20.000 Ontheemde Zeeuwen naar provincie Utrecht Vliegveld Valkenburg: centrale der transportvluchten Gedecimeerd OUDE TONGE bevrijd door Belgische en Nederlandse Marine LL Amerikaanse Packets REDDENDE VLOOT WACHT OP STROOM Vliegers versterken dijk Schouwenaren in Goes begraven orte cjo If 40.000 Helpers bij arbeidsbureaux Vliegende Amerikaanse verhuiswagen Vermiste Amerikaan redde (in donker) oude vrouw Noodgebied-jassen gestolen: 6 en 3 maanden voor dieven Water voor het rampgebied leveren precisie-werk OP GEMEENTESECRETARIE 362 DODEN GENOTEERD Nieuwe Tonge is ontruimd de \oSLsliranl van Donderdag 5 Februari 1953 3 Van onze speciale verslaggever) MIDDELBURG, 4 Febr. De bewoners van de noodgebieden in Zeeland worden overgebracht naar de provincie Utrecht,. Naar schatting zullen 20.000 Zeeuwen de komende dagen de tocht naar het hart van het land maken. Een vloot van vissers- en binnenvaart schepen wacht op stroom Voor de haven van Zierikzee, omdat de haventoegang door uit de polders geslagen grond is verzand. Een tiental loodsen, inderhaast van VliSSingen naar Zierikzee overge bracht, leidt de reddingsschepen een voor een binnen. Niet minder dan 15.000 mensen wachten in het zwaar getroffen stadje op het vervoer. Zij kunnen slechts in een betrekkelijk traag tempo worden afgevoerd. Overal werden ook nog vandaag geheel uitgeputte mensen uit het overstroomde polderland van Schouwen-Dniveland gehaald. Zij hebben kans gezien zich meer dan 72 uur achtereen staande te houden op daken en in bomen. Itu Schouwenaren vertoeven nog op de duinreep van Haamstede; eveneens er 3000 in Bruinisse op vervoer. Honderden bewoners van het eilanc worden eveneens naar de provincie Utrecht overgebracht. 3000 lachten Tholen De grootste stroom vluchtelingen volgt de weg per schip over het Hollands Diep. Honderden komen ook naar Zuid-Beve land, vanwaar zij worden doorgezonden naar het. evacuatiecentrum in Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen. Enkele tientallen ducks zijn thans van uit Oostende (Bel gië) op weg naar Zierikzee om het red dingswerk te helpen versnellen. De Bel gische minister van binnenlandse zaken heeft intussen alle burgemeesters in het Belgische grensgebied opdracht gegeven alle medewerking te verlenen bij het op nemen van vluchtelingen. Langs de wegen in het drooggebleven Zeeland trekt thans een lange droeve stoet. Verkleumde mensen worden in particuliere auto's snel naar de ont vangstcentra vervoerd. Op boerenwagens, door tractoren getrokken, volgt het huis raad. dat op de kusten van Zuid-Beveland is aangespoeld. Angstvallig houden vele gedupeerden een klein tasje of koffertje in de hand geklemd. liet zijn de laatste bezittingen die zij wisten te redden. Vele anderen hebben 'niets. Met de angst nog in de ogen drinken zij gulzig de dam pende koffie in een schoolgebouw Ir Goes. En als de warmte van de kachel hun verstijfde ledematen op temperatuur brengt, kómen bij vele vrouwen de tra- nen. Rode-Kruisverpleegsters lopen af en aan. Zij durven niets vragen maar soms trekt een vrouwtje zo'n jong ding van amper 20 jaar opzij. En dan moet zij luisteren naar het wrede verhaal, dat de zee in deze dagen heeft geschreven. Weer verder Iemand roept dat de hussen voor Zeeuws Vlaanderen klaar staan. Verder worden de getroffenen gejaagd. We weet waarheen? Tijd voor "een paar uur rust is er nauwelijks. Niet minder dan 300 vluchtelingen zijn aangekondied uit Oudelande, ten zuiden van Goes. Andere (Advertentie) op We durven het nauwelijks fluisteren; maar in Ter Aar streek de Lente over de aarde. Een schaap van de