DIPLOMATEN VLOGEN BOVEN DE NOODGEBIEDEN BUITENLAND HELPT ONS OP ALLE MOGELIJKE MANIEREN Duizenden slachtoffers van een door mensen veroorzaakte ramp m IN WESTBERLIJNSE KAMPEN: Nederland geeft Microben en hun eigenaardigheden Donderdag 5 februari 1953 de bredasche courant eerste blad' - pagina 3 Gevaarlijke infiltratiekansen (Van een onzer verslaggevers) HET VRAAGSTUK der Oostduitse vluchtelingen is voor de Westelijke autoriteiten een veelzijdig probleem. Al zou men ook in staat zijn door het inrichten van nog meer nood verblijven de tienduizenden onder dak te brengen en al zou men door het treffen van ingrijpende maatregelen een verstoring van de huidige economische situatie kunnen voorkomen, dan nog blijft het gevaar van infiltratie Van ongewenste elementen be staan. Zowel de controle door de Duitse instanties bij de aanmelding, als het onderzoek van Engelse zijde enkele uren later naar de identiteit van de vluchteling, zijn politiek verleden en zijn tegenwoordige politieke gezindheid moeten noodgedwongen van een zodanige oppervlak kige aard blijven, dat het voor ieder ongewenst individu een koud kunstje is om binnen te dringen. De identiteitskaart is meestal het enige document, dat de vluchteling kan tonen. Het geeft hem echter het recht om beroep op aSyl te doen. Van terugsturen is geen sprake. Paria's A LLEEN loopt de vluchteling de kans niet als zodanig erkend te worden op grond van het feit, dat hg niet het bewijs van een dringende reden voor zgn over haast vertrek kan leveren. Geen enkele aan spraak kan hg in zulk geval doen gelden op ondersteuning. Hg mag geen woonruimte innemen en bg niemand in dienst genomen Ontelbare bossen vlas drijven rond het woonhuis van de molenaar te 's Graven deel. Hel; plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasindustrie zag zijn oogst geheel verloren gaan Prachtige resultaten leveren de collectes op die overal in Nederland ten bate van het Nationaal Rampenfonds worden gehouden. Een opsomming is niet mogelgk. maar een uitzondering willen wij maken voor-de streek Noordcinde, behorende tot de ge meente GraTt (N.H.). Dit gehucht telt 26 ge zinnen en 87 inwoners. De collecte heeft hier opgebracht 1077, dat is 41.42 per ge zin of 12.37 per inwoner. Mohammedaanse bidstond Op aansporing van de wnd. Hoge Com missaris van Indonesië, mr Soesanto Tirto- prodjo, zal de Mohammedaanse Raad in Ne derland op Zondag 8 Februari, te 12.00 uur een bidstond houden op de residentie van de Hoge Commissaris „Backershagen" te Wassenaar, voor de slachtoffers van de ramp, Tot, de vertegenwoordigingen van Pa kistan, Perzië, Egypte en Turkije zal het verzoek worden gericht om deze bidstond bij te wonen. Zonder papieren via iië naar Zeeland Men zag alles daarbeneden met ontzetting (Van een onzer speciale verslaggevers) Met ontsteltenis hebben Woensdag de diplomatieke vertegenwoordigers van een veertigtal landen van een vliegtuig uit waargenomen welke enorme afmetingen de ramp heeft. Ook de vertegenwoordigers van die landen in ons land werden Zondagochtend opgeschrikt. Velen hunner bezochten reeds een stukje van dat door geweld getroffen gebied, zij wisten dat het verschrikkelijk, meer dan ver schrikkelijk was. Maar niet één was er, die gisteren niet nog meer onder de indruk kwam. Dat de ramp van zulk een geweldige afmetingen was, dat ons land zo hevig getroffen was, dat had men zich eigenlijk niet kunnen realiseren. Wij willen hier niet alle uitroepen aanhalen, die in vele talen klonken. Men was diep onder de indruk, men zag dat alles met ontzetting en met groot meeleven met het zo zwaar getroffen volk en