A/weer 59; 701 Hoe fiscus U bij giften aan het Rampenfonds tegemoet komt Ministers op bezoek op Schouwen- Dui veland 1% m Coördinatie van hulp voldoende Commentaar op berichten over falende hulpverlening Hersteld en gewijzigd vervoer voor binnen- en buitenland Weer radiocontact tussen Z.-Holland en Zeeland 19 21 33 Vermicelli Macaroni Capucijners Vet Spek, gerookt 500 gram 119 Mager Ontbijtspek 11 69 Zuiver Rundvet J Zachte Zeep 500 gram 25 Verse Eieren no. 3 10152 Haagse Leverworst ,'1 21 Haring In Tomatensaus per blik 38 Losse Koffie 250 gram 149 Losse Thee 200 gram 69 Cocosstaafjes <00 ,,.m 39 Pepermuntballen 150 gram 25 Pudding 17 Chocohagel verpakking per zak 22 JONGEMAN CENT STENO-TYPISTE FLINKE MEISJES GEVORDERDE ASSISTENTEN (CoofrefcaZie) AGENT-BEZORGERS 6 HET PAROOL DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Veel, zowel geld als goederen, zal er nodig zijn om de nood in rampgebieden te lenigen. Reeds stromen grote bedragen naar het Nationaal Rampenfonds en worden verscheidene andere steun- acties, zoals die de Stichting van de Arbeid heeft voorgesteld (één uur loon of salaris en acht uren overwerk ten bate van het Rampenfonds), tot uitvoering gebracht. Van grote betekenis is het besluit van de regering om voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Onderstaand sommen wQ nog eens opnieuw deze fiscale tegemoetkomingen op: Zowel natuurlyke personen als lichamen jnogen voor de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Kampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zjjn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelas ting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Nederlandsche Roode Kruis en eventuele andere daartoe aan gewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandsche Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties wordt geen schenkingsrecht geheven. De ontvangers is opgedragen, verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. (Van onze Haagse redactie) Een woordvoerder van de RVD deelde ons gisteren mede, dat wat de organisa tie van de aanpak van zaken in het rampgebied betreft, men nog steeds in het eerste stadium verkeert, dat ge kenmerkt wordt door decentralisatie van de reddingswerkzaamheden en de noodvoorzieningen. De aanwijzingen worden in dit sta dium nog in hoofdzaak gegeven door mensen ter plaatse, waartoe vele des kundigen zijn afgezet op plaatsen waar leiding noodzakelijk was en vele verbin dingsinstallaties zijn gedeponeerd. Pas als er geen gevaar voor men senlevens meer dreigt kan de eerste phase van decentralisatie worden af gesloten en zal men zich meer gaan j richten op een gecenntraliseerde lei- j ding. Als dat op het ogenblik zou ge- I schieden aidus deze woordvoerder, zou het werk, dat in dit stadium nog *»oit worden verricht, er eerder door Oertraagd dan verbeterd worden. Er is echter in het huidige systeem van gedecentraliseerde leiding gezorgd voor een groot aantal dwarsverbindin gen tussen lagere organisaties op een zelfde niveau, zodat berichten die van belang zijn door middel van die dwars verbindingen toch langs de kortst mo gelijke weg op hun bestemming komen. De vrees dat door gebrek aan centrale leiding niet voldoende kan worden geco ördineerd is daardoor niet gerechtvaar digd, aldus deze woordvoerder. Drie Italiaanse vliegtuigen, waaron der het particuliere toestel van president Luigi Einaudi en dat van minister-pre sident Alide de Gasperi. zyn vandaag om kwart over acht uit Rome vertrok ken met de eerste zending Italiaanse hulpgoederen voor Nederland. In totaal vervoeren de vliegtuigen 6276 pond aan sinaasappelen en marmelade, 2500 wol len dekens en 1250 wollen costuums. Adressen van evacué's; opgave verzocht De P.T.T. verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende Kaarten voor