landbouwer Vis bracht er twee lammeren ter wereld Ook in Den Haag zagen we een teken van jong leven. Een jongen met een tas over'z'n schouder haalde een meisje van de trein met een 'tas in haar ha,n'd. Hij nam hóór tas over en zij de zijne. Toen wandelden ze samen naar school In Benthuizen woont, de smid en rijwielrepa rateur Jaap Vis. Hij mocht 'ns rondkijken op de zolder van boer Dogterom in Zoe- terwoude en vond daar een houten velocipede uit het jaar 1869. Daarop maakt Jaap nu af en toe voorzichtig een ritje De familie Delmonte in Brussel heeft het. gemeentemuseum in Gouda 45 schilderijen in bruikleen toegezegd. Daaronder zijn vier Rembrandts, 1 Rubens en 1 Jan Steen Ook in Bloe- mendaal is weer een eerste paal geslagen voor de bouw van een nieuwe parochie kerk. Voorjaar '54 hopen we er een keertje Mis te horen Aan de Nootweg in Loosdrecht wordt een kapel ingericht. Het bestuur van de Clemensparochie in Hilversum heeft hiertoe een grote hoeve de Acerhoeve aangekocht, met de omliggende gronden, 9000 vierkante meters groot. Iemand zei ons, dat op de eerste Zondag van Juni, voor hot eerst sinds de reformatie, weer een Mis in Loosdrecht zal worden opgedragen In Leidschendam is er herrie over het vuil dat er opgehaald moet worden, Een spik splinternieuwe vuilniswagen rijdt er langs mooie uniforme emmers, waarvoor vijf gulden per jaar moet worden betaald Sommige lieden hebben zo'n emmer niet genomen, deponeren bovendien nijdig hun vuil zomaar voor een andermans deur. Want alleen de uniforme emmers worden nog maar geleegd. Zo'n echt vuil opstootje van mensen, die het nooit leren Voor de 23ste maal zal op 15, 11/ en 17 Februari in Helden-Panningen de Limburgse industrie- en hand el sten toon stelling (LIMATE), voorheen de Lim burgse beurs, worden gehouden In liet algemeen uitbreidingsplan van Amstei dam wordt te kennen gegeven, dat de Sloterdijkmeer geen waterschap meer is. Die heeft thans een betere bestemming als recreatieoord, zeggen ze. Deze plas is in waterstaatkundige zin zonder enige betekenis geworden. De gemeente Am sterdam neemt graag alle rechten en plichten van het waterschap over, zodal er toch iemand over de Sioterdijkmeei zal moederen, al is het louter maar re creatief Buitenlandse toeristen, die via Limburg het land binnenkomen, zullei voortaan bij de VVV in Roermond alk informaties'kunnen krijgen omtrent dc logeermogelijkheden in heel Nederland Dat is zo gek nog niet, want de ervaring heeft geleerd dat inderdaad het verkeei dat Nederland in- of uitgaat, meestal Roermond passeert Een gierkclder bij een boerderij is géén typisch landbouw belang. Daarom is een boei', die stenen voor zo'n kelder vervoert op een land bouwtractor strafbaar, zei de politierech ter in Zutfen en hij eiste tien gulden van landbouwer. B. uit Vorden. De advocaat van de boer vond het zout op dit slakji al te gortig, maar de magistraat oordeel de de boer strafbaar en zijn zoon, die dc tractor gereden had, bovendien Laten we echter ophouden met deze praat. La ten we iets dóen. Storten op giro 9575 Nationaal Rampenfonds. Dat zet méëi zoden aan de dijk. gezichten, maar allen met dezelfde trek van bitterheid. En over Goes luidt de doodsklok. De resten van dertig Schouwenaren werden zonder enige plechtigheid ter aarde be steld. Gisteren zijn zij op de kusten van Zuid-Beveland aangespoeld; op dezelfde kusten waar strandjutters nu rondga; feu zich het. hout van een tafel of stoel toeëigenen. Jonge soldaten staan jju op de dijken naast oude schippers; samen turen zij naar de wilde stromen op de Zeeuwse wateren. Een snijdende wincl