STROOM van GELD en GOEDEREN uit de GEHELE WERELD RAMPEN-THUISFRONT Hulp uit buitenland Engeland heeft ergste nood achter de rug ZWITSAL Beddegoedvoertuigenlevensmiddelen en kleren Grote hulpacties in België, West-Duitsland en Italië ETrimsra NEDERLANDERS IN CANADA ROUWEN EN HELPEN Requiemmis in Ruim zeven millioen voor Fonds schenkt steeds meer Stop inzameling van goederen HULPACTIES IN INDONESIË J.V.IL.L- Donderdag 5 Februari 1953 (Van onze correspondent) DEN HAAG, 4 Febr. Uit alle delen der wereld komen berichten dat op grote schaal hulpacties voor de slachtoffers van de watersnood worden georganiseerd. Vooral in België, West-Duitsland en Italië is men zeer met 't lot van 't Nederlandse rampgebied begaan. De meest uiteenlopende schenkingen en aanbieding voor hulp komen binnen. Een kapper in Brussel heeft een volledig ingerichte kapsalon aange boden voor een Nederlandse collega die zijn bezit in het water zag verdwijnen. In Amerika werd een televisie-uitzending gewijd aan de nood in de Lage Landen. In Zweden brachten gevangenen van hun zakgeld een gave bijeen. De oogst was 300 kronen (220 gulden) voor het Nationaal Rampenfonds. De Rode-Kruisverenigingen in een 10-tal landen brachten na één dag reeds een bedrag van bijna 1 millioen gulden bijeen. België en Zwitserland sturen elk onder meer nog een hefschroefvliegtuig. In totaal lopen de financiële hulp acties reeds in de millioenën guldens. In Zweden Gevangenen gaven van hun zakgeld In BELGIS stromen bij de Nederlandse autoriteiten de brieven en telefoontjes binnen van personen die aanbieden Ne derlandse vluchtelingen bij zich op te nemen. In Godinnc is plaats voor 60 Nederlanders, in Liniet 30 en in een na- tuurvriendenhuis voor 100. l)e burgemees ter van Sint N'icolaes in België beeft de burgemeester van Sint Pliilipsland, Sint Maartensdijk, Sint Annaland, Sint Lau rens en Scherpenisse verzocht zich met liem In verbinding te stellen. De bewo ners van Sint Xicolacs hebben voor slachtoffers uit deze gemeenten onderdak aangeboden. Particulieren gaven twee amphlbievaartuigen. De Belgische gen darmerie heeft wagens met radio-zend toestellen aangeboden. Eon Nederlandse kapper in Brussel Is bereid een collega-slachtoffer van de ramp In Nederland een complete kap salon in de Belgische hoofdstacl cadeau te doen. Van Antwerpen uit worden vracht auto's vol beddegoed. kleding, levensmid delen en geneesmiddelen naar de geteis terde gebieden gezonden. Het ministerie van openbaar onderwijs en de Belgische jeugdbeweging sturen 300 bedden met toebehoren naar Bergen op Zoom en Roosendaal. De Sabena zal een derde hef schroefvliegtuig naar Zeeland dirigeren. Op de Nederlandse ambassade in BONN is het vandaag zeer levendig toe gegaan. Toen wij er vanmiddag aanbel den kwam juist een groep jonge West duitsers naar bulten die waren komen vragen of ze in Nederland konden me helpen bij het bestrijden van de water nood en 'bij het reddingswerk. Nauwe lijks waren wij binnen of er stonden weer jongemannen op de stoep. ,,Zo is het de hele dag gegaan", zei de portier. Vele mensen kwamen kleren, deken levensmiddelen aanbieden. Van het v veld Frankfort is Woensdag een vliegtuig met dekens en medicamenten vertrokken. Verscheidene dokters in Hessen hebben hun diensten aangeboden. De regering van Baden-Wurttemberg stelde groot aantal dekens beschikbaar westduitse posterijen hebben telecom- municatiemiddelen en voertuigen ter be schikking gesteld. De volkswagenfabrie ken sturen een ambulance. Glas voor broeikassen ter waarde van 20.000 gulden is reeds verzonden, lemle omvang van de ramp en op de ellende waarin het Nederlandse volk thans zo onver wacht Is gedompeld De ITALIAANSE regering is bereid genie-troepen en brandweerlieden te zen den. 130 Brandweerlieden zijn terstond beschikbaar. Voorts zal het Italiaanse ministerie van landbouw gaarne een op gave ontvangen op welke wijze het kan bemiddelen bij de hulpverlening tot her stel van de veVnielde landbouwbedrijven. De Italiaanse regering heeft ook een be drag van één millioen gulden beschik baar gesteld als begin van een grote openbare geldinzameling. Drie vliegtui gen van het Italiaanse Rode Kruis ver trekken Donderdagmorgen uit