Londen ingenomen met bezoek van Dulles OM HET BEHOUD VAN DE VRIJHEID Pas op voor Nieuwe Maan van veertien Februari Geruststellen de verzekeringen Spanning stijgt tussen Israël en Jordanië Nieuw leven bloeit op Zweeg Churchill drie weken VOORSTEL VAN PEKING BEVAT WEINIG NIEUWS Onmiddellijke wapenstilstand in Korea geëist Zweden blijft neutraal Critiek op werk van Oostduitse minister Parater strijdkrachten tijdens week-ends Vloedwekkende kracht dan 20pct groter Millioenen mensen op aarde zien films van de ramp DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 7 (Van onze correspondent) LONDEN, Donderdag. Een kort en zeer weinig zeggend communiqué, dat gisteren na de besprekingen van de Amerikaanse staatslieden Foster Dulles en Stassen met Churchill en Eden werd gepubliceerd, zegt ten overvloede nog eens dat „het doel niet was tot enige nieuwe overeenkomsten te geraken, doch ge dachten uit te wisselen en een volledig begrip te vestigen van de positie der belde regeringen over het wijde veld van wereldproblemen waarin zq een gemeen schappelijk belang hebben." Het communiqué vervolgt, dat het be lang van het handhaven van de defen sie-inspanning door middel van de Nato en de wenselijkheid van snelle voort gang bq het oprichten van de EDG volledig werd erkend. ,,De besprekingen bestreken ook het Verre Oosten Zuid oost Azië en het Nabije Oosten." Van Britse zijde toonde men ziah over het verloop en de toon der dis cussie zeer ingenomen. Men kan hier wellicht uit opmaken, dat Dulles dus blijkbaar dezelfde geruststellende ver zekeringen heeft kunnen geven die hq in Parijs moet hebben gedaan en be grip heeft getoond voor de speciale positie van Engeland ten opzichte van de EDG. Men neemt hier aan. dat ook de data voor het bezoek van Eden en Butler aan Washington zijn vastgesteld en dat deze (na raadpleging met het Gemenebest) binnenkort bekend zullen worden ge maakt; men verwacht hier dat dit be zoek nog vóór dat der Franse ministers plaats zal vinden. Naar Bonn Onze correspondent te Bonn meldt: Vandaag komen Foster Dulles en Stas sen op hun reis door Europa in Bonn aan. Zq zullen een gesprek hebben met bondspresident Heuss en vervolgens met de leider van de oppositie, Ollenhauer. De overige tijd is vrijwel geheel gereser veerd voor bondskanselier Adenauer en zijn belangrijkste medewerkers. Wat het contact met de Bondsrege ring zelf betreft: Foster Dulles zal hier weinig van de weerstanden en wrij vingen constateren die hem ongetwijfeld bij zqn oezoeken m Parijs en Londen moeten zijn opgevallen. Bondskanselier Adenauer heeft de laatste maanden ge zorgd zorgvuldig In het kielzog van de Amerikaanse politiek te blijven. Hij en Dulles zullen net in alle opzichten eens zijn over de wenselijkheid zo snel mogelqk te geraken tot ratificatie van de nieuwe verdragen. De moeilijkheden komen echter pas wanneer Dulles zich zal realiseren hoe groot de kloof tussen opi>ositie en regering is. Ollenhauer heeft nog gisteren gezegd, dat naar zijn mening eerst moest worden getracht met Rusland tot een vergelijk te komen ovei het herstel van de eenheid van Duitsland. Zolang dat niet gebeurd was kon geen enkele politiek cïe goed keuring van de SPD krijgen, die de kansen op een dergelijke hereniging geringer deed worden, Dat zulks de onvermqdelijke consequentie ls van de nieuwe verdragen met het Westen, staat voor de SPD vast. Nu is het voor Dulles niet alleen van belang om te weten hoe Bondskanselier Adenauer over de dingen denkt, maar ook om te weten hoe een Duitse regering, waarvan de sociaal-democra tie deel zou uitmaken, tegenover de ver dragen zou staan, wanneer die eenmaal door de huidige regeringsmeerderheid zouden zijn geratificeerd. Ten slotte zijn er hier ln de loop van dit jaar verkie zingen en hier en daar worden de kan sen van de sociaal-democraten nogal hoog