Dramatisch werk van barmhartigheid Europa-conferenties volgen elkaar snel op IN DE DODENPOLDERVAN HALSTEREN FRANSE soldaten en burgers zoeken laatste overlevenden Hang naar bezit kostte mensenlevens Vlotte evacuatie via Utrecht Twee kustvaarders worden vermist Wij zullen ons dorp herbouwen Evacuatie-verhaal van drie meisjes VASTGEBONDEN aan ROMP VAN HELICOPTER, GERED „Te koud om bang te kunnen zijn'' Grote toeloop voor gratis wol Schooljongens vullen zandzakken op Walcheren 'Transatlantische telegrammen Hebt U een ogenblikje? PENSION IN TIENTSIN door Nina Fedorova Khan wenst te trouwen tïe \oHsLraunf van Donderdag 5 Februari' 1953 (Van onze speciale verslaggever HALSTEREN, 4 Febr. In een van de huizen, die verloren In de verdronken polders rond Halsleren staan, liggen de lijken der slachtoffers in twee lagen op gestapeld. I)e met Franse soldaten, rode kruismannen en burgers bemande boten, die de grauwe watervlakte afzoeken, hebben do lichamen van de verdronken mannen en vrouwen, kinderen en grijs aards, hier voorlopig geborgen. Een der deuren van het 'huis is in het water verdwenen en de kamer met cle doden ligt onbeschut voor de elementen. Ken visser uit Broek in AVaterland trekt met zijn bootje drie met soldaten en bur gers beladen sloepen naar verspreid staande boerderijen. Om kleine bezittin gen, die nog niet door het water werden weggevoerd, op te halen. In een stal wor den twee paarden teruggevonden, die de watersnood hebben overleefd. De dieren hebben drie dagen in het ijskoude water gestaan, met enkel de kop boven de gol ven. Een-vierde der bevolking van de polder is in de rampnacht verdronken. En nog dagelijks worden er doden ge vonden. Nu het. water wat is gezakt komen pas de meest dramatische gebeurtenissen aan liet licht, die zich in de nacht van Zater dag op Zondag in dit land, dat In één uur tijds in kokend watergeweld ten onder ging, afspeelden. In een 'half boven water gekomen af rastering wordt het lijk van een klein meisje gevonden. Tijdens de vlucht voor de vloedgolf is zij met haar jurkje in het prikkeldraad blijven hangen. Haar angstgeschreeuw ging verloren in het donderende geraas van het aanstormen de water. Voorzichtige vaart De boten varen voorzichtig tussen de verlatên boerderijen heen en weer onder water staan wrakken, ploegen en wagens, die de scheepjes kunnen be schadigen. Mensenlevens zijn niet meer te redden in deze geheel onder het grau we water verdwenen polder en mannen, die de lijken van overledenen en cadavers vervoeren, doen dat eigenlijk met tegen zin, omdat zij weten, dat ergens achter i Nationaal Rampenfonds -giro 9575. (Van onze correspondent) UTRECHT, 4 Frbr. Dc evacuatie, welke gaat via Utrecht, verloopt zeer vlot. De eerste 300 vluchtelingen die in de loop van gisteravond zijn aangeko men, zijn vanmorgen omstreeks half negen naar bun vliichtadrcssen in de stad gebracht, tb-durende de dag zijn er nog ongeveer 700 personen aangekomen in het provinciaal doorgangscentrum. Zij gaan naar verscheidene gemeenten in de omtrek. De vluchtelingen, die een onderdak krijgen in de provincie Utrecht, passeren een doorgangscentrum, dat is ingericht in de plantcnveiling aan de Croeselaan. Daar krijgen zij verversingen aangebo den en v orden voorlopig geregistreerd. Daar is zelfs een babykamer ingericht, waar gevluchte moeders hun babies door deskundig personeel kunnen laten ver zorgen, en waar ook zuigelingen voedsel wordt verstrekt. Het stedelijk opvang centrum, dat bestemd is voor hen, die hun verblijf in Utrecht krijgen toegewe zen, is ingericht in de Jaarbeurshallen, eveneens aan cle Croeselaan. De geëvacueerd©», die in Utrecht zijn ondergebracht, of deze stad hebben ge passeerd, komen uit. de Hoekse Waard, Somraels-dijk. Mkldclharnis en van Schou wenDulv eland. De organisatoren van de evacuatie klagen over cle hinder, welke zij onder vinden van