Zeeuwse evacué's in Den Haag OUDS NIEUWS DSGHSVIT aagó nieuw Het Westland doet wat het kan Foto-Gedenkboek Stormramp 1953 2 TROUW Donderdag 5 Februari 1953 HU Baby's in Ahoy'-gebouw te Rotterdam kregen hun kleertjes ADAT er Dinsdagavond reeds 32 gro- vrachtwagens vol prima gesorteer de goederen van Gouda via Den Haag naar het Groothandelsgebouw in Rotterdam waren gebracht, is Gouda vandaag zijn 3de inzamelingsactie begonnen. Het bleek nl. gisteravond in het Ahoy-gebouw te Rotterdam, dat er nog een groot gebrek, was aan babykleding en luiers. De Goud se commissaris van politie, de heer C. Hess, heeft daar toen toegezegd, dat de bevolking van Gouda ook in deze be hoefte zou voorzien, Woensdagmorgen is er onmiddellijk een nieuwe actie begonnen en wel uitsluitend voor babykleding. Ook deze inzameling is een overweldigend succes geworden. Voor de 3de maal hebben de Goudse huisvrouwen hun linnenkasten nageke ken, met het gevolg dat er na 3 uur reeds vrachtauto's vol geladen met het zozeer gewenste babygoed op weg waren naar het Ahoy'-gebouw te Rotterdam. En nog steeds stroomt er goed binnen, wat, eerst gesorteerd en zo nodig versteld, weer klaargemaakt wordt voor verzen ding naar hen die het nodig hebben. Ook het Goudse Kledingcomité „Ereschuld en Dankbaarheid" heeft ƒ7.500,beschik baar gesteld voor aankoop van nieuwe babykleding, luiers en dekens. Met de aanschaf hiervan zal morgen een begin gemaakt worden. Evacuatie Inmiddels is in Gouda alles in gereed heid gebracht voor onderbrenging van geëvacueerden. Talloze adressen zijn reeds opgegeven voor herberging van de vluchtelingen. Ook is een zaal in het Leger des Heils op de Turfmarkt in orde gemaakt om in geval van nood de eerste stoot op te vangen. Hoeveel Gouda er kan bergen is nog niet bekend, doch dit aantal kan steeds uitgebreid worden. Er zijn reeds een 25 evacué's uit Stellendam, Hontenisse en Middelharnis in Gouda aangekomen, die in de meeste gevallen bij familie zijn ondergebracht. Verschei dene kraamverpleegsters hebben huis vesting aangeboden voor het geval ei kraamvrouwen bij zouden zijn. Ook is ei een redelijke hoeveelheid kleding klaar gelegd om de vluchtelingen daar onmid dellijk van te voorzien. Voor medica menten e.d. is ook gezorgd. Kortom het geheel is uitstekend georganiseerd. Mej. dr E. Kortenoever is als leidster van het Goudse Rode Kruis team één dezer dagen naar Ooltgensplaat vertrok ken om de eerste hulp te bieden. De stand van de geldinzameling heden op 40.000,— gebracht; het comité Kindervoeding schonk een bedrag f 1.000,—. Oproep burgemeester van Gouda „In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het maar een ziertje gescheeld, of het water zou ook over onze stad geko men zijn. Het is God dank niet zo ver gekomen. De op Zondag genomen ver- stevkingsmaatregelen bleken ten slotte niet nodig, althans de dijken en afslui tingen hebben de volgende veel minder hoge vloed goed doorstaan. Daardoor zijn wij de watersnood ont gaan. Gouda is geen plaats geworden, welke in de pers genoemd behoeft te worden. i En ook wij denken niet meer aan onze eigen angsten en ons eigen voorbije ge vaar. Wij zijn alleen maar een stukje Nederland, het Nederland, dat een natio nale ramp heeft ondergaan. Maar één ding mag ik over de afgelo pen dagen wel zeggen, n.l. dat er ont zaglijk veel goed werk door Gouwena ren hier en in de Krimpenerwaard is ge daan. Door beroepspersoneel van hoog tot laag -en- door honderden vrijwilligers. Er is een bereidheid geweest om te helpen, welke ontroerend was. Gouda toonde zich op zijn best. En nauwelijks kon de schop op zij worden gezet, konden de ploegen inruk ken, kon het Goudse Rode Kruis uit de Krimpenerwaard naar huis komen (een deel der kolonie is thans in Numans- dorp), konden de uitgeleende ambtenaren terugkeren, of er sprong een laaiend enthousiasme op om geld en goederen voor de rampgebieden in te zamelen. Zoals Zondag er nauwelijks „geor ganiseerd" behoefde te worden om man nen, wagens, schoppen en wat al uit te zenden, zo is er nu met nauwelijks een comité en nauwelijks enig voorover leg een inzamelingswerk door honder den, vooral vrouwen en meisjes, aan de gang gezet, dat weer een enorm resul taat oplevert. Er schijnen nog zonderlingen te zijn, welke denken en zeggen „dat zij hier aan niet doen", of dat een kleinigheidje, zo ter waarde van een sigaar of een half ons koekjes, voldoende is, om de duizenden te helpen, die hun hele hebben en houden verloren. Maar het zullen er niet velen zijn en zo mogen wij met de hulp van ieder normaal voelend mens van U lezers toch verwachten, dat de goederen (reeds werden 25 volle vrachtauto's afgezonden) en het geld 15.000 is nog niet veel) van Gouda evenredig zullen zijn aan onze dank baarheid voor eigen uitkomst." JAMES, Advertentie ,HET GOUDSCH VOLKSCONCERT" 6e ABONNEMENTSCONCERT door het R0TTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST OP DONDERDAG 12 FEBRUARI A.S. 