Paraat volk Rotterdams Huis vol getroffen mensen Nieuwe dijkdoorbraken bedreigen rampgebied ~IN DE- AHOY-HAL r~ Mateloze tragiek Amerika richt hulpfonds op MET MAN EN MACHT STOPT MEN GATEN Onmeetbare hulp „ZONDAGMORGEN WAS R.Y.D. PARAAT verlammend systeem ERNST en GEMOEDELIJKHEID Hulp uit onderweg Italië Biesboscli dreigt DE TELEGRAAF 5 (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 3'Febr. Cornelis Braber, polderwerker, is met zijn oudste zoon op Ooltgensplaat gebleven om te redden wat er te redden valt. Moeder Braber is met de overige 8 spruiten (van 20 jaar tot 9 maanden) in de Ahoy Hal aangekomen. ,,Het water stond manshoog in ons huis. Twee dagen en nachten hebben wij met 16 mensen op zol der gezeten. Buren waren over het dak gekomen. Ten slotte wij hadden nauwelijks meer iets te drinken of te eten Zieliger is de weduwe M. Knape er aan toe, hoewel haar geval, ver geleken met tientallen andere, nog niet zo heel tragisch ls. Met haar heldere muts („het is mijn goeie niet, want ik kon niet meer in huis!") en een geleende mantel zit zij als een zieke vogel in elkaar gtdoken Zij mompelt iets over 35 kippen, die verdronken zijnen een schoondochter, met wie zij tegelijk ui' Middelharnis is vertrokken, maar die zij is kwijtgeraakt. Zij is in een heel vreemde wereld te land gekomen, „Ik kan niet lopen zegt ze en ze wijst op haar benen. „Ik blijf hier de hele nacht zitten' Maar als ik enkele uren later over de enorme slaapzaal wandel, waar honderden brancardbedden staan opgesteld, zie ik haar midden in de kussens zitten oreren tegen een geduldige verpleegster. Er zijn mensen, die je niet durft aanspreken. Hun duidelijk zicht baar verdriet verbiedt elkie toena dering. Zij zijn getekend door een afschuwelijk lot, dat velen heeft geslagen, maar hén heeft gegeseld: een jongeman, die rusteloos rond loopt, wachtend op zijn vader, moeder, broers en zusters. Zij zijn allen verdronken, maar niemand heeft het hem tot dusver durven zeggen. Een omstreeks 17-jarige jongeman op de ziekenzaal, waar vooral de vele oudjes een tragi sche indruk maken. Ook hij is de enig overgeblevene van een groot gezin. Nog zijn zijn voeten ver stijfd. Ook hij zou verdronken zijn, als zijn hond hem niet uit het water had gesleept. Een oud opa- tje naast het ziekbed van zijn nog iets oudere broer. Hij heeft een adres gekregen, maar wil zijn broer met achterlaten. Onbezorgd in de wieg Dan i? er nog een babytje van vier maanden, die er helemaal nog niets van begrijpt. Het ligt te kir ren in een wiegje, ergens achter in de grote zaal, waarin nog vlag gen hangen van een feest, dat hier eens is gehouden. Het maakt on bezorgde pretgeluidjes. maar in tussen weet niemand, hoe het heet en bij wie het hoort. kwamen er Maandagmiddag 3 roeiboten. W(j moesten ons door het kleine dakraam wringen. In onze boot zaten 3 vrouwen elk met een baby. Nu zijn we hier en we hebben al onderdak ook. Straks worden we afgehaald". Moeder Braber is niet bedrukt. De middenmoot der kinderen ver orbert dikke boterhammen en sinaasappels. De oudste is in formaties inwinnen en je kunt hem om een boodschap sturen! De baby wordt op de baby-afdeling door handige Rotterdamse meisjes gewassen. L (Van onze correspondent). NEW VORK, 4 Febr. Ver wacht wordt, dat in Amerika „een zeer aanzienlijk bedrag" door par ticulieren zal worden bijeenge bracht tot steun aan getroffen Nederland. Dit werd medegedeeld door de zc-gsman van een „Holland Flood Relief'-fonds, oat te New York 'in oprichting is. Vandaag wordt de oprichtingsakte verleden. Vooraanstaande zakenlieden be- svens vertegenwoordigers uit alle geledingen van het Ameri kaanse volk hebben zitting in het bestuur van het fonds (Van onze speciale