Geen mededogen Alleen „hyena's' stelen NU In Zeeland komt nu lijn in de hulpverlening met plunderaars! „Piet Hein" kon niet doorvaren Europa vereend in strijd tegen water Snel recht Boeren blijven in Biesboseh Rijkspolitie in noodgebieden versterkt Belgen soepel bij de grens Diefstal in Ahoy'-hal Zwaarste straf: zes maanden Gelden voor geëvacueerden Slecht weer - geen bakens Geen stukgrond wordt nodeloos prijsgegeven Hond redt ook drenkelingen Voetballen was verplicht Dr A. Loudon overleden 'HET VRIJE *OLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA v (Van een onzer verslaggevers) GEDURENDE de afgelopen dagen zijn in het vreselijk ge teisterde 's-Gravendeel meer dan tien mannen gearresteerd, die 's nachts gebruik makend van de volstrekte duisternis, ver laten huizen binnendrongen om te plunderen. Dinsdag werden er drie betrapt, één afkomstig uit Amsterdam, één afkomstig uit Zeist en de derde uit Dordrecht. Zij waren gekomen met de boot of met een auto en hadden voorgegeven hulp te willen bieden. Dinsdag ook betrapten militairen een viertal duistere lieden, die bezig waren een boot te stelen, waarmee ze hun schandelijk bedrijf gemakke lijker konden uitvoeren. Drie van de vier wisten te ontko men, maar de vierde werd gegrepen door militairen. Inwoners van 's-Gravendeel zijn van plan de hardste maatregelen tegen deze laffe indringers te nemen. Plunderaars mogen er wel rekening mee houden, dat wie tegen de lamp loopt een grote kans heeft nooit meer thuis te komen! Avondklok Het zwaar getroffen 's-Gravendeel waarin zich nog ongeveer duizend mensen bevinden, die niet wilden worden geëvacueerd of die terugkwa men, heeft de avondklok ingesteld. Het is verboden om van halfzeven 's avonds tot zeven uur 's morgens op straat te zijn, mits men toestemming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen na eerste sommatie te schie ten. Zeshonderd en vijftig man rijks politie zfjn naar de overstroomde ge bieden gedirigeerd. De politie pa trouilleert zeer druk in de bereikbare rampgebieden. Zij controleert boten en ponten. Ook in andere geëvacueerde ste den is de avondklok afgekondigd. Naar verluidt is gisteren in Fijn aart een plunderaar neergeschoten, Een achttienjarige jongeman is Woensdagmorgen door de recht bank te Rotterdam, bij wijze van snelrechtspraak, tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van goederen, die behoorden aan helpers van de watersnoodinzameling en van goederen, die voor de slachtoffers bestemd waren. De arrondissementsrechtbank te Roermond heeft Woensdagmorgen eveneens iemand tot drie maanden .gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal van goederen, die behoorden aan helpers bij de watersnoodinzame ling en van goederen, die voor de slachtoffers bestemd waren. Het was een 18-jarige mijnwerker. De kledingstukken waren van een student, die bij het sorteren van de ingezamelde goederen werkzaam was De verdachte verklaarde gemeend te hebben dat hij goederen had ont vreemd. die voor de watersnood- slachtoffers bestemd waren. De offi cier van Justitie vond dat nog erger. De Groninger recherche heeft de 70-Jarige D. J. gearresteerd, die geld. dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds, in eigen zak had ge stoken. Hij legde een volledige be kentenis af. Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepsser geanten zich met grove veronacht zaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamhe den, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. (Van een onzer verslaggevers) In de Bicsbosch zijn de meeste boeren nog op hun boerderijen ge bleven. Dat kan, omdat de boerde rijen daar nogal hoog liggen. Wel moeten de bewoners op bovenverdie pingen huizen. Wij hebben dit kunnen constateren toen wij ons Woensdagmiddag aan boord bevonden van een schip van de Rijkspolitie te Water, die een in spectietocht door het gehele gebied maakte. In Nieuwendijk is de gerefor meerde kerk als