DRIEHONDERD DUIZEND MENSEN ZIJN BU DE RAMP ALLES KWIJTGERAAKT Drie millioen mensen hebben Zondag in gevaar verkeerd OPSTEKENDE WIND BRACHT WEER ANGSTIGE UREN „Dijken bleken te laag" Zondag a.s. gebedsdag Drie militairen omgekomen Nieuwe doorbraken op Schouwen-Duiveland ONVERLATEN STALEN EN PLUNDERDEN Dodencijfer steeg tot 1320 Goeree wordt geëvacueerd Kritieke situatie op Putten Doorbraak dreigt bij Heenvliet MATR0ZENSHAG Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2 336 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2477 HET PARGDL VRIJ, ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: 'Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Driehonderdduizend mensen hebben bij" de nationale ramp alles verloren en een millioen mensen is in nood. Dit heeft dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in de directie Benedenrivieren, gisteren meegedeeld na de vlucht, die hij met diplomatieke vertegenwoordigers van een groot aantal landen in Nederland heeft gemaakt boven de getroffen gebieden. Hij onthulde, dat de ramp nog veel grotere afmetingen zou hebben aangenomen als de Schielandse Hoge Zeedijk ten Westen van Rotter dam het Zondag zou hebben begeven. Dan zou een groot deel van Zuid- holland en Noordholland zyn ondergelopen en drie millioen mensen zouden gevaar hebben gelopen. Die dijk is ernstig in gevaar geweest. Op één punt begon hy het te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een nabijgelegen kerk hebben opgeblazen om dichtingsmateriaal te krijgen als men maar dynamiet bij de hand gehad had. het er voor het hart van Holland hopeloos hebben uitgezien. De heer Van Veen vertelde aan de di plomaten, dat Waterstaatsdeskundigen vroeger meenden, dat iets dergelijks a's thans het geval was maar eens in de vijf eeuwen zou kunnen voorkomen en later, dat een dergeHi're vloed maar eens in de 350 jaar mogelijk zon zyn. Wil men, zo zei hij, het water definitief uit de pol ders houden, dan zal men het land ge heel van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Want het is niet mogelijk overal de dijken te versterken en te verhoiren. Van ouds zijn vele ste den op de dijken gebouwd. Zo kan men, zo verklaarde hij, oomogelük Dordrecht geheel gaan verwilderen. Men moet het dus ergens anders in zoeken en dat is de afsluiting van een aantal /"a-e-e-""1. zoals nu met de mond van de Brielse Maas is gebeurd. Deze zomer hersteld? Dr ir Van Veen zei te hopen, dat de dijken in de komende zom'er weer her steld zullen zijn en dat men een of twee maanden later de ondergelopen gebieden zal hebben kunnen droogmalen. Dit on dergelopen gebied is naar schatting 160,000 hectaren groot, ruim driemaal' de oppervlakte van de NoordoostPólder. On het ogenblik richt zich nog alle aandacht op de redding van de bevol king. Eerst als deze voltooid is zal de volledige aandacht aan het herstel van de dijken kunnen worden gegeven. Aan de hand van verkenningsvluchten en de gemaakte foto's wordt echter nage-' gaan, welke dijkdoorbraken het eerst moeten worden aangepakt en hoe men de herstelwerkzaamheden het beste kan uitvoeren. Dan kan ook worden gezien op welke wijze gebruik kan worden ge maakt van de hulp, die uit vele landen werd aangeboden. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn. kan nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af of er veel vers water in de gebieden is om de verzilting tegen te houden. In vroeger jaren waren er zeven jaren voor nodig om het zout er uit te krijgen. Met de hulpmiddelen waarover men tegenwoordig beschikt gaat het vlugger. Uit de mededelingen van dr ir Van Veen werd duidelijk, dat dc meeste dijkdoorbraken niet zijn ontstaan doordat de dijken te zwak waren, maar doordat zij niet hoog genoeg waren voor de opgetreden waterstanden, die hoger waren dan ooit te voren. Vrijwel alle bezweken dijken zijn overspoeld. Daardoor werden zij aan de binnenkant door het binnenstromende water afgesla gen, waardoor zij zo verzwakten dat zij braken. Zouden de weers omstandigheden in combinatie zijn opgetreden met een stand van de maan, zoals deze over circa tien dagen zal zijn (dan staat de maan nog dichter bij de aarde, zodat de werking van het springtij nog sterker is Red.) dan zou de waterstand nog hoger zijn geweest en de gevolgen nog erger. Een ge lukkige omstandigheid is nog ge weest, dat de stand van de Rijn niet zo hoog was als bijvoorbeeld enige maanden geleden. Was dit het geval geweest, en dit is in het voorjaar niets ongewoons, dan zou De regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten, a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roe pen tot gebed en offer. De Koningin zal zich die dag om 1 uur door de radio tot ons' volk rich- tne. De programma's der omroepver enigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. Dè regering spreekt de verwach ting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Naar het A.N.P. meldt, zal ook de Mohammedaanse Raad Zondag om 12 uur een bidstond houden op de resi dentie van de Hoge Commissaris van Indonesië te Wassenaar. Dit-geschiedt op verzoek van de waarnemend Hoge Commissaris, mr Susanto Tirtoprodjo. Vertegenwoordigers van Pakistan. Perzië, Egypte en Turkije zullen tot deze bidstond worden uitgenodigd. In de Eerste Kamer heeft minister Staf gisteren lof uitgesproken voor de snelle en voortvarende wijze, waarop door militairen hulp is geboden in de getroffen gebieden. Met leedwezen moest hij meedelen dat tot dusver drie soldaten en twee mar van het marinepersoneel omgekomen of langdurig vermist waren. Hij sprak zijn deelneming uit met deze slachtoffers van hun plicht. Lof had hjj ook voor de spoed, waarmee Zondag de militairen waren teruggekeerd naar hun garnizoe nen. Helaas waren er enkele uitzonde ringen onder de militairen. Hiertegen zullen de nodige maatregelen worden genomen. Een nader bericht meldt, dat de twee mannen van dè Koninklijke Marine thans terecht zijn. r j 1 OEN GISTERAVOND de wind weer hevig begon op te steken. Een 26-jarïge Rotterdammer I. van der S. heeft Maandag in de Ahoy-hal drie overjassen gestolen, uit de voor raad die de bevolking heeft afgestaan voor evacué's. Maandagmiddag al stond hy voor de politierechter, zo berichtte onze Rotterdamse correspondent. Vol gens de eis werd hy veroordeeld tot zes maanden. De officier vond het jammer, dat in de -wet de maximum-straf voor dit misdryf niet hoger is gesteld. Onze correspondent in Roermond gaf een zelfde bericht: een 18-jarige inwoner de mijnwerker J. van L. uit Roermond stal een regenjas en een shawl. Hij had ze weggenomen toen hij ingezamel de goederen stond te sorteren. De kle dingstukken behoorden toe aan een stu dent, die ook aan het helpen was. Drie maanden kreeg de onverlaat. Een kwar tier ha de uitspraak zat hij in de ge vangeniscel. De Groningse recherche arresteerde de 70-jarige D. J., die het geld dat hij voor het Nationale Rampenfonds had gecollecteerd, in eigen zak had gestoken. In Dordrecht werden vijf mannen aan gehouden, die bezig waren de verlaten woningen van 's-Gravendeel te plunde- Op het vliegveld Woensdrecht is een an, die het laden van een Engelse heli copter met medicamenten voor Schou wen Duiveland had gadegeslagen, door onoplettendheid achteruit op de. staart- l nnWerrle schroef van het toestel ingelopen. Hy De^oners opieveroe. was onmiddellijk dood. klok inj deze ge gesteld. De politie heeft de op- Schroef van helicopter doodde man hebben tienduizenden op tal van plaatsen met man en macht gewerkt om nieuwe dijkdoorbraken te voorkomen. Toen de wind ging liggen was men op de meeste plaatsen de toestand meester. In de Staartdijk op Rozenburg werd gisteravond echter weer een groot gat geslagen, dat gelukkig geen onmiddelhjk gevaar voor de dracht na eerste waarschuwing te schieten. Gisteren heeft de politie een 19-jarlge stratenmaker in de Orteliusstraat te Amsterdam aangehouden, die bezig was goederen op te halen, 't Was voor de mensen in het rampgebied, zei hij. Maar de jongeman kon zich niet legi timeren. RIDDEN in de watervlakte bij Bromcershaven werden met kalk op een Rijnaak twee noodkre ten geschrevenZend W at e r! en Zender! (Luchtopname K.L.JA.) En vanmorgen bezweken vier dijken op het reeds zo zwaar ge troffen