NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT c Aantal slachtoffers neemt steeds toe Grootse hulpverlening van alle kanten Vier doorbraken op Schouwen Vermoedelijk 300 doden in Stavenisse Evacuatie van Goeree en Overflakkee St, Philipsland geheel onder water Het water kwam thans hóger dan ooit te voren REGELING KRIJGSGEVANGENEN DOOR POLITIEKE CONFERENTIE Zondag algemene gedenkdag Een hoog verliescijfer ook in Nienw-V ossemeer RAMPENFONDS ruim 7 millioen Gat bij Papendrecht is bijna dicht Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de With straat 73 Rotterdam Donderdag 5 Februari 1953 110e JAARGANG No. 30 Abonnementsprijs per kwart, 7-50. Losse nrs 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. Tel. <K 1800) 11.16.00 <19 Ujnen). Na 17 u.: 11.16.09. Telegr.-adr.: N1ROCOUR. Postrek.40 Wanneer wij op het ogenblik een zeer voorlopige balans opmaken van de ramp, die Nederland heeft getroffen, dan staat voorop, dat het aantal slachtoffers gestegen is tot 1320, een aantal, dat niemand in de eerste ogenblikken ook maar had kunnen verwachten. Men moet vrezen, dat dit getal in de loop van de komende dagen nog zal stijgen. Gisteren was men algemeen bezorgd vanwege de aanwakkerende wind. Allerwegen zijn de nood zakelijkste maatregelen genomen, voor zover dat mogelijk was, en er waren plaatsen, waarvan men de bevolking nog zo spoedig als maar kon naar veiliger oorden heeft gebracht. Vanochtend ver namen wij, dat op Schouwen weer drie dijken zijn doorgebroken. De saamhorigheid, bij de reddingswerken en bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers, is werkelijk ontroerend. Van alle windstreken komen de berichten binnen over de hulp, die men biedt, uit binnen- en buitenland stromen de gaven binnen, in zo grote hoeveelheden soms. dat er al gevraagd is, even op te houden, want men moet een voorlopig overzicht krijgen. Dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, deelde gisteren voor de radio mede, dat het Nationaal Rampenfonds een bedrag van zeven millioen gulden had ontvangen. Hij zal iedere avond voor de radio de stand van de inzameling vermelden. In sommige gebieden is de toestand weinig veranderd, in andere is de situatie verbeterd, in weer andere kan men haar met het woord kritiek bestempelen. Onze verslaggevers hebben aan verschei dene gebieden een bezoek gebracht. Van hun ervaringen kan men hieronder kennis nemen. Op Schouwen Duiveland heb ben vandaag nieuwe dijkdoor braken plaats gehad. Aanvanke lijk werd gemeld, dat de laatste dijk bij Noordgouwe was doorge broken. Het bleek hier, dat men te doen had met de doorbraak van drie dijken, namelijk de dijk ten Noordoosten van Zonne- maire, die ten Oosten van Brou wershaven en die op ongeveer 1 km ten Westen.van Noordgouwe. Later werd bericht, dat ook bij Renesse een dijkdoorbraak is ge constateerd. De toestand is thans zeer precair. Schepen, die in de buurt zijn. is verzocht zich on middellijk naar Schouwen te be geven om te helpen bij de De burgemeester van Stavenisse heeft medegedeeld, dat in zijn ge meente vermoedelijk 300 doden te betreuren zyn. Hij noemt Stave nisse de zwaarst getroffen ge meente. Een groot gedeelte der ge meente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Allp vrouwen en kinderen zullen van uoeree en Overflakkee worden gehaald. Dat betekent dat er nog maar zeer weinig bewoners op het eiland zullen overblijven. Er zijn reeds vele bewoners van het eiland vertrokken. Een duizendtal is naar Den Bosch gegaan, een groot aan tal naar Utrecht via Middelharnis. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. die van zijn vacantie in Zweden is teruggekeerd, begaf zich gisteren naar het eiland met een mobilofoonwagen, teneinde zich van de toestand op de hoogte te stellen en maatregelen te nemen. Hedenochtend vroeg heeft de mili taire commandant in Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude en Nieuwe Tonge gelast. Nieuwe Ton- ge heeft bij deze ontruiming voorrang. Het vergaan van de Faustus „Aan grove schuld van de kapitein te wijten" De Raad voor de Scheepvaart heeft vandaag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het onder Panamese vlag varende stoom schip Faustus. dat in de nacht van 5 op 6 November eerst bij Hoek