land. De diplomaten maakten de vlucht van bijna twee uur, op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat vertegenwoordigd was door mr J. Visser en dr E. O. baron van Boetzelaer. De diplomaten werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toestand gaf. 1/itr in flo lurht I P,aatsen een paar verloren stuks vee op een A. Wet/ II IA HL UH LUL. I LL paar grasveldjes, die nog niet onder het gele. modderige water zijn gekomen. Van Amsterdam vloog men over Den I Dan gaat het naar Walcheren. Men laat ifif via rtP PPtiktPrHe pehfédcn I Haag, waarbij men aan de kust de eerste Vlissingen en Middelburg links liggen, om mt via Belgie naar de geteisterde gebieden VGrnielinaen 7_ap en waa_ men het bii over Arnemuiden naar Noord-Beveland te Belgi' De ambassade van België te 's-Gravenha- ge deelt mee. dat de Belgische douane en grensoverheden de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Neder landse nationaliteit, die zich van Nederland ïn Nederland begeven, en door wie ii huidige omstandigheden geen identiteitsbe wijzen kunnen worden overlegd. Facilitei ten zullen eveneens worden verstrekt aan die personen, welke goederen tr3nsoorteren bestemd voor de geteisterde gebieden. Bericht voor gedupeerde zadenhandelaren De voorzitter van de vereniging voor de teelt van en handel in tuinbloemzaden ver zoekt de zadenhandelaren, die uit de geteis terde gebieden zijn of worden geëvacueerd, dan wel in hun woonplaats zijn gebleven, zich in verbinding te stellen met het secre tariaat der vereniging, Elandstraat 42, Den Haag, tel. K. 1700 - 331881. Een hulpactie der collega's wordt voorbereid in de vorm van zaaizaadvoorziening in matereaal en voorraden, Militair vermist Sinds Zondagavond wordt in de omgeving van Fgnaart vermist de soldaat van het korps commandotroepen J. E. Willemscn, legernummer 320905414, afkomstig uit Di- dam (Gld.). -ernielingen "zag en waar men het bij over Arnemuiden naar Noord-Beveland te Scheveningen gestrande schip nog op hétvliegen. De eerste reactie van velen boven strand zag staan. Men volgde de spoorlijn Walcheren is, dat dit eiland gelukkig niet Delft—Schiedam, waarna men Rotterdam die mate getroffen is als vele andere, zag liggen en vervolgens over IJsselmonde ook bij de buitenlandse diplomaten .„„j j;:i. leeft nog de herinnering aan hetgeen Wal en Hoekse Waard vloog, op Moerdijk Boven 's Gravendeel zag men de grote ver nielingen, welke hier door het water wer den veroorzaakt. Men vloog vervolgens Oostwaarts in een lus over de Biesbosch, om over 's Graven deel weer terug te keren en vervolgens hel overstroomde deel van Westelijk Noord Brabant in ogenschouw te nemen. In 's Gra vendeel was er nogal beweging op de wegen en dijken; er blijkt daar hard te worden ge werkt. Steeds groter werd de ontsteltenis Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote water gebied, dat liet Wcstelgk deel van Noord Brabant is geworden, maakte diepe indruk. Hot werd steeds stiller in het vliegtuig. leeft nog de herinnering aan hetgeen Wal cheren in de oorlogsjaren heeft ondergaan en hoe het zich heeft hersteld. We vliegen verder langs Veere, dat ge heel ligt ingesloten en waar men drukte in enkele straten ziet. Boven Noord-Beveland vliegen enkele helicopters, zoekend om hulp te bieden. We steken de Schelde over naar Tholen en komen boven het zwaar getroffen Stavenisse, waar reeds vele huizen zijn ver nield door het water. Hier is er in de omliggende wateren een grote concentratie van allerhande vaartui gen. Het Westelijk deel van Tholen is ge heel overstroomd. In-troosteloos is de aan blik, die Schouwen-Duiveland