Rome naar het vliegveld Valkenburg om een eerste groep wezen af te halen. De vlieg tuigen brengen kleding en levensmidde len. Zowel van de zijde van particulie ren als van bedrijven komen aanbiedin gen binnen om hulp van allerlei aard te verlenen. Zo heeft de firma Alemanni Milaan 10 grote kantelvrachtauto's met especialiseerd personeel aangeboden, "oorts zijn tal van aanbiedingen ontvan gen om kinderen met hun hegeleiders gastvrijheid te verlenen. In Triest staat een compagnie parachutisten gereed om op het eerste sein naar Nederland te ver trekken. Filmvoorstelling De heer J. B. Braaksma, de pers- en cul turele attaché van de ambassade, die steeds veel contact met de voornaamste figuren de Duitse pers in Bonn onderhoudt, had gis teren een groep Duitse journalisten en enkelr medewerkers van grote internationale pers agentschappen in Bad Godesberg bij zich laten komen. Hij heeft hen daar een speciaal voor deze gelegenheid bekorte film zonder gedruk te tekst van de overstroming op het eiland Walcheren tijdens de oorlog laten zien film had evengoed in de afgelopen dagen ge maakt kunnen zijn. Het resullaat daarvar was dat vanmorgen een aantal grote Duit=c bladen nog meer nadruk legde op de ontzet- Advertentie) Rhcumatische Pijnen? Stram en stijf vö6r Uw tijd? Neem dan toci Kruschen Salts en jaag zo de rhoumatische pijnen uit Uw leden. Kruschcns zes minerale zouten hebben een wonder baarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheuinuti- sche pijnen meer. Want de oorzaak, onzui verheden in Uw bloed, wordt radicaal ver wijderd. regelmatig, iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker o! drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur. Stormspringvloed Springvloed Dood tij (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, l Febr. De Sint-lg- natiusvloed van Zondag was het gevolg van een rampzalige samenwerking tus sen zon, maan cn wind. De waterstanden bij vb en vloed worden namelijk beïn vloed door de stand van maan en zon ten opzichte van de aarde. Omdat de maan het dichtst bij au aarde staat, %vorut huur invloed sterker gevoeld dan uie van ae zon. Wanneer zou en maan hun aunirelcicingsKracht op ue aardt ordineren" en dat gebeurt bij nieuwe en volle maan is de vloed hel hoogst. Men spreekt dan van springtij. Bij liet eerste en laatste kwartier is de vtoedsland het laagst. Op 7 Februari zal het dood Lij" zijn. Op 1 Februari steunden zon en volle maan elkaar. Het springtij, dat hiervan het gevolg was, ontaardde onuer de druk van de zware Westerstorm in „storm- Bpring" en leidde tot de Sint-ignatius- vioed. De volgende fase, waarin zon en maan weer samenwerken, over tien dagen, valt op 14 Februari, bij nieuwe maan. De vloed kan dan nog hoger lopen dan vo rige Zondag, ornaat de maan dan nog dichter bij de aarde staat en haar aan trekkingskracht zich nog meer doet gel den dan bij voile maan. Wanneer er dan weer een storm zou opsteken het geen thans uiteraard niet is te voorspel len dan is het niet te voorzien, welke nieuwe rampen Nederland wachten. Op \ele plaatsen zijn de dijken verzwakt en andere, die het thans gespaard geble ven land beschermen, zijn oud. De Sint-Elisabethsvlocd van 1421, die de Bie.sbosch deed onderlopen, en de Al lerheiligenvloed van 1570, die Zeeland teisterde, zijn voorbeelden geweest van „stormspring", die eveneens heeft ge leid tot de Sint-Ignaüusvloed van Zon dag. Trein sinaasappelen III VATICAANSTAD hoeft ilo Paus een pceiale commissie opgedragen een trein lading sinaasappelen, speciaal bestemd •oor kinderen, naar de overstroomde ge bieden in West-Europa te zenden. Ook zullen de katholieke kampen in Italië Ier beschikking staan voor de getroffen gezin nen iu deze landen. Gisteren heeft de Paus een bedrag van 30.000 gulden aan liet Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Volgens het K.N'.P. heeft de Paus n Lamhertini, auditeur hij de apostol: nuntiatuur in Parijs heiast om uit zijn naam een bezoek aan Nederland te bren gen en de overstroomde gebieden te be zoeken teneinde zich ter plaatse te over tuigen op welke wijze verdere hulp aan Nederland zal kunnen worden verleend. De regering van ZWEDEN heeft van daag besloten 75.000 