van Holland op de kust werd geworpen, daarna op de Noorderpier is geslagen en tenslotte in de mond van de Waterweg is ver gaan. Aan het einde van een langdurige zitting gaf de inspecteur-generaal van de Scheepvaart, de heer C. Moo lenburgh als zijn mening, dat de ondergang van de Faustus moet worden toegeschreven aan grove schuld van de kapitein. De inspecteur-generaal noemde het tragisch dat mannen als de kapitein van de Faustus worden toegelaten tot het be vel over zulke schepen, omdat zij een groot gevaar betekenen voor de scheep vaart in het algemeen. Op de behandeling van deze zaak ko men wij terug. Moedig reddingswerk Steenbergen, Woensdagavond. De bevolking van het voormalige eiland St. Philipsland tegenwoor dig is het door een dam met het Westen van Noord-Brabant verbonden heeft een paar verschrikkelijke dagen achter de rug. De dijken, die het laag gelegen land tegen het water van de omringende Zeeuwse stromen moesten beschermen, zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag op verscheide- de plaatsen doorgebroken. In ondenk baar korte tijd is dientengevolge het hele eilandgebied onder water ge stroomd. De toestand was het hache- lijkst in hel dorpje St. Philipsland, waar het water tot aan de daken van de huizen kwam te staan. Naar alle waarschijnlijkheid zijn hier negen slachtoffers te betreuren. In zekere zin en voor zover men dit zo noemen mag is Anna Jacoba- polder het andere dorp op het eiland, er veel beter afgekomen. Dit dorp ligt wat hoger dan het dorp St. Philipsland. Het water ls er dan ook maar een meter hoog gekomen. Natuurlijk was dit op zichzelf lastig genoeg, maar de waters nood was hier toch niet zó groot, u?t er ernstige schade aan woonhuizen en mede daardoor verliezen aan mensenlevens doo-r werden veroorzaakt. Daarentegen heeft het water een vijf tigtal huizen in het dorp St. Philips'and zodanig ondermijnd, dat zij zijn inge stort. Ook een schoolgebouw, dat ten dele het openbare onderwijs en ten dele het bijzonder onderwijs diende, is totaal verloren gegaan. Het instorten van de woonhuizen is in enkele gevallen nood lottig geweest voor de bewoners. Reeds heeft men vier slachtoffers kunnen iden tificeren. Vijf ander? mensen worden nog vermist: met aan» zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden aange nomen. dat ook zij het leven hebben ge laten bij de raniD De mogelijkheid wordt trouwens niet uitgesloten geacht, dat het aantal doden nog zal stijgen. Er zijn na melijk plaatsen op het eiland, die men tot dusver niet heeft kunnen bereiken. Met dat al maakt het dorp St. Philips land hier en daar de indruk alsof het aan een beschieting met zware artillerie is blootgesteld geweest: brokstukken van hulzen, puinhopen en her en der verspreid al dan niet vernield huisraad. Het water heeft de mensen volkomen overrompeld. De meesten zijn dan ook in allerijl en in vele gevallen met niet meer dan het nooddruftigste aan hun le den naar de hoogst gelegen punten van hun woningen gevlucht. Hier zijn zij gebleven tot de reddingsactie van Steen bergen uit ter hand werd genomen Die actie is met grote voortvarendheid uit gevoerd. Nog diezelfde dag immers wa ren 14001500 eilandbewoners naar het vasteland overgebracht. Slechts een klein gedeelte van de bevolking, met de burgemeester aar. het hoofd, is achter gebleven. Een zeer ongelukkige omstandigheid was. dat de telefoonverbinding met Steenbergen was verbroken. De mensen konden dus hun nood niet kenbaar ma ken naar buiten. Maar gelukkig heeft het gemeentebestuur van Steenbergen begrepen, dat de toestand op het eiland uitermate precair moest zijn; daarom heeft het op eigen gelegenheid de red dingspogingen ter hand genomen. Zon dagochtend om zes uur al begon het alle mogelijke vaartuigen, tot de primitiefste toe, te requireren. Daarmee hebben vrij willigers uit Steenbergen zich in de vlie gende storm naar het eiland begeven. Onvermoeibaar zijn zij de gehele dag in touw gebleven. Voor de heldenmoed en de opofferingsgezindheid van deze roeiers moet men het grootste respect hebben. Vandaag had men de vereiste maatre gelen genomen om met man en macht de gaten in de diiken te gaan dichten. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal daar morgenochtend een begin mee worden gemaakt. Op het moment, dat wij dit schrijver, was het water op het eiland al aardig gedaald. Maar men mag geen „hei" roepen, voor men over de brug is. Afgewacht moet worden, hoe hoe het weer zich in de eerstkomende tijd zal gedragen. Met man en macht wordt gewerkt om de gaten te dichten in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet op Tholen. Aan de hand van de verkennings-j vluchten en de gemaakte foto's wordt nagegaan waar de dijkdoorbraken zijn, welke het eerst zullen moeten worden aangepakt en op welke wijze men doeltreffend aan het herstel zal kunnen beginnen. Dan kan ook wor den gezien wanneer van de hulp kan worden gebruik gemaakt, die uit vele landen werd aangeboden en waarvoor men in ons land zeer dankbaar is. Aldus de hoofdingenieur van de rijks waterstaat, dr. ir. J. van Veen. De heer Van Veen merkte op dat, wanneer de springvloed veertien dagen later zou zijn gekomen, het water nog hoger zou zijn geweest. In zijn toelich ting zei de heer Van Veen, dat men het overstroomde gebied moet zien als een kunstmatig gebied, dat door de aanleg van de dijken werd gewonnen. Men verwachtte vroeger, dat iets dergelijks als thans het geval is. maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voor- komen en later dat een dergelijke vloed maar eens in de 350 jaar mogielijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moeten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er voor deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uit zondering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Groot gevaar bezworen Als de dijk ten Westen van Rotterdam, de Schielandse hoge zeedijk, was door gebroken, dan zou de ramp nog gewel diger afmetingen hebben aangenomen, zo deelde hij mee. Het gebied rondom Rotterdam ligt nog lager dan het over stroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dich- |ten. Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het be geven zou hebben, zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd- Den Haag zou ge spaard gebleven zijn. omdat het op duinzand ligt. Dat zou betekend hebben, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. Hij maakte duidelijk, dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken. Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dordrecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere richting zoeken. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de bin nenzijde weggeslagen en dat leiddp tot dijkbreuk. Dr. Van Veen hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de ge bieden weer drooggemalen zijn. Hij merkte op. dat men thans sneller kan werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan venvachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden ge zegd. Het hangt er van af. of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans ga^t dat met de hulpmiddelen vlugger. /f Zie ook de pagina's 2, 4 en 5 en het laatste nieuws op pag. 6 Peking stelt staking van het vuren voor RasU Van MoPTI Dïnn kwestievan de repatriëring derkrygs- UUZIS I Uil iflUPfl UJUH gevangenen. Volgens Tsjoe zou dit voorstel de weg openen tot bespre- Binnen 48 uur nadat president kingen over een bestand in Korea en Eisenhower had meegedeeld, dat hij'1 andere problemen in het Verre besloten had tot opheffing van de Oosten. neutraliteit van Formosa, heeft de Tsjoe deed zijn voorstel gisteren op Chinese minister-president en mi-j de vierde zitting van het politieke De regering deelt mede: Wegens de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken be sloten'a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere veroot moediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om één nister van buitenlandse zakei^'TsjoeI volkscomité te Peking. Dit comité is uur op die dag door de radio tot ons I En-Ia», een onmiddellijke staknyï van J het voornaamste politieke orgaan ir k richten. De programma's van de omroep verenigingen zullen het stempel dra gen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare le ven met het bijzondere karakter vau deze Zondag rekening zal worden ge houden. net vuren in Korea voorgesteld op grond van de bestandsvoorwaarden, waarover de communisten en de ver bondenen het tijdens de onderhande lingen reeds zijn eens