's avonds 8 uur in de Nieuwe Schouwburg te Gouda Jeugdgemeenteraad De vergadering van de Goudse jeugd gemeenteraad, die Woensdagavond ge houden zou worden, is uitgesteld tot 11 Februari. Aafje Top voor het Gouds Jeugdverband Begrijpelijk dat de vierde avond van de cursus die Aafje Top voor het Gouds Jeugd verbond leidt, minder goed be zocht werd dan de vorige drie. Ver schillende mensen uit jeugdbeweging er onderwijskringen waren deze keer el ders meer nodig en hadden van hun gaan naar het Coornhertgymnasium moe ten afzien. Behandeld werd: het voordragen van Sedichten. Vroeger en nog gebeurt it zo aldus Aafje Top werd er begonnen met de kinderen een gedicht uit het hoofd te laten leren, om daar na te trachten naast dit uit het hoofd kunnen opzeggen ook nog tot een be hoorlijke voordracht te komen. In de practijk kwam van zoiets naturlijk heel weinig terecht. Het gedicht dat na een zeker aantal dagen gekend moest worden, werd de laatste avond voor de moeilijke dag geleerd en- dan als de beurt kwam met min of meer succes afgeraffeld. Deze handelwijze is volko men fout omdat er uitgegaan moet wor den van datgene wat er achter de woorden zit en niet van de woorden zelf. Pas wanneer de inhoud van het geschrevene ons geestelijk eigendom is komt het leren aan de beurt, maar dat is dan meestal niet meer nodig. Een gedicht heeft echter niet in de voornaamste plaats wat te zeggen, een zeer belangrijke rol speelt het rhythme. En omdat alle kunst, alle leven, heel het natuurgebeuren rhythme is. is het- begrijpelijk dat de dichter rhythme in zijn werk brengt. Hij kan eenvoudig niet anders, hij schrijft in een rhythme dat hem op dat moment beweegt. Wan neer de lezer er nu in kan slagen het rhythme van de schrijver te doorvoelen zal hij de stemming van de dichter ondergaan en zo tot een beter begrij pen komen. Aan de hand van enkele kinderge dichtjes werden tenslotte praktijk en theorie aan elkaar getoetst. Hoeveel werklozen Volgens opgaaf van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Gouda golden op 31 Januari de volgende cijfers voor de werkloosheid in het rayon van het bu reau: Ingeschreven mannelijke werkzoe kenden: 1241, waarvan 46 werkenden, 114 DUW-arbeiders en 1081 werklozen. Ingeschreven vrouwelijke werkzoekenden 42, waarvan 16 werkenden en 26 werk lozen. Aanvragen om mannelijk perso neel door werkgevers 59, om vrouwe lijk 164. De gehouden inzameling onder het per soneel en leerlingen van de Technische school Graaf Florisweg 38 Gouda voor de gedupeerden van de nationale ramp heeft tot heden opgebracht de som van f 938.51 Goudse Wegwijzer BOSKOOP Electriciteit in de Roemer. De bewoners van de onder Hazerswoude ressorterende Roemer zijn nog steeds verstoken van elec triciteit en uitsluitend aangewezen op gas en petroleum. Het gemeentebestuur van Ha zerswoude wil hier verandering in aanbren gen. getuige het voorstel van B en W var Boskoop, dat deze aan de Boskoopse raad doen, om voor rekening van Hazerswoude de electriciteitskabel door te trekken naar de Roemer. B en W achten deze aansluiting aan het Boskoopse electrlciteitsnet alleszins mo gelijk, in verband waarmede zij de Raad voorstellen over te gaan tot het leggen van een zwaardere kabel om ringvorming In het net te verkrijgen. Hierdoor zal tevens een in technisch opzicht betere stroomvoorziening zijn gewaarborgd. De kosten worden geraamd op f 7500.In deze aanlegkosten wordt voorgesteld een bijdrage van Hazerswoude van f 200.— per jaar gedurende 20 jaar, welke bijdrage is gebaseerd op de (lagere) kosten van een minder zware kabel. Schouwen naar noodgebieden. Boskoopse platboomde vaartuigen, zgn. schouwen, zijn per vrachtauto naar de noodgebieden ver voerd. Deze vaartuigen kunnen daar om hun geringe diepgang bij de reddingswerkzaam heden van groot nut zijn. Zij worden be mand met boomkwekers, die gewend zijn met dit soort vaartuigen om te gaan. LANGE "RUIGE WEIDE Voor het Rampenfonds. De opbrengst de collecte voor het Nationaal Rampenfonds bedraagt in Lange Ruige Weide in totaal 4200.terwijl bovendien door een vee houder een koe is beschikbaar gesteld. Voorts zal door de directie en personeel van de timmerfabriek V.I.O.S. een overwerkactie op touw worden gezet, waarvan de opbrengst vermoedelijk 100.zal bedragen, welk be drag eveneens het fonds ten goede zal komen. MOERCAPELLE Binnenbrand. Dinsdagmorgen ongeveer elf uur werd de brandweer te Moereapelle ge alarmeerd omdat er brand zou zijn uitge broken in de woning van de heer P. Bon tenbal, Bredeweg 107, Na direct onderzoek bleek, dat een begin van brand, ontstaan in de woonkamer, reeds door de bewoners met behulp van omwonenden was geblust. De brand ontstond, doordat een hekje met kleren, staande voor de brandende kachel, vlam vatte. Er is aan het meubilair en de stoffering enige schade aangericht. Maatregelen. In de loop van Dinsdagavond werd door de burgemeester van Moereapelle bericht ontvangen, dat er uit de noodgebie den geëvacueerd vee zou komen, ongeveer 300 stuks, hetwelk in Moereapelle zou moe ten worden ondergebracht. De nodige maat regelen hiertoe werden direct getroffen. De heer D. v. d, Spek had hierin de leiding. Bovendien werd bericht ontvangen, dat in Moereapelle zouden moeten worden opge nomen evacué's uit Goeree-Overflakkee. De leiding van deze onderbrenging werd gelegd in banden van de heer Joh. Brouwer. Ook op dit terrein werden de noodzakelijke voor bereidingen getroffen. Gisteren werd bericht