adreswijziging, die aan alle postkanto ren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen kan worden bezorgd, zal aan de afzenders worden teruggezonden, teneinde dezen niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres .n de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. BUSSUM GEADOPTEERD Het Amerikaanse universiteitsstadje Hays Kansasheeft Bussum geadop teerd. Blijkbaar iras daar nog niet zo precies bekend welke plaatsen door de watersnood zijn getroffen. Men had Bus sum geadopteerd omdat verleden jaar een meisje uit die plaats in Hays col leges heeft gelopen. Boete voor verkoop niet waardebonnen De Amsterdamse rechtbank heeft de directeur van een confectiebedrijf ir. hoger beroep veroordeeld tot een boete van tien ulden of veertien dagen hech tenis wegens overtreding van de loteri)- wet. Het bedrijf verspreidde waarde bonnen van 5 onder het publiek, die verder verkocht moesten worden. Op deze wfze kon men voor 20 een regenjas kopen. De kantonrechter hao f 100 boete opgelegd. VISMARKTEN IJMTJIDEN. Besommingen 7oensdag Trawlers. RD 15 9000: loggers: Sch 32 r 11 900. 9 r 11.100. 120 12.400. 200 t 900: VI S3 f 5950; Kw 86 3310. 70 4130. 41 f 3670 65 20l0. 125 f 7260. 7 3200: IJm !30 5S0. Prijzen. Heilbot f 2.35—2.30. Gr Tong 2 30—2.18. Grm Tong f 1 92—1 69. Kim Tong 2 07—1.S6. KI Tong I 170- 1 50. KI Tong -II 1 46—1.22. Tarbot J f 2.60—2.05 p. kg- Gr Schol 26—19 50. Grm. Schol 42—34, Kim Schol f 68—59. KI Schol I 53—41. KI. Schol II 31—13 Schar f 33— 19. Bot 16—10, V. Haring 19—16. Wijting 36—26. per 50 kg. Gr. Kabeljauw 220- 10S 50 kg. Totale aanvoer 2430 kg. (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van twee berichten tn ons blad van 3 Februari, resp. over uitblijven van te Goes verwachte heli copters en het niet gebruiken van twin tig op de basis Woensdrecht aanwezige vliegtuigen, deelt een officiële woord voerder van de staf van de territoriale bevelhebber ons mede: Er ls geen sprake van, dat het feit. dat helicoptervliegtuigen, die men in Goes meende te mogen verwachten. zijD uitgebleven, duidt op haperende hulp zoals in het eerbedoelde bericht werd verondersteld. Er is deze dagen een lange lijst van aanvragen voor helicop- ter-hulp ontstaan. Daarom is een priori- teitsiyst gevormd, waarop als voor- rangsgevallen werden gezet helicopter- vluchten ter redding van mensen in nood, tot vervoer van artsen, medica menten, radiozenders, etc. Alle aanvra gen, die niet door urgentie werden ge kenmerkt. konden niet op die lijst wor den geplaatst. Dat was het geval met de aanvragen uit Goes. Aangezien daar geen druppel water stond en daar nie mand in nood was, kon er geen sprake zrjn, dat de helicopters naar die plaa' werden gedirigeerd, al had men er daar wellicht op gerekend. Dat feit kan men niet uitleggen als een haperen van hulp. Wat betreft de twintig vliegtuigen, die ongebruikt op de vliegbasis Woens drecht stonden, hoewel instructeurs ter plaatse gaarne met deze toestellen de lucht in wilden gaan en men kennis had van noodgevallen, deelt de woordvoerder van de territoriale bevelhebber mede: Uit de talloze verkennings- en trans- portvluchten, die er Maandag en Dins dag zjn gemaakt was reeds een zeer duidelijk beeld ontstaan van de situatie in het getroffen gebied, zowel wat be treft de mensen, die zich in gevaar en in nood bevonden, de plaatsen waar droppings moesten worden verricht, de plaatsen waar kon worden geland, als 3e plaatsen waar boten naar toe gediri geerd moesten worden. Er was aan het inschakelen van de kleine vliegtuigjes die zich op de basis Woensdrecht be vonden, dan ook geen enkele behoefte Her zijn kleine Instructievliegtuigen, die alleen voor verkenning konden worden gebruikt en dat werk was reeds lang gedaan. Daarom zou hun Inzet zinloos zjjn geweest. Het ls begrijpelijk, dat