Gevreesde storm nam bijtijds af Slachtoffers van de stormramp GEVOLGEN DER RAMP Heden eerste ver lieslij st Overweldigende aanbiedingen tot hulp uit het buitenland INDUSTRIE: weinig schade Zondag a.s. géén voorstellingen Angstige spanning in vele polders Ingezameld, verzonden, afgeworpen ZEVEN MILLIOEN GULDEN VOOR RAMPENFONDS DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HET PAROOL' HET Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag voor het eerst een verlieslijst uitgegeven, waarop meer dan honderd namen van mensen voorkomen, waarvan verluidt dat zij bij de stormramp om het leven zouden zijn gekomen. Deze lijsten zullen zo veel mogelijk dage lijks worden uitgegeven. De gegevens op de lijsten zijn o n- gecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en vrienden van genoemde mensen ten hoogste een aanwijzing zijn, dat dezen vermoe delijk iets is overkomen. De gegevens zijn ten dele afkom stig van in de getroffen plaatsen nog aanwezige autoriteiten, ten dele van ooggetuigen, evacué's en mili tairen en burgers, die bij het red dingswerk helpen. Het Ned. Rode Kruis kan in ver band met de omstandigheden waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden verzameld niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele correctie achteraf noodzakelijk zal blijken. (Eerste lijst van slachtoffers (niet gecontroleerde opgave), uitgegeven 4 Febi-uari 1953. Dinteloord Geïdentificeerde slachtoffers. M. Janssen, geboren 21-S-1904 te Halsteren; J, de Vos, 1-6-1S94 te Fijnaart; J. Vissers, 27-2-198 te Dinteloord. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers. L. van de Meerberg. 13-8-1898: W. A. Kloet, 20-11-1906; J. F. M. van Opdorp, 11-12-1944; A. W. Sllkboer, 18-11-1904; A. .T. Polak, 22-8-1906; M. Hollemans, 15-6-1946; P. A. Hartveld, 15-1-1910; L. M.' de Geus 22-4-1986; Chr. de Geus 26-7-1946; J, D. de Geus 5-1-1948; G. J. van Mouriclc, 13-1-1924; H. L. Holle mans, 12-5-1943; M. de Wit 5-10-1926; A. E. Suylterbuyk, 17-7-3876; J. A. Knook, 26-2-1924; J. O. Dn esprong, 1-7-1874; P. G. A. Koetsen- ruyter, 2-4-1950; L. A. M. Kootsenruyter; P. G. Mackay, 7-10-1943. Geborgen lijken. M. Lijdekker. 28-5-1880: .T, Driesprong, 31-1-1906; T. Knook, 20-10-1900; M. Eland, 9-7-1892, allen te Fünaart. 's-Graventleel Omgekomen: J. Groot, Langestraat: mej. St. Nikolaas en dochter (nog niet gevonden), Gorstdijk 50; mej. Kranenbugr, 12 jaar, met Uit allerlei delen van de wereld stromen nog steeds de aanbiedingen tot hulpver lening en de betuigingen van medeleven binnen. Inzamelingen in Zweden brachten 564.000 kronen op, in Zwitserland 1.2 millioen francs, dertien landen schonken het Internationale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar; hierbij was een Italiaanse gift van 350.000 dollar. Bij de bank Jordaan te Parijs werd twee mil lioen francs gestort. De Nederlands^ ambassadeur te Washington ontving Dinsdag duizend dollar, kardinaal Innit- zer te Wenen schonk 100.000 Schilling; in geheel Italië is 15 millioen lire bij een gebracht. Tirol stelde 100.000 Schil ling en de gemeente Innsbruck 40.000 Schilling beschikbaar. Onderdak voor kinderen Te Marseille komen op het Nederlandse consulaat vele aanbiedingen binnen om Nederlandse kinderen onderdak te ver lenen. De gemeenteraad van Wenen heeft duizend kinderen uitgenodigd. Westduitse bladen zullen vandaag op de voorpagina's iedereen tot steun oproe pen, in Perth (Australië) is een comité gevormd dat giften inzamelt onder Australiërs van Nederlandse afkomst. Nederlandse inwoners van Tokio sticht ten een hulpverleningsorganisatie. Op de Willem Barendsz, in de Zuide lijke IJszee en op de vangstschepen is in totaal 