MEER TEKENING IN DE SPONTANE HULPVERLENING Allerlei instanties slaan handen ineen WATER VERNIELDE VELE WONINGEN Er hebben zich veel collectanten gemeld Twintig gaten in Loonse Dijk Bekendmakingen in verband met noodtoestand GRIEPWEER! DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 DE BREDASCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA BEGON gisteren meer tekening te komen in de zo spontane en doeltreffende hulpverlening te dezer stede. Er kwam een comité tot stand, dat zich het lot van de evacué's zal aantrekken volgens een bepaald-schéma. Elke dag zal dit comité onder voorzitterschap van wet houder A. P. Romsom samenkomen. Ten stadhuize werden de registratie-werkzaamheden gisteren niet meer verricht door gemeente-ambtenaren, aangevuld met vrijwilligers, maar door werkloze hoofdarbeiders. Voor de uitreiicing van klèdingbonnen zorgden dames van allerlei vrouwenverenigingen hier ter stede, die thans samenwerken als plaatselijke federatie voor de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Die federatie is vertegenwoordigd in het comité,.dat zich gaat belasten met het orga niseren van allerlei werkzaamheden in bet belang van de evacué's. Voorzitter van dit comité is wethouder A. P. Romsom, die nog gisteravond in 'n kort gesprek, 'dat wij met hem haden getuigde, dat't gemoed soms vol schiet, wanneer me.n ervaart hoe groot aller belangeloze medewerking is. In dit comité hebben voorts zitting dr L. H. A. Bremmers, directeur van de MTS, en de heer C. Til- man, die het contact zal onderhouden met het Ned. Rode Kruis, van welks plaatse lijke afdeling hij bestuurslid is. Dagelijks zal deze commissie bijeenkomen. Afgespro ken is reeds, dat de gemeente zorgt voor opslagruimte voor de van alle kanten aan gevoerde kleren. De uitreiking van textielgoederen aan evacué's zal niet blijvend in de MTS ge schieden. Misschien, dat reeds vandaag een andere gelegenheid wordt op gezocht. In de MTS moeten immers de lessen worden hervat. Dit de gemeentelijke maga zijnen zal ook het Rode Kruis kunnen put ten, wanneer het zich, zoals thans overeen gekomen is, belast met het behandelen van verzoeken om kleding en schoeisel uit het noodgebied. Ten gemeentehuize zal men 7,yn best doen, zoveel mogelijk te adminis treren van het aankomen en uitreiken van de goederen, die hier aan de zo diep ge troffenen ter beschikking worden gesteld. Nog nijpend gebrek aan dekefis Bij de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis hier ter stede, mr B. Ingen Bousz, hebben wij geïnformeerd naar de mate, waarin bij deze calamiteit het hier ondergebrachte rampendepot van die instel* ling is aangesproken. Direct, zo luidde het antwoord, zijn Zondag de 650 dekens, die hier waren opge slagen, besohikbaar gesteld. Er waren ech ter veel meer dekens nodig, en weldra ont vingen wij dan ook uit' D-en Haag nog 3000 stuks. Naar allerlei plaatsen, waar ze nodig waren, zijn die verzonden. Ook veel matras sen zijn uitgegeven, er bleven er echter nog genoeg over voor de bedden (voor in totaal 140 personen), waarmee wij, wanneer dat eens nodig mocht zijn, een noodziekenhuis kunnen inrichten. Het rampendepot zal te zijner tijd worden aangevuld, maar voor lopig gaan de aangevoerde voorraden direct dóór naar de depots, die voor directe hulp verlening bestemd zijn, in casu de gemeen telijke opslagplaatsen, het Oude Mannen huis en de St. Josephkring. Van allerlei dingen is er thans genoeg, maar aan dekens heerst nog een nijpend gebrek. Stelt men eventueel dekens ter beschikking, dan kan men die afleveren op de plaats van de uitreiking, als hoe danig thans nog de MTS