AMSTERDAMS DAGBOEK Spelden met zwarte koppen - Speurtocht DE Haugli eerste Drontheim Gabriël Marcel over literatuur Foorkom BESMETTING Frans orkest biedt financiële steun 'HULP UIT DE SPORTWERELD La Cabana GRIEPWEER! VICKS bBnIo'ns Broekman op 3000 meter voor Huiskes: 5.08,8 Finn Ftadt heeft de leiding Vraag en antwoord over Oostenrijk Generaal Ridgway in ons land Afgelaste wedstrijden 2 HET PAROOL DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 rK had U vandaag eens wil- len verteilen waar de door U geofferde kledingstukken, dekens, matrassen en schoe nen nu precies blijven en ik heb daar gisteren vierhon derd kilometer voor gereden, naar Bergen op Zoom. Eerst ging ik naar de ha ven daar. By een hoop bran cards stonden een paar Rode- Kruismannen. Er parkeerden wat bussen en een ambu lance-auto van Philips-Eind hoven. Een man in uniform riep naar een politie-agent, dat hij de tveitiig nieuwsgie rigen, die op de aankomst van een schip stonden te wachten, moest wegjagen. „U hoeft niet zo tegen mij te schreeuwen", zei de jonge agent verongelijkt. .Jk zal het doen, maar U moet niet zo schreeuwen." fk vond die geüniformeer de baas niet bepaald in de stemming voor een gesprek. eu daarom vroeg ik aan een Rode-Kruisman, of hier nu de Amsterdamse Hulvactie- e neder en in boten werden ge laden voor de rampgebieden. Want dat hadden ze mij in het VeHigheidsmuseym te Amsterdam trouwhartig ver teld. ,J5r zijn hier wèl schepen weggegaan, maar ik weet niet waarheen", zei de Rode-Kruisman. ,Jk wou, dal me eetis vertelde waar de boel heengaat. Ilc weet het ook niet. Het meeste is hier opgeslagen. Vraagt U eens op de Rode-Kruispost." Hij haalde een verfrom meld pakje sigaretten voor de dag. Hij nam er een uit, dacht ernstig na, en stak de sigaret weer in het pakje en het pakje in zyn zak. ..Ik snap er geen bal van", zei hy ontevreden. „Ik heb nog nooit zo'n rommelige boel meegemaakt. We hebben hier alles dik voor elkaar, maar je zou er zo graag wat lijn in zien." In de Rode-Kruispost sprak ik een slager in Rode-Kruis- uniform, een flinke, kalme man. Zondagmorgen om 5 uur begon hij zijn Rod~- Kmiswerlc, aan één stuk- door tot Maandagavond 22.80 uur. Dinsdagochtend was hij weer om 6 uur present tot Woensdagmorgen 9.$5 uur. Toen is liy gaan slapen tot 's middags 12 uur. Hij was eigenlijk nét weer op, „zoals alle mensen hier, trouwens", zei hij. „Je kunt een hele poos voort, maar dan ga je opeens beven. Dan moet je er even mee uitscheiden." Zijn ogen waren rood, Nee, hij wist óók niet waar die schepen met- goederen vaar toe waren gegaan. Het meeste is hier opgeslagen maar nou zitten we vol", ze', hij. ,iGisteravond moesten de A mst.erdam.mers al lossen in Tilburg. Dat wisten ze niet, en niemand heeft ze in Til burg opgevangen. Dat stuk TilburgBergen op Zoom hebben ze heen en terug voor niks ge,reden. Dat is óók zuur. midden in de nacht 110 kilometer omrijden voor niks, na zo'n grote reis!" Komt tóch terecht! Dat betekent natuurlijk niet, dat de jas, die u zo gul hebt weggegeven, niet om schouders, die dat verdienen, za) komen te hangen. De eer ste zorg is echter geweest de mensen levend uit de ver dronken landen te halen. De tweede zorg zal zijn hen be hoorlijk aan te kleden, maar dat eist een minutieuze voor bereiding. In 's-Hertogen- bosch, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom liggen nu grote voorraden, en ik heb vernomen, dat de gemiddelde kwaliteit van wat is wegge jeven zéér behoorlijk is. Ai rerminst oude rommel! Myn collega Kronkel heeft u al verteld, dat er een rugloze avondjurk bij was. Ik kan dat nog aanvullen met: sklpak- ken, badpakken, tenniscos- tuums en jacquets. Waarom ook niet? De mevrouw, die mij op belde met het voorstel alle ingezamelde kleren te veilen. ..want dan komt het geld de actie tenminste ten goede", is dan ook erg voorbarig. Het kómt in orde maar als de Jordaner, die op straat zijn jas uittrok en weggaf meent, dat die jas de volgende mor gen al een stoere Zeeuw sierde, dan denkt hij iets te vlug. Funeste eerbied NEEN, met ambteljjk den ken komen wij cr niet. Als er Zondag minder ambtelijk en meer improvise rend zou zyn gedacht, zou Zeeland de eerste schepen stellig eerder hebben 2ien verschijnen. Een hijzonder triest staaltje ambtelijk den ken op een vliegveld hebt u al elders in dit blad kunnen lezen. De eerbied voor de re glementen zit er bij sommi gen zó diep ingehamerd. dat die voert tot een absurde