noodhospitaal inge richt. In dit dorpje is de materiële schade ontzettend groot. Bijna alle gevels zijn aan de achterzijde van de huizen weggeslagen. De weg is één ravage. Duizend politiemannen zijn extra nodig in het rampengebied Reeds zijn er 650 overgebracht. Mochten meer politiemannen nodig zijn, dan zal aanvulling geschieden uit de gemeentepollties. Daartoe zul len de betrokken ministeries dan zo nodig de opdrachten geven. Vrij willige aanbiedingen zijn daarom on nodig. De Belgische douane en grensover- heren zullen faciliteiten verlenen aan Nederlanders, die zich vla België naar de geteisterde gebieden in Nederland begeven of goederen transporteren en geen identiteitspapieren kunnen overleggen. (Van een onzer verslaggevers) HYENA's" HEEFT DE OFFICIER van Justitie bij de politierechter te Rotterdam, mr C. IV. baron van Dedem, Woensdagmiddag de lieden genoemd, die zich vergrijpen aan de goederen voor de tot op de huid berooide slachtoffers van de watersnood. Met grote verontwaardiging sprak de officier van de diefstallen, die in deze dagen van beproeving worden gepleegd en met nadruk wees hij er op, dat de Justitie niet zal aarzelen de strengste maatregelen te nemen tegen deze gelukkig weinig onbegrijpelijke mensen, die nog parasiteren op de ellende van een Verslagen volk. Conform de eis van dc officier sprak de politierechter over de Rotter dammer J. v. d. S., die drie jassen uit de Ahoy'-hal had gestolen, het zwaarste vonnis uit: zes maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. deze dagen van rampspoed profiteren van de omstandigheden. Jong. onopvallend, niet overdreven scherpzinnig en niet overdreven dom staat Jaques v. d. S. voor de rechter. Misschien had men, vaag, een zeer ongunstig man verwacht. Maar hü ziet er alleen maar „gewoon" uit en men vraagt zich af hoe zulk een ge woon mens temidden van de ellende in de Aho'-hal. waarvan de meest geharde man-van-ervaring onder de indruk moet raken, tot diefstal heeft kunnen komen. Diefstal van kleding, die velen opofferend en gul hebben afgestaan voor wie niets heeft kun nen redden voor het plotselinge of fensief van het machtige water. Een eerder uitgesproken voorwaar delijke veroordeling tot twee maan den gevangenisstraf zal hoogstwaar schijnlijk eveneens ten uitvoer wor den gelegd, v. d. S. was niet voor het eerst in conflict met de openbare orde. Zijn laatste vonnis gold een opiichting5zaak in Schiedam. Men weet, hoe dicht de misdaad vaak naast het fatsoen ligt, men weet hoe opvoeding en materiële om standigheden het normbesef van de mens kunnen veranderen. Des ondanks kan er slechts verontwaar diging zijn voor de mensen, die in Hulp is opgedaagd voor het ge teisterde Schouwen en Duiveland. Het haventje van Zierikzee ligt barstensvol met schepen en scheepjes van allerlei slag. Ne derland heeft de noodkreet ge hóórd!! (Luchtfoto K.L.M.), Geen begrip Hij moet net dat sprankje van menselijk gevoel hebben gemist, dat het woord „fatsoen" in deze dagen zulk een glans geeft. En zo mist hij nu, voor de rechter, schijnbaar alle begrip voor de ernst van wat hij mis- daan heeft, en mist hij ook alle be rouw. Hij stamelt een motivering. Hij dacht dat het geen diefstal was. zegt hij. Hij was zelf kleding kwijtgeraakt tijdens het werk in de Ahoy'-hal. Toen had hij de jassen cadeau ge kregen. Van een onbekende. Maar hij verandert niets aan het feit, dat hij driemaal de hal heeft verlaten in een andere jas en dat zijn vrouw althans één van die jassen snel verstopte, toen de politie in de zaak werd gemoeid. Hij vraagt om „uiterste clementie" Méér kan niet „Die hebt u al", zegt de president. „Voor de politierechter kon de of ficier niet meer eisen dan zes maan den en deze politierechter veroordeelt u met spijt tot deze te lage straf". Het ziet er naar uit dat v. d. S. het niet begrijpt. Maar zijn zaak is een voorbeeld van de waarde, die de Justitie in dagen van nood toekent aan het