lOtteRöam vjf öen hAAq Burgemeester Van Walsum over de ramp VA Statenlaan 81 Den Haag Aanwijzingen in verband met de noodtoestand- Van overal stroomt hulp toe Schenking van een half millioen Benoem ingen enz. 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 SB Gemeenteraad van Rotterdam De burgemeester heeft vanmiddag de zitting van de gemeente raad geopend met een rede. waarin hij eerst een woord van deernis uitsprak met de slachtoffers van de ramp. Daarna heeft hij dank be tuigd aan de gemeentelijke diensten voor het voortreffelijke werk dat zij hebben verricht. Hij wees er op. dat er uit het gebeurde lessen zullen moeten wor den getrokken. Het college zal zeker zijn aandacht schenken aan de verhouding van het gemeentebestuur tot de waterschappen, die binnen het gebied van de gemeente werkzaam zijn. Ten slotte vermeldde mr. Van Walsum wat Rotterdam had kun nen doen voor de geëvacueerden. De collecte hier ter stede heeft meer dan 200.000 opgebracht. Er is een bedrag van 41.000 (rente op rente) uit het overschot van de geldmiddelen, die in 1916 ter beschikking van het Comité tot leniging van de gevolgen van de watersnood zijn gesteld. Er zou geen passender bestemming voor dit geld te vinden zijn dan het te gebrui ken tot leniging van de huidige nood. Het college vraagt machtiging om uitgaven te doen. die nodig zijn. Nieuwe toevloed van evacué's Gisteren zijn weer talrijke vluchte lingen uit de noodgebieden te Rotter dam aangekomen. Aan de ponton van de rivierpolitie in de Parkhaven heb ben achttien schepen met in totaal 1275 evacué's aangelegd. Verder heb ben twaalf schepen aan het Willems plein, de Oosterkade en de Veerhaven 1007 personen aan land gezet. De nieuwe catalogus van het Bouwcentrum De nieuwe catalogus van het Bouw centrum is verschenen. Het boekje is een levend getuigenis van de voorspoe dige groei van het Bouwcentrum en zijn neven in stellingen. Bijzondere aandacht verdienen de gegevens over de positie van de Stichting Ratiobouw, die sinds 1 Januari 1952 een fundamentele wijzi ging heeft ondergaan. Verder: de uit breiding van het standhoudersregister, van de afdeling Commerciële documen tatie en van het productenregister. Dit laatste geeft een bij uitstek goed beeld van de krachtige toeneming der verschil lende Concerten Rotterdams Philh. Orkest De burgemeester dan zeide: Een overstromingsramp van een om vang en ernst, die ons voorstellingsver mogen tot dusver zijn te boven gegaan, heeft ons vaderland getroffen Hon derden slachtoffers hebben de dood in de golven gevonden en elke dag stijgt nog het aantal van hen. omtrent wie zekerheid werd verkregen, dat hun levensdraad is afgesneden. Onze deer nis gaat allereer t uit naar deze slacht offers en hun nabestaanden. Ter herdenking van de doden verhieven de raadsleden zich enige ogenblikken van hun zetels. hebben, dat het een eis van doelmatig heid is, dat niet meer mensen worden ingezet dan er nodig zijn en dat voor een bepaalde taak het beste de mensen kunnen worden gebruikt, die er mee vertrouwd zijn. Natuurlijk zullen er wel fouten zijn gemaakt Hoe zou dat ook anders kun nen bij een organisatie, die voor een groot deel al improviserend moest wor den opgebouwd Het heeft echter naar Imijn mening geen zin daar thans in te treden Wij kunnen achteraf wel zien. welke lessen uit de gebeurtenis sen van de laatste dagen te trekken zyn. Het ligt in de bedoeling van het col lege nog een bedrag van 41.294.01 ten behoeve van de slachtoffers van Ce watersnood aan te wenden. Het comité tot leniging van de door de overstro ming van 1916 geleden schade heeft na beëindiging van haar taak het In verband met het verzoek van de overschot van de verkregen geldmid-1 Koningin om op Zondag 8 Februari de delen, ten bedrage van 13.G83.11, ter1 openbare voorstellingen aan te passen beschikking van de gemeente gesteld,aan de rouwdiensten, welke die dag in opdat ir. de loop der tijden aan die alle kerken zullen worden gehouden, zal gelden en de daarvan te "kweken rente J het programma, dat oorspronkelijk door een zoveel mogelijk gelijksoortige be-het R.Ph.O. in het Colosseumtheater zou stemming zal kunnen worden gegeven j worden uitgevoerd, vervallen. Het pro- Door bijschrijving van de rente is dit gramma zal geheel met het karakter Het college zal daaraan stellig zijn aandacht schenken en ik kan thans wel reeds zeggen, dat daarbij met name ook aan de orde zal ko men de verhouding van het ge meentebestuur tot de waterschap pen, die binnen het gebied van de gemeente werkzaam zijn. Ons medeleven gaat ook uit naar degenen, die de ramp hebben overleefd én die dikwijls dagen lang te midden van onafzienbare watervlakten op dijken, op daken, of op zolders en zelfs in bomen in onzekerheid hebben ver keerd over hun lot. terwijl er na3r alle waarschijnlijkheid op dit zelfde ogenblik nog zijn wier redding niet ve;rzekc-rd