Hoe het heeft Rotterdam gespannen m Ir J. D. Quak vertelt van de rampnacht PRINS BERNHARD TERUG UIT AMERIKA ORANJE LIJN ANTHONY VEDER CO DE MAASBODE Schoot Britse regering tekort? Als de IJsseldijk was bezweken... Eerste namen van slachtoffers Speciale waters nood-postzegel DE MAASBODE DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 ..Dit is wel dc- -verschrikkelijkste nacht van mijn leven geweest". Ir J. D. .Quale, hoofdingenieur en hoofd van de afdeling Bestratingen, wiens afdeling nelast is met de. zorg voor de waterkering in Rotterdam, vertelt ons zijn ervaringen in die enkele uren van Zaterdag op Zondag, toen wind en water beslisten over het leven van vele honderden en over bestaan en toekomst-van tienduizenden in Nederland. „Te weten, dat bel Tot van 500.000 Rotterdammers afhangt van enkele centimeters meer of minder en machteloos te moeten afwachten, is iets, dat een mens nauwelijks kan verdragen. Als zich in de IJsseldijk een werkelijk ernstige breuk had voorgedaan, was niet alleen de hele rechter oever van de Maas in Rotterdam blank komen te staan, maar had het water vrijwel ongehinderd kunnen doordringen tot Leiden toe". Rotterdam heeft in Gapelle a. d. IJssel dan ook alle mogelijke hulp ver leend. Zestig auto.s van de gemeente hebben dé hele Zondag af- en aan gereden om niet minder dan 2000 kubieke meter zand aan te voeren ter versterking van de dijk. Bovendien hebben nog nen andere auto's duizen den zakken,., gevuld met zand. Haar de bedreigde plaatsen gereden. Dank zij deze hulp, die tevens een kwestie was van eigen, lijfsbehoud en dank zij het. Korps Mariniers, dat. met het dijkleger en vrijwilligers samenwerkte, is een doorbraak van deze dijk, die onoverzienbare gevolgen zou hebben- gehad, voorkomen. In Rotterdam was men Zaterdagmid dag reeds paraat, gewaarschuwd door de Rijkswaterstaat, dat om zes uur- in de middag een waterstand van drie meter boven A.P. kon worden ver wacht. In werkelijkheid steeg het wa ter tot 2.40 m., zodat er geen enkele reden was tot ongerustheid. Maar toen bij laag later de waterstand was opge lopen tot 2.75 nr. in plaats van dat zich een daling voordeed, werden de posten gewaarschuwd, die belast zijn met de controle op de waterkering. Op de rechter Maasoever bevinden zich een viertal van deze posten, waar 200 zakken zand, schoppen en verder materiaal liggen opgeslagen. In. Rotter dam-Zuid bevindt zich op hét Emma- punt bij de St Janshaven een dergelij ke, centraal gelegen post. Bij alarm worden deze posten bemand met 20 man elk, die de beschikking hebben over de nodige vrachtauto's en die de gehele waterkering, langs Honinger- dijk, Groenendaal, Blaak, Schiedamse- dijk, Westzeedijk, Vierhavenstraat, Ma- thenesserdijk. Marconipiein en Schie- damseweg tot de grens van Schiedam controleren. Bovendien komen nog speciale ploe gen in actie, die de verschillende kunst werken als Parksluizen, Schiemond en Leuvehavensluis inspecteren. Ernstig' onheil voor het oude Delfs- haven is voorkomen, doordat deze ploe gen de sluizen bij de Schiemond, het laagst gelegen puilt in de Rotterdamse waterkering met zandzakken hebben opgehoogd, zodat het water geen kans heeft gekregen dit stadsdeel binnen, te dringen. Bij het Oostplein is het water in de meest letterlijke zin tot de lippen ge komen, terwijl slechts liet aanbrengen van vloedplanken op de Westzeedijk heeft voorkomen, dat het water de Een- drachtsweg binnenstroomde. Slechts op één punt aan de Honin- gerdijk ter hoogte van café-restaurant „In den Rustwat" heeft men op de rechteroever moeilijkheden gehad. „Dit is een laag punt in onze waterkering, omdat zich daar de spoorweg bevindt, maar ook daar komen, wè van af, als het Maasstation eenmaal buiten ge bruik is gesteld", aldus de heer Quak. De waterkering in Rotterdam garan deert volledige veiligheid aan de bewo ners tegen een waterstand van 3,85 me ter boven A. P. Intussen bestaan er reeds plannen, (die zo mogelijk bü de aanleg van nieuwe wegen en kademuren wor den uitgevoerd; om