mensen, die overigens be grijpelijk aan de evacuatiecentra ko men, oin te zien, of er misschien familie leden van hen onder cle vluchtelingen zijn. Zij willen dezen clan meenomen naar hét eigen huis. „Aan een dergelijke par ticuliere evacuatie," zo zegt nien van de zijde van de evacuatiecommissaris, „kunnen ij op straffe van chaos en ver traging, niet meewerken." Dezer dagen zal in 't bureau van de Dienst voor Maat: schappelijke Zorg, Catharijnesingel 29 in Utrecht, 'gelegenheid zijn om te infor meren naar woonplaatsen en adressen van geëvacueerden. ArFeidsbureaux laneer open DEN I-IAAG, '1 Febr. De directeur- generaal van het Rijksarbeidsbureau deelt, mede, dat de arheidsbureaux te Dordrecht, Sliedrecht, Gorinehem, Rot terdam, Maassluis, Den Haag., Delft. Lei den, Gouda, Utrecht, Zeist, Den Bosch. Almkerk, Tilburg. Breda, Roosendaal, en Bergen op Zoom tot elf uur 's avonds ge opend zijn voor het in ontvangst nemen van aanvragen om arbeidskrachten voor de noodgebieden.' liggen, waarop nog mensen hun leven vechten. In bomen en op de daken van huizen, die wankelen onder •het geweld van het water. „De Doden- polcler" noemen de mensen van Halsteren het overstroomde gebied. Een boer, die vandaag in zrijn boer derij terugkwam om achtergelaten papie ren op te halen, vond zijn beide kinde ren, die als „tijdens cle vlucht vermist" stonden opgegeven, dood op bed liggen Een vrouw zag in een boom het lijk van haar man, die halverwege de vlucht was teruggegaan om geld uit het huls te ha len. Boten, rubberboten en sloepen kruisen over het water, een duck rijdt cle ondergelopen straatweg af. Soms on derbreken de schippers hun tochten om zwijgend en haastig een kop koffie te drinken aan de cantinewagen van het Leger de.s Heils. Dan varen zij weer uit. onvermoeibaar, nog op zoek naar de enkele levende wezens op de eindeloze watervlakten van deze polder des doods. AMSTERDAM, 4 Febr. Het motor- scliip „Salland" uit Zwolle, dat op reis is tussen Par (Engeland) en Stockholm ordt vermist. Ook de „Jan Kreumcr" it Vlaardingen, wordt op reis naar Esbjerg (Denemarken) vermist. Van de Groningse kustvaarder „Brevo", die was ermist, is nu bekend, dat het vaartnig tc Gorkum is gemeld. De reeds eerder als vermist ■en IJmuidense treiler „Catharlna ■is" wordt nu als verloren beschouwd. De rederij heeft de families van de zes tien opvarenden meegedeeld, te rekenen op het ergste. GEREDDE 80-JARIGE: EEN treffend staaltje van de ontembare moed van de Zeeuwen is de uitlating van een 80-jarige gepensionneerae uit Ril land, Marinus Walraven. Hij werd met een roeibootje in veiligheid gebracht, dwars tegen de stroom op. Toen hij de bebloede handen van de uitgeputte militair zag, nam hij spontaan de roeispanen over. Uitgeput, volkomen uitgeput stapte de oude Walraven aan wal op de verroeste spoorlijn van Mid delburg naar Goes. „Ik heb sinds Zaterdag niet gegeten, maar laten we God danlccn dat we. nog leven. Het dorp bouwen we heus wel weer op." En daarmee stapte hij drijfnat in een wagen. Ten bate van Rampenfonds Denemarken wil in Maart tegen Nederland speten KOPENHAGEN, 4 Febr. De voor zitter 'van de Deense voetbalbond, de heer Ebbe Schwarz heeft aan Karei Lotsv in' een telegram uiting gegeven aan zijn medeleven met het door de ramp ge troffen Nederland. Hij heeft aangebo den in Nederland een wedstrijd te ko men spelen tussen 15 en 28 Maart. De opbrengst kan dan afgestaan worden aan het Nationaal Rampenfonds. Telefonisch contact met Schouwen-Duiveland (Van onze correspondent ZTERIKZEE, 4 Febr. Het eerste tele fonisch contact met Schouwen-Duiveland is vandaag tot stand gekomen. De com mandant van het Rode Kruis in Gel derland, de overste dr Blokhuis uit Doe- tinchem, is met een mobilofoon op de resten van het eiland geland. Hij kan steeds opgeroepen worden. (Advertentie) KOU en GRIEP t kunt U bestrijden met de C zo