds tussen de 10 en 20.000. vaarklaar lagen naar het getroffen gebied werden gedirigeerd. Thans zijn 100 motorvaartuigen van de Kon. Marine reeds bij het reddingswerk betrokken of daarheen onderweg. Nog 22 motorvaartuigen worden gereed gemaakt. De grootte der vaartuigen varieert van 500 ton tot kleine motorboten. Een compleet overzicht van de dislocatie der vaartuigen kan thans niet worden ge geven. daar hun bezigheid in vele geval len door plaatselijke omstandigheden wordt beïnvloed. Zo bevindt b.v. de Hr Ms „Abraham van der Hulst" (500 t.) zich in het Krammer bij Zierikzee en Burgsluis voor evacuatie. De officier belast met hulp bij watersnood, kapt. ter ze^ W. van Duim, Dinsdag waren van de Ie militaire af deling bijna 5000 militairen rechtstreeks bij de hulpverlening betrokken. Een aan deel hierin hadden o.m. troepen van het regt. zware LUA-Rhenen uit 's-Graven- hage, die bij Den Helder, Rozenburg, Heenvliet en Abbenbroek meehielpen. Genie-detachementen uit Soesterberg werkten bij 's-Gravendeel, Spijkenisse, Heenvliet en Oud-Beijerland; genie uit Gorinchem bij Hardinxveld, de verbin dingstroepen uit Utrecht bij Stolwijk en het regt. Technische troepen uit Utrecht bij Middelharnis. Een groot contingent van de inten dancetroepen uit Amsterdam arriveer de te Dirksland, terwijl de LUA uit Bus- sum bij Rockanje werd ingezet. De Kon. Marechaussee had een aandeei bij Rot terdam en Abbenbroek, terwijl de AAT en de vaartuigendienst. van de KL overal rond en op het water op volle toeren werkten. In de 3e militaire afdeling zijn direct in het noodgebied detachementen geplaatst, die in ploegen elkaar steeds afwisselend, overal behulpzaam zijn waar hun dit wordt opgedragen. Zo levert het korps Commandotroepen u't Roosendaal zijn aandeel bij Kruiningen, Fijnaart. Lage Zwaluwe en Waspik. Het lste en 2e regt. Genie Troepen werkt bij Steenbergen. Rilland Bath. Heiningen, Zevenbergen, Wagenberg, Almkerk, Dus- sen, Terheijden en Zevenbergschen Hoek. Jonge militairen iveerden zich flink Bijzonder flink hebben zich ook ge weerd de jonge militairen van de onder- «fficiersschool uit Weert die na een tien- nrige tocht uit België met 300 man in de omgeving van Terneuzen hun steentje bijdroegen. Het regt. LUA-Waalhaven uit Breda werkt bij Fijnaart en Klundert. De ar tillerie-school uit Breda helpt bij Lage Zwaluwe, Zevenbergen, Sprang-Kapelle, Hank en Standdaarbuiten. Een belang rijk aandeel In dit gebied hadden van het begin af aan reeds onderdelen behorende tot de 33ste regt. gevechtsgroep, ge legerd te Oirschot. Grote detachemen ten zijn ingezet bij Steenbergen, Hoofd plaat, Waalwijk en omgeving, en Fijn aart. Het regt. LUA-Kornwerderzand is bij Halsteren in actie. Het regt. veldartil lerie Prins Frederik werkt met detache menten bij Bergen op Zoom, Rilland Bath, Halsteren. Dit regt. heefi met be hulp van zijn - „high speed tractors" (rupsvoertuigen, waarin de motor hoog is ingebouwd) .uit overstroomde delen i7fl Brabants Noordwesthoek talrijke mensen uit hun benarde positie kunnen bevrijden. Voorts werken aan het water front troepen mee van het regt. Menno van Coehoorn uit Maastricht, die zich weren bij Krabbendijke, terwijl het regt. Chassé uit Grave in de omgeving van Rucphen een evacuatiekamp heeft inge richt. De AAT uit Tilburg verricht overal zijn diensten. Het regt. Stoottroe pen helpt bij Moerdijk en Lage Zwaluwe. Van het derde regt. Genietroepen ge legerd in Wezep zijn eveneens grote af- 'delingen met zwaar materiaal naar het noodgebied gedirigeerd. Het ligt voor de hand. dat het civiele gezag graag gebruik heeft gemaakt van het bij de genie, de technische dienst en de artillerie aan wezige zware materiaal. Tweeduizend marine mensen Ook het Marinepersoneel werd bij het aanbreken van de noodtoestand onder be vel van commandant Zeemacht Nederland opgeroepen en ter beschikking gesteld van de plaatselijke militaire autoriteiten. Thans is ca 2000 man van de Koninklijke Marine bij het reddingswerk ingeschakeld. Tevens werd onmiddellijk begonnen mei het gereedmaken van alle voor bet red