deze hoogte in be schermde gebieden op te voeren tot vijf meter en in onbeschermde gebieden, waar dus rekening moet worden gehou den met de golfslag, zelfs tot 5.50 me ter. Dit zal bijvoorbeeld geschieden bij de aanleg van do boulevard aan de Boomp jes. Volgens de officiële melingen is het water in de nacht van Zaterdag op Zon dag door de buitengewone omstandig- hedén, die zich toen voordeden, geste gen tot 3,75 meter, terwijl in 1916 geen hogere stand dan 3.31 werd gemeten. Toch zou er niets zijn gebeurd, als de wind het water hier en daar niet had opgestuwd tot 'n hoogte van 4.40 m Dit is uitsluitend gebeurd op de Zuidelijke oever. Daarop immers stond de wind en dit is dan. ook de reden, dat de linker oever zo veel ernstiger is geteisterd. Uit Maas- en Rijnhaven is het water in grote golven over de waterkering heen de woonwijken binnengedrongen en heeft op zyn weg naar de laagst gelegen punten overal de bestratingen weggeschuurd, het zand met zich meevoerend, dat in de Putselaan bezonk en daar een meters hoge dam vormde. Aan deze dam is het waarschijnlijk voor e.en deel te danken geweest, dat Tuindorp-Vreewijk aanvan kelijk veel minder last. van het water heeft gehad dan het zwaar geteisterde Bloemhof. Later is ook in Vreewijk het water,, doorgedrongen en Dinsdagavond stond in de omgeving van de Groene Zoom bij het Witte Paard nog water. Het grote Zuid-Oostelijke gemaal aan het Afrikaanderplein, dat een even grote capaciteit heeft als de drie kleinere ge malen aan het Amelandseplein. Gooi-, land en het Zuidwestelijke gemaal sa men en dat geheel buiten bedrijf is ge weest, is 'met behulp van een noodpomp weer gedeeltelijk aan het werk. Thans is men in'staat ongeveer 165 kubieke meter water per minuut af te voeren. Nalatigheid in IJsselmonde De toestand in IJsselmonde aan de Bo venstraat is, zoals men weet, eveneens zeer kritiek geweest. Het gevaar is daar pelle. Een nalatigheid was. dat er geen vloedplanken waren aangebracht tussen de huizen op de dijk, hoewel dit dwin gend is voorgeschi-even- De vrijwillige brandweer ter plaatse, geholpen door de technische diensten van Rotterdam, heeft er prachtig werk vei'richt en de situatie weten te redden. Schade valt mee Op de vraag naar de schade, die aan wegdek en bestrating is aangebracht, deelde dé heer Quak nóg mede, dat deze .waarschijnlijk zeer zal meevallen. Binnen veertien dagen mag worden verwacht, dat ér orde in de chaos zal zijn gescha pen én. dat de voornaamste verwoestin gen zullen zijn hersteld. Tenslotte sprak de heer Quak de ver wachting uit, dat het hele probleem van de waterkering, opnieuw zal worden be zien. Dit zou volgens hem toch nodig zijn geweest, omdat de verschillende rege ringsplannen tot afsluiting van de rivier monden, wijzigingen in de waterstanden, vooral meer naar het Noorden van het land, zullen brengen- Dit is echter een aangelegenheid van Provinciale Water staat en Rijkswaterstaat. Gezin in watermassa omgekomen In Klundert zijn zeker 13 doden te be treuren, aldus deelde de burgemeester van deze gemeente vandaag mede. Een woning aan de Buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarbij de heer L. van Wensen met zijn echtge note en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rond de gemeente ligt een grote vlakte onder water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water, In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aan wezig, aldus deelde de burgemeester mede. Er is wel een groot gebrek aan boten met motor. Hij verzocht daarom zo, spoedig mogelijk boten te sturen. Amsterdam geeft half millioen Voordat de raadsvergadering van heden begon heeft de burgemeester van Amster dam een toespraak gehouden, die staande werd aanhoord en waarin hij mededeelde, dat de collecte van het Rode Kruis in de hoofdstad 200.000 opbracht. B. en W. deden een voorstel om voor de getroffen gebieden 500.000 af te staan. Dit voorstel \verd door de raad met algemene instem ming aangenomen. Verkenningsvlucht overWest-Nederland Z. K. H. Prins Bernard, die zijn Ame rikaanse reis in verband met de ge beurtenissen rin het-vaderland heeft-af gebroken, is gistermorgen om half acht met het K.L.M.