HET DODENTAL GESTEGEN TOT 1269 Nog vele bewoners vermist HERSTEL VAN DIJKEN LIJKT ONBEGONNEN Tweeduizend vaartuigen in actie LIJST VANDAAG EERSTE VAN VERLIEZEN Enkele vragen WAAR ROUW HEERST Hoofdstad voteert f 500.000 WILLEMSTAD VERWACHTTE DE AANVAL EN WAPENDE ZICH „Ga maar door jongens, wij redden 't wel WEER SLECHTERMAAR WIND AFNEMEND Giro-nummers 9575 412739 Prinses Wilhelmina schenkt bijdrage Postverbinding steeds beter Zondas alaemene gedenkdag Rompenfonds 7 MILLIOEN overschreden ELFDE JAARGANG No. 2382 n (Verwachting tot hedenavond) ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Geleidelijk afnemende en naar Noordoost ruimende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Morgen: Zon op: 8.12. Maan op: 1.12. Onder: 17.37. Onder: 10.04. UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Tixxum- DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 p. E rampzalige gebeurtenissen van jj de -laatste dagen dringen met grote kracht de vraag naar voren of er wel oip die snelle en doeltreffende wijze van meet af aan hulp verleend is als mogelijk was. Wij stellen voorop dat gefundeerde critiek pas .goed mógelijk is, als men de feiten kent. En onder die feiten be horen zeer zeker ook de tijdstippen waarop de verschillende dijkdoorbra ken hebben plaats gevonden. Zondagmorgen vernamen wij door de radio dat er geen contact te krijgen was met Zeeland. En w-ij vernamen dat 'de ministers Drees en Algera zich naar het Eiland van Dordrecht hadden begeven. Aohteraf weten wij dat de ramp daar stellig niet 'het ergst en het omvangrijkst is geweest. Merkwaardig is in dit verband een uitlating van de correspondent van de Daily Telegraph van Maandag jl. Daar staat ml. deze zin in: „Als eerste waarnemer vanuit de lucht van de gehele situatie kan ik vast stellen dat het een chaotische toe stand is, die veel erger' is' dan zelfs de autoriteiten zich bewust zijn. Er zijn honderden dijkdoorbraken". Deze Engelse krant werd des- Zon dags gedrukt. De. correspondent bad de zaak dus Zondagmorgen van een Vliegtuig uit bekeken. Wij vragen -ons af of er Zondag morgen van regeringswege niemand in' een vliegtuig is gaan zitten om een algemeen overzicht Van de ramp te krijgen. Het tragische geval van Schouwen biv., een eiland dat het ergst getroffen is, is eigenlijk pas gis teren goed tot de publieke opinie doorgedrongen. Doeltreffende hulpverlening begint met een goed inzicht in de omvang van de ramp. Als het waar is wat de correspon dent van de Daily Telegraph zegt dat de. regering .zich- Zondagmorgen, de omvang van de ramp niet bewust was, •terwijl dat todh met behulp van een vliegtuig mogelijk was, dan zou dat één "zeer ernstige fout zijn. Wij willen hier niet alle voorbehoud over spreken, maar de voortdurende sprongen, die er ih de dodencijfers zijn waar te nemen, nopen er wel toe om deze vraag te stellen. Wij weten' ook 'wel dat het reddings werk niet in één slag op vólle toeren kanwerken, maar als we pas in de krant van Woensdag lezen dat het reddingswerk op Schouwen in volle gang is, dan geeft dat te denken. Zondag sprak eigenlijk niemand over Sdhouwen. Men sprak over Dordrecht, Halsteren, Hontenisse enz. In het al gemeen over gebieden die van het vasteland uit te henaderen waren en waar de rampspoed minder was dan elders. Het is duidelijk dat de plaatsen waar de grootste rampen gebeurd zijn, Schouwen en Duiveland b.v., Zondag niet „in het nieuws" waren. De vraag komt op maar wij hopen dat zij ontkennend kan worden be antwoord of de autoriteiten wel op de hoogte waxen en of de reddings- maatregelen wel dienovereenkomstig zijn getroffen. DAARNAAST komt de vraag, of wel van meet af alle beschikbare hulp krachten en reddingsmiddelen op de juiste wijze zijn aangewend. Het is tamelijk duidelijk dat de organisatie van de redding eigenlijk pas Maandag goed ter hand genomen is. De Urkerbotters b.