inertie. In de chaotische Mei dagen van 1940 was het op vallend, dat in tal van situa ties de reserve-officieren bruikbaarder bleken dan de beroepsmensen- Die ver mochten zich niet meer een- twee-drle los te maken van routine en boekjes. De als militairen verklede mannen uit het zakenleven hadden minder last van oogkleppen en vooral ook: minder last van eerbied voor reglemen ten. De situatie, die de waters nood heeft geschapen, doet mjj sterk aan die van Mei 1940 denken. Ik ontmoette in Breda een politieman, die voor een gebouw met eva- cué's stond. Een moeder wil de naar binnen om haar dochter te halen; want moe der was namelijk even buiten EEN BRUG SPEELT EEN HOOFDROL PI ,EZE brug speelt een enorme rol, misschien wel de hoofdrol, in de Hulpactie aan de verdronken landen. Het is de verkeers- brug bij Zaltbommel over de Waal, en dlle verkeer uit het Westen naar Nederland onder de Moerdijk, naar Zee land, naar België, Frankrijk ook, en terug, gaat over deze brug. Alles wat u hebt afge staan, is door grote con- vooien over deze brug ver voerd. Dag en nacht stroomt dat verkeer over deze brug, de aorta van de Hulpactie. Het verkeer is niet te verge lijken met dat In andere, nor male tijden. De intensiteit Is veel groter dan die van het verkeer over de grote weg door de Haarlemmermeerpol der van Amsterdam naar Den Haag. Amsterdam Utrecht 's-HertogenboschTilburg- Breda. Een weg, die ik de laatste dagen ettelijke malen heb afgelegd. Een weg, die mjj doet denken aan do we gen in de dagen der Bevrij ding, toen de Maple-Leaf-co- lonnes af en aan stormden. Zilveren arts Zondag a,s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dokter J. Drukker, Olympiapleln 63, arts werd. Een medicus, dlc zich door nimmer falende be reidheid en vriendelijkheid, toewijding en kunde, vele vrienden heeft gemaakt onder zijn patiënten. Zondagmiddag zal hem in het Mlnerva- pavlljoen een huldeblijk wor den aangeboden, Men zal hem dan ook de hand kunnen drukken. door gaan kijken. Zij mocht er niet meer in, ,,want", zei de agent, ..ik heb orders om nie mand meer door te laten." Dat is een voorbeeld van ambtelijk denken, dat wordt geboren uit angst om ..buiten het boekje te gaan" (letter lijk!). Moeder, die minder ambtelijk dacht, wandelde tóch maar naar binnen. Op Publieke Werken, afd. Utiliteitsgebouw aan de De Ruyterkade, heeft zich ook zo'n staaltje van reglementen- eerbied voorgedaan. De amb tenaren wilden onder elkaar collecteren, maar een hogere ambtenaar stak daar ijlings een stokje voor, want: het Ambtenaren-reglement ver biedt zo'n collecte. Gelukkig is daar nu het licht der wijsheid doorgebro ken. Vanmórgen lag er een lijst. Het Ambtenarenregle ment ten spijt. Een conducteur van lijn 16 riep tot een collectant, die per tram zijn bus ging weg brengen: „Collecteer maar verder in m'n tram en haal zoveel op als ie maar kunt!" Kijk. een méns. en dan pas ambtenaar. Precies andersom was het met een conducteur van lijn 1. Een jongen zat met zijn bus in de tram en de passagiers haastten zich daar ongevraagd wat in te stop pen. De conducteur snelde toe. omdat hij van hogerhand geen permissie had gekregen om dat toe te laten. Ik vrdag u! De reglementen zyn niet geschreven met het oog op noodtoestanden. Reglementen hebben er toe geleid, dar flin ke mannen kort na de ramp werkloos stonden; niemand durfde voor zijn verantwoor ding te nemen hen zonder bevel van de ongrijpbare hogerop het verdronken land in te sturen. Zó diep zit de schrik er in. Onbegrijpelijk. Ouders leren hun kinders zelfstandig den ken en handelen. Ik wilde, dat die hogerop het zijn man nen óók leerde. Of die man nen nu uniformen dragen, of niet. Ons geheugensteuntje VRIJDAG: Geb. Westeinde 3, 20 u.„Kerk, staat en vrije ge dachte", Fedv. Anarchisten spreker: J, Gerh. Rausek. ALGEMEENDe heer Dee- renberg was Dinsdag 30 jaar l.d. van de l'a, L. van Leer Co. Do laatste 30 laar was hij chef. ^En het bruidspaar De Boer- ekker, Titlaanstr. 