biedt, dat met uitzondering van een klein gedeelte in het Westen geheel is overspoeld. Ook hier ziet men in de wateren vele schepen en er vliegen helicopters. Ergens tussen twee boerderijen een wit geschilderde -sloep, die mensen uit hun benarde positie bevrijdt. Over Rilland Bath vloog men over een deel I Dan Goeree Overflakkee. Het wordt nog van Zeeuwsch Vlaanderen en men reali- stiller in het vliegtuig. Onbeschrijfelijk is secrde zich, dat dc aangebrachte ellende hetgeen het water op dit eiland heeft aange- nict onder woorden te brengen is. Hier en richt. Boven Voorne en Putten eenzelfde daar een paar auto's op de weg, op enkele I beeld van ellende. Langs de kust teruggevlo gen naar Schiphol, waar men nog ergens een schip op het strand ziet staan als in Sche veningen. Ontstellend Indrukken der diplomaten? Zij zjjn alle dezelfde. „Ontzettend", „verschrikkelijk", „dat had ik met niet kunnen voorstellen", „het is nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds bij Dordrecht of in Noord-Brabant persoonlijk had gevormd". Wie wg het ook vragen, de Franse ambassadeur of de Canadese, de Zuid-Afri kaanse of de zaakgelastigde van Pakistan, de gezant van Denemarken of de ambassa deraad van België, de gezanten van de lan den als Argentinië, Venezuela en Brazilië, zij zijn zeer diep onder de indruk. De Ierse gezant, mrs Jos McNeill, de enige vrouwe lijke diplomaat uit zich allereerst over het ontzaglijke leed van de getroffen bevolking, een leed, dat nog lang niet is te overzien. We praten met vertegenwoordigers van de landen, die onder het Europese Herstelpro gramma de wederopbouw na de oorlog ter hand namen. Er wordt gesproken over het einde van de Marshall-hulp aan ons land. Het eerste, dat zich met alle kracht en op offeringen zo had hersteld, dat daarvan kon worden afgezien. Nederland stapte als het ware uit de boot. Thans deze slag, waarvan' de draagwijdte niet is te overzien. Men ls evzich van bewust, dat ons land op de een of andere wijze weer in die boot zal moet'en terugkeren, want het herstel van Nederland is ook een deel van het Europese herstel. Telegram naar Znid-Afrika Na de vliegtocht heeft de ambassadeur van de Unie van Zuïd-Afrika zich telegra fisch tot de Zuid-Afrikaanse regering en het Zuid-Afrikaanse volk gewend. In zijn telegram sprak hij de hoop uit, dat' het Zuid-Afrikaanse volk, dat bekend staat om zijn vrijgevigheid met milde hand zou geven. „Tot de zakken leeg en de harten vol waren. Hier is grote ellende, Hulp is dringend nodig". worden. Hg kan dan het leven gaan Igden van een paria, die maar moet zien, hoe aan de kost te komen of op welke manier dan ook een dak boven zgn hoofd te vinden. In het gunstigste geval is zgn eindstation ccn kamp voor ontheemden, welke verblijfplaat sen reeds een dermate demoraliserende uil werking hebben gehad, dat zij het voorpor taal vormen voor gevangenis of tuchthuis. Zowel senator Bach, als West-Berlijns burgemeester, prof. Reuter, zien alleen een oplossing voor het probleem in een mas sale afvloeiing naar West-Duitsland, waar controle op de gedragingen van de vluch telingen effectiever kan plaatsvinden dan in West-Berlijn zelf. De bondsregering evenwel heeft zich uitermate huiverig be toond om de sluizen nu maar wijd open te zetten. Dit heeft geleid tot een spanning tussen Adenauer en de Westberlijnse auto riteiten, een spanning welke bij de geal lieerden bezorgdheid heeft gewekt. Het blijft verdacht, dat de Russen de vluchtelingen geen enkele moeilijkheid in de weg leggen. Zelfs is de controle in de Oostelijke sector van Berlijn dermate ver slapt, dat het geen riskante