Snikkend verlaten die van Flakkee hun land Hulpactie in Delft gaat ononderbroken door Burgerlijke Stand Zij weten omdat zij het kwijt zijn Stand inzameling f75.500 Brood, klompen, toiletartikelen jmiïjks Oproep Raad v. Yakcentralen KUNST AAN HET VOLK Penicilline onovertroffen, zegt prof. W. Berends geld Feest afgelast gestort in Rampenfonds Feest opgeschort tractatie voor geëvacueerden Films voor Rampen fonds Steeds meer evacué's Middenstand hielp gul Medische zorg geëvacueerden Geen cabaret, maar f 100 in Rampenpot Calvé zorgt voor het vee Dag loon voor Rampenfonds Geen wijkavond Nooit zal hij het zich herinneren... Nieuws uit het Westland Hulpverlening in Westland Tomboot naar Middelharnis Nog twee rampen Hulpactie voor zaadhandelaren Laat het groeien HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 DE HULPACTIE IN DELFT voor de getroffen gebieden gaat ononder broken door. Opnieuw konden 1500 volledige kledingpakketten naar Rotterdam worden gezonden. Een nieuw contingent evacué's, 250 a 300 arriveert in de loop van de dag. Ook de Geertruid van Oosten- school in de Wippolder is thans ontruimd om dienstbaar te worden gemaakt aan de huisvesting van ontheemden. Diverse groepen uit de Delftse bevolking ontketenden bijzondere acties. Het bedrag aan contanten, dat voor de noodgebieden door industrie en burgerij is bijeengebracht, is thans ongeacht de bedragen, welke rechtstreeks werden overgemaakt op het gironum mer van het Nationaal Rampenfonds 75.500. boven het noodgebled uit een vlieg tuig neergelaten, omgeving Middel burg. Uitkering Vandaag maken ambtenaren van Sociale Zaken een rondgang langs de tehuizen voor évacué's om de eerste uitkering te doen op voet van gelijk heid met oorlogsslachtoffers. De technische kolonne, die zo lang op uitzending heeft moeten wachten, is vanmorgen om half acht onder leiding van ir H. H. Vos. hoofdinge nieur in dienst der gemeente, naar Hellevoetsluis vertrokken, om daar onder leiding van Rijkswaterstaat te worden geplaatst met vermoedelijke bestemming Diritsland. De tewerkstelling is overigens nog steeds het enige zwakke punt in de hulpverlening. Nog steeds staan hon derden vrijwilligers gereed om aan te pakken, waar dat nodig is. maar van hun diensten wordt geen gebruik ge maakt. Vandaag zijn wethouder J. Bühler, belast met de leiding van dit deel van de hulpverlening, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, bij kantoor Delft, A. H. M. Haring en de havenmeester van Delft, L. Reitsma. een moeizame tocht langs de officiële instanties begonnen om de in Delft voorhanden arbeidskrachten „uit te venten", die. volgens de radlobericb- ten toch overal zo zeer van node zijn. O.a. zal een bezoek worden gebracht j aan Rijkswaterstaat. De havenmeester gaat mee om zich I De Delftse kappers brachten een hoeveelheid toiletartikelen bijeen en besloten bovendien gezamenlijk om in de onderkomens van geëvacueerden na sluitingstijd daar ie gaan scheren, knipper., haarwassen, enz. De bakkers leverden 1100 broden, die gisteravond naar hun bestemming in het bedreigde gebied werden i voerd. Vandaag wordt een inzameling van speelgoed, wol en breinaalden gehou den, goederen, waar in de tehuizen voor geëvacueerden dringend behoefte aan is. Gisteren werd ook een partij Delft- se klompen per boot naar Rozenburg gedirigeerd. Een partij rubberhand schoenen uit Delft, nodig voor het bergen van lijken en kadavers, werd Het enige punt in de hulpverlening aan de noodgebieden, dat niet naar de wensen van het plaatselijk actie comité verloopt, is de tewerkstelling van Delftse vrijwillige arbeidskrach ten. Ik kan toch bezwaarlijk, zegt wet houder Bühler, onze mensen maar op goed geluk hun weg laten zoeken. Organisatorisch is dat volkomen on verantwoord. Maar het