27 II, waren Maandag 60 jaar getrouwd. Voor de heer Deerenberg en voor het bruidspaar De Boer onze hartelijke gelukwensen Hel Dagelijks Bestuur van het Amsterdams Lyoeum heeft a.s. Vrijdag de festiviteiten af gelast. Het Hoofdbestuur van het Humanistisch Thuis front deelt mede, dat de ope ning van het Militair tehuis „Het. Hu.nehuis" te Havelte zal worden uitgesteld tot 11 Fe- bruari. Advertentie EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende r- en snel genezende DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2139 Maarse uerd vierde In Drontheim heeft de Noor Sverre Haugli Woensdag de tweedaagse schaatswedstrijden gewonnen. Zowel op de 1500 als op de 5000 meter toonde hij zich de sterkste. Voor de 1500 meter had Haugli 2 minuten en 22.9 soconden nodig. De vijf Icilometer ging in 8 mlnu- n en 40.1 seconden. Zijn landgenoot Nic Stene veroverde tweede plaats. Op de 1500 meter eindigde Stene in 2.25,8 als tweede en op de 5000 meter kreeg hjj met 8.58,5 een zevende plaats toegewezen. Maarse werd de best geklasseerde Nederlander. Hij kwam in het eindklas sement op de vierde plaats terecht. Maarse liet op de 1500 meter 2.27,3 voor zich afdrukken en op de 5000 meter vestigde hij zich met een tijd van 9.00,4 als negende in het vijf kilometer klassement. De resultaten waren: 1500 meter: 1. Sverre Haugli (Noorw.) 2.22.9; 2. Nic Stene (Noorw.) 2.25.8; 3. Frantz Offenberger (Oostenr.) 2.26.4; 4. Gerard Maarse (Ned.) 2.27.3. 5/6 Per Oede gaard (Noorw.) en Kaukko Salomaa (Noorwegen) beiden 2.27.6; 7. Van 't Oever (Nederland) 2.28,2; 8. Arthur Manns- barth (Oostenr.) 2.29.0. 9. Olie Dahlberg (Zweden) 2.29.1. 10. Schuier (Ned.) 2.29.4. 11. Jozsef Merenyi (Hong.) 2.29.6. 12. Wlm de Graaf (Ned.) 2:30.2. 13. Loerinc (Hong.) 2.31.6. 14. Hearn (G- B.) 2.32.0. 5000 meter: 1. Haugli S.40.1. 2. Offen berger 8.49,4. 3. Van 't Oever 8.51.9. 4. Schiuiler S.52.6. 5. Dahl'berg 8.54,9. 6. Manns- barth 8.55.1. 7. Stene 8.58.5. 8, Oedegaard 8.59.6: 9. Maarse 9.00.4; 10. De Graaf 9.C3.3; 11. Heam 9.07.6; 12. Merenyi 9.12.1; 13. Loerinc 9.16.8. Het eindklassement luidde: 1. Haugli 198.776 punten. 2. Offenberger 202.290 pnt. 3. Stene 202,533 pnt. 4. Maarse 204.107 pnt. 5. Dalhberg 205.090 pnt. Oedegaard 205.177 pnt. 7. Van 't Oever 205.423 pnt. 8. Schuier 206.027 pnt, 14. De Graaf 213.230 pnt. Denen willen steunen niet interland-duel (Van onze sportcorrespondent) KOPENHAGEN, Donderdag. Deense Voetbalbond wil ook zijn bjjdi leveren om de nood In Nederland lenigen. De KNVB is voorgesteld een liefdadigheidswedstrijd tussen Dene marken en Nederland te spelen, De KNVB mag zelf de datum bèpalen, waarop de ontmoeting zal plaats heb ben. De wedstryd kan tot 15 Maart op elke gewenste Zondag worden ge houden en daarna tot 29 Maart op elke willekeurige werkdag. WANNEER de avond valt wakkert de wind weer tot stormkracht aan en onder klein zeil gaat Rob de nacht in. Samen met Skip eet hij een paar blikjes knakworst leeg. Voor zijn nieuwe schip is dit wel de kracht proef, maar het houdt zich uitstekend in dit zware weer Rob heeft inmiddels besloten zijn pogingen om de „Ariadne" te zoeken op te geven, want hoe lang heeft hij nu immers al ln deze omgeving rondgekrulst. zonder Iets te vinden? Hij wil nu naar Europa zeilen, want hij heeft nu al zo lange De Katholieke existentialist hield lezing in hoofdstad (Van onze letterkunde-redaeteur) De Franse dramaturg, filosoof en cri ticus Gabriel Marcel heeft gisteravond in een stampvolle aula van de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam ge sproken over „Dé literatuur en het leven". Het was zéér de moeite waard te luisteren naar deze „katholieke existen tialist", een kleine, gnoom-achtige man met over het voorhoofd gekamd haar, die met een hoge, luide stem een helder betoog hield over het probleem van de „literature engagée". De heer Marcel had afstand gedaan van de gebruikelijke Franse beleefdheid bij uitingen over col lega's; hij wond geen doekjes om zijn bezwaren tegen Céline, Sartre en Gide, al kon hij niet helemaal duidelijk maken, waarom hij bij zijn verwerping van atheïstisch gezinde schrijvers een uit zondering maakte voor Tsjechow óp grond van diens liefde voor mensen en dingen en niet voor Gide. Proust vond daarentegen weer wel genade in M. Mar cels ogen: Proust was „propre", Gide niet. De spreker stelde tegenover elkaar ,,Qu'est-ce que la litérature?" van J. P. Sartre en het gelijknamige geschrift van Charles du Bos. Hij verwierp Sartre's opvatting van een „litérature engagée", indien de schrijver zich daarmee in dienst stelt van een kliek of een partij. Wel is waar is de literatuur niet los te zien van de menselijk situatie, maai gTotere mate dan in het leven kan men zich in de literatuur bevrijden van de eenzijdigheid die tot partij kiezen leidt. De sehrrjver is voor Gabriel Marcel niet iemand die de maatschappij verandert, maar „iemand die luistert" en wiens