verslaggevers) BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. De dreiging van nieuwe catastrofen heeft Woensdagavond wederom de hoogste alarmtoestand geschapen op alle Zeeuwse en Zuidhollandsc eilanden. De evacuatie van de weinige nog door het water gespaarde dorpen en stadjes in het rampengebied schijnt van nog dringender noodzaak te worden. De vliegtuigen hebben tiendui- NU in de duisternis, in nieuwp wind- en regenvlagen, pro beert men inderhaast de be dreigde plekken in de weinig overgebleven dijker) te versterken de gaten enigszins te vullen. „Ik ben oud en een Drees-man- nctje", zegt G. de Boer uit Mid delharnis. Er zijn echter ook mensen, die graag toegesproken worden. Zij willen hun hart uitstorten. Het lucht hen op en sommigen vinden ook, dat zij er bijzonder goed afge komen zijn. De oude G. den Boer, uit Middelharnis, maakt bepaald een glundere indruk. „In mijn huis staat IVz meter water", zegt hij met een gezicht, alsof het zilver geld is. „Maar meneer, ik heb wei nig te verliezen. Ik ben oud en een Drees-mannetje." Toch blijkt zijn opgewektheid ergens anders op te berusten: Naast hem zitten zijn twee schoonzoons, elk met een slapende, pas gewassen baby op de knie; zijn beide dochters zijn zich even opknappen. „Straks komt mijn zoon ons halen", zegt de oude Den Boer, terwijl zijn ver eelte hond over een speelgoed beestje aait. „Hij is politieagent in Rotterdam". „Mijn pensioentje en Drees sa men, dat is ongeveer 20 gulden in de week. Daar kan ik heel aardig van komen", zegt de gewezen koster en doodgraver van Oolt gensplaat, B, Dorstman, peinzend. „Er zijn bij ons drie mensen ver dronken. Er wonen er 3200, met Achhu.zen en Langstraat mee, ze ker 3600. Tja, ik was al mijn kle ren kwijt. Maar kijk eens, wat ik hier teruggekregen heb. Het is ge weldig. Ik heb twee verschonin gen". Snel komen, snel gaan In de reusachtige hal zijn maar betrekkelijk weinig brancard-bed den bezet. Het aantal mensen, dat uit het gehele land naar de Ahoy- Hal stroomt om slachtoffers af te halen en op te nemen, is zó groot, dat velen hunner in een bliksem- tempo weer naar elders verdwij nen, Het gezin Ravia uit Zlerik- zee, bestaande uit ouderpaar en 9 kinderen, wil bij elkaar blijven? Geen nood. Overschie helpt hen uit de brand. Eén familie neemt de ouders plus drie kinderen op, een andere vier kinderen en de reste rende twee komen ook al in de buurt terecht. Je kunt vaak niet krijgen, wat je hebben wilt of ber ger. kunt. Een bar-keeper uit Am sterdam is met zijn broer overge komen om twee kind-eren of een moeder met een kind te halen. Maar dat valt nog niet eens mee. Toch blijven er mensen achter in de hall en na halflwaalf mogen ze niet eens meer mee. „Eerst uitrus ten!" Oude mensen liggen steunend op de matras; jonge mensen staren peinzer.fi naar het hoge plafond; kinderen spelen tussen de bedden. Een jongen van een jaar of zeven schiet met knikkers in een bak, een stel speelt een soort vader en „Ik kan niet lopen. Ik blijf hier de hele nacht zitten", zegt de weduwe H. Knape, die haar schoondochter zoekt en na vele dagen van spanning eindelijk rust vindt. moedertje, een 5-jarige Elisabeth uit Stavenisse, die mij trots ver telt, dat zij een heel klein broertje heeft, speelt met zand. dat tussen de stenen vandaan komt. Kinde ren, die al weer een eigen wereld bouwen, een wereld, waarin wa terlanders even erg zijn als over stromingen, waarin het verlies van een pop even tragisch is als het verlies van een veestapel voor de ouders. Even hevig, even tra gisch, maar veel kortstondiger. Adrianus Sebastianus de Visser staat er bij te kijken. Hij is van daag 60 jaar geworden. Gefelici teerd, Adrianus. Hij is scharen- liep en