-v. zijn pas Maandagmiddag op weg gegaan. Als er een minister in een vliegtuig was gaan zitten, zou hij tot de conclusie moeten zijn gekomen dot die botters terstond nodig waren. En dan hadden zij v-ier en twintig uur eerder kunnen vertrekken. Dit zijn vragen, die een antwoord eisen. Het ontstellende dodencijfer roept daarom. (Van onze speciale verslaggevers) Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, was hedenmiddag gestegen tot 1269. Het aantal vermiste personen is niet bekend. Bij de hulpverlening is één militair verdronken; twee militairen worden vermist. Ongeveer twee duizend vaartuigen zijn thans bij de reddingsactie in de over stroomde gebieden in actie. Voor Schouwen en Duiveland alleen al lagen gister avond 500 schepen. De Koninklijke Marine neemt met ver over de honderd eenheden aan het reddingswerk deel. Vele getroffenen zijn ook door de lucht naar veiliger oorden gebracht. Het Urker vissersvaartuig „Sursum Umbra*', dat deel uitmaakt van het noodverkeersnet in Zeeland, heeft gisteravond medegedeeld, dat de toestand van de dijk tussen Zierikzee en Brouwershaven zeer kritiek is. Zandzakken zijn daar zeer gewenst. In het gebied, dat onder water zou kunnen komen, bevinden zich vele mensen. Een in Zeeland verblijvend vissersvaartuig uit Wieringen is naar Zierikzee gezonden met zakken aan boord. Een hartbrekend tafereel in het evacuatiegebied. Moe der en dochter zien elkaar na dagen van angst en ver twijfeling terug. De enorme gaten in de dijken op Goeree en Overflakkee zijn niet meer te tellen. In liet zwaar geteisterde plaatsje Den Bommel, waar met de moed der wanhoop gewerkt wordt om een deel van de binnendijk, die gisteren is weggeslagen, te herstellen, lijkt dit volslagen onbegonnen arbeid. Honderden mannen zijn koortsachtig bezig zandzakken te vullen op de enkele vierkante kilometers grond die nog restgï*. - Een enorme waterval spuit mei grote kracht door'! de opening, die met de minuut breder wordt. Men vraagt zich af: wat baten die drie duizend zakken zand, die gedurende bet halve uur stilstand tussen eb en vloed in dé zestig nieter brede opening zullen worden geworpen. Een breed stuk binnendijk met drie huizen er op is 'gisteren met krakend geweld in elkaar gezakt. De mensen, behalve de mannen ,en de vrijwilligers van elders, zijn reeds, geëvaciieèfd. 'Omdrie uur waren we er getuige van dat. weer een huis in het al groter, wordende gat stortte. Doch de mannen, ook militairen, werken onvermoeid door. Middelharnis Via de haven, van Middelharnis wor den nog: steeds veel slachtoffers afge- voerd. Men krijgt hier van het verloop geen al te beste indruk. De uitgeputte mensen worden met de nodige moeite in donkere ruimen van oncomfortabele binnenvaartschepen gebracht om te worden geëvacueerd, terwijl in die zelfde hoven gedurende vijf kostbare uren een grote salonboot van Spido Rotterdam, ingericht voor personen- cn zelfs ziekenvervoer, behaaglijk ver warmd en van honderden dekens voor zien, werkloos bleef liggen, ja zelfs leeg naar Rotterdam moest terug varen. iiiiiiiiiniiiiniTOiiiiiiiiiiiiiiiiïïiuM.: Een vrachtvliegtuig gooit onophou delijk nieuwe hoeveelheden zandzak ken alsmede levensmiddelen voor de werkers naar beneden. Het haventje waarin de massa's water dan naar binnen, dan naar buiten worden ge stort heeft een zo straffe stroomver snelling dat zelfs een krachtig marine- vaartuig er bijna niét tegenop kan tornen. a de grote gebieden achter de binnendijk waar het water meters hoog staat varen vletten rond op zoek naar overlevenden op afgelegen boerderijen. Kadavers drijven hier bij tientallen. Oude Tonge Op Oude Tonge is de evacuatie voor het grootste deel achter de rug. Van officiële zijde deelde men ons mede dat het geconstateerde dodencijfer hier 362 bedraagt. In Nieuwe Tonge be loopt dit