De wereld op haar breedst De bewoners langs de zeedijk totaal verrast In dag' Minister Algera te Zierikzee Vluchtelingen halen uit Abbenbroek Omstreeks 70 doden te Halsteren Inspectietocht door Westelijk Noord-Brabant Hl Bloemlezing uit de hulpacties hi lp IjTt de ver. staten en van nood 4 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 4 HET DRAMA VAN FIJNAART FIJNAART, Woensdagavond. Ge moet u dit even goed realiseren. Hoewel de storm Zaterdagavond met ongebreidelde kracht over onze lage landen gierde, zijn de bewoners van de huizen langs de buitendijk aan het Volkerak, op het grondgebied van de gemeente Fijnaart, rustig in hun bedden gekropen. Men kan hun dat eigenlijk nauwelijks kwalijk nemen. Het pleegt in deze hoek vaak genoeg te spoken, zonder dat er iets bijzonders gebeurt. Ditmaal echter heeft de dijk het geweld van de beukende watermassa's niet kunnen weerstaan. Er zijn midden in de nacht zo veel gaten in gevallen, dat hij nu, van boven af gezien wel op een zaag gelijkt. Door die gaten heeft het water zich met zulk een verbijsterend geweld een weg naar de polders gebaand, dat de langs de dijk staande huizen als veertjes zijn opgenomen en verpulverd. Dit ver klaart het grote aantal slachtoffers in deze, naar het inwonertal gemeten, kleine gemeente. Tachtig slachtoffers De mensen zijn door de overstroming volkomen verrast. Men moet aanne men, dai de meesten niet eens kans meer hebben gezien hun legersteden te verlaten. Bijna allemaal moeten zij in hun nachtgewaad om het leven zijn gekomen. Dit heeft men kunnen vast stellen aan de twintig lijken, die tot op dit ogenblik zijn geborgen. Zestig per sonen worden nog vermist. Men moet aannemen, dat zij eveneens jammerlijk zijn verdronken. In totaal heeft dus de ramp aan tachtig bewoners van Fijnaart het leven gekost. Naar de burgemeester, de heer P. W. ter Haar, ons vertelde, hebben zich on middellijk na het bezwijken van de zeedijk dramatische tonelen afgespeeld. Zo is het geval bekend geworden van een gezin van man, vrouw en drie kin deren, dat met het bovenste gedeelte van het huis werd weggespoeld. Dit ge deelte van het huis dreef in de richting van een binnendijk, waar het werd op gemerkt door een reddingsploeg. Door het werpen van een lijn wilden de red ders proberen het wrak dichter naar de kant te slepen. Inderdaad slaagde de man er in de lijn te grijpen, maar juist toen men wilde gaan trekken kantelde het wrak. Het gevolg was, dat de vrouw en de drie kinderen in het wa ter vielen en verdronken. De man heeft zich met grote moeite en uiteraard vol komen ontdaan langs de lijn aan land kunnen werken. In een. ander geval is een huis weggeslagen, waarin zich even eens een gezin van vijf personen bevond. Hierbij heeft zich het wonderlijke feit voorgedaan, dat een kind uit dit gezin in bed liggende naar een binnen dijk is gedreven en daar aangespoeld. Het is het enige lid van het gezin, dat de ramp heeft overleefd. De overstroming heeft zich met onbegrijpelijke snelheid voltrokken. De Sabina Henrikapolder. die onmiddellijk achter de zeedijk ligt. is in een kwar tier volgelopen. Het water steeg er een meter in vijf. minuten. In een iets latei- stadium zijn ook verscheidene binnen dijken bezweken. Dientengevolge zijn tien van de twaalf polders op het grond gebied van Fijnaart overstroomd. beide andere worden bedreigd. Hoeksche Waard Nog maar vijf polders droog De Hoeksche Waard met haar 23.000 ha cultuurgrond, plm 40 grote en klei nere polders, veertien gemeenten en ver scheidene buurtschappen met gezamen lijk 40.000 inwoners, is zeer ernstig getroffen door de watersnood. Vijf en twintig 'grote en kleine polders zijn ge heel overstroomd, acht polders staan dras en slechts vijf zijn geheel droog. Vier van de veertien gemeenten hebben geen last van het water. In de tien an dere zijn vele woningen overstroomd. Het ergste zijn Numansdorp, Strijen, 's-Gravendeel en Goudswaard getrof fen. In de drie eerstgenoemde gemeen ten zijn vele slachtoffers te betreuren. In Numansdorp telt men thans 67 over ledenen, allen bewoners van de polder- Het Hogezand, waar de hoofdwaterke ring over een lengte van plm. twee km is doorgebroken en de bewoners door een grote vloedgolf moeten zijn verrast. Te 's-Gravendeel zijn 57 slachtoffers en in Strijen is het aantal reeds boven de twintig gestegen- In totaal zijn in Hoeksche Waard, voor zover thans