verdrietige is, dat zij, die deze weg hebben be wandeld, nog in het gelijk gesteld zijn ook. Want liefst vijj studenten- kolonnes. die op eigen gelegenheid de weg naar het noodgébied hebben gezocht, blijken graag geaccepteerde en zeer gewaardeerde arbeidskrach ten. Omdat telefoontjes niet helpen, ,,'t wordt allemaal genoteerd"is de wet houder in arrenmoede nu maar zelf op pad. gegaan om bij de centrale instanties met de Delftse arbeids krachten te „leuren". Laten we hopen, dat de wethouder met zijn zending succes heeft, want het is een bijzonder verdrietige ge schiedenis. te weten, dat alom han den te kort zijn en dat bereide han den werkloos moeten wachten op een oproep, die niet komt. Slaagt de rondgang van de wet houder, dan kan gezegd worden, dat practisch alle Delftse hulpbronnen zijn gemobiliseterd en uitgebuit. En zo hoort het in noodgevallen als deze. Geen amusement Allerwege leeft het gevoel, dat het in de huidige omstandigheden van weinig piëteit getuigt feestavondjes te laten doorgaan, ook al zijn deze reeds aangekondigd of de kaarten reeds geheel of ten dele onder de mensen. In afzonderlijke berichten is reeds de aandacht gevestigd op uitgestelde of geheel geannuleerde bijeenkom sten. Thans meldt ook de dames-gym nastiekvereniging Plato, dat zij, ge zien de ramp, welke ons land getrof fen heeft, momenteel geen behoefte heeft aan de contactavond, welke Zaterdag in het Congregatiegebouw aan de Brab. Turfmarkt zou hebben plaatsgevonden. Deze bijeenkomst is nu verschoven naar Zaterdag 28 Fe bruari. De kaarten blijven geldig. De mandolinevereniging „Voor waarts" schort eveneens haar feest avond van Zaterdag op. Deze wordt nu gehouden op Zaterdag 7 Maart, eveneens in Ons Huis. De reeds ver kochte kaarten blijven geldig. op de hoogte te stellen van de beno digde materialen. De drie afgezanten zullen tevens een poging doen. om een plaats in het getroffen gebied te adopteren, waarvoor met name Tholen (al eens eerder door Delft geadopteerd) en Dirksland in aanmerking komen. Nog een categorie Nog een categorie van mensen, die zich op de nagels" büt van ergernis, wordt gevormd door de leden van de Delftse EHBO-verenigingen. Terwijl krachten van het Rode Kruis het werk niet aankunnen en soms 36 uur achtereen in de weer zijn, zitten EHBO'ers van andere verenigingen al sedert Dinsdagmorgen thuis, durven geen deur uit, aangeziep hun is aan gezegd, zich gereed te houden voor inzet, maar het definitieve sein om uit te rukken blijft uit. Ten slotte zij medegedeeld, dat in de Delftse tehuizen voor evacué's tot dusver nog een rokertje ontbreekt. Hier ligt een dankbare taak voor de Delftse leveramier. van „het geurig kruid". DONDERDAG Bioscopen: City. 2.30, 7 en 9 uur: Don Camillo. Delfia, 2.30, 7 en 9 uur: Het is middernacht, dr Schweitzer. Roxy, 2.30, 7 en 9 uur: Vivere in pace (In vrede leven). Flora, 7 en 9.15 uur: De mensen eter van Cumaron. Doelcn-kino, 2.30, 7 en 9 uur: D duivel was de laatste gast. VRIJDAG Bioscopen: City, 2.30, 7 en 9 uur: The gren- est show on earth. Delfia. 2.30. 7 en 9 uur: Zo zijn we niet getrouwd. Roxy, 2 30. 7 en 9 uur: De gifbeker. Flora, 7 en 9.15 uur: De Frisco lady. Doelen-kino. 2.30, 7 en 9 uur: The drum. Bijeenkomsten: Congregatiegebouw, 8 uur: Mond- accordeonconcert ten bate van Ram penfonds. Advertentie I.M. De Raad van Overleg uit de Vakcentralen wekt alle werkne mers, in het bijzonder de bij de vakbonden aangesloten leden op, zo veel mogelijk in de bedrijven mede te werken, om de gevolgen van de grote ramp dje het vader land getroffen heeft, te helpen verzachten door bijvoorbeeld en kele uren over te werken en het verdiende bedrag ter beschikking van de aangewezen autoriteiten te stellen. NVV Bestuurdersbond Delft, P. Mourits; KAB, afdeling Delft, L. J. v. Buitenen; Delftse Chr. Besturen Bond, J. W. H. v. Burk. Het aangekondigde CONCERT DOCR HET ROTTERD. PHILH. ORKEST op Maandag as. GAAT NIET DOOR In verband met de ramp. die over ons land is gekomen, hebben de be sturen van de Oranjevereniging ..Zui derkwartier" en haar onderafdeling ..Corbulo" besloten de festiviteiten die waren vastgesteld voor 28 en 30 April a.s. ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin, niet te laten doorgaan. Het kinderfeest vervalt en in de plaats daarvan zal slechts voor de kinderen tot 10 Jaar een tractatie aan huis worden bezorgd. Het feest voor de leden vervalt eveneens. Het bestuur vertrouwt er op, dat de leden en oudere kinderen graag dit offer zullen brengen. Het bedrag, dat voor deze feeste lijkheden was uitgetrokken, wordt heden overgemaakt aan het Natio naal Rampenfonds. De O.V. „Het Vaderland Getrouw" zal de reprise van haar feestavond, welke was voorgenomen op Zaterdag 7 Februari in het Patroriaatsgebouw aan de Raamstraat tot nader aan kondiging laten vervallen. Het bestuur schonk de evacué's in Delft 100 liter chocolademelk en 300 gevulde koeken. Hedenavond is het Delftse publiek in de gelegenheid filmvoorstellingen en demonstraties over verwerking en toepassing van rubber bij te wonen, alsmede de uitgebreide rubberten toonstelling te bezoeken in het ge bouw van de Rubber-Stichting, Oost singel 178. Er wordt een toegangs prijs geheven van 50 cent. die geheel ten goede komt aan 't Rampenfonds. Door van deze gelegenheid gebruik te maken zal het Delftse publiek een leerzame avond hebben, terwijl het tevens bijdraagt tot leniging van de nood van onze getroffen landgenoten. Ook Woensdagavond hebben voor stellingen van deze aard plaatsge vonden. Grote aantallen evacué's komen regelmatig in Delfi binnen. Reeci« gisteravond arriveerden een vijftal bussen met gevluehten uit Zierikzee. Oude Tonge enz. Zij zijn, evenals de vorige evacué's, geregistreerd en daarna naar de verschillende onder komens gebracht. Er zijn mensen by, die met een helicoptère van de daken zijn ge haald. Enkelen zUn reeds provisorisch van kleding voorzien. In de loop van de morgen kwamen 13 bussen met evacué's uit R'dam hierheen, van wie er duizend in Delft zullen worden ondergebracht. Deze mensen werden met bussen uit de Ahoy'hal in Rot terdam naar Delft vervoerd. Het be treft mensen, die reeds enkele dagen ondergebracht zijn geweest en dus reeds wat bekomen zijn. Op deze wij ze wordt de Ahoy'-hal vrij gemaakt voor het opvangen van nieuwe slachtoffers. Om tien uur vanmor gen waren reeds zeven bussen met geëvacueerden in Delft aangekomen. Gezin voor gezin, dat in Delft is ondergebracht, zal naar het hoofd kledingmagazijn aan de Brabantse Turfmarkt worden gebracht, waar zij van kleding zullen worden voorzien. Het bestuur van de Delftse Mid den? tands-Federatie verzoekt ons te melden: De Delftse Middenstandsfederatie dankt alle Delftse Middenstanders voor de spontane wijze waarop zij hebben bijgedragen tot de hulpver lening aan de slachtoffers van het stormgeweld. De gezamenlijke landelijke mid denstandsbonden werken nog spe ciale richtlijnen uit om de plaats van de middenstanders te bepalen in de noodvoorziening van deze grote na tionale ramp. Wij zyn er van overtuigd, dat ons beroep op de winkeliers, wanneer deze richtlijnen dezer dagen afkomen, wederom niet vergeefs zal zijn. Voor geëvacueerden. ondergebracht bij particulieren kan de hulp worden ingeroepen van de huisarts van de gastheer of -vrouw. Deze hulp aan vragen vóór 9 uur 's morgens. De in posten ondergebrachte evacué's worden behandeld door daarvoor aangewezen artsen. Op de Delftse bevolking wordt een dringend beroep gedaan medische hulp alleen in werkelijk noodzakelij ke gevallen in te