menselijk vormbesef en aan de mate. waarin de openbare mening zich keert tegen de diefstallen, waar van de meest berooide mensen, die men zich kan voorstellen, de dupe worden. Namens de beide centrale Boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueer den op hun spaarboekjes van de Boerenleenbank 250 per week kun nen opnemen. Bij alle plaatselijke. Boerenleenbanken, aangesloten bij een der beide genoemde centrales. Indien het spaarboekje ontbreekt, kan door de desbetreffende Boeren leenbank zo nodig een bijzondere regeling worden getroffen in overleg met de Centrale Bank, waaronder deze Boerenleenbank ressorteert. uitgeput en wezenloos, ontsnapt aan de dood in het water, •oorden op de hulpposten liefderijk ontvangen. Een moeder ziet haar iochter na urenlange scheiding terug. hospitaal (Van onze special^ verslaggever aan boord van de „Piet Hein") Het koninklijke jacht Piet Hein, Ingericht als noodhospitaalschip, ver trok Woensdagmorgen om zeven uur uit Amsterdam en zou in Brouwers haven of Zierikzee ligplaats kiezen om zo snel mogelijk geneeskundige hulp te kunneu bieden. Maar kapitein Arie van der Meei moest tegen het vallen van de avond een betreurenswaardig besluit ne men: de sombere weerberichten dwongen hem te meren in de zee haven van Dordrecht De voorspelling was: storm achtige wind: het KNMI deed per radio mededeling van het dreigende gevaar door nieuwe springtij en in de Zeeuwsë wa teren ontbrak alle bebakening. De hulpverlening aan de duizenden op de verzonken eilanden schijnt ernstig vertraagd te worden. Want het is niet alleen ons motorjacht dat zijn actie heeft moeten onder breken; tientallen kleinere en grotere reddingvaartuigen hebben uit angst voor een nieuwe aanval van de na tuur de steven gewend. Verscheidene Urker botters zijn reeds op de terugweg naar Rotter dam. Naast ons ligt ondere andere ook het trotse Jacht Sylvia, dat met en kele honderden bedden en dekens op weg was naar Zeeland. Levensgevaarlijk Zijn kapitein, door en door be kend in de wateren, die ook ons doel zijn, meende dat verder varen in de nacht levensgevaarlijk was. nu de meeste bakens daar geen bakens meer zijn. Nog een ander gevaar bedreigt de huipcchepen. De weggeslagen dijken vermen moeilijk te r.emen barricaden in de zeegaten. Tal van dammen zijn ontstaan volgens de marine-autoriteiten en die komen uiteraard op geen enkele kaart voor. Vanmorgen vroeg nog zou de Piet Hein verder varen om zich voor Zie rikzee te voegen bij de vloot, die daar reeds gearriveerd is. De natio nale vlag op* het achterschip ls half- «tok gehesen. Goed uitgerust Dertig veldbedden liggen in de sa lons gespreid voor ernstige' zieken: alle hutten van het jacht zijn nu oeschikbaar. Een kleine ploeg van de Centrale Ziekenboeg van de Marine n Den Helder onder leiding van een longe militaire dokter belast zich met de verzorging. Aan boord bevin den zich tientallen liters plasma en uitgebreide voorraden penicilline en morphine. Het ligt in de bedoeling het jacht een pendeldienst te doen onderhou den tussen de eilanden en Rotter dam en de zieken na een voorlopige behandeling aan boord in de Maas stad onder te brengen. Genoeg materieel Zuiderzeewerken (Van onze parlementsredactie) Het zal vermoedelijk met nodig zijn bagger- en ander mechanisch mate rieel voor het herstel van cle dijken te onttrekken aan de Zuiderzeewerken, aldus deelde men ons van bevoegde zijde in Den Haag mede. Er zijn genoeg kranen, bakken, zui gers, e.d. in Nederland aanwezig. De werkzaamheden aan de nieuwe pol der Flevoland zullen daardoor dan ook niet worden vertraagd. Zuiderzeewerken heeft een grote voorraad stortsteen, waarvan reeds een deel per schip naar Dordrecht en omgeving onderweg is. Stortsteen kan in het buitenland op korte termijn worden bijbesteld. Een moeilyk punt ls echter het rijshout. Dit is een na tuurproduct. De voorraad van dit materiaal, onmisbaar voor het her stel van de gaten, moet dan