SPA EDEN? v Ollenhauer blijft Duitse herwapening afwijzen Israël en Jordanië wisselen beschuldigingen in Dr. A. Loudon t Verlieslijsten van het Rode Kruis 3 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 3 Vrm-hmr irnnr smorltï\ dergchike P°ging zou ziJn mislukt, gaat r OOTnCUT VOOr OVGriGQ I de S.P.D. accoord met de integratie, maar dan uitsluitend op een nieuwe basis, door tussen Grote r Ier onderhandelingen. I Ook zal Ollenhauer c.s. aan John Van onze correspondent. Foster Dulles duidelijk maken, dat de DPDI t tm t; I conventie van Bonn, welke in de D® es Se 'vnn^dag-de Weetdü P'»* k°m™ wordt"?!' K„„«„..I-- (statuut, verre van ideaal wordt ge- Hl ach». °mdat de dric Westelijke geal- S naar Den Haag L7t?iteAard!heerden daari" nos teveeI rechte" Arinnenore eieaimie ineiommmii nn[ ivoor zichzelf opeisen. De conventie, Adenauers algehele mstemmmg ont- Duitsers niet de moeten ten aanzien van zijn aandrang West-Europa. De hoop van Adenauer Evenals Londen en Parijs is Bonn be- echter. welke hij hier het afgelopen ™rgd over de verklaring van Eisenho- weekeinde heeft uitgesproken, ni. ..mis-wer aangaande het opzeggen van be- - .a „i paalde geheime overeenkomsten met de schien geloven de socialisten het van So.Arjetunie welke de onderdrukking Dulles, als hij hun vertelt, wat ik hun van vrije volken mogelijk hebben ge- al lang voor ogen heb gehouden, nl. maakt. Men vreest, dat Eisenhower niet dat als wij in Duitsland de Ver. Staten j alleen sommige protocollen van de over- teleurstelïen met de ratificatie van het i eenikomst van Jalta, maar ook die van legerverdrag, de Ver. Staten hun po- Potsdam heeft bedoeld. Als dit het^ ge- mJL m- litiek ten aanzien van Europa zullen wijzigen", een vermeende stok achter de deur .waarmee Adenauer al van het begin af aan werkt deze hoop nu zal ijdel blijken. De socialisten hebben kort voor de aankomst van Dulles hun standpunt, zoals zij dat aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken zullen voorleggen, nog eens door het partijbestuur laten omschrijven. De S.P.D. blijft erbij, dat voor een integratie van West- Duitsland by het Westen eerst nog een poging moet worden gedaan om met de Sowjetunie een vreedzame re geling van het Duitse vraagstuk tot stand te brengen. De socialisten wil len onderhandelen tussen de Grote Vier over de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid. Een socialistisch orgaan gaf hierover als commentaar: „Elke defensiebijdrage, die een permanente splitsing van Duits land een toekomstbeeld, waarover de Ver. Staten zich weinig zorg schijnen te maken als gevolg heeft, is voor de op positie onaannemelijk. Alleen een politi cus, die zich niet van zijn verantwoor delijkheid bewust is. kan bereid zijn de Europese integratie met de zelfmoord van Duitsland te betalen". Het contact tussen de Grote Vier zou, aldus de S.P.D., kunnen worden gelegd door de ambassadeurs, met heit streven om te geraken tot een conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken of van de vier staatshoofden. Pas als een Advertentie val mocht zijn, dan wil men te Bonn manen tot voorzichtigheid in de behan deling van het verdrag van Potsdam. Dit zullen Londen en Parijs eventueel zeer zeker ook he/bben gedaan, waarbij men uiteraard in de eerste plaats denkt aan de status van Berlijn, waar. zoals men weet, de drie Westelijke geallieer den deel van de bezetting uitmaken op grond van Jalta en Potsdam. Derhalve acht Bonn het niet doelmatig de Russen zonder dringende redenen een voor wendsel tot actie te geven wegens een schending van Potsdam. Hierbij moet worden opgemerkt, dat men voor een zelfde feit zou komen te staan als, gelijk de regering-Adenauer en de overige landen van de Europese defensiege meenschap en de Verenigde Staten en Engeland willen, een deel van Duits land, de Westduitse bondsrepubliek, openlijk wordt herwapend en dit gebied wordt opgenomen in een Europese ge meenschap. Ook dit is in flagrante strijd met Jalta en Potsdam. Egypte zal tegen Engeland geen geweld gebruiken Selwyn Lloyd, de Britse minister van staat, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Egypte