is. Wie de stroom van ge- evacueerden in het Ahoygebouw heeft gezien of slachtoffers in zijn huis heef: opgenomen, kan er zich een voorstel ling van maken wat deze mensen heb ben doorgemaakt. Wijê hebben thans weer ervaren welk een centrale plaats Rotterdam in neemt voor het giote gebied ten Zui- - - den van de Maas en wij voelen ons neg het afvoeren naar elders van geeva- eens te meer verbonden met de be- cueeraen. die hier met kunner. blijven. Toen het gevaar voor Rotterdam zelf geweken was, kwam een andere taak de aandacht vragen. Rotterdam werd hulpverleningscentrum voor de omge ving. Wij moesten de geëvacueerd- uit de getroffen gebieden opvangen en zoveel mogelijk hier onderbrengen, ter wijl wij ons moesten voorbereiden op het de Zuidhollandse volking van Zeeuwse eilander- Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat de gevolgen van de ramp, in verge- - - lijkiij. met wat elders is gebeurd, voor I Ahoygebouw, de Rrvierahal onze gemeente minder ernstig zijn ge- Groothandeisgebouw en m w«Mt dan zich aanvankelijk lie! aan- and.™ —ri. zien. Wij hebben één dode te betreu ren. De omvang van de overstroming viel tenslotte nog mee, al is er veel «chade en overlast veroorzaakt. Met bijzonder grote erkentelijk heid maak ik gewag van de voor treffelijke wijze waarop de ver schillende gemeentelijke diensten hebben gefunctionneerd. Ik zal er geen bij name noemen, om dat ik geen onrecht wil doen aan de genen wier werkzaamheid ik r.iet van nabij heb kunnen gadeslaan. Beuekke- lijk spoedig na de ramp werkte, on danks de Zondag, het gemeentelijke apparaat in al de onderdelen, die daar voor in aanmerking kwamen op volle toeren en daarbij werden blijken van toewijding en doorzettingsvermogen ge geven, die bewondering afdwongen. Ik ben er trots op. dat deze ..ambtenaren" tot zulke prestaties in staat waren en ben er zeker van, dat ik de gevoelens van de raad en van de burgerij ver tolk. wanneer ik allen van hoog tot laag dank zeg voor het werk. dat zij hebben verzet en ik denk. dat nie mand het mij euvel zal duiden, wan neer ik ditmaal ook de wethouders en de secretaris in deze dank betrek. Ik kan rustig zeggen, dat ieder, die er voor in aanmerking kwam en op wie een beroep werd gedaan zich volledig heeft gegeven. Zeer ben ik ook getroffen door de bereidheid tot vrijwillige medewerking van de zijde van de burgerij en ook \an buiten de stad op zo grote schaal betoond. Het is zo begrijpelijk, dat iede.- in zulke omstandigheden wat doen :1 en ik kan er volledig in komen, dat het dan een gevoel van teleurstel ling wekt, wanneer van de aangeboden dienster, geen gebruik kan worden ge maakt Maar ik hoop, dat men er ach teraf toch begrip voor zal kunnen Overzicht van de weers gesteldheid C (Toestand op 5 Febi mm- jori, 7.00 M.E.T. 1 j •x! xoo' r/V-i i "v u v .«000 <wb»r-= 750 m Koufront Occtusla warme lucht wordt door de koude lucht geheel •an de grond jfgetneden O Windstille yA/2 Kracht.ge wu «*-* Storm ö^-Z-ere atoms O.l»., Een depressie, die gisteren boven Scan dinavië lag. trok :n Zu:d-Oostclijke rich ting en bevond zich vanmorgen boven Po len. Het front van deze storing bracht ir Engeland. Nederland en Noord-Duitsland regen of sneeuw. In Twenthe lag gen zelfs een sneeuwdek van 5 c De depressie veroorzaakte aan o tijdelijk stormachtige winden en Schotse Oostkust -torm Een storing trok langs de kust van Noorwegen naar Zuiden. Weerkundig iraamemmttei Te Rotterdam van 8 u. 40 lAichtdruk 72h,6 mbar. Wind Noord 3. Temp- 2.0 C. Max. temp. 3.5 C. Min. temp. fcB C. Weersgesteldheid onbew. Verder stroomden van alle kanten goederen naar Rotterdam toe. die hier moesten worden opgeslagen, gesorteerd en gedistribueerd, waarvoor, naast het het enkele andere gebouwen werden ingeschakeld. Deze goederen worden deels gebruikt ten behoeve van geëvacueerden, die hief blijven en eventueel verder gaan en dtels naar de noodgebieden afge voerd. Ik heb de grootst mogelijke waar dering «voor wat ten behoeve van de geëvacueerden wordt gedaan Ik denk hierbij niet alleen aan de dienst voor sociale zaken en de gemeentelijke neeskundige- en gezondheidsdienst en de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, maar ook aan het Rode Kruis, de U.V.V. en de talrijke andere vrijwilligers, die hun medewer king verlenen, terwijl niet met genoeg lof kan worden gesproken over wijze, waarop de geëvacueerden, met medewerking van de kerken, door de burgerij werden opgenomen. Het spreekt wel vanzelf, dat er soms wel eens kortsluitingen en wrijvingen zijn, maar er wordt naar gestreefd de werk zaamheden zoveel mogelijk te coördi neren en er is grond voor de verwach ting, dat men de organisatie met de dag vaster in de hand krijgt. Ik wil hier ook graag een woord van hartelijke waardering uitspreken voor de hulp, die wij van buiten de stad ontvingen. Tenslotte mag ik ook nog met dankbaarheid