fungeert, en ook in het Rode Kruisgebouw, Koninginne straat 9. Jong en oud collecteert Op zijn minst 250 stadgenoten, jongeren en ouderen van allerlei rang en stand, kwamengisl'eravo nd ten gemeentehuize collectebussen afhalen voor de grote plaatselijke inzameling, die vandaag een aanvang heeft genomen. Deze collecte wordt gehouden onder auspiciën van de Bredase comité's van de Stichting 1940 1945 en van Vluchtelingenhulp, die een beroep hebben gedaan op de jeugdorgani saties, aangesloten bij de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Echter niet alleen jongelui konden zich aanmelden. En van het feit, dat ook ouderen de handen uit de mouwen kunnen slaan, Woningnoodbureau gesloten Aangezien het personeel van het Woning noodbureau elders te werk is gesteld, zal dit bureau tot en met Woensdag 11 dezer gesloten zijn. Bijbels 2 Het Nederlands Bijbelgenootschap g stelt voor evacué's, die door de wa- g tersnood zonder bijbel zijn, een gratis exemplaar ter beschikking. 2 Voor Breda zijn deze bijbels te halen aan het adres: Kloosterplein 6. 2 Dodelijke aanrijding op Sophiaplein Op het Sophiaplein ontstond gisteravond omstreeks zeven uur een ernstige aanrij ding, waarbij de 21-jarige mej. A. Brenters uit Breda werd gedood. Het slachtoffer zat op de bagagedrager van de fiets, waarmee haar broer, P. B. uit de Nassaustraat ko mende links af de Boschstraat insloeg. Op hetzelfde ogenblik kwam uit de Nieuwe Boschstraat een vrachtauto, bestuurd door N. V. d. G., die afzwenkte naar de Kloos terlaan. Bij de botsing, die toen ontstond, geraakte mej. B. onder het linker achter wiel van de auto en werd zodani" gewond, dat zij ter plaatse overleed. De fiets werd licht beschadigd, de wielrijder liep enige, schrammen op. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voor het nieuwe aanplakbord midden op de Grote Markt, dat, plaatsgewijs, namen en adressen van in Breda verblijvende evacué's vermeldt, bestaat veel belangstelling. maakte onder meer gebruik de krasse, maar al 70 jaar oude heer Bróokx, die niet voor het eerst' opkwam voor het belang van anderen: bij de PTT was hij'lange tijd een strijdbare figuur in het organisatieleven. Als je het eenmaal gewend bent, zo sprak hij, dan kan je er niet mee ophouden. Vandaar, dat ik nu ook weer meedoe! Rust op evacuatiebureau Op het evacuatiebureau ten stadhuize was het gistermiddag stiller nog dan 's morgens, tóen het ook al veel minder druk was dan de dag tevoren. Vandaar, dat er door degenen die evacué's inschreven, inlichtin gen verstrekten èn schoenenbonnen afstem pelden, 's avond,s niet werd doorgewerkt. Met ingang van gisteren waren het werkloze hoofdarbeiders, die zich met deze werk zaamheden belastten. De gemeente-ambte naren, die hier zo dankbaar, maar veel eisend werk hebben gedaan in de dagen, dat er hoogspanning was, waren weer over gegaan tot hun vroegere functies in het ge meente-apparaat. De uitreiicing van schoenenbonnen was nu toevertrouwd aan dames van de vrouwen organisaties van allerlei gezindte, die in de WH samenwerken. De rustige en liefder- lijke manier, waarop deze vrouwelijke stad genoten degenen, die op kleren wachtten. f Collecte en kwitanties f Men verzoekt ons mee te delen, dat 2 degenen, die grote bedragen willen jj geven in het kader van de plaatselijke inzameling voor hét Rampenfonds, 2 2 hiervoor desgewenst een kwitantie 2 2 kunnen krijgeix van de Gemeente-Ont- 5 vanger. Deze zal de kwitanties schrij- 2 5 ven aan de hand van de lijsten, welke j 2 bij deze collecte worden gebruikt. 