roepen, ten einde overbelasting van de artsen zoveel mogelijk te Voorkomen. In een openbare senaatsvergade ring in de aula heeft Woensdagmid dag de heer W. Berends, naar aan leiding van de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de afdeling voor Scheikundige Tech nologie aan de Technische Hoge school, een rede uitgesproken, geti teld: „Ontwikkelingsgang en uitkom sten van biochemisch onderzoek". In zijn oratie gaf spreker een uit voerig overzicht van de huidige stand van de biochemie en noemde dit in zekere z:n een dankbare taak omdat deze richting van de natuurweten schappen gedurende de laatste decen nia steeds in populariteit is toegeno men. De belangrijkste practische resultaten liggen op de terreinen van de voedingsleer en de geneeskunde, twee gebieden, welke van een directe betekenis zijn voor ieder individu. Van alle tot dusver toegepaste anti biotica is penicilline beslist nog onovertroffen. Welk een toevallig heid, dat het eerste therapeutisch toegepaste antibioticum een dergelijk gebrek aan giftigheid bezit. Verkeer de men aanvankel'lk in de veronder stelling, dat de antibiotica niet in groten getale in de natuur voorko men, thans weet men, dat hun aan tal ongelimiteerd is. De practische bruikbaarheid van al deze stoffen is evenwel tot enkele beperkt. Het onderzoek naar nieuwe anti biotica is in een koortsachtig tempo uitgevoerd en nog lang niet afgeslo ten. Zocht men aanvankeiyk in plan ten, bacteriën en schimmels, het accent ligt de laatste jaren op de actiomyceten. Aan bacteriën besteedt men vrywel geen aandacht meer. Fundamenteel onderzoek op het gebied van de antibiotica is nog slechts weinig gedaan. Men heeft nog maar enkele vage aanduidingen van de werking van sommige van deze stoffen. Prof. Berends besloot zün rede met de gebruikeiyke toespraken jegens het auditorium en heeft na afloop van de plechtigheid receptie gehou den in de Prinsekamer van het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool. De cabaretavond, welke de pers.. ver, „Gaselwa" (Gas, electriciteit en water) had willen organiseren, zal geen doorgang vinden. In plaats daar van zijn 100 uit de kas gestort op de girorekening van het Rampen fonds. Een van de belangrykste opdrach ten, die Calvé zich gesteld heeft is de zorg voor de levering van voedsel voor het geredde vee. Reeds Zondag avond kon reeds op andere wyze ge holpen worden in de vorm van het beschikbaar stellen van duizend lege zakken, waar in Nieuwerkerk aan den IJssel om gevraagd was. Toen werd op het bericht, dat er in Slie- drecht veel vee was samengebracht een auto met twintig duizend kilo gram veevoeder daarheen gezonden. Zeeuwsch Vlaanderen, via Nederland onbereikbaar, ontving per auto een zelfde hoeveelheid. De tocht werd gemaakt via Brussel. Middelburg werd met 100 ton vee voeder verblijd en een schip met een zelfde kwantum is vandaag naar Breda vertrokken. Ook Schouwen en Duiveland wordt van veevoeder voorzien. Het zyn slechts enkele gre pen, maar zU geven toch weer aan, hoe dit Delftse bedryf zich heeft in gezet om hulp te bieden, waar dat mogelyk is. De Z.H. Cartonnagefabriek heeft 150 uit de „Boetenpot" beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. Het personeel van deze fabriek heeft besloten een dag loon (acht uur overwerk) voor het Ram penfonds beschikbaar te stellen. Men verzoekt ons mede te delen, dat de Gemeente-avond van de Her vormde Wijkgemeente VI, die Don derdag 5 Februari gehouden zou worden in de cantine van het BPM- gebouw aan de Broekmolenweg, door de byzondere omstandigheden tot nader order uitgesteld is. (Van een onzer verslaggevers) Boven hem cirkelt een hef schroef vliegtuigmaar hij kan zijn hoofd niet opheffen. Hij houdt zijn roodomrande ogen strak op de dijk gericht, waarover