vermelden, dat de collecte, die voor de slachtoffers van de ramp werd gehouden, een ongekende medewerking vond en Weer een eerste paal aan de Hoogstraat Gisteren heeft wethouder Meertens de eerste paal geslagen voor een complex van 48 woningen en 12 winkels, dat de fa Groeneweg. v. d. Wetering en Van Balen bouwt aan de Hoogstraat, op de hoek van de Mariniersweg. De wethouder heeft bij deze plechtig heid gezegd, dat de Hoogstraat hem veel zorg heeft gebaard, er was belangstel ling genoeg voor de Westelijke kant, doch niet voor de Oostzijde. Nu deze bouwers begonnen zijn. zullen anderen hopelijk volgen. Dan zal er een verbin ding Oostplein-Hoogstraat-Coolsingel- Lijnbaanpromenade ontstaan. Over de gevolgen van de ramp op de eilanden voor de herbouw is nog weinig te zeggen. Het rampengebied zal natuurlijk veel materiaal en arbeiders vragen. met een opbrengst van zeker meer dan 200.000 een groot succes werd. Het onderbrengen van vluchtelingen De Rotterdamse Centrale van volks huizen verzoekt ons mede te delen, dat de volkshuizen in de diverse wijken van de stad bereid zijn de adressen te note ren van stadgenoten, die bereid zijn eva cué's uit de noodgebieden op te nemen. Ook de vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag Huma- nitas, Oranje-boomstraat 1, verzoekt drin gend om opgave van adressen voor het onderbrengen van vluchtelingen. bedrag opgelopen tot ruim 41.000. In dien er ooit een passende bestemming den gebracht. i deze dag in overeenstemming wor- voor dit fonds is geweest, dan is het thans en ik vertrouw dan ook, dat deze besteding de instemming van uw raad zal hebben. Ik heb u hiermee in grote trekken geschetst wat er in de afgelopen da gen is gedaan en ook in de naaste toe komst zal er nog veel te doen zijn. Aan de agenda van vanmiddag is toegevoegd een voorstel het college te machtigen de uitgaven te doen die nodig zijn. Ik twijfel er niet aan of de raad zal die machtiging willen verlenen. Natuurlijk zal bij het ge bruik van die machtiging rekening worden gehouden met de regelingen, die van rijkswege worden getroffen. 1 Laten wij hopen, dat de toestand zich zo mag ontwikkelen, dat de getroffe nen spoedig naar hun streek kunnen f terugkeren, maar moge het in elk ge val zo zijn. dat ons straks de herin nering blijft aan een periode, waarin naast veel lijden en leed, ook saam- horigheid^besef en gemeenschapszin zich in ruime mate openbaarden. Voetbal. De Rotterdamse Scheidsrechters- vereniging heeft de filmavond, die zij Don derdagavond in gebouw Odeon alhier zou houden, afgelast. Verder zal op Woensdag 18 Febrari in de Rivièrahal een concert door het R.Ph.O onder leiding van Eduard Flipse worden gegeven, geheel ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Aan dit concert zal de violiste Ida Haendel medewerken, die hiervoor ge heel belangeloos haar medewerking heeft aangeboden. Uitgevoerd zullen dan worden: de ouverture „Egmont" van Beethoven en het vioolconcert van Brahms; na de pauze besluit de eer ste symphonie van Brahms het concert. Het concert op Vrijdag 6 Februari in de Schouwburg zal normaal doorgang vinden. Officieel Duits geluid over uitlevering van de zeven ontsnapten In het dagelijks bulletin van de voorlichtingsdienst van de Duitse rege ring schrijft een deskundige van het Westduitse ministerie van justitie, H. Meyer, over het Nederlandse uit leveringsverzoek ten aanzien van de zeven uit Breda ontsnapte oorlogs misdadigers. De heer Meyer schrijft o.m.: Uitlevering is, waar geen verdrag be staat, mogelijk door een voor een concreet geval geldende overeenkomst in de vorm van een uitdrukkelijke verklaring be treffende waarborging van wederkerig heid. De grondslag voor een uitleverings overeenkomst moet in dit geval de Duitse uitleveringswet van 1929 zijn. Volgons deze wet beslissen niet de gerechten doch de regering over de uitlevering. Indien de betrokkene zich echter niet met de uitlevering accoord verklaart, mag uit levering echter pas plaats hebben nadat het gerecht haar geoorloofd heeft ver klaard. De auteur wijst er verder op. dat geen uitlevering kan geschieden wegens politieke handelingen, ook niet wegens daden, waarmee men een politieke han deling heeft willen voorbereiden, verze keren, dekken of afweren. Uitlevering is evenwel geoorloofd, wanneer de strafbare daad een opzettelijke misdaad tegen net leven is. tenzij deze in open strijd zou zijn begaan. „Of het verbod der uitleve ring wegens politieke handelingen in het geval-Breda van betekenis kan zijn kan men op grond van de persberichten nog niet zeggen", aldus de heer Meyer. In het artikel wordt er ook aan herin nerd. dat de bezettingsautoriteiten iedere beslissing van de Duitse instanties inzake uitlevering door een eigen besluit kunnen te niet doen, wanneer de Duitse beslis sing onverenigbaar geacht zou worden met de eisen van veiligheid, met andere voorbehouden bevoegdheden of met ver plichtingen van de bezettingsautoriteiten met betrekking tot Duitsland. Mr. D. U. Stikker heeft gisteren op het Foreign Office de gevoelens van deelneming der Nederlandse regering vertolkt in verband met de overstro mingen in Engeland. Postwissels voor Rampenfonds naar Vanwege de centrale post in het raad huis worden de volgende aanwijzingen gegeven, in verband met de noodtoe stand: 1. Evacué's. Alle geëvacueerde perso nen, die tijdelijk in Rotterdam onaerdak hebben gevonden, moeten zich voor re gistratie aanmelden op het stadhuis (bu reau bevolking). Het bureau zal voor dit doel van heden af enige dagen f pend zijn tot negen uur des avonds. 