WATERSNOOD EN STRAFRECHT Restant van Duivelarijkdom HERHALINGSOEFENING AFGELAST SNEL RECHT TEGEN PLUNDERAAR China wil direct bestand Amerikaan viel uit voedselvliegtuig Watersnood had nog erger kunnen zijn Rivieren stonden gelukkig laag Dijkwerkers zijn zonder voedsel Walvisvaarders geven f 14.385 G1RO 9575 MENSEN EN DIEREN IN ÉÉN LANGE STOET... DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 7. Eerste Kamer aanvaardt defensiebegrotingen DEN HAAG. 5 Febr. Na een langdurig debat, dat daags tevo ren al begonnen was, zijn Woens dagavond de begrotingen van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer z.h.s. aangenomen. Vóór de beantwoording van de vele sprekers uitte minister ir. C. Staf zijn grote waardering voor de zelfopofferende hulpverlening door de militairen van zee-, land en luchtmacht. Hij deelde mede, dat drie soldaten en twee leden van' het marinepersoneel bij dit menslievende werk zijn omgeko men of vermist. De weinige militairen, die aan de buitengewone oproep van Zon dag geen gehoor- hebben gegeven, zullen streng worden gestraft. De staf van de Nederl. territo riaal bevelhebber en de vliegtui gen verrichten thans uitstekend werk bij de redding der getroffe nen. Ook uit het buitenland is er snel hulp gekomen met varend, rijdend en vliegend materieel. Vijfduizend Amerikaanse mili tairen hebben zich voor deze hulpactie onder de bevelen ge steld van de luit.-generaal Buur man van Vreeden. De herhalingsoefening voor de 44e regiments gevechtsgroep, die 1 Maart zou beginnen, is in ver band met de buitengewone om standigheden afgelast. WAN HET WEINIGE VEE.. dat op het eiland Schou wenDuiveland gered is hunnen worden, heeft men een aantal koeien naar Zie- rikzee gedreven en voor lopig bij de Grote Kerk on dergebracht. Links de be kende Grote Toren, vroeger verbonden met de in 1832 afgebrande St. Lievens- of Monsterkerk, waarvoor de Grote Kerk in de plaats is gekomen. Luchtfoto K.L.M. VERLIESLIJSTEN VAN NEB. RODE KRUIS DEN HAAG. 5 Febr. Vandaag zal het Ned. Rode Kruis een eerste verlieslijst uitgeven, waarop meer dan honderd namen voor komen van personen, van wie verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel mo gelijk dagelijks worden uitgege ven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecont: r-^DANK. PRINSES GOES, 4 Febr. In een be stelwagen reed H.K.H. prinses Wilhelmina gisteren Zierikzee binnen. Op hei havenplein van het s'tadje drong de bevolking rondom de wagen. Mannen en vrouwen schreiden als kinde ren en drukten woordeloos, de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.„Ik kan niet anders zeggen, dan, mijn innige deel neming." Aan'boord van een vaartuig van de marechaussee ging de Prinses vervolgens naar Tho- len. Vlak voor de plaats waar eens Stavenisse stond passeer de een Amsterdamse rond vaartboot met tientallen Aankomst van H.K.Ii. prinses Wilhelmina in Bergen op Zoom. vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses, wind en regen trotserend. De vluchte lingen zagen haar. Mannen namen de hoofddeksels af een vrouw riep: „Dank Prin ses." Toen stokten haar woor den, die meer vertelden dan een redevoering. In Stavenisse ging de Prin ses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, d3t haar naar Bergen op Zoom bracht. 