Kanselafkondiging in de kerken Hef schroef vliegtuigen redden honderden Millioenen zijn nodig Per uur kwamen duizend geëvacueerden binnen Scheveningers redden 2000 mensen van liet eiland Putten Advies van P.T.T. aan vluchtelingen VERLOREN ALLES Millioen v. rederijen grote vaart Speciale postzegel Soldaat verdronken, twee vermist DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 TROUW 5 Op verlaten boerderijen ging licht weer aan De Scheveningse vissers, die, uitgerust met 19 sloepen, hulp hebben verleend aan de inwone— van Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak vol bracht. Zij zijn Dinsdagavond laat in Scheveningen teruggekeerd en wachten daar op nadere instruc ties. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de bur gemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland P.utten gered. De geredden zijn overgebracht; naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal men. sen verblijft in Abbenbroek en Zuidland. Omstreeks elf uur Dinsdagavond is de Haasdijk, de Slaperdijk van de pol der van Abbenbroek ten Noordwesten van Zuidland, door studenten en an dere vrijwilligers gedicht. Deze afslui ting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek ge dicht. Het water op liet eiland Putten is Dinsdagavond iets gezakt. In ver scheidene verlaten boerderijen is het electrische licht Dinsdagavond plotse ling aangefloept. Een troosteloos beeld op St. Phi- lipsland, maar het wralshout zich hoog opstapelt. DEELNEMING UIT CANADA Gistermorgen ontving Ihet algemeen bureau der Geref. Kerken te Utrecht het volgende telegram van de classis Alberta (Canada) der Chr. Reformed Church: „Onze kerken betuigen u hun hartelijke deelneming in de ontzet tende ramp die uw land en volk heeft getroffen. Het medelijdend ge voel bij ons volk om u daadwerke lijk bij te staan werd reeds kenne lijk gezien in het milde offer der liefdadigheid, u reeds toegezegd. Wij gedenken u in onze gebeden, Zegt dit voort via „Trouw". Namens de kerken van de classis Alberta, Canada, het classicaal bestuur: ds. J. K. van Baaien, ds. J. C. Verbrugge en ds. J. Hanenburg."' Millioenen zuilen nodig zijn om in de eerste noden te kunnen voor zien. Duizenden landgenoten hebben hun huisraad, hun kleding, hun haardsteden, hun vee, hun land verloren. Ieder, die voor deze ramp gespaard is gebiever. moet helpen. De P.T.T. verzoekt alle ge- evacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adres wijziging, die aan alle post kantoren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor geëv wen eer den, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, ten einde dezen niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op post stukken is thans nog meer nodig dan anders. Klein land zal zich groot tonen 300.000 SLACHTOFFERS Volgens de berichten, die van terugkerende vliegers op Woens- drecht werden ontvangen, bevin den zich in de overstroomde ge bieden op Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee vrijwel geen personen meer op daken of in bomen. Er worden nu hoofd zakelijk mensen van zolders ge haald. Men heeft de indruk, dat, ■wanneer er hard wordt doorge- werkt, de taak van de hefschroef- vliegtuigen, voor wat Schouwen en Duiveland betreft, spoedig zal zijn volbracht. De hefschroefvliegtuigen, die door Engeland en Amerika ter beschikking werden gesteld, blijken zeer belang rijk bij het reddingswerk in de nood- gebieden te zijn. In enkele uren tijds hebben de Amerikanen en de Engelsen Dinsdag verscheidene honderden men sen van daken en uit bomen in de' getroffen gebieden gehaald. Dinsdagmiddag arriveerden op de vliegbasis Woensdreoht acht Ameri- pilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllM Van de voorzitter van de Neder-; landse Redersvereniging vernamen wij, dat de rederijen, die de grote vaart beoefenen, gezamenlijk een bedrag van. een millioen gulden beschikbaar