2 Jwiwivvvunuuuw terwilie waren, droeg ongetwijfeld bij lot de overtuiging bij de evacué's, dat het ver dere Nederlandse volk probeert, hun lijden mee te dragen. En niet alleen het Neder landse volk doet datDuizend Ameri kaanse militaire helpers waren in de stad gelegerd als levende blijken van het inter nationale medeleven. Het leven op de K.M.A. Terwijl 250 cadetten ergens in het nood gebied een gevecht leverden om het water binnen intact gebleven dijken te houden, of om dijken te herstellen, werden de evacué's, die zich op de KMA bevinden, omringd met goede zorgen van Bredase dames, en van officieren en cadetten. Ook buiten de aca demie trekt men zich het lot van deze men sen .aan; zo zullen filmvoorstellingen voor de jeugd worden gegeven op Bouvigne. Men ging gisteren voorts over tot het scheiden van de babies van de grotere kinderen, om te voorkomen, dat 'het te grote aantal angina-gevallen zich tot de allerjongste categorie uitbreidt. Men deelde ons daar nog mede, dat twee keer per dag de was wordt opgehaald; na acht uur krijgen de evacué's de schone spullen terug. Zes grote gezinnen zijn uit het, gymnastieklokaal over gebracht naar het St. Ignatiusziekenhuis. Dit in verband met het feit, dat b.v. de moeder op dieet moet leven. Thans verblij ven in het g'ymnastiekgebouw nog ongeveer 350 geëvacueerden. Ook van deze evacué's, die hun lot met berusting dragen, is er niet één, op wie een vergeefs beroep wordt ge daan, wanneer er aangepakt moet worden. Iedere man deed mee, toen het losse stro, waarop men tot dat ogenblik de nachten had doorgebracht', in zakken kon worden ge daan. Uiteraard zal men daarvan zelf de voordelen plukken! En intussen hielden de kinderen zich bezig met balspelen op het veld of (binnengebouws) met speelgoed, dat in fiinken mate door zakenlieden beschik baar is gesteld. Bij de evacué9s in Concordia In Concordia passeerden gisteren voorna melijk evacué's uit Oude Tonge. Ziï waren reeds een etmaal aan het evacueren. Dins dag hadden zij verblijf gehouden in ge meenten in West-Brabant. En voor de eesten was de reis hier in Breda niet ten einde. De evacué's, die nu aankomen, wor den namelijk langs de lijn Tilburg, Den Bosch, Utrecht verder gezonden. Van de omstandigheden, waarin de mensen verke ren, hangt het af of zij een lange, dan wel Waarschuwing voor landbouwers De Rijkstuinbouwconsulent voor West- Noord-Brabant waarschuwt alle .öoereq om, op de drooggevallen percelen geen grond bewerking toe te passen zonder advies van de Rijkslandbouwconsulent of zijn assis tenten. een korte reis maken. Veel wordt hierbij gelet op de physieke gesteldheid. Naar men ons vertelde, zijn deze evacué's aanmerke lijk meer dan die daarvóór kwamen bezig met gedachten over familieleden elders, met wie zij zich in verbinding willen stel len. Degenen, die Zondag", Maandag en Dinsdag arriveerden, kwamen meestal zo juist van de plek, waar men hen van groot gevaar had gered, en lieten zich veel minder dan gisteren bij de nieuwe evacuerenden het geval was, uit over zorgen over de familie. Velen waren ook nu in de weer, om de vluchtelingen met raad en daad, met voed sel, drinken, kleding of vervoer terzijde te staan, zoals het hele vadex-land als één man de hand reikt aan al diegenen wie een droe vig lot beschoren was, dat ook ons had kun nen treffen. (Advertentie) Inwendige zuiverheid is het behoud vao Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Uit zijn vernielde woning tracht deze inwoner van Lage Zwaluwe nog te redden wat er te redden valt. Het was niet veel, want de stroom heeft het meeste weggesleurd. Hooge en Lage Zwaluwe zwaar getroffen LJOOGE EN LAGE ZWALUWE heeft ook zijn tol moeten betalen aan de woedende