2. Aanvoer van evacué's per schip. Dit dient bij voorkeur te geschieden aan de Spido-pontoq en ponton van de Rivier politie in de Parkhaven. 3. Vrijwilligers kunnen zich melden: a. grondwerkers. Gewestelijk Arbeidsbu reau, le Middellandstraat 103; b. studen ten. Rode Kruis, gebouw Unilever; c. medische krachten. Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst; d. sorteerders. Rïvièra-haL Ongeorganiseerde hulp krachten worden niet meer i n het A h o y'-g ebouw toegela ten. 4. De leiding van de interne dienst van het Ahoy'-gebouw is opgedragen Buitengewone raads- vergadering in Den Haag Van een correspondent DEN HAAG. 4 Februari. In de bui tengewone vergadering van de gemeen teraad heeft burgemeester Schokking gisteren in een korte rede de slacht offers van de watersnood herdacht De burgemeester deelde mede, dat Den Haag niet meer vluchtelingen zal behoe ven op te nemen, dan de 706, die tot dusver zijn geregistreerd Nadat de heer Smitskampia.r.) namens de raad en kele woorden van medeleven met de ge troffenen had gesproken, verleende de raad B en W een crediet van twee millioen gulden voor de financiering van het herstel van de stormschade, die de gemeente is toegebracht De voorzitter gaf in zijn toespraak een kort overzicht van de schade, die Den Haag en Scheveningen hebben geleden Zoals wij reeds eerder meldden is deze aan de zeewering en de boulevaid net "'voorts gaf mr. Schokking een korte schets van de hulp. die Den Haag heeft aangeboden. Schevemngse kotters cn loggers helpen bij het reddingswerk in de noodgebieden. gemeentewerklieden zijn ter beschikking gesteld en na over leg met de burgemeester van Rotter dam is medegedeeld, dat in de gemeen te vierduizend evacué's ondergebracht kunnen en zouden worden. Nadat veel tegenstrijdige berichten ontvangen waren is echter tenslotte vanmiddag medege deeld, dat de stroom in het vervolg over Rotterdam en Utrecht zal worden ge leid. zodat thans niet meer op andere slachtoffers van de ramp behoeft te wor den gerekend. Ir totaal zijn in Den Haag 706 personen ondergebracht, die per bus of per schip zijn aangekomen. Het gemeentebestur heeft echter in verband met het feit. dat de plannen wellicht wederom gewijzigd zullen wor den. besloten het apparaat ter opvan ging van evacué's nog intact te houden. De burgemeester gaf tenslotte uiting aan zijn dank en erkentelijkheid voor de onmiddellijke hulp, die door de bur gerij is aangeboden en zei te hopen, dat de bereidheid om de nood te lenigen van hen, die zoveel hebben verloren, ook Donderdag wanneer de collecte voor het rampenfonds wordt gehouden iJ"' delijk tot uiting zal komen. De leden van de raad hebben hun presentiegeld van deze gemeenteraads vergadering aan het rampenfonds afge- I staan. Zes maanden tegen een ambtenaar geëist Van i i correspondent. DEN HAAG. 5 Febr De officier van justitie, mr. De Lint, heeft voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd, van drie jaar, geëist tegen P. H. P.. referendaris ten departemenie, wegens overtreding van het besluit vijandelijk vermogen en valsheid in geschrifte. P. was ten laste gelegd, dat hij na de bezetting 3000 uit het vermogen V3n de weduwe van een ex-N.S.B.-er in bewaring gehouden zou hebben buiten medeweten van het Be heersinstituut en voorts dat hij treinkos- ten had gedeclareerd voor twee reizen, die hij per auto had gemaakt, zonden' dat zjj hem iets hadden gekost. Bij het verhoor zei P. zich niet te herinneren het geld van de weduwe ontvangen te hebben: hij herinnert zich slechts 59.000 ontvangen te hebben om dit geld ergens onder te brengen, maar dit bedrag had hij een dag later terug gegeven. De fouten in de declaratie be rusten volgens verdachte op vergissin gen, voortvloeiende uit enorme drukte op het moment, dat de declaratie werd opgemaakt Mr. De Lint achtte op grond van ver klaringen en aantekeningen van de we duwe bewezen, dat P. van' haar 3.000 had ontvangen, en zei, het vervalsen van reisdeclaraties door een ambtenaar een ernstige zaak te vinden. De raadsman, mr. C. A. Westerouwen van Meteren, was van mening, dat met betrekking tot de eerste kwestie het be wijs niet is geleverd. De fout in de dg- claratïe kan aldus