onderneming meer is om zonder interzonale pas het door de Sowjets bezette gebied te betreden. Op de treinen is in het geheel geen toezicht meer. De vraag rijst of Moskou een spel speelt en kunstmatig deze uittocht in het leven heeft geroepen. De toestand in de Oostelijke zone is allerminst rooskleurig. Misoogsten hebben een situatie doen ontstaan, welke het karakter gaat aannemen van een hon gersnood op beperkte schaal. Margarine en boter zijn al sinds weken spaarzaam te ver krijgen. Ontvolking en dan nog wel op basis van vrijwilligheid is de Rus lang niet onwelgevallig. Verhaal van een bakker T^ANDAAG ben ik weer oorgetuige ge- weest bij de ondervragingen. Het relaas de mensen, die op stel en sprong uit hun woonoorden vertrokken, is van een monotone analogie.. Herbert Urbach is 52 jaar oud. Hij heeft een vrouw en twee kinderen, meisjes in de leeftijd van 17 en 19 jaar. Hij bezat een bakkerij in een of ander dorp in Mecklen burg. Van 1939 tot 1945 heeft hij in een nazikamp moeten verblijven, omdat hij een SA-man op weinig zachtzinnige manier te gen de grond had gewerkt. Zijn vrouw dreef met de kinderen de zaak. toen hij in het concentratiekamp zat. De oorlog heeft hij met zijn gezin overleefd, zij het op het nippertje, daar een Russisch soldaat, in 1945, zich aan zijn vrouw wilde vergrijpen. Toen hij zich daartegen met hand en tand ver zette, moest de hele familie voor enige tijd onderduiken. In dit artikel geeft een onzer ver slaggevers weer het relaas van zaken lieden, boeren en ambtenaren, die uit het Oosten zijn gevlucht. Hetgeen zij vertellen geeft een indruk hoe drastisch de communisten, in de onder Sowjel- Russische beheer staande gebieden, optreden. Hoofddoel is het zich toe eigenen van de bedrijven der zelfstan digen. Inmiddels houdt de stroom, die de West-Berlijnse autoriteiten voor grote moeilijkheden stelt, aan. Het ge vaar van infiltratie van ongewenste elementen is een probleem op zichzelf. Volgens zijn zeggen heeft hij een inge kankerde haat tegen alles wat Russisch is. De Russen trokken verder en het gematigd communistisch bestuur, dat verantwoorde lijk werd gesteld voor de goede gang van zaken in de plaats zijner inwoning, legde hem geen strobreed in de weg. Die toestand veranderde toen hij in het begin van 1952 bezoek kreeg van enkele communistische ambtenaren. Gezien zijn omzet was het be ter, dat hij deel ging uitmaken van een productie-gemeenschap. Hij zou dan beter bevoorraad worden, zich geen zorgen meer behoeven te maken over wijzigingen in de conjunctuur, daar hem een vaste winst zou worden gegarandeerd! Nu kende Herbert Urbach de gevolgen van zo'n lidmaatschap. Zij kwamen er op neer, dat hij knecht werd in zijn eigen zaak. ter wijl hg al werkte hg dag en nacht het hoofd nauwelijks boven water zou kunnen houden. Hij zou verplicht worden credieten te aanvaarden om grondstoffen te kunnen kopen. Aflossing dezer credieten moet plaatsvinden op korte termijn. BIgft men in gebreke, dan vervalt de zaak aan de productie-gemeenschap. Urbach weigerde om zich in die „ge meenschap" te laten opnemen. Geen baal tje meel werd hem meer toegewezen Al leen door van boeren het meel zwart te kopen, kon hij iets omzetten. Voor zijn winkel werd bij tussenpozen gepost door de volkspolitie. Iedere klant, die wilde bin nengaan. kreeg een waarschuwing, dat het hier een bakker betrof, die in de volksde mocratie niet thuis hoorde. Toch is Ur'pach 1 blijven doorvechten. Van diverse kanten I werd hij geholpen, totdat hij de vorige week I een oproep kreeg om bij de volkspolitie te komen. Aan die uitnodiging heeft hij geen I gevolg