bekend is, plm 150 personen verdronken. In de hoofdwater- kering, .die de Hoeksche Waard moet beschermen, zijn op zijn minst dertig breuken, op sommige plaatsen kilome ters breed. Het eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Op het Oostelijke gedeel te heeft een aantal bewoners zich nog kunnen handhaven. Anderen zijn naar elders gebracht. Ook uit 's-Gravendeel, Strijen. Numansdorp en Heinenoord is de bevolking voor een deel vertrokken. Honderden stuks vee zijn verloren ge gaan: de materiële schade is zeer aan zienlijk. Oud-Beiierland is het voorzie- ninodr-entrum van het eiland waar levens- m'rHplen. brendstof en materiaal worden aangevoerd en verder getransporteerd. Waloberen is er vrij goed afgekomen Tn de Vlissingse binnenstad heeft van Zondagmorgen 5 uur tot Maandagmor gen 3% meter water gestaan, dal ech ter nu voor een belangrijk deel weer is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige is Vlissingen, gezien de omstandigheden een der meest bevoor rechte plaatsen in Zeeland. Het leven is er vrijwel normaal, het veer naar Bres- kens werkt en alleen het weinige drink water is nog een bezwaar. In Middelburg lopen de waterkranen helemaal niet. Daar is het water ge rantsoeneerd, het wordt via tankwagens gedistribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afgekomen, en als men door Mid delburg rijdt, zou men niets van de wa tersnood merken, als het er niet vol wai van doortrekkende evacué's, die via Zeeuwsch-Vlaanderen afgevoerd worden. Ruim 1200 ha van het eiland staan on der water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers Schouwen 11890 ha. Duive- land ëO'O. St. Philipsland 1400, Tholen 58'0 N'.ci-d-Beveland 2400, Zuid-Beve land West var het kanaal. 2075. Oost van het kanaal 3960. West-Zeeuwsch- VI-anderen 300. Oost-Zeeuwscb Vlaande- ren 2727 Tezamen dus een oppervlakte van 37.506 ha. In Noord-Holland is alles veilig ALKMAAR, 4 Febr. In de loop Van de dag werden in Noord-Holand af en toe klanken gehoord, die vrees verrieden voor de toestand van de zeeweringen in Noord-Holland. De wind nam weer toe en het is bekend, dat er op het ogenblik enkele zwakke plekken zijn. De slechtste plaats ligt ten Noorden van Callantsoog. De burgemeester van deze gemeente deelde ons mede. dat hij juist had ge sproken met de rijkswaterstaat en dat men daar de toestand als veilig schouwde Ook op Texel bleek men de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Drei gend gevaar achtte men niet aanwezig te zijn. Negenhonderd militairen en grote aan tallen burgerlijke vrijwilligers uit alle delen van het land voeren al enkele da gen een titanenstrijd om het behoud var- deze twee polders. Alle zwakke plek ken in de dijken worden met zakken zand versterkt. Gezegd kan worden, dat de buitendijk zowel als de binnendijken ir een deplorabele toestand verkeert. De stukken van de zeedijk, die zijn blij ven staan, worden door deskundigen waardeloos genoemd. In sommige van de ondergelopen polders hebben de men sen 48 uur lang zonder behoorlijke kle ding en zondei eten op het dak gezeten. Met behulp van boten zijn zij tenslct- te uit hun benarde posities verlost. Volgens een ruwe schatting zijn 2000 stuks vee in het water omgekomen. Slechts een klein gedeelte van de vee stapel heeft men kunnen redden en naar Oudenbosch overgebracht, Evenals el ders beginnen ook hier de kadavers een probleem op te leveren; er wordt naar gestreefd ze zo spoedig mogelijk op te ruimen. Van de 5200 zielen tellende be volking zijn 3500 personen naar elders afgevoerd. In de gemeente bevinden zich vrijwel alleen nog de mannelijke bewoners van boven de zestien jaar. De drinkwatervoorziening heeft even geha perd, daar er gevaar voor verzilting heeft gedreigd. Thans geschiedt de wa terlevering weer gewoon. Burgemeester Ter Haar, die uiter aard zeer dankbaar is voor de steun die allerwegen zo spontaan is aangeboden, verzekerde ons. dat de toestand in zijn gemeente nog steeds gespannen is. Al leen wanneer het weer zich goed houdt zal een verdergaande overstroming voor komen kunnen worden. „Ik durf niet" waren de enige woor den, die het angstige knaapje spruk, toen hij over de loopplank moest om veilig aan de wal in Dordrecht te ko men. Vastgehouden door zijn redders liep hij aarzelend naar de veiligheid. Een hefschroefvliegtuig van de Briue marine boven een landingsterrein in Zierikzee, dat door