Geeft dekens en beddevoed Overzicht van de situatie Golven geven prooi terug Luchtvloot bewijst SMARTELIJKE TONELEN SPELEN ZICH AF Ook redders lieten het leven In Sint Annaland zakt het water Kleding en meubelen genoeg Hulp uit Indonesië van Nederlanders VOORNE-PUTTEN wordt de toestand meester Verbroken telefoon verbindingen Radio Hilversum ten voorbeeld gesteld aan BBC onschatbare diensten Gezin met zeven kinderen omgekomen ."Wr TROUW DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 (Van een speciale verslaggever) In de kleine dorpjes in Brabants Noord-Westhoek, die gespaard bleven voor het geweld, rusten in de kerken, in de gemeentehuizen en in de dodenhuizen de lichamen van de aangespoelde slachtoffers. Hun aantal neemt toe met het wisselen van de getijden. Honderden zijn het er reeds en zij vertellen het zwijgende, meest verschrikke lijke verhaal, dat ooit verteld kan worden. Zij spoelen aan te midden van de dode dieren, zij worden opgehaald door kleine zoekende boten en iedereen in de getroffen gebieden leeft in de vreselijke zekerheid dat er nog meer zullen komen. Dramatisch zijn de ooggetuigenver- halen van mensen, die machteloos moesten toezien hoe hun buren, hun beste vrienden, hun kinderen of hun ouders verdronken.. Daar is de brand meester uit Halsteren. Hij was de eerste, die Zondagochtend in zijn dorp alarm sloeg en met de brandweerwa gen uitrukte. Halverwege in de polder werd de auto overvallen door het om hoog spuitende water en de brand' meester liet de auto onmiddellijk te rugkeren. Hij zelf wilde echter achter blijven om de mensen en het vee t.e helpen redden. Twee vrijwilligers eloten zich bij hem aan. Zij beseften geen van allen het aanstormende ge vaar van het water en werden er door verzwolgen. Slechts één vrijwilliger ■wist levend terug te keren. Terug om de dood van zijn chef en zijn kame raad te melden aan de burgemeester van Halsteren. In Rilland moesten de buren van een oude alleenwonende vrouw toe zien hoe zij in haar slaap verdronk. Vergeefs poogde men haar huis bin nen te dringen en toen men eindelijk via het dak naar binnen was gekomen stond haar slaapkamer reeds geheel onder water. Ook de burgemeester van Rilland, de heer J. A. de Goffau, is gebleven in de vloed. Hij was in de nacht mee gereden met een der bussen, waarmee hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen plotseling een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur kon op het dak van de bus klimmen, vanwaar hij later gered werd. De burgemeester van Nieuwe Tonge. de heer Van Hofwegen, is eveneens verdronken toen hij anderen wilde helpen. Het brandweerkorps van Nieuwe Tonge heeft verscheidene slachtoffers. De burgemeester van Sommelsdijk, de heer D. Rijnders wordt vermist. Huis stortte in In de Theodoruspolder zagen solda' ten in een reddingsgroep hoe een huis instortte, enige minuten voor zij de helpende hand konden reiken. Vader, moeder en vijf kinderen kwamen voor •hun ogen jammerlijk tn de golven om. Een vader liep uren lang door het water met zijn dochtertje van drie jaar in de armen. Toen hij uitgeput op de veilige dQk ineenzeeg, bleek het kind reeds te zijn overleden. Ze had te veel water binnen gekregen toen ze, verward in het looptuig in haar bedje, niet snel genoeg bevrijd kon •worden. Een bleke, vermoeide dokter schudde stil zijn hoofd. Hier kon hij niets meer doen. En zo brengen al die ontzielde licha men van ouden en jongen, kinderen en grootvaders hun eigen vreselijke woordeloze geschiedenis naar de wal. Bijna nog overweldigender dan het water golft thans het leed over Nederr land. Leed om de honderden doden, wier gemis nooit vergoed zal kunnen worden door hoeveei offervaardigheid, hoeveel opofferingsgezindheid ook. Uit Sint Annaland op het eiland Tholen wordt gemeld, dat het water thans wegloopt uit het dorp. Er be staat geen gevaar meer. Bij aanhouden van het gunstige weer zal het aantal verdronken stuks vee waarschijnlijk beperkt kunnen blijven tot 400. In St. Annaland heeft men nog geen be richten ontvangen over slachtoffers. Wel zijn Dinsdag zeven lijken gebor gen van personen, uie afkomstig ble ken uit Stavenisse. In de Molendijk is een gat gedicht. Een ander gevaar lijk gat kan niet worden hersteld op de normale wijze. De aanvoer van zinkstokken en klei is