dingswerk beschikbare kleine vaartuigen van de Kon. Marine. De rijkswerf heeft hieraan tot nu toe nacht en dag voort- gewerkt, Reeds op Zondag konden de vaar tuigen die zich bevonden in inrichtingen der K.M. nabij het rampengebied worden ingezet, terwijl de vaartuigen die elders Voor hulpverlenende militairen De minister van Oorlog heeft goed gekeurd, dat militairen, die daadwer kelijk optreden in de noodgehieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. bevindt zich met zijn staf aan boord van een mijnenveger in het rampengebied na bij Zierikzee. In totaal zijn 12 mijnenvegers ingescha keld. Sinds 2 Februari is het zwaartepunt van de activiteit verlegd naar Schouwen- Duiveland en Stavenisse. Om deze reden werden o.a. 4 sleepboten met 9 motorvlet- ten van de K.M. naar Zierikzee gezonden. Andere plaatsen waar marinevaartuigen in actie zijn, of zijn geweest, zijn Vlissin- gen, Kruiningen, Middelharnis, Zuidland (geëvacueérd), Wemeldinge, Hansweert, Burgesluis, Den Bommel (geëvacueerd), Galatheapolder, Stellendam. Hellevoet- sluis, -Numansdorp, Wissekerke. Kortgene, Wolphaartsdijk, Oudelande, Ellenwoutsdijk en Bruinisse. Volledig kandeze opsom ming uiteraard niet zijn. Op audiëntie bij de Naar rampgebied Duizend man rijks politie De ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1.000 man rijks politie uit het niet. getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden in gezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere versterking no dig zou hebben en deze niet meer gevon den zou kunnen worden in de rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaatsvinden uit. de gemeen tepolitie. Daartoe zullen dan tijdig overleg tussen de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken aan wijzingen worden gegeven, zodat zelf standige aanbiedingen aan de noodgebie- den uit gemeenten met gemeentepolitie hoezeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen te blijven. Oproep tot de landbomvers Sta „vacantiedag" af! Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de wijze, waarop op korte termijn in het agrarisch bedrijfsleven de door de Stichting van de Arbeid voorgestelde maatregelen ter voorziening in de ont stane nood kunnen worden verwezenlijkt. Men heeft zich daarbij gerealiseerd, dat het verrichten van overwerk ten bate van het Nationaal Rampenfonds in de land bouw in deze tijd van het jaar niet wel mogelijk is.. Mede daarom gaan de ge dachten van het dagelijks bestuur van te Stichting voor de Landbouw uit naar een oproep tot het ter beschikking stel len van de waarde van één vacantiedag. Voor de vaste arbeiders zou dit kunnen worden gerealiseerd via de werkgever, die te zijner tijd de vacantiedag zou moe ten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking stelt van het Na- Koningin Gisteren is officieel het programma bekend gemaakt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor Wederzijdse Veiligheid (MSA), Harold E. Stassen, deze week tijdens hun bezoek aan Nederland zullen afwerken. Zij zullen onder meer in Den Haag door Koningin Juliana in audiëntie ontvangen worden en besprekingen voe ren met vertegenwoordigers van de Ne derlandse regering. Minister Dulles en de heer Stassen zijn Vrijdag uit Washington vertrokken voor een oriëntatiereis door West-Europa. Het doel van hun reis is het verzamelen van gégevens en niet het nemen van be slissingen of het doen van toezeggingen. Volgens de bestaande plannen zuilen de beide vertegenwoordigers van de nieuwe Amerikaanse 'regering Vrijdag morgen kort na tien uur met het privé- vliegtuig van president Eisenhower uit Bonn op Schiphol arriveren. Het vlieg tuig wordt bestuurd door majoor Wil liam Draper, piloot van de president en adjudant bij de luchtmacht. Tot het gezelschap behoren ook Dou glas Mac Arthur, een hoge ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Roderic L. O'Connor, Dulles' advi seur, en Robert E. Matteson, de naaste medewerker van Harold Stassen. Op het vliegveld zullen zij begroet wor den" door de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en