Vreselijke ondervindingen van dappere vliegers SARANT044 WEER POSTKAAR VELE PLAATSEN ONDER ZICH ZAGEN ZIJ MENSEN VERDRINKEN DSERSVIT MIN. STAF PRIJST WERK VAN MILITAIREN Warme dank aan het buitenland Ziek van ellende keerden zij terug ER IS LEVEN OP TIENGEMETEN Inzameling veevoer in voorbereiding Vaak per fiets of per boot Koningin Elizabeth teruggestuurd Dulles vandaag in Bonn verwacht Chinees voorstel om vuren te staken DIVIDENDSTOP NOG 1 JAAR 2 TROUW DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) Dinsdag is op grote schaal de liulp uit de lucht begonnen. Terwijl in Bergen op Zoom een compleet bataljon Franse genie per trein arriveerde, landden op het vliegveld Woensdrecht zeven helicopters van de Britse marine en zeven van de Ame rikaanse luchtmacht. Ooi arriveerden nog twee Belgische helicopters van de Sabena, zodat er thans in totaal drie van deze toestellen van onze Zuiderburen over het noodgebied opereren. Twaalf uren per dag vliegen 18 wordt beduid dat zij de gordel onder hefschroefvliegtuigen (ook de he- hun armen moeten doen. Dan stUgt het toestel weer en zwevend tussen hemel en aarde gaat het landwaarts. Onder weg wordt de passagier langzaam om hoog getakeld en in de cabine gesjord. Groot zijn de gevaren waaraan deze piloten zijn bloot gesteld en adembe nemend de verschrikkingen die zij er varen. Een Amerikaanse helicopterplloot, die Dinsdagmorgen opgewekt uit Stutt gart in Duitsland op Woensdrecht ar riveerde en zei dat hij het wel even zou fixen, kwam ziek van ellende te rug van zijn eerste serie vluchten. HM had bij een van zijn reddingen een vrouw uit de lus onder zUn toestel in het water zien vallen. De vrouw had geen kracht meer gehad in haar ar men en de lus was van haar lichaam gegleden. Van een hoogte van tien me ter viel zij in het water en verdronk. Hoe gevaarlijk dit reddingswerk ook vanuit de lucht kan zijn, ondervond een Britse helicopterpiloot. Hij liet met de lier boven een boerderij een kabel neer en de mensen haalden de lus door het dakraam naar binnen. Vermoedelijk waren zij bevreesd voor dit vreemde vliegtuig en hebben er over gediscussieerd of er iemand zou gaan. Al die tijd was het vliegtuig verankerd aan het huis. Pas na enige minuten verscheen een vrouw die in de lus hing. Nauwelijks had het vlieg tuig zich van de boerderij los kunnen maken of het dak verdween in de gol ven. De fundamenten waren bezwe ken en de mensen, die nog op de zol ders geweest moeten zijn, kwamen om het leven. Was dit enige seconden eerder ge beurd, zeker zou ook de helicopter in het water zijn getrokken. Geen won der dat deze Amerikaanse, Engelse en Belgische piloten Dinsdagavond bleek en met verbeten gezichten te rugkeerden naar hun basis. licopter van de Nederlandse ma rine doet dapper mee) met hun grote molenwieken boven de overstroomde landen. Zij worden begeleid door lichte vliegtuigen van verschillende typen. Deze toe stellen vliegen steeds vooruit, verkennen de omgeving en zoe ken de dringende noodgevallen op. Dan wijzen zij de helicopters de plaatsen waar deze loodrecht omlaag moeten. Aan een lier gaat uit het toe stel de kabel omlaag en de mensen Agrarisch bedrijfsleven VACANTIEDAG ALS BIJDRAGE? (Van onze Haagse redacteur) Het dagelijks bestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich be raden over de wijze, waarop het agra rische bedrijfsleven kan bijdragen in de leniging van de nood der slacht offers in de geteisterde gebieden. In principe heeft het bestuur besloten een oproep te doen uitgaan om de waarde van één vacantiedag ter be schikking te stellen. Voor de vaste arbeiders zou