ontvangen, dat er voorlopig vermoedelijk geen vee naar Moereapelle zal worden ge ëvacueerd. Omtrent de aankomst van eva cué's is op dit moment niets definitiefs be kend. De Chr. school zal eventueel als ont vangstcentrum dienen, Er wordt de aandacht op gevestigd, dat ieder, die afkomstig is uit de noodgebieden zich op de gemeentesecre tarie dient te melden, Dit is noodzakelijk voor het doorgeven van berichten centrale instanties. MOORDRECHT Schepen Hepen op een pier. Dinsdagavond liepen twee schepen op een pier in de Hol landse ÏJssel nabil Moordrecht. De schepen waren op weg met voedsel, kleding en medi cijnen naar de getroffen gebieden in het Zuiden van ons land. De oorzaak hiervan was. dat de opvarenden aan de verkeerde kant van het rode licht van de pier voorbij voeren. Met de hulp van een sleepboot uit Gouda wist men de schepen weer spoedig vlot te krijgen. Een inwoner uit Moordrecht is verder meegevaren, daar de opvarenden volkomen onbekend waren met het water van de Hollandse IJssel. Verkeersomlegging. In verband met de gaten, die het water ïn de Hoog-Schielandse Zeedijk tussen Moordrecht en Nieuwerkerk de IJssel heeft geslagen, is het verkeer deze weg gestremd. Het verkeer van Gouda naar Moordrecht gaat langs de ge wone weg. Het verkeer naar Nieuwerkerk a. d. IJssel en Rotterdam gaat via de Mid delweg en de Rijksweg. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL Ernstig ongeval op Rijksweg. Gister middag is nabij het Shell-tankstation op de Rijksweg te Nieuwerkerk een motor, waarop drie gebroeders uit Rotterdam waren gezeten, over de kop geslagen. De gevolgen waren zeer ernstig. De één kreeg een schedelbasisfractuur, de twee de een schedelfractuur en een hersen schudding en de derde een gebroken been en kneuzingen aan de schouders. In zorgwekkende toestand werden de slachtoffers naar het Bergwegziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Inzameling geld en kleding. In de zaal Honkoop te Nieuwerkerk werd o.l.v. burgemeester Vogelaar een vergadering gehouden ter bespreking van een grote inzameling van geld en goederen. Het aanbod \>an collectanten was zeer groot. Terstond is men met de inzameling be- ;onnen. Het belooft een groot succes. Buitengewone kerkdienst. In de Ned. Herv. kerk te Nieuwerkerk a. d. IJssel wordt Vrijdagavond 6 Febr. a.s. om 19 30 uur een bijzondere kerkdienst gehouden. Voorganger ds J. J. Timmer. Waterleiding weer in orde Met 25 man is twee dagen en nachten gewerkt om de watervoorziening voor Gouda weer te verzekeren. Zoals we al berichtten, waren de filterbassins en zink bakken tengevolge van het doorbre ken van het kleine dijkje ervoor, met het groezelige IJsselwater volgelopen. Met gehuurde pompen heeft men zo snel mo gelijk de 50.000 m3 water in de acht bassins eruit gepompt. Toen kon men de ravage overzien. Onmiddellijk daarna zijn de bassms schoongemaakt en gedesinfecteerd. De electrische pompen en geleidingen, die door het water onklaar gemaakt waren, moesten worden gedemonteerd en ver nieuwd. Dinsdagmiddag om half vijf werd de eerste kraan weer opengedraaid en vloei de het schone leidingwater de stad weer binnen. Het spreekt vanzelf, dat de druk nog niet normaal is, en de verbruikers wor den dan ook verzocht, de eerstvolgende dagen de uiterste zuinigheid te betrach ten. Gedurende korte tijd ,-hkoi aan het water toevoegen om elke mogelijkheid van besmetting te voorko* men. Reportage van de nationale ramp Geheel ten bate van het Rampenfonds zal Donderdagavond in de drie Goudse theaters een speciale voorstelling ge geven worden. Naast de reportage van de watersnood zal de bekende film over heit herstel van Walcheren na de oorlog, getiteld „De dijk is dicht" ver toond worden. De toegang is boven 14 jaar gesteld. Burgerlijke stand van Gouda Bevallen: 2 Febr. W. Wouters—Kern- pers, dr.; H. J. v. d. Hoorn—Vergeer, dr.; M. J. Laan—Bredie, zn.; 3 Febr. P. BoereEikelenboom, zn.; A. M. Bel- laartv. d. Heuvel, dr.; 4 Febr. H. M. de Vries—Bonefaas, dr.; L. de Mooij— Copsy, dr.; W. de Jong—de Vroom, zn.; M. L. de Groot—Noordermeer, dr. Gehuwd: W. Rieken en C. van Eijs- den; C. J. Duiverman en W. A. van Hoorn: J. P. M. Verhagen en J. A. Kei ler; P. M Twig» en N. Boer. Overleden: 2 Febr. C. v. d. Graaf, wed. v. A. v. d. Heuvel, 87 j. 4 Febr. 78 uur Raam 58: Zitting Prij zencommissie voor indienen van klachten. 4 Febr. 7.30 uur Vrije Evang. Gem. Bijbellezing ds. J. I. van Wijck. 4 Febr. 8 uur Westerschool: Bijbelle zing ds H. v. d, Akker. 4 Febr. 8 uur Spaardersbad: Water- polo-wedstrijden voor Nationaal Ram penfonds, 5 Febr. 7.30 uur Nederl. Geref. Gem. Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 5 Febr. 7.30 uur Calvijn: Spreekbeurt ds R. Kok. 5 Febr. 8 uur Concordia: Uitvoering „Die Schöpfung" door „Arti et Carita- ti". met medewerking van Corry van Beckum, sopraan, Jan Waayer, tenor, J. v. d. Ree, bas, het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, het geheel o.l.v. Theo Bodenstaff. 5 Febr. 8 uur Het Blauwe Kruis: zing dr H. R- Sinia voor Kon. Ned, Ver. „Onze Vloot" Natuurk. Genootschap en kader Zeekadettenkorps „Gouda", 5 Febr. 7.30 uur Nederd. Geref. Gem. Spreekbeurt ds. J. van Weizen. 