raadsman inder daad op een vergissing berusten. Hij vroeg voor het eerste feit vrijspraak of een veel lichtere straf en voor het twee de vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Veerboot Van der Wyck wordt noodhospitaal Sinds vannacht drie uur is de afdeling Enkhuizen van het Ned. Rode Kruis be zig met het inrichten tot noodhospitaal van het motorschip W. F. van der Wyck van de veerdienst EnkhuizenStavoren. De banken worden verwijderd, waardoor er plaats is \oor z s.ig bedden Vandaag nog vertrekt hei schip naar Dordrecht. Nijmegen helpt met kleding, geld en boten Van correspondent NIJMEGEN, 3 Febr. Nijmegens Raad, die vanavond vergaderde, besloot spon taan de presentiegelden van de leden ter beschikking te stellen van het Nationale Rampenfonds. Na dit gebaar gaf burge meester mr Ch. Hustinx een kort over zicht van hetgeen tot nu toe in en door Nijmegen gedaan is. Door de burgerij werd schoeisel, kleding en ligging voor meer dan 5.000 personen bijeengebracht. Voorts werd door collectes een bedrag van bijna 30.000,opgehaald. De eerste dag zijn door de gemeente Nijmegen twintig motorboten per truck naar de overstromingsgebieden vervoerd. Ten slotte deelde de burgemeester, slachtoffers van de ramp herdacht te hebben, mede, dat alle voorbereidingen voor het opnemen van evacué's genomen zijn. In overleg met de nationale instan ties zal nog vastgesteld worden welke ge meenten Nijmegen adopteren zal. Haarlem hielp krachtdadig Van onze correspondent HAARLEM, 4 Febr. In de Woensdag middag gehouden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad heeft de burge meester, mr P. Cremers, de slachtoffers van de ramp herdacht. Hij deelde mede. dat aan goederen circa 650 M3 is inge zameld. dat een groep van 150 vrijwilli gers uitstekend werk in het rampgebied heeft gedaan en dat sinds Zondag een brandweerauto in Rotterdam helpt met het leegpompen van kelders. Onder lei ding van de marktmeester zijn motor boten en vletten naar Zeeland vertrok ken. Honderd dekens werden naar Helle- voetsluis gezonden. Spoedig hoopt het college van de Ver. van Nederlandse Gemeenten te vernemen welke stad ge adopteerd mag worden. Ter bestrijding van kosten aan de directe hulpverlening verbonden verleende de raad een crediet van 15.000.Hoewel stemmen uit de raad daartoe opgingen werd besloten geen storting te doen in het Nationaal Rampen fonds. B. W. achtten het namelijk on juist een fictief bedrag te schenken, ter wijl extra hulp uit het gemeentefonds nodig is. Gemeenteraad van Amsterdam aan de heer C. F. Breedveld. 5. Kleren en alle andere goederen, waaronder ook levensmiddelen, kunnen worden afgegeven aan de Rivièra-hal (Diergaarde). 6. Voor het organiseren van inzamelin gen van goederen wende men zich tot de U.V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrij willigers) 7. Verstrekking van kleding. enz. Wanneer evacué's in het Ahoy'-gebouw binnenkomen, zal in de eerste nood wor den voorzien: alle overige verstrekkin gen geschieden op bonnen van het Rode Kruis, onder overlegging van een bewijs van inschrijving als evacué. Adres voor verdere verstrekkingen: Gebouw Unile ver. Aanvragen om verdeling van grote partijen goederen naar de getroffen ge bieden te richten tot het Rode Kruis, Gebouw Unilever. Deze partijen kunnen slechts op een verklaring van het Rode Kruis worden afgehaald in het Groot handelsgebouw. Voor uitgifte van goe deren voor individueel gebruik worden bonnen uitgegeven door dt hoofdpost van 't Rode Kruis in de Ahoy'- hal. 1Voor kleding en schoeisel Confectiemag. „De Ster", Mathenesser- laan 17 (tegenover Boymans Museum). 2. Voor ongeregelde goederen, t.w. kinderwagens, dekens, bedden. 8. Opgaven voor het vrijwillig onder brengen van evacué's worden uitsluitend in ontvangst genomen door de in alle wijken werkzame comité's (voorbeelden Pro Rege, Oudedijk; Kerkgebouw Hey- plaat, Schiebroek. enz.) 9. Aanvragen betreffende personen- en goederenvervoer bij de Rijksverkeersin spectie. 10 Voor geldelijke noodvoorzienin gen wende men zich tot de Gemeente lijke dienst voor sociale zaken. 11. Helpers, die in de noodgebieden steun hebben verleend en 's avonds in Rotterdam stranden, moeten zich wen den tot het Rode Kruis :n het gebouw van de Unilever. (Onderdak, benzine, enz.) 12. De post Stadion is gesloten voor evacué's. 13. Voor de voeding van suikerzieken zal de G. G. en G. D een regeling tref fen. 14. Alle overige inlichtingen bij de Centrale Post, Stadhuis, telefoon 111380. Dodelijk ongeluk Gisteravond is op de Petroleumweg een ongeluk gebeurd, dat aan de 28- jangc A. Lubrie van de Kvalingseweg hel leven heeft gekost. Met behulp van een takelwagen was men bezig rijpla ten op oen vrachtauto tc laden. In'ver band hiermee was de chauffeur Lubrie op het achterwiel van zijn auto ge- klomen om aanwijzingen te kunnen ge ven Toen de man van de takelwagen een