aantal bijna honderd. Heli copters doen in dit gebied prachtig werk. Zij pikken op geïsoleerde plaat sen de mensen op en laten ze op vei liger oorden weer zakken, vanwaar ze verder worden vervoerd. De nieuwe huizenwijk te Oude Tonge is compleet weggevaagd en het typi sche verschijnsel doet zich voor dat zeer oude woningen, die na aan af braak toe werden geacht, het nog houden. Ook vletten zijn in dit gebied veel ingeschakeld. Vandaag zal het Ned. Rode Kruis een eerste verlieslijst uit geven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van per sonen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn ge komen of vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het infor matiebureau van het Rode Kruis, de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijks dagelijks worden uitgegeven. De gege vens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de p 1 a a t s e 1 ij k e afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen n i e t op te bellen voor informaties. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoritei ten, andere afkomstig van ooggetuigen, cvacué's, militairen en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gege vens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijsten dus alleen beschouwd worden als WSS voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. Koningin Juliana in het gebied van de ramp. H.M. ontzag zich ni'et om door het water te zoaden, wanneer het er om ging slachtoffers van dé overstroming te bezoe ken. Het aantal slachtoffers van do stromingsramp is gestegen tot 1260. Hier volgt nog een overzicht van plaatsen waar slachtoffers gevallen zijn: Abhenbro.ek 1, Brandwijk 2. Brou wershaven 3, Brulnisse 1, Burgsluis 10, Capelle. 3, Dinteloord 3, Dreischoor 15, Fijnaart 46, Geer9dijk 1, Goeree-Over. flakkee 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 17. Hellevoetsluis 5, Heusden en Al- tena 3, Heijningen 25, Hoebsewaard 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewc- ring 1, Hontenisse 8, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedijke 4, Kruinin- gen 11, Maartenzdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nw. Ncuzenpolder 1, Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw. Vossemeer 50, Numans- dorp 67, Oosterland 40, Oosterschelde 4, Ouderkerk aan de IJsel 2, Oude- lande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2. Rilland 1, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200. Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpol- der 6, Streijen 20, Terneuzen 4, Texel 4, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 12, Wolfaartsdijk 9. Ierse- ke 10, ÏJsselmonde 3, Zierikzee 15, Zuidland 20. HULPVERLENING (Van een onzer redacteuren). Aan het begin van de Amster damse raadszitting van gistermid dag heeft de burgemeester, mr. d'Ailly, de ramp herdacht, die een groot deel van ons land heeft ge troffen. Aan het einde van zijn toespraak nam de ra.ad z.h.st. een voorstel aan om f 50.000 beschik baar te stellen om die maatregelen te nemen, die nodig zijn. „We zijn niet van gisteren, we kennen het water*', vertelt ons een oudere inwoner van Willemstad, het plaatsje aan de Moerdijk, dat geheel ligt geïso leerd. „Zaterdagmiddag zijn we al met zandzakkenvullen begonnen, want we verwachtten het allerergste. Daaraan is het waarschijnlijk te danken geweest dat het water hier niet hoger dan een halve meter kon stijgen. Binnen 24 uur was het er al weer uit". Willemstad, hoewel aan alle zijden omringd door water is zelf kurkdroog, de schade is niet omvangrijk de vernieuwde Hervormde kerk is ongeschonden en eten heeft men voorlopig genoeg. Er -is geen dode in de stad gevallen. Alle mannen waren tijdens de water- aanval op hun post en de vrouwen en kinderen naar de (hoogste dijk of de nog hoger liggende bunker overge bracht. Het