noodzakelijk. Wij ontvingen het volgende communiqué van het Neder landse Rode Kruis: Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Neder, landse Rode Kruis de massale stroom van goederen, die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp in oiKvangst ge nomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en ge bruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aange nomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingeza. meld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, Flu welen Burgwal 19, Den Haag. Het Rode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opof feringsgezindheid van het Nederlandse volk. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, heeft het erevoorzitterschap aanvaard van het „Centraal Comité Watersnood Nederland 1953". dat in een door hem geleide vergadering Dinsdagmiddag werd gevormd. De president-directeur van de Ne derlandse Handel Maatschappij, J. H. van der Laan, nam als penningmeester zitting in het comité, dat alle schake ringen van de Nederlandse gemeen schap in Indonesië vertegenwoordigt. Er bleken reeds enige initiatieven ge- n ynen te zijn om hulpacties op touw te zetten. De Vereniging van Huis vrouwen te Djakarta riep alle leden o? om hulp te verlenen bij de acties. In Hellevoetsluis op Voorne komen voortdurend vluchtelingen aan uit Goeree-Overflakkee, die vandaar met bussen het land worden ingevoerd. Te Oudenhoorn,dat geheel onder water staat, is men nog steeds bezig het vee zo veel mogelijk te redden. Een groot aantal koeien was in de kerk ondergebracht, die nog droog stond. Een deel van de polder was hier met vaartuigen niet te bereiken, doordat de tramdijk slechts zeer weinig onder water staat. Men zal deze thans laten springen. Vijf-en-negentig procent van de bevolking van Oudenhoorn is ge- evacueerd, de rest verzorgt zo goed en kwaad het gaat het vee, dat is on dergebracht in de stallen, die nog niet geheel zijn ondergelopen. Te Heenvliet is de gehele polder on dergelopen. Hier verdronk alleen wat kleinvee. De helft van de bevolking is hier uit de huizen verdreven, doch behoefde niet. naar elders te evacueren, aangezien allen onderdak vonden bij hun dorpsgenoten. Te Abbenbroek is de kom van het dorp nog droog. De electriciteitsvoor- zïenïng geeft hier moeilijkheden, evenals het drinkwater. Er is hier één slachtoffer. Het vee werd grotendeels gered. Rouw- en gebedsure te Amsterdam Hedenavond om 8 uur zal in de Wes- terkerk te Amsterdam een rouw- gebedsure worden gehouden, waar zullen voorgaan ds. J. R. Wolfensber- ger en prof. dr. G. C. Berkouwer. Een muzikaal programma zal het gespro ken woord omlijsten. De dienst wordt uitgezonden door de NCRV. Greep uit de vele gaven De Volkswagenfabrieken hebben een speciale ambulance aangeboden, welke spoedig naar de noodgebieden zal ver trekken; Negen en dertig honderd Inwo ners van Bergambacht offerden gisteren ruim dertig gulden per gezin; De directie van de Amsterdamse Bank Incasso Bank heeft f 250.000 geschonken aan het Ram penfonds; Vijf en twintig duizend gulden schonk het personeel van de werf Conrad en Stork te Haarlem; Een collecte in Den Burg op Texel, waar een polder is onder gelopen en drie slachtoffers vielen, heeft 6500 gulden opgebracht; In de Wieringer- meer schonken de inwoners tot nu toe bij na 86000 gulden, dat is bijna twaalf gul den per inwoner; Drie honderd losse arbei ders van de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam zijn vrijwillig naar de noodge bieden getrokken; De gemeente Holten in Overijsel heeft per rezin dertig gulden ge schenken, totaal bijna dertig duizend gul- Zoals de stand heden was, ls telefo neren met de volgende plaatsen n i mogelyk, zo deelt de P.T.T. mee: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Ja- cobapolder, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Haamstede, Colijnsplaat, Drei- schor, Drogendijk, Duivendijke, Dirks- land, Ellemeet, Ellewoutsdijk, 's-Gra- vendeel, Hank, Heiningen (N.-Br) Her- kingen, Hoge Zwaluwe, Kamperland. Kats, Kerkwerve, Kinderdijk, Kort- gene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maas dam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeel.). Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Noordwelle, Numans- dorp, Nieuw Lekkerland, Nieuwen- hoom, Nieuwendijk, Ooltgensplaat, Oosterland, Oud-AIblas, Ouddorp. Oude Tonge, Ouwerkerk, St. Philips- land, Puttershoek, Poortugal, Renesse, Rilland, Scharendijke, Schuddebeurs, Serooskerke (Schouwen), Sirjansland. Stad a/h Haringvliet, Stavenisse, Stel lendam, Strijen, Tiengemeten, Waarde, Welberg, Willemstad, Wissekerke, Wol- phaartsdijk, Zonnemaire. In Kruiningen zijn alleen de burge meester en het postkantoor bereikbaar, in Middelharnis alleen de burgemees ter. P.T.T. wijst er met nadruk op, dat met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomen, uitsluitend officiële gesprekken gevoerd kunnen worden. LUCHTBRUG NAAR ZEELAND De ongunstige weervoorspelling voor de komende 24 uur harde wind uit Noordwestelijke richting heeft er mede toe bijgedragen, dat vliegveld Valkenburg gistermorgen vroeg op volle toeren is gaan draaien. Nog vóór halftien waren 30 toestellen onderweg naar de noodgebieden, voornamelijk met zandzakken, voedsel en warme j kleding. Het Leger des Iieils, stichter Wil liam Boolih, in Engeland heeft drie mobiele cantines ter beschikking ge steld. Dertien mobiele cantines van het Leger des Heils in Nederland dis tribueren thans koffie en voedsel aan evacué's, militairen en dijkwerkers. De LJmuidenaar G. Huizing,.die op z'n eentje met een bulldozer naar het rampgebied was vertrokken, heeft het gat. in de zeedijk langs het Volkerak bij fort De Hel gedicht Uren achtereen is de heer Huizing alleen bezig geweest het gat met aarde op te vullen. Z\in doorzettingsvermogen werd rijkelijk beloondwant de dijk is dichtl Aan de hand van de tot dus verre beschikbare berichten kan het volgende algemene beeld wor den gegeven: GOEREE en OVERFLAKKEE: De toestand is in het algemeen onover zichtelijk. Het ernstigst schijnt de toe stand in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. In Nieuwe Tonge zouden 80 men sen om het leven gekomen zijn. Er was geen contact met Oude Tonge maar van een functionaris van het Rode Kruis vernam de correspondent van Reuter, dat in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te betreuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge bevinden zich nog 1800 mensen. Tot gisterochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Nederlands amphi- bie-voertuig brengt 60 mensen per keei* naar Sommelsdijk. Dirksland ligt droog. Ooltgensplaat is gedeeltelijk ge ëvacueerd. SCHOUWEN en DUIVELAND: Grote reddingsactie gaande om naar schat ting 1500 mensen op te halen, die nog tussen Brouwershaven en Burgh isoleerd zijn. Zierikzee is veilig, het is van voor raden voorzien. Bruinisse en Ooster land kwamen door het bezwijken van een binnendijk in nood te verkeren Beide plaatsen werden overstroomd. ST. PHILIPSLAND: Geheel over stroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen reeds in veiligheid gebracht. Het lot van ongeveer 400 mensen nog niet bekend. THOLEN: De overlevenden van Sta venisse en St. Annaland zijn allen ge red. Het stadje Tholen heeft niet zwaar geleden. Ook in de dorpen Oud-Vosse meer en Sint Annaland is de schade niet zo groot. In Poortvliet en Scher- penisse is geringe schade. Het eiland Tholen is verstoken van electriciteit en water. WALCHEREN: In Vlissingen wordt de toestand beter. Er is nog geen gas en waterleiding, wel electriscb licht Sinds gistermiddag 5 uur onderhouden de spoorwegen weer een uurdienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. Middelburg is droog. NOORD-BEVELAND: Zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. ZUID-BEVELAND: Behalve In het Oostelijke deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Ierseke is opvang centrum. ZEEUWSCH-VLAANDEREN: Over het algemeen is men de toestand mees ter. VOORNE en PUTTEN: De toestand is meer stabiel geworden. In enkele polders was vanochtend zelfs val te bespeuren. WEST-BRABANT: Gisterochtend werd een reddingsactie ingezet voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners geëvacueerd moes ten worden. HULPACTIE CURACAO: HALF MILLIOEN Het Stormrampfonds te Curasao ■had Dinsdagmorgen reeds meer dan een half millioen Nederlandse guldens ontvangen. Men hoopt op de Antillen een millioen gulden (Ned. courant) bij elkaar te krijger^. Er is thans ook een comité van actie op de Bovenwindse eilanden. Daar is het nieuws van de rarnp later ontvan gen. Ouden