dekens uit militaire voorraden aan de door de ramp getrof fen Hollanders te sturen. Zweedse parti culieren zorgden reeds voor 25.000 de kens. De geldinzameling voor Nederland schijnt de grootste te worden, die ooit in Zweden is geweest, ook vergeleken met de oorlogstijd. De totale som'steeg van daag tot over een millioen kronen (732.500 gulden). Zelfs de veroordeelden in een gevangenis te Gothenburg hebben van hun zakgeld bijna 300 kronen (220 gulden) gegeven. De Nederlanders in Zweden hebben 100.000 kronen (73.250 Sulden) voor hun landgenoten gegeven, •e Zweedse coöperatieve verenigingen gaven 500.000 kronen (305.000 gulden). Iu ENGELAND heeft, de gemeente Coven try. die in de oorlog zeer zwaar van de bombardementen te lijden heeft gehad. 30.000 gulden voor het Nederlandse rampenfonds gegeven. J-Iet Nederlandse eonsuluat in Lon den deelde vanmiddag mee dat er verder geen kleren maar wel dekens en lakens zullen wor den aangenomen. De stad WENEN heeft een bedrag vun 7.500 gulden gestort in de kus van een Oostenrijkse organisatie tlie de hulpactie tm behoeve van de slachtoffers van de watersnood regelt. De gemeenteraad bereidt een plan voor om 101)0 Nederlandse kinderen onderdak aan te bieden. De provincie Tyrol heeft 1500 gulden gegeven. Kardinaal Innitzer, de aartsbisschop van We nen, heeft 1-1.000 gulden ter beschikking ge steld van de bisschoppen in Nederland. In MADRID is Woensdag in de kapel van de witte paters een Mis opgedragen voor de slachtoffers in Nederland. Nederlanders in Spanje en Spanjaarden brachten tot op heden 500 kilogram goederen bijeen, die door de K.L.M. gratis zullen worden vervootfêlj Op de Nederlandse legatie in Madrid komen velen kleine giften of pakjes levensmiddelen en kleding brengen. Verscheidene grote winkels in de stad hebben contact opgenomen met de legatie. In ZUID-AFRIKA hebben de Nederlandse consulaten hulpfondsen gesticht. Steden In Natal houden een eigen Inzameling. Sneeuwbal-actie Nationaal Rampenfonds Igiro 95751 De FRANSE organisntie van brandstoffen- handelaren heeft de hond van Nederlandse handelaren medegedeeld, dat zij 3000 gulden ter beschikking stelt voor getroffen collega', in het noodgebied. In Nice mogen 500 Neder landse kinderen gratis logeren. De gemeente stelde 5000 gulden beschikbaar. In Cannes worden 400 kinderen opgenomen en een be- drag van 10.000 gulden is aan het Nationale Rampenfonds aangeboden. In ZWITSERLAND heeft de zogenaamde ..Glückskett.e". een soort snèeuwbalacti ketend ten bate van de slachtoffers dei stromingen in Nederland en Engeland Tot dusver is ruim 850 000 gulden opgebracht. liet twitserse Rode Kmis heeft vandaag 1 000 kilo ubbetkleding en beddegoed naar Nederland gezonden. Donderdag zal eert Zwitserse heli copter In Nederland aankomen, speciaal uit gerust voor reddingswerken met de. mogelijk heid op het water te landen. Per trein zijn goederen uit DENEMARKEN naar Nederland gezonden. In geld is tot nu toe vier millioen kronen (2.200.000 gulden) bijeen gebracht. Vanmorgen zijn por KLM uit. CANADA 21 kisten met kleren naar Nederland ver zonden. Het Canadese Rode Kruis is op grote schaal een geldinzameling begon nen. De dollars stromen binnen. Ook in AMERIKA is de hulpactie in volle gang. Een zegsman van de Neder landse ambassade in Washington heeft He delen van A ka giffen aan kleding en dekens binnen komen. Ook wordt veel geld gegeven. Vanmorgen is een speciale televisie-uit zending aan het getroffen Nederland ge wijd. Tijdens de uitzending werd er nog maals de nadruk op gelegd dat in de eerste plaats behoefte is aan kleding en dekens en niet aan voedsel. Hays in Texas, dat zelf twee jaar geleden werd overstroomd, heeft aangeboden een Nederlandse overstroomde stad te adop teren. I)e „Care" beeft. 