dit kun nen gebeuren via de werkgevers, die t.z.t. de vacantiedag zouden moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking stellen van het Nationale Rampenfonds. Voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen wor den bereikt door het ter beschikking stellen van enige vacantiebonnen ter waarde van eert dag loon. De maatregel zal nog nader worden uitgewerkt De Stichting voor de Landbouw hoopt zo spoedig mogelijk een concrete oproep tot de bedr(jfs- genoten te doen uitgaan. Een vlieger van de marine-luchtvaart dienst, die boven het eiland Tiengeme- ten heeft gevlogen, vertelde dat het hele eiland behoudens enkele plek ken onder water staat. In het dorpje Tiengemeten zag hij de bewoners naar buiten komen toen het vliegtuig rond cirkelde. Op een klein stukje grond langs bet dorp was vee samengedreven. Bij de ingang van de haven is een scheepje over de dijk geslagen, 6 7 meter het land in. Een boerderij te Vluchtheuvel in de middenpolder is door het water stuk geslagen. Er werden daar geen mensen waargenomen. Op de uiterste Oostpunt van het eiland, waar enige huisjes staan, hangt de was buiten. Ook hier werd echter geen teken van leven gezien. In het gehele land, onder andere in Noord-Holland, Overijsel en de Noord- Oost-Polder worden inzamelingen voorbereid van hooi en ander ruw- voeder ten behoeve van het geëvacu eerde vee. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen om het over het gehele land voor het geëva cueerde vee aangeboden ruwvoeder, hooi, voederbieten enz. op georgani seerde wijze ter beschikking te stellen van degenen, die het vee hebben op genomen. Over enige dagen kunnen aanvragen om voeder worden gericht tot de bureaux van de provinciale voedsel-commissarissen, die belast zijn met de leiding van deze op de evacu atie van vee aansluitende maatregel. MOBIELE CENTRALE VOOR NOODVERLICHTING Kan kleine stad voorzien Met het oog op de dringende behoef te aan stroomvoorzieningsapparaten in de getroffen gebieden, heeft Philips de mobiele electrische centrale van haar rijdende tentoonstelling, met een vermogen van 120 Kw aan de betrok ken autoriteiten met bediening voor gebruik aangeboden. Deze centrale is in staat een kleine stad van noodver lichting te voorzien. Daar de mogelijk heid bestaat, dat deze generator-wagen grote diensten kan bewijzen heeft Philips besloten de opening van de rij dende tentoonstelling op 10 Februari te Amsterdam tot nader order uit te stellen. De Oostelijke Bond van Confectie fabrieken heeft besloten voor een waarde van f 100.000 aan goederen voor het rampgebied beschikbaar te stellen, In de Twentse confectiebedrijven zal het personeel acht uur overwerken. Ook deze opbrengst zal in natura be schikbaar worden gesteld. IN POORTVLIET GEEN DODEN De burgemeester van Poortvliet meldt, dat in Poortvliet hard wordt gevochten voor de dakdichting, met krachtige hulp van de genie. Inwoners en gemeentebestuur van Tholen en Scherpenisse werken mede. Het groot ste deel van het dorp. staat onder wa ter. Dit betreft 2000 ha land. De be woners zijn met uitgeworpen rubber boten en boten van Tholense vissers uit dé bedreigde huizen en boerde rijen gehaald. Bij laag water komt een deel van de weg naar Scherpenisse vrij. Ook Tholen is dan met hoge wa gens te bereiken. Men wordt krachtig gesteund door vliegtuigen, wat van groot moreel be lang is voor de bevolking. Er is in Poortvliet geen verlies van mensenlevens. (ADVERTENTIE) Geef Uw kindje sterke tandjes D-KALK Bij Koninklijk Besluit is aangewezen de ..Prof. A. E. J. Moddermanstichting" voor de bestudering van het strafrecht en zijn hulpwetenschappen verbonden aan de Rijks universiteit te Leiden", gevestigd te Lei den, als bevoegd tot het vestigen bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden van een bijzondere leerstoel in de natuurwetenschappelijke criminalistiek. De gehele P.T.T.