14.385 ingezameld. Het Inter nationale Kinder Noodfonds van de V.N. heeft afstand gedaan van zijn aandeel (40%) in de inzameling van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Italië heeft zich bereid verklaard, kin deren op te nemen. Vier vliegtuigen startten vandaag te Rome met kleren, dekens, fruit en jam voor Nederland. De Paus heeft een treinlading citrus- fruït laten verzenden; hij zendt ook een koningin in de provincie Zuid-Holland, bezocht Woensdag Goeree en Overflak- kee, waar hij, na overleg met burge meesters en andere autoriteiten een aan tal maatregelen trof tot leniging van de nood. In Katwoude, de kleinste gemeente van Nederland, gelegen tussen Volen- dam en Monnikendam, 250 inwoners tel lende, heeft de collecte voor de noodge- bieden 3400 opgeleverd. Dat is 13.50 per inwoner. Een kapper in Geldrop (N.-Br.), die een bijdrage wil leveren tot leniging van de nood van de watersnoodslachtoffers zal Zaterdag de hele dag de helft van de betalingen van zijn klanten in de bussen van het Rampenfonds deponeren. De werknemers in het bouwbedrijf zul len acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen er een gelijk be drag bij doen. De gemeenteraad van Alblasserdam heeft een bedrag van 100.000 gevoteerd voor de noodgebieden Oude en Nieuwe Tonge. Dat is ruim 10 per inwoner van Alblasserdam. Het personeel van de werf Wilton- Feijenoord stelt 100 000 beschikbaar. De directie doet er 150.000 bij. De Ver. voor Penningkunst zal een penning uitgeven, die de watersnood 1953 in beeld brengt. Prof. L. O. Wen ckebach zal het ontwerp maken. speciale afgevaardigde naar Nederland. In het Westduitse parlement heeft de Bondsregering verzocht de door de natuurramp getroffen buurlanden mate riële en persoonlijke hulp aan te bieden in de grootst mogelijke omvang. Ver zocht werd, vooral aan Nederland te denken. Tien Europese radiozenders, in Duitsland, Oostenrijk, België, Frank rijk, Nederland, Italië, Luxemburg, Monte-Carlo, Saarbrlicken en Zwit serland zullen een gezamenlijke op roep tot hulp uitzenden. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michi gan heeft besloten president Eisen hower telegrafisch te verzoeken een on beperkt aantal door de overstroming getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de V.S., om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Het Nederlandse consulaat te New York ziet er als gevolg van pers-, radio- en televisiepubliciteit over de ramp, uit als een pakhuis, zo overvloedig wordt er gereageerd op de oproepen tot hulp. Vliegtuigmaatschappijen vervoeren de pakjes gratis. Vandaag brengt de K.L.M. ze naar Nederland. Baltimore vroeg de regering zelfs om een legervliegtuig voor de verzending. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft 100.000 dollar beschikbaar gesteld. De federale regering van Australië heeft besloten 50.000 pond sterling ter beschikking te stellen van Nederland en Engeland elk. Dat is voor ieder land dus ongeveer 400.000. Orders uit buitenland kunnen aanvaard (Van onze Haagse redacteur) Eén van de weinige gelukkige omstandigheden bij het opma ken van een voorlopige balans van de ramp, die het land heeft getroffen, is dat het Nederlandse industriële apparaat naar verhou ding weinig schade heeft geleden, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mee. Gebleken is, dat in het buitenland de indruk bestond, dat dit industriële ap paraat zo ernstig was aangetast, dat het geen buitenlandse opdrachten zou kunnen aanvaarden. Men vreest, dat indien deze onjuiste opvatting in het buitenland zou blijven heersen Neder land, juist op het ogenblik dat het ten behoeve van zijn herstel zo bijzonder op de