geen heil ziet in gebruikmaking van geweld om de En gelsen uit de zone van het Suez-ka- naal te verdrijven. Lloyd zei, dat Groot-Britanmë scherp heeft geprotesteerd bij gene raal Nagib tegen de anti-Britse uit latingen van zijn officieren. Op deze nota heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi, de verzekering gegeven, dat Egypte streeft naar een oplossing door onder handelen. Het Britse protest volgde op sug gesties van Egyptische officieren om de guerrilla tegen de Britse troepen in de zone van het Suez-kanaal te hervatten. Natuurlijk bronwater In hoge mate spij'sverterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar Roemeense benzine op weg naar China De Amerikaanse regering geeft zich moeite om een Fins tankschip van 7000 ton, dat met vliegtuigbenzine op weg is van Roemenië naar China, te beletten zijn lading af te leveren. Het schip is op het ogenblik in de buurt van het Suezkanaal. De Finse regering schijnt al te hebben doen weten dat zij geen macht bezit om het tegen te hou den, en de Turken kenden zichzelf ook het recht niet toe om het aan te hou den toen het door de Dardanellen voer. Het is niet bekend hoe de Amerikaanse regering zich voorstelt een eind te ma ken aan dergelijke leveranties, wat trouwens des te moeilijker is omdat de schepen vaak in Wladiwostok gelost wor den. De nationalistische Chinese re gering heeft in Washington doen weten dat zij haar best zal doen om het schip aan te houden als het langs Formosa komt. (A.F.P.) Grensincidenten over en weer Naar Reuter uit Londen meldt, heerst er spanning langs de Israë- lisch-Jordaanse grens. Er zijn in de laatste tijd een aantal grensincidenten voorgevallen. Hiertoe behoort het ex ploderen van een Israëlische goede rentrein in de nacht van Maandag op Dinsdag, nabij de Jordaanse grens. Vijf wagons werden hierbij vernield doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beide klachten ingediend bij de bestandscommissie der Ver. Na ties voor Palestina. De Israëlische minister-president minister van landsverdediging, Ben Goerion, die met vacanitie was, is in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische kabinet, waarop de gespannen toestand langs de Israë- Hsch-Jordaanse grens zal worden be sproken, naar Jeruzalem terugge keerd. Inmiddels heeft zijn minister van buitenlandse zaken, Sjaret, de volks vertegenwoordiging m eeged eeld, dat de regering van Israël de gebeur tenissen langs de grens met Jordanië waakzaam volgt". „Wij zijn vastbe sloten de noodzakelijke stappen te ne- Internat, samenwerking op verkeersgebied De Westduitse minister voor verkeer, dr. Seebohm, heeft omtrent de op de internationale verkeersconferentie te Parijs bereikte resultaten nog medege deeld, dat ook een internationale finan ciering van de aankoop van spoorweg- materieel en een electrificatie van de spoorwegen in de bedoeling ligt. Aan gezien de huidige financiële positie der meeste landen een volledige verwezen lijking der plannen uit eigen middelen niet toelaat, zal een commissie uit de betrokken staten worden opgericht, die de uitbreiding der internationale wegen zal coördineren en voorstellen moet doen voor een internationale financie ring. Eisenhower mag regerings diensten reorganiseren De senaatscommissie voor de rege ringsdiensten heeft president Eisenho wer dezelfde bevoegdheden verleend om diensten te reorganiseren, die Truman bezat. De commissie, die onder leiding staat van senator McCarthy, handelde onder druk van senator Taft, die zei Eisenhower het naar zijn mening als een bewijs van gebrek aan vertrouwen zou ondervinden als hij deze bevoegdheden niet kreeg. Eisenhower heeft zijn vermogen, dat op 400.000 dollar geschat wordt, onder beheer geplaatst. Hij wil hiermee be schuldigingen voorkomen dat zijn be sluiten beïnvloed worden door zijn financieel belang. (Reuter). men, om een herhaling van de aan vallen op ons grensgebied te voor komen", zo zei hij. In Israëlische militaire krimgen wordt gezegd, dat Israël „drastische maatregelen zal nemen, om een einde te maken aan het overschrijden onze grens door kleine groepen ge wapende Arabieren, afkomstig