natuurelementen: water en wind. Doordat de verbin ding met deze uitgestrekte gemeente van Zondag af verbroken is ge weest, was het niet mogelijk om de ernst van de toestand in dit dorp te aanschouwen. Het is verschrikkelijk! De niets ontziende golven hebben zware schade aangericht aan woningen en boerenhofsteden; ruim vijftig procent is onbewoonbaar. In het geheel vallen er drie doden te betreuren. Dit aantal is, in verhouding met andere vernielde plaatsen, gering. In Hooge Zwaluwe rouwt men om één slachtoffer en in Lage Zwaluwe om twee. Zij bonden het water niet ontvluchten. en linnengoed uit het water te halen, dat in hun huizen stond. Veel er van konden zij niet meer gebruiken. In Hooge Zwaluwe minder schade Het losse stro, waarop men de vorige nachten geslapen had, werd gisteren door de evacué's in de gymnastiekzaal van de K.M.A. in zakken gedaan. Zodat men zich de afgelopen nacht op strozakken kon uitstrekken. ZIEKENFONDSSPREEKUUR VOOR EVACUé'S. Het bestuur van het Algemeen Zieken fonds A.Z.B.O. deelt aan de geëvacueerde erzekerden te Breda mede, dat bij voorko mende behoefte aan geneeskundige hulp deze ook verleend zal worden door me disch adviseur, dokter O. Verbaak. Hij zal daarvoor spreekuur houden ten kantore van genoemd ziekenfonds. Haven 4 Breda, van 9.30 tot 11.30 uur dagelijks. POST VOOR VLUCHTELINGEN. Evacué's, die in onze stad zijn onderge bracht, kunnen post ophalen en allerlei inlichtingen over postzaken verkrijgen in het Stationspostkantoor (linker ingaong) en wel van 8.30 tot 12, 1.30 tot 6 en 7 tot 9 uur. OP REIS NAAR FAMILIE. Men verstrekte ons een verbeterd bericht over dit onderwerp, dat ook gisteren reeds iif deze rubriek aan de orde kwam. Perso nen, die zich voor kosteloos vervoer ver voegen aan de loketten van de stations van de Nederlandse Spoorwegen, kunnen, tegen intrekking van deugdelijke bewijsstukken, bij voorbeeld lastgevingen, afgegeven door daartoe bevoegde autoriteiten (burgemees ters, Rode Kruis-functionarissen en derge- lijken) zonder betaling worden voorzien van plaatsbewijzen enkele reis of retour naar de deze bewijsstukken genoemde bestem ming. Men deelt ons mede, dat deze bewijzen b.v. worden verstrekt aan evacué's, die bui ten de georganiseerde evacuatie gevallen zijn en op eigen gelegenheid verdér naar fa milie willen reizen en aan mensen, die hel pen in de noodgebieden, Hier tbr stede be last o.m. het evacuatiebureau zich met het afgeven van zulke papieren. REGISTRATIE GEëVACUEERD VEE. De Voedselcommissaris voor de provincie Noord-Bx-abant maakt het volgende bekend: In de gebieden, waar geëvacueex-d vee is ondei-gebracht. wordt een inventarisatie van dit vee gehouden naar soort en aantal vol gens de toestand op 5 Februari 1953. Het is van groot belang zowel voor de getroffen landbouwers als voor degenen, die het vee hebben opgestald dat deze inven tarisatie zo juist en volledig mogelijk wordt verricht en het daarop betrekking hebbende formulier tijdig, dat is vóór 7 Februari 1953, bij de bureauhouder wordt ingeleverd. Wanneer landbouwers, die geëvacueerd vee op hun bedrijf hebben, geen formulier ontvingen, dienen zij zich, ter verkrijging hiervan, direct te wenden tot hun bu reauhouder. (Advertentie) Nu het water wat gezakt is en de lang gerekte dijk is vrijgekomen, was het gis teren mogelijk om een kijkje te nemen in dit dorp met zijn aparte sfeer van vele pit toreske huisjes en boerenhofsteden. Nü bood alles een troosteloos beeld. Aan beide zijden van de dijk, aan weerszijden waar van de woningen staan, ziet men, zo ver het oog reikt, niets anders dan één water vlakte. En in dat zilte