krachtig werkende Ti zwiTSAlpreparaat HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH 'GEMAKKELIJK IHHEMEH (Van onze speciale verslaggever) OSSENDRECHT, 4 Febr. Op kamer 7 van blok 8 in het evacu atiecentrum Ossendrecht liggen Johanna de Jonge (21), Jannetje de Bruine (16) en Johanna de Bruine (22). Gisterenavond vlogen zij, vastgebonden op de romp van een helicopter, die hen van Oosterland op Schouwen-Duiveland naar de basis Woensdrecht vervoerde, in een koude winternacht over een verdronken provincie. Verstijfd en half bewusteloos zijn zij naar het hospitaal van het evacuatiecentrum gebracht. Vandaag vertelden zij over hun levensgevaarlijke tocht. „Drie dagen hebben wij op cle zolder van een huis gezeten", zegt Jannetje, „toen begon liet water wat te zakken en liep een hoog gelegen stuk grond van enkele vierkante meters droog. Man nen zijn er met rubberboten heengegaan en hebben cle modderige plek wat verste vigd met deuren en balken uit ingestorte huizen. Toen zijn ze óns komen halen en wij hebben lang op de planken staan wachten, tot er een Amerikaanse helicop ter landde. I-Iet was toen al bijna donker en ieder- n had de hoop opgegeven. Moeders met kinderen moesten in het toestel gaan zitten, de mannen bleven achter tot zij door boten zouden wórden gehaald en wij werden in een deken gewikkeld en buiten op het, toestel gebonden, Ik bén in mijn hele leven nóóit zo bang geweest, maar dat duurde maar even, want het /erd zo koud dat wij aan helemaals niets neer konden denken, In het hospitaal- in Ossendrecht kwam ik weer wat bij". Dagenlang zoeken Terwijl Jannetje hnar verhaal vertelt komen mensen cle kamer binnen, die ge jaagd om zich heen kijken en dan weer verdwijnen. Het zijn mannen en vrou wen, op zoek naar geredde familieleden. Dagenlang trekken zij de evacuatiecentra in Bergen op Zoom, Steenbergen, Ossen- drecht en andere plaatsen af, vragend en wanhopig zoekend. Zij gaan door tot zij het bekende gezicht In dc hoek van een (Advertentie) Leidsestraat 11 - Ceintuurbaan 30ft ADVIES VOOR ALLE VERLICHTINGEN URENLANG IN DE RIJ Wr ogen slinken. Er is een de loop van de ochtend ..We W1 en ook pendeldienst ingesteld van moest de' aanzwellende vrachtauto's, die de wol stroom gehalveerd worden, vnn fabrieken uit Lei- omdat gevreesd werd, dat Wal doen den en Veenendaal naar de queue tot aan de Munt Amsterdam brengen. De zou staan, Honderden en (Van onze verslaggeefster] animo is overweldigend. honderden vrouwen wacht- A.MSTERDAM, 4 Febr. Vanmorgen stonden al ten uren lang tot zij aan De Lcidse Wolspinnerij om zeven uur tientallen de beurt waren om haar steentje by te dragen tot Ar.F. aan het Rokin te Am sterdam heeft gisteren een oproep gericht tot de Am sterdamse vrouwen om gratis wol te komen halen teneinde kinderlüeerljes, pull-overs, truien en on dergoed te breien voor de slachtoffers van de over- stroomde gebieden. Nau- huismoeders op het Rokin welijks was deze oproep te wachten tot de deur bekend, of in de avonduren weer open zou gaan en begon de. grote toeloop, talrijke verpleegsters die doen. Tot half twaalf 's avonds vermoeid uit ae nacht- Vandaag zijn enige dui- blcef de deur van dc dienst kwamen of haar zenden wol-pakketten de showroom geopend en gin- dagtaak zouden beginnen deur uit gegaan, Duizén- gen vrijwillige breisters in de ziekenhuizen schaar- den Amsterdamse vrou- gewapend met 250 gram den zich hierachter, Bin- wen breien en breien. Et wol en ren patroon huls- nen een uur werd de rij zo wordt op aangedrongen waarts. Hoog staan dc ear- groot, 'dat dé politie zich dat men zo snel mogelijk tonnen dozen opgestapeld, genoopt zag een oogje in liet werk inlevert, want de welke vandaag zl,onder- het zeil te houden en In nood stijgt... leniging van cle nood. „W\j kunnen ons gezin niet in de steek laten om ginds te helpen", zo zeggen ze, „maar vandaag en morgen en