1 e e r fl. Zij kunnen voor familie leden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat re kening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mo gelijk iets i9 overkomen. De lijsten zullen ter inzage lig gen op de plaatselijke afde lingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen n i e t op te bellen voor informaties. Ook op onze redactiebureau's zullen deze lijsten ter inzage lig gen. Carnavals afgelast De Carnavalsviering in Breda, Bergen op Zoom, Den Bosch, Maastricht, Heerlen, Weert, Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade is voor dit jaar afgelast. Plunderaars gepakt De politie van Abbenbroek (Putten) arresteerde twee lieden, Burgemeester vermist De burgemeester van Sommels- dijk (bij Middelharnis) wordt ver mist. De beroepssergeant Cornelis •van der Put, die toevallig in Som_ melsdijk vertoefde, heeft de hulp verlening aldaar- op zich genomen. Hij heeft hulp van 5 andere mili tairen, 200 studenten en een dok ter. AMBONEZEN HELPEN In Vlissingen is men reeds met het herstel begonnen, waartoe ook de daar in een kamp vertoevende Ambonezen in letterlijke zin hun steentje bijdragen. Telefoon overbelast Daar het telefoonverkeer ten behoeve van het reddingswerk thans grote belemmering onder vindt, is het particuliere interlo cal telefoonverkeer stilgezet naar: GoereeOverflakkee, VoornePutten, Hoekschewaard, IJsselmonde en de Alblasser- waard. Groentebootjes helpen Uit Amsterdam zijn Dinsdag 35 motorbootjes, waarmee de tuin ders uit Amsterdam-West hun groenten naar de Markthallen ple gen te brengen, naar de noodge- bieden vertrokken om te helpen bij de evacuatie. St. Annaland loopt droog Het water loopt thans weg uit het dorp St. Annaland op Tholen. Als het gunstige weer aanhoudt, kan het aantal verdronken stuks vee beperkt kunnen blijven tot 400. Het dorp is verstoken van electriciteit. „Flora" niet afgelast De Stichting „Haarlems Bloei" heeft besloten, in het belang van het vreemdelingenverkeer, „Flora 1953" te laten doorgaan. Ook B, en W. van Haarlem zijn van me ning, dat het in het belang van ons land is, dat deze manifesta tie niet wordt afgelast. Collecten op zee Op vele Nederlandse schepen op de wereldzeeën houden de beman ningen spontaan collecten. Enkele voorbeelden „de „Nieuw-Amster- dam" bracht 2000 bijeen, de „Aagtedijk" 900, „Schiedijk" 855, enz. Reeds 35 schepen heb ben gemeld, dat de bemanningen geld bijeen hebben gebracht. TOKIO, 4 Febr. De premier van communistisch China, Tsjoe- En-lai heeft vandaag voorgesteld direct een wapenstilstand op Ko rea te laten ingaan op de voor waarden, die reeds eerder te Pan Moen-jon tussen de beide partijen waren overeengekomen. Deze wa penstilstand zou dan moeten wor den gevolgd door een politieke conferentie, waaraan elf landen zouden moet deelnemen. Dit voorstel is niet nieuw. Wysjinsky had het reeds in de U.N.O. gedaan, maar toen werd het door het Westen afgewezen En ook nu, onmiddellijk nadat Tsjoe's plan te Londen bekend was geworden, liet een Britse regeringswoordvoerder het „on aanvaardbaar" horen. Dijkwerkers gelaafd Waar mogelijk gaat het herstel werk aan de dijken dag en naeht door. In Zuidland op Putten reik te het Rode Kruis 's nachts één uur aan 300 dijkarbeiders in kar tonnen bekers soep .en koffie uit. HOSPITAALSCHEPEN Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" arriveerde Woensdagmor gen bij de Ossenhoek in de buurt van Zierikzee, om deel te nemen aan het reddingswerk. Het ko ninklijke jacht „Piet Hein", dat als hospitaalschip is ingericht, kwam in Rotterdam aan. De be manning van het schip is uitge breid met een marine-arts en ver plegend personeel. Kerkcollecte in België Zondag 8 Febr. wordt in alle R.K. kerken in België gecollec teerd ten bate van de slachtoffers der natuurramp in België, Neder land en Engeland. MILLIOEN STENEN Het verkoopkantoor voor de kalksteenindustrïe te Hilversum heeft een millioen kalkzandstenen