hij terug strompelt naar de droge, veilige wereld. Volkomen uitgeput, bijna wezenloos vindt hij zijn weg langs dode koeien en varkens, over wrakhout en door kuilen en gaten. Nooit zal hij zich kunnen herinneren hoe hij van Oude Ton ge naar het Flakkeese dorp Achthuizen is gekomen, want ergens op die vreselijke, eenzame tocht.van ruim anderhalve dag is zijn geheugen verstard, zoals zijn ledematen verstijfden. Anderhalve dag op een vlotje alleen met het dreigende water en de duis ternis. Bernard Schreurs, die boe renknecht uit het Brabantse zand afkomstig, is veilig. Zijn handen zijn gesprongen. Uit de diepe kloven druipt het bloed, maar Bernard merkt het niet. Hij wrijft langs zijn kaken, waarop een stoppelbaard is ge groeid en nu heeft hij ook bloed in zijn gezicht. Maar wat dat het er toe. Hij leeft! Dinsdagmorgen, toen het daglicht arzelend over het grauwe water na- derschoof, heeft hy zyn vlotje af gestoten Van de boerenschuur. Een dag, een nacht en weer een halve dag zwalkte hij over Flakkee en ein delijk eindelijk kreeg hy op de dijk bij Achthuizen vaste grond onder zyn voeten. Drijvende lijken Ook Bemhard weet weinig over Oude Tonge te vertellen. „Er dry- ven ïyken tussen de huizen", huivert hy. „Het is ellendig, niet te ge loven", zegt hy en in troosteloze wan hoop slaat hy zyn handen voor zijn gezicht. Twee mariniers brengen hem naar een evacuatieschip. Voordat het weer donker zal zyn, is Bernard vei lig warm geborgen, maar in zyn hart is een onuitwisbaar trieste herinne ring gebrand. Het dorpje Oude Tonge aan de Flakkeese zuiddijk is wel by zonder zwaar getroffen. Burgemeester Bram van DUk heeft gemeld, dat er „onge veer 260 personen worden vermist, die waarschyniyk allen verdronken zyn. Tot nu toe heeft men slechts twaalf doden kunnen bergen. Een groot aan tal ïyken dryft langs de dijken". Dringend verzocht de burgemeester om personeel en materieel voor het bergen en onschadelyk maken van de ronddrijvende cadavers van het vee. waarvan het aantal geschat wordt 600 stuks. Van het vee is byna niets gered. Ook vraagt burgemeester Van Dijk om toezending van voorlopig 200 lijk kisten en lakens om de ïyken te ver voeren. Zyn eigen mensen kunnen de Schoenen gestolen Tegen de getrouwde vrouw, de 28- jarige K., werd proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van een paal schoenen uit de voor de noodgebieden verzamelde goederen, die in een school aan de Gasthuislaan lagen op geslagen. Huizen aanbesteed Dinsdagmorgen vond in hotel To renburg, namens de woningbouwver eniging St. Jozef de aanbesteding plaats van 24 woningwetwoningen en 2 winkelhuizen. De laagste inschry ver was D. J. Lucas te Ryswyk met 269.000 en de hoogste de firma Pennings uit Den Haag met 330.000. Bovendien zal volgende maand de aanbesteding van nog meer huizen welke aan het F. V. Valstarplant- soen zullen komen worden gehou den, terwyi ook de goedkeuring voor de bouw van het restant duplex- woningen te Honselersdyk is afge komen. Melden voor evacuatie Degenen, die evacué's kunnen op nemen en zulks nog niet ter kennis hebben gebracht, kunnen dit als nog doen by L. M. A. Zwinkels, Op- stalweg 31: mr H. W. G. Dessing, Dijkweg 117; D. de Mos. Geestweg J. B. Metzelaar, Kerkstraat 15: J. Voogt. Druivenstraat 49 of aan het bureau voor Socfble Zaken. Geboren: Alida Maria Geertruide, v Ch van Renssen en J Fijten, Scheepmakerij 47; Jacoba Pieternel- la Cornelia, dr v O H Averbeek en C Voortman. Brasserskade 72; Chris tina Clara Maria, dr v J Soowyl en C J A van Mil, Juhanalaan 57; En- gelina Margaretha, dr v A A van Leeuwen en J ïl de Roos. Buiten- watersloot 267; Catnarlna Maria, dr v N van Poelgeest en E J van der Hoeven, Buiten watersloot 305: Gei- zn v G van de Graaf en A A C Toetenel, Donkerstraat 50; Gerarda Wilhelmina Antonia, dr v C. P W van Heijningen en A Hooijdonk, Gasthuislaan 128: Cornelis Martinus. zn v S H Kerklaan en E M Boks. Schipluiden. Den Hoorn, Woudseweg 10; Arendje Martina, dr v J Blom en M M Zaal. Delfgauwseweg 196. Elizabeth Caroling dr v J M Pfauth en C van Hees, Jaagpad 49, Rijswijk (Z.