uit onze buurstaten". Naar uit Londen wordt gemeld, be studeert men op het Britse ministe rie van buitenlandse zaken de rap porten over de spanning langs de Is- raëlisoh-Jordaanse grens, alvorens te reageren op het Jordaanse verzoek om hulp „ter bescherming" van de grenzen van Jordanië tegen Israëli sche overschrijdingen". Jordanië heeft Groot-Britannië, op grond van het in 1948 gesloten Brits- Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Groot-Britannië handhaaft op grond van dit verdrag troepen en een kleine luchtmacht in Jordanië. Tientallen schepen van allerlei soort zijn in het Mastgat op weg naar Schou- wen-Duiveland om Itulp te brengen en de bevolking naar veiliger plaatsen af te voeren. ANGSTIGE UREN TE OOSTENDE De bevolking van Oostende heeft Donderdagochtend weer enige angstige uren doorstaan toen de vloed zijn hoogtepunt bereikte en een harde wind de golven tegen de dijk deed beuken, welke de stad tegen de zee beschermt. Er zijn echter geen nieuwe ongelukken gebeurd. In het geheel zijn bij de overstromin gen in België veertien mensen om het leven gekomen: zeven te Oostende, vijf in de monding van de Schelde bij Antwerpen en twee in de omgeving van Dendermonde. (Reuter). In Engeland 265 doden In Engeland zijn nu in totaal 265 lijken van slachtoffers van de over stromingen geborgen. Men is de toe stand op het ogenblik meester en het gevaar is geweken. (Reuter). vertegenwoordigd Geen sabotage op de Queen Eliza beth. Men heeft vastgesteld, dat de (be perkte) brand in het Britse passagiers schip Queen Elizabeth, welke in de af gelopen week plaats vond, niet aan sabotage is te wijten. (Reuter) Gemeenteraadsverkiezingen in Frank rijk. De ministerraad heeft besloten gemeenteraadsverkiezingen uit te schrij ven voor 3 en 10 Mei. (A.F.P.) België en het legerverdrag Afwijzend advies van Belg. Raad van State In zijn advies op het wetsontwerp, houdende goedkeuring van het ver drag der Europese defensiegemeen schap, dat Dinsdag ter goedkeuring bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers is ingediend, komt de Belgische Raad van State tot de conclusie, dat de principes van de Belgische grond wet „niet in overeenstemming t« brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, hetwelk supra-nationale gezagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst de grondwettelijke lichamen". „Ook de bevelvoering over het leger wordt (je Koning door dit verdrag ont nomen en de kamers verliezen de controle op de defensiepolitiek, door dat het leger opgenomen wordt in het Europese leger", zo heet het verder. De Raad van State is dan ook van oordeel, dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring van bedoeld ver drag door het parlement. „Slechts een dringende noodzaak, zoals de hand having van 's lands onafhankelijkheid zou de goedkeuring door de wet gevende kamers van het verdrag der Europese defensiegemeenschap zon der voorafgaande herziening van de grondwet, kunnen rechtvaardigen". De Raad van State heeft slechts een adviserende taak en alleen het Belgische parlement kan over het wetsontwerp be slissen. Uit de omstandigheid, dat minis ter Van Zeeland het wetsontwerp Dins dag bij de Kanier van Volksvertegen woordigers heeft ingediend, maig worden opgemaakt, dat de regering geen reke-; ning zal houden met het afwijzende ad vies van de Raad van State. Zij zal on getwijfeld bij de behandeling in het par lement erop wijzen, dat de „dringende noodzaak", waarvan de Raad van State in zijn advies spreekt, aanwezig is. Men venvacht, dat de Kamerleden van de christelijke volkspartij, welke in de Kamer over een absolute meerderheid van vier stemmen beschikken, de partij discipline in acht zullen nemen en dat het wetsontwerp zal worden aangenomen met de socialistische, liberale en commu nistische oppositie tegen. De grondwet zou dan eerst na de volgende verkiezin gen worden herzien. Foster Dulles te Londen Poging tot geruststelling heeft ten dele sueces De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, die een rondreis door West-Europa maakt, heeft gisteren de dag doorgebracht met het voeren van besprekingen te