Opbouw oude binnenstad sal ter hand worden genomen IVlarLltericliU POST,TELEFOON,SCHEEPVAART en TREIN NAAR NOODGEBIEDEN HONDSBOSSCHE ONVERLET Minister Staf tot Eerste Kamer: Humanistisch Thuisfront blijft onder controle Burgemeester installeerde evacuatie-commissie Inaugurale rede Engelman van Foto-Gedenkboek Stormramp 1953 Prijs f 2.50 Dulles en Stassen Vrijdag op Schiphol Stoutmoedige redding in nacht BOOTLIJNEN AANGEREIKT PER VLIEGTUIG Raad aanvaardt vijf stadsplannen Werkzaamheden op Zeeburg vangen binnenkort aan 4 «ïe ^oïLsLranl van Donderdag 5 Februari 1953 Stukgoederen-vervoer in Zeeland DEN* HAAG. 4 Febr. Volgons opgave vai de P T.T. is telefoonverkeer met de volgende plaatsen niet mogelijk: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacoba- polder. Brouwershaven. Brulnisse, Burgh-Haam- Stede. Colijnsplaat. Dreischor, Drogendljk. Dulvendijke, Dlrks- land. EUemeot. Ellewoutsdijk. 's-Gravendeel. Hank, Heiningen (N.-Br.l, Herkingen, Hoge Zwaluwe. Kamperland, Kats, Kerkwerve. Kinderdijk. Kortgene. Lage Zwaluwe. Langeweg. Maasdam, Moerduk. Nieuwerkerk (Zeeland). Nieuwe Tonge. Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Noordwelle. Numansdorp. Nieuw-Lckkerland, Nieuwen- hoorn. Nieuwen dijk. Ooltgensplaat, Oosterland. Oud-Alblas. Ouddorp. Oude Tonge, Ouwerkerk, St Phllipsland, Puttcrshoek, Poortugaal. Kenesse, Rilland. Scharendijke. Schuddebeurs (Schouwen en Duiveland'. Serooskerke (Schouwen en Dui- veland). Sirjansland. Stad a/h Haringvliet, Stavcmsse, Stellendam, Slrljen. Tlengemeten. Waaide, Welberg, Willemstad, Wissekcrke, Wolphaartsdijk, Zonnemare. In Kruiningen zijn alleen de burgemeester en het postkantoor bereikbaar; in Middelhar- nis alleen de burgemeester. Met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voor komen, kunnen uitsluitend officiële gesprek ker gevoerd worden. De verbindingsdienst van de luchtmacht heeft aan de P.T.T.. met welk bedrijf de bindingsdienst nauw samenwerkt, een str__. zonderapparatuur ter beschikking gesteld, waardoor hot mogelijk wordt de defect ge raakte verbinding tussen de Zuidhollandse er Zeeuwse eilanden te herstellen. Postverbindingen De postverbindingen per trein van het Wes ten met Westelijk Brabant en Zeeland vïj Utrecht-Den Bosch-Roosendaal worden steed; beter, in het bijzonder des nachts, aldus deelt de P.T.T. mede. Van Rotterdam uit worden de Zuidhollandse eilanden per auto en boot bediend. Het con tact met het eiland Rozenburg en met het Oostelijk deel van de Hoekse Waard is op nieuw gelegd. Met enkele plaatsen op Goeroe/ Overflakkee bestaan slechts incidentele post verbindingen. Van Dordrecht uit wordt de Alblasserwaard Wn maal per dag bediend. Dit geldt ook voor Sliedrecht en Hardinxvcld. Van Roosendaal uit wordt N.-W. Brabant met auto-, rijwiel-, boot- en voetdienslen be zorgd. Voorts tweemaal daags een geregelde autodienst via Antwerpen naar Zeeuws-Vlaan doren, Walcheren en Noord- en Zuid-Beve land. Bergen op Zoom verzorgt de post voor Tlio- len, waarmee postverbinding per roeiboot be staat. en voor Sehoüwen-Duivcland, voor welk gebied bet mogelijke wordt gedaan. Van Zle- rlkzoe uit is vla Bergen op Zoom post ver zonden. Scheepvaart str lid. OUDE MAAS; De brug voor gewoon ver keer en de spoorwegbrug beide over de Oude Maas te Dordrecht kunnen met worden be wogen. De bruggen te Barendrecht en te Spd- kenisse zijn weer beweegbaar. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND: Tc- Hansweert kan alleen met de kleine sluis wor den geschut. Vaartuigen tot 100 meter lengte. 8.15 meter breedte en met ruim 3 meter diep gang kunnen passeren. De sluizen te Wemel- dinge zijn intact. Spoorwegen Op het gestoorde spoortraject tussen Dor drecht en Gorinchem hebben de Spoorwegen een gecombineerde spoor- en busverbinding tot stand gebracht Deze komt morgen (Donderdag) in gebruik, Verder zijn er' in samenwerking met Van Gend en Loos maat regelen genomen om stukgoederen per auto naar het Zeeuwse noodgebied Ie vervoeren. .Ook zal morgen een autobusdionst tussen •Bresken» en Borgen op Zoom worden inge- legd. Vanaf morgen zullen de spoorwegen tussen Dordrecht en Baanhoek (3 km ten Westen van Sliedrecht) met treinen gaan rijden, Op deze treinen sluit een autobusdienst aan, welke vla Sliedrecht Giesendam en Nedor- hardinxreld naar Gorinchem-statlon leidt om 7.10, 8.15, 10.15, 12.15, 14.15. 16.15. 17.15 en 18.15 uur. De stukgoederendienst, welke de spoorwe gen samen met Van Gend en Loos morgen zullen openen, rijdt van en naar Zeouws- Vloanderen, Walcheren en Westelijk Zuld- Beveland. Voor vervoer zullen slechts worden aangenomen: levensmiddelen (voor mens en dier), geneesmiddelen, levensbehoeften (kle ding. schoeisel, zeep, rookgerei, batterijen) en andere artikelen, welke bestemd zijn voor of gezonden worden naar Rode-Krulsdlcn- sten, hulpcomitë's of andere instellingen tot hulpverlening. De aulobusdienst, welke za' worden ingelegd tussen Breskens en Bergoi op Zoom. gaat vla Antwerpen. De vertrek uren in Breskens zijn: 8,30 en 10,30 uur; in Bergen op Zoom 13 en 15 uur. Nationaal Rampenfonds Igiro 95751 (Van onze correspondent) PETTEN, 3 Febr. De Hondsbossche zeewering heeft, zich uitstekend gehouden. Aan de dijken is practisch geen schade. Wel sloeg het water over de dijk en wierp alle materiaal dat op de dijk lag, naar beneden. Verderop zijn de duinen afgeslagen. De kritieke periode voor de zeewering viel hij de narloed op Zater dagavond en Zondagmorgen. De hele nacht van Zaterdag op Zondag was er veertig man op de dijk bezig om materiaal te bergen, De spoorlijn werd door de zee opgenomen en naar oeneden geslagen. N'og nooit eerder is het water