actieve zielskracht allereerst in zijn ont vankelijkheid is gelegen. Gabriel Marcel werd ingeleid door de culturele raad van de Franse ambassa de, prof. Etlenne Guilhou en was in ge zelschap van Jacques Hébertot, wiens toneelgezelschap vanavond in de hoofd stedelijke Doelenzaal Marcels „Rome n'est plus dans Rome" zal opvoeren. (Advertentie) HHYC DEED HET TEGEN PREUSSEN KREFELD BETER Op de HOKY in Den Haag wero Woensdag een ijshockeywedstryd ge speeld tussen HHYC en de Duitse kampioenisp'loeg Preussen Krefeld. HHYC won met 7—4 (0—2, 4—0, 32). Waren de Duitsers ln de op Dins dagavond gespeelde wedstrijd tegen een bondsteam sterk in de meerderheid geweest, ditmaal was het HHYC, dat heerste. In de eerste periode moesten de Hagenaai n ndg op temperatuur komen, doch in de "tweede en de derde speeltijd waren zij heer en meester op de baan. Zij gaven hun tegenstanders weinig gelegenheid tot scoren. Het Orchestre National van de Franse radio, dat, zoals gemeld, 18 Februari onder Henri Tomasi in het Haagse Ge bouw voor K. en W. een uitvoering geeft, heeft spontaan financiële hulp aangeboden voor de slachtoffers van de watersnood. De salarissen van de leden van het orkest voor dit concert, onge veer 2500, zijn bestemd voor het Ram penfonds. Daarbij wordt gevoegd de opbrengst van het concert na aftrek van de directe kosten, voor zover in Den Haag ge maakt. Ook de opbrengst van de bij drage van de K.R.O. voor de opname van het concert wordt voor dit doel be stemd, evenals het bedrag, dat een in de pauze ter verkoop bij opbod aange boden schilderij van een der Franse meesters oplevert. Oud-hoofdredacteur nu vrijgesproken De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de oud-hoofdredacteur J. M. G. van „De Telegraaf" vrijgesproken. Tegen hem was ter zake van een onder zijn verantwoordelijkheid verschenen en beledigend geacht bericht van 3 Novem ber 1951 een boete van 50 subs. 10 dagen hechtenis geëist. Zoals bekend had het bericht vermeld dat een Bussumse politieman was gear resteerd in verband met een uit de be zettingstijd daterende moordzaak, ter- vijl deze agent slechts als getuige was gehoord. De lijdende tentoonstelling van Philips, die op 10 Februari tegenover het Concert- ginouw in Amsterdam zou plaatsvinden, is tot nader order uitgesteld. Dit in verband •net het feit. dat men de mobiele electrici- xeitscontrale, die bij de tentoonstelling hoort en die een vermogen van 120 kW heeft, er in staat is een kleine stad van noodverlich ting te voorzien, ter beschikking der auto riteiten heeft gesteld voor die gebieden, ■waar dringend stroomvoorzleningsapparatuur nodig is. Residentie Orkest last concert in Leiden af Het concert, dat het Residentie Orkest vanavond zou geven j-i I^eicfcn ls afge last, daar de Stadsgx>«x>rz<vai waar de uitvoering zou plaat,«vitreen voor hulp verlening an slachtoffer» van de ramp in gebruik is Op portier ingereden, 2 maanden geëist (Van onze correspondent) HAARLEM. Donderdag. Voor de Haarlemse rechtbank werd vanmorgen twee maanden geëist tegen de 50-jarige bloemen'nandelaa.r T. C. N. uit Nieuwer- Amstel, die Zondag 21 December de heer H. de Graaf, de portier van Schiphol, met zijn auto heeft geschept toen hem de toegang tot het vliegveld was ge weigerd. N. moest voor zaken op Schip hol zijn. Hij had daar vrij toegang, doch zijn vijf kinderen, die hij in zijn wagen had meegenomen, niet. De portier ver zocht N. voor zfjn kinderen entreegeld te betalen. N. weigerde dit en reed toen vanaf een afstand van anderhalve meter op de portier in. De man sloeg voorover op de motorkap en bezeerde zijn knieën. Ter zitting beweerde N. vanmorgen dat hij uit koppigheid in de richting van de ingang was gereden en dat de portier op zijn wagen was gesprongen. De offi cier van Justitie meende evenwel, dat het vaststond dat hij de hoer de Graaf, die ambtenaar is van de gemeente Am sterdam," van de sokken heeft gereden". De officier achtte poging tot zware mis handeling bewezen. De raadsman vroeg vrijspraak. de lopende band IN Het Laatste Huis van Aar van de Werfhorst heeft Maar ten Grubbe, hoofdpersoon uit „De Eenzame", waarvan het eerste deel „De Steenen Kamer" heet, (Querido, 6,90) landgoed, vrouw en kind verlaten en is de wereld ingetrokken. De eerste etappe van zijn zwerftocht is een soort stage die hij doorbrengt bij een oud vriend van zijn vader. Een beschouwelijk verhaal, dat wil omvatten: bij deze grijsaard vindt hij