Londen. Hij trachtte de Britse minis ters er van te overtuigen, dat Ame- rika's gewijzigde politiek in het Verre Oosten de deneutralisatie van For mosa de kans op een nieuwe we reldoorlog niet zal vergroten. Volgens doorgaans betrouwbare kringen is hy er slechts ten dele in geslaagd de En gelse staatslieden, die overigens vol begrip voor de Amerikaanse motieven zijn, op dit punt gerust te stellen. Tijdens een bespreking, welke niet minder dan zeven uur duurde en waaraan behalve Dulles en Eden ook de Britse minister van financiën. But ler, en die van oorlog, Lord Alexan der, deelnamen, verzekerde de Ameri kaanse minister zijn Britse collega's, dat hun bezorgdheid ongegrond is en dat de Ver. Staten niet van plan zijn de oorlog in Korea naar andere lan- iden over te brengen. Volgens zegslieden hebben Chur chill en Eden de volgende vragen aan Dulles voorgelegd: De Toestand 1. Is Amerika van plan de bewa pening van het nationalistisch Chi nese leger voort te zetten? 2. Zal Amerika op enigerlei wijze de nationalistische troepen in be scherming nemenwanneer deze het vasteland van China aanvallen? 3. Zal Amerika Formosa bescher men tegen een eventuele commu nistische aanval? 4. Is Amerika bereid de bond genoten te verzekeren, dat geen enkele actie ondernomen zal wor denwaardoor de Koreaanse politio nele actie van de Ver. Naties en de Chinese burgeroorlog samen zullen vloeien? Advertentie Moskou bij de plaatsvervangers De Sowjetunie heeft doen weten, dat zij bereid is zich te doen vertegen woordigen op een bijeenkomst van plaatsvervangende ministers, waarop men zal spreken over een vredesver drag voor Oostenrijk, aldus welinge lichte kringen te Parijs. De Russische regering maakt echter op bepaalde punten voorbehoud. Een Britse woordvoerder heeft be vestigd, dat een Russisch antwoord op de Westelijke uitnodiging voor deze bijeenkomst was ontvangen; hij wilde echter niet meedelen, of het een be vestigend antwoord was. Zoals bekend, weigerde de Sowjet unie een verleden week gearrangeer de bijeenkomst bij te wonen, omdat de Westelijke mogendheden niet van zins bleken, hun ontwerp voor een verkort staatsverdrag in te trekken. De Westelijken hernieuwden daarop de uitnodiging om de besprekingen te hervatten zonder enige verbintenis van een der partijen. In de Russische nota wordt volgens A.P. geantwoord, dat Gromyko. de Rus sische ambassadeur in Londen gaarne aanwezig zal zijn. maar er wordt aan toegevoegd, dat Moskou van mening is dat alleen gesproken kan worden over neming van de Nederlandse regering een volledig verdrag voor Oostenrijk, over te brengen met de ernstige ramp, terwijl het Westen wil spreken over die het Verenigde Koninklijk heeft ge- het „verkorte" verdrag. troffen. Deelneming met Britse ramp betuigd De Nederlandse ambassadeur te Lon den. mr. D. U. Stikker, heeft een be zoek gebracht aan het Engelse ministe rie van buitenlandse zaken om de deel- Profiteer van de voordelen, die al leen Stockholm Tidningen U kan bieden: Z. Een gecontroleerde betaalde oplaag van 182.037 exemplaren op werk dagen en 220.381 op Zondag. 3. Een lezerskring waarvan 48% tot de 2 hoogste inkomensgroepen van Zweden behoort. BOLIJN INTERNATIONAAL EXPLOITATIEBUR. VOOR DAGBLADEN EN PERIODIEKEN Herengracht 184. Tel. 34373-34587, Am sterdam-C.. verstrekt U gaarne nadere inlichtingen. Betaling op factuur Bolijn in Hollands geld. na ontvangst van be- vijr STOCKHOLMSTIDNINGEN Versterking Westduitse grenspolitie De Westduitse Bondsdag heeft Woensdagavond besloten de politie aan de grens tussen West- en Oost- Duitsland uit te breiden van tien tot twintig duizend man. Het door de liberalen en de Duitse partij inge diende voorstel is aangenomen met 188 stemmen tegen 144. Socialisten en communisten stemden tegen. (Reuter) Tijdens een concert van het Residentie orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is gister avond overleden dr A. Loudon, lid van de Raad van State, secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het residentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de natio nale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later over