over de Hondsbossche zeewering heenge slagen, maar dit ls nu gebeurd. Omdat ten Noorden en ten Zuiden van de zee wering duinen zijn weggeslagen komt de Hondsbossche als een kaap vooruit te lig gen en wordt door de zee meer aange vallen. Twaalf bijeenkomsten voor dertig man (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 4 Febr. Minister Staf zei vanmiddag in de Eerste Kamer hij het debat over de begroting van Oorlog en Marine niet in te zien dat de ka tholieke en Protestantse Thuisfronten ten achter zouden zijn gesteld hij het humanistische. De humanisten kunnen per jaar niet meer dan 12 vorniings-bij- eenkomsten houden; telkens voor slechts 30 man. Op de bijeenkomsten van het katholieke thuisfront komen per jaar 4000 militairen op die van de protestan ten evenveel. „Men moet het zich niet zo voorstellen dat militairen die naar de humanistische bijeenkomsten willen zonder enige moei te een paar vrije dagen met vergoeding kunnen krijgen zei de bewindsman. Zij ontvangen inderdaad een vergoeding maar dat gebeurt omdat het humanisti sche centrum geen voedsel krijgt van de garnizoenen zoals de katholieke en pro testanten centra. De vergoeding is klei ner, dan wat in de centra m de vorm van voedsel wordt gegeven. Minister Staf verklaarde dat aanvragen om naar de humanistische bijeenkomsten te mogen tot nu toe via het ministerie van Oorlog liepen, omdat hij dit in de hand wilde houden. De aalmoezeniers en veldpredikers kunnen de zaak zelt re gelen juist omdat het karakter van hun werk'anders is clan het humanistische. De overheid heeft tot taak de christelijke waarde te bewaren en te versterken, zei de bewindsman. Predikanten en aalmoe zeniers zijn dan ook organiek in de strijd krachten opgenomen. Humanistische ver krachten opgenomen, zoi'gers niet. a Dé bewindsman vertelde aan de Senaat welke beperkende maatregelen hij oplegt aan de activiteiten van humanistisch huisfront. Zijn mededelingen kwamen overeen met die welke hij heeft gedaan aan pater Stokman, die er Zaterdag op de K.V.P.-partijraad van vertelde. De minister zal zich ook op de hoog.e blijven stellen van de lezingen op het humanistisch vormingscentrum. Subsi dies aan het thuisfront zijn gebonden aan de voorwaarden dat. men met tegen de erkenning van cle christelijke den mag ingaan. De heer Algera (A.R.) vond de minis ter te optimistisch. Het humanisme pre dikt het ongeloof, zei hij. en zal dat ook t. v in bet leger doen. Hij gaf voorbeelden: Daar zijn aansluitingen op tremen, gaande '"-1" n h( .„„„1 yi0 Kprstvipfin"' in de richting Geldermalsen. mogelijk. P» floor een gedicht tegen de Keistvienn trainen vertrekken van Dordrecht om 7 20 een actie Tegen het bijzonder ondenui. --- een poging om de neutrale jeugdoiganl- saties in humanistische gelederen te brengen. Dat zijn slechts enkele ontspo ringen geweest, die begrijpelijk zijn voor zo'n jonge vereniging als het Humanis tisch Verbond meende de heer In 't Veld (P.v.d.A.). Ik wil de bindingstaak van cle kerken niet ontkennen. De communist. Brandenburg concludeerde uit deze ver dediging, dat het Humanistisch Verbond een nieuw kerkje van de Partij van de Arbeid is. De K.V.P.-afgevaardigde Huys de Bee- renbrouck wilde dit niet aannemen. Hij legde er de nadruk op dat wat het standpunt van de minister nu ook blijkt te zijn aanvankelijk aan de humanis ten faciliteiten werden verleend; althans die indruk werd gewekt. De begrotingen van Oorlog en Marine werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bankhouders in arrest (1"<m onze correspondent) HILVERSUM, 3 Febr. De Hilver- sumse poliue heeft een inval gedaan in een speelhol aan het Wandelpad in Hil versum. Men vermoedde, dat er in dit perceel roulette werd gespeeld. In het buis werden acht mannen en een vrouw aangetroffen; in een auto, die buiten stond werd een roulette achterhaald. Twee bankhouders werden gearresteerd; de-anderen werden aan een verhoor on derworpen. C.H.U. wil band met A.R. in de raad behouden AMSTERDAM. 4 Febr. In haar gis teravond gehouden vergadering heeft de Christelijk Historische Kiesvereniging, Amsterdam, besloten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen in de hoofd stad wederom tezamen met de Anti- Revolutionnaire partij zo deze daar toe bereid is eén candidatenlijst in te dienen. Nieuwe subsidie voor bet Nederlands Volkstoneel? AMSTERDAM. 4 Jan. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een- voorstel doen toekomen om. onder nader vast te stellen voorwaarden voor het lopende seizoen een subsidie te ver lenen van 1-5.000 aan de stichting „Het Nederlands Volkstoneel". DIRECTEUR OPENBARE WERKEN BEVERWIJK. 4 Febr. De gemeenteraad van Beverwijk heeft benoemd tot directeur van Openbare Werken hoofdingenieur L. Stoelinga. hoofd van de afdeling voor droge waterbouwkunde bij de Provinciale Water staat van Drente te Assen, (Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende Goedereninzamel ing .26. 11.26, 13.26. 15.26. 17 26 en 18.26 De autobussen, die vanaf station Gorinchem in de richting Dordrecht rijden, vertrekken (ADVERTENTIE) U beeft een goede kans bet ergsie van griep en influenza te vermij den. Ontsmet TT enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische Odol Mond water. Vrijdag HILVERSUM I (402 m). VARA; 7.00 Nieuws. 7.13 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gra mofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor dé kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en men sen", causerie- 10-05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek. 10.80 Schoolradio. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.25 Voordracht. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. AVRO: 12.U0 Zi- geunermuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- dclingen. 12.33 Sport en prognose. 13.48 Gra mofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13 15 Mededelin gen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek, 14.00 ICookpraatje. 14.20 Pianotrio. 14.50 Voor dracht. 15.10 Fluit en piano. 15-40 Orgel en vlooi, VARA: 1.6.00 Gramofoonmuziek. 16.80 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.20 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 38.45 ..Achter de horizon", hoorspel, 19.00 Gramofoonmuziek. 19.10 „Burgers, boeven en brigadiers", klankbeeld. VPRO: 19 30 „Vreug de en verdriet", causerie. 19.50 Berichten 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking. 20 15 Zang en plano. 20-30 „Europa één", causerie 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 „Het ganse raderwerk ston I stil", klankbeeld. 21,50 Gramofoonmuziek. 22.06 Buitenlands weekoverzicht. 22 20 Lichti muziek. VPRO; 22.40 „Vandaag", causerie, 22,45 Avondwüding. VARA: 23.00 Nieuws 2315 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.3C- 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). NCRV- 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonrnuz.lt 5. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoomn i- zlek. 7-45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8 45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9 35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Gramofoonmuziek, 12.30 Land- en tuinbouw- mcdorielingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12 59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 1315 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Schoolradio. 14 30 Gramofoonmuziek. 14.45 Ilarp. fluit, viool, altviool en cello, 15.15 Voordracht. 15.-35 Gevarieerde muziek. 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", causerie. 16.15 Zuidafrikaan? programma. 16 30 Gramofoonmuziek. 17.00 Harpensemble. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries programma. 18,00 Vocaal dubbelkwartet- 18.30 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie. 18.35 Gramofoonmuziek. 18.40 Kamermuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring en Toelichting. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gra mofoonmuziek. 20.50 „De Christelijke Sociale Beweging op Nleuw-Guinea". causerie. 21.10 Nederlandse kamc-rmuzick voor blazers. 21.40 Strijkorkest, 22,16 Kunstoverzicht, 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws en SOS,- berichten. 23.15 Het Evangelie in Esperanto 23.30-24,00 Gramofoonmuziek. Noodgebieden per televisie Van onze correspondent) hilversum. 4 Febr. Donderdag avond o Februari zal de Nederlandse Te levisie Stichting een extra uitzending verzorgen over de door de rampspoed ge teisterde gebieden. De uitzending, welke Woensdagavond zou worden verzorgd, werd afgelast, I Jan van Eyck-academie (Van onze correspondent) MAASTRICHT, 4 Febr. Voor een voltallig college van professoren van «Ie Jan van Eyckacndcmie, en een groot ge hoor waaronder de burgemeester van Maastricht mr Michiels van Kessemch. de wethouder van onderwijs, het bestuur van het Sint Bernulfusgildc en vele stu denten en belangstellenden, heeft de nieuw benoemde professor aan de aca demie Jan Engelman zijn inaugurale rede gehouden. Met een boeiende rede over „Echt. en vals primitivisme" heeft Jan Engelman de faam, die hem re.ecls als critisch kunstminnaar was vooruit gesneld bevestigd. Jan Engelman vergeleek de figuur van een Gauguin, wiens vlucht naar een pri mitieve werel.d slechts dilettantisch te noemen Is. waar zijn gevoelens geen deel hadden aan deze vlucht, met de warme eenvoudige en levendige Van Gogh, waarvan de schilderkunst geen treffen der en sprekender voorbeeld van primi tivisme vinden kan. Wel is Gauguin de eerste grote figuur in de beeldende kunst, die de scepsis ondergaat, doch Jul ondergaat dit met een onbewogen ziel. Primitief is men slechts als men primi tief geboren is en geen deel gehad heeft aan de geschonden cultuur van deze tijd- Gauguin vocht niet met de inhoud van zijn object, leefde meer op beeldherinne ringen'dan op indrukken. Ook als Gau guin naar Tahiti vlucht neemt hij het zelfde standpunt in ten opzichte van de eligie van Ocianlë, als hij dat deed ten opzichte van West-Europa. Als Gauguin de zuivere Van Gogh ontmoet begint de tragedie, dié onvermijdelijk moet zijn. Had Gauguin iets gevoeld van de hun kering van de primitivist van het zui verste water, die Van Gogh was, dan had de geschiedenis van Gauguin anders ge luid. Gauguin is hot. voorbeeld van mo dern onvermogen. Van Gogh wacht op een herijking van zijn waarden. De moderne kunstenaar is in bijna geen enkel Opzicht primitief. Vergelij kingen tussen primitieven en moderne experimentelen en expressionisten gaan altijd mank. Dat het nochtans mogelijk s, 'dat er te midden van een moderne •obotstaat der techniek moderne primi tieven geboren worden, bewijst de ge schiedenis van Rousseau Ie douanier. Hij ontkent eeuwen van ervaring en in hem worden oeroude dromen werkelijkheid.) Rousseau le douanier bewijst, dat de rei ne onbevangenheid van de ziel ook thans nog kan bestaan. Nadat prof. Engelman het bestuur der academie gedankt had voor het in hem- gestelde vertrouwen en voor cle grote on derscheiding. waarbij hij opmerkte, dat deze academie hem academisch zal moe- en vormen, sprak hij van de bereidheid ijn kennis en ervaringswetenschap In dienst te stellen van de academie. STAATSCOMMISSIE KIESSTELSEL DEN HAAG, 3 Febr. Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een staatscommissie, welke tot taak zal hebben van advies te dienen over de vraag of en, zo ja. In hoeverre behoefte bestaat aan een wijzi ging van het Nederlandse kiesstelsel, er >ver de vraag in hoeverre een wettelijke egeling van de politieke partijen in hei belang van een zuivere politieke wilsvnf ming gewenst is. Voorzitter tevens lid der commissie is mr G. G. C. J. M Teulings, oud-minster van Binnenlandse, Zaken. met legitimatiebewijzen AMSTERDAM, 4 Febr. De burg» meester van Amsterdam heeft vanoch tend een evacuatie-commissie geïnstal leerd, die bestaat uit vertegenwoordigers van oyerhoids- en particuliere instellin gen. Dit is een voorbereidende maat regel voor liet geval Amsterdam wordt aangewezen als ontvangstcentrum. Eva cuatie-adressen kunnen nog steeds aan liet stadhuis worden opgegeven. Elke evacué moet zich eerst melden op de Lauriergracht, .111» en wordt aan een ge neeskundig onderzoek onderworpen. De organisatie van de goedereninza meling geschiedt door de Sociale Raad op de Herengracht 174. De inzameling beperkt zich tot kleding en dekking. Zij wordt gehouden tot en met Zaterdag 7 Februari. Alleen personen, die in het be zit zijn van een legitimatiebewijs, mo gen goederen inzamelen. Deze bewijzen zijn getekend door dr H. P. Cloeek of zijn gestempeld door de U.V.V. Als wijk- lokalen voor de goedereninzameling zijn aangewezen: NOORD: Wijkcentrum. Papaverhoek 5; De Purmer". Kc-rkpad 3 A; 't Zonnehuis, Zonneplein 30, ZUID: Voilighridsmuseum, Hobbomastraat. 22; Diaconie Weeshuis der N.H. Gemeente VolkcrakKtra.it 59; Oranjehuis, Van Ostade- straat 153; Willem de Zwüg'-rkerk, Olym- piaweg; Parochiehuis. Jacob Obrechtstraat; de heer J. Combrink, Alexander Boers- straat 9. OOST: I-tulp voor Onbehuisdon, Weesper- zijde 110; Hot Verenigingsgebouw, 2e Oos terparkstraat 232; Patrimonium. Laings Nekstraat; Wijkcentrum Indische Buurt, Minaliassastraat JLeger des Heils. Vro- likstraat 401; Joodse Gemeente, Plantage Middenlaan 9. WEST. Congreszaal Leger des Ileils. Overtoom 135: Pro Roge kapel. Andreas Sclielfhoutsti-aat 39, (bij Surinameplein) tot en met Donderdag 5 Febr.Jeruzalemkerk, Jan Mayenplein 14; Marcanti. Jan van Ga- lenstraat 8-10; Prihcessekerk, Van Hallstraat (ingang Scbaepmanstraat)Oude Kerk/Slo- terdük, onderafdeling Westenvtjk, Adm. de Ruyterweg 14S. CENTRUM Oud'- Kerk. Oude Kerksplein; Nieuwe Kerk, Dam; Beursgebouw, Beurs plein; Maagdenhuis. Spui 21. Het gehele transport van de wijklo- kalen naar het centrale verzamelpunt in Amsterdam, en de afvoer naar het noodgebied, is toevertrouwd aan de ganisaties Nationale Organisatie roepsgoederenvevyoer „N.O.B." en Eigen Vervoer Organisatie „E.V.O.", welke voor dit, doel hebben ingeschakeld het Bemid delingsbureau Singel 272. tel. 46965 en 46206. Er is dringend behoefte aan ba bykleren, goederen voor kinderen tot 5 laar, damesschoenen met lage hakken, wintel-ondergoed, handdoeken, dekens en matrassen. (ADVERTENTIE) Binnenkort verschijnt het rijk geïllustreerd met uitvoerig gedocumenteerde tekst van .Jacq Vréke. Omvang 48 pagina's kunstdruk in fraai omslag, formaat 20 x 27 cm. een document van historische waarde De netto halen worden (onder controle van het accountantskantoor Keyn- ders te Amsterdam) geheel afgedragen aan het Nationaal Kampenfonds Bestellingen uitsluitend door storting van ƒ2.50 per exemplaar op giro 2240GO of per postwissel. Drukkerij en Uitgeverij J. J. Koedijk Co. NT V. Amsterdam, Rozenstraat 39, Tclef. 46071-418GS OFFICIEEL PROGRAMMA DEN haag; 4 Febr. officieel programma, dat kend is gemaakt, zullen de ninister van bnitenland.se Foster Dulles en de direct niveau voor wederzijdse v •old E. Stassen tijdens dgens andaag be- Ymerikaanse zaken John ?nr van het ■iligheid Ha bezoek dcz< igin Ju Nederland, door ki liana in audiëntie worden ontvangen. Daarna zullen zij besprekingen voeren mei leden van dé Nederlandse regering. Vrijdagmorgen komen de heren Dulles en Stassen rn'et het privé-vliegtuig van president Eisenhower uit Bonn op Schjp- 'ioI aan. Om twaalf uur worden de beide vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering op het Paleis aan het Lange Voorhout verwacht. Na de audiëntie bij de Koningin lunchen de hoge gasten in rle ambtswoning van ambassadeur Sel- den Chapln. In de namiddag volgt een bespreking .met minister-president Drees en de ministers Beyen en Luns. Ten slotte wordt hun door de ministers Beyen en Luns een diner aangeboden. Zaterdag morgen om kwart voor tien vertrekken de hoge bezoekers van Schiphol naar Brussel. Minister Dulles en de heer Stassen jn op een oriëntatie-reis door West- Europa. I-Iet doel van hun reis is het verzamelen van gegevens en niet. het nemen van beslissingen of het doen van toezeggingen. is op an een liuis ge- ye-kapitein-vlieger van de bberboten afwierp tijdens een red door het stoutmoedige optreden van lucht macht, die met een sport vliegtuig drie moeilijke vlucht in het duister. Deze reserve-officier, de heer j. Hoekstra, die zich thans niet in actieve dienst bevindt, stelde zich met zijn Fairchild-vJiegtuig beschikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan bekend was, dat zij tot de zogenaamde noodadressen behoorden. Hij voerde drie rubberboten mee, voorzien van lange touwen, die lui tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op het eiland Schouwen en Duiveland beeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot. stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de reddingboten, die in de nabijheid in het water terecht kwamen. Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te verwijderen. Dezelfde vlieger heeft reeds vóór dit nachtelijk avontuur daadwerkelijk en vrijwillig aan het reddingswerk uit de lucht deelgenomen en is ook thans nog op dit gebied actief. VAN COCH-HERDENKING BAARN. 4 Febr. Ter gelegenheid van het feit, dat Vincent van Gogh hon derd jaar geleden werd geboren, zal Zaterdag 28 Februari tot en met Zondag l Maart op de Volkshogeschool Draken- burgh een weekeinde worden gewijd aan zijn leven en werk. Inleidingen zullen worden gehouden over de betekenis Van Gogh voor de moderne kunst, over verwante stromingen in de letterkunde en over de invloed van de moderne profa ne kunst op de ontwikkeling van ae he dendaagss kunst. Het programma zal wor den gecompleteerd met een herdenkings concert, Dr J. Pollmann, Bernard Ver hoeven. Gabriël Smit en Jan Beerends de inleiders. DOETINCHEM, 3 Febr. Veemarkt Aan voer 165 runderen (waaronder begrepen 45 vette runderen). 70 vette kalveren. 579 nuch tere kalveren, 26 schapen, jj lamineren. 3 gei ten, 425 biggen. 14 lopei^JjlO dragende var kens, 6 paarden. Tot'aa, aangevoerd 1306 stuks. De prijzen bedroegen: kalf- en melk koeien f 750—1025. kalfvaarzcn f 750—975, guste koeien f 525660, guste vaarzen I 550 625, pinken f 325425, graskalveren f250— 325, fokkalveren f 100—125. nuchtere kalveren f 40—52, schapen f95—120. lammeren f65— 75, geiten f2540, alles per stuk. Slachtvee: extra kw. f 2.S02.84 per kg gesl. gew eer ste ltw. f 2.652.75, tweede en derde kw. f 2.20—2.40. vette kalveren beste kw. f 2.50— 2.60 per kg lev, gew,, mindere kw. fl.80— 2 20, biggen f.32—42 per stuk. lopers f 55—65 per stuk, dragende varkens f 250300 per stuk, slachtpaarden per kg gesl. gew. f 1,60 1.75, werkpaarden f 750875 per stuk. WOERDEN. 4 Febr. Kaasmarkt Aanvoer: 17 partijen. Prijzen: le soort f 2,23—2.28. 2e soort f 2.18—2,22, extra zware kw, f2.31. Handel matig. DEN BOSCIX. 4 Febr. Veemarkt Aange voerd 2.629 stuks vee, 808 runderen. 76 io- 181 vette kalveren. 485 biggen, 868 nuch tere kalveren, 92 schapen, 169 zeugen. De prijzen waren als volgt; Melk- en lcalfkoeien van 8501225; gulste koeien van 600775; lcalfvaarzen van f 8251125; klamvaarzen van 700—800; gulste vaarzen van 515—675: pinken van f 400525; graskalveren van f 225340; fokkalveren van 85145; nuchte- slachtkalveren van 30—40; zware soor- van 52 tot 62; lopers van 65—80; biggen van 3247; drachtige zeugen van 220—270; schapen van 6070; vette scha pen 90; vette Jammeren van 70—85 alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 576 stuks. Prijzen: rxlra kwaliteiten tot 3.00. le kw. f 2,80— 2.90. 2e kw. 2,50—2,60, 3e kw. f 2.30—2.40; worstkoelen 2.05—2.20; vette stieren I 2.50 1...'.. alles per kg geslacht gewicht; vette kalveren lichte van 1.95—2,30 per kg lev gew.vette kalveren zware van 2,503,05 per kg lev. gew.; prima boven notering: nuchtere slachtkalveren van 1,051.15 per kg lev. gew.zware soorten van 1,25 1,50 per kg lev. gry.slachtzeugen van 1,50 —1,56 per kg lev. gew. PASSAGIERSSCHEPEN BOSCHFONTEIN, 4 n.m. te Port Said. COTTICA, p. 4 Azoren n. Plymouth. GROOTE BEER. 3 v. Halifax n, New York. MAASDAM, p. 2 Key West n. New York NIEUW AMSTERDAM, 3 v. Cristobal n Havana. SIBAJAK, 3 v. Papeete n. Wellington. ALCYONE, 3 v. Vlzagapatam n. Colombo. AN DIJK, 4 le R'dani, AKUNDO. p. 4 Dun- geness n. Genua. ALMDfJK, 3 te R'dani ALUDRA, 3 v. R'dani n Bremen. ADM 1 - RALENGRACIIT, 3 v. Sornaes n. A'dam AMSTELKROON. 4 le Liverpool. ALNATI 4 te Ilheos, AGAMEMNON, ;j te Port au Prince. ALHENA, 3 te Cuxhaven. ALPHARD, .1 le Antwerpen AALSDÏJK, 4 te Hamburg AMSTELVAART. 4 v. Djibouti n. Belawan. v- Baranaguu n. New York. AMPENAN, 4 Bombay n. Madras. AAG- TEDIJK, p. 4 Fonaleza n. Rio do Janeiro BALI, 3 te Port Swettenharn. BANTAM, 2 te Semarang. BR1TSUM, 4 te R'dani. BAREN DRECHT. 4 te Poeloe Sainboe BLOMMERS- DIJIC, 4 te New York. BLIJDENDIJK, 4 te AnLwerpen. CERAM, 1 te Koweit. CAL- TEX LEIDEN, 3 te R'dani. CHAMA, 4 te Curacao. CLEODORA, 4 te Singapore. CERO- NIA, 4 te Sydney. CORYDA, p. 4 Belem n. Curacao. CALTEX NEDERLAND, 4 v. Sidon n. R'dani. CELEBES. 4 v. Calicut n. Djibou ti. CONGOSTROOM. 3 V. Duala; 5 te Loagos verw. DALERDIJK, 3 v. San Francisco n Vancouver. DOURO, 4 te Genoa. DANAE, 4 te Kopenhagc-n. DUIVENDRECHT. 4 te New Fork. ESSO DEN HAAG. p. 4 Mona eil. n. R'dani. ENA, p. 4 Pcrlm n. Gibraltar. EL- MI NA. 4 te Abidjan. EDAM, 3 te New York. ENGGANO, p. 4 Makalla n. Muscat. FLEVO, 4 te Bordeaux. FRIESLAND. 4 te Belawan. GANYMEDES, 4 ic Port au Prince. GAR!, 4 te Curacao. GORDIA&. 3 v. Thessaloniki n, JstanbOUl. GAASTERLAND, 3 v. Porto Ale- gre n. A'dam HAULERWJJK, 3 v. Marseille n. Tanger. IIERMES, 4 te A'dam, HELDER p. 4 Azoren n. San Juan. HELICON, 4 t Curagao. HAARLEM, 3 v. Cristobal n. Antw JUPITER. 3 V. Palermo n. Oran. KIEL- DRECHT. p. 4 Natoena eil. n. Hongkong. KOTA INTËN. 4 te New Orleans. LEKKER- KERK, 3 v. Colombo n. Madras. LEMSTER- KERK, 4 te Genua. LOENERKERK, 3 Caljcut n, Bombay. LEUVEKERK, 4 R'clm LEERSUM, 3 te Antw. LOOIERS GRACHT, 3 v. Chorbourg n. Cardiff. LAAG- KERK, p, 4 Cape Howe n. Adelaide. LAU- RENSKERK, 4 te Genua. LUNA. p. 4 Malla n. Tel Aviv. LTSETA, 4 te Pladjoe. LIEVE VROUWEKERK, 4 te Aden. LOOSDRECHT. 5 te R'dani verw. MADOERA. p. 4 Malta n. A'dam. MANTO, 4 te Palermo. MURENA. 