Zeedijken hielden stand Rivierdijken bezweken omdat liet water er overheen stroomde Soldaat bij Klundert verdronken KLEDING EN MEUBELEN ZIJN VOORLOPIG NIET NODIG Brabants Nieuws Vdin I al IC dien OR.EN «re J-r-ss sas s& Geef ze 's winters nu en dan verse lucht Het Groene Kruis voor Breda en Omstreken TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE BREDASCHE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 (Van onze Haagse redacteur) Wie de kaartjes bekijkt van het overstroomde gebied, zal het opvallen dat de zee dijken. die de zwaarste stoten te verduren kregen, toch hebben stand gehouden. Het is een compliment voor onze dijkenbouwers en het bewijs tevens, dat er in het systeem vrn onze dijkenbouw geen fouten schuilen, al zijn er nu vele tientallen gaten in de dijken. De rivierdijken zijn echter bezweken omdat zij werden overstroomd als gevolg \?.n de abnormaal hoge opstuwing van hét water, zoals in geen eeuwen .was voorge komen, onder de druk van de kracht van de orkaan. Inderdaad een orkaan. Na de onderscheiding, in toenemende sterkte, van storm en zware storm, spreekt men bij windkracht 12 van een orkaan en cr zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag zelfs stoten voorgekomen met windkracht 14. Het plan voor een dijk langs de gehele kust weer actueel Indien er sprake zou zijn van slecht on derhoud van de rivierdijken, van nalatig heid om de dijken voldoende op te hogen, dan zou hel wel toevallig zijn als die nala tigheid en dat optimisme omtrent hoogste waterstanden, bij tientallen polderbesturen aanwezig zouden zijn geweest. Want de dijken zijn op wel 80 of 100 plaatsen, ver uit elkaar gelegen.' doorbroken. De oorzaak van de ramp is uitsluitend gelegen in de kracht van de orkaan, die pal op de kust stond en het water van de Noordzee als een vloedgolf de zeegaten injoeg en verder in de rivieren stuwde. Niet in de zeegaten, maar op de plaatsen waar de rivieren zich vernauwen of bochten vormen die de vloedgolf reipden, steeg het water boven de kruin van de dijken en sloeg er woelend en zuigend overheen. Als een dijk overloopt, kan hij dat wel een half uurtje houden, maar als het water, onder de zweepslag van een orkaan, er aan houdend razend overheen slaat, dan woelt ergens een steen los. dan spoelt aan de ach terkant grond weg, dan stort net water zich op de zwakke plekken en daar bezwijkt de dijk. De ramp was niet te voorzien. Het hoog water van Zaterdagavond was niet veront rustend. Ofschoon het springtij was, was de stand niet hoger dan normaal hoogwater. Men wist dat er een depressie in aantocht was, maar niemand kon voorspellen, dat die depressie zou uitdiepen tot een orkaan. Velen verwachten nu dat deze natuur ramp de stoot zal geven tot de uitvoering van het reeds lang in studie zijnde plan om langs de gehele kust een dijk te leggen zodat.de zeegaten worden afgesloten met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde (Antwerpen). Het is het meest radicale plan om tevens het verzil- tingsprobleem op te lossen: het steeds ver der binnendringen van het zeewater bij vloed in de rivieren. Eén zware dijk is misschien goedkoper dan het voldoende versterken van de totale lengte van de rivierdijken. Het is een groots plan. Maar er zijn men sen die er nooit iets van zien komen omdat het met gesloten zeegaten in strenge win ters onmogelijk wordt de ijsgang af te voe- En kruiend ijs is ook een gevaar. On der de indruk van de natuurramp zal het grote plan echter weer ernstig worden be- studeerd. Een vervoersdienst naar de Zeeuwse eilanden De Nederlandsche Spoorwegen hebben, in samenwerking met Van Gend en Loos, gaande heden, 5 Februari, een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer stukgoederen van en naar Zeeuws-Vlaan- deren, Walcheren en Westelijk Zuid- Beveland. Voor deze verbinding kunnen alleen de volgende goederen ter vervoer worden aan genomen: levensmiddelen voor mens en dier; geneesmiddelen; levensbehoeften, w.o. te verstaan: textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pompen, motoren, lichtaggregaten en onderdelen daarvoor voor onmiddellijke hulpverlening; zendingen bestemd voor of afkomstig van het Rode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellingen tot hulpverlening. Met vertraging in de doorvoer moet re kening worden gehouden. Twee militairen vermist Tjjdens de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari dienst plichtig soldaat E. Kasan, van het regiment zware lucbtdoelartillerie Waalhaven, nabjj Klundert tengevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hjj was afkomstig uit Amsterdam. BjJ dit ongeval zjjn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn sol daat N. F. Berg. afkomstig uit 's Gravcn- hage en soldaat A. Zwarts uit Delft. Vermiste militairen terecht De twee militairen van de Koninklijke Marine, van wie aanvankelijk werd aange- nomennomen dat zij vermist waren, zijn terecht. ■■■Grens van het rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties Hulp door vliegtuigen ■jf Geïsoleerd gebied jln Zuid-Holland zijn naar schafh'ng 125,000 mensen bij de ramp befrokken| Dr A. Loudon tijdens concert overleden Tijdens een concert van het Residentie- Orkest, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, is Woensdag avond overleden dr A. Loudbn. secretaris generaal van het Permanente Hof van Ar bitrage en voorzitter van het Residentie- Orkest. Voor de aanvang van het concert had dr Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar ge worden. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Leid- se universiteit en werd in 1920 attaché bij het Nederlandse gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. Tn 1926 werd hij benoemd tot eerste gezant schapssecretaris te Madrid, in 1932 ge- zantschapsraad en zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Neder land bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij se cretaris-generaal van hel Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, als opvolger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hur- gror.je. Sinds eind 1948 was hij voorzitter van het Residentie-Orkest India bezorgd over Amerikaanse politiek In gezaghebbende Indische kringen ls ver klaard, dat het besluit om Formosa te de- neutraliseren grote vrees heeft geschapen voor uitbreiding van het conflict in Jiel Ver re Oosten. Het zou bovendien pogingen, binnen en buiten de Verenigde Naties, om tot een regeling in het Verre Oosten te ko men, moeilijker maken. Het communistische persbureau Nieuw China heeft verklaard, dat president Eisen howers mededeling over de oorlog in Korea in zijn „State of the Union-Message" toont, dat „hij er op uit is de oorlog tot het gehele Verre Oosten uit te breiden". In de Chinese hoofdstad zag men in Eisenhowers verkla ring een „monsterachtige schending van de bepaling van het V.N.-handvest, dat geen V.N.-lid inbreuk diende te maken op de ter ritoriale integriteit van een andere land, al dus dit persbureau. De Boeroe terug uit Nieuw-Guinea Hr Ms Boeroe, op terugweg uit Nieuw Guinea, wordt Vrijdag 6 Februari a.s. om 11 uur 's morgens in de haven van Nieuwe- diep verwacht. Wel dekens en matrassen Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis de massale stroom van goederen, die het Ne derlandse volk bijeen heeft willen bréngen ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnoodramp, in ontvangst genomen. Daar echter op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en ge bruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tol nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog Curacao geeft met gulle hand De directie van de Bataafse Petroleum Mfj heeft Woensdag 500.000 gulden (Ncd. Cou rant) laten overschrijven op de rekening van het Rampenfonds in Nederland. In Cu- rapao is tot op heden in totaal bijeenge bracht 708.000 gulden Ned. Courant, waarbij nog komt het op Aruba ingezamelde bedrag ad 55.000 gulden Ned. Courant. Naast de geldinzameling is Woensdagmid dag, na ontvangst van een desbetreffend verzoek, een grote inzameling begonnen van lakens, dekens, lantaarns, rubberhandschoe nen, rubberschorten. Binnen enkele uren was reeds duizend kilo de beschikbare ruimte in het eerst vertrekkende K.L.M.