HET DODENTAL GESTEGEN TOT 1273 Nog vele bewoners vermisti Helicopter brengt LAATSTE DIJK DOORGEBROKEN NIEUWE DRAMA'S IN HET NOODGEBIED de Hulde aan redders Verlieslijsten ter inzage 7 MILLIOEN overschreden DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 ELFDE JAARGANG No. 2382 Enkele vragen bij N.-Gouwe (Schouwen) WEER SLECHTERMAAR WIND AFNEMEND Nieuwe bedreiging op Voorne-Putten Mr. Kesper bezocht Goeree-Overflakkee Vermoedelijk 300 doden Er is leven op Ti en gemeten Minister Staf vol lof over het werk van onze militairen Giro-nummers 9575 412739 Zondag algemene gedenkdag Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 20215 (8 L) Redactie en Administratie Postbus 1112 Postgiro 424519 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Advertentie-afd. Tel. 114402 Dordrecht: Scheffersplein 3 Telefoon 4570 Postgiro No. 424208 Klachtendienst Tel. 7314 Gouda: Dubbele Buurt 3 Telef. 3438 Giro No. 424421 Abonnementsprijs: 49 cent per week. 2.13 per maand, 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J, S. BRUINS SLOT. Tiaxum- Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. VANNACHT LICHTE VORST Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnen land lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Uitgave: N.V. Dagblad „Trouw" DE rampzalige gebeurtenissen van de laatste dagen dringen met gro te kracht de vraag naar voren of er wel op die snelle en doeltreffende wij ze van meet af aan hulp verleend is als mogelijk was. Wij stellen voorop, dat gefundeerde critiek pas goed mogelijk is, als men de feiten kent. En onder die feiten behoren zeer zeker ook de tijdstippen waarop de verschillende dijkdoorbra ken plaatsvonden. Zondagmorgen vernamen wij door de radio, dat er geen contact te krij gen was met Zeeland. En wij verna men, dat de ministers Drees en Al- gera zich naar het Eiland van Dor drecht hadden begeven. Achteraf we ten wij, dat de ramp daar stellig niet het ergst en het omvangrijkst is geweest. Merkwaardig is in dit verband een uitlating van de correspondent van de .Daily -Telegraph" van Maandag Daar staat n.l. deze zin in: „Als eerste waarnemer vanuit de lucht van de gehele situatie kan ik vast stellen, dat het een chaotische toe stand is, die veel erger is dan zelfs de autoriteiten zich bewust zijn. Er zijn honderden dijkdoorbraken". Deze Engelse krant werd des Zon dags gedrukt. De correspondent had de zaak dus Zondagmorgen van een vliegtuig uit bekeken. Wij vragen ons af, of er Zondag morgen van regeringswege niemand in een vliegtuig is gaan zitten, om een algemeen overzicht van de ramp te krijgen. Het tragische geval van Schouwen b.v., een eiland dat het ergst getroffen is, is eirr'elijk pas gis teren goed tot de publieke opinie doorgedrongen. Doeltreffende hulpverlening begint met een goed inzicht in de omvang }jan de ramp. Als het waar is wat de correspon dent van de „Daily Telegraph" zegt, dat de regering zich Zondagmorgen de omvang van de ramp niet bewust was, terwijl dat toch met behulp van een vliegtuig mogelijk was, dan zou dat een zeer ernstige fout zijn. Wij willen hier met alle voorbehoud over spreken, maar de voortdurende sprongen, die er in de dodencijfers zijn waar tè nemen, nopen er wel toe om deze vraag te stellen. Wij weten ook wel, dat het reddings werk niet in één slag op volle toeren kan werken, maar als we pas in de krant van Woensdag lezen, dat het reddingswerk op Schouwen in volle gang is, dan geeft dat te denken. Zondag sprak eigenlijk niemand over Schouwen. Men sprak over Dordrecht, Halsteren, Hontenisse enz. In het al gemeen over gebieden, die van het vasteland uit te benaderen waren en waar de rampspoed minder was dan elders. Het is duidelijk, dat de plaatsen waar de grootste rampen gebeurd zijn, Schouwen en Duiveland b.v., Zondag niet „in het nieuws" waren. De vraag komt op maar wij ho pen dat zij ontkennend kan worden beantwoord of de autoriteiten wel op de hoogte waren en of de reddings maatregelen wel dienovereenkomstig zijn getroffen. Daarnaast komt de vraag, of wel van meet af alle beschikbare hulp krachten en reddingsmiddelen op de juiste wijze zijn aangewend. Het is tamelijk duidelijk, dat de or ganisatie van de redding eigenlijk pas Maandag goed ter hand genomen is. De Urker botters b.v. zijn pas Maan dagmiddag op weg gegaan. Als er een minister in een vliegtuig was gaan zitten, zou hij tot de conclusie moeten zijn gekomen, dat die botters terstond nodig waren. En dan hadden zij vier en twintig uur eerder kunnen vertrekken. Dit zijn vragen, die een antwoord eisen. Het ontstellende dodencijfer roept daarom. UJ redding (Van onze speciale verslaggever) Het aantal slachtoffers, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, was hedennacht gestegen tot ongeveer 1300. Het aantal vermiste personen is niet bekend. Terwijl gisteravond de wind weer met felle, ijskoude vlagen kwam opsteken, hebben de honderden redders op het