4 te Min. MOLENKERK, 4 v. Teneriffe 11 A'dam. MAASLAND, p. 4 Oporto n. Las Pal- mas. MA LEA, p, 3 Brunsbuttel n. R'dani, MAASKERK, 4 te Lobito. MARKEN, 3 t. Djakaria. MENTOR, 4 te Lissabon. MELIS- KERK, 4 te Aden, MAASHAVEN, 3 v. Dakar n. Freetown. MAETSUYCKER, 3 v. Fremantle n. Singapore. NIOBE, 4 te R'dani. NIGERSTROOM, p, 4 Ouessant n. Bordeaux OMALA. p 4 Kaap Kalhat n. Ras Tanura. ORANJEFONTEIN, 3 le Bremen. OOTMAR- SUM, 3 v. La Palliee n. Houston. ORESTES, 3 te New York OVERIJSEL, p. 3 Ouessant Curacao. OVULA, .3 v. Stanlow n. Ardres- i. CORYDA, p. 4 Boiem n, Curagao. POSEIDON, 4 te Jacmel, PRINS WIL LEM II, 3 Febr. 500 mill Z, Kaap Race n. Nederl. PRINS ALEXANDER, 3 v. Ham burg n. St John. PLATO, 4 te A'dam, RITA, 4 te. Bangkok. RONDO, 4 te Dar es Salaam. ROTULA, p. 4 Dover n. R'dani. STRAAT BANKA, 4 te Adelaide. SINGKEP, 4 v. Port Said n. A'dam. SAROENA, p. 4 Luzon n. Shimonoselci. SUNETTA. p. 4 Ouessant n. Berre. STAD DORDRECHT, 4 te Vlaardin- STAD MAASSLUIS. 4 v. Narvik n. ingliam. STENTOR, 4 te Antwerpen. STAD ARNHEM, p. 4 Kaap de Gata n. Savona. STAD ALKMAAR, p 4 Wight n. St. John (NB). STRAAT MAKASSAR, 4 te Hongkong. SLAMAT, 3 ter rede van Zee- brugge. TELAMON. 4 te Curacuo, TARA- KAN, 4 le Genua. TAMO. p. 4 Ouessant n. Hamburg. TROMPENBERG, p. 4 Azoren n. Le Havre. TEUCER. 4 te Sandakan. TA WA LT, 3 te Semarang TIBERIUS, 3 te Esse- quibo. TJIKAMPEIC, 4 te Hongkong. TER- NATE, .3 v. Zeebrugge n. Bona. TIBIA. 3 t.e Singapore. TJITJALENGKA, 3 v. Djakarta n. Mauritius. TIBA, 3 te R'dam. TJIBADAK. 4 l.e Cebti. TJIPANAS, 2 te Kobe, TJ3PON- DOK, 1 te Semarang. T.TTWANGI, 2 v. Hong kong n. Singapore. UTRECHT. 4 v. Manilla Bombay. WINTERSWIJK, 3 dwars v. inisterre n. Havanna. WAAL, 3 v. Bona n, Algiers WIELD RECHT, p. 3 Pel'im n. Ma dras. WOENSDRECHT. 4 te Las Palrnas. WELTEVREDEN. 3 te Semarang. ZIJPEN BERG, 3 v. Bona n A'dam. DUIVEN DRECHT, 4 te New York. NAGEKOMEN BAARN. 4 Le Antw, CALLISTO, p. 4 Kaap „eeuwin n. Engeland COOLHAVEN, 4 te Duinkerken. ESSO AMSTERDAM. 8 te Pernis •w. LUTTERKERK, 'I te Damman. METU- p 4 Flores n. Sydney. MOD.TOKERTO. 4 Malta n. R'dani. NIEUW HOLLAND. 4 Timor n. Sydney. OVULA. 4 te Ardros- 1. STAD BREDAj 4 dwars Bermuda n. Nederland. TJIKAMPEK, 4 le Hongkong. TELAMON, 4 te Marucatbo. HERSILÏA, 4 ■an AmsL. naar Antw. (Advertentie) Met VELPON zie je er geen barst van! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT 12 No. 11 op 4 Febr* WATERSTANDEN Opgenomen Woensdagochtend 4 Febr.: Mannheim 2 55 (—0 02), Trier 2.40 (—0.18), •Inblonz 2.78 (—004), Keulen 2.84 (onveran- lerd). Ruhrort 5.26 (+0.06). Lobith 11.52 4 0 14). Nijmegen 9.24 (+0.JG), Arnhem 9.15 -f0.16). Eefde 4.95 (—0.07). Deventer 3.84 (—0.07. Namen La Plante 1.82 (—0.28), Boig- n 41.59 (—0.91), Belfeld 13.20 (—0.20), e 6 13 (+0.23). Vreeswijk 1.00 (—0.08). Lith 2.53 (+0.09). (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 Febr. l)c Amsterdamse raad heeft vanavond zonder hoofde lijke. stemming de vijf wederopbouw- en saneringsplannen voor dc oude binnen stad, zoals die door de dienst van Publieke Werken zijn ontworpen, aanvaard. Met de uitvoering van deze plannen zullen uiteraard vele jaren gemoeid zijn. Geleide- lijk-aan zullen de verschillende objecten ter hand worden genomen en daarbij zal het mogelijk en zelfs waarschijnlijk zijn, dat, op onderdelen zal worden afgeweken van de oorspronkelijke opzet. Alle raden waren het. er over eens, dat, wanneer het particulier Initiatief binnen de tijd van de uitvoering in de betrokken wijketn wil gaan bouwen, met de nodige soepelheid geval voor geval zal dienen le worden bekeken. Op voorstel van mr IClsenbiirg (K.V.P.) zegde de wethouder, mr Van der Velde (P.v.d.A.) toe. dat er een commissie van advies zal komen, die bur- gcnieester en wethouders bij voorkomende gelegenheden zal voorlichten. DERDE PONTVERBINDING IN 1:956 GEREED Overigens zullen de plannen Rickersdiland, Nieuwmarkt en omgeving, loilenbreestraat, Weesperstraat en Ooste lijke Eilanden zeker geen papieren archiefstukken blijven. Met zo groot, ma- ■lelijke voortvarendheid zot aan dc rea- 'isatie er van worden gewerkt.. Hoezeer het. daarmee het stadsbestuur ernst is. 'drek toet uit de mededeling van de wet houder, dat, binnen enkele dagen een voordracht tegemoet kan worden gezien tot uitvoering van een reeds eerder aan vaard wcderopbouwplan, namelijk dat voor Zeeburg. Het was mr Elsenburg, die zich tot tolk van de gehele raad maakte, toen hij lof bracht aan de ontwerpers van deze plan nen, die met grote deskundigheid en ijver een best stuk werk hebben verricht. Mei ote piëteit hebben zij er naar gestreefd liet karakter van de' oude binnenstad zoveel als het kon te behouden. Mr Elsen burg drong erop aan, dat de zogenaamde „binnenring", gevormd door Damrak, Rokin, Rlhnen-Amste], "Waterlooplein, Vaikenburgerstraat en verbrede Prins Hendrikkade bovenaan op een urgentie schema zou worden geplaatst. Zij zal im mers dienen als uitmonding voor de iti en uitvalswegen naar en uit de stad, om het verkeer rond het hart van de stad te spreiden. Als over negen of tien jaar cle tunnel gereed zou zijn, moet die binnen ring haai- functie aanstonds innemen. De kwestie van de nóg meer boboud van bet oude. nam. zoals verwacht mocht worden, een belangrijke plaats .in tijdens de debatten. Mr Elsenburg vond er van, dat. ofschoon bij grolo waardering had voor wat dc architecten op dit stuk hebben gepresteerd dc verbre ding van de Wee&perslraat. bfjvoorbeeld is zo knap gedacht, dat de straat.straks ruimtelijk smaller zal lijken dan ze In werkelijkheid is. heigeen het typisch stadsbeeld daar ten goede komt burgemeester en wethouders toch nog eens met de oudheidkundigen van Heem schut. Amst.clodamum, Hendrlck de Keyser en het Oudheidkundig Genootschap rond de tafel moeten gaan zitten. Hetgeen de wethou der geredelijk beloofde. Mr Van der Velde wees er niettemin terecht op. dat de sfeer van de binnenstad niet alleen bepaald wordt door de bebouwing, maar dat het menselijk element daarin een belangrijk aandeel neemt. En die sfeer zul voor een groot deel niet