4500 kg dekens beschikbaar gesteld. De „Save the Chil dren" organisatie bood zes ton nieuwe kleding voor volwassenen aan. Het „Wil lem de Zwijgerfonds" is eveneens een hulpactie begonnen. Overwogen wordt een Amerikaans Nationaal „Holland Flood Reliëf-fonds te stichten. Donder dag zal de oprichtingsvergadering wor den belegd. Het wordt een centraal fonds voor alle steunbedragen van particu lieren iu geheel Amerika. Vooraanstaande Amerikanen, die in liet comité zitting zul len nemen, verwachten „een zeer aan lijk bedrag" te kunnen bijeen brengen. Uit SAARLAND is een aanbieding geko men om vrachtauto's met oen mobiele keuken inclusief bedienend personeel en levensmid delen voor 800 personen, te sturen. it LUXEMBURG zijn 2000 dekens naar Den Haag onderweg, In de stad Luxemburg is reeds een pakhuis vol kleding ingezameld. In totaal krijgt Nederland 5000 dekens. De GRIEKSE legering heeft besloten 25 ton krenten. 25 ton sultana-rozijnen en 15 ton wijn agar Nederland te sturen. In Perth (AUSTRALIA) is een ..comité ior hulp aan de slachtoffers van de Neder landse watersnood" opgericht, dat alle inwo ners van Nederlandse afkomst in "West- Australië heeft, verzocht een dag loon af te slaan. In West-Australië wonen ongeveer 8000 personen van Nederlandse afkomst. Ook zal een beroep worden gedaan op andere Australiërs. In NIEUW-ZEELAND Is een soortgelijke hulpactie op gang gebracht. NOORWEGEN<hceft aangeboden drie mon- tagchuizen te zonden. De rederijen Fred Ol&en en Co in Oslo en Del Bergenske Dampskibs Selskab in Bergen hebben ieder 10.000 gulden gestort. CURAcAO bracht reeds een half millioen binnen. Men hoopt op de Antillen liet mil- 1 krijgen. Bonaire leverde reeds Prins Bernhard op Schiphol: „Amerika's medeleven is ontroerend" SCHIPHOL, 4 Febr. Prins Bernhard is vanmorgen om half acht met het lijn- toesfel van de K.L.M. uit New York in Nederland teruggekeerd. De Koningin was op liet vliegveld aanwezig tezamen met minister prof. dr L. J. M. Beel en de secretaris-generaal van Algemene Zaken mr C. L, W. Fock. Kennelijk was de Prins verrast, toen hij door de Koningin, die er zeer bezorgd uitzag, werd begroet. Onmiddellijk liet prins Bernhard zich over de noodtoestand inlichten. Voor dc microfoons van de Nederlandse en Wereld Omroep, en voor die van de B.B.C. sprak hij een kort woord. „Ameri ka is diep -getroffen door het leed, dat Nederland overkomen is." zo zei hij. „Mijn telefoon heeft ginds niet stilge staan door de blijken van medeleven en ik geloof dat er on grote schaal gehol pen zal worden." Voor de B.B.C. sprak prins Bernhard zijn welgemeende dank, uit voor alle blijken van sympathie die hij mocht ontvangen naar aanleiding van dé ramp, welke ook Engeland zo zwaar getroffen heeft. Om acht uur vertrokken Koningin en Prins naar Soestdijk. Om kwart voor elf, is prins Bernhard van het vliegveld Soe; terberg ongestegen voor een vlucht over de getroffen gebieden. De Dakota, die Zijne Koninklijke Hoogheid zelf bestuur de, vloog ter 'hoogte van ongeveer G00 meter over de Alblasserwaard. de Moer dijk, Goeree en Overflakkee, Schouwen- Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland en Z. Vlaanderen en toen terug over Walche ren. N.'-Beveland, Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflakkee, via Rotterdam weer naar Soesterberg. Vanmiddag is prins Bernhard op het departement van Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerd als voorzitter van het Natio naal Rampenfonds. Het bestuur van het fonds begon daarna onmiddellijk aan zijn werkzaamheden. EXTRA ZAKGELD VOOR MILITAIREN DEN' ITAACÏ. 4 Felir. Militairen, die daadwerkelijk optreden in de geteister de gebieden, krijgen, met. terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af, tof nader order per dag een extra zakgeld van een gulden, alsmede een pakje siga retten. De Zweedse dames Lulu Kirsebom en Brt stukken en pakken ze in lcisten, terwijl bestemming sch. i Vil.cn sorteren in Stockholm kleding- evrrruw Agnes Belin op de kisten de tri: Holland. ïdsc ambassade 't'gedceJS, dat. uit GEEN MENSEN MEER IN GEVAAR Dodental gestegen tot 242 Trieste convooien in binnenwateren Overbevrachte vluchtschepen koersen naar de vaste wal (Van onze speciale verslaggever) Aan boord ss SCHELDE", 4 Febr. Met 203 bewoners van Schouwen-Duiveland en een nog juist vit het water gehaalde hond aan boord vaart kapitein De Waal uit Numansdorp naar Dordrecht op. De gezagvoerder heeft een baard van Zaterdag en een honger die niet van gisteren is. Sinds Zondagnacht de zondvloed over het land kwam, heeft De Waal geen oog dicht gedaan. Zijn benen voelt hij niet meer, zijn kajuit is ingericht