parachutes is aan gegeven. m De eerste gemeente, die de minister van verkeer en waterstaat mr. J. Alge- ra, op zijn tocht door de geteisterde gebieden heeft bezocht is Zierikzee. De bewindsman en de autoriteiten van de rijkswaterstaat, die hem vergezellen, hebben een bespreking gehad met het college van B. en W. van Zierikzee. Men heeft de eerst noodzakelijke maat regelen' voor het herstel van de dijken en de versterking van tie dijk, die nog wordt bedreigd, aan een bespreking onderworpen. De bespreking werd ge houden in het vijf eeuwen oude stad huis van Zierikzee, dat geheel gespaard is gebleven. Ook vele andere huizen en gebouwen in het centrum van Zierikzee hebben het geweld van storm en water doorstaan. De vroede vaderen van Zierikzee zijn Dinsdagavond in vergadering bij een geweest. De voorzitter, burgemees ter jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. deel de mee, dat Woensdag het zwaar ge troffen stadje voor de tweede maal in negen jaar zou moeten worden geëva cueerd. Een kern uit de bevolking zal achterblijven. Deze personen zijn nood zakelijk voor het dijkherstelen het bestuursapparaat. Het grootste gedeel te van de bevolking blijkt zeer gekant te zijn tegen de evacuatie. Zij verlaten het eiland liever niet. Vele dorpen op Schouwen en Duiveland zullen geheel moeten worden geëvacueerd. In een onderhoud, dat het A.N.P. met de gemeente-secretaris van Ziei'ikzee had vertelde deze, dat hij onmogelijk een schatting kon maken van de aan gerichte schade op het eiland. Hij ver zekerde, dat in tegenstelling met vele veronderstellingen de veestapel niet geheel verloren is gegaan, hetgeen als een schraal lichtpunt wordt be schouwd. Op de Noorderdijk zijn 3000 stuks vee bijeen gedreven. Het aantal slacht offers te Zierikzee bedraagt vijftien. Het eiland staat voor tachtig pet onder water. Het aantal slachtoffers op het gehele eiland is nog niet bekend, vreesd wordt, dat dit zeer hoog zal zijn. Numansdorp is verlaten Numansdorp is thans geheel verlaten. In de afgelopen dagen zijn ongeveer 3500 inwoners naar veiliger oorden ver voerd. Een klein aantal mensen is ach tergebleven. Het water in het dorp staat nog een tot anderhalve meter hoog. Met man en macht wordt gewerkt aan het herstel en de versteviging van de dijken. Men heeft tekort aan materiaal. In de haven is plaats voor een groot aantal schepen. De situatie in Abbenbroek, zo heeft de burgemeester van dit plaatsje gis termiddag laten omroepen, is zeer kritiek en het dorp moet onmiddel lijk worden ontruimd. Een snelle reactie bleef niet uit, Slechts korte tijd later waren er talloze particu liere auto's en o.m. ook 15 bussen van de R.E.T. onderweg om de bewo ners weg te halen. Een van de chauffeurs van de R.E.T. bussen vertelde ons, dat bij aankomst het dorp reeds grotendeels ontruimd bleek te zijn. Slechts de mannen waren nog aanwezig en zij bleken zo zeer aan hun grond gehecht, dat de politie grootste moeite had ofn hen in auto's te krijgen, Over de enige verbindings weg met het volkomen door water in gesloten Abbenbroek. de dijk naar het Noorden is men naar Rotterdam gere den. De Groene Kruisweg was tot Heen- vliet berijdbaar. Verderop stond deze on der water. En de bussen, die vluchte lingen uit het opvangcentrum Den Briel Zeedijk doorbroken HALSTEREN, Woensdagavond. Rampzalig is in de nacht van Zater dag op Zondag de toestand in Halste ren geweest. De grote dijk langs de Eendracht heeft het op verscheidene plaatsen onder de druk van het wa ter begeven en de vloedgolf is met zo veel kracht het land binnenge drongen, dat de achter de dijk staan de huizen finaal zijn weggespoeld. En met die huizen de bewoners. Halste ren heeft dan ook op dit ogenblik reeds 69 doden te betreuren. Negen tien lijken zijn geborgen; vijftig men sen worden nog vermist. Op verscheidene andere plaatsen in de ondergelopen polders zijn de bewoners van boerenhofsteden en arbeiderswonin gen totaal geïsoleerd geraakt. Men heeft deze mensen pas Maandag kunnen red den. Daarbij hebben de redders staaltjes van grote moed ten toon gespreid. Met touwen aan elkaar verbonden zijn zij wadende door het water naar de bedreig de plaatsen gegaan om de opgesloten mensen te bevrijden. Pas later heeft men voor dit reddingswerk de beschikking gekregen over boten. Onder de slachtoffers bevindt zich ook er Zaterdagnacht op uitgetrokken trachten zo veel mogelijk mensen