ook nauwkeurig in het oog norden ge houden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto. een „Cadil lac". ter beschikking gesteld van. het ziekenvervoer. De auto is inmiddels naar de geteisterde gebieden vertrok ken. gevuld met levensmiddelen. (Van onze speciale verslaggever) OP DE MARKT IN MIDDELBURG stonden Woensdagavond vijf ducks. Deze amphibievaartuigen gaan vanmiddag naar Veere om vandaar uit naar Schouwen te varen. Bij de evacuatiecommissaris, het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer S. Hout, zaten de mannen van deze boten. Eenvoudige Belgen, die met de boten naar Middelburg waren vertrokken uit Blankenberge, omdat zij meenden goede diensten er mee te kunnen verrichten. Anders dienen deze boten voor pleziertochtjes langs de Belgische stranden. En die hulp kunnen zij verlenen, want juist om dit soort vaartuigen zit men erg verlegen. Dit is maar één geval van hulpverlening. Er zouden zo duizenden gevallen te noemen zijn. Dank zij deze hulp zal Zeeland er weer boven op komen. De hoofd-ingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, de heer Swaters, vertelde ons, dat alles op alles gezet zal worden de gaten te dichten. Er wordt geen noemens waardige oppervlakte grond prijsgegeven. Als het eerste èvacuatieschip op het Haringvliet vaart, na dert uit Stellendam de „Ram- bonnet". De vlag op de achter steven en het vaantje van de Nederlandse padvindersvereni ging voorop hangen halfstok, want het klipperschip vervoert de stoffelijke overschotten van de slachtoffers van Goeree, hoofdzakelijk uit Stellendam. In het ruim liggen meer dan vijftig lijken, die men wist te bergen. Dan buigen de vluchtelingen op de „Delft." beschaamd het hoofd. Ze kijken elkaar even vluchtig aan en begrijpen elkander zonder woorden: Ze mogen uniet verdrietig zijn, want ze leven nog. Dat is immers alles wat de mensen in het noodgebied nog mogen verwachten: Het naakte leven. Zo is het en niet anders. Plot seling wordt hen dat weer duidelijk en ze rillen. „Wij moeten dankbaar zijn", zegt er iemand en anderen knikken mstemmend Boven het eiland, dat steeds verlt- tener wordt ronken talloze vliegtui gen. Drie hélicopteres blijven bi) el kaar in de buurt. Steeds dalen ze tot vlak boven het water en blijven dan even volkomen stilstaan. Wordt dan weer een mensenleven op het aller laatste nippertje gered? Verderop schuiven machtige Amerikaanse wa tervliegtuigen over de dijken. Ook zij speuren naar drenkelingen. In de haven van Mïddelhamis kijken Fran se soldaten naar een Belgisch ver kenningsvliegtuig. Europa is verenigd ln de strijd tegen het water! I)e opvarenden van het s.s. „Car thage" uit; Tunis, dat tildens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is geworpen en daar thans muurvast ligt. hebben hun me deleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij heb ben vandaag een geldinzameling ge houden. Het Nederlandse Rode Kruis deelt mede. dat de gezamenillke Ne- drlandse sigarettenindustrie een hoe veelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar heeft ge steld ten behoeve van de slachtoffers. De Arnhemse bevolking heeft reeds een bedrag van 295.483 bijeen gebracht voor het Nationale Rampen fonds. De watervloeden die een groot deel van Zeeland onder water hebben ge zet, zijn hoger geweest dan ooit in dt geschiedenis ls voorgekomen. In Zierikzee staan al eeuwen vloed planken voor de straten bij abnor maal hoog water. Deze planken zijn in deze eeuw nog verhoogd, maar in de nacht van Zaterdag op Zondag sprong het water meters boven deze planken uit het stadje binnen. Op twee manieren zijn de verschil lende polders ondergevloeid. Door ga ten in de zeedijk en door gaten in de daarachter liggende dingen. Doordat de binnendijken niet g ebouwd zijn voor zware vloeden, kwamen ook de niet aan zee liggende polders onder water te staan. Wat de stad betreft, zo deelde ir Swaters ons mede. zal de binnendijk zo spoedig