plaat neerliet is Lubrie vermoede lijk uitgegleden en met het hoofd be kneld geraakt tussen deze plaat en de reeds geladen platen. De man is ter plaatse overleden. Magnetiseuses veroordeeld De 48-jarige vrouw P. v, P., echtge note van J S. en haar 46-jarige zuster M v P. echtgenote van A L, beiden uit Rotterdam, waren door de kanton rechter te Rotterdam wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst het maken van strijkende bewegingen met de handen zg- afslaan, benevens het voorschrijven van een leefregel ver oordeeld tot respectievelijk twee geld boeten van 150 ieder, subsidiair 60 da gen hechtenis voor iedere boete en twee- maal veertien dagen voorwaardelijke hechtenis en vier geldboeten, ieder van 75. subsidiair 30 dagen hechtenis voor iedere boete en vier maal zeven dagen hechtenis, voorwaardelijk De magne tiseuses waren van deze veroordelingen in appèl gegaan bij de Rotterdamse rechtbank, die hedenmorgen uitspraak heeft gedaan en de vonnissen van de kantonrechter bevestigd. Van onze Amsterdamse correspondent Een half millioen heeft de gemeen teraad van Amsterdam ter beschikking gesteld van B. en W. om daarmee te voorzien in de maatregelen, welke de hoofdstad kan treffen voor hulpverle ning aan de getroffen gebieden. De raad stemde zwijgend in met dit voorstel, dat het slot was van een staande aan gehoorde rede van burgemeester d' Ail- ly. waarin diepe deernis werd uitge sproken met het lot. dat onze landgeno ten in het Zuid-Westen heeft getroffen. Met innige tevredenheid maakte burge meester d'Ailly daarbij ook gewag van de vele particuliere initiatieven, die ook onmiddellijk te Amsterdam zijn ge nomen. van de opbrengst van de Rode Kruiscollecte. waarvoor de hoofdstede lijke burgerij Maandag ruim ƒ200.000 bijeenbracht, ongeacht nog andere gif ten langs andere wegen en de burge meester getuigde ook van grote erken telijkheid voor de geste van de beman ning van twee op het ogenblik in de Amsterdamse haven vertoevende Ame rikaanse oorlogsöodems, die hem dezer dagen een cheque van 1200 dollar en een pak kleding voor de slachtoffers ter be schikking kwam stellen. Ook vernam men in deze rede dat het nog bestaande Amsterdamse Watersnood-comité een som van 250.000 aan het Rampenco mité heeft doen toekomen. Men moest na dit zwaarmoedige be gin der vergadering overgaan tot de orde van de dag. Dit bracht mee dat men zich aan de beraadslagingen zette over vijf wederopbouwplannen voor delen van de oude stad. Het ging natuurlijk meer om de principiële vaststelling van richt lijnen. Aleer deze plannen zullen zijn verwezenlijkt, zullen ongetwijfeld nog verscheidene jaren zijn verstreken. In het algemeen toonde de raad. ondanks enkele desiderata, zich zeer meegaand, en deze voordrachten werden, hoewel er een middag lang over werd gepraat, zon der hoofdelijke stemming kort na het be gin van de avondvergadering aangeno men. Aan het begin van die avond, waarbij de publieke tribune ineens geheel bezet bleek met een communistische aanhang, heeft de communistische fractieleider Advertentie EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls Het begin van langdurige narigheden Zuivert open huidpiekken met de desinfecterende Vrggespr. oken De 51-jarige H. L. J. R„ uit Wasse naar. medevennoot van de Boekdrukke rij H A. M. Roelants te Schiedam, die heeft terecht gestaan omdat zijn firma in 1951 waardebonnen voor een schoe nenwinkelier zou hebben gedrukt, in de vorm, die ze op muntbiljetten van een gulden zouden doen gelijken, is door de rechtbank te Rotterdam van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De heer R. had wegens dit feit reeds terecht gestaan voor de kantonrechter te Schie dam. die hem had vrijgesproken, omdat naar mening van de kantonrechter de gelijkenis niet was bewezen. De ambte naar van het O.M. was van dit vrij sprekend vonnis in appèl gegaan bij de Rotterdamse rechtbank. De officier Justitie had 50 boete geëist. Jeugdige toneelspeelsters in actie voor het Rampenfonds De R.S.V.B. (Rotterdamsche Sehool- vereeniging Bond, Sehiedamsesingel 155) zal Zaterdag 7 Febr. in gebouw Palace een herhaling geven van het toneelstuk De Familie Kegge, dat onlangs met gTOot succes op de jaarlijkse bondsavond is uitgevoerd. De baten van deze voorstel ling, die voor iedereen toegankelijk is, komen ten goede aan de slachtoffers van de watersnood. Plaatsen zijn verkrijg baar bij: I. Voormolen. Schansweg 71, Overschie; I. van Herk, Walenburger- weg 13. R'dam-N: A. Harmsma. Karei de Stoutestraat 1, R'dam-Z.; V. Lief- tinck, Essenlaan 22. R'dam-O. Van de trap gevallen. In een por tiek van een huis aan de Statenweg is de 30-jarige melkbezorger F. van Beek, uit de Spiegelstraat, van een trap ge vallen Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan de Bergweg opge nomen. Professor Reynaldo dos Santos heeft telegrafisch doen weten, dat hij de lezing