als voorraad-verbandkamer, zijn bed ligt vol met jassen en plankenMaar dat deert hem niet; hij weet dat er geholpen moet worden, snel én goed. (Van onze correspondent) LONDEN, 4 Felm. I),. eerste ran tie overstromingen in Engeland js roorbij: het gevaar, dat er nog i uenseu het leven zullen verliezen i: veken. Nieuwe overstromingen zijn er te verwachten langs de rivier Ouse in Norfolk, waar er een bres «0 meter in een d(jk is. De bevolking kan •rhter blijven, al wordt liet raadzaan toht de kinderen weg te sturen. Vanmiddag kwam het bericht, dat bet eiland Canvev weer „waterdicht" is. Ge nietroepen zijn cr in 43.uren in geslaagd de talloze bressen in de dijken te dich ten. Op het ogenblik stroomt het water door geïmproviseerde nieuwe sluizen te rug naar zee. De eerste fabriek begon vandaag weer te werken. Engeland heeft het ergste achter de rug. De minister van binnenlandse zaken. Sir David Maxwell Fyfe, deelde in het Lagerhuis mede, dat men nu 242 doden heeft geteld. Er zijn nog een groot aan tal vermisten. Daarom vroeg de minister GROTE UITTOCHT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Af en aan varen de schepen door Zeeuwse stromen. Héén met voedsel en ater, terug met daklozen, die in Doe- tinchem, Venray of waar ook een on derkomen zullen vinden, al weten zij zelf nog niet waar. hetgeen hen overi gens helemaal niet interesseert. Nog zel den werd zo lang gewacht voor de slui zen van Hanswéert of Wemeldinge en de haven van Zijpe of Zïerikzee, nog nooit kwamen zulke convooien door Krammer en Volkerak. Binnenvaartschepen. kustvaarder loggers, tjalken en zelfs een enkel jacht trekken in dichte linie op naar de be dreigde plaatsen, waar radeloze bewo ners niet bij tientallen, maar bij honder den uitzien naar redding. Vele schippers hielden de vlag halfstok, uit rouw om de nabestaanden of uit medeleven. Het stoomschip „De Schelde", eigen dom van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij en sterk als een beer, onder houdt in normale tijd de lijndienst Wil lemstadNumansdorp. In de zomer maakt het plezierreisjes, langs de mooie Zeeuwse eilanden bijvoorbeeld. Nu ver voert het schip de somberste last uit zijn 57-jarig bestaan. Allen vrouwen en kin deren, van enkele weken oud tot 90 jaar toe. Allen zijn afkomstig uit Bruin'isse en omgeving. Onder hen zijn vier zieken, slachtoffers van het uren lang Avachten op een half vergaan dak, op een zolder. Alles zijn dr/e mensen kwijl, geld en goed, vee en liave. Ook verloren zij naaste verwanten. Er is een vader aan boord, die met twee kinderen op de arm van de zolder werd gehaald, en in liet water viel van de plank tussen Itool je en zolder. De vader werd gered, dc kinderen verdronken. Een boer treurt over zijn 73 koeien, een ander over zijn paard dat met hem de dagen en nachten vóór de redding op de zolder doorbracht, maar dat hij morst achterlaten. Tussen al deze mensen door. mensen die wezenloos uit de ogen kijken en geen verlangen meer tonen, lopen Rode- Kruishelpers en -helpsters, die van Brui- nisse tot Dordrecht zuigflessen warmen in de machinekamer, voeten drogen of aspirine uitgeven, die Mood smeren en heerlijk sterke koffie zetten, zonder zich te realiseren, dat zij zelf ook al in da gen geen slaap hébben gehad. Mét deze imensen spant kapitein De Waal zich in. Daarom draait hij liet grote wiel met zijn stei'ke hand rond. Zijn schip is een der grootste van het vluchtelingentrans- port, dat vandaag pas goed begonnen is. Voor 2 millioen schade in Scheveningen DEN HAAG, 3 Febr. B. en W. van )en Haag vragen de gemeenteraad een •rediet beschikbaar te stellen van twee millioen gulden voor herstel van de stormschade, ontstaan aan de Schevenin gense Boulevard, de havenhoofden, de I binnenhavens, dc werken van het afvoer kanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het hadstrand bij Kijkduin, Hel credlet is gebaseerd op een zeer glo bale schatting van de schade. (Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind ^bedreigende gevaren bestrijden met:) KK K INDER-HONIN gsB Regering over beperking uitvoer zuivelproducten (Van onze correspondent DEN HAAG, 4 Febr. De Nederlandse •egenng staat voortdurend in contact met de