piloten op die basis zich gaarne ver dienstelijk hadden gemaakt onder de ge geven omstandigheden, maar het is on mogelijk om die reden vliegtuigen In de lucht te zenden, die alleen maar gro tere spanninng hadden kunnen veroor zaken in het toch reeds gevaarlijk dicht bevolkte luchtruim. (Gaarne maken wij melding van bo venstaande, namens de territoriale be velhebber gegeven commentaar op de berichten, dat mensen, die in nood verkeerden, tevergeefs zouden hebben gewacht op hulp van helicopters. Uit bovenstaande verklaring zou kun nen blijken, dat dit niet het geval ls geweest. Red. Het Parool.) (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE, Donderdag. Gister- orgen heeft de minister van Verkeer i Waterstaat, mr J. Algera, Schouwen- Duiveland bezocht. Hij werd vergezeld door de secretaris-generaal ir Mans, het lid van de Tweede Kamer de heer J. Schilthuis en de hoofdingenieur direc teur ir Fabius. De minister heeft ge tracht. de zwaar bedreigde Schouwense- dijk, die van Kerkwerve naar Brouwers haven loopt, te bezichtigen. De poging is niet gelukt. Naar deze bedreigde dijk zijn 100 van de 220 gisteren hier aangekomen soldaten (onder wie 100 man Franse genie-troepen) en de drie in Zierikzee gearriveerde Amerikaanse amphibie- vaartuigen voor hulpverlening gediri geerd. Deze ducks behoren tot een zes tigtal dat via Steenbergen uit Duitsland naar het eiland is gezonden. Een deel van deze colonne is, volgens onbevestig de berichten tengevolge van laag water nabij Nieuwerkerk in de modder vast geraakt. Naar wy vernemen is tijdens het be zoek van de minister de mogelijkheid overwogen, zand van de zandplaat ten Noorden van Brouwershaven te spuiten ter versterking van de binnenzijde van de dijk tussen Brouwershaven en de Repart. Hiermede dient te worden ge wacht tot deze plaat weer droog komt te staan. Het behoud van de dijk is een levensbelang voor de hele reep grond tussen Zierikzee en Brouwershaven. Bij een doorbraak op deze plaats zou Zierikzee als het ware een Noordzee badplaats worden. Evacuatie veestapel Minister M a n s h o 11 heeft gister middag het eiland bezocht, met de pro vinciale voedselcommissaris ir Dorst uit Goes, ir Herweyer en de heer Mesu van de Cultuur-technische dienst. Bij dit bezoek zijn vooral de problemen, die de veestapel (dood en levend) oplevert, be sproken. Het is de bedoeling koeien en paar den, die op verlaten hofsteden nog in leven zijn, zo spoedig mogelijk in Zie- Chauffeur die hielp ontslagen (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, Donderdag Ben chauffeur van een autocolonne met goederen uit Leeuwarden, moest 2tJn hulp duur betalen: Toen hij in de noodgebieden was aangekomen, bleef hö enthousiast hulp verlenen; hij kwam pas Woensdagochtend m Leeuwarden terug, waar hij op staan de voet werd ontslagen, omdat hij, volgens zijn werkgever „te veel op sensatie belust was". rikzee te concentreren ter afvoering van hier uit. Deze regeling geldt niet voor de ongeveer 3000 stuks vee, dat zich be vindt op de dijk bij Schareendijke. Om dit vee te behouden moet er spoedig drinkwater en veevoeder naar deze plaats worden aangevoerd. Pas daarna kan dit vee worden geëvacueerd, waar schijnlijk via de haven van Scharendijke. Er is voor hulpverlening bij de vee evacuatie om 50 soldaten liefst boe renjongens gevraagd. Het aantal rondom het eiland drij vende cadavers van koeien wordt op 9000 geschat. Uiteraard leveren die een ge vaar voor de volksgezondheid op en net is de bedoeling, ze ten spoedigste met platboomde schepen op te zoeken en te verzamelen in Zierikzee. Ze worden dan van daar uit naar het destructie-bedrgf in Overschie vervoerd. Koningin vandaag in evacuatie-centra SOESTDIJK, Donderdag Koningin Juliana bezoekt vandaag enige evacua tiecentra in het centrum van het land. Prins