- toestel bij elkaar. De grote stoot moet echter nog komen. Woensdag zijn uit Cura sao verzonden 300 lakens, 300 zaklantaarns met reserve lampjes en batterijen en 100 de kens. Post voor geëvacueerden De P.T.T. verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijd schriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adreswijzi ging, die aan alle postkantoren verkrijg baar zijn. De correspondentie voor ge- evacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer, nodig dan anders. gaarne door de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle ge stuurd kunnen worden naar de intendance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Flu welen Burgwal 19. Den Haag. Het Rode Kruis wil van deze gelegenheid gebruikmaken reeds een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferings gezindheid van het Nederlandse volk. Dc verbinding Dordrecht- Corinchem hersteld Van heden, 5 Februari, acht uur af rijden, voorlopig slechts bjj daglicht, weer treinen op het baanvak DordrechtBaanhock. De bedoeling is deze treindienst op een auto busdienst tussen Baanhoek en Gorinchem te doen aansluiten, waarmee de verbinding Dordrecht—Gorinchem is hersteld. Heden nam de Heer plot seling van ons weg, onze geliefde Broeder, Be- huwdbroeder en Oom, de Heer J. A. BLOMMERS, in de ouderdom van 52 jr. Fam. BLOMMERS Begrafenis vindt plaats te Roosendaal Vrijdag 6 Febr. om 1 uur. Vertrek wijkgebouw Willemstr. 59 om 12.45 uur. Klundert. 3 Febr. 1953. STADSNIEUWS BERGEN OP ZOOM VOOR DE SLACHTOFFERS De ondernemingsraad van de N.V. Cen trale Potasehraffiriaderij heeft besloten, dat de werknemers een dag loon zullen afstaan ten behoeve van de slachtoffers van de na tionale ramp, welke ons land heeft getrof fen. De fabriek zal op Carnavals-Dinsdag, welke als snipperdag is vastgesteld, nor maal doordraaien, terwijl de verdiende lonen van die dag beschikbaar zullen wor den gesteld. De directie besloot een zelfde bedrag hieraan toe te voegen. EIERMIJN De A.V.M. eiercommissie heeft de prijs voor de eieren vanaf Vrijdag 6 Februari a.; als volgt vastgesteld: Prijsklasse I 0,19'/; prijsklasse II 0,18V:; prijsklasse III 0,17'/: prijsklasse IV ƒ0,161/:. 70-Jarige stak geld voor Rampenfonds in eigen zak De Groninger .recherche heeft een 70-ja- rige man gearresteerd. Hij heeft geld, dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampen fonds, in eigen zak gestoken. Enkele Gro ningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecte ren. Hij legde een volledige bekentenis af cn zal voor de officier van justitie worden geleid. Broekman, Huiskes en (1. Voort zullen rijden voor de getroffen gebieden De Internationale schaaswedstrijden, die Woensdagavond in het Bisletstadion te Oslo gehouden zouden worden en waar de opbrengst bestemd zou zijn voor de getroffen gebieden in Nederland, zijn niet doorgegaan. Ook Hjalmar Andersen had zich bereid verklaard voor dit doel de schaatsen aan te binden. Nu zal Vrijdag avond in Sandefjord worden gereden door Kees Broekman, Anton Huiskes en Wim v. d. Voort voor hetzelfde doel. De moge lijkheid is groot, dat op 20 Februari de wedstrijd in het Bisletstadion nog gereden za! worden. Gisteren hebben onze landgenoten gere den in Tonsberg, waar de plaatselijke club elk seizoen een belangrijke wedstrijd organiseert. Op de 500 meter werd Anton Huiskes vierde, Kees Broekman vijfde en Wim van der Voort zevende. Op de 3000 meter was Kees Broekman eerste met 5 min. 08.8 sec.; Anton Huiskes tweede met 5.11.3 en Wim v. d. Voort twaalfde met 5.24.3. Na de eerste dag van de wedstrijden te Tonsberg is de stand: 1. Finn Hodt 95.317 pnt.; 2. Anton Huiskes, 97.067 pnt.; 3. McNamara (V.S.), 97.117 pnt.; 4. Kees Broek man, 97.267 pnt.; 5. Odd Pedersen, 96.217 pnt. Wim van der Voort nam met 100.250 pnt. de achtste plaats in. Nuchtere kalverenmarkt Markt te Utrecht, 4 Februari, aanvoer !5 stuks. Prijzen 3542,50. Handel JJau^. Benzinestation aan de Rijsbergseweg In Hotel „Boschhek" had voor rekening van de heer Van Lanschot te Vught en onder architectuur van de heer Van Kerk wijk te Velp, de onderhandse aanbesteding plaats van het bouwen van een benzine station aan de Rijsbergse weg. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Gelijns, Zevenbergen, 30.750, C. Vervoort, Zevenbergen, 30.580, C. Bos, Breda, 30.245, J. van Etten, Breda, 29.987, Havermans, Breda, 29.835, H. L. Ruts, Tilburg, 28.980. Landbouwschuur te Standdaarbuiten Namens het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg werd te Standdaarbuiten aanbesteed hét bouwen van een landbomvschuur. Hoogste inschrijver was J. Broeken te Terheyden voor 68.000 en laagste A. van Turnhout te Langeweg voor ƒ61.450. Provinciale Waterstaat vraagt materiaal De provinciale waterstaat van Noord- Brabant heeft ten behoeve van de verster king van de binnendijken van het eiland Tholen. dringend behoefte aan rijshout, sta ken en latten van ongeveer 75 centimeter lengte, gegalvaniseerd ijzerdraad voor krammatten en roggestroo. Verder is er dringend behoefte aan schoppen, korte en lange waterlaarzen en binddraad voor zand zakken. Aanbiedingen bij de provinicale wa terstaat Noord-Brabant, telefoonnummer K 4100—8131. Nog water in Willemstad Het gat in de dijk nabij de haven te Willemstad, waar Zondag de voornaamste dijkdoorbraak geschiedde, is thans ge dicht. Vrijwilligers zijn nog druk bezig vijf gaten in andere dijken te dichten. Overigens houden de dijken zich goed. Er is voldoende voedsel. Er staat nog water. Doden in Nieuwendijk De pastoor van Nieuwendijk in Noord- Brabant (land van Heusden en Altena) heeft meegedeeld, dat er in deze plaats drie doden zijn te betreuren. Er is veel schade aangericht. Een noodziekenhuis is ingericht in de Gereformeerde pastorie. De huizen staan half onder watert De dij ken zijn op enkele plaatsen doorgebroken. Kleding en dekking gevraagd TAe voorlopige balans is ter kennis van het volk gebracht. Het is een zeer voor lopige balans, opgemaakt met cijfers onder alle voorbehoud. Desondanks geeft dit relaas een angstige beklemming. De eerste grote confrontatie met de werkelijkheid is ronduit verschrikkelijk. Ons menselijk denkvermogen is niet zo snel als men gaarne aanneemt- vooral wan neer het massale verschijnselen "betreft. En daarvan gesproken: deze ramp is een mas saal verschijnsel. Wel valt hij als het ware uiteen in honderden gruizels, een dijkdoor braak hier, een instortend huis daar, een stoet evacué's langs de wegen, eindeloze watervlakten, en dat alles kan een mens dadelijk waarnemen en verwerken. Maar de angstaanjagende optelsom, die de minister president de Tweede Kamer heeft voorge houden, wat die betekent dringt veel lang zamer tot ons door. Wij beleven deze week een afschuwelijke dodendans der cijfers. Wat niemand in ons land met zijn zo vaak geprezen stelsel van dijken had mogelijk geacht, is dan toch maar gebeurd: een aantal doden, dat het getal der vier cijfers bedenkelijk nadert, veroorzaakt door watersnood! Nog geen week geleden zou ieder waterbouwkundig student te Delft bij de gedachte alleen ongelóvig hebben ge glimlacht en het met een gebaar van superioriteit hebben weggewuifd. Van daag is het gruwelijke werkelijkheid. Vandaag wordt op de Staatsdrukkerij de voorlopige balans voor de Handelingen afge drukt en aldus als het ware officieel ge maakt. Het erge is, dat het gevaar nog geenszins is bedwongen. Zolang de gaten in de dijken niet zijn gedicht, hangen wij van de genade of de ongenade van het weer af. Naast de dodenlijst staat de inventaris. Vee; zoveel stuks; huizen: zoveel stuks. Grond. Een niet te schatten aantal hectaren. Allerlei landbouwgereedschap. Huisraad. Hoe