-H.); Frederik, zn v H Bos en C Bertels. Oostplantsoen 14; Pieter Jo hannes, zn v J Looye en J Kuiven- hoven, Naaldwijk, Maasdijk 2; Pe- tronella Jacoba, dr v J L Kremers en J van der Zwet, De Colignystr. 77- Leonardus Wilhelmus Maria, zn v L M Tersmette en J W van Schalk wijk. Hopsteeg 36: Wilhelmina Hcn- drina Maria, dr v C H Elgershuizen Rietveld 182a; Margaretha Hendrika. ■an J W van Hoorn en A Stey- ger, Geerweg 126. OverledenHenriette Maria Dek kers, 75 jr, gehuwd geweest met J H Klein. R'dam, West Kruiskade 17a; Johannes Christianus van der Vel den, 76 jr, geh m A Heynis, Ooster straat 38; Evert Jan Wyers. 13 da gen, Cornelis Trompstr 54; Jan Ba zuin, 87 jr, weduwnaar van P van Mullem. Katwijkcrlaan 39, Pijnacker Pieter Maan, 32 jr. geh m M van der Stoep. Pyr.acker, Nieuwkoopseweg 42; Wilhelmina Maria Kempes, 86 jr, ongeh, Oude Delft 203; Francina Hendrika Overgaauw, 84 jr, weduwe van J F van Bilsen, Scheepmakery 20; Klaasje Jonker 57 jr, ongeh., NaaldwUk, Dykweg 11. Ondertrouwd: J A de Jonge, 26 jr. Nassauplein 38 en J Kouwenhoven, 24 jr, Vrouwenregt 2a: A H Snelder, 25 jr, R'dam. Hooglandstr. 98b en B M Bank, 31 jr. Koningsplein 27; G Teuthof. 26 jr, Hugo de Grootstr en A M Verbeek, 31 jr. Oude Delft 162; D J Sikkel, 21 Jr, 's-Gravenhage, Van Seggelenlaan 365 en P N van Dom melen, 18 jr, Singelstr. 50; G Jaars- ma, 26 Jr, Koepoortstr 48 en M W Witting. 23 jr, Koepoortstr 48; G Ch Kwant, 27 jr, Nwe Langendyk en Th J van der Kley, 29 Jr. Van Bron- chorststr 33: L J B van Geffen, 22 jr, R'dam. Pleinwee 240d en T L H Vaas. 23 jr. Oude Delft lila; H A Schokker. 23 jr. Javastr 70 en M M J van der Stap, 22 jr, Buitenwatersloot 214: P W Schilthuis, 25 jr. R'damse- weg 113 en S F van der Wal, 25 jr. Amsterdam, Schilderstr 15 III. De hulpverlening, welke het West land voorbereidt, neemt steeds grotere vormen aan: in Wateringen werd in een korte spanne tyds 15.000 by- eengebracht. In 's-Gravenzande stel den de winkeliers om te beginnen 6000 beschikbaar, terwijl in Naald- wyk de ïystencollecte uitstekend ver loopt. Er zyn straten, waar gemid deld meer dan 10 per gezin wordt gegeven Dinsdagmorgen om 2 uur kwam het gemeentebestuur m het raadhuis by- een, ten einde de .mogeiykheden te bespreken om evacué's op te nemen. Enkele uren later werden oproepings biljetten de burgery ter hand gesteld en in de prille ochtenduren kwamen zeer velen mededelen dat zy getrof fenen wensten op te nemen. Naald- wyk verwachtte Dinsdagavond ca 1000 evacué's welke in de CCWS zou den worden ondergebracht om van daar naar de particuliere adressen te woorden vervoerd. Lofwaardig waren ook de in een uur tyds beschikbaar gestelde producten van de bakkers en kruideniers waardoor een extra lading voedingsmiddelen naar het geteisterde gebied gezonden kon wor den. Ook de 's-Gravenzandse en Monsterse zaken bleven in dezen met achter. 'S-GRAVENZANDE De tomboot van de 's-Gravenzand se Reddingsbrigade is afgestaan om behulpzaam te zyn bij de reddings werkzaamheden in de geteisterde ge bieden. Via Rotterdam is deze naar Middelharnis gedirigeerd. De volgen de leden der reddingsbrigade zyn met deze tomboot meegegaan: A. van Oosten (leiding), W. van Dalen, H. v. d. Bos, A. van Staalduinen, G. de Harder en W. Hofman. Mannenkoor gaf 200 gulden voor hulpactie Door het 's-Gravenzands mannen koor E.M.M. is 200 ter beschikking gesteld ter leniging van de nood der bewoners van geteisterde gebieden. 