-vliegtuig „Olivier van Noort" op- Schiphol aangekomen. De Prins werd verwelkomd door H. M. de Ko ningin en minister dr Beel. Het vliegveld lag nog ietwat verla ten in de schemering, toen minister Beel- en de secrtaris-generaal van A.lgemene Zaken, mr.-C. Fock, naar de aankomsthal werden geleid. Enige minuten voordat het lijntoestel, waarin de Prins en zijn particuliere' secretaris, dr F. de Graaff, zich bevonden, zou arriveren, stopte de koninklijke auto- aan de rand van het vliegveld. De Koningin begaf zich, zon der gevolg, met; de minister en mr Fock naar een ontvangkamer. Prins Bernhard was kennelijk verrast toen hij bü zijn aankomst door de Ko ningin werd begroet. Beiden waren zicht baar onder de indruk van de gebeurtenis sen der laajste dagen. Alvorens, het vliegveld te verlaten be gaf de Prins zich naar een gereedstaande microfoon, waarin hü enige woorden sprak, eerst vóór de Nederlandse en de wereldomroep, vervolgens voor de B.B.C. Van 't ogenblik af. zo zeide hij, Waaróp de slag. die Nederland heeft getroffen, in Amerika bekend was geworden, was hem een overvloed van medeleven be tuigd. „Mijn telefoon heeft niet stilge staan en ik geloof dat er oP grote schaal geholpen zal worden". Voor de B.B.C. sprak de Prins zijn diepgevoelde dank uit voor de blijken van medeleven met een ramp, die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die t'üd stond H. M. de Koningin beheerst maar zwygend en in gedachten verdiept temidden van de groep perso nen. die by deze korte, plechtige ver welkoming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de Ko ninklijke Familie naar Soestdijk Om kwart vóór elf gistermorgen is de Prins ondanks de vermoeienis van de Oceaanylucht van het vliegveld Soesler- berg opgestegen voor het maken van een oriëntatie Vlucht over de getroffen ge bieden. Gevlogen werd over de Alblas- •serwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, Tholën, Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaan- deren en daarna terug over Walcheren, Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee, om dan over Rotterdam en de Alblasserwaard naar Sóesterberg terug te keren. De Dakota, die de Prins zelf bestuurde. Vloog op een hoogte van ongeveer 600 meter, zodat hü een goed overzicht ver kreeg, De Prins was byzonder onder de indruk van het beeld, dat hij aanschouw de. Tydens de vliegtocht zag men bij Vreeswijk de „Piet Hein", die als hospi taalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. Gistermiddag heeft Z.K.H. onmiddellijk deelgenomen aan de besprekingen over de hulpverlening. SNEL RECHT Op Walcheren hebben een be roepssergeant-majoor en twee be roepssergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverlenings werkzaamheden, waarvoor zij wa ren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Gisteren zijn voor het eerst namen bekend gemaakt van personen, die bij de ramp het leven verloren. Het betreft slachtoffers uit Wolphaartsdijk.-Het zijn G. Heijnsdijk en echtgenote, de weduwe Hoekvan Dij- ke, Verschure en Van Damme, de laatste samen met haar dochter Maria, de zes maanden oude. baby van F. Giezen en twee bejaarde mannen D. Schipper en G. Tram per. Dank zij vrijgevigheid Inzameling kleding stukken en .meubilair stopgezet Het Rode Kruis verzocht ons te mel den Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk hijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op hét ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelyke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzame ling van DEZE goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zet ten, opdat ook een' eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ont vangen is. Wat reeds tot nu toe inge zameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N. R. K. in ont vangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het