itn de polders te waarschuwen voor het losge broken watergeweld. Daarbij is het hele. gezelschap te water geraakt, met het ge volg, dat de directeur van gemeentewer ken en een brandweerman zijn verdron ken. De drie anderen hebben op bijkans miraculeuze wijze het vege lijf weten te bergen. De toch al hachelijke situatie in de nacht van de ramp werd nog verergerd doordat de electricitedtsvoorziening uit viel. Gelukkig was deze zaak dezelfde avond weer in orde. Drinkwater heeft Halsteren twee dagen niet geleverd ge kregen. Maar ook hiervoor is inmiddels een voorziening getroffen. Om het dorp zijn zoveel gronden ondergelopen, dat er alleen nog een verbinding met hel. Zui den bestaat. Verreweg het grootste ge deelte van de veestapel moet in het water zijn omgekomen. Getracht zal worden de gaten in de dijken zo snel mogelijk te dichten, al is het dan maar provisorisch. Een groot aantal militairen verricht herstel werkzaamheden onder toezicht v kundigen van de Nederlandse Heide Maatschappij. Ook Ln allerlei andere op zichten ondervindt het dorp veel hulp en steun van buitenaf. Bijzonder goed heeft het de bevolking gedaan, dat Koningin Juliana zich gisle- de directeur van gemeentewerken, tevens ren persoonlijk op° de hoogte is komen commandant van de plaatselijke brand- stellen van de toestand in deze zwaar weer. Met vier brandweerlieden is hij1 getroffen gemeente. Vele tientallen slachtoffers, grote schade Bergen op Zoom, Woensdagavond. Wij zijn zo juist teruggekeerd van een inspectietocht per auto door het geteisterde gebied van Westelijk Noord-Brabant. Her en der zijn we getrokken, tussen de verschillende stadjes en dorpjes wegen kiezend, die we normaliter zeker niet gekozen zouden hebben. Maar daar was niet aan te ontkomen, omdat een deel van het wegennet eenvoudig onberijdbaar is. Mèt de over stelpende drukte van de hulpacties was dit een van de weinige verschijnselen, die er op duidden, dat de watersnood voor deze streek zulke fatale gevolgen heeft gehad. Immers, naar verhouding viel er niet eens zo verschrikkelijk veel water meer te zien. Het is dan ook inderdaad zo, dat het overstroomde gebied Zondag en Maandag veel uitgebreider en dus ook veel indrukwekken der is geweest. Sinds Dinsdag echter is een duidelijk merkbare val van het water ingetreden. Hierdoor wordt de indruk gewekt, dat het Westelijke deel van Noord-Brabant niet in die mate te lijden heeft gehad als de eerste berichten hebben doen vermoeden. Maar dat is een volstrekt misleidende indruk. Want in feite is er onnoemelijk veel schade aangericht en wat nog meer zegt: er vallen in dit gebied vele tientallen slachtoffers te betreuren. gemeente geëvacueerd. Bovendien zijn er nog 2000 mensen uit de aangrenzende buurtschappen Zevenbergsehoek en Lan- geweg verwijderd. Al die mensen zijn overgebracht naar Tilburg, Breda en Gil- ze-Rijen. Veel vee is bij de overstromin gen verloren gegaan. De levende dieren zijn naar elders vervoerd. Een probleem vormen de kadavers, die in het water drijven dan wel in de stallen liggen. Reeds zijn maatregelen getroffen om de dode dieren ten spoedigste weg te bren gen. Naar wij van de gemeente-secretaris, mr. W. J, Rijnders vernamen, is onder de geëvacueerden het verlangen leven dig om weer naar de eigen gemeente terug te keren. Dit moet echter ten sterkste worden afgeraden, aangezien de algemene toestand hun terugkeer nog niet gedoogt. Vanwege de land- bouwconsulent ter plaatse is aan de boeren het advies uitgegeven hun gron den niet te gaan bewerken voor aleer zij op het zoutgehalte zijn proefd. Zevenbergen is geadopteerd door Waalwijk dat reeds een grote hoeveelheid goederen heeft gezonden. Met de sortering daarvan is men bezig. De toestand te Zevenbergen redelijk wel Bijzonder zwaar getroffen zijn Fijnaart, waar naar alle waarschijnlijkheid 80 men sen om het leven zijn gekomen, Nieuw- Vossemeer, waar volgens een voorlopige en voorzichtige schatting' 45 doden te be treuren zijn en Halsteren, dat omstreeks 70 slachtoffers telt. Over de droevige gebeurtenissen in deze drie gemeenten vindt men elders in ons blad aparte re portages. Hier willen wij de indrukken weergeven, die we in enkele andere stad jes en dorpen in het geteisterde gebied hebben opgedaan. Om te beginnen dan Zevenbergen, dat er tot dusver vrij goed van af is ge komen. Het stadje mag zich echter nog geenszins veilig wanen. Want het water