GEVAAR IS NOG NIET GEWEKEN Eerst redden, daarna de dijken grondig herstellen Noodtoestand geweken Millioenen zijn nodig Radio Hilversum ten voorbeeld gesteld aan B.B.C. Toestand in Alblasserwaard nog niet zonder gevaar In s Gravendeel avondklok Vele Nederlanders verlenen hulp 300.000 SLACHTOFFERS VERLOREN ALLES Donderdag 5 Februari 1953 TROUW 5 Na de vluch+, welke door een veertigtal diplomaten boven de ge-I troffen gebieden in een DC 6 van de KLM werd gemaakt, heeft dr.! ir. Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, de ambassa deurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, nog een korte uiteenzetting gegeven aan de hand van1 dezer dagen genomen luchtfoto's. HU deelde mede, dat hU nog meer revaar verwachtte. Op dit ogenblik richt siofa alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden ge maakt met het herstel van de dijken. Ir. v. Veen gewaagde van de plan nen, die er voor dexe ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water er uit houden, dan aal men het land geheel van de see moeten afslui ten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Groter gevaar bezworen Als de dijk ten Westen van Rotter dam, de Schielandse Hoge Zeedijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetingen hebben aange nomen, deelde hij mee. Het ge-bied rond Rotterdam ligt nl. nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op e e n punt te begeven. Er Is toen met man en madht gewerkt oan het gat te dichten. Alles werd aan gesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen oen dichtingsma- ter.aal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou (hebben betékend, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, iin dit diéht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in gedaagd de dijk Zorndag te redden. Zijn de dijken gesneuveld ten gevol ge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan ie toegebracht, zo luidde een vraag. De heer Van Veen beantwoordde ditj ontkennend. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijk breuk. Hij noemde de storm ven Zaterdag nacht een zeer lange storm, welke men in drie fases kan verdelen: een hoge, een hogere en een iets lagere. Versterking Rijkspolitie in rampgebied De ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken delen mede, dat ter ver sterking van de Rijkspolitie in het ramp gebied ongeveer 1000 man Rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn op geroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overigen gereed staan om naar be hoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de Rijkspolitie in het rampgebied nog verdere versterking no dig zou hebben en deze niet meer gevon den zou kunnen worden in de Rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaatsvinden uit de gemeente politie. Daartoe zullen dan tijdig, in over leg tussen de departementen van Justitie en van Binnenlandse Zaken, aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aan biedingen aan de noodgebieden uit ge meenten met gemeentepolitie hoezeer de goede bedoeling daarvan wordt ge waardeerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen te blijven. Hulpactie Curasao Half millioen Het Stormrampfonds te Curasao had Dinsdagmorgen reeds meer dan een half millioen Nederlandse guldens ontvan gen, Men hoopt op de Antillen een mil lioen gulden (Ned. courant) bij elkaar te krijgen. Er is thans ook een comité van actie op de Bovenwindse eilanden. Daar is het nieuws van de ramp later ontvan gen. Ouden van dagen in een tehuis van het wit-gele-kruis, die geen geld hebben en ook niet kunnen werken, hebben besloten te bidden voor de slachtoffers in Nederland. Van 's mor gens acht uur tot 's avonds zes ver blijven steeds 25 oudjes in de kapel van het tehuis, biddend voor degenen die in gevaar verkeren en voor het welsla gen van de hulpacties. Victoria Biscuit werkt Maandag weer De Biscuit- en Chocoladefabriek „Vic toria" in Dordrecht zal met ingang van 5 Februari op halve kracht gaan werken en met ingang van Maandag a.s. weer normaal. Slachtoffers