kunnen terugkeren, omdat dc. bewoners van weieer er helaas niet terug kunnen keren. Tegen de bezwaren van <ie katholieke woordvoerder, die zich afvroeg of het accent in enkele delen van de blnncnstnd niet al te zeer verlegd zou worden door de vestiging van kleine industrieën en ambach telijke bedrijfjes, bracht, de wethouder in, dal deze bedrijfjes grole behoefte hebben aan ruimte juist in de binnenstad. Om nu stads delen Van een meer monumentaal karakter bij voorbeeld de grachtengordels voor het; gesloten te kunnen houden, moet de prijs be taald worden ze elders in de binnenstad waar hotboter kan, wèl ruimte te geven, Op den duur zal deze tactiek zijns, inziens blijken de redding van oud-Amsterdam te zijn. Pontverbindinjr Do derde pontverbincling tussen de Distel weg aan de Overkant en de Tas- mans! raat aan deze zijde zal er eer lang komen. Geschat word! in 1956. Na een uitvoerig debat gaf de raad zijn "oedkeuring aan de voordracht, die een financiële consequentie van 13 mïUioen, 979 duizend. 200 gulden met zich brengt. Dat het. Rijk moreel verplicht, is in dc kosten hij te dragen vond elkeen voor het eigen verkeer zou de tegenwoordige voorziening, zoals de heer Burger (K.V.P.) ter snede opmerkte, voldoende zijn met het interlocaal en t. ran si t-v er- keer erbij, is de toes'and volkomen on houdbaar geworden. Met de derde ver binding en tevens een oi:> te voeren' fre quentie van het: bestaande Valkenweg- veer, zal de vervoerscapaciteit 60 per cent groter worden en bovendien zal de binnenstad voor wal betreft het grote ■■erkeer aanzienlijk worden ontlast. om- Jet een zeer belangrijk deel ervan op West is gericht, en buiten 't centrum om "'Tin weg "d -'oeken vin de nieuwe ver- hindhKT. Mr Van Wijek. de wethouder (K.V.P.) wees er nov eens on. dat. cle op vattin". dat deze vrotc uitgaaf voor maar "°n paar jaar gedaan' zou worden, er fa- likant naast is. Ook wanneer de autoiun- nel er is, zal de derde pontverbindw nodig blijven, al zal de frequentie dan wellicht, evenals bij de andere veren, kunnen worden verminderd. De raden mogen dan geen van allen blaken van enthousiasme voor deze kost bare verbetering der TJoever-verbinding zii bezaten voldoende nuchterheid var inzicht om |o begrijpen, dat ze nu een maal nodig is en kwamen daarom me' eer-n ernstigè bezwaren. De wethouder had het niet moeilijk en de voordracht "ing er evenals de eert'", zonde'1 hoofde 'iik'p stemming door. Morgen komt dc ""t'hoelnir Per veergelden aan de orde Vermoedelijk zal het er daarbij" warmer toegaan. DAILY SKETCH, Londen ('i Febr.), Had de BBC kunnen helpen met hot red den van mensenlevens in de grote overstro mingsramp in Engeland ls alles gedaan wat gedaan kon worden? Om het antwoord op die vraag te weten te komen verzoek ik u datgene wal in Engeland gebeurde te ver gelijken met lietgeeir in Nederland gebeur de. Zondagmorgen vroeg werd over efe twee Nederlandse zenders een speciale boodschap omgeroepen: „In verband met de nationale lamp geven wij nu de radio over aan cle regering. Alle normale programma's worden opgeschort. Nadere berichten volgen," Van dat ogenblik af werd de Nederlandse radio dag cn nacht hot brandpunt voor instructies aan een angstige natie. Tussen de aankon digingen dooi- werd ernstige muziek ten gehore gebracht en niemand kon er over in twijfel verkeren, dat tragiek en dood door liet land waarden. Vergelijk nu hiermee, de betreurenswaardige non-interventic-polHiek van de BBC. Vóór negen uur was het nieuws in Londen, maar behalve dat formele hoog water-waarschuwingen werden omgeroepen deed de BBC niets tot een uur, toen liet nieuwsbulletin niet begon met bet nieuws van cle overstromingen, maar met de bood schap van di' koningin aan de nabestaanden van de slachtoffers van de Princess Victoria. Pas om zps uur gaf de BBC de luisteraars enig beeld van de omvang van de ramp en ook dit beeld was nog niet erg vol ledig. Maar nog voel erger dan dit wa3 het feit. dat het bij niemand schijnt te zijn op gekomen. dat de BBC zou hebben kunnen dienen als een Instrument voor liet verlich ten van de rampspoed en het redden van DAILY HERALD, Londen (4 Febr.) De (Engelse) regering moet haar circu laire intrekken, waarin plaatselijke autori teiten de aansporing krijgen zuinigheid te betrachten bij de kuslbescherniingswerk- za.imheden. Wij zijn het eens met de voor zitter van liet Lngorhuis, dat niemand van de overstromingstragedie een partij-kwestie mag maken, Het verzoek van Herbert Mor rison om intrekking van de circulaire werd echter niet ingegeven door partij-geest. Maar heel Engeland moet liet ermee eens zijn. dat Wij niet kunnen beknibbelen op de kustbeschermlng. En als een bewijs van de vaste wil van de regering, dat dit werk wordt uitgevoerd, moet zij dc plaatselijke autoriteiten meedelen, dat haar circulaire van Juni wordt ingetrokken. GAZET VAN ANTWERPEN (4 Febr.) Wat zal er terecht komen van het jaar lijks ganzenrijden in do polders ten Noorden van Antwerpen, die op dit ogenblik nog grotendeels blank slaan? Wij weten liet niet, en daarom laten wij in elk geval deze kalender toch maar verschijnen. Want al zal er dit. jaar voor velen geen denken zijn aan vastenavondvreugde, al zal er voor veel anderen moed nodig zijn om nog feest te vieren, het leven kan niet stil gelegd worden en stelt zün eigen onverbid delijke eisen. Carnaval is immers een stuk levende fol klore geworden, die als trekpleister voor ons toerisme een belangrijke economische waarde heeft, en elk jaar aanzienlijke win sten oplevert aan ons transport- en liotel- bedrljf- Het is niet de tu'd. deze. winsten te verwaarlozen, wanneer tengevolge van een grote