stel len aan het Nationaal Rampenfonds. Een schip met honderd ton levens middelen, gezonden door een firma in levensmiddelen, is van Rotterdam on derweg naar Goes. De Nederlandse bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Nieuwe Unie voor de Wan delsport en de Noord-Nederlandse Wandel- bond zijn met terugwerkende kracht van 1 Januari jl. in federatief verband verenigd. Zoals bekend organiseert de N. B, v. L. O. de jaarlijkse Vierdaagse te Nijmegen, de N. U W. is de wandelsporbbond im het Oos ten van ons land, terwijl de Noord-Neder- .landse Wandelbond de organisatieis voor de drie noordelijke provinciën. Ten behoeve van de getroffenen zal de dienst der P.T.T. op zeer korte termijn een speciale waters nood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 Cent- De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slacht offers. Omtrent het tijdstip waar op deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. Men kan zeggen, dat 300.000 inwoners alles hebben verloren. Een millioen mensen is in nood, heeft de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, dr. ir. v. Veen, verklaard. Hy hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen da gebieden weer drooggemalen zijn. Hij merkte op, flat men thans sneller kan werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan ver wachten. Hoe het met de landbouw gronden zal zijn, kan thans nog niet Stort Uw geldelijke bijdragen op giro 9 5 7 5 ten name van het Natio naal Rampenfonds of op 41 2 7 3 9 van het dagblad Trouw, onder ver melding van „Slachtoffers Watersnood" Tweede verantwoording van giften, welke bij ons zijn binnengekomen: PER KAS, 3-2-'53: Mej. H., Asd. f 5, J. S., A'dam f 10; F. J. D., A'dam f 10; J. H J., A'dam f 2.50; personeel fa. Fred. C. H., A'dam f 101.50; K. v. H., Wageningen f 250. PER GIRO, 3-2-'53: Y. B„ A'dam f 15; F., A'dam f 5; J. R. de J., Oss f 15; J. v. d. H., A'dam f 10; A. B. en J. S. K., A'dam f 50; mevr. W., Ferwerd f 10; J. B., Sneek f 75; H. J. B. J., Loenen a. d. Vecht 2.50; J. F, D,, Groningen f 2.50; D.D., Wageningen f 10; E. W F. C. H., A'dam f 25; J. D. B. A'dam f 10; C. H., Oudeweterng f 10; Jachtwerf van D., Oudewetering t 100; G. T., Nunspeet f 5; D. F., A'dam f 5; J. C. H., Oegstgeest f 50; mej. T. J. P., A'dam f 10; J. v. d. M., Nieuwen- dam f 10; W. B., Badhoevedorp f 10. VIA TROUW GRONINGEN: N. N. f 2.50; N. N. f 25. PER GEM. GIRO, 3-2-'53: Mej. E. H. N., A'dam f 2.50; R. v. M., Landsmeer f 6; A. M M., A'dam f 2.50; A. en S. V. L., A'dam f 100; G. d. H., A'dam t 50; G. G., A'dam f 25; W. A., A'dam f 10; dames v. E., A'dam f 25; mej J. D., A'dam f 5; H. O. B., A'dam f 5; H. O. B„ A'dam f 26.50; T. B., A'dam f 10; mej. F. D., A'dam f 5; drs. H. B., A'dam f 10. VIA TROUW HAARLEM: Personeel Trouw Haarlem f 33.50; K. R., Haarlem f 15. v Prins Bernhard Noodlanding bij geëvacueerden Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen van de bevol king zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk te Papendrecht te dichten. Een overzicht van de werkzaamheden. Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is Zondag de dienstplichtige soldaat E. Kasan, legernummer 260724240, van het regi ment zware luchtdoelartillerie Waal haven, nabij Klundcrt ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militai ren van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr. 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhage, en dpi. soldaat A, Zwarts, legernr. 