overmorgen een pan erwtensoep op tafel, het hoognodige werk doen en verder maar breien. Nu hebben we tenminste het gaan en gevoel dat we óók wat slaapzaal zien of van anderen horen dat zij beter niet verder kunnen zoeken, om dat hij of zij tijdens de storm verdronk. Buiten, op het excercltieterrein van dit tot evacuatiecentrum ingerichte kazerne complex, trekt een rij kinderen rond. Zij lopen achter een verpleegster aan en zingen een oud aftel liedje. „Wij kunnen niets voor hen doen", zegt een sergeant van het Rode Kruis, "de inzamelings actie heeft ons alles gegeven wat wij maar konden bedenken. Nu blijken et- echter nog dingen te zijn waar wij dringend behoefte aan hebben en die nergens genoeg voor handen zijn" Speelgoed nodig l)e artikelen waar gebrek aan is kinderspeelgoed, voetballen om de gro tere jongens mee bezig tc houden, kam men en haarspelden. Voorts is er een tekort aan vers fruit, eetgerij, naaigerij, veiligheidsspelden en kinaerpotjes. De kazernegebouwen in de bossen bij Ossendrecht bergen nu 1500 evacué's. Et- is nog plaats voor 1200 mensen. Nu de militairen, die do ontheemden oorspron kelijk verzorgden op andere plaatsen zijn ingezet, zullen de evacué's vanaf morgen een eigen huishoudelijke dienst gaan verzorgen. 5CROOLJONGENS van Arnemuiden op Walcheren zijn hier niet bezig met een nieuw spelmaar met werk, waarvan leven en goed kan afhangen. Zo jong als zij zijn moeten zij meehelpen met het vullen van zakken zand ter versteviging van d.e dijken. Op hun rug-, beschermd met ingestulpte zakken, dragen zij hun vracht naar de bedreigde plaatsen. Op de achtergrond ondergelopen landerijen. NEW YORK, 4 FEBRUARI..' NAAR NEDERLAND. LEIDENDE ZAKENLIEDEN en financiers-' zullen binnenkort aan twaalf landen. waar-£ onder Nederland, een bezoek brengen onv_ een onderzoek ln te stellen naar de waarde?* en de doelmatigheid van dc Amerikaanse^- hulpverlening. Het, plan 13 afkomstig vaniL I-Iarold Stassen, de nieuwe administrateur- van het bureau voor de wederzijdse hulp-, verlening (MSA). Stassen bevindt zich thane'. met de Amerikaanse minister van buiten*" landse zaken Dulles In Londen. TWEE MAATREGELEN" met het onderzoek naar communistische^ svmpathieën onder rijksambtenaren. Een- nieuwe commissie zal worden gevormd uit., functionarissen die direct onder de minls^ ter van justitie staan. De senaat heeft ber.» paald dat een commissie van negen in het; leven zal worden geroepen die tot taaie, krijgt de strijd tegen de Amerikaanse com», munisten te coördineren. Voor dit doel ia_ reeds een bedrag van 750.000 gulden ber schikbaar gesteld. OLIE VOOR CHINA? DE AMERIKAANSE REGERING tracht een- Finse tankboot te onderscheppen, die met; 7.000 ton vliegtuigolie onderweg is naar* communistische China, Het schip zou zlctf. thans in lvet gebied van de Dardanellen- bevinden. De olie is afkomstig uit Roe-:, menië. Het wordt waarschijnlijk geacht dat- schepen van de Chinese nationalisten zullen proberen de tankboot op te vangen. Van de 850 schepen die in de eerste 10 maanden van het vorige jaar Chinese havens binnen liepen voeren er 600 onder nlet-c.ommunls- tische vlag. Deze schepen waren gecharterd door communistische landen, vooral Polen en Roemenië. IIULP NODIG' GENERAAL-MAJOOR William Chase, de lei der van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, heeft volgens het weekblad „Newsweek" meegedeeld dat de Chinese) nationalisten bij een invasie van enige om-- vang op het vasteland de hulp nodig zul len hebben van de Amerikaanse marine. Chase meent dat de nationalisten zonder hulp hoogstens In staat zijn één divisie aan land te zetten en daar drie dagen te hand haven. RAPPORTEN UIT RAMPLAND NOORDELOOS in de Alblasserwaard krijgt een aggregaat van-10 kilowatt met schijnwerpers. SLUIS; Het waterschap „Het Vrije van Sluis" kan 35.000 zandzakken, uit Bel gië verwachten. DU1VELAND: De kustvaarder „Audacia" is Woensdagmiddag met 200 evacué's vertrokken met bestemming Dordrecht. Het scliip kon vannacht niet doorva ren, omdat de Dordtse Kil onbevuurd Js. ZUIDLAND: Er bestaat geen gevaar voor de achtergebleven inwoners. Er zal ni e t tot, evacuatie behoeven te wor den overgegaan. Wel is voedsel nodig. 