nat, dat nu nog on geveer een diepte heeft van één tot ander halve meter Zondag stond .er ongeveer twee en een halve meter water staan wijd en zijd verspreid de boerderijen en de woningen van landarbeiders. Het is een droevig gezicht. Gelukkig heeft men de be woners tijdig kunnen waarschuwen. Daar door is dit dorp voor een xxog grotere ramp gespaard geblevexx. Lage Zwaluwe het ergst getroffen Lage Zwaluwe, dat het dichtst bij de berriyV gelegen is,.heelt - de zwaarste schade geleden. Tientallen woningen aan de Loonsedijk zijn totaal verwoest of onder mijnd door het water. In bijna alle huizen kan men grote scheuren in de muren en in de fundering waarnemen. Het water is met woedende kracht over de dijk ge spoeld. Daardoor is de schade bijzonder groot en nog niet bij benadering te schat ten. Het ziet er naar uit, dat talrijke wo ningen afgebroken moeten worden, omdat herstel onmogelijk is. Vele voor- en achter gevels zijn weggeslagen door het'golvende nat. De winkel van slager Walraven kan men maar binnenlopen: een zo goed als nieu we koelkast steunt nog op een stukje vloer. Het is te riskant om dit kostbare stuk in ventaris weg te halen, want het plafond dreigt te zullen instorten. En dit is maar één klein voorbeeld van de vele, op deze wjjze beschadigde, panden. De hofstede van het Kroondomein aan dc Havenkade, welke bewoond wordt door landbouwer Hendriks, is totaal ontzet. Een zware betonnen trap is finaal weggeslagen en overal fn de muren zitten grote scheu ren, waarvan er enige een breedte hebben van meer dan vijf centimeter. Met enkèle helpei-s was hij bezig de nog overgebleven bezittingen uit de woning' le halen. Boer Hendriks keek niet vrolijk. Dat is begrij pelijk. Drie woonschepen Even 'verder waren drie woonschepen door het geweid op een dam-geworpen. Zij waren uit de vluchthaven losgeslagen en hel land opgespeeld. Gelukkig waren de boten niet ernstig beschadigd. Ook daar was mexx het meubilair aan het weghalen om het naar een veiliger plaats te brengen. Eén van deze schepen was boverxop een sluis geslingerd, waaronder het water mét groot geweld, dank zij de eb, uit de polder stroomde. En zoals het hier was, was het bijna overal. Bij het bericht, dat men het grond gebied van Zwaluwe mocht betreden, wa ren vele mannen en vrouwen teruggekeerd om naar hun eigendommen te kijken. Voor velen was het een triest beeld. Wij zagen een pas getrouwde man staan bij de puin hopen van zijn woning, die hij met zoveel zorg had ingericht. Er was weinig meer van over. Hij kon zich niet meer goed houden... Haastig verliet deze gedupeerde het dorp. Elders waren mannen bezig om meubilair Voorkom ccn pijnlijke keel mcr de beproefde geneeskracht van \/|CkC HOEST- IvrXw bonbon: Drimmelen niet geteisterd Dank zij de onvermoeide ©rbeid van de inwoners is Drimmelen voor een ramp ge spaard gebleven. Zij hebben de dijk ver zwaard en konden daardoor voorkomen, dat dc plaats is ondergelopen. Ieder bevindt zich dus nog in zijn eigen woning. De be richten over 200 ingeslotenen betroffen de Bieschbosch. Deze mensen zijn thans ge- evacueerd. Het verkeer van Drimmelen met Breda is via Oosterhout mogelijk. Ciske de Rat R.K. Breda's Volkstoneel geeft Zondag avond in het kader van het Stedelijk toneel concours, in' het Parochiehuis in de Bel- crumpolder een reprise van het spel in der tien bedrijven „Ciske de Rat". De opbrengst komt gedeeltelijk ten goede aan de slacht offers van de overstroming. Ook een ge deelte van de zaalhuur wordt voor dit doel beschikbaar gesteld. Hooge Zwaluwe heeft niet zo erg geleden als Lage Zwaluwe. Dat komt doordat dit dorpsgedeelte