doet de ledematen verstrammen. Maar de men sen waken daar nu dag en nacht omdat één enkele stormvloed de op vele plaat sen ondermijnde dijken gemakkelijk kan breken. In de richting Mjddelburg en van Middelburg naar Vlissingen rijden de autobussen met vluchtelingen. Zij gaan in tegen de stroom van vrachtwa gens welke kostbare materialen mee voert: levensmiddelen, kleding en dek king. In de ijle lucht achtervolgen enkele vliegtuigen elkaar in een gesloten ring rond het ranke torentje van Ycere. Niet deze toren maar een vuilgrijze vlag is hun baken. De vliegtuigen scheren er •heen. Elke cuwc lading nigen in de om be duikvlucht betekent een zandzakken. Want wat v rest van Nederland zich hier een klemmende zaak: de toestand van de dijken is op vele plaatsen kritiek. Het raakt de vluchtelingen niet meer. Zij "aan voort over de wegen. In de snel heid van één oogopslag ligt alle ver driet over verloren familieleden. Hoe lang zullen de ontheemden van hun haardsteden verdreven zijn? DEN' HAAG, 4 Febr. Bij de zeven tien daartoe, aangewezen arbeidsbureau's hebben zich tot dusver naar schatting 40.000 mensen opgegeven, die in het noodgebied willen gaan werken, als men hen daar nodig heeft. Het Rijksarbeidsbureau heeft reeds de beschikking over ongeveer 60.000 bruik bare krachten. Dat zijn degenen die als werkloos staan geregistreerd. 30.000 Van hen zijn D.U.W.-arbeiders. Nacht op natte canapé (Van onze speciale verslaggever) W01SNSDRECHT, 4 Febr. Met een uitbundig hoeraatje is eerste luitenant. Kenneth Coble vandaag op de vliegbasis Woensdrccht door de staf begroet. Deze i0'jarige Amerikaanse helicopter-pllool tras gisteravond niet op (le vliegbasis teruggekeerd en als vermist opgegeven. Dooi- 'benzinegebrek en een, sneeuwstorm gedwongen moest KennethCoble in hei- donker 'op Zijpe een noodlanding maken. Het verhaal dat Kenneth Coble van morgen over zijn vermissing vertelde, is een van die vele treffende- staaltjes die de keiharde Amerikanen de laatste drie dagen voor hun rekening namen. Om 6 uur 20 gisteravond maakte Coble zijn laatste vlucht uit Oosterland op Duiveland. Toen de piloot op een afge legen boerderijtje tegen donker nog een oude vrouw mét een gekneusde rug vond, viel zijn plan naar Woensdrecht terug te keren in duigen. De tengere jongen laadde de zware boerenvrouw op zijn schouders en waad de door een ureter diep water naar zijn toestel. Boven Zijpe werd hij door een sneeuwstorm verblind.. Bovendien stond zijn benzinemeter bijna op nul. Ka de Politierechters stellen voorbeelden VIJF PLUNDERAARS GEARRESTEERD (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 4 Febr. In Rotterdam en Roermond zijn twee dieven, die jas sen, bestemd voor de noodgebieden gesto len hadden, tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De politierechter in Rotter- lanx veroordeelde een 26-.jarigc timmer man tot ze» maanden. De politierechter in Roermond verwees een 18-jarige mijn werker voor drie maanden naar dc cel. De Rotterdamse timmerman had enke le dagen geleden drie jassen gestolen in de Ahoy-nal. De officier van Justitie merkte op, dat het hem speet niet meer dan zes maanden te kunnen eisen tegen en man, voor wie iedere kwalificatie te ,/ering is. Er werd een wetsartikel toege past, dat normaal met veel onder de aan dacht komt, namelijk een artikel betref fende diefstal bij 'watersnood. De 18-jarige mijnwerker uit Roermond had een das en een shawl gestolen. In deze zaak zei de officier van Justitie, dat hij een gevangenisstraf van drie maan den vroeg omdat de verdachte pas 18 jaar was. Vijf onverlaten hebben zich in het zwaar getroffen 's Gravendeel schuldig gemaakt aan plundering. Zij zijn gear resteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring in Dordrecht, In 's-Gravendeel heeft men zich ge noodzaakt gezien een avondklok in te stellen. Het is verboden om tussen half zeven 's avonds en zeven uur 's morgens op straat te zijn als men geen toestem ming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen na eerste sommatie te schieten. Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroeps-sergean ten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpver leningswerkzaamheden. waarvoor zij wa ren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gede gradeerd. Een winkelier uit Oosterland, die naai de zolder was gevlucht, hoorde heneden gestommel. Redding, dacht hij. Toen hij öet hoofd door het zoldergat stak, zag lij enkele onbekenden, die flessen wijn in' hun bootje hadden. De mannen namen de vlucht;. In West-Brabant gaan geruchten over plunderingen. In Fijnaart zou een man, die zich aan goederen in verlaten hui zen vergreep, zijn doodgeschoten. Minister Mansholt maakt tocht door noodgebied (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 4 Febr. De minister van Landbouw, Visserij en Vee teelt, de heer Mansholt, Is vanmiddag uit Bergen op Zoom met enkele deskun digen vertrokken voor een inspectietocht langs de geteisterde eilanden. In de och tenduren had hij een bespreking in Ber gen op Zoom met een tiental deskun digen, onder wie de plaatsvervangend directeur-generaal van de Landbouw, de heer Van der Plassche, de directeur van de Cultuur-technische Dienst, ir F, P. Mesu, de inspecteurs van het ministerie voor landbouw, de ingenieurs Herweijer en Maandag en enkele landbouwambte- naren uit de overstroomde gebieden. Mor genmiddag is de minister in Bergen op Zoom terug. (Advertentie) p, a ffaf* of bij de ÖFA, Lcidsc- CjÜ plein 29 - Anviccrd?m, SS telefoon 64848 (3 lijnen). BBri vrouw in veiligheid te hebben gebracht kroop de Amerikaan voor een nacht in een tochtig huisje. Hij sliep op een door weekte canapé. Toen de helicoptervloot van Woens drecht de volgende morgen zonder Ken neth weer op zoek ging, stond Kenneth Coble in Zijpe te wachten. Toen zijn col lega's overvlogen, schoot Coble een licht- kogel af. Wie beschrijft de vreugde van de Amerikaanse heli'coptervliegers toen zij op de grond bij Zijpe een springleven de Coble ontdekten. Op zes speurtochten door het geteisterde gebied neeft Coble al zeventien mensen.gered. „Paictcelt.cnwater worden m een hangar van het vliegveld Valkenburg voor verzending gereed gemaakt. Twee gevulde jerrycans, met twee binnenbanden onder en bóven als stootkussen, stevig aaneengesnoerd vormen de bundel, die straks door piloten uit vele landen omlaag zal worden gegooid voor dorstige slachtoffers van het. water. Op de blikken staat WATER, teneinde misverstand over de bestemming te voorkomen, (Van onze speciale verslaggever) VLIEGVELD VALKENBURG, 3 Febr. Om half vijf vanavond verhief de Packet 148 zijn en'orme romp, zwaar geladen met pakken stro, zakken en medicamenten, penicilline vooral. Het vreemde sil houet van deze vrachtvaarder der Amerikaanse luchtmacht ver dween weldra in regen en mist. Lt ter zee vlieger le klasse Den Hol lander, commandant van de vliegbasis Valkenburg, die de leiding heeft van deze gecombineerde internationale operaties, had gezag voerder Howard een extra good luck toegewenst. Want deze tocht, de laatste van de dag, was een noodvlucht om een nabij Bruinisse ge- isoleerde groep de hand te reiken vóór het invallen van de nacht, De