's GRAVENDEEL krijgt een lichtaggre- gaat. ABBENBROEK: Volgens de militaire po litie is de evacuatie hier geheel in orde. RIDDERKERK: Hier zijn twee onbeken de kinderen van een en twee jaar, ver moedelijk afkomstig uit 's Gravendeel. KLUNDERT vraagt regenjassen. Er zijn er 250 beschikbaar gesteld door een firma in Rotterdam. ROCKANJE: De burgemeester maakt be kend dat geen gevaar is te duchten voor de zeezijde van de duinen. Aan het Voorne's kanaal is nergens ogen blikkelijk gevaar. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 4 Febr. Op verzoek van de Nederlandse regering zullen de ministers van buitenlandse zaken van de zes Schuman- landen op 24 Februari in Rome bij elkaar komen. Op de conferentie zal het memorandum worden besproken, dat de Nederlandse regering op 11 December van het vorig jaar aan de vijf andere landen heeft gezonden. De Nederlandse ministers hebben in dit stuk aan hun buitenlandse collega's duidelijk gemaakt, dat de Nederlandse rege ring wil meewerken aan de verdere eenmaking van Europa. Die een making zal echter naar Nederlands inzicht alleen iets betekenen als zij een werkelijke inhoud krijgt. Op economisch gebied moeten de zes landen tot bindende afspraken komen. Een politiek Europees gezag zonder deze economische afspraken, heeft voor Nederland niet de minste aantrekkelijkheid. Nederland vooraan in practisch werk De komende paar maanden zullen op het gebied van de Europese poliliek be langrijke beslissingen moeten brengen. ND. 742 HORIZONTAAL: t Evenzo; bijenhouder; 7 burgerlijk wetboek; 9 net; 11 eiland; 12 geheel; 13 afgunst; 15 dof; 17 wapen; 21 voegwoord; 23 soms; 24 bijwoord; 25 deel van China; 26 jonkheid; 27 bijwoord; 28 beveiliging; 30 uitroep van pijn; 31 Gods dienst: 33 vloeibaar; 3-1 bij bels boek; 36 wapen: boom; 39 met andere VERTICAAL: 1 Persoonl, voomaamw.2 inhoudsmaat: 4 Griekse letter; 5 tent; 6 maanstand; 7 stomp: 8 plaatsaanduiding; 10 gezeten; 12 voorzetsel14 dagtekenen wormen; 16 afkeer; 18 19 streven; 20 zo; 22 igenis; 24 Turkse titel; leefregel: 31 los; 32 wa- in Nederland; 33 wa tering: 35 drinkgerei; 36 Ier ln Europa: 37 lidwoord: indrichting; 40 persoon- /oornaamw. Er heerst een grote activiteit. De ver schillende conferenties volgen elkaar snel op. Hoewel het moeilijk wordt de verschillende besprekingen uit elkaar tc houden, hebben zij toch stuk voor stuk tot doel dc Europeso landen dichter tot elkaar te brengen. De eerste van de conferenties is die van de bijzondere ministerraad der Sehu- man-landen de volgende week in Luxem- ourg. De Europese Kolen- en Staalge meenschap is de reeds bestaande Euro pese integratie, welke nu beslissen moet over de steenkool- en de staal prijzen, welke na IU Februari in de verschillen de landen zullen gelden. Dat wordt niet langer beslist in ue hoofdsteden van de zes deelnemende landen ook niet lan ger in Den Haag maar in de hoofd stad van de nieuwe gemeenschap. De ministers moeten tegenover de in Luxem burg zetelende Europese Kolen- en Staal regering (de Hoge Autoriteit) de be langen van hun landen bepleiten. Een felle botsing van de meningen bewees bij de eerste bespreking, dat ae tegenstellin gen tussen de landen nog Jang niet over wonnen zijn. Dank zij een voorzichtig voorbehoud, dat Nederland heeft ge maakt reeds tijdens de voorbereiding van het Schuman-verdrag, is er kans, dat de steenkool- en de slaalprijzen hier voor lopig niet veel behoeven óp te lopen. Op 14 Februari volgt al weer een nieu we conferentie van ministers in het klei nere gebied van samenwerking; cle