N. R, IC, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze ge legenheid gebruik maken vast een eer ste woord van (warme dank te uiten Crediet midc Noodregelii Er wordt monu gewerkt aan een voorlopige credie standsbedrijven teneinde deze, iul delijke schaderekj voorsbands hun den te vervangen] In deze voorlor n o.a. de filial standsbanlc Na dere ioï getroffen h,(Stand in bewerking teel in Den Haag hard :geling betreffende een verlening aan midden- de getroffen gebieden, [nticipatie op de uitein- ,'ng, in staat te stellen oren gegane voorra- kredietverlening zul len de Nedi Midden- li geschakeld, •i'efiui^^e gegevens ■hdP^mcdig •K.I Rotterdam Toestand óp 3 Februari 1953 te 17.00 uur Tijdelijk telefonisch te bereiken onder de navolgende nummers Directie 72831 Civiele Dienst 72832 Geneeskundige Dienst 72829 Nautische Dienst 72624 Passage 72833 72835 72836 77559 Fubiicïteiien 72827 Rekenkamer 72837 Sociale Dienst 72827 Technische Dienst 72830 72735 72828 72914 72826 72777 72834 Chef Etablissement Wilhelminakade 72736 Chei Etablissement Rijnhaven N.Z77549 Hooldpoort Wilhelminakade 77021 Vrachtzaken In/Uitgaand Vrachtzaken (expeditie) (Maatschappij Zeetransport) N.V. tijdelijk onder de volgende nummers te bereiken: 114421 Telefoniste 114422 hondenlijn 114423 Convooi afdeling en tech nische dienst 114424/25 Directie 114426/27 Oranje lijn 114429 Rederij/Bevrachting 114430 Inkomend Iruit/bevrachting 114432 Boekhouding 114538 Equipage 114377 Geregelde lijnen Verzoek aa?i onze abonnVs Wij houden ons aanbevolen voor opgave van de namen en adressen van Uw vrienden en kennissen, die De Maasbode nog niet lezen, opdat wü in de gelegen heid zijn hen met de inhoud van onze courant te doen kennismaken. DE MAASBODE Voor de „Memisa" werd flink geofferd De kerkdeürcollectes, op Zondag 18 Januari gehouden, zyn te Rotterdam en Schiedam een groot succes geworden. Bij vorige jaren vergeleken ging de op brengst een flink eind omhoog. De pa rochie van de H.' Elisabeth aan de Ma- thenesserlaan te Rotterdam staat dit jaar aan de spits en zag kans ruim 200, meer 'büeen te brengen dan de vorige keer. Ook. in Schiedam werd een prachtige winst geboekt. ProcentsgewüS zelfs nog hoger dan in Rotterdam.' De gezamen- lyke kerken daar brachten 1045,op tegen 600,in 1952. Voor Rotterdam was de totale opbrengst 4429,82, tegen over een bedrag van f 2884,06 in 1952. Uiteraard is het Memisa-bestuur bui tengewoon dankbaar Voor de door veler inspanning zo hoog opgevoerde resulta ten. Voor de cyferaars heeft het in de Rotterdamse editie van Sursum Corda van deze week een vergelijkende staat gepubliceerd, waarin voor alle parochies van onze stad, om een vergelijking mo gelijk te maken, dé in 1951, 1952 en 1953 verkregen collecte-opbrengsten afzonder lijk zyn opgenomen. Iets dergelijks zal de volgende week voor Schiedam ge beuren. De Missievriendén in beide plaatsen zijn uitstekend voor de dag gekomen. Met spanning wordt nu gewacht op de resul taten van het gehele land. Bank geëftf 250.000 Naar wij vernemen, heeft de Amster damse Bank-Incasso Bank heden een be drag van 250,000 gestort op de rekening van het Rampenfonds. De lieer Vrijman biedt excuses aan Mr W. Wendelaar heeft Dinsdag de Eerste Kamer in kennis gesteld van een schrijven van de heer Vrijman, waarin deze de Kamer zijn excuses aanbiedt voor de misleiding, véaaraan hij zich jegens dit hoge college heeft schuldig gemaakt. Dit schrijven siert de man, zo voegde de heer Wefidelaar hieraan toe. Waarschuwin g Geen grondbewerking zonder advies De rykslandbouwconsulent van Zeven bergen verzoekt ons het volgende mede te delen: De rykslandbouwconsulent voor West- Noord-Brabant waarschuwt alle boeren om op de drooggevallen percelen geen grondbewerking toe te passen zonder advies van de rykslandbouwconsulent of zijn assistenten. HOOFD OP HOL GEBRACHT DOOR FILMS Gevoelige straffen voor jeugdige inbrekers De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie jongelui, die door opwindende films van de kook