krachtige Westenwind maakte het niet langer verantwoord de vluchten, waarbij van zeer geringe hoogte levensmiddelen, drink water en materiaal worden afgeworpen, voort te zetten. Nederlanders leren snel droppen Voordat de Packet 148 met zijn toe passelijke spreuk: in omnia paratus" vertrok, waren in de loop van de dag meer dan honderd vliegtuigen van de basis Valkenburg opgestegen. Ze vorm den de meest zonderlinge luchtvloot, die ooit op een vliegveld bij elkaar ge bracht was. Daar stonden en vlogen even later bijna naast elkaar de 6 Fy- reflies. 7 Harpoons. 2 Oxfords en 4 Mitchells van de Marine Luchtvaart dienst, de vier Beechcrafts en de vier Dakota's van de LSK, vier Beechcrafts van de RLS, de vier Dakota's van de KLM onder de gezagvoerders Flemer, Bik, Mans en Rov, allemaal toestellen die niet gebouwd zijn voor het vreemde bedrijf van „afwerpen" dat zij nu reeds drie 'dagen uitoefenen. Dan waren er nog de drie helgele Zee-otters van de 'MLD, a mphibie vliegtuigen, de grote mensenredders bij deze watersnood. Maar de trots en de vreugde van Val kenburg zijn in deze dagen de giganti sche Packets, zes in getal, die gezamen lijk op één vlucht 24.000 kilo levensmid delen en materialen afwerpen. Veteranen, bestuurd door veteranen, die met open laadbak of deuren naar het verdronken land vliegen en die reeds vermaardheid hebben verworven door de onfeilbare hand, waarmee zij hun inhoud tot op meters nauwkeurig weten te droppen. „Dit is een vak", zeggen de Nederlan ders, „dat wij moeten leren en dat wij in deze dagen snel leren ook. maar deze Amerikanen zijn meesters. Hun piloten brengen de iogge, bijna onhandelbare vliegtuigen tot op een tiental meters boven het doel. Deze zes, in formatie achter elkaar vliegend, hebben het klaargespeeld een lading met zand ge vulde zakken naar een bedreigde dijk te brengen. Maar dat niet alleen, zij wier pen hun lading zó secuur tegen de dijk af. dat de boeren de zakken zand alleen wat hoefden te schikken". De Amerikanen, met hun materiaal, hun ervaring en hun onverstoorbaar goed humeur, zijn de eregasten van V ei kenburg. Zij zetten zoden aan de Zeeuw se dijken. Maar een voorbeeldige offer vaardigheid beheerst allen, Nederlan ders en Amerikanen, Noren eji Denen die met zwaar beladen Dakota's de eer ste giften der Scandinavische landen ge bracht hebben. Duizenden keren per dag klinkt op dit vliegveld de bezorgde vraag tot de piloten, of' de toestand ginds ai dragelijker wordt en of zij „nog men sen op daken gezien hebben.'Valkenburg is in deze dagen één groot, internatio naal centrum, beheerst door één wil: helpen. In de grote kaartenkamer wordt voor elke vertrekkende piloot de koers uit gezet. Een Amerikaans officier in strueert Nederlanders en zo dadelijk zal een Nederlander Amerikanen hun route opgeven. ,,U vliegt naar Brouwershaven, koers zo en zo. Vlak bij de windmolen bevin den zich mensen die gebrek aan drink water hebben. U moet vier maal aanvlie gen en telkens een deel van uw lading afwerpen." Het moeilijkste van deze vluchten is het afwerpen op de juiste plaats. Van daar dat de terugkeer naar de vlieghaven in de regel een half uur in beslag neemt, maar de heenreis, met de droppings, twee uur of meer. In hangar I van dit vliegveld liggen goederen en levensmiddelen opgeslagen. Brood, met drinkwater gevulde jerry cans en onafzienbare stapels zakken. ïn deze hangar worden de „porties" gereed gemaakt en van een parachute voorzien. )e blikken met water worden „verpakt" n met lucht gevulde binnenbanden, waarmee het geheim is opgelost van de oproep, die Maandag aan Nederland