Bene- iux-Ianden, De ministers uit België, Ne derland en Luxemburg zullen op die dag een oplossing moeten bereiken voor de meningsverschillen over de Jonen en prij zen, die nu al geruime tijd de hartelijke samenwerking tussen België en Neder land bemoeilijken. Nieuwe pogingen Ondanks <le moeilijkheden, welke zich voordoen bij de reeds bestaande samen werking'tussen dc /.es Schuman-landon die het verst is doorgevoerd en door PROFESSOR Chernov openbaarde een buitengewone bekwaamheid in het ontcijferen van de brieven van ma dame Militza en het verklaren van haar gedachten. Soms heeft nien een encyclopedische ontwikkeling nodig om een encyclopedische onwetend heid te begrijpen en er schuilt iets van verwantschap in diepe wijsheid en kinderlijk argeloze onwetendheid. Wanneer madame Militza soms niet wist aan welke taal ze 'n bepaald woord ont leend had, de professor wist het wel. Liet ze nu en dan 'n schakel weg in haar gedachtengang: de professor wist die makkelijk te herstellen. Met het heengaan van mevrouw Par- rish was het huis half zo luidruchtig niet. Oma had nu de tijd aan haar eigen. Maar ze had haar plannen, 'n Tijd ge leden had mevrouw Parrlsh verscnlllen- de knotten breiwol, die ontzettend in de war geraakt waren, weggegooid. Oma vroeg, of zij die wol- mocht hebben. Me vrouw Parrish lachte en vond het goed: het scheen onmogelijk om de wol uit de knoop te krijgen. Maar beetje bij beetje met haar gewone geduld slaagde oma erin ze op te winden. Nu had ze 'n pond en een kwart of misschien anderhalf pond goede. Engelse breiwol. Geen slech te, Japanse rommel, die krimpen en ver schieten zou, maar echte, zuivere wol, zacht en donkerblauw van kleur. Breien betekende 'n ontspanning voor haar. De eentonigheid van haat- handbewegingen kalmeerde haar, verzachtte haar zorgen, verdreef haar verdrietige gedachten. En nu was ze geërgerd. Wat 'n figuur had den mevrouw Parrish en zij 'geslagen, toen meneer Stowne de kamer hinnen- kvvam! F,en fles whisky en de kaarten op tafel... Mevrouw Parrish, rood in 't gezicht, onzeker in haar spreken... on zij. 'n oude vrouw, aan die tafel zittend en zo ingespannen bij haar spel, dat me neer Stowno haar warempel twee keer had moeten aanspreken, eer ze hem op merkte. En ze kon hem niet uitleggen, waaróm ze er zo op gebrand was te win nen. Wat 'n schande! Ja, ze had het wel nodig 'n tijdje rustig te z-ltten en t.e brei en één rechts, twee averechts, twee rechts, één averechts en dan zou ze onmiddellijk kalm worden eiv haar ge dachten zouden zich niet ophopen in haar hoofd, maar rustig hun gang gaan. Plet gezicht van 't kluwen wol kalmeer de haar. Donkerblauw. Bijna anderhalf pond. Maar wat zou ze breien? Wanneer het een trui met korte mouwen voor Lida werd, zou er genoeg overblijven voor een pullover zonder mouwen voor Dima. Het zou 'n mooi gezicht zijn twee van de familie gel-ijk gekleed dat was stijl, weet je! Maar dan, de wol kon ook prach tig dienen voor een aardige vierkwarts* sweater voor Peter. I-iy was 'n knappe jongen. Het zou hem fyn staan, wanneer hij die droeg op het voet balveld. Maar Ta- nia, Tania. Hoe lang was het al geleden, dat ze Iets nieuws gehad had? Ze had het no dig, als ze op koude morgens naar de markt moest gaan. Dan die ar me stakkers de Chernovs hij met dal hobbezakkige ding, dat hij vóór de eerste wereldoorlog in Duits land gekocht had. Hij was van plan om morgen niet z'n lessen aan Dima te be ginnen Ilot zou pen mooi cadeautje voor hem zijn. En zij. Anna Petrovna niet haar miusklem-ige japon het was een ding zonder kleur, zonder coupe. Ze was te het 's avonds en trok het. 's morgens weer aan, terwijl het. nog niet eens droog was. 