staart aan één kant van de rijksweg Rot- terdam-Breda, d'ie nu dus als dijk func- tionneert. Er zijn enkele zwakke plek ken in de weg; dus zijn er grote ploegen militairen druk doende versterkingen aan te brengen. Verder is het laatste gedeelte van de verbindingsweg tussen Klundert en Zevenbergen ondergelopen. Ook hier zijn militairen bezig met be>t verrichten van herstellingen. Men hoopte hiermee nog in de loop van de dag gereed te ko men Zevenbergen heeft geen slachtoffers te betreuren. Wel zijn ongeveer 3500 men- Standdaarbuiten Ook Standdaarbuiten neeft geen slachtoffers te betreuren Zelfs heeft men hier geen mensen weg hoe- ven te voeren. Integendeel, het dorp sen uit de laag gelegen gebieden van de heeft nog 125 vluchtelingen uit Klun dert, Fijnaart en Willemstad op kunnen nemen. Hieruit mag evenwel niet wor den afgeleid, dat het hier niet heeft gespannen. Door het overlopen van de Mark is de toestand zeer dreigend ge weest, vooral Zondagavond. Er dreigde een breuk te ontstaan in de Molendijk, die de verbinding vormt tussen Ouden bosch en Zevenbergen. En ook in de verbindingsweg tussen Noordhoek en Klundert en m de weg tussen Stand daarbuiten en Fijnaart moesten enkele zwakke plekken worden geconstateerd. Naar wij van de burgemeester, de heer J. J. A. van de Riet, hoorden, hebben militairen en burgers in eendrachtige samenwerking met bewonderenswaar dige toewijding voor het behoud van deze wegen gevochten. En met succes. Het gemeentebestuur heeft bemoeienis gehad met de doorzending van het vee, dat uit het geheel ondergelopen Klun dert en uit Fijnaart werd aangevoerd. De gemeente Groenlo heeft Maandag middag reeds een bedrag van I 10.000 aangeboden voor leniging van de eerste nood. Dinleloord. Heel wat minder goed is D i n t e 1- oord er afgekomen. Hier zijn zes pol ders, alle in het Westelijke gedeelte van de gemeente gelegen, blank komen te staan. Alleen de kom van het dorp is vrij van water gebleven. In de polders is het water intussen al weer belang rijk gedaald. Helaas zijn er 3 doden en 4 vermisten te betreuren. Het waren bewoners van huizen, die vlak bij de geperforeerde zeedijk stonden. In de fatale nacht van Zaterdag op Zondag zijn die huizen door het binnenstromen de water meegesleurd en met hen de bewoners. In het ondergelopen gebied zijn 28 huizen onder water komen te staan. Hierdoor zijn 107 personen defini tief en 65 tijdelijk dakloos geworden. De getroffen mensen zijn ln het dorp zelf, bij familie en kennissen onder dak gebracht. Er is veel vee verloren ge gaan. De gemeente-secretaris, de heer J. P Sprong, verzekerde ons, dat de schade zeer groot is. Sinds gisteren heeft Dinteloord een opvangcentrum voor geëvacueerden ui' Ooltgensplaat, Achthuizen en Oude Ton- ge op Goeree-Overflakkee. Via dit cen trum zijn reeds 2400 mensen overge bracht naar Den Bosch. Aangezien er onder deze vluchtelingen nogal wat zie ken zijn, is te Dinteloord een nood hospitaal ingericht. Ook hier zijn grote groepen militairen druk bezig met het versterken van de binnendijken. Veel hulp heeft men voorts mogen ondervinden van het Rode Kruis. Een groot kwantum goederen en levensmiddelen is ter plaatse aangeko men voor verdeling onder de getroffe- hebben gehaald, zijn dan ook langs al lerlei binnenweggetjes gereden. ..en uit Den Briel Tien bussen kropen gisteravond over de dijkjes, die midden in het verdron ken land lagen, naar Den Briel. „Een trieste tochf', vertelde een van de chauffeurs ons. Overal water en op de dijken waren militairen en burgers, bijgelicht door enorme zoeklichten bezig met zakken zand de water keringen te versterken. Een honds werk in de gure Noordwesterstorm vlagen, die hagel en sneeuw voor zich uitjoegen. In Den Briel wachtten ongeveer bewoners van Middelharnis en andere plaatsen op Goeree en Overflakkee, die per boot naar Hellevoetsluis en van daar per auto naar Den Briel waren gekomen, op hun vervoer naar elders. Den Briel moest deze mensen kwijt, want de huizen van dit stadje zijn reeds stampvol met vluchtelingen uit het om ringende gebied. De bussen redden met hun trieste pas sagiers, die alles en alles hadden ver loren (een baby werd soms vervoerd in een sloop) via Rotterdam naar Utrecht. De hulp, die van alle zijden werd ge boden was enorm. In Geervliet stonden leden van het Rode Kruis klaar met hete koffie en broodjes en op andere plaatsen van de route werden