voor het rampgebied beschikbaar gesteld. SCHIPHOL, 5 Febr. Bij het uitwerpen van voedsel uit een Amerikaans vrachtvliegtuig boven de getroffen gebieden is gisteren een Amerikaans militair uit het toestel gevallen. De man kwam van enkele tientallen meters op de grond terecht, maar is niet ge dood. Hij brak armen en benen en is in zorgwekkende toestand naar een hospitaal vervoerd. Kwade kansen uitgeschakeld? AMSTERDAM, 3 Febr. „De watersnood is toe te schrijven aan de volgende drie factoren: le. het tijdstip van het hoog water; 2e de hoogte van het getij, dat springtij was, in verband met de nieuwe maan; 3e de windkracht en de windrichting Aan drie kuststations werden de hoogste waterstanden geno teerd, die sinds een eeuw zijn op getreden." Dit verklaarde een hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat- Eni ge factoren hebben dus samenge werkt om de grootste natuur ramp, die sinds mensenheugenis ons land trof. teweeg te brengen- Het kwam tegelijk de orkaan en het springtij. Kleine kans? Is dat vaker voorgekomen en hoe vaak? Men kan de geschiede nis dezer overstromingsrampen nagaan, om dat precies te weten. En zal misschien uitroepen: welk een kleine kans is dat. Zo veel eeuwen zal het nl. geleden zijn, dat zich ditzelfde heeft afge speeld. Maar, dat was in een tijd. toen het er nog niet zo op aan kwam. Het was in een kleiner, dun bevolkt en minder kwets baar land. Een land zonder grote kunstwerken, zonder bevolkings centra in laag gelegen streken. Een land, dat goeddeels open en blpot lag voor de zee en de stro mingen die echter niet verder konden komen dan veilig geble ken punten. Zeker, er verdronk land, er verdronk vee er verdron ken mensen. Maar het was al met al niet veel. Het land liep van zelf weer droog, vee betekende toen nog niet zoveel en de bevol king was dun- Hoogste waterstanden Dit is allemaal veranderd. En met de uitbreiding van bevolking en cultuur zijn de verdedigings werken tegen het water gekomen. Waren deze laatste echter vol doende? Waren zij berekend op de mogelijkheid de geringe, doch niettemin bestaande mogelijkheid als die zeldzaam voorgekomen sa menloop van omstandigheden? Vandaag zijn zij onvoldoende ge bleken. Het waren waterstanden hoger dan sinds een eeuw zijn genoteerd, zegt deze hoofdingenieur en hij noemt er cijfers bij. In 1894 was de hoogste stand te Hoek van Holland 3.28 M plus N.A.P.. ter wijl deze thans 3.40 M is geweest: 'n IJmuiden was deze toen 3.6E M, en thans 3.85; in Harlingen (in 1936) 3-19 M; thans 3.68 M. De genoemde factoren hebben deze keer dus wel nauw samen gewerkt. Zij hadden het nog ster- MAXIMUMSTRAF ROTTERDAM, 5 Febr. „Het spijt mii werkelijk niet verder te kunnen gaan dan het opleggen van zes maanden ge vangenisstraf", aldus Woens dagmiddag de politierechter mr. Enschede, tegen de 26-jarige koopman - v. d. Staal, „en ik gelast uw directe gevangenne ming". Diepe minachting en verontwaardiging spraken er uit die woorden, evenals tevoren reeds de offijier, mr. C. W. ba ron van Dedem, deze tot uiting had gebracht door de verdachte een hyena tp noemen. De man, die reeds een flinke straflijst had, was op heterdaad betrapt, toen hij van ingezamel de kledingstukken voor de slachtoffers van de watersnood, bij de Riviérahal een jas weg nam. Bij huiszoeking werden een winterjas en een regenjas aan getroffen, aie hij zich Zondag reeds had toegeëigend. Zijn verweer was, dat hij de ja.sen gekregen had, omdat hij bij de hulp die hij verleend had, zelf zijn ias en een colbert zou zijn kwijtgeraakt. Maandag was hij teruggegaan om weer naar zijn eigendommen te