het hoofd van de spe ciale missie voor economische samen werking van de MS.A, de .keer. Clarence E. Hunter. Zij vertrekken daarop per auto naar Den Haag, waar de heren Dul les en Stassen de gast zullen zijn van ambassadeur Chapin. Om 12 uur 's middags zal de ambassa deur de heren Dulles en Stassen in het paleis aan het Lange Voorhout voorstel len aan H.M. de Koningin. DIPLOMATEN VLOGEN BOVEN RAMPGEBIED Met ontsteltenis hebben de diplomatie ke vertegenwoordigers van een veertig tal landen gisteren vanuit de lucht waar genomen van welke enorme afmetingen de ramp is, die de immer gevaarlijke en verraderlijke watervijand ons land heeft toegebracht- Door hen heeft gisteren de gehele wereld gezien, hoe dit kleine, lage land aan de zee, thans opnieuw werd ge slagen en bloedt uit duizenden wonden. De vertegenwoordigers van deze ruim veertig landen in ons land, waren even als wij die Zondagochtend opgeschrikt. Zij volgden in deze dagen de nieuwsbe richten, welke door persbureau, krant en radio werden verspreid. Zij wisten dat het verschrikkelijk, meer dan verschrik kelijk was. Maar niet een was er. die gisteren na deze vliegtocht niet nóg meer onder de indruk was- Goede wil overwint alle handicaps OSLO, Woensdagavond.; Op initiatief van een der bladen uit Oslo zou Woensdagavond in het Bislet- stadion een internationale wedstrijd worden gehouden, waarvan de netto opbrengst bestemd zou zijn voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden in Nederland. Maar de Noorse schaat- senrijdersbond kon zich met deze wed strijd, die niet op de kalender voor kwam, niet verenigen. Wel hebben d< Noorse officials in beginsel zich bereid verklaard, na de Wereldkampioenschap pen een datum vast te stellen voor een benefietwedstrijd in het Bisletstadion te Oslo, mogelijk 20 Februari. Toen nam de ijsclub van Sandefjord het initiatief over. Dc voorzitter stelde voor. dat Kees Broekman, Anton Ilui 4- kes en Wim van der Voort Vrijdagavond in Sandefjord zouden rijden en dat dc gehele opbrengst ten goede zou komen aan de getroffen gebieden in Nederland. In verband met het feit, dat de Neder landers Zaterdagmiddag te Avesta, be noorden Stockholm, in de landenwed- strijd tegen Zweden moeten starten, moesten er heel wat reismoeilijkheden worden opgelost. Immers, de club van Sandefjord stelde voor, na de wedstrijd Vrijdagavond met een taxi over 150 km. de Nederlandse rijders terug te brengen naar Oslo. Zaterdagochtend zouden de jongens dan per vliegtuig, dat eveneens door Sandefjord zal worden betaald, van Oslo naar Stockholm reizen; en dan gaat het verder per trein naar Avesta, waar onze landgenoten nog juist op tijd kunnen arriveren voor de landenwed- strjjd tegen Zweden. Zo trokken Kees Broekman, Wim V3n der Voort en Anton Huiskes Woensdag van Hamar naar Tonsberg, ten Zuiden van Oslo gelegen, waar de plaatselijke club elk seizoen een belangrijke wedstrijd organiseert en waaraan onze landgenoten nu op doorreis naar .Sandefjord deelna men. Kornel Pajor, de 30-jarige ex-Hongaarse architect, die enkele jaren geleden te Da- vos het wereldkampioenschap behaalde, was er ook; hij is overigens aan zijn laat ste wedstrijdseizoen bezig. Maar toen de voorzitter van de ijsclub van Sandefjord vroeg of hij op de wedstrijden ten bate van de getroffen gebieden in Nederland wilde uitkomen, zegde Pajor spontaan zijn medewerking toe. Er stond te Tonsberg een stevige wind in de lengterichting van de baan, waar door geen snelle tijden het ijs bevond zicht echter in prima conditie konden ..•orden gemaakt; de temperatuur was 5 graden beneden het vriespunt. De uitslagen van de eerste dag (ook deze wedstrijd is een tweedaagse) luiden: 500 M.: 1 Finn Hodt (Noorw.) 43 sec,; 2 Roald Konsmo (Noorw.) 43.7; 3 McNama- ra (V.S.) 44,3; 4 Anton Huiskes (Ned.) 45,1; 5 Kees Broekman (Ned.) 45,8; 6 Tom See- berg (Noorw.) 45,9; 7 Wim van der Voort (Ned.) 46,2; 8 Odd Pedersen (Noorw.) 46,4; 9 Hans Haugen (Noorw.) 46,5; 10 Kornel Pajor (Zweden) 46,6. 3000 Meter; 1 Kees Broekman 5 min. 0.08,8 sec.; 2 Anton Huiskes 5.11,8; 3 Finn Hodt 5.13,9; 4 Ooeïsteln Vassdal (Noorw.) 