bekers soep uitgereikt. Zodra de wagens d( Markthallen in Utrecht waren binnen gekomen, kwamen de gastvrouwen eu -heren danig in actie. De kinderen wer den allereerst uit de bussen gehaald om extra verzorgdd te worden. Voor de ouderen werden grote hoeveelheden fruit, koffie en broodjes aangedragen. Volop is de hulp, die op het ogen blik aan de slachtoffers wordt gebo den, voornamelijk materieel welis waar, maar het zal, naar wij hopen, deze vluchtelingen, die niets meer be zitten, het besef bijbrengen, dat de niet getroffen Nederlanders als een man gereed staan om steun te verle nen en om te trachten het geleden kwaad zoveel mogelijk te verzach ten. En niet alleen Nederlanders.... Help de slachtoffers De taJrjjke landgenoten, die van huis en haard zijn verdreven en ternauwernood het vege lijf hebben kunnen redden, hebben Uw hulp nodig, voor zover U die niet reeds hebt gegeven. Stel niet uit tot morgen, wat U heden kunt doen en stort Uw bijdrage op giro rekening Nr. 9 5 7 5 van het Nationale Rampenfonds in Den Haag of stuur Uw gift per post wissel aan het Secretariaat van dit Fonds, Statenlaan 81, Haag. Bedenk wel SNELLE HULP IS DUBBELE HULP. - De gemeenteraad van Alblasserdam heeft gisteravond besloten, 100.000 be schikbaar te stellen voor leniging van de eerste noden in Oude en Nieuwe Tonge. Uit Noord-Holland is naar de getroffen gebieden een zeer groot aan tal schepen en platboomde vaartuigen met bemanningen, vrachtauto's en auto bussen gedirigeerd. De Griekse re gering heeft besloten, aan Nederland, België en Groot-Britannië elk 25 ton krenten, 25 ton sultana-rozijnen en 15 ton wijn voor de slachtoffers van de watersnood te zenden. De burgemees ter van Sint Nicolaes in België heeft de burgemeesters van Sint Philipsland, Sint Maartendijk, Sint Annaland, Sint Laurens en Scherpenisse verzocht, zich met hem in verbinding te stellen. De bewoners van Sint Nicolaes hebben voor uitgewekenen uit deze gemeenten on derdak aangeboden. Zoals bekend is, hebben burgemeesters van een aantal Nederlandse „Sint"-gemeenten verleden jaar ter gelegenheid van het Sinterklaas feest een bezoek aan Sint Nicolaes ge bracht. De centrales van overheids personeel bevelen met instemming van de minister van binnenlandse zaken het gehele personeel met grote klem aan, te beginnen met op basis van vrijwillig heid één procent van het maandsalaris over Februari of 1 pet. van het salaris over 4 weken af te staan. Over de wijze waarop hieraan met medewerking van overheidsorganen uitvoering kan wor den gegeven, wordt overleg gepleegd. De Arnhemse bevolking heeft reeds een bedrag van 295,483 bijeengebracht. Alles is in Gelderland in gereedheid gebracht om vluchtelingen te ontvan gen. Aan tienduizenden gezinnen kan een goed onderdak worden verschaft. Naar Den Haag en het ontvangstcentrum Rucphen in Brabant zijn 100 ton goede ren uit Arnhem afgezonden. Een deta chement van de Arnhemse politie assis teert thans in de gemeente Hoedekens- kerke. die door Arnhem is geadopteerd. In Zwitserland heeft de zgn. Glüoks- kette, een soort sneeuwbal, ontketend ten bate van de slachtoffers der over stromingen in Nederland en Engeland, tot nu toe ruim 850.000 opgebracht. De Deense luchtmacht heeft een Cata- line-vliegboot naar ons land gezonden met twee ton dekens en kleding aan boord, verzameld door het Deense Rode Kruis. De bemanning heeft opdracht ge kregen zich met het, toestel ten dienste te stellen van de Nederlandse autoritei ten die belast zijn met de reddingswerk zaamheden. Een van de piloten is de in Nederland geboren luitenant-vlieger H. Steinbeck, die als tolk dienst kan doen. De opvarenden van het s.s. Carthage uit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is geworpen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebie den. Zij hebben gisteren een geldinza meling gehouden. Willem van Otter- loo zal Zaterdag 14 Februari in de grote hall van het gebouw der Deense Om roep het Deense Nationale Orkest diri geren. De uitvoering is ten bate van de hulpverlening in ons land, Een Ne derlandse kapper te Brussel heeft via de regering een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedu peerde kapper in het getroffen gebied. De personelen van de Nederlandse Buurtspoorwegmaatschappen te Zeist (1943 personen) en van de Noord-Zuidhol landse Vervoermaatschappij te Haar- l^11 ,^288) hebben besloten, evenals dat bij de