wijsheid, een volkomen opgaan in de natuur, èn het levensgevoel van eer negentiende-eeuwse fijnproever, die zo wel de wereld als de eenzaamheid en de boeken kent. Nu ls dit alles in een zo verdunde sfeer van adeldom en verfij ning gebracht, dat zelfs de paar „echte' namen die in de gesprekken tussen de oude en de jonge man genoemd worden, of het nu Eleonora Duse is of Marx, meer van deze aarde schynen dan de beide hoofdfiguren. Het is bij levens wijsheid nu eenmaal zo. dat de vorm waarin zij gegoten wordt, vaak beslis sender is dan de gedachte die zij behelst, en hoe edel de wijn ook in de glazen fonkelt, voor mijn smaak loopt het te veel op stelten, dit inzicht dat men puren moet uit de woorden van een man die zich gedraagt als een cabotin, al weet f,»j dan ook alles van het boeren land. .Tok al omdat zijn tegenspeler, Maart, n Grubbe dus, een van die beeld schone mannen is, die al de bronnen van hun jonge overmoed moeten laten spuiten om een eenvoudig grapje te maken. Er is ln de plechtstatige stijl iets van de cosmische grootspraak die aan som mige boeken van Giono of Scandinaviers herinnert. Men zou willen dat de aristo cratische waarden die de schrijver voor staat, op reëlere weerstanden veroverd waren. E. d. R. tijd zijn vaderland niet gezien. Tegen de morgen gaat de storm liggen en het wordt zelfs bladstil. Terwijl Rob slaapt, drijft de „Vrijheid" rustig verder en wanneer de zon op komt over de oceaan, tekent zich tegen de heldere lucht een scherp silhouet af: daar ligt het wrak van een oud zeil schip... Maar Rob weet nog van niets: na de afmattende strijd met de „Amora" slaapt hij langèr dan gewoonlijk. Maar Skip is met een paar sprongen aan dek en wekt zijn baas met een hevig geblaf. In de sportwereld blijft men actief om te trachten de noodgebieden hulp te verlenen. Zo zal er Maandagavond op de HOKIJ-baan in Den Haag een ijs- hockeywedstrijd tussen HHYC en Ijs vogels worden gespeeld ten bate van het Nationale Rampenfonds. Tot datzelfde doel worden door de afdeling Noord- Holland van de Nederlandse Wandel- sportbond op Zaterdag en Zondag wan deltochten georganiseerd. Niet alleen in Nederland wil men op sportgebied steun verlenen. Want de heer Armand Massard, vertegenwoor diger van het Frans Olympisch Comité, heeft aan kolonel Scharroo deelneming betuigd namens de Franse sportbeoefe naars met de catastrofe, die Nederland heeft getroffen. De Franse sportwereld beraadt zich nu, hoe deze sympathie spoedig in daadwerkelijke steun kan worden omgezet. Huldiging Cees Laseur uitgesteld (Van onze Haagse redactie) De huldiging van Cees Laseur ter ge legenheid van diens 35-jarig toneeljubi leum. die 21 Februari in de Haagse Koninklijke Schouwburg zou plaatsvin den, is uitgesteld in verband met de ramp, die ons land heeft getroffen. Veertig landen dingen naar wereldtitel voetbal Voor het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal in 1954, waarvan de eindronden in Zwitserland worden gespeeld, hebben de volgende veertig landen Ingeschreven: Zwitserland, Zweden, W.-Duitsland, Haïti, Oostenryk, Brazilië, Frankrijk, Engeland, Portugal, Finland, Eire, rtallë, De Saar, Ver. Staten, Luxem burg, Chili, Z.-Slavië, Korea, Polen, Egypte, Hongarije, China, India, Wales, Israël, Griekenland, Spanje, Mexico, België, Roemenië, Turkye, Japan, Schotland, N.-lerland, Peru, Bulgarije, Tsjechoslovakije, Noorwegen, Vietnam en Uruguay. Marciano-Walcott op 10 April Het staat vast, dat Marclano, houder van de wereldtitel in het zwaargewicht, en Walcott elkaar in een revanchewed- srijd om hot wereldkampioenschap op 10 April te Chicago zullen ontmoeten, (Advertentie) AMSTERDAM HAARLEM Dir. MAX WOISKI Zondag 8 Februari 1953 gesloten. Voorkom een pijnlijke keel met de beproefde geneeskracht van In Tonsberg (Noorwegen) begonnen Woensdag tweedaagse schaatswedstrij den, waaraan door de Nederlanders Broekman, Huiskes en Van der Voort wordt deelgenomen. Broekman maakte van de gelegenheid gebruik om de 3000 m voor de wereldrecordhouder Huiskes te beëindigen. De tijd van de Europese kampioen bedroeg 5 minuten en 8,8 se conden. Huiskes reed er drie seconden langer over. Hij behaalde een tweede plaats. Op de 500 meter werden de twee Ne derlanders respectievelijk vijfde en vier de. Huiskes haalde 45,1 seconden uit de schaatsen en Broekman 45.8. Vhn der Voort noteerde op de sprint 46,2 secon den en op de 3000 meter 5.24,3. ln het algemeen klassement heeft Finn Hodt op het ogenblik de leiding. De Noor won de 500 meter in 43,0 se conden rond, hetgeen een nieuw baan record betekende, en op de 3000 meter werd hij in 5.13,9 derde. Huiskes staat in het klassement na de eerste dag op de tweede plaats; Broekman is vierde. De uitslagen waren: 500 m: 1. Finn Hodt (Noorw.) 