5 Febr. 7.30 uur Calvijn: Spreekbeurt ds. R. Kok. 5 Febr. 8 uur Concordia: Uitvoering „Die Schöpfung" door Arti et Caritati". 5 Febr. 8 uur Het Blauwe Kruis: zal men enig'Lezing dr. H. R. Sinia over „Kleuren pracht der tropen" voor Kon. Ned. Ver eniging „Onze vloot", Natuurkundig Ge nootschap, en kader zeekadetteneorps „Gouda". Geef Vut kindje sterke tandjes D-KALK TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Terwijl Terry met een onthutst gezicht zijn vriend nakeek, herinnerde 'hij zich op eens, dat Tekko die morgen naar Starreveki gegaan was. „De professor!' ging het door hem heen. „Die zou hier misschien wel iets meer van af weten!" En voordat Tekko het politiebureau nog bereikt had, stond Terry, geheel buiten adem, reeds voor de pro fessor en deed hem het relaas van wat hy gezien had. „Polxy. mijn hoed en mijn jas!" schreeuwde de goede man overstuur. „Er is iets verschrikkelijks gebeurd met me- neei Taks. Mijn uitvinding, weet je!" „Aha, is 't dat!" stoof Polly Mops nijdig op. „Uw uitvinding! Nu begrijp ik alles' Was een dolle kanarie soms niet erg genoeg! Baih!' die uitvindingen van U hebben noort anders dan narigheid gebracht. Die arme meneer Taks! Wat heb ik een medelijden met hem. En wat gaat U nu doen?" „Ik ga direct, naar de waarde jongen toe!" antwoordde pro fessor Starreveld gejaagd, greep hoed en jas en rends in één adem door naar het politiebureau. OUDEWATER Hulpactie. Ook te Oudewater is men een hulpactie begonnen voor de geteisterde ge bieden. Gingen reeds Zondag i.l verschei dene mannen werken bij de dijkdoorbraak te Ouderkerk a. d. IJssel en hebben eige- ;n van vee-auto's geholpen met het - meren van het vee, nu is men begonnen met de inzameling van geld en kleding. Dinsdag j.L hebben velen zich beschikbaar gesteld om hulp te verlenen bij de inzame ling. Zeer veel kleding en schoeisel werd opgehaald en direct gesorteerd en verpakt,. Woensdag is een aanvang gemaakt met. de lijstcollecte langs de huizen. Bij een en ander hebben vooral de Vrouwenbonden en de beide Middenstandsorganisaties zeer in het bijzonder hun steun gegeven. Ongeval. Door breuk van steigerpalen vielen twee arbeiders, n.l Th V en .T S die werkzaam waren bij de nieuwbouw var de Machinefabriek De Hollandse ÏJssel, var de steiger. V. kon zich in zijn val nog vast grijpen, maar S. werd met een hoofdwonde opgenomen De arts vond het nodig dat het slachtoffer per ziekenauto naar huis werd vervoerd, omdat de val een hersenschudding had veroorzaakt. SCHOONHOVEN Hulpverlening. De transportafdeling het Ned. Rode Kruis te Schoonhoven is Woensdagavond naar Zijpe op Duiveland vertrokken om daar daadwerkelijke hulp te verlenen Ook heeft zich onder leiding van wethouder Groenen een hulpploeg gevormd, die gereed staat om zo nodig in Groot- Ammers en Streefkerk hulp te bieden bij het versterken van de Boozemkade. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Januari werd op het postkantoor te Schoon hoven f 31.077.56 ingelegd en 33.188.87 te rugbetaald. In Bergambacht ruim 30.- per gezin De gemeente Bergambacht heeft in een spontane actie ten bate van het Nationaal Rampenfonds f 25.000.— bijeengebracht. Wan neer men weet. dat dit dorp 3900 inwoners telt, kan hier van een grote offervaardig heid gesproken worden, die op gemiddeld f 30 per gezin te stellen is. De Lier kreeg evacué's Gistermiddag zijn in De Lier enkele hon derden evacué's uit Goeree en Overflakkee aangekomen. Zij werden in de Geref. school het gymnastieklokaal hartelijk ontvangen onthaald op soep, koffie en brood. Een gedeelte van deze gevluchten ging door naar familie, maar de meesten bleven in het gast vrije dorp. In een minimum van tjjd waren de evacué's per auto naar hun adres go- bracht. De Lier heeft zidh op alle gebied geweldig gehouden. Kleding voor de getroffenen. De huis- aan-huis collecte, die Maandag te De Lier gehouden werd en f 13.450,35 opbracht, was Dinsdag aangegroeid tot ruim f 14.350. Nog steeds komen giften binnen. Men kan gif ten afdragen bij de penningmeester van het comité, de heer C. de Jong, De Lierse Coöp. Boerenleenbank heeft voor even tuele stortingen en overschrijvingen een re kening geopend. Dinsdag hebben de gehele dag enkele vrachtauto's af en aan gereden om goederen op te halen. Grote stapels goederen zijn thans opgeslagen in de zaal van Van der Horst, waar Dinsdagmiddag velen volop werk hadden om al die goede ren te sorteren. KonljnenveiUng „De Hollander". De nood toestand in het land heeft ook zijn terug slag gehad op de konijnen veiling „De Hol lander" te De Lier. De aanvoer was gering en er was weinig koopgraag publiek. De prijzen vielen echter nog mee. Deze waren: Grote konijnen 200—609: halfwas 120-240: kleine 65—110: Hollanders (groot) 200—510: idem klein 80—190: kippen 200—400; hanen 120—230, alles per stuk. Brandweer bestaat 20 jaar. Eind April be staat de Lierse Vrijwillige Brandweer 20 jaar. Dit feit zal niet zonder meer voorbij gaan. De nieuwe brandweergarage is reeds zover gevorderd, dat ter gelegenheid van genoemd feit dit gebouw in gebruik zal kunnen worden genomen. 