5.15,1; 5 Hugne Pettersen (Noorw.) 5.15,2; 6 Yng- var Karlsen (Noorw.) 5.15,4; 7 en 8 Mc Namara en Odd Pedersen 5.16,9; 9 Leif Dyngeland (Noorw.) 5.18,0; 10 Rolf Svend- sen (Noorw.) 5.18,7. Wim van der Voort werd twaalfde in 5.24,3; Pajor bezette de dertiende plaats in 5.28,7. Na de. eerste dag is de stand: 1 Finn Hodt 95.317 pnt; 2 Anton Huiskes 97.067 p.; 3 McNamara 97.117 p.; 4 Kees Broekman 97.267 p.; 5 Odd Pedersen 99.217 p. Wim van der Voort nam het 100.250 p. de acht ste plaats in. De wedstrijden worden Donderdag te Tonsberg voortgezet; Vrijdag volgen dan die in Sandefjord. Daarna zal in de ambtswoning van de *io"aal Rampenfonds. Voor de losse ar- ambassadeur de lunch worden gebruikt. beiders zou hetzelfde kunnen worden he- In de namiddag zullen de heren Dulles en Stassen een bespreking hebben met minister-president Drees en de ministers Beyen en Luns. Tenslotte wordt de gas ten door de ministers Beyen en Luns in de woning van eerstgenoemde een diner aangeboden. De hoge bezoekers zullen vermoedelijk Zaterdagmorgen om 8.30 uur Den Haag verlaten en om 9.45 uur per vliegtuig van Schiphol naar Brussel vertrekken. beïdérs zou hetzelfde kunnen worden be reikt door het ter beschikking stellen van enige vacantiebonnen ter waarde van één dag loon'. Voor de nadere uitwerking en organisa tie van deze maatregel, die in beginsel door het dagelijks bestuur -van de Stich ting voor de Landbouw is aanvaard, zijn enkele dagen nodig. Zeer binnenkort hoopt men een con crete oproep hieromtrent ter kennis van de bedrijfsgenoten te brengen. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten president Eisenhower telegrafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te houwen. Afschriften van het telegram, dat onmiddellijk werd verstuurd, zijn toegezonden aan de senatoren van Michigan in liet congres en aan dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fosterp pJlcs. Vermoedelijk 300 doden In een telegram, hedenmorgen ontvangen, deelt de burgemeester van Stavenisse mede, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 doden te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe-Tonge Hedenochtend vroeg heeft de militaire commandan te Den Bommel de onmiddel lijke evacuatie van Oude- en Nieuwe- Tonge gelast. Nieuwe-Tonge heeft bij deze ontruiming voorrang. Spontane lnilp (Tel. van onze Parjjse correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Parys en heel Frankrijk volgen vol deernis de verschrikkelijke gevolgen van de watersnood en het verlangen om Hol land bij te staan treedt met het uur dui delijker in het licht. Wij zagen het bezoek, bij de grote „Franse Gezinsorganisatie", die de parti culiere aanbiedingen voor het huisves ten van kinderen uiL de getroffen gebie den opvangt. Hoewel Parijs zelf daarvoor minder in aanmerking kan komen, zullen daar de verzoeken uit de provincie ge concentreerd worden. Het liep er erg druk. Doordat de Franse particuliere ver voersmaatschappijen de vervoerders ver zocht hebben kosteloos op hun route de pakken goederen aan te nemen, die in het gehele land beschikbaar worden ge steld, zijn de goederenkantoren van de K.L.M. te klein geworden om de toe vloed van pakketten te bergen. In de rue Chabrol, waar het Parüse goederensta tion van de K.L.M. is gelegen, waren heden voortdurend opstoppingen. De am bassade heeft nu andere opslagplaatsen aangewezen. Het personeel van het Parüse boven grondse transportwezen van de autobus sen en van de Metrostations zullen mor gen op alle Parijse pleinen en dat zijn er nogal wat en op alle kruispunten van de autobussen en de metrodiensten verzamelplaatsen inrichten, zodat in alle Parijse „quartiers" goederen in ontvangst kunnen worden genomen. Bij de „Banque Jordan", die de inzameling van geldelijke bijdragen behartigt, is reeds voor vele millioenen francs binnengekomen. Ook kwamen grote giften binnen bij de Ne derlandse ambassade, terwijl de kerke lijke autoriteiten en landelijke verenigin gen inschrijvingen openden. Bij het hulp comité, uit. de verschillendg