leed hy in de bestuurskamer. Hij is zes tig jaar oud geworden. Dr Loudon had in zijn toespraak bij het begin van he'. concert een hartelijk woord van aanbeveling gesproken voor het concert ten bate van het Nationale Rampenfonds, dat het Residentie-Orkest Zondag a.s. zal geven en voor het con cert, met hetzelfde doel te geven door het Orchestra National uit Parijs op 18 Februari. Hij had daarbij meegedeeld dat de leden van het Franse orkest hun salarissen voor dit concert, bij elkaar ongeveer ƒ2.500,aan het Rampenfonds zouden schenken, dat de bijdrage van de K.R.O. voor het opnemen van het concert eveneens naar het Rampenfonds gaat en dat een schilderij van een Franse meester in de pauze bij opbod zal worden ver kocht. Onder de uitvoering van het eerste nummer Air van Bach, is dr Loudon overleden. Het concert werd afgebroken. Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde in de rechts wetenschap aan de Leidse universiteit en promoveerde daar in 1927 op het proef schrift Verdeling van bevoegdheden in enkele middelpuntzoekende samengestel de rechtsgemeenschappen. In 1920 werd hij attaché bij het Nederlandse gezant schap te Londen, in 1922 tweede gezant schapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste gezantschapssecretaris te Ma drid. in 1932 tot gezantschapsraad en zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot ge zant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambas sadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag. als op volger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hurgronje. Sinds eind 1948 was hij voorzitter van het Residentie-Orkest. Het Nederl. Rode Kruis heeft van daag een eerste verlieslijst uitgegeven met namen van personen, die om het leven zijn gekomen of worden vermist. Wij geven deze lijsten onder mededeling, dat door de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie van be trouwbaarheid kan worden gegeven. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DINTELOORD. Martinus Janssen, geb. 21-8-1904 (C. 57); Jan de Vos, geb. 1-6-1894 (C. 56); Jaatje Vissers, geb. 27-2-1898 (C. 56). FIJNAART. Leendert van de Meeberg, geb. 13-8-1898 <D. 231); Wilhelmina Andrea Kloet, geb. 20-11-1906 (D. 231); begraven in Dinteloord; Johanna Francisca Maria van Opdorp, geb. 11-12-1944 (D. 228); Adriana Wilhelmina Slikboer, geb. 18- 11-1904 (C. 123); Adriana Johanna Po lak, geb. 22-8-1906 (D. 241); Maria Hollemans, geb. 15-6-1946 (D. 160); Pieternella Adriana Hartvelt, geb. 15- 1-1910 (D. 169»; Leendert Machiel de Geus, geb. 22-4-1936 (D. 169); Chris- tiaan de Geus, geb. 26-7-1946; Jan Dirk de Geus. geb. 5-1-1948 (D. 169); Gerrit Johannes van Mourick, geb. 13- 1-1924 (D. 161); Hermanus Leendert Hollemans, geb. 12-5-1943 (D. 160); Maria de Wit. geb. 5-10-1926 (D. 161), Antonia Elisabet Suykerbuyk, geb. 17- 7-1876 (D. 195): Johanna Adriana Knook, geb. 26-2-1924 (D. 183); Jan Olivier Driesprong, geb. 1-7-1874 (C. 141); Petrus Gerardus Adriana Koet- senruyter, geb. 2-4-1950 (D. 248); Lu cia Adriana Maria Koetsenruyter, geb. 29-8-1951 ((D. 248); Peter George Mackay, geb. 7-10-1943 (D. 166); Mar tinus Lijdekker, geb. 28-5-1880 (D 250»; Jannetje Driesprong, geb. 31-1-1906 (C 141): Teuntje Knook, geb. 20-10- 1900 (D. 182); Martha Eland, geb. 9- 7-1892 (D. 104). D-trein Bazel-Amsterdam bij Luik ontspoord De D-trein van Bazel naar Amsterdam via LuikMaastricht is 20 km voor Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Neder landers bevinden, is nog niet bekend. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra-trein naar Nederland vervoerd. 's-GRAVENDEEL. J. Groot (Langestraat)mej. St. Nik laas en dochter (vermist) (Gorstdijk 50); meisje Kranenburg, 12 jaar, met moeder en zusje (Pr. Bernhardstr. 