regeringen van de landen, die eveneens door cie Amerikaanse beperking op de invoer van zuivelproducten zijn getroffen. Met deze landen wordt thans overleg gepleegd, welke stappen gedaan moeten worden om zo mogenjK opneifing of anders verzachting van de beperkende oepalingen, die vooi de Nederlandse ex port van zuivelproducten zo nadelig zijn, ie vrekrijgen. Minister Beyen deeit dn mede In antwoord op schriueiijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Den Hartog (VVD). De Nederlandse ambassade te Wash ington heeft bij de Amerikaanse regering reeds zijn bezorgdheid te kennen gegeven over de gevolgen van de gevoelige siag, die de Nederlandse export is toegebracht. Intussen zijn de nauwkeurige gegevens, waarop de hoeveelheden zijn gebaseerd, (lie tot eind Maart in de Verenigde Staten zullen mogen worden ingevoerd, nog met I beschikbaar. BURGEMEESTER VAN MÏKRLO MIERLO. 3 Febr. Aan de heer A, II. Termeer, ia op zijn verzoek, met ingang van X Februari, eervol ontslag verleend alt- burgemeester der gemeente Mierlo. alle vluchtelingen een briefje te schrlj ven naar hun gemeenten. Van verschillende zijden zijn klaenten binnengekomen, omdat „vele levens ge red zouden zijn", als er een vaarschu- w ingssvsteem had bestaan. Sir David Maxwell Fvfe wees er op, dat er deze eeuw een dergelijk systeem nog niet no dig is geweest. Als er een fout is ge maakt, was er een begrijpelijke fout. Dodelijk getroffen door vliegtuigschroef WOKNSDRKCHT, 4 Febr. Tijdens liet reddingswerk door Engelse lielicop- op Schouwen-Duiveland is een inwo ner van Oude Tonge, die zonder <>p te letten achteruit, liep, door de draaiende staarfsrhroef gegrepen en op slag ge dood. Het vliegtuig was even te voren in Oude Tonge geland met medicamen- *-n en warme kleding. Katholieke priesters evacueerden mee (Van onze correspondent) UTRECHT, 'I Febr. Tot dusver heb ben vijftig predikanten gehoor gegeven aan dé oproep van ds M. D. Gijsman in Den Haag, die lid is van de Centrale Evacuatie Commissie. De protestantse geestelijken, die voor een deel met auto gereed staan voor vertrek, wachten op nadere instructies van ds Gijsman, die momenteel in het bedreigde gebied na gaat, waar de geestelijke nood gelenigd moet worden, Voor de katholieke kerkelijke overheid zijn speciale maatregelen niet recht streeks vereist, daar in de overstroomde gebieden van Zeeland en Zuid-Holland weinig katholieken wonen. De priesters in West-Brabant zijn samen met hun pa rochianen geëvacueerd. De priesters, die n de bedreigde gebieden aanwezig zijn, blijven op hun post. Verder beeft de bis hop van Haarlem aan de dekens van oes en Schiedam volmacht gegeven om jurisdictie te verlenen aan alle priesters, die ter plaatse reeds aanwezig zijnde, of gekomen zijnde van buiten het bisdom deze nodig hebben. In Ooltgensplaat. Zierikzee en Tholen jn de kerken en de pastorieën gespaard gebleven. Ook op Walcheren is de situ atie de omstandigheden elders in aan merking genomen niet precair. Erger het geweest in I-Ieilevoetsluis. De pas- >r van Den Brie], die in het weekend daar was, heeft aan het bisdom medege deeld, dat Zondagmorgen in Hellevoet- luis het water reeds reikte tot aan het bovenblad van de communiebank. Van vele plaatsen is evenwel nog niets ge- hïVlJ t'l,fiJl -e bijeengebonden dekens worden samengebracht op de lueht- J P V2 °Vanhagen Dc:e Mjdrage van liet Deense Bode Kruis voor het lenigen van de nood. der slachtoffers ran de overstromingsramp in Nederland wordt per vliegtuig naar Nederland vervoerd. Vff van ranja gorden ae pakken Medina die dc Nederlandse kolonie in Frankrijk heeft bijeengebracht gewogen om daarna per K L.M. naar Nederland te xvorden gezonden. Ottawa DEN HAAG, 4 Febr. „Onder de X rlandse emigranten in Canada heerst diepe verslagenheid over de ontzettend' ramp, die het vaderland heeft getroffen' luidt een telegram van het Centraal Katholiek Eiuigratiebureau te Ottawa het Katholiek Nederlands Pers bureau, waarin tevens uiting wordt ge •ven aan liet medeleven der emigranten et de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen wat in hun mogen ligt. om het leed in hel vaderland ■erzachten. Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerkelijke (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 4 Febr. Voor de getroffenen komen alleen gro-| te gaven binnen. Grote gaven van kleine luiden en grote gaven van wereldconcerns. Het Nationaal Rampenfonds ontving reeds meer dan zeven millioen. Bij de dag bladen stromen giften binnen van rijksdaalders tot tienduizenden guldens. Het is onmogelijk alle giften le registreren en met enige benadering te schatten wat nog ingezameld zal worden. Door overwerk, afstand van een deel van het salaris zal naar verwach ting ongeveer 50 millioen bijeen gebracht worden. De PTT zal op zeer korte termijn een waters- noodzegel van tien cent met een toeslag van tien cent uitgeven. De goederenstroom is zo groot, gewor den ilat het, Itodc Kruis met klem heeft verzocht de inzameling van kleding en meubilair stop te zetten. In de eerste- be hoefte kan ruimschoots worden voor zien. Wel is er grote behoefte aan dekens, beddegoed cn matrassen, die gestuurd kunnen worden naar de Intendance van liet Itodc Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Om de vluchtelingen direct te lier- bergen heeft de Koningin het paleis Het Loo geheel Lor beschikking gesteld van het Rode Kruis. Een butagas-apparaat, een volledige keukenuitrusting en een kok zijn ter beschikking van cle komen de bewoners. Prinses Wilhelmina schonk een bedrag van 25.000 gulden cn stelde haar particuliere auto gevuld met levens middelen ter beschikking van hel zieken- vervoer. Een overzicht van een groot aantal gif ten uit alle delen van het land volgt hier onder. ALKMAAR: Een aannemersbedrijf le verde 1000 gulden. Opgebracht door ar beiders en directie. AMSTERDAM: Amsterdams gemeen teraad voteerde 500.000 gulden.De straat collecte leverde 200.000 gulden op. Zon dagavond werden reeds 5000 dekens en 350 bedden verstuurd. De Marine leverde 1200 dollar en een groot pak kleren. In hotel-café „Het Wijnvat" werkt het per soneel en de directie Zaterdag voor het Rampenfonds. Het Nederlands Operette- gezelschap in Katholiek Verband houdt Donderdag een avond. In het Concertge bouw zingt Zondagavond prins Roland Brancaecio voor het Rampenfonds. De .Vereniging ter behartiging van de be- angen des boekhandels zal binnen 14 dagen een fotoboek van 3.50, over de ramp uitgeven. De totale opbrengst komt ten goede aan hot Rampenfonds. De eer ste oplage zal vermoedelijk 175.000 gul den opbrengen. ARNHEM: bracht reeds bijna 3 ton binnen. De provincie Gelderland is ge reed tienduizenden gezinnen onderdak le verschaffen. BEEK: Goederen ter waarde van 20.000 gulden; een collecte brengt 5000 gulden. BERGAMBACHT: 25.000 gulden. Dat is gemiddeld dertig gulden per gezin. DEN BURG, 6500 gulden uit collecte. DANTUMADEEL (Fr.): 60.000 gulden van 150.000 inwoners. DRUMMEN: collecte 82.000 gulden, GRAFT (N.-H.): de streek Koordeinde met 87 inwoners bracht ruim duizend gulden bijeen. GRONINGEN: Tn de provincie werd reeds meer dan een millioen opgehaald. DEN HAAG: liet Rode Kruis ontving van de Nederlandse sigarettenindustrie ruim drie millioen sigaretten voor de slachtoffers. De B.P.M. schonk een half millioen, de Nederlandse Aardolie Maat schappij 25.000 gulden. Dochtermaat schappijen op de Antillen brachten reeds 250.000 gulden bfjeen. Uit alle delen van de wereld komen van organisaties van de Koninklijke Shell groep aanbiedingen om hulp te verlenen. De Amsterdamse Bank- incassobank: 250.000 gulden. HAARLEM: Mgr Huibers heeft een be- Irag van 10.000 gulden ter beschikking van het Rampenfonds gesteld. HEEM STEDE: Do Katholieke Actie zal een in zameling honden van missaals, kerkboe ken, rozenkransen en uitgaven van de H. Schrift voor de getroffenen. DEN HELDER: Opbrengst collecte 21 dui zend gulden. Veel goederen. De gemeente zal een plaats uit liet getroffen gebied ad opteren. HILVERSUM: De opbrengst van draverijen aanstaande Zondag zal geheel aan het Rampenfonds ten góede komen HOLTEN: 27.990 gulden, d.i. 28 gulden per gezin. KAMPEN: 120 boeren uit de omgeving van Kampen hebben besloten ieder een rund af te staan voor een nadei aan te wijzen streek of gemeente. LEI DEN: Het zangkoor Van dc Sint Petrus- kerk offert zijn koorreisje: 500 gulden. MOERGESTEL: De arbeiders van de