industriële ontplooiing is aange wezen, een extra en onnodig verlies zou lijden. moeder en zusje, Prins Bernliarflstraat 14. Van Appeldoorn, Molendijk 50; mej. Van Steensel, Renoyshoek 53. Met Rrote waarschijnlijkheid omgekomen, doch lijken nog niet geborgen: mej. Kruyt- hof, Acbterdij'k 26; wed. v. d. Wulp met drie kinderen, Molendijk 20; mej. Van Verik met twee ol drie kinderen. Molendijk 68; heer en mevrouw Brand, Molendijk 72; wed. Ver- donck met dochter en drie kleinkinderen, naamd De Zeeuw, Molendijk 70; mevrouw Kraak, Molendijk SO: kind van C. Heidemo- len, Molendijk 5'1. Halsteren P. Maas, 23-6-1951; M. W. Raats-van Tig- gelen, 24-4-1919; C. M. W. Raats, 20-1-1950; J. P. Raats, 7-S-1945Ph. van Elzakker, 7-9- 1918; A. M. Schillemans, 25-6-1914. Hoedekenskerke J, Leys. Gemeente Hoek, Nieuw Neusenpolder Smallegawgen, baby van drie maanden. Hontenisse L«k gevonden en geborgen: M. I. Kindt Leeraert; A. M. DaalmanMattheyssen. Lük gevonden: Roza Daalman, 8 j.; Th. S. C. Daalman, 6 j. Lijk nog niet geborgen: D. Smit, 68 j-t L. Smit—Maas, 66 j.; R. G. de Smit, 37 j.; A. M. de Smit, 24 j. Klundert J. A. Blommers, 19-12-1900. Maassluis J. van der End, 14-8-1883. Rilland-Batli J. A. de Groffau, burgemeester, vermist. Rotterdam A. v. d. Starre, uit Sliedrecht. Veere ET. Leeman, 4-5-1874; J. Leeman—Theune, 21-11-1869. Vlissingen P. M. van Beers. 23-5-1683; J. Verhagen, 15-10-1910; F. de Jonge, 5-3-1904; C. C. de J on ge—Lorgier Schouwburgdirecties Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties dringt er by haar leden sterk op aan a.s. Zondag geen voorstellingen te geven in verband met de nationale herdenking voor de slacht offers van de watersnood. Bij informatie bleek ons, dat alle Amsterdamse schouwburgen Zondag gesloten zullen zyn. Regeling boerenleenbanken voor geëvacueerden De beide Centrale Boerenleenbanken (Utrecht en Eindhoven) delen mede, dat geëvacueerden op hun spaarbankboekjes van de Boerenleenbank 2o0 per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke Boerenleenbanken, aangesloten brj een der beide centrales. Indien het spaar bankboekje ontbreekt, kan door de des betreffende Boerenleenbank zo nodig een bijzondere regeling worden getroffen in overleg met de Centrale Bank, waar onder deze Boerenleenbank ressorteert. Twee K.L.M.-toestellen, die van ochtend van Kemajoran, het vliegveld bij Djakarta, zijn vertrokken, hebben in totaal vier en een halve ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland meegenomen. Deze goede ren waren met grote snelheid door de huisvrouwenvereniging in Djakarta en een aantal zaken in die stad bijeen gebracht De lading omvat wollen dekens, wollen goederen, ondergoed, handdoeken, een ton rijst en >een hoe veelheid thee. Ook tof achter de muren van het Huls van Bewaring I aan het Kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam is de hulpactie voor soneel en gevangenen hebben 688 bü elkaar de getroffen gebieden doorgedrongen. Per- gebracht en het geld aan het Rampenfonds overgemaakt. Zwaaiende mensen op een vlot, een vrjjwel dagelijks beeld. Geluk kig betreft het hier mensen die zwaaien naar een vliegtuig dat zojuist voedsel heeft gedropt. Deze mensen uit Oudendijk dan ken voor de hun gebrachte hulp. (Excl. KLM-luchtfoto Het Parool) De gevolgen van de ramp, die in de nacht van Zaterdag op Zondag over ons land is gekomen, liggen als het ware buiten ons voorstellingsver mogen. Hoe graag we ook zouden willen, de enorme omvang van dit nog steeds onoverzichtelijke cata strofale gebeuren brengt ons, men sen, niet veel verder Aan tot alge meenheden als verschrikkelijk en ontzettend. Het zijn de verslagen en dé foto's van het detail