-dlenst is in de weer om de postale- en telecommuni- catieverbindingen zo mogelijk te her stellen. Kunnen de bestaande verbin dingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarbij de mobilofoon bewUst van welke enorme betekenis zM kan zijn. Waar in telefooninstallaties de elec trische stroom is uitgevallen, brengt in vele gevallen een nood-aggregaat redding. De aanvoer van deze appa raten is echter uiterst moeilijk. Zo drMft b.v. de communicatie met Zie- rikzee en Ouddorp geheel op mobilo foon- en amateurzendinstallaties. P.T.T. wijst er nogmaals met de meeste nadruk op, dat het particuliere telefoonverkeer met de geteisterde gebieden, in verband met de belangen van de hulpverlening, beperkt moet blijven tot de werkelijk noodzakelijke gevallen. Hier volgt een overzicht van de postverbindingen met de geteisterde gebieden, voor zover deze op 3 Fe bruari 1953 bekend waren: Van Rotterdam uit: De postauto naar Voorne en Putten zal normaal post afleve ren met uitzondering van een paar plaatsen (Oudenhoorn en Zuidland). Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goeree. Deze auto zal trachten naar dit eiland te komen, dat telefonisch niet be reikbaar is. Uiteraard kan nog niet wor den gezegd, of dit zal gelukken. De post auto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht als de Krlmpenerwaard is normaal per auto bereikbaar. Van Dordrecht uit: De postdienst naar Sliedrecht, Gorinchem en Leerdam wordt per auto uitgevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt, vandaar wordt de post per rijwiel verder vervoerd. Van Roosendaal uit: 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De post wordt verder met de boten Ter- neuzenHoedekenskerke en Breskens Vlissingen verzonden naar Walcheren en Zuid-Beveland. Plannen voor tweemaal- daagse verbinding met dit gebied zijn op gezet. Noordwest-Brabant wordt, voor zo ver dit mogelijk is. per auto bediend. Een boot heeft post, naar Rilland gebracht en vandaar gehaald. Van Bergen op Zoom uit: De post voor Tholen en Schouwen en Dulveland wordt gereed gehouden om. te worden over gebracht. Van 's-Hertogenbosch uit: Getracht is de I.angstraat tot Drimmelen te bedienen. Maandag is dit gelukt. Van Gorinchem uit: Ouden- en Nieuwen- dijk zijn nog niet bereikbaar. De overige postkantoren in het Land van Aitena krij gen hun post per rijwiel of boot. De inter nationale verbindingen via Hoek van Hol land zijn met ingang van vanavond weer normaal. Verbindingen met Belgie worden van Amsterdam uit normaal onderhouden via Utrecht, 's-Hertogenbosch en Roosen daal. TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Terwijl Terry met een onthutst gezicht zijn vriend nakeek, herinnerde hij zich op eens, dat Tekko die morgen naar Starreveld gegaan was. „De professor!' ging het door hem heen. „Die zou hier misschien wel iets meer van af weten!" En voordat Tekko het politiebureau nog bereikt had, stond Terry, geheel buiten adem, reeds voor de pro fessor en deed hem het relaas van wat hij gezien had. „Fohy, mijn hoed en mijn jas!" schreeuwde de goede man overstuur. „Er is iets verschrikkelijks gebeurd met me neer Taks. Mijn uitvinding, weet je!" „Aha, is 't dat!" stoof Polly Mops nijdig op. „Uw uitvinding! Nu begrijp ik alles' Was een dolle kanarie soms niet erg genoeg! Bah!; die uitvindingen van U hebben nooit anders dan narigheid gebracht. Die arme meneer Taks! Wat heb ik een medelijden met hem. En wat gaat U nu doen?" „Ik ga direct naar de waarde jongen toe!" antwoordde pro fessor Starreveld gejaagd, greep hoed en jas en rende in één adem door naar het politiebureau. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft gisteren in de Eerste Kamer de soldaten, ma trozen, militaire vliegers en ander luchtmachtpersoneel met hun officieren, die bij het reddingswerk zijn geplaatst, geprezen en zijn waardering uitgesproken voor hun snelle, menslievende hulpver lening. Hij betuigde zijn innige deelneming met hen die gevallen zijn: drie soldaten en twee man marine-personeel zijn omgekomen of worden langdurig vermist. De minister van Oorlog deed enige mededelingen over de organisatie van de militaire hulpverlening. Nadat de Commissaris van de Konin gin in Noord-Brabant de bevelhebber van de derde militaire afdeling Zon dagmorgen vroeg had gewaarschuwd, gaf deze onmiddellijk bevel aan de onder zijn bevelen staande militaire eenheden om aanstonds naar haar garnizoenen terug te keren. De chef van de generale staf deed daarna eenzelfde bevel uitgaan tot alle militairen in Nederland. Op dat ogenblik was de omvang van de ramp niet by benadering vast te stellen. Oim twaalf uur Zondagmiddag kon de Nederlandse militaire 'bevelhebber met het hem ten dienste staande per soneel en materieel actief optreden. Minister Staf had de 'grootste lof voor de spoed waarmee Zondag alle militairen aa n dit .bevel (hebben ge volg gegeven zodat onmiddellijk tot actie kon worden overgegaan. Slechts enkele militairen zijn thuis gebleven. Tegen hen zullen de nodige strafmaatregelen worden genomen, waarbij rekening zal worden gehouden met de ernst van de situatie. LL De samenwerking tussen de civiele en militaire autoriteiten was van meet af aan uitnemend. Het militaire appa raat verleende overal bijstand waar dit door de civiele autoriteiten werd gevraagd. Met de beschikbare vliegtuigen wor den grote prestaties geleverd. Dank baar zün wü, aldus de minister, voor de vastberadenheid waarmee wordt gewerkt. Zondagnacht kiwamen reeds de eer ste Amerikaanse amphibie-voertuigen, transportvliegtuigen en helicopters. Ook de Engelsen zonden helicopters. België verleende hulp door het zenden van manschappen en boten ten behoe ve van de evacuatie van de bevolking in de getroffen gebieden. Twee Franse bataljons uitgerust met motorvletten zijn ingezet. Denemarken zond rubber boten. Voor al deze snelle hulp betuigde minister Staf zijn warme dank. De kazernementen in de omgeving van de noodgebieden zijn beschikbaar gesteld voor geëvacueerden. Minister Staf deelde mede, dat ten gevolge daarvan de aangekondigde herhalings oefeningen van de 44ste regimentsge vechtsgroep zijn afgelast. „Schiet op, liet is geen kijkdag" „Schiet op, het is hier geen kijkdag," zo zei een Britse agent, die Zondag een wagen aanhield, tot de chauffeur, die probeerde met zUn wagen het overstroomde gebied te bereiken. Daarop gaven koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die in de auto zaten, hun chauffeur opdracht te draaien en terug te keren. De agent heeft de dame in de auto niet herkend en was met stomheid ge slagen, toen hij later hoorde, wat hij gedaan had. De koningin heeft tijdens haar tocht door het overstroomde gebied een goed overzicht van de toestand gekre gen. Overal waar zij kwam, vroegen de mensen in de eerste plaats hout om de huizen droog te kunnen stoken, zodra het water gezakt zou zijn. Onmiddellijk heeft de koningin op dracht gegeven, al het hout van San- dringham Estate naar