AVANG-schoenfabrieken werken door: 1095 gulden. De directie sloot zich aan met 100 paar schoenen. ROTTERDAM: De Nederlandse Padvin. dors gingen met hun 150 ton metende klipperschip „Rambonnet", waarop der tig leiders en voortrekkers en hulpver- leningsmateriaal naar liet getroffen ge bied. Rotterdamse bouwvakarbeiders, aangesloten bij alle vakverenigingen, heb ben twee vacantiebons voor een snipper dag geschonken. Het trio StotUn-AImn- Bunge geeft Zaterdag een uitvoering. Ook de haten van de jaarlijkse bazar van Academiën voor beeldende kunsten zi weggeschonken. SASSENHEIM: Thans reeds bijeenge bracht ruim 100.000 gulden. SCHE\ E- NINGEN: De opvarenden van het „Carthage" uit Tunis dat vast op het Schevenlngse strand ligt, hebben een geldinzameling gehouden. SCHIEDAM: Wilton Feyenooi'd schenkt 250.000 gul den. SNEËK: 50.000 gulden uit een col lecte. UTRECHT: De KAJ uit het gehele land stelt 5000 gulden beschikbaar. VENLO: Venlo en Horst gaven samen byna -'5.000. VENRAYt 30.000 gulden in contanten. WIERINGERMEER: 86.000 gulden; dat is gemiddeld ƒ11,75 per be woner. IJLST: Collecte 4.600 gulden, dat s ruim drie gulden per inwoner. ZEIST: Het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" is ter beschikking gesteld van zieken en gewonden. De firma Hoogstraten schonk 1000 gulden. organisaties onder alle Nederlanders in Canada inzamelingen begonnen. Te Otta wa wordt een plechtige Requiemmis op gedragen voor de omgekomenen. Het tele gram, dat getekend was door pater Jan v. Wezel SC.I besluit met de woorden; „God zegene de getroffenen en beware alle .andgenoten voor erdere rampen". Het Canadese Rode Kruis heeft 1000 kilo goederen met een KLM-lijnvliegtuig naar Nederland gezonden, welk toestel Donderdagochtend op Schiphol wordt verwacht. (Van onze correspondent DJAKARTA, 4 Febr. De KLM is be reid de overal m Indonesië ingezamelde goederen, vooral winterkleding van in In donesië teruggekeerde verlofgangers, kos teloos naar iNederland over te vliegen. Nederlandse manufacturenhandelaars in Djakarta hebben reeds gratis gehele voor- iaden dekens en warm onuergoed be schikbaar gesteld, die voor transport taar Nedenand aan de KLM zijn over gedragen. Overwogen wordt acties voor net bijeenbrengen van kleding in alle grote steden te beginnen. Zuike inzame lingen genieten de belangstelling van de Indonesische gemeenschap. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. Graaf Van By- landt, heeft Woensdagavond in het Ne derlandse programma van radio Indone sia een beroep gedaan op alle landgeno ten om zich de ellende in te denken die in. het overstroomde land in ijzige oude en wind geleden wordt en hun art le laten spreken en met milde haml te geven. Hij gewaagde van de vele spon tane acties, welke reeds zijn opgezet. Spe ciaal vermeldde hij het svmpatnieke me deleven van de Indonesische studenten m Nederland en het ter beschikking stel len van het studentenhuis in Nederland door de Indonesische vertegenwoordiger. PRESIDENT SOEKARNO BETUIGT DEELNEMING DJAKARTA, 4 Febr. (Aneta) Pre- ident Soekarno heeft Dinsdag in Makas- iar zijn leedwezen met de ramp in Ne-' derland uitgesproken. De president zei onder meer: „De ramp in West-Europa beeft mij zeer getroffen. Ik hoop. dat met vereende krachten de ellende der slacht offers kan worden verzacht. Bij de ge voelens van leed en smart kent het In donesische volk geen politieke geschil len. Wij zijn allen kinderen Gods". MINISTERS NAAR DE NOODGEBIEDEN DEN HAAG, 4 Febr. De minister an Verkeer en Waterstaat, mr J. Alge- a, heeft vanmorgen met de „Jan Blan ken", het directievaartulg van de Rijks waterstaat, een tocht gemaakt naar' de geteisterde gebieden. Aan boord bevon den zich ooit de directeur-generaal tan cle Rijkswaterstaat ir A. G. Maris, de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat ir II. 1-abius, de voorzitter van de Ver keer en Waterstaatscommissie uit óe Tweede Kamer de heer J. Schilthuis en de griffier van de Kamer mr A. F. Schepel. Minister prof. dr J. Zjjlstra van Eco nomische Zaken cn de minister van Maatschappelijk Werk mr J. F. M. \an Thiol zullen zich morgen naar de nood- gebieden begeven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3