aangeslagen. Daarmee zal ook Dulles hebben rekening te houden. Dan is er nog het delicate punt van de juridische beslissing, die binnenkort in Karlsruhe zal moeten vallen over de vraag, of de verdragen, zoals zq thans zijn geformuleerd, verenigbaar zijn met de Duitse grondwet, Dulles zal onge twijfeld gaarne willen weten van Bonds kanselier Adenauer wat hq denkt te doen indien Karlsruhe een juridische spaak in het wiel mocht steken. In het algemeen kan men dus zeggen, dat Dulles tij Bondskanselier Adenauer een sfeer zal ontmoeten zoals hq tot dusverre t ergens anders in Europa heeft ontmoet. Hij zal er de indruk krijgen van grote verwantschap aan de Amerikaanse politiek maar de voet angels en klemmen, in de vorm van de socialistische oppositie en Karlsruhe zullen toch ook het beeld, dat hij uit Bonn meeneemt, niet volledig gerust stellend doen zijn. Telkens ivorden nog nieuwe dijkdoorbraken gemeld, vloedgolven waartegen de militairen met hun lichtbakken en zandzakken een hopeloos gevecht leveren (Voor Het Parool getekend door W. Bijmoer.) Er heerst spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens, waar steeds meer incidenten plaats vinden. Israël en Jordanië hebben beide klachten ingediend bq de bestandseommissie voor Palestina der Verenigde Naties. De Israëlische minister-president en minister van landsverdediging Ben Goerion, die met vacantïe was. is, in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische kabinet, waarin de gespan nen toestand zal worden besproken, naar Jeruzalem teruggekeerd. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Sjaret heeft de volksver tegenwoordiging Woensdag meegedeeld dat de Israëlische regering de gebeurte nissen waakzaam volgt". „Wjj zqn vastbesloten de noodzakelijke stappen te nemen, om een herhaling van aan vallen op ons grondgebied te voor komen", verklaarde hq. In militaire kringen te Jeruzalem wordt gezegd, dat Israël „drastische maatregelen zal nemen, om een einde te makon aan het overschrijden van de grens door kleine groepen gewapende Arabieren, afkomstig uit onze buur staten". Uit Londen wordt gemeld dat een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de rapporten over de spanning langs de Israëlisch- Jordaanse grens bestudeert, alvorens te reageren op het Jordaanse verzoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische over- schr.jdingen". Jordanië heeft Groot-Britannië, op grond van het in 1948 gesloten Brits- Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Groot-Britannië handhaaft op grond van dit verdrag troeoen en een kleine luchtmacht in Jordanië. NIJMEGEN ZIET AF VAN CARNAVALSVIERING (Van onze correspondent) NIJMEGEN, Donderdag Na een korte bespreking met de burgemeester hebben de plaatselijke verenigingen be sloten alle carnavalsfeesten af te ge lasten. De rector magnificus der Nijmeegse universiteit heeft in verband met de hulpverlening door de studenten aa,n de getroffen gebieden, de colleges en prac tica met ingang van heden voor de ge hele week afgelast. Canadese commissie is voor octrooiverlening aan Nat. Handelsbank Een commissie van de Canadese senaat heeft zich vandaag met zestien tegen vier stemmen uitgesproken ten gunste van het verlenen van een octrooi aan de Mercantile Bank of Canada, zo meldt Reuter uit Ottawa. In deze bank zal de Nationale Handelsbank uit Neder land een controlerend belang hebben, zo als wij reeds vroeger meldden. De senaatscommissie voor bankzaken en handel nam dit besluit na de bezwaren te hebben aangehoord van hooggeplaat ste functionarissen van verscheidene Canadese banken tegen hel verlenen van een octrooi aan de Mercantile Bank of Canada. Wanneer het besluit van de commissie door het parlement wordt goedgekeurd, zal de Mercantile Bank waarschijnlijk kantoren openen te Montreal, Vancou ver en later ook te Toronto. heeft De Westiluitse 