zoeken, omdat er ip zijn colbert nog f 13.50 gezeten had. Hij zou toen maar weer om een jas ge vraagd hebben en prompt ge kregen. Maar tegen de politie had hij gezegd, dat hij de jas weggenomen had en zijn ver- w-er werd dus niet aanvaard. „Ik heb dit snel recht ge wild", aldus de officier, „om onmiddellijk een voorbeeld te stellen, zodat voor dit feit. waarop zes jaar staat, thans slechts zes maanden kan wor de- opgelegd. De politie zal niet aarzelen om in nogmaals voorkomende gevallen zeer streng op te treden". TERECHT heeft de minis ter-president in de Twee de Kamer der Staten-Ge- nëraal een vergelijking getrokken tussen de ge beurtenissen op 10 Mei 1940 en de ramp, die ons land thans heeft getroffen. Reeds de regel matig de gehele dag herhaalde berichten over de maatregelen, genomen tot inperking van het gevaar, herinnerden aan de waarschuwingen van de Lucht beschermingsdienst uit de Mei dagen. Het vèrschil ook daar op wees minister Drees tus sen toen en nu is, dat het ge vaar toen verwekt werd door mensenhand en -brein en nu voortvloeit uit wat in het Engel se zeerecht genoemd wordt „an act of God". DAT wil echter helaas nog niet zeggen, dat dit keer er geen profiteurs en mis dadigers zullen zijn, die van de nood. welke over hun mede mensen is gekomen, misbruik maken. Reeds thans dringen berichten door over misdadige elementen, die in vrachtwagens loslopend of zwemmend vee op vangen en stelen. Eveneens hoorde ik een verhaal over een hulptroep, die met zandzakken en ander materiaal aankwam om de grote gezamenlijke dijk te dichten, doch die door een listige en egoïstische boer in het donker naar zijn eigen erf was gedirigeerd, om daar een plaatselijk dijkje, dat zijn par- r ^ASGIEREN zullen hun gerechte straf niet ontgaan. ticulier bezit beschermde, te versterken. Biedt het strafrecht voldoen de' verweer tegen dergelijk soort van plunderingen en daden van grof egoïsme, waar van men zich ternauwernood kan voorstellen, dat zij gepleegd worden op een ogenblik, waar op een deel van ons volk door een ramp getroffen wordt, die sedert de Èlisabethsvloed haar weerga niet kent? OP diefstal bij gelegenheid van watersnood stelt arti kel 311 van het Wetboek van Strafrecht een maximumstraf van zes jaren gevangenis. Wordt het feit in vereniging gepleegd hetgeen, wanneer er met een vee- of vrachtwagen op uitge trokken wordt, wel steeds hst geval zal zijn dan kan de straf zelfs tot negen jaren wor den verhoogd. Het tweede hier gesignaleerd de misdrijf valt waarschijnlijk onder artikel 160 Wetboek van Strafrecht, dat luidt: „Hij, die opzettelijk bij of in het vooruitzicht van waters nood. dekmaterialen of gereed schappen wederrechtelijk ver bergt of onbruikbaar maakt, enige poging tot herstel van dijken of andere waterstaats werken verijdelt, of de aange wende middelen tot het voor komen of stuiten van overstro ming tegenwerkt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren." OOK bij vroegere waters noden zijn dergelijke ver grijpen geconstateerd en be recht. In 1916 stond een vijftig jarige schipper terecht wegens het misdrijf van artikel 160, om dat hij bij de overstroming van de polder Oost-Uselmonde zand zakken opzij had gegooid, die tegen zijn woning waren gelegd om het verder instromen van water te beletten. De schuldige verweerde zich hiermede, dat die zandzakken de overstroming toch niet geheel hadden kunnen tegenhouden. Maar tot de Hoge Raad Joe werd hij ten aanzien van dat verweer in het ongelijk gesteld, zodat zijn veroordeling tot een maand gevangenisstraf gehandhaafd werd. De huidige catastrophe zal helaas waarschijnlijk