Nederland se verenigingen te Parijs gevormd, vloéi- en de giften toe. In'de ministerraad is heden besproken welke maatregelen nog zouden kunnen worden toegevoegd aan die welke reeds door de regering uitgevaardigd zijn. Het publiek volgt in zichtbare span ning de noodtoestand en de reddingspo gingen. De boulevard-bladen, die het nieuws met zware koppen over de gehele breedte van de voorpagina brengen, moe- j ten in de verschillende kiosken voortdu- I rend aangevuld worden. Derde pontverbinding komt er (Van onze Amsterdamse redactie) Alvorens mr A. d'Ailly gistermiddag in de Amsterdamse raad de agenda aan de orde stelde, las hij een verklaring voor die door dc aanwezigen staande werd aan hoord. De burgemeester deelde mede, zo als wij reeds meldden, dat de Rode Kruis- collecte in de hoofdstad ruim twee ton had opgebracht en dat dc gemeente een half millioen beschikbaar stelde om te besteden voor leniging van de noden. Toen de rampmare bekend werd, heeft het college van B. en W. direct verga derd. De eerste avond nog konden 5000 dekens en 350 bedden met toebehoren verzonden worden. De brandweer heeft direct in Rotterdam assistentie verleend en boten van de veerdienst zijn naar de getroffen gebieden gestuurd. Het Waters- noodfonds heeft f 250.000 gegeven bene vens het nog resterende saldo van f 140.000 beschikbaar gesteld. Twee Amerikaanse torpedojagers die momenteel in de haven van Amsterdam liggen hebben 1200 en veel kleren bijeengebracht. De burgemeester deelde mede, dat hij een commissie had geïnstalleerd, die in werking zal treden, indien evacuatie naar de hoofdstad ook noodzakelijk mocht blij ken tc zijn. Men is inmiddels al begonnen met de inventarisatie van in aanmerking komende ruimte. Vijf wederopbouwplannen De raadsleden hebben kennelijk onder de indruk van de rampspoedige loop- der gebeurtenissen elders in ons land, de vijf Een oud moedertje uit Bruinisse wordt aan de Parkkade te Rotter dam, waarheen het werd geëvacu eerd, aan wal gebracht. wederopbouwplannen die aan de orde kwamen, zonder veel enthousiasme en aandacht behandeld. Het betreft hier het wederopbouwplan Bickerseiland, Nieuw- markt, Jodenbreestraat, Weesperstraat en Oostelijke Eilanden. De financiering van deze vijf plannen zal totaal 60 millioen bedragen. Als eerste spreker richtte mr Elsenburg (K.V.P.) woorden van lof voor de ont werpers, Met piëteit is gestreefd naar be houd van het oude karakter van de bin nenstad maar tevens heeft men bij de plannen gepoogd tegemoet te komen aan de eisen diee een stad als Amsterdam stelt aan handel en industrie. Spreker hoopte alleen dat het niet bij plannen zou blij ven. Thans bestaat er de gelegenheid om het Oostelijk stadsdeel aan te passen aan de moderne eisen. De binnenring, gevormd door Damrak— Rokin—Binnen-Amstel over Blauwbrug— Waterloopleinverbrede Valkenburgerstr. en verbrede Prins Hendrikkade, opent de gelegenheid om het verkeer buitenom het centrum van de stad te verdelen. „Indien we het niet bij plannen laten willen, dan zal het nodig zijn een ur gentie-schema vast te stellen en dit in phasen af te werken", aldus spreker. Als uitgangspunt zal genomen moeien wor den de voltooiing van de binnenring en de bouw van de aan- en afvoerwegen van de IJ-tunnel. De tunnel immers zal waardeloos zijn als Amsterdam er niet in slaagt tijdig, dus vóór het gereed komen van de tunnel, de aan- en afvoer wegen in zoverre gereed te hebben, dat deze aan minimale verkeerseisen kun nen voldoen. „Maar kunnen wij de woningen wel af breken langs de aan- en afvoerwegen van de tunnel?" vroeg spreker zich af. De plannen van afbraak en opbouw moeten in elkaar schuiven. Er zal telkens een fase opgebouwd moeten zijn voordat een nieuwe afbraak kan geschieden. Maar dit zal het tempo ten zeerste vertragen. De consequenties van het aanvaarde tunnel plan zijn afbraak in niet geringd mate, Tast men hierdoor niet het karakter van de binnenstad aan? Mr Elsenbui-g meen de, dat B. en W. er in zijn geslaagd bij de nieuwe plannen het karakter als geheel, dus het aanpassen van oud en nieuw, te