geworden. Het staken van het vuren zou ge volgd moeten worden door een poli tieke conferentie van de elf betrok ken landen over de nog onopgeloste Steenbergen, Woensdagavond nvonoie piin,,,. h.i,v-n man zijn commentaar doen horen. Een Funaart hebben de bewoners van de zeedyb in Nieuw-V osse- ambtenaar van he, Britse ministerie meer de zwaarste slagen van de overstroming te verduren gekregen. Door politieke orgaan ir China,' totdat hei vöigeiüle jaai «én Volkscongres (parlement) bijeen zal worden geroepen. Mao Tse-toeng zat de vergadering voor. De Chinese minister zei, dat de be standsbesprekingen te Pan Moen Djon onvoorwaardelijk heropend dienen te worden, en voegde hier aan toe, dat „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze bespre kingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volko men bereid is om verder te gaan met de strijd." Londen: niets nieuws Tot dusver is nog geen Amerikaanse reactie op het voorstel van Tsjoe be kend, maar wel heeft een Britse zegs- het binnenstromende water zijn hun huizen meegesleurd en wel met zulk een verbijsterende snelheid, dat zij zich de loop der gebeurtenissen ternauwer nood hebben kunnen realiseren. Aangezien de meeste van die dijkbewoners op het moment van de ramp te bed lagen, valt het niet te verwonderen, dat dit kleine dorpje aan de rand van de gemeente Steenbergen het hoge ver- liesciifer van 45 doden te boeken heeft gekregen. Gift van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationale Rampenfonds f 25.000 ge schonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden. Vijftig millioen? Het bestuur van het Nederl. ver bond van vakverenigingen heeft de hoofdbesturen van de aangesloten or ganisaties verzocht hun leden op te wekken, gevolg te geven aan de op roep van de Stichting van de Arbeid 'Verwacht wordt dat. indien alle werk gevers en werknemers aan de oproep gevolg geven, een bedrag van onge veer 50 millioen voor het Nationale Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. Bij het Nationale Rampen fonds was tot gisteravond 7 uui een bedrag van f 7.131.000 bin nengekomen aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, dc postcheque- en girodienst en aan contanten. Volledig ingesloten Het binnengedrongen water heeft zich reeds in de nacht van Zaterdag op Zon dag over zulk een wijde uitgestrekt heid verspreid, dat Nieuw-Vossemeer totaal geïsoleerd raakte De toestand was dermate précair, dat de gehele Be volking op de kortst mogelijke termijn moest worden weggevoerd. Dat was lang geen eenvoudige zaak. want van Steenbergen uit was het dorpje langs de weg onbereikbaar. De ontruiming dien de dus over het water te geschieden maar daarvoor ontbrak aanvankelijk het nodige materieel. Maandag echter zijn er in Steenbergen militairen met motorboten gekomen en die zijn die dag - en ook Dinsdag nog onafgebro ken bezig geweest de bewoners van Nieuw-Vossemeer uit hun benarde po sitie te verlossen. Thans is het gehele dorp ontruimd. De 1600 mensen zijn in eerste instantie opgevangen in Steenber gen en vandaar uit verdeeld over Roo sendaal. Ossendrecht en het legerkamp bij Rucphen Burgemeester L. de Gouw van Steen bergen. die ons deze bijzonderheden ver telde. bleek over de huidige situatie in zijn gemeente niet ontevreden Als het weer in de eerstkomende tijd geen al te gekke sprongen gaat maken dan zal men de moeilijkheden van het ogenblik best te boven komen Reeds is het wa ter in de omtrek van Steenbergen ieti gedaald. De gemeente beslaat een opper vlakte van 9500 ha; daarvan staat in to taal 6000 ha onder water. Over het al gemeen betreft dit kleigronden van voor treffelijke kwaliteit. Men kan dus na gaan. dat de aangerichte schade ook op dit punt zeer groot zal blijken te zijn In de ondergelopen polders heeft het water de bewoners volkomen ver rast. Aangezien zij niet tijdig hebben kunnen vluchten, heeft men hen later met motorbootjes uit hun huizen moe ten halen. Zorgen heeft burgemeester De Gouw overigens nog genoeg, al was het al leen maar omdat er ih de buitendijk op diverse plaatsen grote gaten zijn ont staan. Zodra het weer ruwer wordt, drei gen van deze kant onmiddellijk nieuwe gevaren. Maar bovendien is het niet zo best gesteld met de enige weg, die Steenbergen