's-GRAVENZANDE. In verband met de byzondere omstandigheden gaan de uitvoeringen van de muziek vereniging .Kunst en Stryd" op 4 en 5 Februari niet door. Deze zullen nu plaatsvinden op 12 en 13 Maart as. De uitgereikte kaarten blijven geldig. By een door de georganiseerde middenstand gevoerde actie t.b.v. het Rampenfonds, werd door een 75-tal leden een bedrag opgebracht van 6300. slachtoffers niet bergen, „omdat zij daartoe moreel niet in staat zyn". Onbereikbaar dorp Het dorp is nagenoeg niet te berei ken. Wij poogden Woensdag op alle mogelijke manieren er te komen, maar alle schepen strandden in het zicht van de haven. De vaargeul naar die haven valt by laag water geheel droog en de felle stroom rond het dorp maakt een tocht over land bij zonder gevaarlijk en practisch zonder kans op succes. Op het raadhuis van Middelharnis heeft burgemeester Rynders «die dus in tegenstelling tot anderluidende be richten nog steeds aan het hoofd van zyn gemeente staat) gisteravond een uiteenzetting gegeven over de toe stand op Midden- en Oost-Flakkee. Daaruit bleek bovenal, dat er al een macht werk is verzet. Verschillende gemeenten zijn ge heel of voor een belangri'k deel ge- evacueerd. De opzet is dat vrouwen llllllllllllllllll lllililllllllilllllll Directe evacuatie Nieuwe Tonge Vanmorgen is opdracht gegeven de gehele bevolking van Oude en Nieu we Tonge direct te evacueren. De toestand is zeer kritiek geworden. Nieuwe Tonge krygt hierby voor rang. De beide gemeenten zyn ge adopteerd door Alblasserdam. dat zelf zwaar te lyden heeft gehad. De gemeenteraad van Alblasserdam heeft reeds honderd duizend gulden beschikbaar gesteld voor teniglng van de eerste nood in deze gemeenten. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll en kinderen het eiland zullen ver laten. De toestand van de ondergra ven dyken gedoogt niet, dat er iemand ianser in gevaar blijft. Ook zij. die gespaard bleven voor de overstroming moeten vertrekken. Helicopters redden Van Ooltgensplaat is, op zestig mannen na, de gehele bevolking naar Brabant afgevoerd. Over de buurt schappen Langstraat en Zuidzijde waren gisteravond nog geen nadere gegevens bekend. Uit Nieuwe Tonge werd een groot deel van de bewoners met hefschroefvliegtuigen gered. Ver der is de toestand kritiek. Ook de overigen moeten snel worden opge haald. De buurtschap Battingen is vrijwel geheel verdwenen. In Stad aan het Haringvliet is men aan het laatste deel van de evacuatie bezig. Dat is daar trouwens zeer dringend. Dirks land ligt droog. Er worden evacué's ondergebracht. In Stellendam leven nog slechts 60 mannen; de rest is naar de vaste wal gebracht. In de meeste polders is nog drin gend hulp nodig voor mensen en die ren. De afvoer van levend vee is met kracht ter hand genomen. De eerste schatting is, dat ruim 9000 stuks vee zyn omgekomen. In Middelharnis is, met 't oog op plunderaars, de avond klok ingesteld. Storm. STORM UIT HET WESTEN EN NOORDEN, meldt De Bilt. De gezich- Op een dijkstuk naar het Oosten van Oude Tonge moet gistermiddag nog een ramp hebben plaatsgevonden. Een brandweerauto, die veertig red ders en geredden vervoerde, zou van de dijk gestort zijn. De meesten hunner zouden zijn verdronken. Een verschrikkelijk ongeluk kostte Woensdagmiddag in Oude Tonge het leven aan een eerste luitenant. Toen deze, staande op een boot nabij een boven het water uitstekend stuk land enkele mensen trachtte tegen te houden, ter wijl daar een helicopter land de, werd hij door de wieken ge troffen en onthoofd. ten van harnis e drictig. Ze weten wat er op het spel staat. Meldde burgemeester Van Dijk met: „Gezien de toestand van de dyken wordt verwacht, dat bij een tweede stormtij de nog intact zynde dyken in Oude Tonge het zullen begeven. Dan zal de algehele evacuatie nodig