310501440, afkomstig uit Delft. Sigarettenindustrie schonk 3.000.000 sigaretten De gezamenlijke Nederlandse - siga rettenindustrie heeft een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten beschikbaar gesteld ten behoeve van de slacht offers. kaanse hefschroefvliegtuigen, die elk drie personen kunnen vervoeren en een groot Amerikaans toestel, met een vervoerscapaciteit van aoht personen. Vijf minuten hadden de Amerikanen nodig om benziné te laden en onmid dellijk daarop vertrokken zij naar de punten waar hun hulp dringend no dig was. De Amerikanen werken door totdat zij juist voldoende benzine heb ben om de terugreis naar de basis te maken. Een der toestellen bleek bij het in vallen der duisternis al zijn benzine te hebben opgebruikt. Bij Zijpe werd een noodlanding gemaakt en de be manning heeft daar te midden van de geëvacueerden de nacht doorgebracht. De hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht kunnen be trekkelijk weinig benzine medenemen. Reeds na ongeveer een uur moet het reddingswerk worden gestaakt en de terugreis naar de basis worden ge maakt. Om het tijdverlies, dat het la den van brandstof met zich brengt, zoveel mogelijk te' beperken, heeft men thans te Melissant, dat in de onmid dellijke nabijheid van het operatieter rein ligt, een benzinedepot ingericht, zodat de toestellen vrijwel zonder on derbreking in actie kunnen blijven. Van Woensdrecht uit opereren voorts zeven Engelse hefschroefvliegtuigen, terwijl er nog vier toestellen worden verwacht - - PLICHT VERZAAKT Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepsser- geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waar voor zij waren ingezet. Zij zijn onmid dellijk gedegradeerd. vloog over getroffen gebied (Van een onzer redacteuren) De Prins der Nederlanden is gister morgen om tien minuten over half- aoht uit de Ver. Staten op Schiphol aangekomen. In de loop van de mor gen heeft hij een vliegtocht ge-maakt boven de getroffen gebieden, nadat hij van de Amsterdamse luchthaven via het paleis Soestdïjk per auto naar Soesterberg was vertrokken. H. M. de Koningin begroette de Prins op Schiphol. Namens het kabinet waren minister Beel en de secretaris generaal van Algemene Zaken, mr. Fock, aanwezig. De Prins verklaarde: „In de 43 uur, die ik in de V.S. heb doorgebracht, heb ik enorm veel medeleven ïmder- vonden met de ramp, welke ons land heeft getroffen. Bijna iedereen belde mij op. De telefoon stond niet stil. Ik heb zelden zoveel echte sympathie en warme belangstelling onder vonden." In de Engelse taal sprak de Prins enkele woorden voor de BBC-micro- foon. Hij dankte voor de Britse hulp en uitte zijn medeleven met de ramp, welke ook Groot-Brittannië heeft ge troffen. De Prins liet zich daarna door minister Beel inlichten over de om vang van de ramp. Z.K.H. prins Bernhard arriveerde gistermorgen vroeg met een K.L.M.-toestel ült New York óp Schiphól. Bij aankomst legde de Prins'een verklaring voor de radio af. Links H. M. de Koningin en minister Beel, die ter verwelkoming aanwezig waren. Gisteren nog heeft de Prins zich naar Valkenburg begeven waar hij zich ter beschikking heeft gesteld van de commandant van de transportvliegtuig-afdeling van de luchtmacht. Rotterdam werkt op volle toeren VERSPREIDING NOG NIET TE OVERZIEN Van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden stromen geëvacueerden thans bij duizenden de Noordelijker gelegen steden en dorpen binnen. Het grootste gedeelte van hen kwam Dinsdag in Rotterdam aan, tussen 5 en 8 uur on geveer drie duizend. Velen van hen worden in Rotterdam opgenomen, ter wijl anderen naar steden en dorpen elders In het land worden gebracht. Volgens de thans beschikbare gege vens bevinden de meeste geredden van Voorne, Putten, Beyerland, de Hoekse Waard en vele geredden van Goeree Overflakkee zich in Rotterdam en plaatsen in de omgeving. Verder zijn Dinsdagavond in Utreoht honderden vluchtelingen uit Rotterdam aangeko men. Zij brachten de nacht door in verwarmde verblijfplaatsen aan de Croeselaan en zijn gistermorgen doorge zonden naar adressen in de provincie Utrecht. Vele geëvacueerden zijn ook in Dor- dreoht aangekomen. Uiteraard worden van die stad uit grote groepen ver spreid over de omliggende dorpen. Uit de meer Zuidelijker gelegen eilanden, die