ban den vroeg*. Het vliegveld Valkenburg is deze dagen een continu-bedrijfbro den voor Bruinisse, penicilline voor Co- lijnsplaat en zakken voor vrijwel alle plaatsen op de eilanden. Een bedrijf, dat niet helemaal stil komt te liggen als, zo als op deze noodlotsavond de order: „vluchten staken" komt. Want in alle gebouwen gaat het werk door. In de loodsen, in de stafkamer en in de hangars. Want morgen wordt weer ge vlogen. dit hebben Amerikanen en Ne derlanders elkaar vanavond verzekerd: in omnia paratus„tot alles bereid" GOES: MASSAGRAF MET 24 DODEN (Van onze correspondent) GOES, 4 Febr. Vanmiddag zijn in Goes 24 slachtoffers van de watersnood bijgezet in een massagraf. Het was slechts een korte plechtigheid, die in al haar soberheid diep ontroerend was. Do verdronkenen waren afkomstig uit Wolf- aartsdijk, Oudelande en Nicuwerkerk. Het kistje van de vïer-jarige Maaike Giesen opende de lange rij. Slechts enkele bosjes tulpen dekten het massa graf. Een gereformeerd en een hervormd predikant spraken woorden van troost tot de nabestaanden. Velen konden hun tranen niet bedwingen toen zij in een larige stoet langs het graf defileerden. ding van kou en honger te wachten. In Nieuwe slachtoffers heeft deze door Door het enorme achterluik van een Amerikaanse „vliegende ver huiswagen" wordt de lading van een vrachtauto vol levensmidde len en materialen in de vierkante romp gestouwd. Zes van deze Packets" hebben gisteren van het vliegveld Valkenburg af en aan gevlogen naar de noodgebie den. Vandaag gaan in het drop penervaren Amerikaanse piloten voort met dit werk van menslie vendheid Parachutisten klaar voor sprong (Van onze speciale verslaggever) VALKENBURG. 4 Febr. Bij- gunstig weer zullen Donderdag Nederlandse parachutisten trach ten op verschillende plekken van de bedreigde eilanden omlaag te springen. Ongeveer vijftien para chutisten, onder wie enkele Ko- rea-strijders, zullen daartoe op het vliegveld Valkenburg worden gelegerd. GEEN CARNAVAL AMSTERDAM. 4 Febr. De voor naamste carnavalssteden hebben besloten dit jaar geen vasten avondviering te organiseren. Bij de grote nood van het Nederland se volk zou deze uitgelatenheid niet passen. Met Carnaval is het Zuiden gul met zijn uitgaven. Het zal nu zeker met even gul hart het voor Carnaval bestemde geld en zelfs meer voor de slachtof fers van de nationale waterramp afstaan. Cjeaclite redacti (Van onze speciale verslaggever) OUDE TON"GE, 4 Febr. Hulptroepen zij" Oude Tonge binnengedrongen. Nederlandse matrozen met tien rietten vanuit Den Bommel dwars door de onder gelopen polders, en Belglse.li marinepersoneel met kotters vanuit Antwerpen, net dorp, voor zover niet gelegen op of tegen de Molendijk, is vrijwel geheel wegge vaagd of ingestort. Ter gemeentesecretarie is het aantal doden en vermisten ge registreerd, voor zover dit uit ooggetuigenverslagen met enige zekerheid viel te bepalen. Menselijkerwijs gesproken zijn al deze mensen, niet minder aan <50-, omgekomen. Een tiental lijken is al geborgen. Op een plaats liggen voorlopig onbereikbaar, alleen ai ongeveer negentig stoffelijke resten tegen een bocht in een dijk opgespeeld. vanuit deze stad na te zijn verzorgd met extra treinen naar Nederland te worden teruggebracht; Het dorp is zwaar geteisterd en de ge meenteautoriteiten kunnen weinig uit richten. Het gemeentehuis bij de haven staat in het water en in café De Waard worden thans alle noodzakelijke maat regelen getroffen. Dezen hebben voor namelijk betrekking op het huisvesten van de naar de dijk gevluchte dorpelin gen. De huisvestingsproblemen zijn zeer