gebracht, zich hadden schuldig gemaakt aan een inbraak in de maga zijnen van Vroom en Dreesmann in de iate avond van 8 op 9 December jl. Daar bij roofden zij voor een waarde van ƒ2500 aan goederen. De hoofddader, de 17-jarige loopjon gen A. van L., die vroeger bij deze firma in dienst was geweest en de inbraak had opgezet, werd conform de eis tot ander half jaar jeugdgevangenis veroordeeld. Zyn mededader, de 18-jarige stoffeerder F. S. en de 24-jarige timmerman F. V„ die bij de inbraak op de itkyk had ge staan, werden veroordeeld tot én jaar, waarvan vier maanden voorwaardelyk. Tegen hen was de eis eveneens anderhalf jaar jeugdgevangenis geweest. STRAATROVER VOOR DE RECHTER Veroordeeld tot anderhalf jaar Op 18 December was Maastricht in rep en roer geraakt, omdat bij de achter- volging_ van een ontsnapte arrestant de politie na waarschuwingsschoten te hebben gelost, op de vluchteling schoot, maar een voorbijgaand jongetje raakte. De verdachte was de 27-jarige G. K., zonder beroep, die aangehouden was na een straatroof, welke hij even tevoren op de stille St Pieterskade had bedreven en waarbij hij een bejaarde dame van haar handtas met 150 had beroofd. De verdachte had enkele weken tevoren by zijn vroegere patroon, de heer P. te Amby, ingebroken en toen een porte feuille met 1050 gestolen. Conform de eis is verdachte, die voor de rechtbank een heel stugge houding had aangenomen, veroordeeld tot and'er half jaar gevangenisstraf. BRABANTS ORKEST CONCERTEERT VOOR DE GETROFFENEN In het kader van de provinciale hulp actie ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden hebben de le den van Het Brabants Orkest spontaan een byzonder concert aangeboden, dat onder leiding yan Hein Jordans op Don derdag 5 Februari om S uur,zal worden' gegeven in de Grote Kerk te' Breda. Het concert zal worden ingeleid door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant Prof, Dr J. E. de Quay. Het programma bevat de volgende wer ken: Koraal „O Mensch, bewein dein Sünde grosz" van Joh. Seb. Bach jn de bewer king van Max Reger. Vierde Symphonie van Anton Bruck ner. De toegangsprijzen voor dit concert be dragen 5, 4 en 3. Kaarten zyn ver krijgbaar aan het Bureau van de V.V.V. te Breda. EXAMENS 'AMSTERDAM Bevorderd tot arts de heet J. P. Rijken (Beverwijk). Antsex. ie ged. mej. E. M. L. Buwalda, me,1. F. Abrahams en de heren K. L. Peper, J. van Dongen (Amsterdam) en Th. E. Spaï- ïTus(Heemstede). AMSTERDAM. Cand. reóhten: J. J. Bom- ier, Egmond Binnen, Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer lcorte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-ioaarde van 10 cent met een toeslag, even eens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegelsdie nog gedrukt moeten worden, verkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. Uit geteisterd Engeland Plan voor 400 km. lange „Churchill-dijk" In het Britse Lagerhuis heeft de regering Dinsdag harde noten te kraken gekre- gen, wijl zij in gebreke zou zijn gebleven, de nodige waterkeringswerken te doen uitvoeren, die de jongste overstromingsramp in Oost-Engeland althans gedeeltelijk hadden klinncn voorkomen. 'c labourleider Morrison verzocht bij het desbetreffende debat de regering onmiddellijk een rondschrijven van Juni j.l. in te trekken, waarin de ge meentebesturen in het kustgebied werd opgedragen, het werk aan de dij ken te vertragen, teneinde materiaal te besparen. Morrison noemde deze maatregel, gezien de jongste gebeurtenissen, „op zijn minst ongelukkig". De leider van de linkervleugel in de labourpartij, Bevan, beschflldigde de regering er van „de werkzaamheden ter bescherming tegen de zee te hebben gesaboteerd". Dit werk, zo zeide hij, heeft altijd in het middelpunt van de aandacht der vroegere labourregering gestaan. In zijn antwoord verklaarde de mi nister van binnenlandse zaken, Sir Maxwell Fyfe, dat hij de te nemen maatregelen van nabij zal bestuderen. Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voer de aanleg van een vierhonderd kilometer lange dijk, die de gehele Oostkust zal beschermen, Deze dijk, die naar Churchill zal worden ge noemd, zal honderden milliocncn ponden kosten. In het gebied aan dë Britse Oostkust, dat in het afgelopen weekeinde werd ge teisterd, is men nu koortsachtig bezig met het herstel van de dijken, aangezien voor dit gebied opnieuw harde wind is voor speld. De Britse autoriteiten hebben Dinsdag te middernacht bekendgemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de zuidelijke oever van de Theems, als voorgoed verloren moet worden be schouwd. Alle pogingen om dit deel van liet eiland terug te winnen zijn gestaakt. Te Kings Lynn werd de toestand op nieuw gevaarlijk, doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren van vandaag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Op het eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht we ken. De wieg was blijven hangen aan de rand van een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. Weerrapporten van het K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur: Stad Weers Wind p. Temp. van Meers, in mn, gesteldheid meter/sec. ochtend 7 u. <lsei 24 uiii Oslo licht bewolkt N.O. 9, 4 0 Stockholm sneeuw Z. 4 1 Kopenhagen sneeuw z.w. 8 0 0.1 Londen zwaar bewolkt Windstil 0 0 Amsterdam zwaar bewolkt Z.W. h 0 0 Brussel geheel bewolkt N.N.W. l 1 0' Parijs geheel bewolkt N, 2 1 0 Bordeaux onbewolkt N.O 4 -r 3 0 Nice onbewolkt N.N.W. 4 2 0 Warschau nevel N.N.W. 2 .10 0 Berlyn i Frankfurt Zurich nevel N.N.W. 1 2.. 1 Wenen sneeuw N.W. b 1' 3 Advertentie Nieuwe Duitse ambassadeur Agréraent voor dr Mühlenfeld gevraagd De "Westduitse regering heeft het voor nemen dr Hans Mühlenfeld, de fractielei der van de Duitse partij in de Bondsdag, te benoemen tot ambassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn wordt be treurd, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse regering om het agrément voor dr Mühlenfeld is verzocht. Gisteravond is dit inderdaad ge schied. Dr Mühlenfeld is een der vooraanstaan de figuren in de bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de ding van de kleine fractie der Duitse partij op zich te nemen. De Duitse partij is de kleinste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zich erop hebben toegelegd een nieuw po litiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten. Dr Mühlenfeld be hoort evenwel tot de conservatieve politici, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hij is een der oprichters van de Nedersaksische Landspartij, bijgenaamd de Welfenpartij, omdat vele van haar aan hangers sympathieën hadden met het oude koningshuis van Hannover. Dr Mühlenfeld is 51 jaar oud en geboren Hannoveraan. Een regenjas voor vijf gulden Bonnetjesysteem verboden loterij Ook de Amsterdamse rechtbank, voor wie een directeur van een confectiebedrijf in hoger beroep terecht heeft .gestaan, heeft bewezen geacht, dat met de actie van het vorig jaar, waarbij waardebonnen van 5 een rol speelden, de loterijwet is overtre den. In eerste instantie was de directeur, de heer F. W. I,. van deze te Amsterdam gevestigde confectie-industrie door de kantonrechter 100 boete opgelegd. In hoger beroep eiste 14 dagen geleden de officier bevestiging. Gisteren uitspraak doende legde de rechtbank de directeur echter een veel lagere boete op10 of 4 dagen. De reclame-actie werkte als volgtEr werd een groot aantal waardebonnen van 5 onder het kooplustige publiek ver spreid. De ontvanger van zo'n bon moest 20 op-, rekening van de confectie-indus trie storten en ontving daarvoor vier nieu we waardebonnen, dia hij onder zijn ken nissen, althans onder het publiek, van de hand moest proberen te doen. Die laat- sten moesten dan op hun beurt 20 stor ten en zodra dit gebeurd was ontving de eerste persoon een regenjas. Zo zou dit kunnen voortgaan. De directeur ontken de ter zitting, dat het systeem het zelfde was als dat, waarop de kettingbrieven zijn gebaseerd. EMIGRATIE GING NIET DOOR Directeur van „Vogelkop" vrijgesproken De 67-jarige werktuigkundige F. E. uit Amsterdam, oprichter en directeur van de niet meer bestaande handelsvereniging „Vogelkop", tegen wie veertien dagen ge leden wegens verduistering 6 maanden voorwaardelijk was geëist, is gisteren, door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. Deze werktuigkundige had in 1951 met een ander de genoemde handelsvereniging opgericht, welke tot doel had een groep mensen naar Nieuw-Guinea te doen emi greren om aldaar verschillende onderne mingen te gaan exploiteren. Ongeveer 15 geïnteresseerden stortten destijds 'n waar borgsom van 63.