helpen slachtoffers De opvarenden van het stoom schip Carthageuit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer in de nacht van Zaterdag op Zon dag op het strand van Scheve- ningen is geworpen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij hebben gisteren een geldinzameling gehouden. Twee Britse bladen hebben critiek ge leverd op de wijze waarop in Enge land gewaarschuwd is voor overstro mingen. De „Daily Sketch" stelt de Neder landse radio, die een zender ter be schikking van de regering heeft ge steld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van de overstromingen afwisten, voordat zij hun Maandagoch tendkrant ter hand genomen hadden. De „Daily Mirror" is van mening, dat de BBC haar program had moeten on derbreken om de bevolking te waar schuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. Bij Papendrecht gat in dijk kleiner (Van een verslaggever) ALBLASSERDAM, Woensdagmiddag. Drie dagen achtereen heeft het grillige water nu al in het gat van de Papendrechtse dük gestroomd. Maar ook drie dagen lang reeds wordt met man en macht gewerkt om het brede gat, dat een grimmige dreiging vormt voor de nijvere polderbevolking, te dichten. Vandaag hebben wij ons er van nabij van kunnen overtuigen, dat grote vor deringen zijn gemaakt. De firma Vol- ker uit Slïedrecht is met veel mensen en groot materiaal uitgerukt om snel een einde te maken aan het binnenstro men van het water. Zelfs in deze, naar het zich laat aanzien, kritieke nacht, zou tussen twee en vijf uur de verbit terde strijd tegen het water worden voortgezet. Toen Dinsdag de beide einden verbroken dijk met zandzakken versterkt waren, heeft men de buitenzijde ver stevigd met reusachtige basaltblokken. De gaten daartussen worden nog weer eens opgevuld met zandzakken. Een grote colonne vrachtauto's rijdt in grote snelheid er wordt niet ge remd zand aan, daarbij geholpen door een grote stoomgrijper, welke zand uit een kustvaarder in het gat stort. Vanmiddag werd een respectabel zink- stuk in het gat getrokken en volgewor- pen met basaltstenen, terwijl wij ook nog bakken met klei gereed zagen lig gen. Dit alles versterkt het vermoeden, dat het gat, wind en weder dienende, met een paar dagen gedicht zal zijn. Omtrent de toedracht bij de overstro ming, die ndet, zoals geruchten aanvanke lijk wilden, geheel Alblasserdam blank zette, doch alleen de Polderstraat, de Oranjestraat en de Ruige Hil overspoel - zodat het water lot. de raamkozij- steeg, vernamen wij nog het vol gende: Het water in het Zuidelijk ge deelte van de Alblasserwaard stroomde aanvankelijk, voortgedreven door de wind, ver in Oostelijke richting. Het ge tij heeft zich nu echter gekeerd en, naar de autoriteiten van de Waterstaat ver wachtten, zal het water nu terug gaan stromen naar het Westelijk gedeelte van de Alblasserwaard, waarbij men er inj elk geval op rekent, dat het waiter nu ook de Graafstroomdijk aan de Noord zijde zal overstromen. Na overleg met het Hoogheemraad schap heeft de Waterstaat besloten het water bij Alblasserdam vanuit de Blok- weerpolder te lozen met een paar ster ke hulpgemalen, die op de Kinderdijk geplaatst zullen worden. Mocht het wa ter naar het Westen komen, dan kan het motorgemaal van de Nederwaard dit onmogelijk verwerken. Stroomt de Blokweerpolder vol, dan orden zowel het grote uitbreidingsplan Dam, als het kleinere uitbreidingsplan Kinderdijk, waar enkele duizenden mensen wonen, bedreigd. Om deze sombere bedreiging af te wenden, werd Dinsdagavond in een bui tengewone raadsvergadering onder lei-1 ding van burgemeester Looy besloten I Eén van de vele zwaar getroffen plaatsen in Zuid-Holland: 's-Graven- deel. Staande op het bordes van de woning van de dorpsarts, die tot tijde- Hjk gemeentehuis is ingericht, kijki burgemeester O. van Houiven uit over zijn ondergelopen dorp. Met de eerste amphibievoertuigen die het eiland introkken na uren van opont houd zijn wij meegevaren in de richting van St. Jansland. De amphibies zijn voor dit gedeelte van Sohouwen-Duive- land echter te