Het kleine Denemarken offert 2,2 mil li oen Verbijsterende vernietiging op Schouwen - Duiveland GEVAAR IS NOG NIET GEWEKEN Ontroerend en hartversterkend PARIJSE JONGETJES KWAMEN MET IIUN SPAARPOT Prinsesdank Eerst redden, daarna de dijken grondig herstellen HET WATER GEEFT ZICH NOG NIET GEWONNEN Aasgieren aan 't werk NOG ONZEKERHEID OVER TALLOZEN Elerstel schijnt nauwelijks mogelijk te zijn Minister Altera in Zierikzee DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 TROUW 3 TN alle delen van de wereld is men met het lot van Nederland be gaan. Het is tegelijk ontroerend en hartversterkend om te verne men, hoe in talloze landen acties op touw worden gezet om hulp en wel snelle hulp te bieden. Zien wij een ogenblik af van de indruk wekkende militaire hulp van buitenlandse zijde, dan is het beeld op het ogenblik het volgende. In het kleine Denemarken, dat niet de helft van het aantal in woners van Nederland heeft, is reeds 2.2 millioen gulden aan giften bijeengebracht. Mannen en vrouwen, die pakjes naar het Rode Kruis brengen zijn vertrouwde figuren in het stadsbeeld van Kopenhagen. De KLM, de Scandinavische SAS en de Belgische Sabena brengen de pakjes kosteloos naar Nederland. In schouwburgen, restaurants en bioscopen zijn collectebussen neergezet. Willem van Otterlo zal Zaterdag 14 Februari in de grote 'hal van het. ge bouw der Deens-e omroep het Deense nationale orkest dirigeren tijdens een uitvoering ten bate van de hulpver lening. De Deense luchtmacht keeft een Catalina-vliegiboot gezonden met twee ton dekens en kleding, verzameld door 'het Deense Rode Kruis. De beman ning heeft opdracht gekregen zich met het toestel ten dienste te stellen van de Nederlandse autoriteiten die belast zijn met de reddingswerkzaam heden. Een van de piloten is de in Nederland geboren luitenant-vlieger H. Steinbeck, die als tolk dienst kan doen. Een ander Deens militair vliegtuig is gisteren met 53 rubberboten, ten dele uitgerust met pagaaien en ten dele met dollen en roeiriemen en alle met een zuurstofcylinder voor het op blazen, op Schiphol aangekomen. Speciale postzegel De Deense posterijen hebben beslo ten een speciale postzegel met toeslag uit te geven. Daartoe zal een be staande postzegel voorzien worden van een opdruk. Een deTde van de opbrengst is voor Nederland. Eduard van Beinum is uitgenodigd in Kopen hagen een concert te dirigeren ten bate van Nederland. Zweden en Noorwegen Een golf van medelijden gaat door Zweden. Prinses Christina, de 10- jarige doohter van prinses-weduwe Sibylla, kwam bij de Nederlandse ge zant de opbrengst van een collecte brengen, die zij op school had georga niseerd. De toevloed goederen la kens, dekens, schoenen, kleding en -bontjassen, is overweldigend. Men moest 's avonds laat ophouden o-n de stroom te kunnen verwerken. Er stapte een Zweed binnen, die zijn winterjas uitdeed, een buiging naar de sn 'terende dames maakte en in zijn colbert in de kou verdween. Een vrachtwagen van Philips haalde goe deren op, die telefonisch werden op gegeven. Fabrieken organiseren col lectes en vele arbeiders, offeren het loon van een dag. Het, lijnvliegtuig van de K.L M. nam 13 pakketten met kleding uit Stock holm mee. De staatsspoorwegen ver voeren alle hulpgoederen gratis. Er zijn reeds 50 ton goederen onderweg. Kinderverzorgers met uitrusting voor wezen zijn aangeboden, De afgevaar digden in de Volksvertegenwoordiging hebben de slachtoffers staande her dacht. Verder zijn gestuurd per militair vliegtuig 24 rubberboten; per trein 25.000 dekens. De organisatie „Redt de kinderen" stuurt voor 50.000 kro nen aan melkpoeder en baby-voedsel, Het Leger des Heils in Zweden maak te 25.000 kronen over In Stockholm en Gothenburg is vijf ton kleren in gezameld. In Stockholm wordt geld gecollecteerd voor Zierikzee. Men verwacht, dat het Zweedse Rode Kruis anderhalf millioen kronen bij elkaar zal halen. Alleen de coöperatieve ver enigingen hebben al een half millioen kronen geschonken. De vertegenwoordiger van een Zweedse staalfabriek vroeg aar haar vertegenwoordiger te Rotterdam per telefoon inlichtingen over de waters nood. Later hoorde die vertegenwoor diger over de radio, dat die fabriek 50.000 kronen gestort had in het Rampenfonds. De Nederlandse gezant te Stockholm sprak Dinsdag voor de Zweedse radio: „Geef, wat u missen kunt". De Zweedse radio zond ver schillende ooggetuigen-verslagen uit van de watersnood in Nederland. Noorwegen heeft drie bouwklare woningen aangeboden. De rederijen Fred Olsen en Co. te Oslo en de Det Bergenske Dampskibs Selskab te Ber gen hebben ieder 10.000 gulden ge stort voor het Rampenfonds. Drie vliegtuigen vertrokken giste ren uit Oslo met door het Noorse Rode Kruis ingezamelde goederen: rubberboten, kleren, dekens en rub berlaarzen. Dinsdag werden uit Noor wegen per vliegtuig reeds 500 paar kinderenschoenen verzonden. België en Luxemburg Een toestel van de SABENA bracht gisteren 2500 -paar rubberlaarzen uit België op Schiphol. Een Nederlandse 'kapper in Brussel heeft een complete inrichting van een 'kapsalon aangebo den voor een gedupeerde kapper in het rampgebied, De Belgische jeugd heeft 300 bedden, 300 matrassen en 600 dekens voor Bergen o-p Zoom en Roosendaal aangeboden. Een colonne van het Antwerpse Rode Kruis is met ■voedsel en kleding in Bergen op Zoom aangekomen. Het Belgische Rode Kruis stuurde drie vrachtauto's met bedden goed en keukengerei. Sint Nicolaes wil evacué's opnemen uit Sint Philips- land, Sint Maartensdijk, Sint Anna- land en Scherpenisse. Godinne aan de Maas kan 60 personen herbergen en LLmet 30 kinderen. Het. natuurpark •Hofstede bij Brussel heeft twee amp'hibievaartuigen via Bergen op Zoom naar Zeeland gestuurd en de gendarmerie heeft wagens met radio- zendinstallaties aangeboden. Op d< Nederlandse ambassade en 'het consu laat te Brussel komen talloze aanbie dingen binnen. Het Antwerpse hulp comité-heeft een cheque van fr. 150.000 overgemaakt. Een Nederlands dames comité sorteert de stromen gaven. Een militaire vrachtauto is met 2000 dekens -uit Luxemburg in Den Haag aangekomen. Zeedijk Zonneniaire op punt te bezwijken Vliegers hebben gemeld, dat bij Zonnemaire de zeedijk dreigt te be zwijken. Er zijn ongeveer 100 man naar de bedreigde plaats gezonden. Van Dinsdagmorgen af heeft prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en Tholen gebracht ==j aan boord van een marechaussee- jE vaartuig. Ooggetuigen vertelden, e= dat wat de Prinses deed. groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen. Op het ha- oenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen; mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten zonder woorden de handen van de Prin- Ej ses. Zacht zei de Prinses: „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn in- EE nige deelneming". Ontroerend waren ook de kor- te momenten, zoals vlak voor ee Stavenisse waar een Amsterdam- jE se rondvaartboot passeerde met jE tientallen vluchtelingen. Onmid- dellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotse- rend. De vluchtelingen zagen haar. Mannen rukten de hoofd- Ej deksels af en een vrouw riep .Prinses, dank!" Meer kon ze niet -eggen Maar ieder voelde zo verleide men ons dal deze ivoorden welsprekender waren dan menige redevoering. Biuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi Zo vliegen de helicopters over de geteisterde gebieden in Engeland en Nederland om de geïsoleerde bevolking uit haar benarde posi tie te redden. Loodrecht daalt liet toestel tot op enkele tientallen me ters hoogte om te redden, wat er nog le redden valt. Aan de lier wordt een kabel met gordel om laag gebracht. Verkleumde han den gespen de gordel om het mid del. Alweer een mensenleven gered.... Na de vlucht, welke door eèn veertigtal diplomaten boven de ge troffen gebieden in een DC 6 van de KLM werd gemaakt, heeft dr. ir. Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, de ambassa deurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, nog een korte uiteenzetting gegeven aan de hand van dezer dagen genomen luchtfoto's. Volgens opgave van de Provinciale Waterstaat Noord-Brabant te 's-Herto- genbosch is er over het algemeen weinig verandering gekomen in de toestand an het water in de noodgebieden. De waterstanden regelen zich naar eb en ■loed en van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake. De oude Fijnaart-polder en het Oudland van Standdaarbuiten in West-Brabant zijn tot op heden droog gebleven. Het hevigst woedt het gevecht met het water op Tholen en in het land van Heusden en Altena. De zeedijk langs de Zuid- en Zuidwest zijde van Tholen is