woonde in Middelharnis in een pracht, van een woonwagen, die verloren is gegaan. Hij heeft hem niet eens kapot zien slaan door de golven. Zijn buurman wel. Hij zegt het niet zonder afgunst. Verder heeft hij geen reden om on tevreden te zijn, vindt hij. Zijn uw heeft hij tijdig op het droge kunnen krijgen en samen zullen ze wel terecht kunnen bij hun kin deren, die in Bergen op Zoom een woonwagen bewonen. Devies: niet pralen, doen! Zo zien wij in enkele gevallen het lot van duizenden slachtoffers, die via of in de Rotterdamse Ahoy' Hal, een onderkomen vinden, weerspiegeld en krijgen we een idee van het werk, dat daarvoor zet moet worden. Een vaag idee nog maar, want noch de tra- 'lek, noch de hulp ls te meten. Het is een wonder, dat alles zo gesmeerd loopt. Wat vergt niet al leen het transport aan organisatie en arbeid. De keuken stort een overvloed over de slachtoffers uit. Voortdurend zwermen mannen en vrouwen de zaal in met bladen vol eten en drinken. De afdeling tex tiel is over het algemeen rijkelijk voorzien. Op lange rijen hangen keurig mannen- en jongenspak ken. jassen en jurken. Lakens en handdoeken mocht men wel wat meer hebben en aan luiers en cor- setten heerst gebrek. (Knoop dat 'n uw oor!) In sommige costumes worden briefjes gevonden in de trant van: „Misschien wilt u uw Ires opgeven, dan kunnen wij eer voor u doen." Iemand, die van verrassingen blijkt te houden, deed snoepjes in een zending kin dersokken. Er is een uitgebreide medische afdeling in de hal, twee ziekenzaaltjes, een kapper, die heel wat te doen heeft, een klein kinderbibliotheekje en een baby afdeling, waar het bepaald bedrij vig en lustig toegaat. Rotterdamse mannen en vrouwen slapen soms maar 2 a 3 uur per nacht om hun Zeeuwse landgenoten aan een on derkomen te helpen. Praten doen ij er niet over. Zij hebben aan doen genoeg en genoeg te doen. Een oude Zeeuwse boer wacht geduldig tot hfj wordt afgehaald. DEN HAAG, 4 Febr. In ver band met de uitgebreide noodbe- richtendienst. welke de Regcrings Voorlichtingsdienst via de radio heeft ingesteld, om het Neder landse volk kennis te geven van voor bepaalde gemeenten of stre ken belangrijke mededelingen, is er een misverstand gerezen, om dat men van de verkeerde ver onderstelling uitgegaan is, dat de R.V.D. een nieuwsbureau zou zijn. De heer G. v. d. Wiel. een der afdelingschefs van de R.V.D.ver klaarde ons met nadruk, dat de R.V.D. op Zondag geen functie had. daar hij het nieuws aan het A.N.P. overlaat. Wel echter was le R.V.D. reeds Zondagmorgen nn 6 uur paraat en fungeerde het gebouw aan de Wassenaarseweg 40 als centrum voor de 12 film équipes. die naar de noodgebieden trokken. Van Maandag af werd de nood- berichtendienst op de snelste wijze georganiseerd, maar. de heer v. d. Wiel onderstreepte dit nog eens, ee werd de grootste zorg aan besteed, om elk nieuwsele- ment builen de berichtendienst te houden. Wij van de R.V.D. zijn, wat nieuws betreft, alleen maar door gangshuis Dag en nacht heeft men met de beschikbare krachten gezwoegd, om de talloze binnen stromende oproepen en noodtij- dingen te verwerken en dankbaar is men gestemd t.a.v. vele jour nalisten, die vrijwillig deel heb ben genomen aan de redactionele taak en van de mensen van radio-nieuwsdienst. Uiteraard is de organisatie van de R.V.D. niet berekend op een rampspoed, als ons deze week ge troffen heeft en de staf heeft dan ook niet voldoende omroepers. Gelukkig hebben omroepvereni gingen daadwerkelijke hulp ver leend. Maar voor Donderdag zit ik weer met mijn handen in het haar Moeder Braber met de tierige middenmoot van haar negen spruiten. (Advertentie) U heeft een goede kans het ergste griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische Odol Mondwater. Men schrijft ons van gezagheb bende zijde: MET instemming hebben wij uw artikel over „Barmhartigheid zonder boten" in het ochtend blad dd. 4 Februari gelezem Te groot is de ramp, te dringend de noodzakelijkheid tot nationale saamhorigheid dan dat van de ge legenheid gebruik zou mogen wor den gemaakt de politiek er in te betrekken. Een goed Holland: spreekwoord zegt evenwel, dat men van de nood een deugd moet ma ken. Hoe overweldigend de bereid heid van ons volk is, geheel be langeloos en zelfs onder inzet van eigen leven te' hulp te snellen, waar landgenoten door het nood lot worden getroffen, werd dezer dagen wederom en op indrukwek kende wijze gedemonstreerd. Ons volk is krachtig en gezond, zond in geestkracht en krachtig in hulpvaardigheid. Des te scher per springt daarnaast het gebrek aan voortvarendheid en paraatheid ons na-oorlogs overheidssys teem in het oog. Het communiqué over de oor zaak van de ramp meldt, dat onze dijken niet bestand waren tegen de gecombineerde krachten van een orkaan en een springvloed. De springvloed in de nacht van 31 Januari kan in Iedere zakagen- worden gelezen; een storm was door De Bilt aangekondigd. Vroeger werden onder dergelijke omstandigheden dijkwachten uit gezet en voorzorgsmaatregelen ge troffen. Ditmaal begonnen He. noodklokken te luiden toen de dij ken reeds doorbroken waren; wer den mensen in hun slaap, het vee in de stallen door het water ver rast. De ergste ramp, die ons land se dert eeuwen trof, vond tussen middernacht en des ochtens twee uur plaats. Het was Zondag en er waren geen kranten. Het was Zondag en velen luisterden des ochtends niet naar de radio. Het nationaal alarm, dat terstond ge slagen had moeten worden, kwam veel te laat en was veel le zwak. Zondagavond werd het aantal doden nog met een getal onder de tweehonderd aangegeven, Zondag nacht werd door de overheid nog van een schade van tientallen mil- lioenen gesproken. Om twaalf uur des middags waren wij ter ver- jaarsvierïng bij een familielid. Eerst een kwartier te voren (dus twaalf uur na de ramp) was een zoon des huizes, een zee-officier, naar Rotterdam bevolen. Een nicht, hoofd van de plaatselijke organi saties Bescherming Burgerbevol king in een onZer grote steden, wist nog van niets, terwijl een „In de tweede maand braken alle kolken los van de geweldige afgrond en werden de sluizen van de hemel geopend. Toen kwam de zondvloed over de aarde: hoger en hoger klommen de wateren op de aarde...." In tegenstelling tot Engeland en Belgié, waar de rampen, hoe erg ook daar, een niet zó grote om vang hebben genomen als bij ons en waar de radioprogramma's nor maal voortgaan, staan beide Hil- versumse zenders thans volkomen in dienst van de noodbenchtge. ving, nu geheel in handen van RVD en ANP, geholpen door om roepers van de radio-organisaties en krachtig gesteund door de amateurzenders. De omroepver enigingen kwamen deze dag slechts een enkele maal aan bod met een gezamenlijke reportage, verband houdende met de ramp, Ettelijke malen per uur zijn er op beide golflengten langdurige mededelingen over drinkwater voorziening, inzameling van de. kens, vaccinatie van vee, aanwij zingen voor landbouwers, oproe pen voor radio-amateurs, waar schuwingen voor de scheepvaart, evacuatienieuws, verkeersmede- delingen enz. enz. De ruimten er tussen worden voornamelijk op gevuld met gramofoonmuziek van Bach, Schubert enz., meer ter oriëntering op de zenders dan voor iets anders. De mededelin gen, die vele malen herhaald moe ten worden, kosten veel tijd en zij zijn te talrijk, te ernstig en te dringend om ruimte te laten voor normale radioprogramma's. Uit al deze berichten, waarnaar men vaak met