zijn". En zo ls het niet alleen in Oude Tonge. Practisch overal op Goeree en Overflakkee zijn de dijken zwaar aan getast De militaire commandant van Mid delharnis hakt om twee uur de knoop door. Er rijdt een auto door het laat ste droge deel en een eentonige, electrisch versterkte stem brengt de noodlotstyding: „Alle inwoners moe ten vanmiddag evacueren, uitgezon derd de mannen tussen vijftien en vijf en veertig jaar". Een half uur later begint de droeve stoet naar de haven, waar tientallen schepen liggen te wachten. Snikkend lopen ze over de dyken, de moeders met hun kinderen, oude mannen en vrouwen, die in hun leven maar enkele keren van het eiland zyn geweest. Velen zyn uit de polders komen vluchten, ze ontsnapten het begerige water op het laatste nipper tje. In Middelharnis vonden ze een veilig onderkomen, maar nog is er geen einde aan hun lydensweg. Voort moeten ze, voort! Nog steeds bedreigt het water hun leven. Nu eerst nemen ze echt afscheid van hun huizen, hun bezittingen, van alles dat hun zo dierbaar was. Ze hebben het moeten achterlaten in de verwoestende kracht van het zilte water, maar het was nog steeds dicht bij hen. Ze waren immers nog op hun eiland, op hun vertrouwdé en ge liefde Goeree en Overflakkee. Nu moeten ze weg een vreemde wereld in. Ze snikken geluidloos, vaak zonder tranen en kruipen geduldig op hun plaats in het donkere ruim van een vrachtschip. De voorzitter van de Vereniging voor de teelt van en handel in tuin- bloemzaden verzoekt de zaadhande laren. die uit de geteisterde gebieden zyn of worden geëvacueerd, dan wel in hun woonplaats zyn gebleven, zich in verbinding te stellen met het se cretariaat der vereniging, Elandstraat 42, te Den Haag, tel. K 1700-331881. Een hulpactie der collega's wordt voorbereid, ten einde de zaaizaad voorziening in materiaal en voorra den ter beschikking te stellen. Het is zo gewoon, dat je er nooit bij nadenkt. Een vrouw, die 's morgens haar kind aankleedt en het eten geeft. Die haar huis gaat redderen met al die kleine zorgjes, waarvan vrouwen het geheim kennen. Het is zo gewoon, dat je het sentimenteel vindt om dat geluk te noemen. Toch zijn er tienduizenden vrouwen, die het na pijnlijk zeker weten. Dit is geluk: je gezin, je woning. ,jc man, die thuis komt van zijn werk en niet een glimlach je zorgzaamheid ervaart. Ze weten het, omdat ze het kwyt zyn. By duizenden stromen ze binnen in steden, die hun vreemd zyn. In barakken en noodtehulzen. in de gezinnen van anderen. Zij hebben niets meer. Velen, zeer velen, hebben mensen verloren, die hun dier baar waren. Wat WIJ kunnen HELPEN, dat is het enige dat we kunnen doen. En we moeten het doen op grote schaal, want de nood is zo groot, dat hij zelfs nog niet te meten is. Bij het Rampenfonds stromen de giften binnen. U kunt er van lezen in de krant, u hoort het door de radio. Besef echter, dat millioenen maar een fractie zijn van wat er nodig is. Vele milliarden zullen nodig zijn. Het Ls nog te vroeg om u veel cijfers te noemen van wat er bit De Arbeiderspers binnen komt. Giro-afrekeningen laten altijd even op zich wachten. Maar ik wou, dat u de voorraad kleren kon zien. die we hebben gekregen. Daar is geen stuk bij. dat niet prima in orde is. Het personeel van de Haagse Arbeiderspers geen uitgebreide staf bracht 660 gulden byeen. Utrecht verzamelde f 128.72. In Rotterdam. Amsterdam. Groningen. Arnhem en Leeuwarden wordt druk ingezameld. De Amsterdamse portier kreeg envelopjes over zijn lessenaar geschoven, die in totaal 78.26 bevatten. Zorg, dat het groeit. Genoeg kunt u nooit geven. Stort op giro 28333 van De Arbeiderspers te Rotterdam. Zet er bij: Ten bate van het Nationaal Rampenfonds. DOE HET METEEN! PIETER SPREEUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4