laat gekomen. Alles was op enkele boerderijen na, ontruimd in de nacht. Dramatische taferelen Op verscheidene plaatsen ging deze nachtelijke evacuatie met dramatische taferelen gepaard. Een marine-officier 1 vertelde ons hoe hij in Ouwerkerk met de revolver in de hand de huizen met geweld moest binnendringen. In naam der Koningin gelastte hij de bewoners hun huis in de steek te laten. En dat was de enige manier, omdat zij met verbeten heid weigerden mee te gaan. Zij besef ten niet hoe groot het instortingsgevaar voor hun hulzen was. Helaas ls de Amerikaanse operatie met de amphibievoertuigen op het Oostelijke gedeelte van Schouwen-Duiveland een mislukking geworden. De voertuigen kwamen terwijl er eigenlijk alleen nog maar verkennings- werk te doen was in veel te groten getale. Bovendien bleek het water te laag om te varen en toch weer te hoog om de wagen te kunnen gebruiken. Overigens hing er een wonderlijke sfeer rond deze door het water voort- kruipende amphibies. Duitse bevelen weerklonken weer over verdronken Nederlands gebied. Want, zoals een hooggeplaatst militair het uitdrukte: de Amerikanen stellen op grote schaal Dult#ers ter besohikking bij de indruk wekkende Amerikaanse hulpcolonnes uit Duitsland, terwijl wij slechts enkele Amerikaan officieren en onderofficie ren aantroffen Op bevel van een kolonel, die nelaas meer van praten dan van handelen hield, werden door zijn besluiteloosheid de amphibies veel te laat ingezet. En bo vendien «tuurde bij tegen alle verzoeken' van de Nederlandse autoriteiten in veel te veel amphibies naar Zijpe. Wij bevonden ons in de ijzige koude aan boord van zo'n amphibie die door Duitsers was bemand. Zij behoorden tot het Duitse hulpkorps van het Amerikaan se leger in Duitsland en velen van hen vertelden dat zij ook gedurende de oor log in Nederland gelegerd waren, zij het dan ook met andere bedoelingen en opdrachten dan thans. Terwijl tientallen vliegtuigen, helicopters en vliegboten langs de laaghangende grauwe wolken scheerden, trokken wij opnieuw door het troosteloze landschap. Ergens bij een boerderij scharrelde eon kleine hond. Het beest kwam bijna om van de dorst en dronk voortdurend van het brakke be smette zeewater, Op een stuk drooglig- gende dijk stond een verlaten paard roerloos op zijn dood te wachten. Er was niemand die zich om het dier bekom merde. Het was toch niet naar de vaste wal te vervoeren. Ergens anders waadden twee paarden als verlangende kinderen een eind door het water ons tegemoet en het was alsof hun grote, doffe ogen smeekten: neem ons mee, laat ons niet van honger en dorst hier sterven. Voor de eerste maal keerden wij zon der geredden naar de dijk terug. Er wa ren geen mensen meer te redden in dit deel van Schouwen-Duiveland. En zo is het volgens de militair® auto riteiten overal in de randgebieden van het eiland. Slechts in de meer naar binnen gelegen dorpen in het Westen heerst nog een noodtoestand. Renesse en Haamstede vroegen gisteravond om voedsel uit de lucht. Doch naar hel zich laat aanzien komt vandaag voor deze mensen de bevrijding door het interna tionale leger, dat thans op volle kracht bij de hulpverlening is ingeschakeld. Engelsen, Fransen, Belgen, Amerikanen en Duitsers bevechten nu schouder aan schouder met de Nederlanders het water. De getroffen adsp. emigranten Als onderdeel van de hulp verlening zullen ■aan adspirant-ermgraniten, die getroffen zijn door de overstromingsrampen en l.n wier voornemen tot emigratie geen wijziging is gekomen, zoveel mogelijk faciliteiten worden verleend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonderlijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigTanten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmel dingskantoren der gewestelijke Arbeids- bureaux of van de particuliere emigratie- organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niet mogelijk ls, kunnen zij zich telefonisch in verbinding stellen met de Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag. telef. K 1700-392380, toestel 55. Mobiele centrale