Nederlandse Spoorwegen is ge beurd, één dag betaald verlof af te staan. Ook hier hebben de directies deze gift verdubbeld. De Vereniging van directeuren van dochtermaatschappijen der Nederlandse Spoorwegen heeft haar leden geadviseerd te bewerken, dat bij alle dochterondernemingen evenzo wordt gehandeld. In het bouwbedrijf is steunactie begonnen. De werknemers zullen acht uur loon beschikbaar stel len; de werkgevers zullen een gelijk be drag er aan toevoegen. Verwacht wordt, dat deze actie tenminste een millioen zal opbrengen. De gezamenlijke Neder landse sigarettenindustrie heeft 3.050 000 sigaretten aan het Rode Kruis beschik baar gesteld ten behoeve van de slacht offers van de ramp. Te Hollandia is een centraal comité voor Nieuw Guinea opgericht voor hulpverlening bij de stormramp, die Nederland heeft getrof fen. De streek Noordeinde, behorende tot de gemeente Graft (N,-H.), telt 26 gezinnen en 87 inwoners. De collecte heeft daar 1077 opgebracht, dat is dus 41.42 per gezin of f 12.37 per inwoner. De arbeiders en beambten van Wil- ton-Fijenoord te Schiedam staan een bedrag van ruim 100.000 af aan het Rampenfonds. De directie voegt daar een bedrag van 150 000 aan toe. Ook in de Zuidelijke IJszee heeft de natio nale ramp een diepe indruk gemaakt. Men leeft op de Willem Barendsz en d' vangstschepen ten volle mee. Reeds is een geldinzameling gehouden, waarbij het gezamenlijke personeel 14.385 bij een heeft gebracht. In de 1250 zielen tellende gemeente Opperdoes heeft een inzameling voor de hulpverlening van de getroffenen 9165 opgeleverd, ruim 30 per gezin. De Australische fede rale regering heeft vandaag besloten, aan het Verenigd Koninkrijk en Neder land elk 50.000 pond sterling te schen ken voor hulpverlening aan slachtoffer! van de overstroming. Prins' Wil.helmina heeft haar particuliei auto ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is naar de geteisterde gebieden vertrokken, gevuld met levensmiddelen. NEW YORK, 4 Febr, De eerste zen dingen giften, welke zonder dat hiervoor een oproep was gedaan, bij het Neder landse consulaat zijn binnengekomen, zijn vandaag van het vliegveld Idle- wild naar Nederland gestuurd. Over weldigende reacties van de kant van het publiek worden ook gemeld uit Bos ton, Buffalo, Chicago en vele andere plaatsen. De Holland Amerlkalijn heeft aangekondigd, dat zij de aan het Neder landse Rode Kruis geadresseerde goe deren kosteloos naar Nederland zal ver voeren. Men verwacht, dat morgen, onder de auspiciën van de Stichting NederlandAmerika een Amerikaans co mité zal worden gevormd voor het ver lenen van steun aan de slachtoffers van de watersnood. TAE STROOM van berichten over hulpverlening blijft onverzwakt aanhouden. Men vindt er weer het. een en ander van in deze kolommen, maar het kan, evenals gisteren, niet meer dan een zwakke afspiegeling zijn van wat er wordt gedaan. De aanbie dingen en zendingen van allerlei aard zijn in één woord overstelpend, en. ontroerend is het medeleven in het buitenland, blijkende niet alleen uit woorden van deernis in officiële licha men of uit brieven en telegrammen deelneming, maar vooral uit groot scheepse daden, waaraan het vurige verlangen ten grondslag ligt om te helpen in deze barre nood. Een opsom ming van wat er in al die landen reeds aan gelden is beschikbaar gesteld, van wat er al uit alle mogelijke lichtingen per vliegtuig of op andere wijze naar hier is gezonden en van wat men schier overal doende is alsnog te orga niseren, zou kolommen ruimte vragen. Ook bij het reddingswerk worden grootse dingen tot stand gebracht. Een enkel voorbeeld uit vele; In de nacht van 3 op 4 Februari is op Schouwen en Duiveland een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optreden van reserve kapitein-vlieger J. Hoekstra, die niet in actieve dienst is, maar zich met zijn Fairchild-vliegtuig beschikbaar had gesteld. Op een vlucht in het duister voerde hij drie rubber-boten mee, voor zien van lange touwen, die hij met succes op een benarde plaats op Schouwen en Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot stand te brengen tussen de mensen op het dale en de reddingboten, die in de nabij heid in het water terecht kwamen: Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens ge bruiken om zich uit hun benarde positie te verwijderen. Minister Staf heeft gisteren in de Eerste Kamer lof gebracht aan onze