14); heer Van Appeldoorn (Molendijk 50); mej. Van Steensel (Renoyshoek 53). Met grote waarschijnlijkheid omgeko men: mej. Kruythof (Achterdijk 26); wed. v. d. Wulp met 3 kinderen (Mo lendijk 20); mej. Van Verk met 2 of 3 kinderen (Molendijk 68); heer en mevr. Brand (Molendijk 72); wed Verdonck met dochter en 3 kleinkin deren, genaamd De Zeeuw (Molendijk 70); mevr. Kraak (Molendijk 80); kind van C. Heidemolen (Molendijk 51). HALSTEREN. Petrus Maas. geb. 23-6-1951; Maria Wil helmina Van Tiggelen, geb. 24-4-1919; Cornelia Maria Wilhelmina Raats, geb. 20-1-1950 (B 308); Petrus Johannes Raats. geb. 7-8-1945; Philomena van ana Maria Schillemans, geb. 25-6-1914 B 337). HOEDEKENSKERKE. J. Leys. NIEUW NEÜZEN-POLDER. Smallegange, baby 3 maanden. HONTENISSE. Maria Isabella Leeraert, 65 jaar; Agnes Mathilde Mattheyssen, 33 jaar; Roza M. Daalman, 8 jaar; Theophyl S. C. Daalman, 6 jaar: Desyre Smit. 68 jaar (vermist); Louisa Maas. echtgen. van Desyre Smit. 66 jaar (vermist); René G. de Smit, 37 jaar (vermist); Agnes Maria de Smit. 24 jaar (vermist). KLUNDERT. Johannes Adrianus Blommers, geb. 19- 12-1900 (Krugerstr. 6) MAASSLUIS. End, geb. Mej. J. van der (Zandpad 6). RILLAND-BATH. A. de Goffau, burgemeester. ROTTERDAM, v. d. Starre uit Sliedrecht. VEERE. Hubregt Leeman, geb. 4-5-1874; Johanna Theune, geb. 21-11-1869 (A. 88). VLISSINGEN. Petrus Martinus van Beers, geb. 23-5- 1883 (Groenewal 36); Johann Verha gen, geb. 15-10-1910 (Boul. Bankert 106); Franciscus de Jonge, geb. 5-3- 1904 (Vrouwenstraat 16). ZAAMSLAG. Jacobus Jan Alten, geb. 20-2-1949. Oegstgeester financier voor de rechtbank De Haagse rechtbank heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behande ling van de zaak tegen de financier I. J. S. uit Oegstgeest. De behandeling van deze zaak zal enige dagen duren, want er zijn 21 getuigen a charge en 6 a décharge gedagvaard In de dagvaarding is S oplichting en verduistering ten laste gelegd. Dit houdt verband met de door hem gevolgde wijze van financieren van nieuw op gerichte naamloze vennootschappen. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van de mogelijkheden, welke bestaan, om N.V.'s te doen deelnemen in eikaars kapitaal. Hierbij heeft S. echter volgens de offi cier van Jusutitie gelden van derden ge bruikt. die niet in het officiële systeem der n.v.'s pasten of bij het onderzoek waren terug te vinden. Ook in de zitting van heden zijn vele getuigen gehoord, doch met hun ver hoor zal men ook vandaag niet klaar komen. Minister Mansholt over Europese integratie Vastberaden voortgang beter dan een politiek van aftvachten Minister Mansholt zegt in de me morie van antwoord over zijn begro ting aan de Eerste Kamer over de Europese integratie: De landbouwintegratie wil even als de Kolen- en staalgemeenschap bij de bestrijding van het econo misch nationalisme belangrijk ver der gaan dan in de afgelopen jaren in het verband van OEES en GATT op basis van vrijwilligheid is nage streefd. Een onontkoombare voor waarde voor het welslagen is even wel, dat de deelnemende landen als minimum aanvaarden, dat de natio nale bescherming onder een gemeen schappelijk toezicht wordt geplaatst. Het moge thans duidelijk zijn, dat het „kleine Europa" niet als doel mag worden gezien, doch slechts als het kader, waarbin nen verdere evolutie mogelijk is. Voorts mag op goede gronden worden aangenomen, dat een vastberaden voortgang in dit kader, veeleer dan een politiek van afwachten, voor de andere landen een aanleiding zal zijn zich alsnog bij de integratie aan te sluiten of hiermee nauwe be trekkingen te onderhouden. Dat het voorkeur zou verdienen de „marché unique" zo veel mogelijk tot stand te brengen door middel van indirecte maatregelen, kan de minister volledig onderschrijven. Dat onze bevolking de landbouw integratie in de eerste plaats ziet als een zaak van de producenten, kan helas niet worden ontkend. Een bre dere belangstelling van de zijde van de consument zou, met name in de „dure" landen, een belangrijke steun voor de integratiegedachte kunnen opleveren. Over de betekenis van de land bouwintegratie als bijdrage tot de vermindering van het dollartekort kan de minister geen kwantitatieve indruk geven. Agrément voor nieuwe Duitse ambassadeur gevraagd Het ligt in de bedoeling van de West duitse regering dr. Hans Muehlenfeld, leider van de fractie van de Duitse Par tij in de Bondsdag, te benoemen tot am bassadeur te 's-Gravenhage. Aan de Nederlandse regering is om het agrément voor dr. Muehlenfeld verzocht. Elzakker, geb. 