beklemd hart luistert, blijkt, dat de ramp haar hoogtepunt nog niet heeft be reikt. maar zich nog steeds in om vang uitbreid. En men krijgt het angstige gevoel, dat deze alarm toestand in onze radio nog wel dagenlang zal moeten aanhouden. Reeds giert alweer een venijnige storm uit het Noordwesten... A,s. Zondag te 1 uur zal de Ko. ningin een radiotoespraak houden. Die dag zal, ook in de omroeppro gramma's, het karakter dragen van een herdenkings- en rouwdag. Berichten volgen elkaar op. Goede tijdingen over minderende nood, loftuitingen op kloeke red ders. opsommingen van buiten landse hulp, geruststellende mededelingen uit streken, die buiten gevaar schijnen; maar he laas ook Jobstijdingen over nieuw gevaar en meldingen over crimi naliteit die zelfs in de schaduwen van het noodlot haar slag tracht te slaan. Lange, lange opsommin gen van feiten rustig en beheerst voorgedragen maar soms aangrij. opwindendste pender dan hoorspel. Er was gisteravond geen TV. uitzending Vanavond (Donder, dag) te 8.15 zal de TV 'n nieuw journaal over de ramp uitzenden. Mr. dr. L. G. Kortenhorst. voorzitter der Tweede Kamer, heeft gisteravond een korte radio rede gehouden, waarin hij op nieuw tot steunverlening opwekte op verzoek van de omroepvereni gingen en het Nationaal Rampen fonds. Hij zal tweemaal per dag verslag uitbrengen over de inge komen giften. De VPRO bracht een kort eigen programma op Hilversum I met een toespraak tot de jeugd door ds. Nieuvvenhuizen. Daarna op beide zenders weer dezelfde gramofoonplaten; weer oproepingen, mededelingen, fei ten Wij behoeven ze hier niet te vermelden: de lezer vindt ze wel elders in dit blad. In deze sombere dagen vormen de tien millioen Nederlanders als het ware een groot huisgezin En de radio fungeert als huistele foon. Hoe. vreemd het ook mag klin. ken in de huidige tragische om. standigheden: in dit alles zit ook iets gemoedelijks en verwar, mends. HANS LEERINK De BBC heeft gisteren een extra-uitzending gegeven over de ramp die Nederland, heeft getrof fen. ander, huis en land op een der eilanden bezittend, eveneens vol komen in het onwetende was. EN zo was het op vele plaatsen in den lande, helaas ook t.a.v. enige hooggeplaatste ambtenaren. Het overheidsapparaat, thans on der medewerking van heel het volk goed functionnerend, kwam veel te laat en te lanzaam op toe ren en daardoor kon de massale ïn spontane hulpactie ook niet eer der inzetten. Bij een watersnood zijn aller eerst en bovenal twee zaken drin gend nodig: boten en veewagens. Had men niet terstond na het uit breken van de ramp, dus in de vroegste ochtenduren van Zondag, een alarmkreet door heel Neder land kunnen laten gieren om bo ten en veewagens? Evenals de En gelse regering in 1940 zo een alarmkreet om boten slaakte en daardoor de terugtocht uit Duin kerken in tweemaal vier en twin tig uur mogelijk maakte? Nog maals, het is geen critiek op deze of gene overheidsinstantie in het bijzonder, het is een critiek op het na-oorlogse overheidssysteem, dat alle bevoegdheden en initiatieven dermate tot Zich trok, dat het in geval van nood of crisis topzwaar functionneert en het burgerinitia tief veronachtzaamd. Bovendien blijkt het weekend sedert de oor log dermate tegen werken en re geren beschermd te zijn, dat ons land zijn paraatheid verloren schijnt te hebben. Wij denken hierbij ook aan de ontsnapping der zeven gevangenen uit de ge vangenis te Breda, tijdens het Kerstweekend van verleden jaar- Ernstiger lijkt evenwel het com muniqué over de oorzaak van de ramp, of beter gezegd wat daar mede wordt toegegeven: het ver slappen, zo al niet totaal ontbre ken van paraatheid der overheid. In de onheilsnacht is gebleken dat paraatheid niet alleen