eiland Schouwen-Duiveland de hoop gehad dat het directe levensgevaar voor de duizenden bewoners gelukkig geweken was. Vanmorgen deed de territoriale bevelhebber echter de mededeling, dat ook de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen-Duiveland (ten Noorden van Zierikzee) is doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmiddellijk hierheen te begeven om te helpen bij de evacuatie. Tegen alle orders in zijn de redders die nacht in hun kleine bootjes doorgegaan met redden en toen gisteren de dageraad aan brak, kon men de voldoening smaken, dat bijna alle ernstig be dreigde punten geëvacueerd waren. De vreugde om deze geweldige prestatie werd gisteravond echter al weer overschaduwd door de doem van nieuwe drama's in het noodgebied. De wind was meer naar het Westen gedraaid en joeg opnieuw met kracht grauw water over het verdwenen land. Op tal van punten werden binnendijken bedreigd, o.a. bij Rilland Bath aan het begin van Zuid-Beveland. Toen wij gisteravond in een jeep terugreden van St. Philipsland naar het militaire hoofdkwartier in Steenbergen, stond het water op de betonweg op sommige plaatsen weer gevaarlijk hoog. De vale grijze lucht, het schuim op de aanrollende golven, de wegstormende meubelstukken en cadavers, zij alle leken ons even zovele voor boden van nieuw onheil. AI onze hulde gaat naar de redders op Schouwen en Duiveland. Toen wy Dinsdagavond het eiland verlieten kon den wij slechts het ergste vrezen. De helicopters waren verdwenen en de soldaten hadden opdracht gekregen om de gevaarlijke tochten met hun kleine boten te staken. Doch voor éénmaal hebben deze sol daten die orders aan hun kletsnatte laarzen gelapt. Zy hadden de vreselijke nood met eigen ogen aanschouwd. Zij wisten hoe dichtbij de dood was voor vele duizenden en samen met de onver moeibare burgervrijwilligers hebben zij vol opoffering doorgeploeterd. Het weer in het Noordzeegebied heeft Woensdag een belangrijke verslechtering ondergaan. Een depressie die Dinsdag langs het Noorse eilandje Jan Mayen trok bewoog snel naar het Zuidoosten en bereikte Woensdagmiddag Zuid-Zweden. De lucht druk daalde daar in 24 uur tijds meer Wieldijk gaat het begeven De met tienduizenden zandzakken versterkte dijk langs het Voornsche kanaal op Voorne en Putten en de af- sluitdam te Oostvoorne hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvlict wordt de toestand evenwel zeer kritiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voortdurend blijft stygen, wordt thans de toestand voor de Wiel- dyk hij Nieuwesluis zeer ernstig. Men vreest deze dyk, waar het water reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kunnen behouden. Uit de aohterldggende polder wordt het vee weggevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige verbin ding van de eilanden Voorne en Put ten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer ginig vanmorgen nog over deze dijk, doch dit moest levensgeavarlijk worden geacht. dan 30 millibar. Daar in Schotland de barometerdalingen kleiner waren namen de luchtdrukverschillen over het Noord zeegebied toe. Stormachtige winden trans porteerden opnieuw koude, uit de Pool streken afkomstige, lucht naar het Zuiden. Het front van de depressie bereikte gistermiddag ons land, gepaard met re gen en sneeuwval. Luchtdrukstijgingen boven Scandinavië die zich naar het Zui den uilbreiden, zullen er oorzaak zijn dat de wind in onze omgeving 1 Noordoost gaat ruimen en in kracht gaat afnemen. De commando's met hun groene ba retten, die van Zijpe uit opereerden onder de bezielende leiding van overste Beets, evacueerden alleen al ruim dui zend personen uit Oosterland, Bruinisse en Sirjansland. Dodelijk vermoeid vie len zij bij het aanbreken van de dag op de dijken neer en sliepen bijna on middellijk. Hun rust duurde echter niet lang. Omstreeks tien uur doemden zestig grauwe groteske monsters op. Amphibie- voertuigen van het Amerikaanse leger! Enorme gevaarten, die als logge mollen het water inliepen en bij Zijpe recht tegen de basaltdijk opkropen en zich daar opstelden voor de laatste fase in de redding van Schouwen-Duiveland. (Zie verder pag. 5 le kol.) [r. L. A. Kesper, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Goerec en Overflakkee, alwaar hy na overleg met burgemeester en andere autoriteiten een reeks maatregelen trof tot leniging van de nood. In hel nog geheef geïsoleerde Bruinisse is zojuist een helicopter geland. Rechts ziet men beide piloten met rubberen gordels om. Luchtfoto K.L.M. Exclusief Trouw STAVENISSE Vanmorgen heeft ons een tele gram bereikt van de burgemeester van Stavenisse, waarin hij mede deelt, dat in zijn gemeente ver moedelijk 300 doden te betreuren zijn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Een vlieger van de Marine-Luchtvaart dienst, die boven het eiland Tiengemeten heeft gevlogen, vertelde dat het hele eiland behoudens enkele plekken onder