Bernhard is vanmorgen in een klein vliegtuig van het vliegveld Soes- terberg opgestegen met het voornemen enige landingen in het getroffen gebied te maken. Vanmiddag presideert de Prins een vergadering Van het Nationaal Rampen fonds. Koninklijke onderscheidingen Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd de heren Th. J. G. Gaertse, geneesheer op Curaqao. en dr R. E. Wierenga. directeur van de G.G.D. te Utrecht. Tot ridder in deze Orde zijn benoemd ds J. Louw in Den Haag. ds A. H. de Boer te Bellingwolde en lr M. de Wolff in Den Haag. De verbindingsdienst van de lucht macht heeft de P. T. T. een straalzender- apparatuur ter beschikking gesteld. Hierdoor kan de defect geraakte ver binding tussen de Zuidhollandse en de Zeeuwse eilanden worden hersteld. Grensfaeiliteiten De Belgische douane- en grens- autoriteiten zullen aan Nederlanders, die zich uit Nederland via België naar de geteisterde gebieden van Nederland willen begeven en geen identiteitsbewij zen of paspoorten kunnen tonen, alle gewenste faciliteiten verlenen. Dit geldt ook voor personen, die goederen voor de noodgebieden vervoeren. Adspirant-emigranten Adspirant- emigranten uit de noodgebieden wier voornemen tot emi gratie ongewijzigd is, zullen zoveel mo gelijk faciliteiten voor hun vertrek ont vangen. Zg dienen zich in verbinding te stellen met een der aanmeldingskan toren der gewestelijke arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organi saties in of by de plaats waar zij zich bevinden, of met de stichting Landver huizing Nederland in Den Haag, telefoon K. 1700—392380. toestel 55. De Nederlandse Spoorwegen hebben, in samenwerking met Van Gend en Loos, met ingang van heden een verbinding tot stand gebracht van en naar Zeèuwsch-Vlaanderen. W a 1- cheren en Westelijk Zuid- Be v e 1 a n d, voor het vervoer van le vensmiddelen voor mens en dier, genees middelen, textiel, schoeisel, zeep, rook artikelen, batterijen, pompen, motoren, lichtaggregaten en zendingen voor of af komstig van het Rode Kruis, hulpcomi- té's of andere officiële instellingen tot hulnverlening. Van hedenmorgen acht uur af rijden voorlopig slechts tijdens het daglicht weer treinen op het baanvak Dor drecht Baanhoek, waar een busdienst naar Gorinchem aansluit. In de dienstregeling der interna tionale treinen zijn wy'zigingen aan gebracht, welke voor reizigers uit Rot terdam. Dordrecht. Den Haag en Delft en omstreken het belangrijkst zijn. Zo zal de RheinPfeil express (Hoek van HollandKeulen) voorlopig slechts van en tot Eindhoven rijden. De nachttrein Hoek van Holland Zuid-Duitsland loopt, in plaats van via Breda, via Utrecht naar Eindhoven. De dagboottrein van 9 uur van Amsterdam C.S. naar Rotterdam is ongewijzigd. In omgekeerde richting is het vertrek van Rotterdam om 21.08. Aankomst te Am sterdam 22.15. De Parijse D-treinen zullen van 9 Fe bruari af, in verband met de vertraging veroorzaakt door de omlegging van het baanvak DordrechtLage Zwaluwe iets vroeger van Amsterdam vertrekken. Verder zullen met ingang van 9 Fe bruari de treinen tussen Den Haag- Bazel m ons land slechts gaan tot Roo sendaal. VOORDEEL OP VOORDEEL Kijk nu toch die prijzen eens en proef eens wat een kwaliteit I 250 gram 250 gram 500 gram 500 gram CARABIESJES een lijn zandkoekje 250 gram f ëp BOFFIE KOFFIE Oal's béters, ja beste kofliel GROOT HANDELSKANTOOR TE A'DAM heeft een vacature op de VERKOOPAFDELING voor een Leeftgd 2530 jaar, met handels- en kantoor ervaring en gewend om telefonisch met relaties te onderhandelen. Geboden wordt: een aangename en leerzame werkkring, perspectieven aanwezig. Volledige schriftelijke sollicitaties met vermelding van schoolopleiding, vroegere werkzaamheden en ver langd sal. te richten aan N.V. Reel. Adv. Bur. „Hou Maet", N.Z. Voorburgwal 102, A'dam, ond. no. 160. WANT