werden getroffen, gaan grote groepen geëvacueerden naar West-Brabant om eveneens verder doorgezonden te worden naar alle delen van het eiland. Uit alle provincies komen inmiddels meldingen binnen van gemeentebestu ren, die opgave doen van het aantal plaatsen voor vluchtelingen. Dinsdag was men reeds huis aan huis gegaan met lijsten, waarop ingezetenen konden opgeven hoeveel evacué's gehuisvest kunnen worden. Uiteraard is thans nog niet te over zien op welke plaatsen de tienduizen den zün aangekomen, of nog zullen arriveren. Martin Artajo, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal in de laatste week van deze maand op de Philippijnen aankomen voor een tiendaags officieel bezoek. Minister Artajo wordt vergezeld door zijn echtgenote. VERZOEK AAN DEN HAAG: Zeegaten afsluiten De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft het. volgende telegram gestuurd aan de president van de raad van ministers, waarvan een af schrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat: „De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de omvang van watersnoodrampen als de huidige aanmerkelijk beperkt kan worden door afsluiting van zeegaten in het Zuidwes ten des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noorden des lands, dringt er bij de regering op aan, de besluit vorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedi gen". Sergeant vervangt de burgemeester In Sommelsdijk nabij Middelharnis (Goeree Overflakkee) is de leiding van de hulpverlening thans in handen van de beroepssergeant C. van der Put, mo torordonnans eerste klasse, werkzaam op de technische school van de lucht macht op Deelen. De burgemeester van Sommelsdijk wordt namelijk vermist. Sergeant Van der Put, die toevallig in Sommelsdijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgenomen. Hij wordt geassisteerd door vijf andere mi litairen, 200 studenten en een dokter. worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans gaat dat met de hulp middelen vlugger. Ongetwijfeld zullen wij het land terugwinnen, antwoordde de lieer v. Veen op vragen van ambassadeurs en gezanten. Het kleine land zal zich weer groot tonen. In overleg met de Rooms-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Chr. Gereformeerde Kerken, de Remonstrantse Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Algemene Doops gezinde Sociëteit, heeft de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aan de kerkeraden en gemeenten voor Zondag 8 Februari a.s. een kanselafkondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: „Zwaar is ons gehele volk getrof fen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft. Verheugend is de spontane en overvloedige bereidwil ligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de gewelddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land. hoor des Heren Woord. Ook in de weg Uwer gerichten, o God, hebben wij U gezocht. Laten wij onze schulden belijden en bidden om genade en vergeving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze ramp spoed lichamelijk, materieel of gees telijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de nationale inzame ling versterken. Nog zeer veel zal in de volgende tijd van regering en volk. van kerk en gemeenten, van ieder persoonlijk worden gevraagd om in de nood van mensen en land streken te voorzien. De Here in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93). De veerdienst MaassluisRozen burg is tot nader order voor particu lieren gesloten. De dienst fungeert al leen voor officiële instanties. H.K.H. prinses Wilhelmina debarkeerde Dinsdagavond te Bergen op Zoom, na een bezoek aan de meest geteisterde gebieden van Zee land gebracht te hebben. Aangedaan door al het leed dat de Prinses heeft aanschouwd, verlaat H.K.H. het schip waarmee zy naar Zierikzee ging.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3