mogelijk worden gedicht om de bmnenpolders weer droog te kunnen krijgen. Hiervoor zullen noodbemalingsüj- stallaties nodig zijn van vrij grote capaciteit. Deze zijn moeilijk te krij gen het opstellen kost veel moeite. Waar de zeedijk is vernield zal het veel meer moeite kosten de zaak te dichten. Maar het zal gebeuren, zo zei het hoofd van de Waterstaat. Hoeveel tijd dat in beslag zal nemen, niemand kan het zeggen. Organisatie Alhoewel er niet een volkomen overzicht van de positie in Zeeland te geven ls op het ogenblik, hebben wij nagegaan hoe de situatie zich ont wikkelt. Walcheren: Droog. Toestand niet onrustbarend. Er wordt hard ge werkt aan het dichten van de ge slagen gaten. Noord-Beveland: De stadspoldei waarin Kortgene ligt, is weer nage noeg droog. Men is hier bezig met het ruimen van de cadavers. In de Op Schouwen-Duiveland is een zekere Herr Meier uit Siebenge- wald gearriveerd. De Duitser, die van de Duitse regering een luxe auto ter beschikking kreeg, was vergezeld van zijn hond. Deze hond is zo gedresseerd, dat hg in het bedreigde gebied op een teken van zijn baas met een lijn in de bek vanuit een boot naar een aangewezen punt zwemt om zo contact te leggen met mensen in nood, waar op een andere ma nier geen verbinding meer zou kunnen worden verkregen. Naar verluidt heeft men op Schouwen- Duiveland met dit tweetal uit Duitsland reeds de eerstfi succes sen kunnen boeken. nacht van Dinsdag op Woensdag wer den op de markt te Middelburg voor dit doel handschoenen gedropt. Zeeuws-VlaanderenToestand niet verontrustend. Dank zfj de nieuwe Braakmanpolderdijk, die een meter hoger is dan de oude dijk is het land rond IJzendijke niet ondergelopen. Overal in de noodgebieden wordt thans de hulp uitstekend georganiseerd. Men is uit de improvisatie gekomen tot orga nisatie en de overgang is dui delijk te merken. Er komt lijn in de hulpverlening. De toegesnelde Franse en Ame rikaanse militairen stonden Woensdagmiddag in Bergen op Zoom raar te kijken, toen aan de Nederlandse militairen van de Wilhelminakazerne verplicht voet ballen werd gegeven. Dit is toel te verklaren, daar deze militairen van Zondag af onafgebroken in de weer ivaren geweest en psychisch volkomen waren afge mat. Alleen maakte het op de buitenlandse vrienden een gekke indruk. (oud-ambassadeur) Dr A. Loudon, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbi trage is gisteravond plotseling over leden tijdens een concert van het Residentie-Orkest in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Dr. Loudon, die 60 jaar gewor den is, woonde het concert bü als voorzitter van het bestuur van het Residentie-Orkest. Aan het begin van het concert had hij gedurende een tiental minuten het publiek toegesproken naar aanleiding van de nationale ramn en tot het doen van mededelingen over de ver anderingen in 't programma van het orkest. Nadat hii zich naar ziin loge had begeven, speelde het orkest het Air van Bach ter herdenking van de slachtoffers. Omstanders viel het op. dat de heer Loudon zich daarbij niet van zijn zitplaats verhief. Hii is over leden aan de gevolgen van een hart aanval. Het concert is uiteraard af gelast. Levensloop Dr Loudon werd in 1892 in Den Haag geboren. HU studeerde in Lei den in de rechten en koos een diplo matieke loopbaan. Hii was o.m. ge zant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bli de Volkenbond. Van 1938 tot 1947 verbleef hii te Washington, waar hii eerst als ge zant en sinds 1942 als ambassadeur voor ons land optrad. In 1947 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. In het begin van het vorig jaar vroeg hij ontslag als zodanig wegens ziin benoeming tot secretaris-generaal van het Per manente Hof van Arbitrage, dat in het Haagse Vredespaleis gevestigd is. Als voorzitter van het Residentie- Orkest was de heer Loudon in het Haagse culturele leven een vooraan staande figuur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4