43,0 sec. nieuw baanrecord), 2. Roald Konsmo (Noorw.) 43,7, 3, McNamara (VS) 44,3, 4. - II uiskes (Ned.) 45,1, 5. Kees I man (Ned.) 45,8, 6. Tom Seeberg (Noorw.) 45,3, 7. Van der Voort (Ned.) 46,2, Odd Pedersen (Noorw.) 46,4, 9, Hans Hau- gen (Noorw.) 46,5, 10. Kornel Pajor (Zwe den) 46,6, 3000 m: 1. Kees Broekman 5 mul. 0S.S sec.. 2. Anton Huiskes. 5.11.8, 3. Finn Hodt 5.13.9, 4. Oeistein Vassdal (Noor- w.) 5.15,1. 5. Hugne Pettersen (Noorw.) 5,15.2, 6. Yngvar Karlsen (Noorw.) 5.15,4. 7. Mc Namara en Odd Pedersen 5.16,9. 9. Leif Dyn- geland (Noorw.) 5.18.0, 10. Rolf Svendsen (Noorw.) 5.18,7. Van der Voort werd twaalfde in 5.24.3, Pajor be2etle de dertiende plaats.in 5.28,7. Na de eerste dag van dó wedstrijden is de stand: 1. Finn Hodt 95.317 pnt., 2. Anton Huiskes 97.067 pnt.. 3. McNamara (VS) 97.117 pnt., 4. Kees B r o e k ir - - pnt., 5. Odd Pedersen 99.217 pnt. OVERLEG HERVAT? Naar te Londen en Parijs wordt ver- naamde verkorte verdrag werd terug- e,. 1 J genomen. In antwoord daarop maakte het Westen onmiddellijk bekend dat deze voorwaarde niet kon worden ingewil ligd. Het staat derhalve nog niet vast dat het overleg op de voorgestelde datum Vrjjdag zal worden hervat, omdat Moskou blijkbaar zijn voor het Westen onaanvaardbare voorwaarde heeft gehandhaafd. Kerkelijke beroepen Neil. Horv. Ber. te Rouveen, W. Vroeginde- wey, Bleiswljk. Te Zaaidvoort, J. do Groot, Apeidoom. Aangen. naar Vroomshoop, H. Roest, Beu- ningen. Geref. Gem. Ber. te Vlaardtngen. H. Lig- tenberg. Rotterdam-West. To Mellskerke, J. W. Kersten, Genemulden. Bed. voor Borssele, M. Heerschap, Wage- ningen. Vrüe Evnng. Bed. voor Amsterdam, I. J. Vasseur, Kampen. heeft Moskou er in toegestemd deel te nemen aun een conferentie van i;rote Vier over een Oostenrijks esverdrag. De Russen zouden even wel weer als voorwaarde hebben gesteld, dat gesproken zal worden over een vol ledig verdrag en niet over het uit acht punten bestaande „verkorte" verdrag, zoals de drie Westelijke mogendheden hadden voorgesteld. Enkele weken geleden vroegen de Wes telijke Drie de Sowjet-Unie het overleg inzake Oostenrijk onverwijld te hervat ten. Na verloop van veertien dagen liet Moskou via het persbureau Tass weten dat het alleen tot hervatting van de be sprekingen bereid was als het zoge- Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène: de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. De Bossche rechtbank veroordeelde hedenmorgen de buschauffeur J. van A. Eindhoven tot zes weken voorwaardelijk zeven maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Van A. is in Frankrijk met grote vaart van een Helling gereden, waardoor de bus met 36 Nederlanders omsloeg en verscheidene passagiers ernstig werden gewond. (Van een onzer redacteuren) Met een ernstig gezicht stapte gene raal K i tl vv a y, opperbeveliieDber van de Atlantische strjjdurachten in Europa, om ongeveer half twaalf op Schiphol uit zi)n vliegtuig, na een tocht boven de overstroomde gebieden in Zeeland en West-Brabant. „Ik ben hier om te zien wat er kan worden gedaan om het Ne derlandse volk te helpen, dat door êen verschlkkelyke ramp is getroffen", zei de generaal by zijn aankomst. In z|jn gezelschap bevond zich oen aanlal hoge officieren, leden van zijn staf, onder meer de Franse admiraal Lemonnier, en de luchtmaarschalk van de RAF Sanders. Op het vliegveld werd generaal Ridway begroet door de chef van de Generale Staf, generaal Hassel- man, Trimble van de Amerikaanse am bassade in Den Haag, admiraal Noble, hoofd van de marine-afdeling van het Amerikaanse leger dat bij de reddings werkzaamheden hulp verleent, de briga dier-generaal Hendrix, de commandant van de Amerikaanse troepen in West- Brabant en Zeeland, en de Amerikaanse militaire attaché in Den Haag. Het ge zelschap begaf zich per auto naar Den Haag, waar onmiddellijk een conferentie zou worden gehouden in de Juliana- kazerne op het bureau van generaal Hasselman. De minister van Oorlog en Marine, ir Staf, zal daar generaal Ridway op wachten. Het is de bedoeling dat gene raal Ridway nog hedenmiddag naai Parijs zal terugkeren. Hedenmorgen maakte de generaal een vliegtocht van Oostende naar de Zeeuwse eilanden. West-Brabant, Dordrecht, Rotterdam nn Schiphol. 