in tijd van oorlogsgevaar, maar ook in tijd van vrede een dure plicht is. Onze dijken waren niet bestand tegen de combinatie springvloed-orkaan. Twaalfmaal per jaar is er spring vloed. Waagt men het er op, dat nimmer een orkaan met een springvloed samenvalt? En indien men het er op moet wagen, omdat daar niet overal dijken tegen be stand te maken zijn, moet men dan niet tijdens iedere springvloed, waarbij storm wordt aangezegd, de uiterste waakzaamheid betonen en noodzakelijke voorzorgsmaat regelen treffen? zenden zakken uitgeworpen en schepen hebben deze aangevoerd die door slechts weinige dijk werkers kunnen worden gevuld. Zandzakken en schoppen, zullen zij voldoende zijn om de dreigen de ramp te keren? Een ware luchtvloot van de meest verschillende vliegtuigen helicopters, lesvliegtuigen. MitcheU-bomm en werpers, sport- vliegtuigen etc. en de steeds groeiende armada van allerlei schepen het Haringvliet leek meer scheepsdek dan water hebben Woensdag overdag dui zenden en nog eens duizenden naar die weinige droge plaatsen toegebracht. Het was gisteren de dag van de schepen en de vliegtuigen. Een totaal van 30 Amerikaanse, Britse en Nederlandse helicopters meer dan er ooit in Nederland aanwezig zijn geweest hebben ontelbare vluchten gemaakt en honderden geëvacueerde boeren overgevlogen naar de droog ge bleven centra in dit gebied: Zie- rikzee, de stad Tholen enz. Gistermiddag konden de pilo ten ons op het vliegveld Woens- drecht met een gerust hart ver klaren, dat allen, die in het ge teisterde gebied van Schouwen en Duiveland en Goeree en Over- flakkee op dijk en dak zoveel bange uren hadden beleefd, waren verlost. Hun werk werd ondersteund en aangevuld door de bijna 200 toe stellen van aller'ei grootte en soort, die opstegen van Woens- drecht, Ockenburg. Schiphol en Gilze-Rijen en gebruik maakten van geïmproviseerde landing strips op Schouwen en Goeree. Duizenden gered Gisterochtend bleken er nog slechts 1100 van de 35.000 bewo ners van Goeree en Overflakkee geëvacueerd te zijn. Gisteravond waren het er vele duizenden meer. dank zij de schepen, die oprukten vanaf de vaste wal en de haven zelf in het bedreigde gebied naar deze plaatsen. De tachtig mannen. WAT zich hier wreekt is onder meer stellig het systeem van .politieke" ministers. Dat wil zeggen, dat de na-oorlogse kabi netten niet werden samengesteld op grond van de bekwaamheid der bewindslieden, maar op grond van hun politieke kleur. De man, die op Waterstaat regeert, gaat over de bescherming van minstens een kwart van ons volk tegen het wa ter. Hij dient evenals zijn departe mentshoofden bovenal een des kundige te zijn. Het kabinet dient hem en Zijn departement volledig te steunen, want het gaat om het wel en wee, om lijfsbehoud, have en goed van een kwart onzer be volking. Waar thans blijkt, dat verschillende noodzakelijke wer ken, als het versterken van dijken, het afbreken der Duitse duinbun kers en het aanleggen van strek dammen en golfbrekers afgelast of uitgesteld zijn, „omdat er geen geld voor was", blijkt evenzeer dat onze na-oorlogse bewindslie den niet voldoende met verant woordelijkheidsbesef of deskun digheid begiftigd waren. Het tot stand brengen van politieke com binaties, het in stand houden van politieke evenwichten, hoe labiel ook, had na de oorlog meer dan ooit te voren preferentie boven landsbelang. Het vloeit voort uit de euvelen van ons kiesstelsel, op grond waarvan men geen be windslieden maar partijen kiest. Het is de oorzaak van het falend overheidssysteem, hetwelk, ge bonden aan afspraken tussen par tijen, zowel paraatheid als voor uitziende blik ontbeert. die na de grootscheepse evacuatie van Stavenisse daar nog waren gebleven, om