die ons tot ontzetting kunnen brengen en ons plotseling een beeld verschaffen van het enorme leed dat in het Zuid westelijk deel van ons land wordt ge leden. Dagelijks publiceren de dag bladen een groot aantal foto's van deze details. De fotografen verzame len deze opnamen dikwijls met gevaar voor eigen leven. Al deze opnamen kunnen bijdragen tot verruiming van ons voorstellingsvermogen en otis er van doordringen hoe groot de nood ■is die thans icordt geleden. Geen bij drage kan groot genoeg zijn om deze nood te lenigen. Stort dus uw bijdrage op het gironummer 9575. 4 „De durf niet", waren de enige woorden van dit kleine, angstige jongetje toen hy over de loopplank moest om veilig aan de wal in Dordrecht te komen. Vastgehou den door zyn redders liep hij aar zelend naar de veiligheid. TIJDENS DE TWEE UUR LAAG WATER WERKT MEN ZICH OVER DE KOP |(Van een onzer verslaggevers) BREDA, Donderdag. Twee of drie uur lang heeft het erom gespannen gisteravond in al die vele polders rond Rotterdam en Dordrecht. De mensen waren gewaarschuwd voor „storm en extra hoog water". Iedereen werd gemobiliseerd; want men moest althans voorkomen dat er nog méér gaten in de dijk zouden worden geslagen, dat nog méér land zou overstromen. Men had zich er al mee verzoend dat het tot nog toe gedane herbouwwerk aan de dijken wel verloren zou gaan. Als het alleen maar niet ernstiger zou worden. Enfin, het is er niet van gekomen. De gtorm is eventjes opgezet om zeven uur gisteravond maar daarna ls hij weer gaan liggen. Hij was gereduceerd tot een goedige bries en de mensen bij Papendrecht, bij de Kop van 't Land, bij Gorkum, en brj Sliedrecht haalden ver licht adem. De dijken van de Biesbosch hielden het, de Dordtse Biesbosch bleef droog en in de Alblasserwaard, waar nu eenmaal al een geducht groot gat in de dijk zit, steeg het niet al te veel. Niet al te veel... Maar nog altijd gut ste het grauwe water van de Noord met een brullende kolkende felheid door het gat bij Papendrecht de Alblasserwaard in. Als een Niagara stortten de water massa's zich in de polder; stortten zich in het halve donker van de maanlichte nacht bot en vernielend op de nieuwe huizen, de pas gereed gekomen boerde rijen en de weilanden en akkers achter dé dijk. Mensen zijn er al sinds Zondag niet meer. De waterstand brj Papen drecht in de Alblasserwaard varieert van anderhalf tot twee meter. Er zijn twee mensen verdronken en honderden koeien en paarden. Maar dat is daar nu alweer bijna vergeten. Nu gaat het er alleen nog om het gat in de dijk dicht te krijgen. Dat gat ontstond binnen een half uur; het was 120 meter breed. Dat hebben 400 Papendrechters nu al tot 35 meter kunnen beperken. Twee uur per dag is het laag water. En dan moeten 400 man en bijna 150 vracht auto's zien wat ze kunnen doen. Want op andere tijden stroomt het water te krachtig door het gat om zelfs maar aan een zandzak of een basaltblok te denken. In die twee uur dan werken zij zich over de kop. Dan storten ze 400 volgeladen zandauto's leeg in het water, smijten daar talloze zandzakken op en wachten dan maar weer twee en twin tig uur in spanning of het houden zal. Het heeft nu allemaal nog gehouden. Als het meeloopt ...Als het meeloopt is de Alblasser waard Zaterdag dicht en kunnen we gaan pompen. ...Als het meeloopt kunnen we de Biesbosch behouden. ...Als het meeloopt blijft de Prins Alexanderpolder nu wel buiten gevaar. Het moet meelopen. Allemaal. Maar dan kan het in Zuid-Holland ook wel weer goed gaan. Dan komen de straten in Sliedrecht, Hardinxveld, Giessendam en Molenaarsgraaf weer droog en kun nen de soldaten, die er nu trappelend van de kou op wacht staan om plunde ren tegen te gaan, weer inrukken. Dan zullen de letters „slapen", die een jonge luitenant met een krijtje op een staldeur heeft geschreven, weer verdwijnen. Dan kunnen de bewoners weer terugkomen, hun huizen misschien opknappen en weer op klompen of schoenen lopen in plaats van lieslaarzen. Maar dat is alleen maar als het mee loopt. Als de storm niet werkelijk door zet, zoals Goddank gisteravond..