moeilijk. Op de vliering van een bakkerij zitten alleen al 300 mensen samenge perst, wachtend op hulp. Terwijl de Bel gen het ontruimen van de dijk voor hun rekening nemen, hebben de vanochtend uit De Bommel vertrokken mannen van de Nederlandse Marine het redden van vluchtelingen uit enkele gespaarde bui zen en boerderijen in het. polderland op het programma'staan. Verder voerden zij medicamenten mee. Het werk van deze Nederlanders is zeer moeilijk. Op de vliering van 'n ge spaarde boerderij zitten nu al drie dagen zestig tot zeventig mensen op de bevrij- Het zijn opnieuw de Belgen, die na het eerst met hefschroefvliegtuïgen men sen uit bomen en van daken naar de gespaarde Molendijk te hebben vervoerd nu Oude Tonge'hebben bereikt. Reeds .uiige tijd lagen zij met hun hoogliggende kotters te wachten op ecu kans om de .ehocl onder water liggende haven van )ude Tonge binnen te lopen. Gisteren in V namiddag lukte dit en terstond was rn brgin gemaakt met het afvoeren van ieken, vrouwen en kinderen. In kleine groepjes zakken de mensen 'e Molendijk ai tut aan de watergrens. Op kotters moeten In de onzichtbare uiven blijven liggen, doch (ie overschie tende waters!rook is overbrugd met adders en planken. Volgens mededeUn gen van de Belgen, zullen dc geredden haar Antwerpen worden gebracht, om ding van kou en honger te wachten. In de wijken Luchtbal en Stoof hebben enkele zeer oude, wankele arbeiderswo ningen op wonderbaarlijke wijze het watergeweld weten te weerstaan. De be woners wachten op hulp. Enkele hon derden meters verder op zijn tientallen spiksplinternieuwe woningen in de zo genaamde Trambuurt weggevaagd. Met amphibievoertuigen, Amerikaanse hef schroei vliegtuigen en vletten wordt de bevolking van NIEUWE TONGE over gebracht naar het vrij droog gelegen Sommelsdijk. Ook in Nieuwe Tonge is de schade aanzienlijk, doch betrouwbare gegevens over het aantal vermisten en doden waren nog niet verkrijgbaar. Dit aantal moet evenwel niet onaanzienlijk zijn. Van uit Sommelsdijk worden de ge redden vervoerd naar Middelharnis, waar een vloot hulpschepen het verdere ver voer via Hellevoetsluïs en Rotterdam verzorgt. Den Bommel ontzet Een grootse „invasie" heeft vandaag in DEN" BOMMEL plaats gevonden. Voor de stukgeslagen en met wrakhout, be strooide pieren lagen vanochtend Bun- schoten vissersschepen, sleepboten, ple ziervaartuigen en salonboten. Aan het einde van de haven had do Molendijk Zondag een gat, van twee meter opgelo pen, doch er kwam geen water door. Door grondzeeën is dit gat echter van binnen uitgeknaagd en door het „cen trum" van Den Bommel spuit nu een woeste waterstroom als een bergrivier door het gat- Nieuwe slachtoffers heeft deze door braak niet geëist, doch de stroom slijpt het gat ieder uur verder uit, ondergraaft de funderingen van in het centrum staan de huizen en heeft al zes woningen doen instorten en weggespoeld. Honderden vrijwilligers zijn vanmorgen met de voor de haven liggende schepen aan land gezet. Burgers, militairen en marinemen sen vullen zandzakken om andere aange taste plekken in de Molendijk te verster ken. De vrijwilligers ontvangen voedsel van uit overgierende Dakota's, welke ook telkens pakken met zandzakken afgooien. Aan het dichten van het geslagen gat valt echter voorlopig niet te denken. Enkele kilometers naar het oosten zijn op de Buitendijk, opgesloten tussen twee gaten, enkele tientallen mensen aange wezen op voedsel, dat op de smalle strook naast de dijk uit vliegtuigen wordt ge worpen. Met vletten zal worden gepro beerd deze mensen over de gaten te krijgen. In Den Bommel zijn