groot is niet de slag voor de duizenden ir. de steden, waar dan zogenaamd „bijna niets is gebeurd" dan „alleen maar even een meter of zo" water in huisMet be dorven of zwaar beschadigde meubels, vloerbedekking en wat al niet, zaken die gewoonlijk van de mensen in kwestie grote bedragen hebben gevergd. De regering heeft iets van de plannen ont vouwd. Er wordt gedacht aan hulp in de trant van de oorlogsschade-vergoeding. Dat is wel bijna onvermijdelijk. Nog hebben wij te kampen met de zeer zware lasten, die de afdoening van de oorlogsschade op ons volk legt, en de nieuwe lasten dienen zich reeds aan. Doch het is onvermijdelijk. Wij moeten dit kunnen aanvaarden. De ernstig getrof fenen kunnen zich niet door eigen kracht herstellen. Bovendien kan men stellen, dat de gemeenschap tegenover hen in gebreke is gebleven wat het verschaffen van veilig heid betreft, dus de gemeenschap zal een schermt met belastingfaciliteiten. Een za- Boerderijbouw te Oosterhout Voor rekening van mevr. Fick te Ooster hout, werd aldaar aanbesteed het bouwen van een boerderij, 17 biljetten werden in geleverd, o.m. door: J. Molenschot, Ooster hout, 22.946 (hoogste), J. Broeken, Ter heyden, 20.600, C. Vermijs, Oosterhout, 18.845, A. Baks, Oosterhout, 18.740 (laag ste). DE VERZORGING VAN ONZE KAMERPLANTEN ^EDURENDE de wintermaanden, als in de interieurs de droge atmosfeer vaak de oorzaak is van bladverlies of zelfs van het geleidelijk afsterven van de kamerplanten, levert de verzorging van de planten vele moeilijkheden op. De meeste planten zijn gedurende de win termaanden in rust; de lichtsterkte is te ge ring om de planten de kracht te geven voor het vormen van nieuwe bladeren. Daarom is het voedselverbruik gedurende deze tijd ook aanmerkelijk minder dan in het voor jaar en de zomermaanden. De toediening van water moet daarom hiernaar geregeld worden en het geven van bijvoeding in de vorm van kunstmest of natuurmest kan nu helemaal achterwege blijven. Als algemene uitzondering gelden hier natuurlijk de bloeiende planten, zoals Primula's. Bego nia's. Cyclamen, Azalea's en vele andere. Het voorgaande heeft hoofdzakelijk betrek king op de groenblijvende kamerplanten. Welnu, ais de planten tot rust gekomen zijn. is de verzorging ook eenvoudiger; wij behoeven veelal alleen ér voor te zorgen, dat de. aarde niet Uitdroogt, dat de planten zoveel mogelijk licht krijgen en een goede luchtverversing. Dit laatste nu levert de meeste moeilijkheden op. Wij mensen hou den ervan in een goed verwarmde kamer te verblijven en zorgen ervoor, dat die Kost bare warmte zo economisch mogelijk wordt in stand gehouden. Er wordt bijna niet ge lucht en ook de deuren worden hermetisch gesloten. Het gevolg is een droge lucht, die vermengd is met allerlei dampen van rook gerei, enz. Voor ons is dit niet zo hinderlijk, want wij lopen de kamer geregeld uit en ko men dan weer tot een verfrissing. De planten staan echter constant in die droge, benauwde lucht en worden bij hun „ademhaling" hierdoor aanmerkelijk belem merd. Het is logisch, dat zich hieruit aller lei narigheden bij hen voordoen, zoals ver schrompelen, geel worden en afvallen van bladeren. Planten, die gedurende de zomermaanden zich goed ontwikkelen en die verschillende nieuwe bladeren maakten, zien wij op de- heeft, naar het ons mededeelt, een tekort kinderkleding mannenkleding.die duïeend Vulden geett ean het rubberlaarzen, malrassen, lakeiu en slopen. Kan,pen'Io„ds. o( cen dekenfabrikant, die telefoonnummer VQOr dujaend gulden dekens wegschenkt, mag het „aftrekken". In wezen is het som metje tamelijk voordelig voor Vadertje Staat, want die duizend gulden moest hij anders op de een of andere manier betalen, en nu mist hij alleen de belasting over die duizend gulden, al is dat tegenwoordig ook de moeite wel waard. Er is verder, aldus de minister-president de ontvangers opgedra gen, de getroffenen op ruime schaal op hun. verzoek uitstel van betaling te verlenen. Of dat veel helpen