's-GRAVENZANDE Bijna 45.000 voor Rampenfonds De collecte voor het Rampenfonds heeft in „-Gravenzande, met inbegrip van de door winkeliers bijeengebrachte f 6000 en van het werkloon van de helpers bij de bres in de duinen f 44.600 opgebracht. Nagiften komen nog steeds binnen. Bovendien heeft men voor f 1200 in- natura met de reddingboot meege geven en heeft men een enorme hoeveelheid kleren beschikbaar gesteld. Tomboot vertrokken. Dinsdagavond is de 's-Gravenzandse Reddingsbrigade met haar tomboot vertrokken om bij Mlddelharnif hulp te bieden. \r- Concert „Kunst en Strijd" uitgesteld, Dc jaarlijkse uitvoering die de Harmonieveren. ..Kunst en Strijd" te 's-Gravenzande op 4 en 5 Febr. zou houden in gebouw „Mara- nafcha" gaat niet door i.v.m. de ramp. Dit concert is nu uitgesteld tot 12 en 13 Maart, a.s, De reeds verkochte kaarten blijven geldig voor die data. MAASDIJK. Chr. Hist. Jongerengroep. In de I-Ierv. Oranjeschool te Maasdijk hield de C.H.J.G. ledenvergadering. Na opening met gebed Schriftlezing van de voorzitter, de heer Regeling, hield de heer Luijendijk uit De Lier een lezing over: ,,Wat is Chr. Histo risch?" Over dit onderwerp volgde een uit gebreide discussie waarbij spr. op tal punten inglng- Besloten werd de volgende vergadering te houden op Zaterdag 14 Febr. Dr. II W. Lo- vink zal dan spreken over „Kerk en poli- Mek". MONSTËR, MOOIE OPBRENGST, collecte in' Monster voor de noodlij dende gebieden heeft opgebracht 35.000: het wordt zeker 40.000. VEILING WESTERLEË74 Februari. Spina zie 65. witlof 49—52. prei I 43—50, idem II 32—35, schorseneren 58—67, idem II 32—35, appelen: Jonathan 33—40 alles per kg; sprui ten 8.809.30, boerenkool 1.422.19, waspeen 3.954.15, kroten 1.30—1.55 alles oer kist; peterselie 23.— en selderij 8.80—11.80 beide per 100 bos; knolselderij 1825 per stuk. Gezinnen liggen uit elkaar T\E 2000 vluchtelingen uit Strijen zijn niet naar Den Haag gekomen. Wel was Dinsdagmorgen reeds alles voor de ontvangst gereed, maar in de loop van de dag kwam het bericht, dat er slechts 1000 uit Strijen zouden komen en dat 1000 andere vluchtelingen uit Stellendam met schokkers naar Scheve- ningen onderweg waren. Weer later weTd medegedeeld, dat men alleen op deze schokkers moest rekenen. De uit de grond gestampte organisatie heeft daarop de gehele dag gewacht, doch tevergeefs. Alleen kwam tegen tien uur gisteravond een Stellendamse botter met 23 vluchtelingen aan boord in de Scheveningse haven aan. Voordien waren wel reeds enkele tien- hebben zien siterven. Er zijn mannen bij, Twee soldaten vermist Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Februari de dpi soldaat E. Kasan legernr 260724240 van het regiment Zware Luchtdoel-artil lerie Waalhaven nabij Klundert ten ge volge van verdrinking om het leven ge komen. Hij was afkomstig uit Amster dam. Bij dia ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermisit. Het zijn de dpi soldaat N, F. Berg, legernr 310401011. afkomstig uit 's-Gra- venhage en dpi soldaat A. Zwarts, legernr 310501440 afkomstig uit Delft. tallen evacué's in de Dierentuin gearri veerd, die op eigen initiatief naar Den Haag waren gekomen omdat ze hier familie hadden, maar de eerste groep kwam pas vanmorgen. Ongeveer 300 aan de dood ontsnapte inwoners van Ooster- land en enkele andere plaatsen op Schouwen-Duiveland werden in de Die rentuin geregistreerd en van voedsel voorzien en vervolgens bij particulieren of in verzorgingstehuizen ondergebracht. Van Zondagmiddag af hébben de 23 Stellenidemmers in het vooronder van de botter gezeten, angstig wachtend en steeds maar hopend, dat ze in hun hui zen zouden kunnen terugkeren. Maar die hoop bleek ijdel. De nood werd steeds groter en gistermiddag begonnen ze de reis naar Scheveningen, waar ze na vijf uur varen arriveerden. Ik wil nu maar meteen hier blijven wonen, vertelde schipper Pieter van Els, die hier een goede bekende is. Hij woont in Stellendam, maar brengt al tijd in Soheveninigen zijn vis naar de afslag en alleen de weekeinden brengt hij tihuis door. Schipper Van Es heeft het grootste deel van zijn familie kunnen redden. Zijn eigen gezin, zijn ouders en zijn broers met hun gezinnen konden nog" juist bij hem aan boord komen toen de dijk brak en het water zich over Stel lendam stortte. Ei- zijn wel honderd mensen verdronken, meent Van Els. Ve len hebben geprobeerd van het lage ge deelte van het dorp naar een hoger deel te komen in plaats van in hun huizen op de zolders te blijven, en onderweg zijn ze door het water meegesleurd. Eerst gisteren arriveerde een groter aantal vluchtelingen. Wat zij beleefd hebben? Ach, de mensen uit Oosterland praten er maar liever niet meer over. Dodelijk vermoeid en uitgeput door hon ger. gebrek aan slaap, angstige span ning en afschuwelijke belevenissen kwa men ze in de Dierentuin en aan hun «diende worden ze niet graag herinnerd. Ze kunnen er trouwens niet over pra len. Het was te erg om nog te kunnen vertellen hoe erg het geweest is. Ze zit ten daar maar en laten maar met zich doen. Ze zijn heus wel dankbaar voor alle goede zorgen van de vele helpers, maar eigenlijk willen ze nog maar één ding: slapen, uren lang slapen, om weer een beetje bij te komen van al het leed, dat ze hebben doorstaan. We durfden deze mensen niet met vragen lastig val len. Wel hoorden we hier en