- Treffend voorbeeld (Van onze correspondent) DIEMEN, Donderdag Een treffend voorbeeld; Zondagmiddag werden hier kleren ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood, Zondagnacht werden 21 kisten gesorteerde kleding naar Den. Haag gebracht. Het Rode Kruis accepteerde de gaven dankbaar. Diemen ging door. Woensdagmorgen om zeven uur stonden 110 kisten gereed gevuld met meubelen en huisraad. Voorzien van inhoudsopgave. Diemen bracht die kisten weer zelf weg. En in Den Haag kregen ze men was onder -de indruk van de snelheid en de accuratesse vrijgeleide om de goederen naar het vliegveld Woensdrecht te brengen. En vanmorgen werden die kisten met kleding in een vliegtuig geladen en om negen afgewor pen boven Puttershoek. Bij het Nationaal Kampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000 binnenge komen aan stortingen via De Ne- derlandsche Bank, de postchèque- en girodienst en aan contanten. Prins Bernhard is Woensdag middag in het ministerie van Binnen landse Zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Hierbij waren o.a. de ministers Beel en Van Thiel aanwezig. Het bestuur van het Fonds is terstond met de werkzaam heden begonnen. Prinses Wilhelmina heeft het fonds 25.000 geschonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden en haar particuliere auto, een Cadillac, ter beschikking gesteld voor ziekenver- voer. De wagen is gisteren, gevuld met jtr/ensmiddelen, naar de geteisterde ge bieden vertrokken. Het Loo voor evacué's Het paleis Het Loo is voor geëvacueerden aangeboden aan het Rode Kruis. Generaal Ridgway, de opperbe velhebber der geallieerde troepen in Europa, heeft minister Staf een tele gram gezonden, waarin hij de minister, de Nederlandse regering en het Neder landse volk zijn diepe en welgemeende deelneming betuigt. Militairen extra-zakgeld Militairen, die daadwerkelijk op treden in de noodgebieden zullen, inge volge een beschikking van de minister van Oorlog, tot nader order per dag een extra -zakgeld van één gulden ontvan gen alsmede een pakje sigaretten, alles met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. Mr L. A. K e s p e r, commissaris der. Dodelijk vermoeid en met een van angst en zorgen vertrokken gezicht laat deze vrouw zich van het schip, dat haar uit het isolement bevrydde, in Dordrecht aan wal helpen. lllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllillll In tyden van nood wordt dikwijls het onmogelyke mogelyk. Mary Timmer (16 jaar) uit 's-Gravenhage zal wel nooit er aan hebben gedacht, dat zy mannen zou scheren. Sinds kort is het haar dagelykse arbeid. Het gaat baar goed af, getuige deze baardige Zeeuw, die z\j hier onder „de zeep" neemt. Onder voorzitterschap van prins Bernhard vergaderde gistermiddag het bestuur van het Nationale Rampenfonds. Van links naar rechts: dr M. J. Prinsen, prof. dr L. J. M. Beel, Prins Bernhard, nir F. J. van Thiel en mr Werner. Dit kleine vijfjarige meisje kwam helemaal alleen in de Ahoyhal te Rotterdam aan. Het is onbekend of haar ouders nog in leven zyn. Het enige wat men van haar weet is dat zij gered is. De soldaat Frangois van der Velden uit 's-Graven hage heeft zich over haar ont fermd en helpt haar by het drinken van een glas melk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2