van dagen in een tehuis van het wit-gele-kruis. die een geld hebben en ook niet kunnen werken, hebben besloten te bidden voor de slachtoffers in Nederland. Van 's mor gens acht uur tot 'S' avonds zes ver blijven steeds 25 oudjes in de kapel van het tehuis, biddend voor degenen die in gevaar verkeren en voor het welslagen van de hulpacties. i.Franse militairen opereerden Dinsdag met hun stormboden in de omgeving van Halsteren om de in nood verkerende burgerbe volking uit haar geïsoleerde wo ningen te bevrijden. Twee Britse bladen hebben critiek geleverd op de wijze waarop in Enge land gewaarschuwd is voor overstro mingen. De critiek is vooral gericht tegen de BBC. De „Daily Sketch" stelt de Neder landse radio, die een zender ter be schikking van de regering heeft ge steld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Enge land millioenen niets van de overstro mingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand geno men hadden. De „Daily Mirror" is van mening, dat de BBC haar program had moeten onderbreken om de bevolking te waar schuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. De Britse radiovereniging heeft alle Britse radio-amateurs verzocht tot nader order niet uit te zenden op de golflengten tussen 3680 en 3720 kilo cycles, aangezien hierop in Nederland radio-amateurs een noodverkeer ten behoeve van de reddingswerkzaam heden onderhouden, dat niet gestoord mag worden. ZONDAGMORGEN - 4.22 UUR Eerste bericht kwam uit Dordrecht Van de ramp, welke Nederland, en in het bijzonder de overstroomde ge bieden getroffen heeft, kwam Zondag morgen vroeg het eerste bericht uit Dordrecht binnen. De correspondent van het A.N.P. belde kort na vier uur het alarmerende bericht door naar Den Haag. De noodklok luidde in Dordrecht en de sirenes loeiden De verspreiding van een dergelijk bericht brengt grote verantwoordelijk heid met z.ch mee. Daarom werd het niet direct verspreid, doch werden eerst snel telefonisch twee of drie gesprekken gevoerd met andere adres sen in Dordrecht en Zwijndrecht, Het bericht bleek juist. Het was het eerste bericht van een ramp, waarvan nog niemand kon vermoeden welke omvang zij zou aannemen. Om 4.22 uur precies kwam het eerste bericht over de telexnetten van de Nederlandse bladen. Redacteuren wer den door een bijzonder alarmsysteem gewekt. En toen volgden met grote snelheid de berichten elkaar op Langs de overstroomde wegen trekken de inwoners van Kruiningen op aller hande voertuigen naar veiliger gele gen plaatsen. Slechts weinig van hun bezittingen kunnen zij op deze tragi sche vlucht meenamen. Terwijl boven Zeeland Zuid-Holland onafgebroken een grote buitenlandse luchtvloot van Amerikanen, Britten, Belgen en Fransen davert, vliegen van tien Nederlandse vliegvelden honderd twintig toestellen af en aan naar de ondergelopen gebieden. Onder die toestellen zijn Dakota's, hef- schroefvliegtuigen, Pipercubs, Austers en Beechcrafts, die ieder hun aandeel leveren in de hulp verlening aan de getroffen ge bieden. Bovendien is een aantal Meteor-straalj agers ingezet, die uitgerust zijn met speciale foto apparatuur. Alle getroffen stre ken zullen gefotografeerd worden, ten einde een totaal-beeld te krij gen van de ramp, ten dienste van de herstelwerkzaamheden. De helicopters verrichten uit stekende diensten. Tientallen, die geheel afgezonderd waren op da ken, in bomen en op afbrokke lende dijken, konden reeds wor den gered. Ook de Amerikaanse trgnsporttoestellen, die tienduizen den kilogrammen voedsel en kle ding in één enkele dropping af werpen, bewijzen de in nood ver kerende bevolking onschatbare diensten. In Klundert zijn zeker dertien doden te betreuren. Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak ge heel weggesleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevr. Van WensenTolenaars en zeven kin deren in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor drie kwart geëvacueerd. Rondom de gemeente ligt een vlakte van 7 ha onder water. Zeer veel boer derijen staan tot het dak onder water. In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voor zover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aanwezig, aldus deelde de burgemees ter mede. Er is een groot gebrek aan boten met motor.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3