daar een brokstuk van een gesprek en dat was al genoeg om er vïts wan te beseffen. Op het nippertje Onder deze 300 bewoners van Schou wen zijn mensen, die zelf op het nip pertje aan de dood zijn ontrukt, maar familieleden, buren en dorpsgenoten voor hun ogen een afschuwelijke dood Het enige wat het Westland ook Dinsdag beheerste was de kwestie van de hulp verlening aan de getroffenen van de tersnood. In 's-Gravenzande reed ook weer de dorpsomroeper rond. ditmaal beroep doende op de inwoners om huizen open te Stellen voor gevluchten. Hoeveel er zouden komen en wanneer was 's mid dags nog niet bekend. Men vermoedde dat het mensen van Goeree zouden zijn. On dertussen liepen ijverige dames rond met intekenlijsten en het bleek dat er flink gegeven werd. Op het marktplein werden levensmiddelen ingeladen. In Naaldwijk is de goedereninzameling met groot succes beëindigd. Ongeveer 25 ton aan kleding .schoeisel e.d. kon direct wor den doorgezonden. Ook hier werden ge- De watersnood in Gouderak De IJsseldük nabij Gouderak werd tijdens de stormvloed over het algemeen genomen zwaar beschadigd. Reeds Zondag begon men met de herstellingswerkzaamheden. Nu de aangerichte schade is opgenomen blijkt dat de weg wel het. zwaarst geleden heeft. Eni ge gebouwen hadden het zwaar te verduren Mensenlevens vallen hier niet te betreuren, De verlichting is reeds in orde gekomen. Wat betreft de watervoorziening ls ook een regeling getroffen; het drinkwater wordt per tankwagen bezorgd. Men is druk bezig de in de dük geslagen gaten te herstellen. Voorts is er een comité opgericht voor in zameling. Een grote snoek. De heer J. C. Vleggeert ving in de Waal nabij Gouderak met een hengel een snoek die niet minder dan twaalf pond woog. Doopsbedienlng en aangiften. Aanstaande Zondag zal in de Ned. Herv. kerk te Gou derak doopdienst gehouden worden. De aan giften daarvoor kunnen geschieden Zater dagavond van 7—8 uur in de Kerkeraads- kame*. Binnenkort verschijnt het rijk geïllustreerd met uitvoerig gedocumenteerde tekst van Jacq Vréke Omvang 48 pagina's kunstdruk in fraai omslag, formaat 20 x 27 cm. een document van historische waarde De netto baten worden (onder contröle van het accountantskantoor Reyn- ders te Amsterdam) geheel afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds Prijs 2.50 Bestellingen uitsluitend door storting van 2.50 per exemplaar op giro 224060 of per postwissel. Drukkerij en Uitgeverij J. J. Koedijk Co. N.V. Amsterdam, Rozenstraat 39, Telef, 46071-41868 die hun vrouw en kinderen zijn kwijt geraakt tijdens de redding, want vrou wen en kinderen werden op vele plaat sen het eerst weggehaald. De mannen wachtten dan op een volgende boot of een andere helicopter, die hen uit hun benarde positie verloste. Zo raakten verschillende gezinnen uit elkaar en niemand kan zeggen, waar de andere le den van het gezin momenteel verblij ven. Het is ook eigenlijk niet meer nodig precies te horen, wat deze mensen alle maal hebben meegemaakt. Iedereen weet langzamerhand wel, hoe erg de toestand in de overstroomde gebieden is en op de gezichten van de vluchtelin gen uit Oosterland staat hun lijdensge schiedenis met diepe groeven geschre ven. Uit hun ogen spreekt nog de el lende, die zij hebben doorstaan en wie zal dan behoefte hebben- aan-een nauw keurig verslag van hun belevenissen? Slechts één ding is' belangrijk: dat deze mensen zo vlug en zo goed moge lijk worden geholpen. En daarvoor staat de Haagse organisatie borg. In de Die rentuin worden slechts de aUemodigste formaliteiten verricht. De vluchtelingen krijgen er iets te eten en de G.G.D. gaat na, of ze in een gezin kunnen worden opgenomen, dan wel in een ziekenhuis of in een verzorgingstehuis moeten wor den opgenomen. Daarna worden ze door particuliere autobezitters naar hun eva cuatie-adressen vervoerd en kunnen ze eindelijk krijgen waar ze de grootste behoefte aan hebben: een dak boven hun hoofd, een bed om in te slapen en voldoende voedsel om hun honger te stillen. Met die weelde in het vooruitzicht worden deze verdrevenen weer bijna ge lukkig, ondanks hun moeheid, hun apa thie en hun verdriet over alles wat zij verloren hebben. vluchte personen verwacht die zouden wor den ontvangen in de bloemenveiling C.C. W.S. Men rekende op 900 personen. De geld inzameling verliep goed. In De Lier was hei Dinsdagmiddag op het gemeentehuis zo druk met de voorbereidin- -- gen voor de ontvangst van evacué's, dat I Hiervoor in de plaats komen gewone kerk- men bijna geen Ujd voor inlichtingen had. I dienstern ^Ook de jeugdavond van de West- Toch vernamen wij d'at er - Voetbal Wedstrijden afgelast Alle wedstrijden, door de afdeling Den Haag van de K.N.V.B. (de voorm. Haagse Voetbalbond) voor Zaterdag 7 Februari vastgesteld, zijn afgelast. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. is toegekend de eremedaille, bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan W, C. J. van Ellinkhuizen. cc mies-secretaris van 's Rijks belastingen 's-Gravenhaige; In zilver, aan M. Chabot, 's-Gravenhage, remise-chef bij de N,V. Haag- sche Tramweg-Maatschappij en aan P A Prinsen, chef-drukker bij de N.V. Electrische drukkerij „Luctor et Emergo" te 's-Graven hage; in brons aan A. v. d. Berg te 's-Gra venhage, bestuurder bij de Haagsche Tram weg-Ma atscha ppij Benoemd tot ridder in de Orde, van Oran je-Nassau is M. de Wolff, wonende te 's-Gravenhage, chef van de afdeling Be roepskeuzevoorlichting van het rijksarbeids bureau van het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. WESTLAND Geen jeugddiensten en jeugdavond De jeugddiensten, die Zondagmorgen in alle kerkgebouwen van de Vrijz. Hervorm den zouden worden gehouden, gaan ln ver band met de omstandigheden niet door. koeien daar zijn ondergebracht, hulpcolonne gedeeltelijk is teruggekeerd dat een aantal boten uit De Lier naar noodgebieden is gezonden. De burgemeester van Monster had het niet minder druk. Hier werd in allerijl een opnamecentrum ingericht. De mensen die hun woningen openstellen werden geregi streerd, waarna het totaal zou worden op gegeven. Op deze manier werd voorkomen dat er een aanitai mensen te veel of te weinig zou komen. De R.K. jongensschool en de jeugdgebouwen zouden bij de ont vangst ingeschakeld worden. Met de inzameling verliep het in Monster, Poeldijk en Ter Heyde uitstekend, Zelfs werd er met boten gewerkt om de afgele gen tuinderijen te bereiken. De burgemees ter kreeg van twee gevers, die onbekend wensten te blijven, reeds tweemaal duizend gulden. Wateringen zou in elk geval 500 evacué's opnemen. De verwachting was dat deze in de loop van Woensdag zouden arriveren. De bevolking is hiervan per circulaire in kennis gesteld en het gevolg was een la wine van aanbiedingen. „Er zijn zoveel goederen binnengekomen dat het gemeentehuis dreigt om te vallen", vertelde burgemeester M. P. A. Meissen ons. De goederen werden Dinsdagmiddag ln allerijl gesorteerd, omdat de komende vluchtelingen waarschijnlijk hieraan direct behoefte zullen hebben. Het verenigings gebouw zou als ontvangstcentrum dienen. Zoals gemeld heeft de collecte ruim 15.000 opgebracht, maar nog steeds komen giften binnen. Tot slot kan worden medegedeeld dat de Federatie van Westlandse Voetbalvereni gingen (Fevowest) ook een bijdrage tot de hulpverlening wil geven. Alle aangesloten verenigingen hebben besloten de opbrengst van de eerstvolgende thuiswedstrijd voor dit doel af te staan. 3 een aantai hmdse V.C.J.C., die Zondagavond in het Ver enigingsgebouw te Naaldwijk zou worden gehouden, is tot nader order uitgesteld. V.U,-AVOND TE MONSTER GAAT NIET DOOR Naar wij van de zijde van het bestuur van de ring Westland vernemen, gaat de Westlandse Vrije Universiteitsavond te Mon ster, waar prof. dr K. Dijk zou spreken, morgen niet door. .Men wordt verzocht, dit bericht door te geven. Veüingschippers naar noodgebied. Veiling- sohiippers uit Monster en Poeldijk zijin Dins dag met hun motorboten naar het noodige- bied vertrokken om hulp te bieden. Reddingboot naar noodgebieden. Over de weg is de motorreddingboot „Prinses Mar griet" van Ter Heyde naar Hoek van Hol land vertrokken. Hier zou het schip zee kiezen om medicijnen te brengen naar de noodgebieden. Schipper Van Dam is reeds daar om hulp te biedien en nu zou schip per W, van Seters van de beschadigde Jan Leis het commando van de Prinses Margriet op zich nemen. LANG WERD GEWACHT De voorbereidingen voor het ontvangen van evacué's waren in.de Westlandse plaat sen Dinsdag reeds voltooid. Met uitzondering van De Lier echter kwamen er in de loop van Woensdag geen evacué's. 's Avonds tegen achten zat men in Monster, Naaldwijk, 's-Gravenzande en Wateringen nog geduldig te wachten. Praatavond bloementelers. in de oantlne van de C.C.W.S. te Naaldwijk werd onder wrnd. voorzitterschap van de heer M. Bou- msn een praatavond gehouden van de afde ling Westland van de Kon Ned. Mij. voor tuinbouw- en plantkunde. Medegedeeld werd dat de voorjaarskeuring, welke in de leden- voigadering was toegezegd, dit jaar met doorgaat speciaal met het oog op de Flora- keuring Er zal wel -en najaarskeuring wor den georganiseerd en het volgende Jaar weer een voorjaarskeu ring. Evacué's Nogmaals vestigen wij de aandacht van onze geëvacu eerde abonné's op de moge lijkheid de krant op hun nieuwe adres te ontvangen. Daartoe dienen zij hun naam, oud en nieuw adres aan onze administratie op te geven. NAALDWIJK Hulp aan de door de watersnood getroffenen Gisteren werden uit Naaldwijk 11 vracht wagens met kleding enz. verzonden voor de slachtoffers van de watersnood. Ter aflossing van reeds lang in touw zijnde kraohten van de E.H.B.O. is een ploeg van 15 man van de afdeling Naaldwijk-Honselers- dijk van de E.H.B.O. naar Rotterdam ver trokken om daar hulp, te verlenen. Gisteren arriveerden in het Westland ze ven leden van de Westlandse Rode Kruis- colonne o.l.v. dr. De Lange uit Monster, die terugkeerden van het werk, dat zij vanaf Maandag j.l. in het getroffen gebied hebben verricht. In de loop van vandaag werden de overige leden van deze colonne thuis ver wacht. Deze ploeg is afgelost door een an dere R.K. colonne. OPNEMEN VAN EVACUÉ'S De burgemeester van Naaldwijk maakt bekend, dat in de dorpen Naaldwijk, Hon- eelersdij'k en Maasdijk geëvacueerden uit de getroffen gebieden zullen moeten worden ondergebracht. Daartoe is een invuliormu- lier aan alle bewoners uitgereikt, waarop