de lijken te bergen, zijn gisteren op vijf na. wegge bracht. Deze vijf zullen de be waking vormen van een uitgestor ven dorp. Het restant van de ach tergebleven inwoners van Krui- ningen is vandaag in zijn geheel weegehaald. Hun plaats is ingenomen door arbeiders, Franse en Nederlandse militairen, die in allerijl verster kingen aanbrengen en kadavers bergen. Commando-troepen met roeiboten en Amerikanen met amphibievoertuigen hebben rond om Nieuwerkerk en Oosterland. geopereerd. De bevolking van deze plaatsen is in haar geheel afgevoerd naar Zierikzee. Bij Oosterland alleen al werden 50 personen van een dijk gehaald met helicopters. Ook in Renesse hebben de he licopters prachtig werk verricht. Britse helicopters brachten twin tig mensen, die in Dreisohor op Duiveland in een onhoudbare po sitie verkeerden, in veiligheid. (Advertentie) Niet «ret dit of dit proberen, miir direa het.beproefde mid del, dus Aspirin, gebruiken. Let a echter op, dit ïlleen Aspirin b Toornen »in de oranje bind pn -vin het Biytrkniis. hecsytn* (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 Febr. Naar wij hedenavond van het Italiaanse gezantschap vernamen, zal de Italiaanse regering drie militaire vliegtuigen naar Nederland stu ren benevens 'n aantal genietroe pen en een speciaal korps brand weerlieden ter sterkte van 150 man, die morgen naar Nederland zullen vertrekken en uitgerust zijn met amphiblevervoermidde- len voor de hulpverlening in de overstroomde gebieden. Tussen de Nederlandse en de Italiaanse regering wordt nog overleg gepleegd waarheen deze troepen gedirigeerd zullen wor den. Bovendien heeft de Italiaanse regering 200 millioen lire ter be schikking gesteld van het Rode Kruis in Italië voor de aankoop van dekens, kleding, fruit enz. voor de getroffen bevolking. O BREDA, 4 Febr. De burge meester van Almkerk, in het land van Heusden en Altena, heeft vandaag in een proclamatie de bevolking aangespoord zoveel mogelijk te evacueren. De dijk aan de kant van de Biesbosch is zo slecht, dat doorbraak dreigt, waardoor het Land van Heusden en Altena hoog onder water zou kunnen komen te staan. Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. Eenheidskledingpakket voor getroffenen Is het niet mogelijk, dat door de betrokkenen bij het Kledingbedrijf een eenheidspakket wordt ontworpen, bevattende een eenvoudige, volledige uitrusting voor mannen of vrouwen, tegen kostprijs. Men mag aannemen, dat zeer velen onder de meer weligestelden in de eerste plaats zij, die persoonlijke of zakelijke relaties met de getroffen gebieden onderhouden met beide handen de gelegenheid zullen aangrij pen van hun medeleven blijk te ge ven, door aan de slachtoffers een bon'te zonden, tegen inwisseling waar van overal in Nederland zo'n pakket zou kunnen worden verworven. Uit de aard der zaak zou de bon door een bevoegde instantie moeten worden gecontroleerd en persoonlijk zijn. Amsterdam Mr. J. G. Veltman Fruin Ook nu splijtzwam? Waarom zelfs in dit ongeluksuur van Nederland weer verdeeldheid zaaien? En dan nog wel door de Rege- rlngsvoorliohlingsdienst. door een op- roep van „illegale verzetstrijders", die onderdak bieden aan „soortgelijke" getroffenen. Is dat Christelijk of humaan? Wie steekt daar toch achter en dient als splijtzwam? Is die uitzending door de regering gecontroleerd? Naastenliefde is toch een der eerste geboden? Zwammerdam J G. de Bruin. Gebleken ls dat er ook in omroep- kringen over de aard der door de Reg Voorl. Dienst doorgegeven berichten verdeeldheid bestaat. Zoals w(j in ons artikel „Radio en Ramp" van 4 Febr. meldden, ls de aard dezer berichten voor de voorzitter der AVRO aanlei ding geweest, ze buiten verantwoorde lijkheid zijner