97.267 Er zijn meer bonden en verenigingen gekomen, die in vei'band met de natio nale ramp dé verschillende sportwed- s try den voor dit weekeinde hebben af gelast. De afdeling Den Haag van de INVB heeft vastgesteld, dat er Zater- .ag en Zóndag niet zal worden gevoet- jald. Het Nederlandse Handbalverbond stelde ook alles uit. De tafeltenniswed- Verder besloot de zwemvereniging de Dolfijn om de wedstrijden om de J. P. Hau3erbeker, die Zaterdag in het Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam zouden worden gehouden, tot later datum uit te stellen. Ook de afdeling Amsterdam van de KNVB voor het Zaterdagvoetbal laat het programma vallen. Courses te Hilversum uitgesteld De courses, die Zondag 8 Februari in het gemeentelyk sportpark te Hilver sum zouden worden gehouden, zyn ver schoven naar Zóndag 15 Februari. Men heeft besloten de opbrengst te bestem men vóór dé hulpverlening aan de ge troffen gebieden. De Stichting totalisa- tor „Nederland" stelde reeds een bedrag van 10.000 beschikbaar en zal, even als de PSV/Hilversum, de batige saldi van deze ourses afdragen. De stichting Ned. Draf. en Rensport schenkt 4 pet uit de omzet van de totalisator aan het nationale rampenfonds. Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot artsJ. P. Rijken. Artsexamen le gedeelte: mej.' Bi M. L. Buwalda. mèj. F. Abrahams, K. L. Peper. J. van Dongen, Th. E. Sparrius. AMSTERDAM. Doctoraal examen na tuurkunde N. C. de Troye. Doctoraal ex. wiskunde: M. de "Vries. Candidaats examen wis- en nabuurkundeG. 1. Oudemane, C. Stokvis, B. Stam, Tan Tjong Liat. (Advertentie) U heeft een goede kans het érgste van griep en Influenza te vermijden. Ontsmet u enkele malen per dag met het geconcen treerde antiseptische ODOL MONDWATER. Advertentie) en was blij, dat ze m'n poging om een gratis reparatie af te wimpelen, en li nlet had gehoord. Ze was in een goede door rwrpwru t itti t? II stemming en nodigde ons uit, haar gezelschap te houden met haar ontbijt. Maar toen ze hoorde, dat John op weg was naar het dak en ik naar de veld- 7 geluid van iets dat boven ons over de blok, tot de wekker me om acht uur slag tegen stof en wanorde, liet ze Om ongeveer half twee was het feest zoldervloer werd gesleept. overeind rinkelde. ons gaan met haar zegen. Ze hield afgelopen en zij gingen allen tegelijk Enkele vrouwen slaakten een kreetje Ik kleedde me snel en met zorg en ervan dat men druk voor haar bezig naar boven. Ik stond op het punt hen te en toen waren ze allemaal uit hun verliet mijn kamer met een schort en was. Ik wierp me eerst op de kamers volgen, toen mij inviel, dat de kamer kamers gekomen. Ze stonden in de toch- stofkap onder de arm. Ik wist dat er van de benedenverdieping en deed morgen weer aan kant moest zijn en ik tige hall en keken naar het plafond, ter- £en verschrikkelijke hoeveelheid huis- zelfs geen poging tot grondigheid. Ik keerde terug. wij] het geluld zich langzaam en met houdelyk werk te doen was, maar Ik stoof er doorheen als een windvlaag Ik was net begonnen alles zo een tussenpozen over de zolder voortsleepte, wilde dat niet t« opzichtig demonstre- en baande me een weg langs de trap- heetie on ziin nlaats te zetten toen ren- De schort «n de kap konden op pen naar de bovenhal en de badkamer, Richard ziin hoofd om de deur' stak HOOFDSTUK IV. elk ogenblik gemakkelijk worden ver- waar ik een hindernis kreeg te nemen. H.t fÏA.t la ÏSSSoom ImILhïLüï wiidsr<l laaS hwam cr De dcur waa en ill Hoorde het omkijkt zul je merken.'dat de'menigte Richard Jones verbrak de betovering dan een keurig (ersey sportensemble te geluld van stromend water. Ik was er- Is weggegaan door opgewekt voor te stellen: ,,Dit voorschijn. van overtuigd, dat het Amy was. Ik Ik "rirG door met het sorteren van moeten we onderzoeken. Waar is de John was mijn enige gezelschap aan w.as langzamerhand moe geworden, dus B - an ^bakken7n zei deur naar zolder juffrouw Smith?" het ontbijt. Hy zei dat hy ernaar ver- gjng ik naar mijn kamer, strekte me - „Deze kant uit", zei John lakonlek. langde, aan het lek ln het dak te "it op bed en stak een sigaret aan. Hij ging vóór naar de trap en Richard, beginnen. *pen 5>P horloge vertelde, dat Berg en Donald Tait volgden met Ik dacht aan Freda's huiverig ge- h®1 half 1 was en ik kreunde by het glazen en ledigen i zonder op te kijken: „Iic kom zo." Hïi volgde