ramp elders zo veel schade geleden wordt. Want zodoende zou men die schade nog maar kunnen vergroten. Het leven gaat voort, met al zijn rouw en zijn vreugde, en met zijn vaak zo bittere contrasten MAASBODE (2 Febr.) Als een weerzinwekkend monster sloop over West-Brabant de nieuwe nacht. Het sinistere, ondoordringbare donker mengde zich sissend haast, cn verraderlijk met de driltig-kokende bandjirs van het vuil-bruine water, dat op deze rampzalige dag reeds een afgrijselijke sfeer van mateloos leed en onbeschrijfelijke ellende achterliet en die nu, wreed en gulzig en zonder mededogen, kolkend en schuimend en met tomeloos ge weld aan de nog bestaande dijken vrat. Men stond daar, vanavond laat, nog eenmaal op deze smalle, vrijwel zeker ten ondergang gedoemde dijkweg Noordwest van Oude Molen. Men stond daar, zich machteloos schrapzettcnd tegen de, nog altijd met volle kracht woedende Noordwester, op dc plek waar het vette, moordende water met tedere rukwind en elke golfslag steeds meer ver dronk van wat er van de weg nog restte. Daar liet. men, héél even. deze nieuwe nacht met al zijn. naar dc keel grijpende drama's op zich aan stormen: de stormwind, die gierend, bijtend en verblindend nog altijd de slagregen joeg over liet verdronken land eil de vluchtende mensen De verstarde, nu ook het laatste restje leven verstikkende donkerte, voor zich uit, waarachter men. verder nog naar het Noorden, meer dan twee duizend mensen geïsoleerd en bedreigd, in het. door liet water volkomen ingesloten Willemstad wist ..FORMOSA" NEW YORK HERALD TRIBUNE (4 Feb.) De agressie en de onverzoenbare, vijand- scnap van de Chinezen, vermeerderd met de arrogante verwerping van het wapen- stilstandsvoorstcl van India, hebben een einde gemaakt aan liet eigenbelang, dat wij er vroeger bij hadden om dit gebied le neutraliseren. De vraag van Eden welke op het besluit v~" zal wordt i rzelter' beantwoord door de van Elsenhower, dat de Verenigde Staten geen agressieve handeling overwegen, Wat de hulp aan Tsjang kai sjek betreft, deze wordt reeds in aanzienlijke mate gegeven, inaar er is geen reden om daaruit de con clusie te trekken, dat daadwerkelijke Ame rikaanse deelneming aan enige aanval zat worden overwogen. Het zou ongelukkig ziin Indien een nieuwe kloof zou ontstaan zoals die welke het gevolg was van het boBluit van Groot-Brittannic om op eigen houtje het regiem van Peking te erkennen. DAILY NEWS (4 Fob.) Als de Britten en Fransen hun vertegen woordigers onder de strijdkrachten in Korea aanzienlijk zouden vermeerderen, zouden hun betogen bij Ike ook meer gewicht in de schaal kunnen leggen. Op het ogenblik vechten we. en dat doen we al lang, voor 95 percent de Koreaanse, oorlog van de Ver enigde Naties uit. Daarom hebben we liet recht om minstens voor 95 percent uit. t.o maken, hoe deze oorlog' moet worden ge voerd. DATLY TELEGRAPH, Londen (4 Feb.) Er bestaat een verschil van inenlng tussen de Britse en Amerikaanse regeringen over de wenselijkheid van het „deneutralïsorcn" van Formosa. Dit is tot nu toe het enige ongelukkige gevolg van het besluit van Elsenhówer. Voordat de. mogelijke conse quenties van de Amerikaanse politiek opge helderd zijn kan echter niets schadelijker zijn dan te verklaren zoals Bevan deed. dat „een zeer ernstige toestand" zal ontstaan. En als bet onderwerp wordt besproken laat demand- de gev- elen; de 'i'ikanen. Kwestie-IIarjono DE YRT.IE PERS (Indonesië): „Het spreekt nogal vanzelf, dat men zich over liet. vonnis In de. zaak Pot-Colson in Indonesische kring tele.urgestold voelt, een teleurstelling, die overigens in brede Neder landse. kring wordt gedeeld. De Nederlandse rechter is niet afzetbaar en alleen zijn leeftijd noopt hem er toe. op oen gegeven moment met pensioen ie gaan. De rechter is geen instrument van de politiek. Hij past alleen de wet toe. Men heeft lil Nederland een corps van rechters, dat. onafhankelijk is van welke officiële be ïnvloeding ook. Muur dat betekent met. dat deze rechters er geen eigen politieke over tuiging op na zouden houden. Nu ziet men, dal velen van hen aan een politieke ver starring leiden. De woegcre „rijkseenhelds- gedachte" had onder hen een grote invloed. In liet algemeen kan men zeggen, dat de Nederland-Je rechters nogal steil in de leer zün en dit komt telkens weer lot uiting, wanneer op de een of andere manier In donesië in een geding ter sprake komt. De Huagse rechtbank wenste kennelijk overste Harjono niet als een „volslagen" buiten lands diplomaat te beschouwen. De misver standen, die destijds rezen bij zijn oproe ping om te getuigen ongebruikelijk voor een buitenlands diplomaat wezen daar reeds op". Wanneer men in Indonesië commentaar gaat leveren op deze uitspraak, dan is liet onjuist, wanneer men liler in deze uitspraak een kwade oedocling zou willen zien van de Nederlandse regering of van „Neder land Die kan men er waarlijk niet aan sprakelijk voor stellen. Integendeel, de Ne derlandse vervolgingsambtenaar, die op treedt namens do Nederlandse regering, heeft met zijn eis van negen jaar duidelijk te kennen gegeven lioe aan die zijde over de aanslag wordt gedacht. Men zou zich in Indonesië daarop moeten baseren en men zou daarbij rekening kunnen houden inet liet. feit. dat Nederland wel eens bevreemd Iciikt naar de fails cl ge?te? van het Indo nesische vervolgingsapparaat, dat nu weer een aantal buitenlandse handelsmensen aan houdt voor overtredingen, waarop gewoon lijk geen onmiddellijke aanhouding volgt en dat. andere Nederlanders jaren en jaren in de gevangenis laat zitten zonder hun zaak voor de rechter te brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3