voor noodverlichting Kan kleine stad voorzien Met het oog op de dringende behoefte aan stroomvoorzieningsapparaiten in de getroffen gebieden heeft Philips de mo biele eleotrische centrale vam haar rij dende tentoonstelling met een vermogen van 120 Kw aan de betrokken autoritei ten met bediening voor gebruik aange boden. Deze centrale is in staat een kleine stad van noodverlichting te voor zien. Daar de mogelijkheid bestaat dat deze generator-wagen grote diensten kan bewijzen heeft Philips beslaten de ope ning van de rijdende tentoonstelling op 10 Februari te Amsterdam tot nader or der uit te stellen. Zeeuwse confectiefabrieken zijn gespaard De ateliers van de Zeeuwse confectie fabrieken, zowel te Middelburg als te Aardenburg, zijn gespaard gebleven. De productie vindt normaal voortgang, al leen de aflevering is tijdelijk gestagneerd. Hel plaatsen van het tweede zinkstifk in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend geslaagd. Het gat is nu reeds gehulveerd en de werkzaamhe den vorderen uitstekend. De binnen komende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te on gunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan hedenavond de toestand zijn bereikt, waarbij geen water van enige betekenis meer bin nenkomt. om beide plannen een kade te leggen van circa 100 cm. Men verwacht, dat het water in geen geval hoger zal ko men te staan. Alle werkbare mannen zijn opgeroepen en Woensdagmorgen met het werk be gonnen. Bovendien zijn in de nacht 225 man genietroepen, nog versterkt door Pontonniers begonnen met het vullen van zandzakken ten getale van ongeveer 50.000. Het zand wordt aangevoerd door schepen. De waterleiding functionneert inmid dels weer. De onder water gelopen mo toren bleken spoediger herstelbaar dan werd verwacht. De bevolking is echter gewaarschuwd het water niet anders dan gekookt te gebruiken. Inmiddels vernamen wy hedenmorgen dat het plan-Kinderdijk gereed gekomen is, terwyl vandaag wordt begonnen met plan-Dam. Oproep voor familieleden van zeevarenden Het bestuur der Nederlandse Reders vereniging verzoekt de naaste familie leden van zeevarenden uit de noodge bieden, die de opvarenden van Neder landse koopvaardijschepen van hun toe stand in kennis willen stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip waarop zij varen, be hoort. De betrokken rederijen zullen zor gen voor doorzending van deze berich ten. Millioenen rallen nodig zijn om in de eerste noden te kunnen voor zien. Duizenden landgenoten hebben hun huisraad, hun kleding, hun haardsteden, hun vee, hun land verloren. Ieder, die voor deze ramp gespaard is gebleven moet helpen. Stort Uw geldelijke bijdragen op giro 9 5 7 5 ten name van het Natio naal Rampenfonds of op 4 1 2 7 S 9 van het dagblad Trouw, onder ver melding van „Slachtoffers Watersnood" Tweede verantwoording van giften, welke bij ons zijn binnengekomen: PER KAS, 3-2-'53: Mej. H., Asd. f 5, J. S., A'dam f 10; F. J. D.( A'dam f 10; J. H J., A'dam f 2.50; personeel fa. Fred, C. H., A'dam f 101.50; K. v. H., Wageningen f 250. PER GIRO, 3-2-53: Y. B„ A'dam f 15; F., A'dam f 5; J. R. de J., Os8 f 15; J. v. d. H., A'dam f 10; A. B. en J. S. KA'dam f 50; mevr. W., Ferwerd f 10' J. B., Sneek f 75; H. J. B. J., Loenen a. d. Vecht 2.50; J. F D., Groningen f 2.50; D.D., Wageningen f 10, E. W F. C. H., A'dam f 25; J. D. B. A'dam f 10; C. H., Oudeweter ng f 10; Jachtwerf van D., Oudewetering f 100; G. T., Nunspeet f 5; D, F„ A'dam f 5; J. C. H., Oegstgeest f 50; mej. T. J. P., A'dam f 10; J. v. d. M., Nieuwen- dam f 10; W. B., Badihoevedorp f 10. VIA TROUW GRONINGEN: N. N. f 2.50; N. N. f 25. PER GEM. GIRO, 3-2-'53: Mej. E. H. N„ A'dam f 2.50; R. v. M.. Landsmeer f 6; A. M M., A'dam f 2.50; A. en S. V. L., A'dam f 100; G. d. H., A'dam t 5l>; G. G., A'dam f 25; W. A., A'dam f 10; dames v. E.. A'dam f 25; mej T D., A'dam f 5; H. O. B., A'dam f 5; H. O. B., A'dam f 26.50: T B., A'dam f 10; mej. F. D., A'dam f 5; drs. H. B., A'dam f 10 VIA TROUW HAARLEM: Personeel Trouw Haarlem f 33.50; K. R„ Haarlem f 