water staat. In het dorpje Tienge meten zag hij de bewoners naar buiten komen toen het vliegtuig rondcirkelde. Op een klein stukje grond langs het dorp was vee samengedreven. Bij de ingang van de haven is een scheepje over de dijk geslagen, 6 a 7 meter het land in. Een boerderij te Vluchtheuvel in de middenpolder is door het water stukge slagen. Er werden daar geen mensen waargenomen. WARME DANK AAN HET BUITENLAND (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft gisteren in de Eerste Kamer de soldaten, ma trozen, militaire vliegers en ander luchtmachtpersoneel met hun officieren, die bij het reddingswerk zijn geplaatst, geprezen en zijn waardering uitgesproken voor hun snelle, menslievende hulpver lening. Hij betuigde zijn innige deelneming met hen die gevallen zijn: drie soldaten en twee man marine-personeel zijn omgekomen of worden langdurig vermist. ren aan dit bevel hebben gevolg gege ven zodat onmiddellijk tot actie kon worden overgegaan. Slechts enkele mi litairen zijn thuis gebleven. Tegen hen zullen de nodige strafmaatregelen wor den genomen, waarbij rekening zal wor den gehouden met de ernst van de situatie. De minister van Oorlog deed enige mededelingen over de organisatie van de militaire hulpverlening. Nadat de Commissaris van de Konin gin in Noord-Brabant de bevelhebber van de derde militaire afdeling Zon dagmorgen vroeg had gewaarschuwd, gaf deze onmiddellijk bevel aan de on der zijn bevelen staande militaire een heden om aanstonds naar haar garnizoe nen terug te keren. De chef van de generale staf deed daarna eenzelfde bevel uitgaan tot alle militairen in Nederland. Op dat ogen blik was de omvang van de ramp niet bij benadering vast te stellen. Om twaalf uur Zondagmiddag kon de Nederlandse militaire bevelhebber met het hem ten dienste staande perso neel en materieel actief optreden. Minister Staf had de grootste lof voor de spoed waarmee Zondag alle militai- Terivijl de zes vissersschepen met de eerste evacué's uit Bruinisse in de Parkhaven arriveerden, vertrok het Koninklijke jacht „Piet Hein" naar Zierikzee. Op uitdrukkelijk verzoek van het Informatiebureau van het Rode Kruis zullen wij door het Neder landse Rode Kruis uitgegeven voorlopige verlieslijsten niet in ons blad afdrukken, doch deze lijs ten voor een ieder op onze bureaux ter inzage leggen. Rotterdam, Witte de Withstr. 30 's Gravenhage, Huygensplein 1 Dordrecht, Scheffersplein 3 (Zie verder bericht op pag. 4.) De samenwerking tussen de civiele en militaire autoriteiten was van meet lan uitnemend. Het militaire appa raat verleende overal bijstand waar dit door de civiele autoriteiten werd gevraagd. Met de beschikbare vliegtuigen wor den grote prestaties geleverd. Dankbaar zijn wij, aldus de minister, voor de vast beradenheid waarmee wordt gewerkt. Zondagnacht kwamen reeds de eerste Amerikaanse amphibie-voertuigen, trans portvliegtuigen en helicopters: Ook de Engelsen zonden helicopters. België verleende hulp door het zenden van manschappen en boten ten behoeve van de evacuatie van de bevolking in de getroffen gebieden. Twee Franse bataljons uitgerust met motorvletten zijn ingezet. Denemarken zond rubber boten. Voor al deze snelle hulp betuigde minister Staf zijn warme dank. De kazemementen in de omgeving van de noodgebieden zijn beschikbaar gesteld voor geëvacueerden. Minister Staf deelde mede, dat ten gevolge daar van de aangekondigde herhalingsoefe ningen van de 44ste regimentsgevechts groep zijn afgelast. Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de ivatersnood) VJ Ongeluk helicopter met dodelijke afloop Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is. kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en wanne kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door on oplettendheid achteruit op de sitaart- schroef ingelopen. De man werd dooi de met razende snelheid ronddraaiende propellerbladen gegrepen en gedood. Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld, ge stort via De Nederlandsche Bank, de Postcheque- en Girodienst en aan con tanten. Uit vele plaatsen werden de opbreng sten van collecten reeds overgemaakt. Op vallend was de opbrengst van de streek Noordeinde, behorende tot de gemeente G.af+ (N.-HD-e 87 inwoners van dit gebied, behorende tot 26 gezinnen, brach ten 1077 bijeen, dat is 41,42 per ge zin of 12,37 per inwoner. De regering deelt mede In verband met de ramp, welke Nederland heeft ge troffen, hebben de gezamen lijke kerken besloten Zondag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere ver ootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zicli om één uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der om roepverenigingen zullen het stempel dragen van herden king van en bezinning op bet geleden leed. De regering spreekt de ver wachting uit, dat algemeen in het openbare leven met liet bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1