7-9-1918 (B 340); Adri-| Zaterdag zal de rechtbank de behan deling voortzetten. De tot nu gehoorde getuigen zijn er niet in geslaagd een duidelijk beeld te geven van de mani pulaties van S. Hun verklaringen zijn dikwijls tegenstrijdig. Zo getuigde b.v, de secretaris van S„ dat hij notulen op stelde. waarmede S dan verder „werkte". De secretaresse van S. beweerde echter, dat er met de notulen nieta onregelma tigs was gebeurd. Dr. Muehlenfeld. zo meldt de corres pondent van het A.N.P. te Bonn, is eer van de vooraanstaande figuren in de Bondsdag, waarin hp in 1949 zijn intrede deed en spoedig leider van de kleine fractie der Duitse Party werd. De Duitse Partij is de kleinste der drie regerings partijen en, aldus het A.N.P., „een der partijen, die er zich op hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten". A.N.P. voegt er echter aan toe, dat dr. Mueh lenfeld tot de conservatieve politici be hoort, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hij is een van de op richters van de Nedersaksische land- partij, ook Welfenpartij genaamd, omdat vele harer aanhangers sympathie koes terden voor de oude Hannoveraanse dynastie. Uit deze Welfenpartij, is, bij de vorming der Westduitse Bondsrepubliek, de Duitse Partij ontstaan. Dr. Muehlenfeld is 51 jaar. Hij woont te Isemhagen bij Hannover, zijn geboor teplaats. Hij heeft te Goettingen recht en staatswetenschappen gestudeerd heeft pas na de oorlog zijn intrede ge daan in de politiek. Fito dit jaar naar Turkije Het Zuidslavische persbureau Tan- joeg deelt mee, dat maarschalk Tito in de loop van dit jaar een bezoek aan Turkije zal brengen, indien zijn werkzaamheden het toelaten. Agence France Presse verneemt in welingelichte kringen te Ankara, dat binnenkort een vriendschapsverdrag ge tekend zal worden door Turkije, Grie kenland en Zuidslavië. Dit verdrag zal dan aangevuld worden met culturele en economische accoorden en zal openstaan voor iedere mogendheid, die er zich bij wil aansluiten. Het voorzitterschap van de UNESCO De Belgische regering heeft besloten prof. Jacques Errera, hoogleraar in de natuurkunde van dë vrije universiteit te Brussel, aan te bevelen voor de functie van voorzitter van de Unesco. (Reuter). Alle Amerikanen bij de Unesco zullen aan een loyaliteits-onderzoek worden onderworpen. De waarnemende directeur-generaal, de Amerikaan dr. John W. Taylor, heeft meegedeeld dat hem uit Washington verzocht zijn medewerking te verlenen bij het invul len van de formulieren. (Reuter), Te liberaal Tj1 ISENHOWER heeft met zijn adres aan het Congres over de staat van de Unie bij dat Congres geen onver deelde instemming genoten. De uit latingen over de buitenlandse politiek zijn over het algemeen met instem ming ontvangen, doch niet die over de binnenlandse politiek. Men zou kun nen zeggen, dat deze het gros der republikeinen te liberaal in de oren klonken. Het begint al bij de buiten landse politiek, voor zover de presi dent doordrongen blijkt van de nood zaak de invoer uit het buitenland zo min mogelijk aan banden te leggen. Een blad als de New York Times, dat de candidatuur van Eisenhower heeft gesteund, moge zijn inzichten op dit punt gezond ach ten, onder de re publikeinen zijn er maar al te velen, die sterk protectionistisch gezind zijn en die vrezen, dat de toch waarlijk niet revolutionnaire maatregelen, welke de president voorstelt, geves tigde Amerikaanse belangen zullen schaden. Dat is iets waarvoor zij wil len waken, ook al zou het landsbelang in zijn geheel bezien er door gediend zijn. Ook de fiscale politiek vindt maar matig instemming. 