15. Burgemeester C. van Heezen vertelt over de moeilijke dagen Woensdagmorgen. Na eerst drie maal door de politie te zijn aangehouden, ariveren we in 's-Gravendeel waarmee de veerdienst een zeer frequente dienst onderhoudt. In hoofdzaak is dit voor de afvoer van evacuc's en vee. Daar is thans geen plaats voor. Zelfs werkers behalve dan die er al zijn heeft men niet meer nodig. Vandaar dat men ieder nauwkeurig vraagt naar zijn beweegredenen, die hem naar 's-Gravendeel drijven. Helaas is dit ook noodzakelijk om plunderaars te weren, waarvan er al vijf in het Dordtse huis van bewaring zijn ingeslotenEen andere maatregel tegen deze misdadige elementen is het instellen van een avondklok. Tussen half zeven 's avonds en zeven uur 's morgens is het in 's-Gravendeel niet toegestaan op straat te vertoeven, tenzij men toestemming heeft van de burgemeester. De politie heeft opdracht, als geen gevolg wordt gegeven aan een eerste sommatie, direct te schieten. Hierover vertelt ons 's Gravendeels energieke burgemeester, de heer C. van Heesen, die we vinden in het gastvrije huis van dokter F. H. van der Bijl aan de Molendijk, dat tijdelijk als gemeen tehuis dienst doet. Sinds Zaterdagnacht is de burgemeester rusteloos in de weer voor zijn beproefde gemeentenaren. De noodzakelijke assistentie van gemeente secretaris en -ontvanger ontbraken hem tot Dinsdagavond, omdat deze heren hoewel zij enkele opdrachten hadden uit te voeren de gemeente hadden ver laten en eerst na herhaalde radio-oproep terug keerden. Over deze ernstige ambts-' onderlating wil de heer Van Heesen nog weinig zeggen. Als alles weer op orde is zal dit wel de aandacht krijgen, die het behoeft. Overigens prijst de burgemeester medewerking, die van alle kant worden aangeboden en verkregen. „We hebben gelukkig niemand meer nodig. Je kun4 immers ook van het goede te veel krij gen. Men kan zich echter verzekerd houden, dat alle aanbiedingen ons goed hebben gedaan Ook vertelt de heer Van Heesen van het Koninklijk bezoek. Dit heeft de be volking zeer gewaardeerd, temeer daar Hare Majesteit zich prijzend heeft uit gelaten over de wijze waarop 's Graven- deels burgemeester en de bevolking op de overstromingsramp hebben gerea geerd. Gedeputeerden van Zuid-Holland, die eveneens zijn gekomen, waren even eens tevreden. Met ingang van vandaag wordt de organisatie nog beter. In zekere zin her neemt het leven zijn normale gang. De gemeentelijke diensten worden onderge bracht in de inmiddels leeggepompte Christelijke school, waardoor coördi natie van de instanties, die zich met de hulpverlening bezig houden. Vele maatregelen moeten immers wor den genomen, ten aanzien van lijken De aanbiedingen voor hulp komen in zo groten getale binnen, dat het ondoenlijk is, de/.e te sorteren of onder te verdelen in be langrijk of niet belangrijk. Want zelfs de kleinste giften zijn belangrijk en helpen Klein land zal zich groot tonen Men kan zeggen, dai 300.000 inwoners alles hebben verloren. Een millioen men- is in nood, heeft de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, dr ïr v. Veen ver klaard. Hij hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Hij merkte op, dat men thans sneller kan werken dan onmiddellijk na de oor log. omdat men thans weer beter geoutil leerd is en veel hulp kan verwachten. Hoe hei met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilling tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans gaat dat met de hulpmiddelen vlugger. Ongetwijfeld zullen wij het land terug winnen, antwoordde de heer v. Veen op vragen van ambassadeurs en gezanten. Het kleine land zal zich weer groot lonen. De veerdienst Maassluis—Rozenburg is tot nader order voor particulieren ge sloten. De dienst fungeert alleen voor officiële instanties. mee de nood verlichten. Hier volgt een greep uit de vele schenkingen: Provinciale Staten van Noord-Holland stellen 1'50.000 beschikbaar, de „Nederlan den van 1845" schonk f 100,000 en een inza meling onder het personeel bracht meer dan f 10.000 op. Philips gaf f 100.000, het perso