de getroffen ge bieden over te brengen en aan de be volking uit te delen. Koningin-moeder Elizabeth is gis teren per auto naar de centra, waar de duizenden daklozen en vluchtelingen van het overstroomde eiland Canvey zijn ondergebracht, gegaan. Express Genua-Amsterdam ontspoorde bij Luik De tender en zes wagons van de Genua—Amsterdam-express zijn gis teren, kort na halfvier 's middags, op de brug over de Ourthe, ongeveer 20 km ten Zuiden van Luik, uit de rails gelopen. Slechts 3 van de 600 passagiers werden licht gewond door vallende bagage en doordat zij tegen de zijwan den van de compartimenten werden geslagen. De locomotief bleef in het spoor en trok de ontspoorde wagons tegen de brug op, waar zij tegen de leuning bleven hangen, boven het voortsnel lende water van de Ourthe. Ruim 250 meter van het baanvak is vernield. TITO DIT JAAR NAAR TURKIJE Maarschalk Tifco van Joegoslavië heeft een uitnodiging aanvaard cm in do loop van dit jaar Turkije te be zoeken, als zijn bezigheden hem het toelaten, zo heeft het persagentschap „Tanjoeg" te Belgrado gemeld. Stefan Stefanopoulos, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, is Dinsdag in Belgrado aangekomen om over defensie-aangelegenheden te overleggen. VERSTERKING RIJKSPOLITIE IN RAMPGEBIED De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de Rijkspolitie m het rampgebied ongeveer 1000 man Rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overigen gereed staan om naar behoefte te wor den ingezet. Mocht blijken, dat de Rijkspolitie in het rampgebied nog verdere verster king nodig zou hebben en deze niet meer gevonden zou kunnen worden in de Rijkspolitie in het overige deel des land, dan zal aanvulling plaats vinden uit de gemeentepolitie. Daar toe zullen dan tijdig, m overleg tussen de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken, aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aanbiedingen aan de noodgebieden uit gemeenten met gemeentepolitie hoezeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede gang van zaken achter wege dienen te blijven. Gandhi's zoon beboet Manilal Gandhi, de zoon van wijlen Mahatma Gandhi, die journalist in Z. Afrika is, werd gisteren te Germiston veroordeeld tot een boete van 50 pond sterling of 50 dagen dwangarbeid we gens deelneming aan een optocht van „lijdelijk verzet". Hij werd met zeven Europeanen schuldig bevonden aan ge drag, dat naturellen aanspoorde tot verzet en wetsovertreding. Patrick Duncam, zoon van een oud gouverneur-generaal van Z.-Afrika, kreeg een boete van 100 of 100 da gen dwangarbeid. Hij zeide het de plicht te achten van elke burger om in Zuid-Afrika te strijden tegen on rechtvaardigheid. Duncan zeide, te hebben willen tonen, dat er in elk ge val een paar blanken zijn, die bereid zijn op basis van gelijkheid met de vertegenwoordigers van Afrikanen en Indiërs samen te werken. Slachtoffers helpen slachtoffers De opvarenden van het stoom schip „Carthage" uit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer in de nacht van Zaterdag op Zon dag op het strand van Scheve- ningen is geworpen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij hebben gisteren een geldinzameling gehouden. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, wordt vandaag uit Londen in Bonn verwacht om overleg te plegen met bondskanselier dr. Adenauer. Dulles heeft premier Churchill reeds op 6 Januari ingelicht over het Ameri kaanse plan om een eind te maken aan de neutralisatie van Formosa, zo ver neemt Reuter in Londen. Churdhill vertoefde toen in New. York op door reis naar zijn vacantieoord op Jamaica. In Bonn zal Dulles politieke, militai re en economische aangelegenheden bespreken. Wil Moskou wel over Oostenrijk praten? Andrei Gromyfko, onderminister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, heeft in antwoord op een Westelijke nota doen weten, dat zijn regering be reidt is zich te doen vertegenwoordi gen op een bijeenkomst van plaatsver vangende ministers, waarop men zal spreken over een vredesverdrag voor Oostenrijk, zo verluidt in Parijs. De Sowjet-regering maakt op be paalde punten voorbehoud. Te veel kuilvoer verslapt het vee De maximumg-ift kuilvoer mag niet hoger zijn dan 20—25 kg. Daarnaast moet 7 kg hooi kunnen worden gege ven. Te grote kuil giften naast een te geringe hooigift verslappen het vee en verstoren de vltamineri voorziening. Kuiilvoer dient na het melken te wor den verstrekt. Vele veehouders menen hieraan 's na middags niet te kunnen voldoen. Er zul len ongetwijfeld bedrijven zijn die door de omstandigheden in deze richting ge dwongen worden. Toch blijkt meermalen, dat een verandering in het werkschema mogelijk Is. Het is in het belang van de zuivelbereiding dus ook in het belang van de veehouder zelve dat op leder bedrijf de dagelijkse werk zaamheden in de stal eens onder de loupe genomen worden en waar nodig de gewenste veranderingen worden aan gebracht. WEEKOVERZICHT VISSERIJ UR.K. De aanvoer van snoekbaars was de afgelopen week weer vrij goed. De vangsten der spannen waren bevredigend. Deze waren per span en per dag van 200 tot 600 pond. De prijs der snoekbaars liep tamelijk terug. Noteringen per pond van ƒ0,570,67. Aanvoer van rode baars was iets beter dan voorheen. Hier waren de noteringen per pond van ƒ0,851,23. Voorn en blei noteerden per pond van ƒ0,10 0,13. Karper per pond van ƒ0,280,38. De weekbesommlngen der snoekbaars vissers waren per span van ƒ300—900. Aangevoerd werd de afgelopen week: 19665 pond anoesbaars; 2128 pond rode baars; 14638 pond voorn en blei; 128 pond karper en 11 pond snoek. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer 16500. Londen zegt: „Onaanvaardbaar" Tsjoe en Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een onmiddellijke sta king- van het vuren in Korea voor gesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwes tie van de repatriëring der krügs- gevangenen, aldus meldt radio-Peking. Tsjoe verklaarde, dait dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere pro blemen in het Verre Oosten. Het voor stel is gedaan binnen 48 uur na presi dent Eisenhower's mededeling, dat hij besloten had tot opheffing van de neu traliteit van Formosa. Tsjoe zeide, dat de bestandsbespre kingen te Panmoenjon onvoorwaarde lijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe dat, „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het voorstel van Tsjoe en Lai voor Engeland volkomen onaanvaard baar genoemd. Volgens hem is het in wezen hetzelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sowjet-resolutie over beëindiging van de strijd in Korea, die de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties reeds vóór Kerstmis heeft verworpen.. (ADVERTENTIE) KARSOTE RUB verkoudheidjzall Werkl van (wee kanien Iegelijk Grote doos 75 ci. PAARDEN EN VEE DOETINCHEM, 3 Febr. Aangevoerd: 165 runderen (waaronct-er begrepen 45 vette runderen). 70 vette kalveren, 579 nucht. kal veren, 26 schapen, 8 lammeren, 3 gelten, 425 biggen, 14 lopers, 10 dragende varkens, 6 paarden. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 750—1025, kalfvaarzen f 750—975 guste koeien f 525660, guste vaarzen f 550625 pinken f 325425, graskalveren f 250-325. fokkalveren f 100125, nucht. kalveren f 40 52. schapen f 95120, lammeren t 65 75, geiten f 2540, alles per stuk. Slachtvee extra kwal f 2,802.84 per kg gesl. gew le kwal.: f 2.65—2.75, 2e en 3e kwal. f 2.20 2.40, vette kalveren beste kwal. f 2.50 2.60 per kg lev. gew., mindere kwal. f 180 2 20. biggen f 3252 per stuk. lopers f 55 65 per stuk Dragende varkens: f 250300 per stuk, slachtpaard'en per kg gesl. gew, f 1.601.75, werkpaarden f 750875 per stuk. (ADVERTENTIE KUSTVAART ADM. NELSON p, 3/2 Borkum n. Weston Pt, ADM. DE RUYTER p. 3/2 Lindesnaes n. Boness, AKTJO 3/2 v. de Tees, ALBER- GEN 3/2 te La Rochelle. AMAZONE 3/2 bij Zierikzee. AMSTELSTROOM 4/2 te Londen, ANNA HENNY p. 4/2 Lissabon n. Savona, APP1NGEDAM 4/2 le Hull, ARBO 3/2 te Odense, ARUBA 4/2 te Londen, ATT S. 3/2 te Guernsey. BAB T. 3/2 v. Bayonne n. Lowestoft, BALTIC 3/2 te Londen, BAR RACUDA 3/2 te Helsingborg, BERKEL- STROOM 3/2 te A'dam, BERNISSE 3/2 v. Gothenburg n. Methil. BXERUM 4/2 te Lon den verww., BILL S. 3/2 v. Garston n. Swansea. BORNR1F 4/2 te St. Nazaire, CE LEBES 4/2 te R'dam, CORNELIA B IX p. 4/2 Brunsb. n. Londen. DA CAPO 4/2 te Randers, DAGNY p. 3/2 Elbe n. Antwer pen, DENI 3/2 v. R'dam n. Middlesbro, DILIGENTIA 3/2 v. Cardiff n, Fawley, DOKLAAN 2/2 v. Ponza n. Liverpool, DO- RINDA 3/2 te Vlaardingen, EEMSHORN 3/2 v. Malmo, EMERGO 3/2 v. R'dam n. Wismar, ERKALIN p. 3/2 Gjedser n. Hol- tenau. FIDUCIA 3/2 v. Londen n. Zierik- FR1EDA 5/2 te W. Hartlepool verw,. GAASTERLAND 3/2 v. A'dam n. Newcastle, HADA 5/2 te Palermo verw., HAROLD 4/2 te Kiel verw., HARTEL 4/2 te Hamburg, HAVIK p. 4/2 Start Pt n. Dublin, HEEMS KERK 3/2 te Aarhus, HOOGEZAND 3/2 te Calais, IDA PIETER 3/2 te W. Hartlepool, IMPORT 4/2 te Antwerpen, INGEBORG p. 3/2 Smith Knoll n. Knarrevik. JANS 3/2 te Adam, JOHANNES 3/2 te Swansea, JO- KURMA 3/2 te Cardiff, JONEX I 4/2 te Roscoff, JOSIEN 3/2 te Kingslynn, JULIA 3/2 te A'dam, KON. JULIANA 3/2 te Lon den. LENY 3/2 v. Cuxhaven n. Middlesbro, LIBERTY 4/2 te Londen, MADJOE II 3/2 v. Fowey n. Civ. Vecchia, MARIA THERE- SIA 3/2 te Gent, MEES CREMER 3/2 op de Humber, MENKAR N. 3/2 te Rouaan, MERCATOR 3/2 te Gothenburg. METRO- POLE 4/2 te Londen. MIDSLAND 4/2 te Grangemouth, MIES 4/2 te Bayonne, MIR- ZAM N. 3/2 te Casablanca, MONICA 4/2 te Newcastle. MIJFEM 4/2 te Harburg, NAN NY 3/2 te Londen, NETTA 3/2 te Methil, NOACH 3/2 v. Tunis n. IIull. NOORD 3/2 le Immingham. NOORDLAND 3/2 te Ant werpen, OCEAAN 4/2 te Sunderland, OLI VIER v. NOORT p. 4/2 Gibraltar n. Bar celona, PALMA 4/2 te Drogheda, PELI KAAN 3/2 te Harlingen, PIETER HUBERT 4/2 te Bordeaux. PONZA 3/2 op de Hum ber, PRES. ROOSEVELT 3/2 v Arendal n. Krlstiansand. PRINS BERNHARD 3/2 te Londen, PRIOR 5/2 te Valencia verw., RANSEL 4/2 te A'dam, ROSEMARIE 3/2 te A'dam, SANTA LUCIA p. 4/2 Ouessam Grangemouth, SKAGERRAK 4/2 te Delf zijl, SKALD 3/2 v. Hull. SPES 3/2 te A'dam, SPURT 4/2 te Portsmouth, STIENTJE MENSINGA 4/2 te Antwerpen. ST. WAL BURG 3/2 te Bordeaux. SURTE 3/2 te A'dam, TILLY 4/2 te Bordeaux. TROMP 3/2 op de Humber. UNITAS p. 3/2 West- hinder n. Delfzijl, URMAJO 3/2 te Quim- per, VERA 3/2 v. Aalborg, VIDA 3/2 v Uddevalla. VIOLETTE ERICA 6/2 te Tar ragona, VLIELAND p 3/2 Terschelling n Parijs, VRED^ 4/2 op de Tyne, VROUWE POLDER 3/2 tb Antwerpen WALENBURG!! 4/2 te R'dam, WESTKUST 3/2 v Man chester n. Hamburg. WOLANDA 3/2 v. IJmuiden n. Engeland, ÏJSTROOM 3/2 te A'dam. ZWAANTIENA 3/2 v. Middlesbro. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Zandvoort, J. de Groot te Apeldoorn. Bedankt: Voor Kampen (vac.