2.3 millioen D M. vrijgegeven voor de uit Nederland Daarvan is D.M. 1.57 millioen bestemd voor rust. D.M. 325.000 voor suiker waren. D.M. 250.000 voor zoetwatervissen en D M. 150.000 voor boekweltmeel en grutten. Het Labourblad „Daily Herald" maakt vandaag melding van een in Washington bekend geworden bericht, volgens hetwelk de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles Churchill al op de hoogte had gesteld van het Amerikaanse besluit tot „deneutralisatle" van Formosa tq- dens het bezoek van laatstgenoemde aan New York. Dit zou dus betekenen, zo concludeert het blad. dat de Britse premier dit besluit - dat hij te New York „ernstig" zou hpbben genoemd, zonder er verder commentaar op te le veren drie weken voor het Foreign Office heeft verzwegen. Vanavond zal in het Lagerhuis het debat over For mosa worden gehouden. Labour heeft geen speciale motie Ingediend, hetgeen een stemming onwaarschijnlijk maakt. Morrison, de plaatsvervangende leider van de oppositie, zal het debat openen. Er gaan geruchten dat Churchill, die aanvankelijk van plan was, de beant woording aan Eden over te laten, na de aanval van de „Daily Herald" toch zelf het woord zal voeren. MORGEN komen er in Den Haag be langrijke gasten aan. Natuurlijk, de aandacht van regering en volk wordt op dit ogenblik geheel in beslag genomen door de watersnood. Toch kan dit bezoek niet worden afgescheept met de boodschap, dat het hoofd van een Nederlander deze dagen naar heel andere dingen staat dan waarover de nieuwe Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de leider van de organisatie voor weder zijdse veiligheid (M.S.A.) Stassen komen praten. Daarvoor is het onderwerp van gesprek te belangrijk. Daar kan de hele toekomst van ons land mee zijn gemoeid. „Ik ben hier niet om te preken en te praten, maar om te luisteren en te leren" heeft Dulles bij zqn aankomst in Rome, de eerste van de zeven West- europese hoofdsteden die op zijn reis programma staan, gezegd. Tactvol uit gedrukt, maar bepaald niet helemaal juist. Ook al zou de nieuwe minister de neigjng om te prediken, die hem volgens ingewijden kenmerkt, weten te bedwin gen, praten zal hij zeker. Waarover? In bijzonderheden weet niemand dat natuurlijk, maar enkele onderwerpen laten zich wel raden. Na de radio en televisie-rede van Dulles zelf, maar vooral na de uiteenzettingen van president Eisenhower in zijn bood schap aan het congres, begint de buiten landse politiek van het republikeinse bewind zich duidelijk af te tekenen. TWEE punten in Eisenhowers bood schap hebben in Europa in het bijzonder de aandacht getrokken, zelfs onmiskenbaar opschudding ver wekt. Beide raken zij het beleid ten aanzien van de communistische wereld Daar is allereerst Eisenhowers bevel aan de Amerikaanse zevende vloot, niet langer ..communistisch China te beschut ten". Zoals de lezer zich zal herinneren, gaf Truman destijds deze vloot opdracht Formosa te beschermen tegen commu nistische aanvallen van het vasteland af. Tegelijkertijd evenwel moest zij er om gekeerd ook op toezien, dat de troepen van Tsjiang Kai-sjek niets zouden on dernemen tegen Rood'China. Dit scherm tussen Tsjiang en zijn tegenstanders is nu weggenomen, en dus... Hier staat een eerste vraagteken. President Eisenhower voegde aan zijn mededeling toe. dat zijn order niet betekende, dat er aggressieve bedoelin gen aan Amerikaanse kant zouden be staan. Nu zijn de Chinese nationalisten tot een enigszins omvangrijke actie vol gens militaire deskundigen niet ïn staat, tenzij zij hulp van Amerika zouden krij gen. Een man, die het kan weten, de chef van de Amerikaanse .militaire mis sie op Formosa, heeft juist dezer dagen in een interview verklaard, dat de nationalisten, wanneer zij een landing zouden uitvoeren op het Chinese conti nent. na drie dagen al weer zouden zijn verdreven. D' trekelijk