meer landinwaarts gelegen is. Maar toch zag men ook hier talrijke ver woestingen aan huizen en boerderijen, die door het water onbereikbaar waren. In de buurtschap „De Heikant" was de brug, wel ke toegang geeft tot het dorp, door het ge weld weggeslagen. Mannen van de Genie uit Keïzersveer waren daar bezig om een nieuwe noodbrug en een dijk te leggen, waardoor het water niet meer van de ene in de andere polder kon stromen. Overhaaste vlucht Het is een geluk geweest, dat velen reeds Zaterdagavond het vermoeden hadden, dat èr hoog water zou komen. De heer Broe- .ders, die in Lage Zwah'we .een kriiideniois- winkeltje heeft, vertelde ons, dat het water in zijn woonkamer 's avonds om halfelf reeds een hoogte van ongeveer vijftien cen timeter had. Het gebeurt wel meer, dat er water binnenkomt, maar zo erg had hij het nog niet meegemaakt. Daarom ging men niet naar bed. Het was maar goed ook, want om drie uur moest mén de woning verlaten. Er waren drie gaten in de bui tendijk geslagen, zodat de door de spring vloed en de wind opgezwiepte golven de polders binnenstroomden. De vlucht ging overhaast, niemand kon meer iets mee nemen. Binnen een halfuur had het water al een behoorlijke hoogte bereikt. Met slechts enige schamele bezittingen begon de vlucht. Door B.B.A.-bussen werden de be woners naar Breda en Etten vervoerd. Oud-burgemeester Godwaldt had spóntaaxx voor onderdak in zijn gemeente gezorgd en kwam zich 's Zondags persoonlijk op de hoogte stellen van de situatie. Wat zijn de mensen Breda goed Het kwam echt uit het hart, toen de heer Broeders, die met zijn echtgenote en acht kinderen een gastvrij onderdak heeft ge vonden in hotel „Dennenoord", zei: „Wat zijn de mensen in Breda toch goed voor ons. Wij hebben het nog nooit zo gehad als nu en de kinderen weten niet wat ze zien, dat ze elke dag wat hartigs op de bo terham krijgen. Dat kunnen wij met ons inkomen niet doen. Wij zullen onze gastheer altijd erkentelijk blijven". Zo was liet niet alleen met deze inwoner van Zwaluwe, maar met meerderen. Allen waren zij vol lof over de wijze waax-op de Bredanaai's de gecvacueerden hebben ont vangen. Nog veel vee in de stallen Door de onverwachte vlucht kon men geen vee meer uit de stallen halen. Daax-- om werden direct de pontonniers ingescha keld. Met pontons gingen zij de stallen af. Zij ontdekten veel levend, maar ook ont zettend veel dood vee: koeien en paarden. Gistermiddag waren wij er getuige van, dat zij vijf paarden trachtten te bergen uit de stal van de heer Hendriks. Na drie uur onvermoeid zwoegen moesten zij onverrich ter zake terugkerexj.. Er was geen beweging in de viervoeters te krijgen. Dat kwam doordat deze diéren, voordat zij in de boot konden stappen, eex'st door dieper water voor de Hoge Raad De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer, nam Dinsdag conclusie irx de zaak van een aannemer uit Mijdrecht," die het vorige jaar door het gerechtshof te Amsterdam als enige van een aantal in schrijvers werd veroordeeld voor het bij een aanbesteding toegepaste opzetsysteem. Prof. Langemeijer merkte op, dat hij het oordeel van het hof voor onjuist zou hou- den indien dit zoals requirant betoogt ihad uitgemaakt, dat prijsvorming met een („opzet" zonder uitzondering in strijd is met het prijsvox-mingsbesluit, ook bij onbe rispelijk resultaat. Het gerechtshof heeft j echter beslist, dat de prijs in d x t geval een bestanddeel bevatte, dat geheel staat buiten Door het geweld van het water werden woonschepen op de dyk gezet. Dit schip kwam I het aannemerSloon1 Wefk' daarin be«repeii boven op de sluis terecht, waardoor het zilte