zal? Ons fiscaal apparaat kan zeer hard zijn en verstaat uitstekend de kunst de regelingen om belastingplichtigen in bijzondere moeilijkheden tegemoet te ko- méh tot een wassen neus te maken. Doch van deze mensen is vaak niets meer te halen en misschien zal men dat nü dan wel niel meer proberen Er staan op de voorlopige balans gelukkig ock betere posten. De minister-president heeft ze genoemd. De grote offervaardig heid. de buitengewone animo tot hulpver lening, en niet in de laatste plaats, de in ternationale hulp en belangstelling. De Engelsen, de Amerikanen, de Belgen, de Zweden, ja zelfs de Duitsers, zij helpen. Nog sterker misschien- van Indonesische zijde is hulp aangeboden. De stoffelijke hulp wordt dankbaar aanvaard, maar ook het belangstellend medeleven doet goed. Het is een onwerkelijke gave en toch wil ook juist die in zeer goede aarde vallen. Ondertussen rijen de dagen zich aaneen. Het leven gaat verder. Overal is men in de weer voor het herstel van de schade, van de hulsmoeder af die de moddersporen uit haar woonkamer boent en haar meubel tjes opknapt, tot de spoorwegingenieur, die zijn baanvak in orde brengt. Wij luisteren r.aar de radio, dis nu het eindeloze hoorspsl der hulpverlening opvoert. Zeer romantisch, met een eigen spanning en vaak zeer tra gisch. Klonk daar niet zoeven iets over het lot van Stavenisse uit de luidspreker? Twee honderd doden. Op een bevolking van ze ventienhonderd zielen. Bijna één op acht Maar de Waarheid weet er alles van. Die weet precies, hoe het gekomen is: eigenlijk hebben de Amerikanen ook dit ge daan! En natuurlijk heeft het dagelijks be stuur van de Communistische Partij de re gering gesommeerd „onverwijld" dit en dat te doen. Dat bestuur weet ook precies, wat er gedaan moet worden. Er bestaat verschrikkelijk veel variatie in het geslacht der aasgieren. TORENWACHTER zelfde plaats 's winters zienderogen weg kwijnen. Men vraagt zich vaak af, hoe dat toch komt. want de verzorging wordt gege ven naar beste kunnen en volgens aanraden der bloemenwinkeliers. Niet voor niets wijzen wij er steeds in on ze artikeltjes maar weer op. toch vooral aandacht te besteden aan de luchtvochtig heid in de kamer of in de naaste omgeving van de planten en de bekende en doeltref fende methode in de vorm van schaaltjes met water onder de planten le plaatsen, toe te passen. Wanneer ean het hierbovengenoemde wat meer aandacht werd besteed, dan zouden de kamerplanten in hetzelfde stadium, waarin zij de wintermaanden in gingen, deze ook weer kunnen verlaten. Een plant, die zich aan de droge kamer lucht vrij goed aanpast, is de hierbij afge beelde Pereskia. Het is een „Succulente", die zich van haar soortgenoten onder scheidt, doordat zij echte bladeren bezit; men noemt haar dan ook de „Loofcactus". De bladeren hebben een geel-bruine kleur cn kunnen, wanneer zij 's zomers van de zonnestralen genieten, mooi rood getint zijn. Behandel de Pereskia als de meeste ka merplanten; veel licht, matig vochtgehalte en geregeld wat kunstmest. Warmte en zon zijn zeer welkom. PRINSES WILHELMINA SCHENKT ƒ25.000 Prinses Wilhelmina heeft aan het Natio naal Rampenfonds een gift van f 25.000 ge schonken voor de getroffenen in de geteis terde gebieden. België Hollands gezin met 2 klei ne kinderen buiten Ant werpen wonend, vraagt DIENSTMEISJE In verband met de opening van het nieuwe wijkgebouw' van in het Heuvelkwartier, Magclhaensstraat 110. 7, zal aldaar, niet ingang van Donderdag 5 Februari 1953, IEDERE DONDERDAGMIDDAG van halfvier tot vijf uur een CONSULTATIEBUREAU voor zuigelingen worden gehouden. De laatste Donderdag van iedere maand voor kleuters. In het gebouw Boeimeersingel no. 14 wordt voortaan uitsluitend 's Woensdagsmiddags een CONSULTATIEBUREAU gehouden cn wel op iedere Woensdagmiddag van drie tot vijf uur, waarvan de laatste Woensdagmiddag van iedere maand voor kleuters, de andere voor zuigelingen HET BESTUUR.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3