—. I-Iet hele plan liep spaak en slechts en kelen ontvingen hun geld terug. De direc teur vertelde ter zitting te goeder trouw te zijn geweest. Ruzie met zijn compagnon was voor een groot deel de oorzaak dei- mislukking. De zaak was hem daarna over het hoofd gelopen. Hij wilde 't geld alsnog terugbetalen, zodra hij hiertoe in staat was. FRANSE ONDERSCHEIDINGEN VOOR MAASTRICHTENAREN Door de „Fédération national dévoue- ment frangais" zullen negen personen uit Maastricht worden onderscheiden. Het zijn de heren dr P. Lgith, H. Ubachs, H. Dotremont, J. Fruytier en H. van Grins- ven en de dames Roberti-Bloemen, Otten, Jonas en Hennaut-Lemmens. Zij ontvan gen de zilveren medaille „de l'etoile du bien et du mérite frangais" op grond van hun grote verdiensten tijdens de bezetting en direct na de bevrijding. Zaterdag a.s. wordt een krans gelegd bij het oorlogsmonument op het Konings plein, waarna om drie uur de onderschei dingen worden uitgereikt in het Jezuïe tenklooster. De plechtigheid draagt een officiéél karakter. DIESVIERING „AI.BERTUS MAGNUS" AFGELAST (Van onze correspondent) Hel bestuur van de R.K.S.V. „Alberlus Magnus" deelt ons mede dat dé viering van de 56e Dies Natalis der vereniging, welke oorspronkelijk gesteld was op Vrijdag '13 Februari a.s., in verband met de nationale ramp welke ons land heeft ;etroffen, geen doorgang zal vinden. Ook de toneelvoorstelling in het Te huis op 12 Februari is afgelast. KORTE BERICHTEN De Paardendag, die de Ned. Ver. tot bescherming van dieren en de fa. Van Gend en Loos op 14 Februari te Utrecht zouden houden, Is lot nader order uitge steld. Hr Ms Boeroe wordt Vrijdagochtend om uur in de haven van Nieuwediep terug verwacht uit Niêuw-Guinea. Annie de Reuver. De vocaliste van de Skymasters Annie de Reuver heeft alle medewrking met de A.V R.O. opgezegd. Zoals bekend, Irad zij op..uitnodiging van de A.V.R.O. met het ensemble van de Skymasters op. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelfstandig ensemble. AMSTERDAM Veertigurengebed St. Dotninieus- kerk Van 5 tot 8 Februari zal in de Sint Domlnicuskerk een veertig urengebed worden gehouden. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag zal onder het, Lof, dat om half acht begint, feestpredikaties worden ge houden door pater dr A. Nieuwenhuis O.P. Zondag om 9 uur wordt een plech tige Hoogmis opgedragen met algemene H. Communie der parochianen, terwyl die dag om half acht een plechtig Slui tingslof zal worden gecelebreerd. Subsidie Ned. Volkstoneel Hel college van B. en W. hebben de raad een voorstel doen toekomen de Stichting „Het Ned. Volkstoneel" 'n sub sidie toe te kennen van ten hoogste 15000, Hoewel het. Ned. Volkstoneel zich pas na het seizoen 19511952 zóu liquideren, omdat de rijkssubsidie werd ingetrokken, is er ten aanzien van de subsidiëring door het rijk een grote ver andering ingetreden, waardoor het voort bestaan gewettigd lijkt. Havenkeer In de maand Januari zijn in de haven van Amsterdam aangekomen 369 zeesche pen, totaal 2.352.805 m3 brulo (473.889 n.r.t.) In dezelfde periode vertrokken uit de Amsterdamse haven 401 zeeschepen, totaal 2.536.424 m3 bruto (507.285 n.r.t.). DEN HAAG TIEN MILLE VOOR EVACUé'S IN VOORBURG Dinsdagavond is de Voorburgse ge meenteraad in spoedeisende vergade ring bijeen geweest, waarin burgemees ter dr Notenboom met bewogen stem de grote ramp, welke Ons land getrof fen heeft, besprak. Voorburg heeft