handhaven. Bijna 3000 ivoningen gaan verloren Wat de verhouding tussen woningen en bedrijfsruimte betreft, komt het accent bij B. en W. te liggen op de kleine be drijven. Er zullen 3500 woningen worden gesloopt en 682 gebouwd, zodat 2828 wo ningen verloren gaan. Spreker zou eerder geneigd zijn het accent juist meer te leg gen op de woningen, gecombineerd met winkel- en kantoorruimte. „Men zal zich meer dan voorheen moe ten realiseren, dat decentralisatie van be drijfsruimte noodzakelijk is", aldus mr Elsenburg. Indien deze vijf plannen aanvaard wor den, zal de bestemming van de grond voor lange tijd vastgelegd worden, met het ge volg, dat op een groot deel van Amster dam een handelsstad bij uitstek, die behoefte heeft aan snelle aanpassing en snel reageren en besluiten een claim komt te liggen die grote gevaren mee brengt, vooral naarmate het tempo van uitvoering langzamer is. Daarom stelde hij dan ook voor een commissie in het leven te roepen die eventuele aanvragen voor bouw of verbouwing toetst aan de weder opbouwplannen en aan het belang van de aanvraag voor de stad en het bedrijfsle ven. Soepelheid is geboden en men hoede zich voor formalisme. IJdel spel Even kwam het nieuwe stadhuis, waar voor weliswaar nadat het project door de raadsleden enige tijd geleden verworpen werd, geen nieuw voorstel bestaat, om de hoek loeren, toen verschillende spre kers het Waterlooplein-eiiand bestemd wilden zien voor een zeker-monumentaal gebouw. De heer Le Cavalier (V.V.D.) was echter niet zo optimistisch. Hij noemde deze plannen een ijdel spel. Niets staat nog vast. Als de ministeriële commissie ten aanzien van het tunnelplein anders be schikt dan de raad, dan zullen de plannen weer gewijzigd moeten worden. Het zijn geen wederopbouw-plannen, aldus spre ker, maar saneringsplannen die nog vol komen in het ongewisse verkeren. Het voorstel van B. en W. omtrent deze vijf wederopbouw-plannen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Derde pontverbinding Hierna discussieerde men over de derde pontverbinding tussen de IJ-oevers, waar bij de heer Burger (K.V.P.) als eerste spreker het spits afbeet en als een van de voordelen opsomde dat bij deze derde ver binding (DistelwegTasmanstraat) de auto's buiten de kern van de binnenstad blijven. De derde pontverbïndïng zal er komen. De_ raad besloot hiertoe, ondanks de be zwaren die door de havenmeester naar voren zijn gebracht. Wethouder Van Wijck (K.V.P.) lichtte toe, dat het interlocaal en transitover- keer frequenter is over de ponten dan het locaal verkeer. Amsterdam verzorgt dus 'n verbinding tussen Noord en Zuid die vér buiten de locale betekenis uit gaat. Het is dus billijk, dat de regering in de exploitatie en investeringskosten voor deze verbinding tegemoet komt. De derde pontverbinding zal de bestaande pontcapaciteit met 66 pet. vergroten en hierdoor een aanmerkelijke verlichting betekenen voor het vervoer. Zeila als de autotunnel onder het IJ mocht komen, dan zal deze derde pontverbïndïng niet gemist kunnen worden. Dagelijks worden honderd vrachtwagens uitgestuurd Tranen van vreugde en leed vangen Zeeuwen en Zuid-Hollanders ook nog mensen uit andere plaatsen. Maar dat wisten de geredden niet, dat wisten ook de redders niet en niemand zal het voor lopig weten. „Hoeveel mensen kunt u aan boord heb ben?". ..Ongeveer zeventig benedendeks, dan kunnen ze allemaal rond de kachel. Boven is het veel te koud. Niet om uit te houden. Zelfs bijna voor ons niet". „Zijn er nog veel schepen?", „Wel duizend", was het antwoord, „en waar schijnlijk nog wel veel meer. Alle Kat- ijkers zijn bezig met het redden, alle lensen daarginds zullen worden wegge- metgezel. werd precair. De huizen dreig- haald". den in te 'storten onder de voortdurende „Moet u nog terug". Het antwoord ble- ondermijning van het water. Dc bewoners j ven ze o.ns schuldig, want ook dat weet van Oosterland moesten hun haardstee niemand. Wel kregen ze kratten coca cola verlaten. En dat is hard voor een Zeeuwse j aan boord, pannen vol met dik besmeerde (Van onze speciale verslaggever). Wat