gisteren twee doodvermoeide mannen uit Oude Tonge aangekomen. Over Buiten- en Bin nendijken hebben deze mensen urenlang gesjouwd naar Den Bommel om de ach- tallen diepe en ondiepe gaten moeten waden en worstelen. De vette klei zoog onderweg de laarzen en sokken van de benen, zodat zij met kletsnatte kleren door het ijskoude water hebben gelopen. Dc toestand op Flakkee is op het ogen blik vrijwel bekend, alleen over Herkin- gen bestaat nog geen zekerheid. Voor lopige berichten uit dit moeiljjk te be- ie Week-end helpers? Bij de huidige stormrampen zijn er dui zenden geweest, die zich terstond beschik baar stelden voor het reddings- en herstel werk. Er zullen ook duizenden jongeren zijn, die niet in staat waren zich ter be schikking te stellen door hun beroep; toch zouden ook zij graag meewerken. Alle werkgeverszijn nu eenmaal niet even sociaal ingesteld en vele werknemers zijn in hun werk te hard nodig. Zou het voor hen, die graag toch willen meehelpen aan de opruimings- en herstel werkzaamheden, niet mogelijk zijn. hun vrije weekend voor dit goede doel op te offeren en in het Zuidwesten van ons land te gaan helpen. Zodoende is het mogelijk dat degenen, die deze hele week daar in wind en water geploeterd hebben, tenmin ste gedurende het aanstaande, weekend even op adem kunnen komen. Dat verdie nen ze toch ten volle. Onder de jongeren die nu aan kantoor en werk „gekluisterd"' zitten, zijn er vol doende oud-militairen, padvinders en derge- lijken, die best de handen uit de mouwen willen en kunnen steken AMSTERDAMMER Trieste ruines Uit hoofde van mijn werk als vertegen woordiger in 'n rayon, dat een groot deel van ons oudste Nederlandse cultuurgebied omvat, kan ik uit eigen aanschouwing ge tuigen dat ons land nog veel meer ramp zaligs te zien geeft, dan alleen de Geerte- kerk te Utrecht. Het land rond de grote rivieren, in Zuid-Holland, Gelderland en Brabant wordt opgeluisterd door talrijke oude munsters. Ik denk aan Dordrecht. Go- rinchem, ZaUbommel, Waalwijk, Raams- donk en Sint Geertruidenberg, In Holland kan men slechts één zo'n oude munster kerk, kenbaar aan de vierkante, stompe toren vinden, namelijk in Monster. Nu men over de Geertekerk zoveel leest, mag toch zeker wel gewezen worden op de geruisloze manier, waarop men de prachtige munsters te Dongen en Sint Geertruidenberg laat ver pulveren. Het is triest, calvinist en katho liek gelijkelijk onwaardig. DEN HAAG. P. de Nijs. reiken plaatsje doen echter hopen, dat de schade weliswaar groot, doch het aantal slachtoffers beperkt is. Een dijkdoor braak ten oosten van Goedercede heeft een daar nog droog staand stuk grond onder water gezet. Waarschijnlijk zijn hierbij geen slacnt- offers gevallen. De bevolking van het plaatsje' is nog hoger op de duinen gegaan en zit daar in veiligheid. Overal rond het eiland worden op het ogenblik boven dien pogingen in het werk gesteld het geringe aantal gespaard vee af te halen. Het vee wordt op de dijken naar elkaar toe gedreven en met grote boten, zoals veerboten, weggevoerd. In bakken en lichters worden verder zoveel mogelijk cadavers opgehaald, en naar de destruc tiebedrijven gebracht. Uit de ^oILslsrairaï van 5 Februari 1928: „Zaterdagmiddag overleed te Haarlem in don ouderdom van 74 jaar prof. dr H. A. Lorentz, sedert 1S7S hoogleeraar in da natuurkunde aan de universiteit van Lei den. In 1903 kreeg hij met professor dr Zeeman de Nobelprijs voor natuurkunde. Op het gebied van de natuurkunde heeft h8 ontdekkingen gedaan, die zijn naam onsterfelijk hebben gemaakt."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2