water in het achterland, eerst Ler meter hoog, staat thans een meter lager, Daar vielen veel slachtoffers, voral in Fijnaart en Heiningen. De meeste slachtoffers worden niet naar Wilemstad, maar uiteraard naar het Zuiden overgebracht. „Inderdaad, als de storm weer de kop opsteekt is het leed niet te overzien", zegt de man. „Ook hier in de buurt zijn zeer veel gaten in de bovendijk. Maar voorlopig gaat het nog. We zitten zon der gas en Echt". Er stevent een boot van de Rjjkswa- Het weer in het Noordzeegebied heeft Woensdag een belangrijke ver slechtering ondergaan. Een depressie die Dinsdag langs hét Noorse eilandje Jan Mayen trok be woog snel naar het Zuidoosten en be- eikte Woensdagmiddag Zuid-Zweden. De luchtdruk daalde daar in 24 uur tijds meer dan 30 millibar. Daar in Schotland de barometerdalingen klei ner waren namen de luchtdrukver- schillen over het Noordzeegebied toe. Stormachtige winden transporteerden opnieuw koude, uit de Poolstreken afkomstige, lucht naar het Zuiden. Het front van de depressie bereikte gistermiddag ons land, gepaard met •egen en sneeuwval. Luchtdrukstijgin gen boven Scandinavië die zich naar het Zuiden uitbreiden, zullen er oor zaak van zijn dat de wind in onze om geving naar Noordoost gaat ruimen en in kracht gaat afnemen. Nat. Rampenfonds „Trouw" Voor slachtoffers van de ivatersnood) terstaat tot vlak voorbij de aanlegstei ger van het stedeke. Door een luidspre ker van boord klinkt een stem: „heeft Willemstad nog hulp nodig en is er eten genoeg?" Waarop de oude baas aan de wal met gerechtvaardigde trots ant woordt: „ga maar door jongens, wij redden ons wel Prinses Wilhelmina hééft aan hét Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken voor de getroffe nen in de geteisterde gebieden. De Prinses heeft tevens haar parti culiere auto, een „Cadillac", ter be schikking gesteld voor ziekenver voer. De auto is inmiddels naar de geteisterde gebieden vertrokken. De auto was gevuld met levensmiddelen. De postverbindingen per trein van het Westen met Westelijk Brabant en Zeeland vla Utrecht—Den BoschRoo sendaal worden steeds beter, in het bij zonder des nachts, zo deelt de.PTT mede. Van Rotterdam uit worden de" Zuid hollandse eilanden per auto en boot bediend. Het contact met het eiland Rozenburg en met het Oostelijk deel van de Hoekse Waard is opnieuw ge legd. Met enkele plaatsen op Goeree- Overflak'kee bestaan slechts incidentele postverbindingen. Van Dordrecht u;t wordt de Al- blasserwaard eenmaal per dag buiend. Zulks geldt ook voor Sliedrecht en Hardinxveld. Toespraak van de Koningin De regering deelt mede: In verband met de ramp, welke Nederland heeft ge troffen, hebben de gezamen lijke kerken besloten Zondag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere ver ootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om één uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der om roepverenigingen zullen het stempel dragen van herden king van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Bij hef Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van f7.131.000 binnengekomen .aan geld, gestort via De Nederlandsehe Bank, de Postcheque- en Girodienst en aan contanten. Uit. vele plaatsen werden de op brengsten van collecten reeds over gemaakt. Opvallend was de opbrengst van de streek Noordeinde, behorende tot de gemeente Graft (N.-H.). De 87 inwoners van dit gebied, behorende tot 26 gezinnen, brachten f 1077 bijeen, dat Is f41,42 per gezin of f 12,37 per inwoner. f Redactie en Admx NZ. Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier: Twentsche Bank, Amsterdam. Telefoon 37900—30222 (10 lijnen) Postbus 859. Gem.-Glro Amsterdam T500 Postgiro no. 412739. Abonnementsprijs 49 cent por week; 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. N

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1