-H. Hiensch): H. Stolk, te Scheveningen. GEREF. KERKEN. B er 0 e p e n Te Murmerwoude, cand. W. v. d. Zwaan te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN. B e ro e pe n Te Meliskerke: J. W. Kersten te Genemuiden. Te Vlaar dingen: H. Ligtenberg, te Rotterdam- West. Zi.i GEDUPEERDE LEERLINGEN VAN KWEEKSCHOLEN knnnen in Amsterdam hnn studie voortzetten Jongelui, die in opleiding zijn voor onderwijzer of onderwijzeres en die ten gevolge van de stormramp hun kweekschool niet of bezwaarlijk kun nen bereiken, kunnen gratis hun studie voortzetten aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam. Voor huisvesting zal worden gezorgd. Dit uit de leerlingen van de Geref. Kweekschool te Amster dam opgekomen initiatief wordt van harte gesteund door het schoolbestuur en de leraren van deze kweekschool. Het adres van de Geref. Kweekschool is Dintelstraat 60, Amsterdam-Zuid (tel. 712074). Tel.no. directeur (huis) 710807. Bijbels en Psalmboeken voor getroffenen Ieder, die een Bijbel, een Psalmboek, of nog liever deze beide im één band gebonden, te missen heeft, zende deze aan Bijbelhulp, Postbus 78 te Arnhem, ten behoeve van hen, die door de watersnood ook deze verloren hebben. Aanvragen voor deze kerkboeken ten behoeve van getroffenen kunnen eveneens aan bovenstaand adres ge richt worden. In 1952 en in de eerste drie weken van dit jaar zijn in het geheel 1165 bui tenlandse rooms-katholieke priesters en leden van religieuze orden uit communistisch China gewezen. Er bevinden zich nog slechts 435 bui tenlandse geestelijken in dat land, van wie een honderdtal in gevange nissen, aldus het Romeinse blad „II quotidiano". ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, (Gem. Un.). Geslaagd voor cand. ex rechten: J. J. Bommer te Egmond-Binnen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag het ontwerp tot verlenging van de Wet op de dividendbeperking met één jaar met 31 tegen 15 stemmen aanvaard. Tegen stemden prof. Hellema (A.R.), de C.H., de V.V.D. en de heren Regouh, Van Veldhoven, Mertens en Sassen van de K.V.P. GRENZEN VALLEN WEG VOOR WATERSNOOD De ambassade van België te 's-Gra- venhage deelt mede, dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de ge wenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationali teit, die zich uit Nederland over Bel gië naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de hui dige omstandigheden geen identiteits bewijzen cf paspoorten kunnen over leggen. 'Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen, welke goederen transporteren, be stemd voor hulip aan deze gebieden. Arbeidsbureau's 's avonds open voor aanvragen De directeur-generaal van het Rijks- arbeisbureau deelt mede, dat de ar- beidsbureaux te Dordrecht, Sliedrecht, Gorinchem, Rotterdam, Maassluis, Den Haag, Delft, Leiden, Gouda, Utrecht, Zeist, Den Bosch, Almkerk, Tilburg, Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom tot elf uur des avonds zijn geopend voor het in ontvangst nemen van aan vragen om arbeidskrachten. Voorbeeld ter navolging (Van onze correspondent) Op een Inwoneraantal van ruim 6000 zielen heeft de gemeente Westerbork een bedrag van ongeveer f 39.000 als bijdrage voor de rampgebieden bijeen gebracht. Verder is een grote vracht wagen vol met nieuwe en zo goed als nieuwe kleding spontaan door de In woners gegeven. In Wolp'haartsdijk (Zuid-Beveland) zijn negen doden gevallen, te weten: G. Heijnsdijk en echtgenote, de we duwen Hoekvan Dijke, Versohure Rn Van Damme, de laatste samen met haar dochter Maria; de zes maanden oude baby van F. Giezen en twee bejaarde mannen D. Schipper en G. Tramper,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2