gegeven. Hij is er met zijn vrouw en jongste dochter vandoor gegaan. De oud ste is ondergedoken bij familie. Voorlopig zal Herbert Urbach in een van de 62 „Lager" in West-Berlijn moeten af wachten hoe de toekomst zich voor hem, zijn vrouw en kind, verder zal ontwikke- dvivenkromek Grootscheepse oproep per radio Tien radiozenders van Europese omroepen,gulden ter beschikking van de bisschoppen in Duitsland, Oostenrijk, België, Frankrijk, in Nederland. Het provinciaal bestuur van Nederland, Italië, Luxemburg, Monte Carlo, Tirol heeft 100.000 schilling, de gemeente Saarbriieken en Zwitserland zullen een ge- Innsbruck 40.000 schilling geschonken. De /.amenlijkc oproep tot hulp uitzenden. Ten Oostenrijkse socialistische partij heeft behoeve van het Nationaal Rampenfonds 100.000 schilling uit het verkiezingsfonds ge- hceft het Internationaal Kindernoodfonds geven, de Oostenrijkse coöperaties deden er van de Verenigde Naties (Unicef) afstand eenzelfde bedrag bij, de Oostenrijkse volks- gedaan van zgn aandeel (40".'») in de inza- partij schonk 120.000 schilling en dc Oosten- meling van de nationale commissie voor rijkse vakbond schonk 500.000 schilling en vluchtelingenhulp. i wil 250 kinderen gedurende 12 weken huis- Dertien landen schonken het internatio-vesten. „»lt Roa, Krui, lc Cenèv, ruim 5«0.000 dol-j V|er ItaI,aaI,se v-llegtuieer, zijn vandaag aangekomen om bij evacuatie en opsporing te helpen en op de terugweg kin deren mee te nemen. De Italiaanse Katho lieke Actie stuurt hvgienisten naar de Ne- Frankrjjk. Het Nederlandse consulaat te derlandse noodgebieden. Vaticaanstad Marseille kreeg veel aanbiedingen van on- stuurt sinaasappelen en na een radio-op- derdak voor kinderen. Tot gisteren heeft de roep heeft het volk reeds 10 millioen lire Bank Jordaan le Parijs .2 millioen francs bijeengebracht. Vliegtuigen van T Italiaan- ontvangen. De Franse brandstoffenhandela- se Rode Kruis komen verweesde kinderen ren schenken hun getroffen Nederlandse halen. De Italiaanse gezant heeft onze mi- collega's 300.000 francs. 'Het Franse Rode nister-president Italiaanse hulp aangeboden Kruis heeft een lange 'lijst met adressen, tol herstel van de vernielde landbouwbe- waar Nederlandse kinderen onderdak kun- drijven. Zowel van de zijde van particulie- nen krijgen. ren als van bedrijven komen aanbiedingen e i„.„i caarianrf heart binnen om hulp van allerlei aard te ver- land een trein mei steenkool en een trein i-iallseeid peisoneel aangeboden. waaronder een Italiaanse gift 350.000 dollar. Van verscheidene landen nog betuigingen van deelneming onlvan- Anidel (Assosiazione Nazionale Imprese Distributrici Energia Elettrica) 30 jongens en 30 meisjes, in de vaoantiekolonie van deze organisatie en de gemeente Verbania (aan het Lago Maggiore) 20 kinderen. In Amsterdam is op initiatief van de consul van Italië een comité gevormd voor het inzamelen van geld en goederen onder de Italiaanse kolonie. Zij zijn onze huisdieren (Van een speciale medewerker) TTIT BRIEVEN van lezers, die ik, naar aanleiding van mijn commentaar op „enten of niet enten" ontving, blijkt, dat niet ieder het onderscheid kent tussen ent stof en serum. Entstof is een verzwakte cul tuur van pathogene, d.w.z. ziekteverwek kende micro-organismen of van dode mi croben of hun vergiften. Wanneer een dui- venliefhebber over microben hoort spreken, spitst hij de oren. Hij beschouwt die als „staatsvijand nummer één!" In België wordt door twee verschillende firma's een ont smettingsmiddel van het drinkwater ln de handel gebracht, twee merkartikelen: de naam van het ene is „Anti-microob", die van het andere „Para-microob". Om toch vooral duidelijk te laten uitkomen, dat het hier bestrijdingsmiddelen van verderfelijke microben betreft. Laat ons even de puntjes op de i zetten: Microben, wat zijn dat voor beestjes? Het antwoord op deze vraag de definitieve brengt ons niet veel verder. Microben zijn een verzamelnaam voor le vende wezens, die als enig punt van over eenkomst vertonen de eigenschap, dat zij onzichtbaar zijn voor het „ongewapend" en mens en dier. Om tachtig procent van de microben op dit ondermaanse bekommeren wij ons niet. Met een groot aantal nuttige leven wij in een belangengemeenschap als met onze huisdieren. „Mens en bacil", schrijft dr Kahn, „leven in een symbiose; de bacil is het oudste en intiemste huisdier van de mens. De bacillen van mond en maag beschermen, als tam geworden kudden huis dieren het menselijk lichaam voor de in vallen van roofzuchtige vijanden uit het rijk der bacteriën". Nuttige bacteriën leven in tientallen soorten in de mond, in de maag en in de dikke darm. Wij verschaffen hun voedsel hetzelfde geldt voor de duif maar zij helpen ons de moeilijk verteerbare resten af te breken. Met de ontlasting, die vrijwel uitsluitend uit bacillen bestaat, ver laten billioenen levende wezens het mense lijk en dierlijk lichaam. Ziektekiemen zijn overal verbreid. Doch zelfs een voort durende aanvoer er van doet ons in de meeste gevallen geen kwaad, in de eerste plaats, omdat onze eigen „bacillenflora" er voor waakt, dat vreemde soorten zich niet te sterk vermenigvuldigen. Daarnaast ma ken zij zich zelf veelal onschadelijk, terwijl in laatste instantie ons weerstandsvermogen, door de vorming van afweerstoffen hoe lan ger hoe groter wordt. In een vorig artikel signaleerde ik het meningsverschil tussen Van den Hoek en zijn medestanders, die van geen enting van duiven (tPken pokken, diph- terie, paratyphus, enz) willen weten, ener zijds en de dierenarts dr Kranenburg en zijn collega's, die selectie op resisentie tegen ujunuiiuoai fijn vuv/x een aantal ziekten van de meest uiteenlo- voor zover het de ultravïrussen betreft Pende aard eenvoudig „fantasie" noemen, c ook voor het maximaal versterkte, menselijk anderzijds. Van den Hoek werkt graag met Spanje en Tortugal oog en dus geen grotere afmetingen kunnen citaten van hooggeleerde heren. Ziende, dat Te Madrid ziin door Nederlanders en hebben dan een onderdeel van een millime- j mü de plaatsruimte ontbreekt nader in te ie iviaarid zgn aoor weperianaers en voila {out Een definilie aidus dr I gaan op het wezen van actieve (entstof) en Spanjaarden oOO kg goederenbijeenge- Timmerman die uitsluitend bepaald wordt passieve (serum) immumsatie, wil ik dit- bracht. Verscheidene grote winkels hebben, dergelijk onbelangrijk kenmerk .maal, uitsluitend op wat in het boven- nog met de Nederlandse legatie contact op- narnei|iu dat van de maximum-lengte is staande werd gezegd over de microben als genomen en kleine giften van particulieren wel byzonder pover! Zulks te meer, omdat huisdieren, niet onvermeld laten een paar stromen daar binnen. De Nederlandse kolo. io „i. 