weggeslagen. Voor het me- Op het vliegveld Valkenburg jj is het een enorme drukte, gf Allerhande goederen worden j| voor de z.g. „droppings" ge- reed gemaakt. Da,t mond- voorraad in de eerste plaats 3 aan de orde komt. daarvan 8 getuigt deze foto. Brood ic/ordt in waterdichte zakken m gedaan. In het zwaar getroffen 's-Graven- deel bevinden zich 1000 inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden öf terugkwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, zijn gearres teerd en opgesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Graven- deel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van halfzeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen om na de eerste sommatie te schieten. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden zon der aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoy-hal uit goederen, bestemd voor de vluchtelingen uit de geteister de gebieden. De officier -had eveneens zes maan den geëist, zeggende, dat het hem speet, niet meer te kunnen eisen tegen deze man. voor wie iedere kwalifi catie te gering is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aan dacht komt, nl. een artikel betreffende diefstal bij watersnood. Ongeluk helicopter met dodelijke afloop Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje, die de lading had gadegeslagen, door on oplettendheid achteruit op de staart- schroef ingelopen. De man werd dooi de met razende snelheid ronddraaien-, de propellerbladen gegrepen en -ge dood. (Van een speciale verslaggever) JUJET het gloren van de dag stonden ivij gistermorgen op de kleine kotter, die ons van Ierseke naar Schouwen en Duiveland voer de. Op heel Zuid-Beveland, dat voor een deel zelf zo zwaar is getrof fen, was er in de opvangcentra in GoesMiddelburg en andere plaatsen de hele nacht gewaakt en gewerkt. Nu ging het weer naar het op zo verbijsterende wijze geslagen Schouwen en Duiveland. Nog tegen de vorige avond was het gelukt weer een aantal telefoonver bindingen met Zierikzee tot stand te brengen. Maar iemand die met veel moeite kans had gezien om een gesprek met de burgemeester van die plaats te mo gen hebben, kreeg op al zijn vragen omtrent de toestand op andere plaat sen, geen of een triest klinkend ant woord. De burgemeester kon niets zeggen over Sint Jansland, Dreischor of Nieuwerkerlc. Onbegrijpelijk, dat de nu zo stille Schelde deze verbijsterende vernieti ging heeft kunnen veroorzaken. Kun nen deze drie gulpende gaten, die wij ontwaren niet meer gedicht worden? Zal Schouwen en Duiveland worden opgenomen onder de namen der ver dronken landen. Wie de gruwel in zijn nu stille grauwheid ziet, kan nauwe lijks nog aam herstel geloven. Op Zijpe is men ook thans weer be zig nog achtergeblevenen van Ooster- land en Sint Jansland aan te voeren, te verzorgen en vervólgens per schip naar veiliger plaats te vervoeren. Ook uit Dreischor en Nieuwerkerk worden er aangevoerd, erwanten, wie het thuis te zwaar is geworden nog langer te wachten of zij die al eerder werden gered, staan te wachten Namen worden gevraagd. Men weet meestal met zekerheid te zeggen wie er omgekomen zijn en wie er nog leven. Doodgewaanden blijken soms nog te leven, terwijl and-ere namen worden genoemd, die de verslagen heid voor anderen groter maken. Nog is de blijdschap om het feit, dat men zelf ia gered, te groot om de grootte van het verlies van een a.ndcr of ook het eigen verlies aan have en goed volledig te beseffen. De evacuatie verloopt nu, na de blijkbaar noodzakelijke stroefheid, al weer veel beter. De helicopters heb ben het reddingswerk blijkbaar aan de kleine bootjes kunnen overlaten. Hier in deze omgeving althans beperken zij zich tot verkennings-, voedsel- en me- dicamentenvluchten. Geen wonder trouwens, want in de middag versche nen de Amerikanen met een machtige colonne ducks. Het lijkt er op dat zij in staat zullen blijken deze evacuatie aanzienlijk te versnellen. Zullen zij ook de laatste mensen, die zo ver knocht zijn aan hun huis, dat zij tot nu toe weigerden het te verlaten, kun nen overhalen (of.dwingen?) hun a te gevaarlijke woonplaats te verlaten' Niemand kam nog zeggen hoevelen er alleen in Schouwen en Duivelam? zijn omgekomen. Hoe gering het aan tal koeien en varkens is dat de ramp heeft overleefd. Urkers, Groningers, onze Marine, de Amerikaanse en Franse helpers, zijn nog bezig. Maar niemand twijfelt er aan, dat de schade hier een nog niet te benaderen mil- lioenenbedrag zal zijn. In verband met het instellen van de luchtbrug op Zeeland heerst er hoogspanning op het vliegveld Valkenburg, vanwaar de vliegtuigen ver trekken en waar zij aanko men. In de afdeling Ope rations worden de diverse vluchten voorbereid. reudeel komt de bescherming van het eiland neer op de binnendijken. Er is een nijpend gebrek aan materiaal ter versteviging en instandhouding van deze dijken. Enkele polders Tholen zijn nog droog gebleven. Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waalwijk is nog een kritiek punt. Het ligt in de bedoeling, dé evacué's zo dicht mogelijk bij hun woonplaat sen onderdak te verschaffen. Een groot aantal gezinsverzorgsters staat in Brabant gereed, om, wan! het water verdwenen zal zijn, met geëvacueerden terug te gaan en hen de helpende hand te bieden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goederen. Als opslagplaats van dekens, spon taan aangeboden goederen, zijn de veemarkthallen in Den Bosch aan gewezen. De eerste gemeente, die de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, op zijn tocht door de geteister de gebieden gisteren heeft bezocht, is Zierikzee. De bewindsman en autoriteiten van de Rijkswaterstaat, die hem vergezellen, hebben een be spreking gehad met 'het college van B. en W. van Zierikzee. De vroede vaderen van Zierikzee zijn gisteravond in vergadering bijeen geweest. De voorzitter, burgemeester j-hr. mr. J. Schuurbeque Boeije, deel de mee, dat Woensdag het zwaar ge troffen stadje voor de tweede maal in negen jaar zou moeten worden ge- evacueerd. Een kern uit de bevolking zal achterblijven. Deze personen zijn noodzakelijk voor het dijkherstel en het bestuursapparaat. Het, grootste ge deelte van de bevolking blijkt zeer gekant te zijn tegen de evacuatie. Zij verlaten het eiland liever niet. De gemeentesecretaris van Zierik zee, de heer Mulder, vertelde, dat hij onmogelijk een schatting kon ma ken van de aangerichtë schade op het eiland. Hij verzekerde, dat in tegen stelling met vele veronderstellingen de veestapel niet geheel verloren is gegaan, hetgeen als een schraal licht punt wo'rdt beschouwd. Op de Noorderdijk zijn 3000 stuks vee bijeen gedreven. Het aantal slacht offers in Zierikzee bedraagt 15. (x. „Renderloo" Ier beschikking Het Buitencentrum der Nederlandse Baptisten Jeugd Beweging „Render loo" te Epe (Gl-d.) is ter beschikking gesteld van het Kring-commissariaat. Gelderland van het Rode Kruis, om gebruikt te worden als toevluchtsoord voor evacué's uit de rampgebieden. In verband hiermee is de aangekon digde Maranat'ha-conferentie op 14, 15 en 16 Fefor. a.s, afgelast. Hij deelde mede, dat hij nog meer gevaar verwachtte. Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden ge maakt met het herstel van de dijken. Ir. v. Veen gewaagde van de plan nen, die er voor deze ramp bestonden, tot een grote afdjjking. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afslui ten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Schélde. Groter gevaar bezworen Als de dijk ten Westen van Rotter dam, de Schielandse Hoge Zeedijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetingen hebben aange nomen. deelde hij mee. Het gebied rond Rotterdam ligt nl. nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op e e n punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aan gesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen om dichtingsma- teriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt, Dat zou hebben betekend, dat drie millioen mensen gevaar zouden iheb'ben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijlk Zondag te redden. Zijn de dijken gesneuveld ten gevol ge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toegebracht, zo luidde een vraag. De heer Van Veen beantwoordde dit ontkennend. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijk breuk. Hij noemde de storm van Zaterdag nacht. een zeer lange storm, welke men in drie fases kan verdelen: een hoge, een hogere en een iets lagere. Doodvermoeid van alle emoties is dit kleine meisje na haar redding uil het overstroomde gebied in slaap gevallen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2