IEDERE GOEDE WINKELIER HEEFT" ZE./ EN DAT VOOR'. GROTE CONFECTIEFABRIEK TE AMSTERDAM vraagt voor kantoor VROUWELIJKE KRACHT voor eenvoudige administratie. Accuratesse vereist. Leeftijd 16 a 17 jaar. Br. No. P.R. 3285, aan Ricardo s Adv.bur., A'dam-C. PTT- TELEFOOND1STRICT AMSTERDAM vraagt voor spoedige Indiensttreding vrouwel. telefonisten leeftijd 17-35 jaar; b. mannel. en vrouwel. krachten voor administratieve werkzaamheden; Leeftijd mannelijke krachten 17 25 jaar, vrouwel. krachten 17-21 jaar. Vereiste voor a. en b. diploma ULO-A of B (geen Handels ULO) of daarmede gelijkgesteld onderwijs. Voor de mannelijke krachten strekt het practtjkdiploma Boekhouden tot aanbeveling. NEDERLANDS EN DUITS Sollicitaties te richten onder no. P 12843, bureau Parool. NEDERLANDS-AMERIKAANSE BHEI-MM. N.V. vraagt B flinke vrl. kracht 11 voor hnur administratie. B Aanmelden bij de Chef, Afd. Personeelszaken, Prin- B sengracht 607, Amsterdam. m BBBBBBBBBBBBBBBBBBBB PROOST en BRANDT n.v. op onze afdeling paplerverwerkende Industrie, hebben wjj nog enige plaatsen voor Leeftyd 17-22 jaar. Wij bieden u vast werk en goed loon in een pret tige omgeving Sollicitaties Vrijdag en Zaterdag morgen van 8.3011 uur, aan ons adres: Grote Wittenburgerstraat 121, Amsterdam-C. Vragen naar de heer Koedijk. In verband met verdere reorganisatie van onze afdeling Personeelszaken, vragen wij een maatschappelijk werkster die geplaatst zal worden in één onzer fabrieken. Het is gewenst, dat sollicitanten enige jaren in de practijk werkzaam zijn geweest, terwijl opleiding aan een der scholen voor Maatschappelijk Werk noodzakelijk is. Leeftijd 26-30 jaar. Eigenhandig geschreven brieven, vermeldende leefrijd, opleiding en ervaring worden gaarne ingewacht onder D 299 bij onze afdeling Personeelszaken, Westzijde 103. KONINKLIJKE VERKAOE FABRIEKEN N.V. ZAANDAM PREIJER DE HAAN Accountants vragen voor hun organisatie ln Indonesië Vereist: S.P.D. (dan wel M.O. Handelsweten schappen of enkele voorbereidende vakken N.I.V.A. Zeer goede arbeidsvoorwaarden. Brieven met volledige Inlichtingen: Museum plein 1012, Amsterdam (Z). Bij de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij N.V. AMSTERDAM LEVANTKADE 1U BEVAREN 1ste MATROZEN voor de sleepschepen geplaatst worden, AANMELDEN OP BOVENGENOEMD ADRES. INGENIEURSBUREAU DOItR-OLIVER N.V. Herengracht 178, Amsterdam, vraagt voor spoe^ dige Indiensttreding Een Ervaren Constructeur Vereisten: diploma M.T.S. (werktuigkunde) en b(j voorkeur ervaring in apparatenbouw; alsmede voor haar Inkoop-Afdeling Een Jong M.T.S.-er (werktuigkundig): leeftjjd tot 25 jaar. Vereisten: commerciöle belangstelling en Uonnio „o., (je En>rei8e taal. Uitvoerige sollicitaties met gegevens v levensloop te richten aan bovengenoemd adres. Op de enveloppe te vermelden naar welke betrek king men solliciteert. NS Coöp. Verbruiksvereniging „Samenwerking" u.a. In ons snel groeiend bedrjjf, hetwelk 65 levens middelenwinkels heeft over de gehele stad verspreid, hebben wij plaats voor nette verkoopsters leerling-verkoopsters hulp-verkoopsters voor de laatste dagen van de week. mnl. bedienden voor winkel en wijk. Leeftyd tot 22 Jaar Jongelui, komt eens met ons praten op ons hoofd kantoor, Tolstraat 61, Amsterdam-Zuid, op Vrijdag- of Zaterdagmorgen of eventueel dageiyks na 20.00 uur by de heer Van Ende, Elisabeth Wolffstraat 51, eerste étage. Amsterdam-West. Loonregeling volgens C.A.O. met prestatiepremie of provisie. daar zit toekomst in! Financiële Instelling vraagt enkele jongere vrl. en mnl. (dienstpi. vervuld hebbende) administratieve krachten jongste bediende Adv. Bur. de Bussy, Voor een geïllustreerd weekblad worden actieve en betrouwbare gevraagd Br. met volledige bijzonderheden onder no. P 12842, Parool.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4