ook tot strafvervolgingen aanleiding geven. Niettegenstaande het prachtige élan van heel het volk is er ook steeds een kleine groeD van aasgieren en egoïsten. Laat ons hopen, dat zij niettegen staande de grote verwarring en chaos, die rampen als deze met zich meebrengen, hun gerechte straf niet zullen ontgaan. ASEGA ker kunnen doen. De ramp van nu, hoe vreselijk en uitgebreid ook had nog veel erger kunnen zijn. Want die mogelijkheid be staat. Deze keer heeft de Afsluitdijk volgens officiële mededelingen de maximumproef moeten door staan; het water kwam tot de kruin. Officieel werd medege deeld. de dijk heeft het maximum te verwerken gehad, waarvoor hij berekend is, d.i. 3.75 M boven N.A.P. Dat was dus de zwaarste belasting- Toch kwam de orkaan niet uit het Noorden, maar uit het Noordwesten. Texel en het Noorden van Noord-Holland hebben de kracht gebroken. De mogelijkheid bestaat dus dat, ceteris paribus, bij een orkaan uit het Noorden deze dijk, die behal ve de grote IJselmeêrpolders, ook een groot deel van het Wad be veiligd. dan de volle laag zou hebben gekregen. Meer dus dan waarop hij was berekend. Hij had dus een proef moeten doorstaan, waarop hij niet vyas berekend. En dan zou het water er over heen zijn ge spoeld. (Van onze speciale verslaggever) ZUIDLAND, 5 Febr. De bur gemeester van Zuidland (eiland Putten) waar een nieuwe dijk doorbraak dreigt, richtte Woens dagavond half elf tot de bevoor radingsinstanties een dringende oproep, dat vóór drie uur 's nachts 5000 lunchpaketten, 150 blikken soep en dozen met boter moesten worden afgeleverd voor de wer kers op de dijk. Deze smeekbede van de burge meester is zeer begrijpelijk, De mannen, die in het holst van de nacht in sneeuw en regen en met een stormachtige wind het water moeten keren, moeten gevoed worden. Als de proviandering bij een dergelijke zware en dringen de arbeid stagneert, kan men de situatie alleen om deze reden reeds kritiek noemen. Eerder op de dag had de bur gemeester reeds de aandacht ge vestigd op de dreiging van een dijkdoorbraak in de omgevin" waardoor de mensen, die zich in de buurt van Zuidland bevonden, met isolatie werden bedreigd. AMSTERDAM, 5 Febr. Ooik m de Zuidelijke IJszee heeft de nationale ramp een diepe indruk gemaakt. Men leeft op de „Wil lem Barendsz" en de vangstsche pen ten volle mee. Reeds is een 'geldinzameling gehouden, waarbij oo-g,e?-amen 1 ijfee personeel 14.385 bijeen heeft gebracht. Bescherming Bevolking AN?n °P?e„HaaSse redactie) DEN HAAG, 4 Febr. Het is vandaag een jaar geleden, dat de stichting Bescherming Burgerbe volking haar campagne begon welke beoogt 250.000 vrijwilligers te werven. Hoewel de eigenlijke wervingsactie pas op 19 Januari in drie provincies is begonnen, konden bij de ramp van Zondag reeds vele B.B.-leden met het be schikbare materieel worden inge zet. GAT GEHALVEERD GORINCHEM, 4 Febr. Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres "an de dijk bij Papen- drecht Is uitstekend geslaagd. Het gat is nu gehalveerd. Indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan Donderdagavond de toestand be reikt zijn, waarbij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. Watersnood-postzegel Ten bate van de getroffenen geeft de P.T.T. op zeer korte ter mijn een watersnood-postzeeel uit in de frankeerwaarde van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent. -HELP+- De bevolking van Kruiningen evacueert. In één lange stoet trekken mensen, dieren en wagens over de overspoelde weg, die het dorp met veiliger plaatsen verbindt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4