'n Dame van haar stand en ontwikkeling, en dan maar één japon? Neen, neen, dat ging niet! En met een streng en vastberaden ge zicht telde ze de vièr-en-tachtig steken uit voor de rug van Anna Petrovna's sweater. Ze was geheel bij haar werk, toen een zachte en gerekte zucht haar aandacht trok. Het was Ivhan, die zich klaarblijke lijk voornam bet raam te wassen, waar zrfj aan zat. Dit was ongewoon. Ramen wassen op dit uur van de dag en zonder dat het hem opgedragen was wel, daar moest iets achter schuilen. „Wat is er, Khan?" vroeg ze op de man af. „Vragen uw geachte mening en raad geving. Mij wensen 1.e trouwen". „Trouwen? Je bent niet getrouwd? Of wel?" „Ik getrouwd zijn lang geleden". „Kinderen?" „Eén jongen, twee meisjes". „Wel, Khan?" „Ik hebben wil tweede vrouw. Meisjes zijn goedkoop nu; oorlog, huizen ver brand,-geen eten een goede tijd voor trouwen". „Khan, dat is schandelijk! .Te vrouw nog in leven 'n tweede vrouw! Schaam je!" „Neen, mevrouw. In China tweede vrouw in orde. Geen schande. Is gebruik". „Neen, Khan. Schande. Tic lees boeken. Ik weet het. Heel, heel goe de Chinezen heb ben maar één vrouw". „Mevrouw," en Khan trachtte z'n stem zo overtui gend mogelijk te doen klinken „voor de oorlog trouwen een goed meisje opvoeding in de stad betalen één hon derd dollar aan eerbiedwaardige ouders, geven drie dagen feest aan vrienden en verwanten. Mij betalen alles. Het meisje wensen wintermantel, bontmantel, een gouden ring. gouden oorbellen, en een armuurwerk opvoeding in stad. Mij alles betalen. Nu, zie eens aan, eerbied waardige ouders slechts verlangen zes tig dollar. En geen uurwerk voor meisje, en een wintermantel zonder bonton kraag en oorbellen van zilver. U be- griinen?" „Ik begrijp niets. Ik zeg neen. Be waar je geld voor jc gezin". „Mijn gezin buitenmensen. Myn vrouw werken op het veld. Ik ben een stadsheer nu. Ik ga naar cinema. Wensen aardige, tweede vrouw met me mee te gaan. Stadsopvoedïng". „En je eerste vrouw schonk jou kin deren en werkt nu op het land! Schan de!" „Ze kan niet. naar cinema gaan. Bang. Boerenopvoeding". „Khan," zei oma plechtig en legde haar breiwerk neer, „jouw gepraat slechte praat. Zonder hart. Laat je vrouw bij je in de stad wonen en schei uit over die tweede vrouw". „Maar zij zo goedkoop nu. Zij zegt, zij trouwen zonder oorbellen, maar haar zusters lachen haar uit. Te goedkoop. Zij allemaal gouden oorbellen hadden. Stads- mode. Wanneer zij zo goedkoop, familie verliest goede naam, zusters beschaamd. Moeten oorbellen hebben". „Luister naar mij. Khan. Ik ben 'n oude vrouw. Ik ken het léven tweèdé vrouw niets gedaan. Je moét je oudéful om raad vragen. Zij zullen hetzelfde zeg gen. Leven je ouders nog?" „Enkel hoogst eerbiedwaardige moe der. Kan haar niet vragen. Wonen te ver weg. Oorlog. Brieven lang onderweg". „Waarom vraag je het mij?" „Uw eerbiedwaardige toestemming wij hier wonen. Die provisiekamer bij de keuken. Niet veel voorraad. Misschien 'n kamer". „Wel," zei oma, „ik beloof je die ka mer te geven voor jou en je eerste vrouw. Tweede vrouw nooit. Dan moet je weg". Maar ze wenste het hem duidelijk te maken, wilde hem niet te zeer kwetsen. Dus zei ze: „Je kent dat grote boek, waar ik vaak in lees. Moet leven, zoals in dat boek staat. Het zegt: „geen tweede vrouw in huis". Kan geen toestemming geven. Bang voor het boek. Dat boek is heel oud. Tweeduizend jaar oud. Moet gehoor zamen". Chi ,Het spreken tot uw volk, niet tot inezen' „Het zegt .Onderwijst alle volkeren' Waarschuwen. Niet dóen. Mijn huis. Ik verantwoordelijk". Khan veranderde klaarblijkelijk van gedachten omtrent de ramen. I-Iij nam a' z'n spullen en ging heen. het verdrag een bindend karakter heeft gekregen en de Benelux-lauden wordt aan de verdere eenmaking van Europa met voortvarendheid gewerkt. Er is een wisselwerking. In de afge: lopen week vergaderde eveneens in Rome de commissie van het Grond wetgevende Parlement, dat begin Maart zijn plannen moet voorleggen aan dé zes ministers van de Schuman-landeiC Deze ministers gaan nu zelf op 24 Fe? bruari in Rome vergaderen