een toestand was het enige com mentaar van een der schippers van de Katweker „De vrouw Dirkje" op onze vraag, hoe het nu was in Bruinisse en Oosterland. waar hij vanmorgen vroeg met zijn logger was geweest om de in- an de zolders te halen en naar Rotterdam te brengen. i Dc toestand in Oosterland zo zeide zijn sters en Rode-Kruishelpsters, de steile loopplanken opstrompelden. Een enkele deken, een tas, waaruit een poppekop steekt, een paar laarzen en nog een jasje, dat is alles, wat deze mensen nog mee hebben kunnen boer, hardnekkig als hij gehecht is aan zijn grond. Maar het gevaar werd te groot en tientallen, honderden schepen bren gen de Zeeuwse boeren, hun vrouwen en kinderen naar veiliger oorden, waar arm voedsel is en dekens. Zes Katwijkers lagen voor de kade van de Parkhaven in Rotterdam even uit te rusten van de zware reddingstocht naar het verdronken land van Duiveland en Overflakkee. Driehonderd mannen, Vrou wen en kinderen hadden deze vissers schepen weggehaald uit wegzakkende hui zen in Oosterland; uit Bruinisse, dat er naar omstandigheden vrij goed van af ge komen is en uit Ooltgensplaat. Misschien onder die door kou en ellende be- boterliammen, flessen melk en ander proviand. Moesten de Katwijkers dus toch terug? Een poppekop We stonden ook aan de aanlegsteiger van het havenhoofd van de Rivierpolitie. Binnenvaartschepen en een botter losten hun kostbare lading: huilende moeders, moe van ellende, moe van het denken, mannen, die nog konden glimlachen bij het zien van een buurman, die al in de klaarstaande bus zat, een jongen van veertien, die nog optimistisch uit zijn vermoeide, kijkers keek, meisjes, klap pertandend van de kou en oudjes, die ondersteund door vriendelijke verpleeg- Bang, dat ze elkaar zullen mislopen, vragen ze angstig bezorgd of die andere wagen, waarin hun kind, zijn vrouw of haar man zit, ook naar de Ahoy'-hallen gaat. Pas de nadrukkelijke verzekering van de Rode-Kruisman, dat ze allemaal naar dezelfde plaats zullen worden ge bracht, lean hen gerust stellen. Een klein meisje op de arm van een zorgzame verpleegster snikt stilletjes, Een chocoladereep doet wonderen en de moe der, een kordaat, klein vrouwtje, zegt: „Och, ze is toch zo bang". „En wat zeg jij?". „Dank je wel meneer". Druk vertellend en angstvallig lettend op de kinderen, verdwijnt het groepje in de bus. Rotterdam ontvangt deze hoopjes ellen de, deze doodvermoeide mensen, die sinds die rampzalige nacht op zolders hebben gezeten, met open armen. Vele schepen kwamen gisteren in de havens van de Maasstad aan, een stroom van loggers, botters, politieboten en binnenvaartsche pen, vol met geëvacueerdcn. Hun witte roodgekruiste vlaggen wapperden strak klapperend in de aanwakkerende wind, die onrustbarend toenam en sneeuwregen voor zich uitjoeg. Tegen de dijk langs de Parkkade speel den Rotterdamse jongens, joelend, elkaar met handen vol steentjes bekogelend. Zij begrijpen niets van de tragiek, :lic zich enkele honderden meters van hen van daan afspeelde. Gelukkig misschien maar hoe schrijnend is deze tegenstelling. (Van onze Amsterdamse redactie) Reeds in normale tijden heeft een aan tal hoofdstedelijke expediteurs een bemid delingsbureau opgericht ten eigen behoeve om, wanneer zij om een of andere reden krap zouden zitten met hun wagenpark en daardoor een bepaalde vracht zouden moeten weigeren, toch altijd door onder- linge samenwerking uit de moeilijkheden j te komen. Dit bemiddelingsbureau Be- I roepsgoederenvervoer hebben de U. V. V. het Rode Kruis en de Sociale Raad aan gewezen om de hele expeditie van de Am sterdamse inzamelingsactie te regelen. Be langeloos hebben deze zakenlieden hun wagenpark 30 vrachtauto's van diverse tonnages ter beschikking gesteld en zij werken zelfs dag en nacht aan het ver voer van goederen naar de getroffen ge bieden en het stedelijk vervoer van en naar de verschillende opslagplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen lopen over dit bureau, waar de beschikbare wagens op redelijke wijze verdeeld worden. Toch wordt er het meeste 's