's Presidenten overtuiging, dat er van belastingver laging alleen sprake kan zijn, nadat de begroting in evenwicht is gebracht, heeft velen teleurgesteld. Men ziet natuurlijk het belang van een sluitend budget wel in, doch zou gaarne de kiezers paaien met enige verlaging van belastingdruk, of deze gerecht vaardigd zij of niet. Grote bedenkingen bestaan er ook ten opzichte van de sociale politiek van Eisenhower. De uitbreiding van ouderdoms- en weduwenpensioenen, de grotere steun aan het elementaire onderwijs en de wijziging van de wet Taft-Hartley, vielen lang niet bij iedereen in de smaak. Men had klaar blijkelijk gehoopt op een radicale ver werping van de sociale politiek van Roosevelt en Truman en ziet niet in, dat voor het behoud van de arbeids- vrede en van de algemene welvaart een voortzetting van die politiek on vermijdelijk is. Dat deze politiek in handen van Eisenhower en zijn mi nisters een heel ander karakter zal kunnen dragen dan onder zijn demo cratische voorgangers ziet men klaar blijkelijk niet in. Vooral onder Roose velt leken zij veel op een staatssocia lisme. Truman gaf ze een minder duidelijk karakter in dit opzicht. Eisenhower zal ongetwijfeld er naar streven ze nog meer de kant van de zelfwerkzaamheid op te stuwen. Niet voor niets zegt hij, dat hij particuliere pensioenplannen aan zal moedigen. De afschaffing van de loon- en Driiscontröle, hoewel op die controle toch vaak de republikeinse critiek gericht was, schijnt ook al geen on verdeelde instemming te genieten. Dat deze afschaffing gevaren van inflatie inhoudt, schijnt intussen minder zwaar te wegen dan de vrees, dat bepaalde landbouwbelangen er door geschaad ouden worden. Uit de ontvangst van de presiden tiële boodschap valt af te leiden, dat de vrees, al dadelijk bij Eisenhowers verkiezing geuit, bewaarheid zal wor den, n.l. dat hij in het congres tegen sterke tegenstromingen in zijn eigen oartij zal moeten oproeien. Men kan het ook zo zeggen, dat de vrees be staat. dat het congres zal trachten de president de leiding te ontnemen en zelf de lijn van de politiek aan te geven. De Alsops, bekende commen tatoren in de Amerikaanse pers. heb ben reeds op tekenen in die richting gewezen. De president en een deel zijner medewerkers hebben geen parle mentaire ervaring en moeten zich nog in de zaken inwerken. Hierdoor ont staat een vacuum, dat door het con gres dreigt te worden opgevuld. De Alsops hebben de hoop uitgesproken, dat een duidelijk regeringsprogramma hieraan paal en perk zou stellen. Dat programma, al dienen de finesses hier en daar nog aangevuld te worden, ligt er nu. Het is nu de vraag of de president de kracht zal blijken te bezitten het door te zetten. De popu lariteit, welke hij in den lande bezit, kan hem daarbij steunen, evenals het besef, dat hij voor vele van zijn maatregelen op democratische steun kan rekenen. Dat zijn leiding echter, vooral in de eerste tijd, nogal eens betwist zal worden, ligt voor de hand. Komt hij deze periode met succes te boven, dan zal hij inderdaad de leider zijn: niet alleen van het land, maar ook van zijn partij, die dan een op merkelijke draai in liberale richting zal hebben gemaakt. Daarom belooft in de eerstkomende tijd de binnen landse politiek van de Verenigde Sta ten al van evenveel belang te worden als de buitenlandse. Vloch en Koenig rapporteurs over het legerverdrag De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse Natio nale Vergadering heeft de socialist Jules Moch, voormalig minister van landsverdediging, aangewezen als rapporteur over zaken, verband hou dende met de voorgestelde Franse be krachtiging van het Europese leger verdrag. De commissie voor de strijdkrach ten heeft haar voorzitter, generaal Pierre Koenig, een aanhanger van generaal De Gaulle, aangewezen als rapporteur over dezelfde aangelegen heid. Moch en Koenig zijn beiden tegen standers van het Europese legerver drag in zijn huidige vorm. Men be schouwt de hun verstrekte opdrachten als een aanwijzing van de kraent vaa het verzet in de Franse Nationale Ver gadering tegen bekrachtiging van dit verdrag. Ambassadeur A. Th. Lamping, da nieuwe Nederlansde ambassadeur in Bonn, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan president T. Heuss aangeboden. 1853 Zaturdag 5 Februari) No 36 lira ROTTERDIMMHE Mlïï Engelsche Post LONDEN, 3 February. Met den tele graaf van Londen naar Parys (daaronder begrepen de onderzcesche lyn) is gisteren voor de eerste maal gedurende den nacht geseind. Tot nog toe Hepen de uren, daartoe door het Fransche gouvernement toege staan, slechts van 9 uur 's morgens tot 8 uur 's avond».

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2