nog voor bet- Grondwetgevend Parlement bijeenkomt» Beide conferenties zullen elkaar beïrSü vloeden. Enerzijds kan het „parlement." niet komen met een grondwet, die dp ministers niet aan de nationale parle menten in hun landen kunnen voorleg den. Anderzijds kunnen de ministens datzelfde grondwetgevende parlement goede wenken' géven over de richting; waarin zij het met de nieuwe grondwet moeten zoeken om die grondwet in ieder land aannemelijk te maken. Op d.e „Nederlandse dag" in Straats burg enkele weken geleden is duidelijk getoond, Avaarheen Nederland wil. Er was een gesloten front uit alle Neder landse partijen, dat volkomen aansloot bij het standpunt, dat. de Nederlandse regering óp 11 December in haar memo randum had neergeschreven. Naar economische unie Uit het standpunt, vorige week door mr Blaisse in Rome ingeno men, blijkt duidelijk wat Neder land wil. Een politiek Europees gezag een Europese regering dus goed, maar voor Nederland krijgt die regering pas betekenis als tenminste tegelijk wordt over eengekomen, dat de Schuman- landen onderling na verloop van enkele jaren onder elkaar de dou ane-tarieven zullen afschaffen. Tussen de zes Schuman-landen moeten alle goederen vrij kunnen circuleren. Gezamenlijk kunnen de Schuman-landen douane-tarie ven opstellen, die bij invoer van goederen uit de niet-Schuman- landen zuilen worden geheven. Het uiteindelijk doel zal dan het tot stand komen van een economi sche unie zijn. De Nederlandse regering wil ook die kant uit. Zij ziet cr geen heil in de reeds gestichte Kolen- en Staalgemeenschap en tie nog te stichten Europese Defensie Ge meenschap af te breken. Dc staten moe ten onder het nieuwe Europese gezag dichter bij elkaar worden gebracht door een concrete afspraak over een geleide lijke vermindering van dc tarieven, die eikaars uitvoer hinderen. Voorts avII cle Nederlandse regering erdere supra-nationale organisaties in het leven roepen, speciaal voor gebieden, waarvoor al veel voorbereidend werk is ;edaan, zoals op het gebied van de land- iouvv. Op 10 Maart komen de ministers ran landbouw eerst van de zes Schu man-landen en daarna van de vijftien landen van de Raad van Europa - nog e.ens speciaal ln Parijs bijeen om over de mogelijkheden vim de eenmaking van de Europese landbouw te spreken. De moei lijkheden zijn op dit gebied zeer groot. Öe ministers van buitenlandse zaken der vijftien landen hebben het probleem met aangedurfd; vandaar dat de landbouw ministers gaan vergaderen. Zullen de „buitenlandse" ministers van de zes Schuman-landen in Rome wel verder ko men dan een principiële uitspraak, waar mee Parijs rekening zal moeten houden? Het staat te bezien. Met al deze ministerconferenties is er nog geen einde aan de pogingen Europa één te maken. In,Maart volgt weer een vergadering van liet Grondwetgevend Parlement'in 'Straatsburg. In Mei komt hit"Kolen- en Staalparlement, eveneens in Straatsburg, bijeen. Drukke wéken voor ministers en parlementariërs a'olgen elkaar op met ais hoogtepunten; Rome en dan Parys. GEEN HOCKEY EN KORFBAL K.N.V.B. beslist vandaag DEN HAAG, 4 Febr. In verband met de grote ramp, die Nederland heeft ge troffen, Yjebben de Koninklijke Neder landse Korfbalbond en de' Koninklijke Nederlandse Hockeybond alle wedstrij den, die voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari waren \-astgestcId, afgelast. De Christelijke Korfbalbond heeft de wed strijden voor Zaterdag eveneens afgelast. Het bestuur van de KNVB komt Don derdag in een bijzondere vergadering bij een om zich te 'beraden over het organi seren van een steunactie voor de getrof fen gebieden, alsmede over bet al of niet doorgaan van het programma voor Zater dag en Zondag. De R.K. Nederlandse Handbalbond heeft alle wedstrijden, vastgesteld voor (Wordt vervolgd) Zondag S Februari, afgelast.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4