nog met de buitenwereld verbindt, namelijk de weg naar Kruis land. Doordat Zondag de weg van Steen bergen naar Halsteren werd overspoeld, werd ook de toestand voor de weg Steen bergen-Kruisland hachelijk Burgers en militairen hebben al hun krachten inge spannen om hierin verbetering te bren gen. Bij het licht van zoeklichten is ook des nachts doorgewerkt. Maar nu kan dan ook gezegd worden, dat de gewen- van buitenlandse zaken heeft de Chi nese suggestie voor Engeland vol komen onaannemelijk genoemd. Vol gens deze woordvoerder was het voor stel in wezen precies hetzelfde als het aanbod, dat vervat is in de Russische resolutie over de beëindiging van de strijd in Korea, welke reeds door de algemene vergadering der Ver. Na ties voor Kerstmis werd verworpen. van het Rampenfonds ste verbetering is verkregen, al is de toestand van de wegen nog verre van volmaakt Wat voor verscheidene andere ge- I meenten in het getroffen gebied van n T> 1 J Noord-Brabant geldt is ook van toe. I rinS Demhard MlOtZlttCr passing op Steenbergen. Ook hier is veel vee verloren gegaan en ook hier moet men nu zo spoedig mogelijk maatrege len nemen voor het opruimen van de kadavers. Naar het schijnt staan er prjns Bernhard is gistermiddag in hier en daar nog dieren in stallen, waar- hpt. m;n;„tprie van hinnnnlanrke zaken m het water anderhalve meter hoog het mi" sterie van binnenlandse zaken staat geïnstalleerd als voorzitter van het Veel lol had de burgemeester voor|Nationale Rampenfonds, in U-fiMiwoor- de hulp, die hij van buitenaf heeft mo- jdigheid van o. de ministers Beel en gen ondervinden. En grote bewondering I Van Thiei. Het bestuur van het Ram- toonde hij verder voor de activiteit penfonds is terstond met zijn werk- van de ambtenaren der gemeente. Er zaamheden aangevangen, zijn mensen bij, die nu al dagenlang vrijwel niet in de veren zijn geweest. Mede dank zij hun beleidvolle optre den is er zelfs in de meest kritieke ogenblikken van een paniekstemming te Steenbergen geen sprake geweest. Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend geslaagd. Het gat was gis teravond gehalveerd en de werkzaamhe den vorderen uitstekend De binnenko mende hoeveelheden water zijn reeds Wind gaat liggen Van onze weerkundige medewerker F de afgelopen nacht heeft het vooral aan de kust Fiard gewaaid. Op de lichtschepen bereikte de wind een snelheid van 65 km per uur. de waar nemingsstations aan de kust kwamen niet boven 55 km per uur behalve tij dens stoten toen wel een 85 km per uur iverd gemeten. Daarbij kwamen regen, hagel en sneeuwbuien voor, plaatselijk werd bovendien een enkele donderslag gehoord. Ook in Engeland was het weer erg onstuimig waardoor -o- ook daar in de overstroomde aeb'eden aanzienlijk minder en indien de weers- door Noordwestenwind schade werd omstandigheden niet al te ongunstig zijn lnnvnprjrht en ook het tij geen grote moeilijkheden \aa_3eTlc' f" biedt, kan Donderdagavond de 'toestand Gelukkig kan worden gezegd, dat bereikt zijn. waarbij geen water van deze gevaarlijke toestand niet lang enige betekenis meer binnenkomt." Vannacht lichte vorst Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, tot Vrijdagavond (opgem. te 10 uur): Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het bin nenland lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot ma tige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tus sen Noord en West, 6 Februari: Zon op 8.12, onder 17.37; Maan op 1.12," onder 10.04. heeft geduurd. Bovendien is aar. onze kust het hoogtepunt van de storm niet samengevallen mei het ogetiblik waar op het vloed ivas. Vanmorgen was de Noordenwind reeds aan het afnemen, zodat ook de druk van het water zal zijn verminderd. Door een stijging van de barometers in Scandinavië en een kleine daling op de Britse eilanden kon de intensiteit van de Noordelijke stroming verminderendeze stroming verdween echter niet zodat het weer tamelijk koud zal blijven en er s nachts op wat vorst moet worden gerakend. Voor de hulpverlening aan de nood- gebieden met vliegtuigen is het van belang dat in dergelijke situaties geen mist is te wachten zodat er geen vliegtuig op de grond zal moeten blij ven wegens slecht zicht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1