SchouwenDuiveland. Dat was bij Noord-Gouwe, waarheen onmiddellijk schepen werden gedirigeerd om te helpen bij de evacuatie, ten Noordoosten van Zoiuiemaire, ten Oosten van Brouwershaven en bij Renesse. TT ET DODENCIJFER, dat gistermiddag tot 1223 was opgelopen, is JLJL zoals te verwachten was, opnieuw gestegen. Vanmiddag 2 uur was dit 1320. Deze stijging houdt verband met het schokkende bericht van de burgemeester van Stavenisse op Tholen, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 in plaats van 200 doden te betreuren zijn. Geen enkel huis is er onbe schadigd. Te Steenbergen in Noord-Brabant zijn zeventien lijken aange spoeld, vermoedelijk van bewoners uit Nieuw Vossemeer. GISTERAVOND is besloten, dat alle vrouwen en kinderen van Goeree en Overflakkee zullen worden geëvacueerd. Reeds zyn veel bewoners weggebracht. Duizend mensen zijn naar Den Bosch afgevoerd en een groot .aantal naar Utrecht. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, is van vacantie in Zweden teruggekeerd en heeft gisteren een bezoek aan dat eiland gebracht. Te Oude Tonge op Goeree werden gisteravond nieuwe dijkdoor- I braken vernacht. Er worden daar 260 mensen vermist, die hoogst waarschijnlijk allen zijn verdronken. Lijken drijven in groten getale langs de dijken. De bewoners kunnen aan het bergingswerk niet deel nemen, omdat dit hen te veel aangrijpt. Er is gevraagd om 200 lijk kisten of het hout daarvoor. Vanmorgen vroeg is de onmiddellijke wacuatie van Oude en Nieuwe Tonge gelast. JV~ LVNDERT (N.-Br.) i$ geheel ontruimd. Het dorp staat voor negen- J\tig procent onder water. De situatie in Abbenbroek (Voorne-Putten) is zeer kritiek; men moet tot evacuatie over gaan- Bij Burgh en Haamstede op Schouwen vechten ingenieurs en honderd militairen om het waterschap Schouwen te redden. Gelukkig zijn niet alle berichten even somber. Een tweede zinkstuk is niet succes in de bres van de dijk bij Papendrecht aan de Merwede ge plaatst. Men hoopt spoedig het gat te hebben gedicht. Ondertussen zijn verscheidene polders in de. A lb lasser waard ondergelopen. Vanmorgen is door het KNMI in De Bilt een telegram gezonden aan de groep Zeeland, luidende „Noodsein neer". Dit betekende, dat alle waarschuwingen met j betrekking tot de windkracht waren ingetrokken. WOENSDAGMIDDAG 2 uur vloog een K.L.M,-machine over het verdronken Schouwen. Hel was bijna ondoenlijk zich daar te oriën teren. Onafzienbaar was het water. Een enkele boerderij, een aantal s hepen mei vluchtelingen, opge pikt van daken en een eenzame helicopterspeurend naar levende mensen. Telegraafpalen staan nut teloos in het ondergelopen land. (Exclusieve foto Het Parool Luchtopname K. L. M.) (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Donderdagmiddag. De walverbinding tussen Rotterdam en Voorne en Putten dreigt, door het water dat hoog wordt opgedreven, te bezwij ken. In Heenvliet, ongeveer 100 meter van de sluis in het Voornse kanaal, wordt met man en macht gewerkt om deze voor de hulp aan Flakkee zo be langrijke weg te behouden. Bij de dukker, gelegen in de bocht van de Wieldijk maakt de noe droog- liggende polder reeds water. In Heen vliet is men op het ergste voorbereid. De burgemeester heeft gedeeltelijke eva cuatie van ouden van dagen en zieken aanbevolen. Dc Bilt verwacht: Opklaringen, maar ook plaat- s sol ijk enkele, buien. In de nacht. M en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zwakke tot matige maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tus sen Noord en West, (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon op: 8.12, onder 17.37 Maan op: 1.12, onder 10.04 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Stations Weers- tnest Wind- richt l'em- ■erat 7 uut emp Kist Oslo peh.bew NNO 10 11 Stockh geh.bew ONO 7 0 Kopenh. sneeuw N —2 3 Londen onbew. NNW 2 5 A'dam 1. bew. N 2 3 Brussel hag.bui WKW 1 2 Parijs onbew. w.stil —0 1 Bord. nevel NNO —4 6 Nice onbew. WNW —1 12 Warsch, zzw —2 —3 Berlijn WNW —1 —0 Fra.ikf. WZW —1 0 Münch. W —3 Wenen fet'llllllllMIIIIIIIII ssw.bcw 5ZW --2 (Advertentie)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1