over: Le style Manuelin, die hij hedenavond in het Museum Boymans zou hebben uitgesproken, niet zal kunnen houden. onverkwikkelijk vertoon te zijnen name gebracht. Hij kwam toen onmiddel lijk met twee moties over de hulpver lening naar gewoonte van critische zin waarvan de raad hem voorlezing belette door kenbaar te maken, dat dit onderwerp buiten de orde was. Men kan alleen moties indienen met betrek king tot onderwerpen, die op de agenda staan De heer Gortzak eiste toen, ge steund door uitroepen van zijn partijge noten. dat de burgemeester deze moties dan aan de raad zou voorlezen, hetgeen de burgemeester weigerde, zijnde het onderwerp niet aan de orde. In duide lijke. niettemin zeer beheerste termen hield burgemeester d' Ailly de heer Gort zak voor dat hij, ondanks een afspraak in het seniorenconvent, hier op onwaar dige wijze een zaak aan de orde wilde stellen waarvan ieder weet en beseft dat het onderwerp een zeer waardige behan deling eist. De communisten wensten dit niet te verstaan, zodat de burgemees ter daarop een verder strekkend voorstel van orde aan de raad voorlegde, om de heer .Gortzak niet toe te staan deze mo ties in te dienen en dit verzoek af te wijzen ook zonder dat men van de inhoud daarvan kennis had genomen. De raad ging hiermee, uitgezonderd natuurlijk de communisten accoord. Een verbijsterend voorval. De verdere avond is besteed aan dis cussie over het voorstel van B. en W. om een derde pontverbinding over het IJ in te stellen, meer aan de Westkant. Ook hier weer enkele desiderata, ter wijl het duidelijk was dat iedereen er zijn instemming aan kon geven. Maar er waren weer enkele uren nodig voor dat die instemming z.h.s. werd gegeven. Een der belangrijkste punten van de agenda, het voorstel om de tarieven van de IJ-ponten (aanzienlijk) te verhogen, komt vandaag in behandeling. Amsterdam kan effectief hulp bieden Van een correspondent. AMSTERDAM, 5 Febr. De inzame ling van kleding, schoeisel en dekking voor de slachtoffers van de watersnood heeft in de hoofdstad een enorm succes Nog steeds komen vele aanbiedingen binnen. Daarom heeft men nu besloten om de inzameling niet stop te zetten, zo als gevraagd was, maar deze tot en met Zaterdag te laten voortduren. Dit heeft burgemeester d'Ailly vanmo gen medegedeeld. Hij vertelde verder dat tot nu toe zestig evacué's, die op eigen gelegenheid naar Amsterdam zijn gekomen, hier onderdak hebben gevon den. Georganiseerde groepen worden de eerste dagen niet verwacht, hoewel de hoofdstad gereed is een groot aantal vluchtelingen op te nemen. In vele zie kenhuizen zijn zalen in geheedheid ge bracht om patiënten te ontvangen. Gis teren is een evacuatie-comité geïnstal leerd. Zeer vele hoofdstedelingen hebben onderdak aangeboden. Honderden organisaties en maatschap pijen in Amsterdam hebben op allerlei gebied hulp aangeboden Hiervan wordt veel in reserve gehouden omdat daar niet direct behoefte aan is. Tot dusver is in de hoofdstad enorm veel werk ver zet, zo vertelde de burgemeester, Dt hoofdstad kan zeer effectief hulp bie den Plannen voor de toekomst zijn in voorbereiding. Amsterdam is wonderlijk goed door de storm heengekomen. Meer dan ooit is gebleken, dat goede commu nicatiemiddelen noodzakeliik zijn. Daar om zal een IJ-tunnel er zo snel mogelijk moeten komen, zo zeide mr. d'Ailly. die verder vertelde, dat hij uit vele steden ;n de wereld telegrammen van deelneming en aanoidingen voor hulp had ontvangen. Verbinding Dordrecht Gorinehem hersteld Van Donderdag 5 Februari acht uur af zullen voorlopig slechts bij daglicht trei nen rijden op het baanvak Dordrecht Baanhoek. De bedoeling is deze trein dienst op een autobusdienst tussen Baan hoek en Gorinehem te doen aansluiten, waarmede de verbinding Dordrecht Gorinehem is hersteld. Rederij van de Faustus zal voor schadevergoeding worden aangesproken Naar het ANP verneemt zal de staat der Nederlanden dezer dagen de dag vaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de Faustus die in de nacht van 6 op 7 November in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van de ze rederij bezat twee schepen, waaron der de Faustus Het andere schip is in Januari j.l. verkocht. De eigenaars van deze rederij schijnen Grieken te zijn en wonen ir Engeland. De staat vord- nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en egens het egwerken van het wrak. Steun van de B.P.M. Uit alle delen van de wereld komen bij de B.P.M. van tot de Koninklijke Shell groep behorende organisaties tele grammen van deelneming binnen. Vele telegrammen zijn vergezeld van aanbie dingen van materiële steun aan ons land. Bij het personeel van de dochtermaat schappijen in de Antillen werd in korte tijd bijna 250.000 ingezameld, welk be drag nog wel groter zal worden. Ook in Djakarta werkt de gemeenschap der B.P.M. mee aan steun voor de getroffen gebieden. De directie