militairen, die bij het reddingswerk zijn ingezet. Wij sluiten ons gaarne bij deze woorden aan en maken in verband hiermede melding van een beridht van de luchtmachtvoorfich- tingsdienst, dat de transportvliegtui gen, die ter beschikking van de lucht macht stonden, gisteren in een tijd van zes uur 59.700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater, grote bussen voedsel, Rode Kruis-pakketten, dekens en rubberboten boven de door watersnood geteisterde gebieden heb ben afgeworpen. Zulke operaties ge schieden voortdurend, afgezien van reddings- en verkenningsvluchten. Niet minder heldhaftig gedragen zich de buitenlandse militairen: Amerika nen, Engelsen, Belgen, die met hef- schroefvliegtuigen honderden perso nen hebben gered, zich bezig hebben gehouden met het verplaatsen van materiaal en het afwerpen van voed sel, kleding en medicamenten, Deze hefsohroefvliegtuigen zijn gisteren, ondanks het sterker worden van de wind en vermindering van het. zicht, met de hulpverlening voortgegaan tot de duisternis inviel. De mannen, die op de grond, in het bijzonder bij de versterking van de dijken werkzaam zijn, doen al mede voortreffelijk werk. En dat de burgers niet achter blijven bij de hulpverlening, dat ook zij het mogelijke, en vaak het schier onmoge lijke doen om levens te redden men weet het uit de talrijke verhalen, welke de laatste dagen zijn gepubli ceerd. Maar het menselijk uithoudingsver mogen is beperkt. Na dagenlang wach ten zijn mannen, vrouwen en kinde ren van uitputting op zolders en da ken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, zijn er slachtoffers gevallen Het aan tal gevallen van longontsteking is zeer groot. Artsen worden met heli copters naar geïsoleerde zieken ge bracht. Elke regel heeft zijn uitzonderingen, ook de regel, dat de mensheid zich bij gebeurtenissen als deze op haar best toont. Over hen, die van de el lende van anderen gebruik trachten te maken om zich zelf te verrijken, die op roof en plundering uitgaan, zullen we maar niet eens spreken. Voor deze individuen hebben wij maar één woord: het zijn schuimers. Er zijn echter ook bepaalde klein zieligheden gesignaleerd, welke in een tijd van saamhorigheid zeer bijzonder de aandacht trekken. Zo vernamen wij, dat een stationschef een troep vluchtelingen, die natuurlijk alles kwijt waren, de toegam* tot het sta tion en tot de trein hafi willen wei geren, omdat zij niet konden betalen. Zo schreef een lezer ons, dat een sluiswachter de verkleumde beman ning van een reddingbootje had lastig gevallen over de betaling van vijf en veertig cent schutgeld. En zo vernamen wij ook, dat de Vereni ging van illegale verzetsstrijders on derdak had aangeboden voor getroffen illegale werkers. Gaan we nu, zo werd ons in verband hiermee gevraagd, ae slachtoffers verdelen in katholieken, protestanten, humanisten, enzovoort? Brieven over hier en daar gesig naleerde gebrekkige organisatie, waar door verwarring of oponthoud ont stond, zullen ongetwijfeld op feiten berusten. Onze verslaggevers hebben ze trouwens bevestigd. Bij het be oordelen van zulke tekortkomingen moet men evenwel bedenken dat er voor organiseren in het algemeen tijd nodig is en dat die tijd nu juist dat- 'gene was, wat ditmaal ontbrak. Na tuurlijk: er zijn fouten gemaakt, er zijn maatregelen genomen die elkan der doorkruisten, er zijn belangrijke dingen vergeten, er zijn mensen on nodig van kastjes naar muren ge stuurd. Het is jammer, maar is het niet allemaal begrijpelijk? Wij houden ons ervan verzekerd, dat naarmate de toestand overzichtelijker wordt, het aantal misgrepen zal afnemen. Voor één ding zouden wij bijzon dere aandacht willen vragen: de nieuwsvoorziening van de soldaten, die aan de hulpverlening deelnemen. Het is voorgekomen, dat. militairen onze lopers couranten afhandig wil den maken, omdat zij van de toestand in het algemeen eigenlijk volslrelct niet op de hoogte waren. In de oor logsdagen en bij de manoeuvre? in Duitsland werden onze militairen wel van kranten voorzien. Kunnen de betrokken diensten daar ook nu niet voor zorgen? Vijf dorlen op Texel De burgemeester van Den Burg, mr C. de Koning, heeft medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Het vijfde slachtoffer is de landarbeider W Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds een persoon op het eiland vermist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3