kleine afdelingen toeslaan, om zich daarna uit de voeten te maken. In de jaren vóór de inval dn Normandië hebben geallieerde commando's soort gelijke acties ondernomen op het Euro pese continent. Militair gezien is het effect daarvan voorsal gelegen in he tlement van on- vqand ontstaat. Hij moot langs de hele kustlijn op zijn hoedé zijn, omdat hq nooiit weet, waar de vozende steek zal worden toegebracht. Sinds de Chinezen zich in de strqd in Korea mengden, in Nov. 1950, hebben zq zich daarop kun nen concentreren, omdat zij van Tsjiang niets te duchten hadden. De hoop is nu, dat zij hun aandacht zullen moeten ver delen. en daarodor in Korea meer ge neigd om een wapenstilstand te aan vaarden. En misschien zich nog een3 tweemaal bedenken, alvorens in Indo- China te gaan ingrijpen. Amerikaanse openbare mening maakte het voor het nieuwe bewind onvermijdelijk „iets te doen". Ver geten wij niet, hoeveel duizenden jonge Amerikanen in Korea al het leven heten in een door de Verenigde Naties onder nomen veldtocht. De huidige impasse kon niet voortduren. Toch Is het begrqpelqk. dat er voor al in Londen ongerustheid Is ontstaan. Niet alleen, dat men bezorgd is voor Hongkong, maar waarschijnlijk nog meer voor de reacties, die de nieuwe Amerikaanse stap in India en in het algemeen in Azië zal veroorzaken. Tsjiang en de Kwomintang zijn nu een maal geen bondgenoten, waarmee men in het nieuwe Azië voor den dag kan komen. Bovenal: voor het Verenigd Konink rijk zoals trouwens voor geheel West- Europa is de eerste politie ke eis een algemene oorlog te vermqden. Niet ten koste van alles, want er zijn nog erger dingen. Talrqk zijn die echter niet. Daarom Is ieder in de Europese hoofd steden er in de eerste plaats op be dacht vooral niets te doen, dat o n- nodig het gevaar voor oorlog ver groot. De vraag is nu maar, of de gewftzig- de opdracht aan de Zevende Vloot het risico groter maakt of niet, en of er iels nutttigs mee wordt bereikt. Het is uitermate lastig daarop een afdoend antwoord te geven. Zeker is dat het terugwijken voor een aggressor uit angst voor erger geen uitkomst biedt. De verzoeningspolitiek tegenover Hit ler heeft dat wel bewezen. Toch ls het gevaarlijk hier een parallel te trekken. In de jaren van Hitiers opkomst was hij militair de mindere van de Westelijke mogendheden. Momenteel hebben de Russen een onmiskenbare voorsprong. Zo ligt het voor de hand er a'.les op te zetten, de achterstand van de vrije wereld zo snel mogelijk in te lopen. Daan-oor is het nodig tiid te winnen, teneinde ..uit een positie van kracht". Uit president Eisenhowers nadere om Achesons woorden te gebruiken, te toelichting zou men opmaken, dat het kunnen onderhandelen. En dan is de voor het moment niet in de bedoeling I conclusie: vooral niets bruskeren. ligt de voor grootscheepse acties onont beerlijke steun te gaan verlenen. Dan zou Washington van de genomen maat regel dus voorlopig op zijn gunstigst alleen verwachten een reeks „hit and run raids": ondernemingen, waarbij be- verwoest. Deze moeder, afkomstig uit de bedreigde gebieden en geëvacueera naar Rotterdam, schonk enkele tiental- Ieuren na de ramp het loven aan een flinke dochter van bijna acht pond. Grcta Roos zal de nieuwe wereld- Tsjou En-Iai, de premier van het communistische China, heeft via radio-Peking een voorstel gelanceerd, dat heette te zqn bedoeld als een poging om een eind te maken aan de strqd in Korea, doch dat, naar ln Washington wordt gemeend, weinig nieuws bevat. Tsjou, die volgens Ass. Press op oor logzuchtige toon tot het nationale co mité van de raadgevende conferentie te Peking sprak, zei dat de V.S. onmiddel lijk de bestandsbesprekingen te Pan- moenjon dienden te hervatten, als zij ten minste vrede in Korea wensten. Een be stand zou direct tot stand kunnen komen, indien de kwestie der krijgsge vangenen