der Bataafsche te 's-Gra- venhage heeft mede namens de in Neder land gevestigde dochterondernemingen 500.000 ter beschikking van het Natio nale Rampenfonds gesteld. De Neder- landsche Aardolie Mij schonk 25.000. Inzamelingen onder het personeel in Nederland beloven flinke bedragen op t« leveren. Tekort aan kleding en dekking Het provinciale opbouworgaan te Til burg, het centrum voor de aanvoer en afvoer van goederen, bestemd voor de noodgebieden, heeft, naar het ons mede deelt, een tekort aan dekens, kinderkle ding, mannenkleding, rubberlaarzen, ma trassen, lakens en slopen. (Aanbiedingen Tilburg telefoonnummer K 4150 2654). De hulp van de vakbeweging Het Nederl. verbond van vakvereni gingen en de daarbij aangesloten organi saties zullen het bedrag van 100.000, ter beschikking gesteld van het Nationale Rampenfonds, tot 250.000 verhogen. Het verbondsbestuur heeft het Troel stra-oord in Beekbergen ter beschikking gesteld voor het onderbrengen van slacht offers. De algemene bond van ambtenaren heeft zijn vacantie-oorden in Uddel en in Ellecom aangeboden en de algemene bond Mercurius het vacantie-oord in Lun- teren. Het Duitse vakverbond heeft het N.V.V. telegrafisch zijn deelneming betuigd en 45.000 overgemaakt. Ook het Franse en Italiaanse vakverbond hebben in een te legram uiting gegeven aan medeleven. Het laatstgenoemde heeft de Italiaanse regering verzocht, afdelingen specialisten te zenden ter ondersteuning van de red dingsploegen. Philips biedt mobiele centrale aan Met het oog op de dringende behoef- aan stroomvoorzieningsapparatuur in de getroffen gebieden, heeft Philips de mobiele electriciteitscentrale van haar rijdende tentoonstelling met een vermogen van 120 kW aan de betreffen de autoriteiten met bediening voor ge bruik aangeboden. Deze centrale is in staat een kleine stad van noodverlich ting te voorzien. Daar de mogelijkheid bestaat, dat de ze generatorwagen grote diensten kan bewijzen, heeft Philips besloten de ope ning van de rijdende tentoonstelling, die op 10 Februari te Amsterdam zou plaatsvinden, tot nader order uit te stel len. Geen beperkende bepalingen meer voor electriciteit De werkzaamheden bij het gemeente lijk energiebedrijf te Rotterdam zijn nu Zj ver gevorderd, dat het. mede door de van elders via het koppelnet verkregen hulp mogelijk is gebleken, de beperkende bepalingen voor het electriciteitsverbruik van heden af op te heffen. H'.t gemeentelijk gasbedrijf te Rotter dam is thans dn moeilijkheden geheel te by ven en werkt nu weer op volle capa citeit Geen nieuwe moeilijkheden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr. C. de Koning heeft vanmiddag medege deeld, dat de nacht gunstig is verlopen. Er hebben zich geen nieuwe moeilijk heden voorgedaan. Tegen drie uur kon de centrale post op non-actief worden gesteld. Toestand in Land van Heus- den en Altena is goed De toestand in het Land van Heusden en Altena is op het ogenblik goed te noemen. Aanvankelijk koesterde men enige angst dat in de afgelopen nacht de weersomstandigheden het zwaar ge teisterde gebied nog ernstiger zouden treffen. Het is echter bij bange voorge voelens gebleven. Schade-verzekering Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door over stroming tengevolge van dijkdoorbraak, verneemt het A.N.P., dat verscheidene grote maatschappijen in haar „uitgebrei de gevaren"-polissen (zowel voor inboe dels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken, die thans door d© ramp zijn getroffen, in grote getale zon der enige beperking afgegeven. Vluchtelingen te Schiedam Nadat gisteren de eerste honderd evacué's afkomstig uit Goudswaard, een gemeente die door Schiedam geadop teerd is. waren aangekomen, zijn er in de loop van vandaag nog talrijke bijge komen. zodat er in Schiedam thans tus sen de driehonderd en vierhonderd vluchtelingen zijn aangekomen. Zij kwa men, behalve uit Goudswaard, uit Zie- rikzee. Bruinisse, Herlangen. Oude en Nieuwe Tonge en enkele andere plaat sen. Het gebouw Irene is voor hun ont vangst ingericht. Hoger onderwijs Tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de eleotrische metingen en de techniek van de hoge spanningen aan de technische hogeschool te Delft is benoemd ir. J. K. Wijmans, thans wetenschappe lijk ambtenaar. Diversen De inspecteur der directe belastingen mr. H. J. W. Teriet te Hilversum is ver plaatst naar de inspectie te Amsterdam. De gemeenteraad van Beverwijk heeft benoemd tot directeur van openbare werken hoofdingenieur L. Stoelinga, hoofd van de afdeling voor droge water bouwkunde bij de provinciale water staat van Drente te Assen. ONDERSCHEIDINGEN. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd ds. A. H. de Boer, predikant der Ned. Herv. gemeente te Bellingwolde en ds. J. Louw, predikant van de Baptisten gemeente te 's-Gra- venhage.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2