'de onderlinge verschillen, welke in deze, kin HpWpl I voor het overige volkomen willekeurig ge- ken kleding en deken, verzonden. kozen groep, enorm zijn. Men bedenke A rni: 'A I slechts, dat een olifant een geringer aan- tal malen zo groot is dan een mug, dan bijv. In Perth is een Comité voor hulp aan de het bacterium buetschli vergeleken bij het slachtoffers van de Nederlandse watersnood virus van de kinderverlamming. Hel is al- opgericht. dat alle inwoners van Neder- I lerminst gewaagd om aan te nemen, dat landse afkomst in West-Australië verzocht deze geweldige kwantitatieve verschillen een dag loon af te staan. In West-Australië gepaard gaan met aanzienlijke kwalitatieve, wonen ongeveer 8.000 personen van Neder- landse afkomst. Ook zal een beroep worden gedaan op andere Australiërs. Nederlandse immigranten in Australië hadden gisteren reeds 5.010 Australische ponden bijeengebracht. mei levensmiddelen naar Nederland sturen. Ook zijn vrachtauto's met een mobiele keu ken, personeel cn levensmiddelen voor 800 personen aangeboden. Oostenrijk. De gemeenteraad van We- nen besloot 1,000 Nederlandse kinderen naar Wenen te laten komen, De socialistische ...Kinderfreude" eveneeps. Kardinaal-aarts- Voorts zgn tal van aanbiedingen ontvan gen om kinderen met hun begeleiders gast vrijheid tc verlenen. Het directoraat-gene raal voor de emigratie van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is bereid 1000 a 1200 kinderen op te nemen te Tir- renia, de gemeente Milaan 100 verweesde kinderen, de firma Olivetti te Ivrea |,i\lliut:iucuuc CVUIICCIIO, I-, bisschop Innitzer van.' Wenen stelde 14.000 kinderen, te Marina di Massa (Toscane), de Elder de Reeds uit het weinige, dat wij weten van de stofwisselingsprocessen der microben, blijkt de juistheid van deze veronderstelling. In zijn beoordeling van de buitenwereld regels practijk van een specialist als Timmerman: „Primair inhaerent aan elk leven ook aan dat der één-celligen is het streven tot behoud er van! Zowel de mens, en de duif als de besmettende mi crobe, vechten dus voor zichzelf. In vele ge vallen is het sterven van de gastheer ook voor de bacterie noodlottig, omdat daarmee haar eigen bestaansmogelijkheid in groot ge vaar komt. Aan de andere kant is de vraag of een volledige vernietiging van de bacterie voor de mens nuttig is, evenzeer gewettigd. Immers, juist door een langdurig contact met een levende bacterie kan bij de Ook het Zuldafrikaanse Rode Kruis heeft uit hel gehele land giften ontvangen voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, België en Engeland. De Neder- meen biologisch bezien, zijn de schadelijke landse consulaten, de burgemeesters von j microben van slechts geringe betekenis. In verscheidene steden en andere lichamen de natuur zijn de saprophytische, d.w.z., hebben hulpfondsen gevormd. De Neder- deze die alleen op de dode stof kunnen landers in Japan hebben een inzameling j groeien enorm veel belangrijker, dan de georganiseerd. parasitaire, die ziekteverwekkend zijn voor houdt zelfs de wetenschapsmens er een gastheer een zekere graad van immuniteit zeer egoïstisch standpunt op na. Microben. ontstaan en onderhouden worden. Alles te die ons geen nadeel berokkenen, noemen wij i zamen genomen schijnt het dus zo te zijn: een contact tussen mens (of duif, enz.) en microbe, dat eindigt met de dood van één der beide partijen is zuiver biologisch gezien een mislukking. Veeleer moet hel streven er op gericht zijn tot een samenle ving te komen, die voor beide partijen nut heeft, althans niet schadelijk is. Dat dit eindresultaat na een lange evolutie zeer vaak bereikt wordt, blijkt uit vele ge vallen in de practgk". Hierover nader bij een volgende gelegenheid. Wereld I onschadelijk. Die, waar wij wat aan heb ben, noemen wij nuttig. De derde groep ten slotte, die het ons lastig maakt., noemen wij schadelijk. Enkele tienduizenden verschil lende soorten microben zijn bekend. Alge- len. H.O.een schrikbeeld T^AN een gelijke strekking zijn de erva- ringen van een juwelier, een kruidenier, een vishandelaar, een apotheker en een boekverkoper. Voor iedere zelfstandige za kenman is