omroeporganisatie te doen uitzenden, De R.V.D. deelt ons mede, dat men zoveel mogelijk tracht orde te schep pen in de chaos van berichten, die thans worden aangeboden voor de radio voor werkkrachten en onder brenging van slachtoffers, Dat daarbij enige discriminatie zou worden be tracht, is niet aan te nemen. In ieder geval staat de R.V.D, daar geheel bui ten; misschien is dit geval er tussen door geglipt, aldus de R.V.D. Red Indische Nederlanders naar Frans Caledonië? Mijn lotgenoten. Indische Neder landers. moet ik ernstig waarschu wen voor het zoet gefluit van de vogelaar dat hen naar Frans Cale donië lokt. VoLgens teruggekeerde Ja vanen geniet de werknemer ogen schijnlijk een zeer behoorlijke behan deling van de Franse landeigenaars, maar nog geen paar schoenen, nog geen hemd., mag hij in andere win kels dan die van zijn werkgever kopen, Wat dit betekent, laat zich begrijpen. Nieuwe Hebriden? Daar heerst een mentaliteit, welke wel eens met „An gel-Saksisch" wordt aangeduid. Deze eilanden liggen ver weg. Boven de zachtste kabbeling van de Pacific zal uw stem nog nauwelijks uitkomen. Goes L. A. JORDAuAN. „Koninklijke'' stelt teleur Het moet mij van het hart, dat het hoofdfonds van de Amsterdamse beurs, de Kon. Ned. Petroleum Mij., bij een koers van circa 315% met een inte rim-dividend van slechts 4% heeft volstaan Unilever en Philips hebben het beter gedaan, terwijl deze laatste vennootschap bövendaen uitvoerige in lichtingen over de gang van zaken heeft verstrekt. Waarom doet de Ko ninklijke dit niet? Waarom geeft z(j ook geen inlichtingen over de moge lijkheid van notering aan de New Yorkse beurs, waarover nu reeds zo lang geruohten in omloop zijn. De Amerikaanse petroleummaatschappijen nemen een veel ruimer standpunt in., De gevolgen blijven niet uit. Op het bekende lijstje van „meest ver handelde fondsen" in uw blad staat de Koninklijke lang niet altijd boven aan en soms is zij zelfs geheel af wezig. Soheveningen W. DE COCQ. Een das doodgeslagen Blijkens een berichtje In de bladen werd ln Beuningen een das doodge slagen, die zich 's nachts i,n het dorp had gewaagd en "s morgens werd ont dekt, De hete voormiddag heeft men, 10 man sterk en gewapend met knup pels en gaffels, het dier achterna ge zeten. Toen werd de hulp van een grote bouvier ingeschakeld en kon het, in het nauw gedreven, worden afge maakt. Ik vraag m(j af: Was er geen politieman in Beuningen, die eens tussenbeide kon komen? Geen autori teit. die hele lange voormiddag, die verbood, een zo zeldzaam dier te doden? Geen sohootmeester, die er de achtervolgers op attent maakt, dat de das een zeer nuttig dier is en zeer vreedzaam? Geen.... kind, dat tus senbeide sprong? Een hete voormiddag er achter aan diep beschamend. Barchem E. LEOPOLD. (Dit is een overtreding van de Jacht wet.. De das wordt tot het pelswild gerekend en is het hele Jaar door be schermd. De Rijkspolitie te Arnhem, die van verschillende zijden op dit ergerlijke feit is attent gemaakt, heeft een en ander in onderzoek. Red.) Pantserslag Hoe is 't mogelijk, dat in een klein land als Nederland smokkelaars in het bezit kunnen zijn van een pant serauto. Uw bericht hieromtrent ver vulde mij met verontwaardiging. Wellicht zouden de militairen de douane behulpzaam kunnen zijn bij het onschadelijk maken der smokke laars. (Het zou een mooie oefening zijn 1) Op deze wijze zouden onze be lastinggelden waarvan een niet ge ring gedeelte voor oorlogsdoeleinden wordt besteed althans enigszins tot hun recht komen, immers een oor logje als dit zou de Staat ten minste geld opbrengen: de thans verloren gaande invoerrechten zouden worden gered. Kaarden. W. HOTTE.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3