aangetekend kan worden hoeveel personen men kan huisvesten. Feestavond Chr. Houtbewerkers uitgesteld. De feestelijke jaarvergadering van de af deling Naaldwijk van de Chr. Houtbewer- kersorganisatie, die gisteravond in de mu ziekzaal van „De Binnenhaven" zou worden gehouden, is i.v.m. de nationale ramp niet doorgegaan. Gift van de voetbalveren. „Naaldwijk". Het bestuur van de voetbalveren. „Naald wijk" heeft besloten een gjft van f 100 te storten ln het Nationale Rampenfonds. Dammen. Het derde tiental van de Naald- wljkse Damvereniging zal In de serie pro motiewedstrijden voor een plaats in de eer ste klasse, heden de derde wedstrijd spelen, n.l. tegen ..Amlcitia" (Loosdiiinen). Vergadering. Zaterdagavond a.s. zal de AiRJOS „WaaikzappV" te Naaldwijk een le denvergadering -houden;- tijdens welke de lieer D: G;. dë Voogd spréken 'erver éen* van de A.R.-partij. Aanbesteding Wohingbouwveren. Dins dagmorgen werd in hotel „Torenburg" te Naaldwijk namens het bestuur, van de Wo rt lngbouwveren. „St. Jozef" aanbesteed''het bcuwep van 24 woningen met schuurtjes en 2 winkels en verdere bijbehorende werken op een terrein gelegen aan d'e Colkanstraat Wesllandstraat en Lange Broekweg te Naaldwijk. Er waren 14 insefbrijfbrieven bin nengekomen. De hoogste inschrijf ster was de fa. Gebr. Bos, Delft met f 324.000. J. Lu cas' Bouwbedrijf. Rijswijk met f 269.000 was de laagste IDe gunning is aangehouden. Daar deze bedragen boven de begroting uit gaan, zal waarschijnlijk een nieuwe aanbe steding nodig zijn. Er werd gespaard. Aan het postkantoor te Naaldwijk en het daraonder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Ja nuari ingelegd 18.477.30 en terugbetaald 12.10.68. Weer aanbesteding van woningen. Het be stuur van de Woningbouwvereniging St. Jo zef te Naaldwijk heeft het plan om binnen zeer ko-rte tijd over te gaan tot de aanbe steding van 34 woningwetwoningen. Jaarfeest uitgesteld. Het jaarfeest van de jeugdclub „Van knop tot bloem" en de knapen vereniging „De Heere zal ons tot leidsman zijn" is in verband met de na tionale ramp van 6 Februari uitgesteld tot zes Maart. PIJNACKER Bazar teil bate van geteisterd gebied. In verband met de Zaterdag a.s. in het C.TMV- gebouw te Pijnacker te houden bazar door DSVP, waarvan de opbrengst, geheel ten goede zal komen aan de getroffen gebieden, delen wij nog het volgende mede. Goederen ln natura of geld voor deze bazar kunnen worden afgedragen aan de heren J. Linden- burg, Kerkweg 91 of P. Vermeer, Emma- straat 41. VEILING PIJNACKER. Spruiten 42-54, prei 34 per kg, sla 10 per krop, slavellen 130, Witlof I 48-53, II 40 per kg. WATERINGEN MEDEDELING VAN DE BURGEMEESTER (Telefonisch opgenomen bericht.) De burgemeester van Wateringen deelt aan de bevolking mede dat gistermorgen officieus bericht is ontvangen dat de ministerraad be sloten zou hebben, dat alle evacué's over Utrecht worden afgevoerd. Het is wense lijk om de bereidheid tot opname in Wate ringen te handhaven. Alhoewel momenteel niet te verwachten is dat er onmiddellijk ge bruik van zal worden gemaakt. De burge meester heeft grote waardering voor de ge toonde medewerking van de bevolking om op alle mogelijke manieren hulp te bieden. De schippers van deze gemeente, die ter assistentie naar de rampgebieden waren uit gevaren, zijn gisteren teruggekeerd. Zondag is hulp verleend in de omgeving van Moer dijk, daarna is naar het Volkerak gevaren, In de omgeving van Achthuizen zijn duizen den mensen van het eiland Overflakkee via deze vaartuigen naar grotere schepen over gebracht Een groot aantal evacué's is vanaf hel, eiland hierheen gebracht om bij familie leden en kerm issen ondergebracht, te wor den. Vooral schipper Van der Ven heeft met zijn platte 40-tonner heel veel hulp kunnen bieden. Burgerlijke stand. Geboren: Nicolaas J. M„ zoon van A. J. Knijnenburg en A. M. van Leeuwen; Amoldius N, zoon van Th. A. Boeters en G, A. A. Dobbe; Christina S. M., dochter van J. L. Lobker en C. C. H. Kouwenhoven; Bertus. zoon van P. van Nugteren en B. Borsboom: Catharina E. M„ dochter van G, M. Heldeman en J C. M. van Adrichem: Johanna A. M„ dochter van J. A. Raaphorst en H. M. J. Ammerlaan; Allda H dochter van S. van der Meer en E. Oversloot; Petronella J, M., dochter van W. A. Persoon en J. C. B. Koene, Getrouwd: J. L Hilgerson en J. M, van de Schuur: C. G. Maat en T. L. Arkesteiin. Overleden: Johanna van Muijen, 78 jaar. HULP VOOR DE SLACHTOFFERS De afdeling Wateringen-Kwintsheul van het Ned. Rode Kruis heeft thans ook een huis-aan-huis-collecte gehouden. Men is begonnen met het inzamelen van kleding, dekking, schoeisel; dit alles wordt in het gemeentehuls opgeslagen*. De schoe nen zullen, voordat zij worden gedistri- tubeerd, door Wateringse schoenmakers worden hersteld. De burgemeester begrijpt zeer goed de hulpvaardigheid van de in woners. maar wanneer zij hulp willen bie den, moet dit niet op eigen gelegenheid gebeuren. Voor iedere actie tot hulpverle ning kan men zich wenden tot de burge meester of tot een der plaatsvervangers ~op de gemeentesecretarie. Alleen een goede centraal geregelde actie is tot werkelijke hulpverlening ln staat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2