het enig grote struikelblok in Panmoenjon later geregeld werd op een conferentie van alle betrokken mogendheden. In Washington ziet men in deze sug gesties van Tsjou veel gelijkenis met wat de Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinski, in December tijdens de Algemene Vergadering der V.N. te berde bracht. Aan het einde van zijn boodschap verzekerde Tsjou En-laï dat het Chinese r (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN, Donderdag. Tq- dens het debat over de buitenlandse politiek in het Zweedse parlement ver klaarde de minister van Buitenlandse Zaken Unden met nadruk, dat Zweden absoluut aan zijn neutraliteit wenst vast te houden Zweden zou zich genoodzaakt kunnen zien uit de Raad van Europa te treden wanneer het plan-Eden een feit wordt en een direct verband gelegd wordt tussen de Raad van Europa en de Europese Defensie Gemeenschap. Dit zou met in overeenstemming zijn met Zwedens non-alliantie politiek. Dan is er nog de kwestie van de vor ming van een Europees Politiek Ge zagsorgaan. Zweden kan er niets op tegen nebben dat de zes landen, die deel uitmaken van de Kolen en Staal Ge meenschap en een Europees leger wil len vormen, verdere stappen onder nemen om een unie te vormen, maar het verband tussen een dergelijke federatie en de Raad van Europa kan het karak ter en program van de Europese Raad veranderen. De Zweedse regering moet dit project derhalve met critische aan dacht blijven volgen. Intussen bestaat er geen eenstemmig heid over deze politiek van Zweden. Een bekende sociaal-democratische af gevaardigde. de heer Nerman, zeide: ,.Het schijnt, dat de Zweedse neutrali- teitspsvehose het Zweedse volk begint te verlaten en dat men geneigd is met meer sympathie tegenover het Atlan tisch pact te staan, omdat onze eigen vrijheid eerst dan volledig gewaarborgd is wanneer alle andere volken ook vrij zqn." volk bereid is tot het uiterste te vech ten, wanneer het niet mogelijk zou zijn, de bestandsbesprekingen te hervatten. Ten aanhoren van alle afgevaardigden van de Volkskamer heeft de Oostduitse premier Grotewohl gisteren het falen van zijn minister van Financien, dr Loch gehekeld. Grotewohl verklaarde dat het belastingstelsel ln de Russische zone nog steeds doordrenkt was van de kapitalis tische gedachten. „In alle ernst1' werd Loch opgedragen ..de bureaucratische manier van werken" op zijn departement e veranderen. De Oostduitse premier gaf het startsein voor een strenger op treden tegen de particuliere onderne mers, huiseigenaren en grote boeren- Voor de eerste keer hield Grotewohl zioh verder bezig met de stroom van vluchtelingen uit Oost Duitsland Hij zei dat deze massale uittocht „een ge volg was van een tegen de Sow jet-Unie gevoerde zenuwen-oorlog en lastercam pagne" Hij drong er hij de gevluchten op aan. naar de Oostelijke zone terug te keren en verzekerde ten slotte dat zijn regering niet zou rusten voordat Oost- en West-Duitsland weer waren verenigd. AFP vestigt er de aandacht op, dat de vergadering van de Volkskamer niet werd bijgewoond daar de vlce-premier Ulbricht en Nuschke en evenmin door Hermann Matem, vooraanstaande fi- suur in de (communistische) SED en Wilhelm Koenen, secretaris van het na tionale front, over wie geruchten in omloon zijn. dat hq naar het Westen rou rijn gevlucht, boden. Rederij van Faustus wordt gedagvaard De Staat der Nederlanden zal dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenaar is van do Faustus. die in de nacht van 6 op 7 November j.l in de Nieuwe Waterweg is vereaan. De Staat vordert nader vast te ste'len s^hadëvoro-oedïns- we?ens het stukvaren van de dijk en voor het weg werken van het wrak. De eigenaren van de rederij zrjn volgens het A.N.P. Grieken die in Engeland wonen. Behalve de Faustus bezaten zij nog een schip, dat in Januari j.l. is verkocht. tjET nieuwe leven