nat met grote snelheid stroomt. Op de I De advocaat-generaal concludeerde tot achtergrond een berg van riet, dat in de Biesbosch gesneden is en dat men op deze dijk i verwerping van het beroep. De Hoge Raad opgeslagen heeft. zal arrest wijzen op 3 Maart. moesten. De paarden stonden in de stal tot aan hun buik in het water. Merkwaardig was het, dat zes koeien kans gezien hadden om op een hooischelf te klimmen, welke in de stal staat. Zij hebben daardoor geen last van het water en kunnen nog dagelijks gemolken worden. Ook hier in Hooge en Lage Zwaluwe bleek weer duidelijk, dat de militairen veel en nuttig werk verrichten. Het water kwam iveer opzetten Toen wij omstreeks kwart voor zes Hooge en Lage Zwaluwe vei'lieten, om via Made en Ooslerhout een andere verbinding is niet mogelijk naar Breda terug te keren, was het water door de straffe Noordwesten wind reeds dertig a veertig centimeter ge stegen, waardoor het weer aan de voet van dc dijk stond. Na veel tegenstrijdige mede delingen had het gemeentebestuur aan be woners van deze plaats verlof gegeven om het dorp te betreden. Velen kwamen alleen maar kijken, maar anderen, wier huis niet zoveel schade had geleden, bleven. Dat is begrijpelijk, maar wij vragen ons af of het wel verstandig is geweest om daarvoor toe stemming te geven. Enig fisico mag men nu niet nemen, want men kan nooit weten, wat er gebeurt. Het dorp heeft een zware tol moeten be talen en het zal niet eenvoudig zijn om de aangerichte schade te herstellen. Het is le hopen, dat de nieuwe burgemeester, die nog benoemd moet worden, de energie zal we ten op te brengen om dit opbouwwerk met: vaste hand te leiden. Het is nodig, want het ziet er in deze plaats treurig uit. VOOR HET RAMPENFONDS De directie en het personeel van de ge meentelijke lichtbedrijven en waterleiding hebben ruim 3500 bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Het gehele personeel van „De Faam" heeft besloten acht uur voor dit fonds- over te werken. Vergadering K.V.U. uitgesteld De bijeenkomst van de Katholieke Volks universiteit, welke vanavond gehouden zou worden, is in verband met de noodtoestand uitgesteld. Bond van Oud-Stootiroepers De uitvoering, welke Zaterdagavond ge geven zou woi'den door de afd. Breda van de Bond van Oud-S toottroepers gaat, in verband met de ramp, die ons land getrof fen heeft, niet door. Zij is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Chr. Hist. Familie-avond gaat niet door De Chr. Hist, familie-avond, welke de Chr. Historische Jongeren Zaterdag in De Veste zouden houden, gaat in vei'band met de omstandigheden, welke ons land thans in rouw dompelen, niet door. Fiesta's Jubilenmshow is uitgesteld In de gisteravond gehouden vergadering tot een nader te bepalen datum. Tevens werd op deze vergadering besloten een be- drag van 200.beschikbaar te stellen voor de getroffenen van de watersnoodramp. Bridge-drive afgelast De bridge-drive, welke op Zaterdag a.s. in de Graanbeurs zou worden gehouden ten bate van het nieuwe Diaconessen huis is, in. verband met de grote ramp, afgelast. AT AAR. ANNEER DONDERDAG 5 FEBRUARI. 8 Uur Grote Kerk. Concert Brabants Orkest ten bate van de provinciale hulpactie. Bioscopen. Casino: Tranen over Johannes burg. Grand Theatre: Andaluslë. Luxor Thea ter: La Paloma. Palace: Massa-Justitie. VRIJDAG 6 FEBRUARI. Bioscopen. Casino: Lime Light. Grand Theatre: De vrouw van een ander. Luxor Theater: Somebody loves me. Palace: Mannen van staal. WAT ZULLEN WE ETEN VRIJDAG: Bakbokking Rode kool Aardappelen Griesmeelpap. Vraagstuk opzetsysteem

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2