neel stond 2 dagen salaris af. Gemeenteraad Rijswijk f 2500. Nijmegen heeft in twee da gen tljds aan collecten f 27.000 opgehaa'd, bovendien is er kleding verzameld voor 5Ö00 slachtoffers. Ook vertrokken van deze plaats uit ZO boten met bemanning en wer den verschillende gemeenten geadopteerd. De gemeente Olst schonk f 20 per gezin, Pijnacker bracht f 20.000 bijeen, in Ede was gisteravond de f 100.000 overschreden. Tand-: heelkundigen stellen unaniem hun diensten beschikbaar, een collecte in Sneek bracht f 50.000 op, de gemeente Velsen adopteerde Stellendam en schonk aan deze gemeente f 50.000. De Hengelose metaalindustrie gaf een kwart millioen. Het koninklijk Jacht „Piet Hein" is op weg naar de noodgebie den. Het hospitaal-kerkschip ..De Hoop" is waarschijnlijk hedenmorgen te Brouwers haven aangekomen, waar het ongeveer 30 patiënten zal evacueren. Alle kerken hou den Zondag a.s. collecten voor de geteister de gebieden. De Rotterdamse beurs bracht tot nu toe totaal bijeen een som van t 101.8*30, en het totale bedrag dat Arnhemse bedrijven, en instellingen offerden beloopt met een gift van de gemeente Arnhem reeds meer dan 2 ton, Het personeel van de N.S. offerde een dag betaald verlof, wat een bedrag van f 300.000 opbracht, de directie van dit bedrijf voegde eenzelfde bedrag toe. berging „Het juiste aantal slachtoffers veet ik niet. Er zijn vijftig kisten ge- limmerd.kadaveropruimïng, voed sel- en drinkwatervoorziening enzovoorts. Dit alles deelt ons de burgemeester mede. Daarna spreekt hij van de evacuatie der bevolking. 3000 mensen konden or delijk worden afgevoerd, evenals een jrote hoeveelheid vee. Dat er van het vee toch veel verloren s gegaan, zien we even later. Tractors •ijn druk in de weer om de door vlet ten aangevoerde kadavers, in hoofdzaak •an koeien en varkens, weg te slepen. 'Tier is haast bij, omdat het door de 'nde beesten besmette water, ernstige dekten, zoals bijvoorbeeld typhus, ktn doen ontstaan. Daarom verricht men dit ugubere werk met de grootste spoed. Ook het dichten van de kapot geslagen dijken is in volle gang, om de communi catiemogelijkheden weer uit te breiden en om erger te voorkomen. Zo zijn thans de Boven Havendijk, de Gorsdijk en de Slrijenaedijk weer goed deels begaanbaar. De Molendijk ver toont nog een gat of vijftien. De Slrijen- sedijk is tot de Steenplaat, ongeveer anderhalve kilometer van Strijen, rede- 'ijk te gebruiken. Zo zijn er meer dingen, die er op wijzen, dat de 's Gravendelers niet by de pakken neerzitten, hoewel zij diep onder de indruk zijn van het vreselijke leed. dat over hun dorp is gekomen. De Posterijen bijvoorbeeld hebben inmid dels in een beschuitbakkerij weer een kantoor ingericht. Wel moet men zijn post zelf halen, maar het begin is er in elk geval. Ook heeft de burgemeester een con ferentie met de dijkgraaf, over de droog legging van de ondergelopen polders. Een eigenaardige moeilijkheid deed zich voor om dit gesprek te doen doorgaan. De dijkgraaf zat namelijk geïsoleerd in Klaaswaal en daarom moest er een mo- torvlet aan te pas komen, om hem bij de burgemeester te brengen. Zo probeert men op allerlei manier weer orde te scheppen in de ontstane chaos, om ook daardoor een einde te maken aan de zware beproeving, die 's Gravendeel te doorstaan heeft. God geve Zijn zegen op dit streven.... GRENZEN VALLEN WEG VOOR WATERSNOOD De ambassade ven België te 's-Gra- venhage deelt mede. dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de ge wenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België naai de geteisterde gebieden van Nederland begeven en diie in de huidige omstandig heden geen identiteitsbewijzen of pas poorten kunnen overleggen. Faciliteiten zulten eveneens worden verleend aan die personen, welke goederen transpor teren, bestemd voor hulp aan deze ge bieden. Met grote witte letters heeft men om de aandacht, van piloten te trekken, op enkele voor het stadje Brouwershaven liggende Rijnaken geschilderd: Zendt water! Luchtfoto K.L.M.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3