ontluikt te midden burgeres heten. Vader en vier andere i n van veel, dat werd afgebroken en kinderen hebben elders in het land een I 1onderdak gevonden in de veilige weten- schap, dat moeder en de baby liefderijk worden verpleegd in het Zuiderzieken huis. Moeder en kind maken het wel, deelde men ons mede. MINISTER STAF IN TWEEDE KAMER: Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine in de Ei greep minister Staf gistermiddag aan om uiting te geven aan de grote waar dering voor de hartverheffende wijze waarop onze militairen helaas met een heel enkele uitzondering, waartegen maatregelen zullen worden genomen zich volledig voor de hulpverlening in de getroffen gebieden hebben ingezet. Na die genen, die bq de vervulling van hun plicht helaas zqn omgekomen, te hebben herdacht, bracht hij dank voor de vele hulp, welke door buitenlandse militairen wordt geboden. Voorts deelde hij mede, dat de herhalingsoefeningen voor de 44ste regimentsgevechtsgroep op l Maart a.s. in verband met de hulpverlening zullen vvorden uitgesteld. Van belang .was tevens, dat hq verhoging van de paraatheid der strijdkrachten tijdens de week-ends in het vooruitzicht stelde al geschiedde dit laatste dan niet in het kader van zqn mededelingen over de hulpverlening. Het moet ons van het hart, dat het debat dat de Eerste Kamer aan deze begrotingen wijdde, ons bijzonder weinig kon bekoren. Nu eendracht ons ganse volk bezielt, was het immers een minder gelukkig moment om de tegenstellingen over humanistische wclzijnsverzorging onder de strijdkrachten aan te wakke ren. En dat geschiedde helaas. Jhr Ruys de Beerenbrouck (k.v.p.)"had nl. bezwaren tegen een „ge- privilegeerde" positie, welke het huma nistisch thuisfront tegenover de andere thuisfronten zou innemen. Dat dit zi was, kon minister Staf aan de hand van de feiten tegenspreken. Hij maakte dui delijk, dat van humanistische zqde slechts twaalf korte bezinningsbijeen komsten per jaar voor telkens 30 mili tairen mogen worden georganiseerd (van r.k. en prot. zijde elk 4000 man!) In een legerorder zal worden bepaald, dat daaraan slechts militairen uit een niet-kerkelijk milieu en de minderjari gen daarvan slechts met toestemming van hun ouders zullen mogen deelne men. Deze regeling een compromis, dat (Van één onzer redacteuren) C^K is weer een springvloed op komst. Er is elke veertien dagen een springvloed en indien er zich geen bijzondere meteorologische omstandig heden voordoen gebeurt er doorgaans niets alarmerends. Maar ditmaal zijn de dijken kapot gebeukt door het springtij van 1 Februari en er is één astronomische factor in het spel die ongun stig werkt: de nieuwe maan van 14 Februari is gevaarlijker dan de volle maan die de hand had in de springvloed van Zondag. Want juist op 14 Februari is de „vloedwekkende kracht" van onze satelliet ongeveer twintig procent groter IN verband met de springvloed van 1 Februari schreven wij al, hoe de zon en de maan het ver schijnsel van eb en vloed veroorzaken; de maan speelt daarin de hoofdrol. Bq Eerste en Laatste Kwartier werken zon en maan elkaar tegen: wat de maan aan vloedhoogte doet ontstaan wordt door de invloed van de zon enigszins genivelleerd. Juist andersom is het bq Nieuwe en Volle Maan: de krachten van zon .en maan werken dan samen en de vloedbergen op aarde bereiken hun maximale hoogte. Waar de omlooptijd van de maan (de tqd tussen twee opeenvolgende nieuwe manen 29,5 dag duurt, is het duiijelqk dat zo'n springtij telkens om de ruim veertien dagen terugkeert: er zqn n.l. twee vloedbergen op aarde, waarvan de ene de „tegenvloed" is van de andere. Bij stilstand van de aarde zou één plaats dus maar tweemaal per maand vloed hebben en tweemaal eb. Maar de aarde wentelt dagelijks om haar as, als het ware „onder de vloed door". Vandaar dat eb en vloed dagelijkse verschijnselen worden. WAT