zijn hoofd de kamer bin nen, mompelde: „Die vrouwen toch" en begon me te helpen. Rhynda was terug elpaar- voor ik iets tegen hem kon zeggen .Wat doe iij mannetje?" riep ze. „Ut help wie er achter er allen waren, lek ik rond, óm te zien mompel over een ongeluk met een van idee, dat nog geen van de slaapkamers, bleven en zag, dat ze de Ballingers en, ofschoon ik helemaal was gedaan. t behalve mevrouw Bal- niet bijgelovig ben, was ik me bewust hoorde gedempt het geluld van - van onberedeneerde Johns hamer, dat me rusteloos en ner- HAAGSE COMEDIE wijzigt repertoire In verband met de ramp, welke Ne derland heeft getroffen zal de Haagse Comedie in de komende dagen in de Ko ninklijke Schouwburg een ernstiger rer pertoire geven. De voorstelling van vanavond „Als 't kindje binnenkomt" zal niet plaats vin den. Op Vrijdag 6 Februari zal de op voering van Girandoux' „Ondïne" ge- hanbaafd blijven; Zaterdag 7 Februari zal Tsiechows „De kersentuin" worden gespeeld. Op Zondag 8 Februari zal de Koninklijke Schouwburg de hele dag gesloten'zijn. IS'ii "nfkerhu?v6r^rem|S:lns'Ceh vroeg on- ïï»^'^^ji«iLÏFT<5 """tt»." ft '«V jullie KffljplW'ies ongeduldig en zei boos: „In «jjf l»®""" 's hemelsnaam! Zij wordt er voor be taald en jij niet." Ik bloosde pijnlijk liet een asbak vallen, zodat op de grond rolden. sprak met hoge. bevende stem- het deed hem ervan terug te houden. liorioge en besloot met een zuchtje van voor 'teerst?" „Waarom laat je het niet tot een oplucht ng, dat ik hem nu moest roe- Freda, met haar haar in een vlecht- andere keer, John? Het is Kerstmis en pen. wilde hy nog op tiid hebben, zich vormloos het ls koud. Je kunt het best van het voor dé lunch wat op te knappen. huisjapon, voorjaar doen. ais het wat warmer is." Ik doofde miin sigaret en ging naar „Jij Hij dronk zijn koffiekon leeg. stak een de zolder. Halverwege de trap speet Ik hoorde hem koeities zeggen: „Ga we,,. tocjj wat het tetekent? Hot wii sigaret op en zei losjes: „O, het het me, dat ik niet naar buiten was naar bed Rhvnda- En zy verdween met zeggen, dat er een Ballinger zal ster- duurt niet lang, lk kan het net zo goed gegaan om hem van daar te roepen, een woedende uitroep. ven 300r een ongeluk." doen als Iets anders." De zolder was groot en schemerig met „Doe niet zo mal", zei ik vlug. „Hoe Ik zuchtte en onderdrukte een aan- schaduwachtige hoeken en ik liep be- De kamer scheen daarna in een om- je ^le 0nzln geloven?" veohting, hem voor te stellen te begin- hoedzaam verder, terwijl ik bewust mezien schoon en opgeruimd. Richard i|jai praat jij maar", zei ze schril nen met een klusje binnenshuis. Ik aan ratten dacht, omdat ik niet zo gek was zeer bedreven, wat hij verklaarde en werd toen onderbroken door de wist dat hij naar het werk verlangde wilde zyn om te denken aan de ge- door me uit te leggen, dat hij eens een tqrugkeer der drie mannen van de en .vaarscshijnlijk voor de rest van de bodhelde gestalte van een óude man, vrijgezellenflat had gehad zonder be- zolder. dag welgelukzalig bezig zou zijn. Wij die een onbruikbaar been voortsleept, diening. Niets dan stof en oude rommel hadden geen sneeuw gehad en, al was ik liep naar de plaats, die me recht Het kan niet meer dan tien minuten daar", zei Berg, terwijl wij ln adem- het koud, het dak was geheel droog onder John's hamer leek. Daar was het later zyn geweest, dat we de Echten uit- loze afwachting stonden. „Ik denk, dat en hy was altijd voorzichtig. Hij zou geluid veel luider, een enorm gebons, deden en de trap opelneen Ik was me het een var. die onverklaarbare gelul- nieuwe pannen zo methodisch en vol- dat het hele dak scheen te doen ervan bewust, dat buiten een hevige den was, die je altijd in heel oude maakt leggen, dat hij er met welgeval- schudden. storm loéde huizen hebt." Nu is het waar dat je len naar zou kijken, als hij er mee ik wachtte op een pauze om hem te In de bovenhal stuitten we onver- vaak vreemde geluiden in oude huizen klaar was, Zo was J hn. roepen en te zeggen, hoe laat het was. wacht op een groepie pratende mensen, hoort, maar lk kon er toch niet hele- We zouden juist de eeizaai verlaten, Hy beloofde dadelijk te zullen komen. Ik weet nu niet meer precies wie het maal vrede mee hebben. toen mevrouw Ballinger kwam blnnen- waren, want op dat ogenblik kwam het Maar lk was doodop en sliep als een zeilen. Ik gluurde schuldig naar haar (Wordt vervolg

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2