nachts ge daan. Dagelijks worden ongeveer 100 wa gens met goederen uitgestuurd, die zich melden bij de verkeersïnspectie te Tilburg, die deze wagens of doorstuurt naar Ant werpen om van daaruit Zeeuwsch-Vlaan- deren binnen tc gaan of daar overlaadt op lichters die de goederen naar de eilan den en ingesloten gebieden brengen. Zo lang dit bemiddelingsbureau werkt, gaan de zaken prima. Aan alle aanvragen kan worden voldaan en alle aanbiedingen kan men gebruiken. Als men op een of ander ogenblik om een bepaald soort auto ver legen zit, dan kan men er staat op maken dat een paar tellen later de telefoon gaat en een wagen van dat type wordt aange boden. En hierop vertrouwt men dan maar en dit vertrouwen is nog niet beschaamd geworden. Door deze centrale regeling is iedere desorganisatie uitgesloten en wordt bewezen dat de particulieren ook zonder overheidsbemoeiing iets goeds kunnen presteren. „Walcheren" De Stichting Toneelvereniging „Elcker- lijc" zal op 12 Februari in de grote zaal van Krasnapolsky een opvoering geven van het toneelstuk „Walcheren" van J. J. van Mechelen. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De zaal is gratis ter beschikking gesteld en een ieder heeft belangeloze medewer king toegezegd. Kaarten voor dit stuk, dat de strijd van het stoere Zeeuwse volk tegen het. water uitbeeldt en juist nu een schrijnende actualiteit heeft gekregen, zijn telefonisch verkrijgbaar onder nummer 87895. Goedereninzameling GEEN VODDEN GEVEN Stuur geen oude, kapotte of ver sleten kleren, zeggen de inzame- lings-comité's in de hoofdstad. Er wordt n.l. veel van dergelijk goed aangetroffen bij de sortei-ingscentra. Alleen goede spullen kunnen de slachtoffers gebruiken. In het begin van de week hebben wij enige verzamelplaatsen gepubliceerd waar [dan storten op het nummer men de ingezamelde goederen kon aflevs- I penfonds. ren. De sociale raad deelt daaromtrent nog het. volgende mede. De inzameling ge schiedt geheel door de Sociale Raad en is beperkt tot dekking en kleding dus geen serviesgoed e.d. De goederen mogen alleen worden ingezameld door personen die In het bezit zijn van een legitimatiebewijs door het secretariaat van de Sociale Raad getekend, of afgestempeld door de U.V.V. Het vervoer is in handen van de organisa ties N.O.B. en E.V.O. die 't bemiddelings bureau dat gelegen is aan het Singel 272, voor dit doel hebben ingeschakeld. Deze instantie is te bereiken onder de telefoon nummers 46965 en 46206. De inzameling zal duren tot 7 Februari. Hulp van particuliere zijde De R.K. Middenstandsvereniging en de Werknemende Middenstand hebben mede gedeeld dat het Carnavalsfeest, dat op '2 Februari in Krasnapolsky zou worden ge houden is afgelast. Zondag 8 Februari zal prins Roland Brancaccio m.m.v. Ballet Recital o.l.v. Sonia Gaskell een voorstel ling geven voor de slachtoffers. Een col lecte op de dr J. Th. Yisserschool bracht 273.63 op. De directeur van bet hotel- café „Het Wijnvat" op het Rembrandts- plein deelt mede dal. alle ontvangsten van a.s. Zaterdag ten goede komen van het Rampenfonds. Op het Amsterdams post kantoor heeft zich een comité gevormd, dat de initiatieven die zich onder het per soneel hebben ontwikkeld coördineert De werkzaamheden van dit comité moet men niet zien als een opzet van en dooi de P. T. T„ maar als een onderdeel van de landelijke hulpactie. De tuinders van Amsterdam West heb ben hun motorbootjes waarmee zij hun groente en fruit naar de Markthallen ple gen te vervoeren ingeschakeld bii hét hulpwerk; 35 van deze scheepjes zijn gis teren naar de noodgebieden vertrokken om daar de evacué's weg te halen. De heer J. Damman verzamelt adressen voor evacué's voor de gemeente. Degenen die zich dus bij hem hebben opgegeven hoeven zich niet meer bij de gemeente te melden. Het is echter niet waarschijnlijk dat al deze adressen inderdaad zullen worden voorzien, omdat de aanvraag in middels is opgelopen tot 9000. In ieder geval kan men wel de kosten van deze evacuatie voor zijn rekening nemen en het Ram-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4