nu het gevaar van de aanstaande nieuwe maan betreft, dit schuilt in het feit, dat* zij zich 14 Februari in het „perigaeum" bevindt. De maanbaan om de aarde is elliptisch van vorm en de aarde staat in één der beide brandpunten van die ellips. Daaruit volgt, dat de afstand maanaarde aan schommeling onderhevig is. Gemiddeld bedraagt zij 384.000 kilometer, maar op het punt van de maanbaan, dat het verst van de aarde af ligt (het „apogaeum) kan zij ruim 400.000 kilometer be dragen en op het tegenoverliggende punt (het „peri gaeum") dienovereenkomstig beneden de gemiddelde waarde. EN dit is het gevaar dat hierin schuilt: de vloedwek kende kracht van de maan is in de pcrigaeumstand twintig procent groter dan bij de maan-in- apogeaum. Het effect van de maanstand bereikt de aarde met enige vertraging; in dit geval dus zullen de dagen na de veertiende Februari zeer critiek zqn. Wat het weer zal doen is op de lange termqn uiter aard niet te voorspellen. Maar astronomische gebeurte nissen als de maanstand e.d. voltrekken zich met een securiteit die men, als men wil, eeuwen tevoren tot op de seconde nauwkeurig kan berekenen. De autoriteiten die zorg dragen voor zeeweringen, dijkwachten en bescher ming van polders kunnen tevoren hun maatregelen nemen. minister Staf in overleg met het K.V.P.- Tweede Kamerlid pater Stokman had opgesteld, vond instemming bij de humanist mr In 't Veld (p.v.d.a.) doch afkeuring bq de A.R. A 1 g r a, die zich o.a. verontwaardigd toonde over een ge dichtje, dat in het officiële orgaan van het Humanistisch Verbond was opgeno men en waarin het Kerstevangelie 10: een „dom verdichtsel" was gestempeld. De heren In 't Veld (p.v.d.a.) 'Ven- d e 1 aar (v.v.d.), die het Humanistisch Verbond een goed hart toedroegen, mochten dit gedicht als een „ontspo ring" afkeuren, de heer Algra bleek niet tot een toleranter houding bereid te zijn ook niet nadat minister Staf hem had voorgehouden, dat zqn collega en geest verwant prof. Diepenhorst tegenover de humanistische welzijnsverzorging een van meer begrip getuigende houding had ingenomen. De heer Algra wilde er een kabinetszaak van maken. En dat lokte jhr Ruys ongeacht het verkre gen compromis ook wel aan! Dat de communisten zich bij dit alles nog extra ongunstig onderscheidden, be hoeft geen betoog. Maar dat zij nu uit gerekend bezwaar moesten opperen tegen het aanvaarden van de hulp van Amerikaanse militairen in de noodge- bieden, was toch wel erg onkies. De begrotingen werden z.h.s. aange nomen. De Europese kritiek, die Amerika verwqt dit wèi te doen, moet echter om billjik te zijn niet vergeten, dat het op bouwen van die kracht aan Europese kant te wensen overlaat. Begrijpelijk, in vele gevallen, maar daarom niet minder gevaarlijk. Wanneer dan Washington nu ook wordt verweten en dat is het tweede punt in de presidentiële boodschap, die 1 alarmerend werkte dat het door een zich losmaken van de overeenkomsten van Jalta en Potsdam in uitzicht tc stel len. de Russen prikkelt zonder positieve winst daarmee ts behalen, is dat al even min helemaal gerechtvaardigd. Als West-Europa meer vaart had ge zet aohter het streiven naar eenheid, zou het ook hier meer recht van spreken hebben, Nu staat het eigenlijk met de mond vol tarnden als de Amerikaanse bezoekers zouden vragenmaar wat doet gij? VOOR ons staat het liet vast, dat de belangen van Amerika en die van de vrije landen van Europa samen vallen. Onze vrijheid kan zich alleen handhaven bq de gratie van de Ameri kaanse bescherming Dat is het funda mentele feit. Wie daar de ogen voor sluit bewijst zijn land geen dienst. Hij moet de situatie dan verkeerd beoorde len en het gevaar is groot, dat hij eigen onbehagen gaat afreageren in een emo tioneel anti-Amerikanisme. Intussen staat Europa tegenover Amerika niet enlce! in de positie van hem. die hulp beho°ft. Amerika