reeds getoond door het zenden van een volledig uitgeruste Rode-Kruiscolonne en door de inmiddels gehouden inza meling van nuttige goederen, dat het zich. gedrongen gevoelt tot ware hulp verlening. Spr. besloot met de woor den, dat „de goede God moge aanvul len, wat aan menselijke krachten te kort mocht schieten". Namens de raad sloot de heer v. d. Zijde zich aan bij de woorden van de burgemeester. Beide redevoeringen werden staande aanhoord. De raad besloot daarha de huisves tingskosten voor de reeds in de buiten plaats opgenomen 50 évacué's voor re kening van de gemeente te nemen en daarvoor voorlopig een crediet van 10.000 te voteren. Mocht dit bedrag- niet toereikend zijn dan zal een verder crediet worden aangevraagd. Indien genoemd bedrag niet in zijn geheel voor de plaatselijke hulpverlening no dig mocht zijn, dan zal het restant aan het Rampenfonds worden afgedragen. Tevens besloot de raad zich te ontfer men over een der gemeenten op Goeree en Overflakkee. Stellendam was aan vankelijk daarvoor aangewezen maar daar deze gemeente reeds geadopteerd was, zal thans eerst nog overleg met het Ramp mfonds plaats hebben. Op voorstel van de heer v. d, Zijde werd zonder stemming besloten 'het voor deze spoedvergadering vastgestel de presentiegeld eveneens aan het Rampenfonds af te dragen. Huldiging Cees Laseitr uitgesteld Zoals bekend, worden voorbereidingen getroffen voor de feestelijke viering van het 35-jarig toneeljubileum van de to neelspeler en directeur van de Haagse Comedie, Cees Laseur, in de loop van Fe bruari. Op verzoek van de jubilaris is beslo ten in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, de viering van dit jubileum enige tijd uit te stellen. Te zijner 'tijd zullen nadere bijzonder heden over dc jubileumviering worden bekend gemaakt. Huizenveiling Afloop van de veiling van onroerende goederen in ht Venduhuis der Notarissen op 3 Februari: Winkelhuis, Rcgentesselaan 40—42, 16.500 Kunstenaars helpen De Haagse kunstenaarsledcn van de „Haagse Kunstkring", „Verve" en „Pulchri Studio" hebben het initiatief genomen om op korte termijn een tentoonstelling te organiseren in de zalen van Pulchri Studio. Iedere kunstenaar zendt minstens één werk in, dat hij voor dit doel wenst af te staan. De werken moeten voor een lage prijs worden verkocht. Eventueel niet verkochte werken zullen met voorkennis van het ministerie van Justitie' worden verloot. De opbrengst zal geheel worden afgedragen aan het Nationaal Rampen fonds. De tentoonstelling wordt gehouden van Zaterdag' 7 tot en met Vrijdag 13 Februari. HAARLEM HAARLEMMERS NAAR RAMPGEBIED In de gistermiddag gehouden raadsver gadering werd aan B. en W. een bedrag van 15.000 gulden beschikbaar gesteld ter bestrijding van dé kosten verbonden aan de directe hulpverlening vanwege de gemeente Haarlem in verhand mét de watersnood. D0 raad was van mening, dat liet ann de particuliere liefdadigheid moet wor den overgelaten ter leniging van de nood bedragen af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. De burgemeester deelde mede, dat door de gemeente een radiozendstation aan Hellévoetsluis ter beschikking was gesteld, Honderdvyttig Haarlemmers hebben hulp verleend in de getroffen ge bieden. Door het gemeentebestuur zijn 100 dekens naar Helievoetsluis gezonden. Het is niet zeker, dat er nog évacué's naar Haarlem komen, Op voorstel van de heer Wensing c.s. (C.H.) werd uit het voorstel van B. en W. tot opheffing van de w' 'Isluiting tij dens de Flora de ray'",! mking verwij derd, zodat nu in. -el I-Iaarlom de winkels des avond ;eopend zullen zijn. In verband m ie ramp, die Neder land heeft ge' a, werd de behande ling van het lel tot verhoging van het cred'"' ten behoeve van het aan brenger. i een feestverlichting gedu- rendr Flora 1953" uitgesteld, H-- orslol tot uitvoering van enkeJe n' ,'swerken in het raam van de erruiming -werd aangenomen. Begonnen werd met de algemene be schouwingen op de begroting 1953.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2