de „H.O." (Handels-Organisation) een schrikbeeld geworden. Het gedwongen opnemen van credieten geeft, de communis tische machthebbers hèt middel in de hand om op korte termijn tot onteigening, of als het beter is tot sluiting van het be drijf over te gaan, Afdeling K 5 van de volkspolitie bekijkt nauwgezet de politieke opvattingen van de winkelier. Is die van een van communistisch standpunt bezien verdacht karakter, dan volgt meestal on middellijke arrestatie. In snel tempo wor den de arrestanten weggevoerd. Waarheen' Niemand weet het. De ambtenaar, die niet openlijk van enthousiasme voor het com munisme doet blijken, kan er zeker van zijn. dat hij op de een of andere dag var zijn bureau wordt gehaald. Ik heb de vraag aan Heinz Wohlgemut 47 jaar en ambtenaar bij het gasbedrijf in Leipzig, gesteld, waarom hij pas zo laat zijn betrekking in de steek heeft gelaten Hij toonde mij een papier, behelzende amb telijke voorschriften. Duidelijk staat daarin vermeld, dat geen ambtenaar zonder toe stemmine zijn ontslag mag nemen Doet hij dit wel. dan zal hij zich voor een „Arbeits- eericht" hebben te verantwoorden Volgens Wohlgemut is er geen ambtenaar, die ir zo'n „Gericht" ook maar enig vertrouw-v heeft. Sinds twee weken zijn de communisten grondig bezig, het ambtenarencorps „uil te kammen". Het resultaat daarvan is. dat massa-arrestaties zijn gevoled Gedep't«!i;l< te voet. Gedeeltelijk ner trein of anrfer ver. voermiddel heeft Wohleemut met vrouw en vier kinderen, waarvan de o>' jx 14 jaar is. de lanee reis van Leipzig - West-Berlijn ondernomen. De hoerei" AX de boeren, die ik bjj tientallen het gesproken. Ook zg zgn gedwongen hun bedrijven samen te voegen tot hetgeen n.en in Rusland noemt: kolchozen. Hier hetzelf de liedje: credieten die ruim worden ver- strekt, maar door de onmogelijkheid tot af lossing op de voorgeschreven tijdstippen leiden tot onteigening. Iedere landbouwer, die een bezit van 20 tot 100 ha heeft, kan er zeker van zijn, dat op een kwade dag de volkspolitie oo zijn erf verschijnt. Is de productie beneden de verwachting gebleven een logisch gevolg van het ontbreken van zaai- en pootgèed dan wordt het opgevat als sabotage De boer wordt gearresteerd, met dien verstan de, dat als zijn aanwezigheid voor de „pro ductie-gemeenschap" van belang is, een der huisgenoten in zijn plaats gearresteerd wordt. In 62 nood-onderkomens, waarvan de in richting iedere beschrijving tart, verblij ven tienduizenden zakenlieden, handswerk lieden, boeren, vrouwen en kinderen. Zij zijn vrijwillig gekomen, al dwongen de om standigheden hen er toe. Tezamen vormen zij een etterend gezwel, dat wanneer het openbarst, voor geheel West-Europa gevol gen zal hebben. LICHTE VORST VERWACHT De depressie, die over Noorwegen en Zwe den naar het Zuidelijk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woens dag op Donderdag in het Zuidelijk deel van de Noordzee stormachtige Noord-Westelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de Poolstreken afkomstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zui den over België. Frankrijk en Duitsland door, aldus meldt het K.NM.I. In de koude lucht komen sneeuw en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre weinig activiteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroorzaakte enige luchtdrukdalingen op de Britse eilan den, terwijl de barometerstanden in Dene marken wat hoger werden Dit. had tot ge volg, dat de windkrachten in het Noordzee gebied nu weer kleiner zijp eeworden, Daar er in de komende nacht in ons land flinke onklaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4