heeft van zijn kant ook W^st-Europa nodig. Het was president Eisenhower die in zijn boodschap zei: ..dat geen enkel land, zelfs niet een zo machtig land als het onze. alleen de vriiheid van alle volkeren kan verdedigen". Sterker: Amerika kan zelfs zijn eigen vrijheid op den duur niet beschermen, wanneer West-Europa het zijne verliest. Daarom is het te wensen, dat bil de besprekingen van de verschillende West- Europese regeringen, dU3 ook van de Nederlandse, met minister Dulles deze onderlinge verbondenheid voorop zal staan. Dan hoeft men verder over en weer geen blad voor de mond te nemen. Dan ligt het zeker op de weg van de Nederlandse regering er bij haar Ame rikaanse gasten op aan te dringen ieder onnodig risico te vermijden, en er op te wijzen, dat de continentale landen ln de hoek zitten, waar de slagen het eerst en eht hardst zouden aankomen. Dan kan ook duidelijk worden gemaakt voor wel ke enorme moeilijkheden Nederland staat, zeker nu het bezocht is door een ramp, waarvan de gevolgen nog niet ziin te overzien. Maar dan zal de Nederland se regering- óók moeten verzekeren, dat zij ter wille van de Atlantische zaak zal doen wat zij kan. In honderdduizenden bioscopen Met Iedere beschikbare camera legt andere familieleden wuivend op de paar Polygoon-JProfilti de nationale ramp op vierkante meter droge grond om hun - hoeve achterblijven, hoewel ze volkomen - <P duizenden meters fllmband vast. Deze ramp zal in al haar oneindige droefheid voor het nageslacht bewaard blijven. Sinds Maandagmorgen wordt het kan toor in Haarlem overstroomd met tele grammen, waarin filmmaatschappijen uit alle delen van de wereld dringend reportagefilms van de geteisterde gebie den vragen. Sinds Maandagmorgen wor den die films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands natio nale ramp trekt thans ln honderdduizen den bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorbij. Vele mil lioenen mensen zien het. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste zeven minuten durende film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon-Profilti. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra editie wordt in de bioscopen gecollecteerd. Niemand laat de bus passeren zonder iets te offeren. Gisteren draaide reeds de tweede af- levering der reportage, waarin de eerste luchtopnamen voorkomen. Men ziet er j o.a. opnumen in van het zwaar getroffen Halsteren, van Papendrecht, van 's-Gra- i vendeel en van Zeeuwsch-Vlaanderen. j Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma aan de l reddingboot af te staan, terwijl alle door het water zqn ingesloten. En men ziet hoe het verdronken vee wordt weg gesleept, omdat het ln het water rottend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Uit de 2000 meter film, die Maandag morgen werd gebracht, is de eerste reportage van zeven minuten samenge steld. Op hoogspanning draalen de machines waarmede afdrukken worden vervaardigd. Die afdrukken gaan niet alleen naar alle bioscopen in de wereld, doch bovendien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voor alle Neder landse ambassades en gezantschappen. Gisteren, drie dagen na hun vertrek, zijn de eerste reportagewagens even naar Haarlem teruggekeerd. ,Ik heb moeten filmen", zegt de chef cameraman Piet Buis, „maar soms was het moeilijk om koelbloe dig en nuchter je camera te richten op zoveel menselijk leed. Ik heb me zelf ingeprent: het buitenland moet dit ook weten. Er moet hulp komen." „Ik heb roeibootjes zien aanleggen, waarin ook honden waren meegenomen. Die beesten sprongen er uit, schudden het water uit hun vacht cn sprongen dan weer het ijskoude water in om terug te zwemmen naar hun huis. Onderweg werden ze weer door andëre bootjes op gepikt en dan herhaalde zich hetzelfd® spelletje."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4