van de binnendijken THOLEN vreest doorbraak Alblasserwaard voor een derde gedeelte blank Dijk breekt door voor tweede keer Stavenisse is nu geheel ontruimd Leeg... Drinken! 2WITSAL SIROOP Peking stelt voor vuren te staken Toen het water terugtrok... Alblasserdam in het teken van voorzorg Voor millioenen schade bij scheepswerven Water blijft nog steeds binnenstromen Ook Woerden zat niet stil Deens voetbal HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze speciale verslaggever) THOLEN, DINSDAGNACHT Het eiland Tholen is voor tweederde geen eiland meer, maar zee. Een zee, die mensen, vee en huizen verzwolgen heeft. Zij die het er levend hebben afgebracht, zijn naar de droge plek ken gevlucht. Een van die droge plaatsen is het stadje Tholen, waar de hulpverlening op volle toeren draait. Het stadje maakt de indruk van een groot hulpcentrum. Huis aan huii rijn evacué's ondergebracht. Alle beschikbare zalen zijn gevuld met slacht offers. Maar ook daar ziet men de toekomst donker tegemoet. De zee kabbelt nu tegen de zwakke binnendijken en men vraagt zich af wat er tal gebeuren als de wind sterker zal worden. Zullen die dijken, die geen ecnte zeedijken zijn. het dan houden? Wanneer zij niet bestand zouden zijn tegen het zeewater, is het leed voot het nu nog droge deel van het eiland niet meer te overzien. Niemand durft daaraan denken, maar als de nood zó hoog zou stij gen. is er voor het oude stadie Tho len ook weinig hoop meer. Daarom is een groot deel van de mannelijke eilandbevolking gemobiliseerd om te proberen de dijk bij St Annaland zó stevig te maken, dat de zee er niet doorheen zal breken. Dag en nacht wordt doorgewerkt om nieuwe ram pen te voorkomen. Vanavond zijn hier in Tholen vijf tig mensen uit Stavenisse aangeko men. Gered door een motorschip van de Samenwerkende Havenbedrijven uit Amsterdam. Vijftig verkleumde, angstige en wanhopige mensen wer den door dit schip uit een der wei nige, nog droge straten van Stave nisse opgepikt. Met als enige bagage wat kleren Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind [bedreigende gevaren bestrijden met J De premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai, heeft Woens dag voorgesteld het vuren in Korea onmiddellijk te staken op de be- standsvoorwaarden, die reeds met de delegatie der Verenigde Naties zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou ge volgd moeten worden door een poli tieke conferentie van elf landen over de repatriëring der krijgsgevangenen, het laatste agendapunt van de be sprekingen in Panmoenjom, dat nog openstaat. Tsjoe deed zijn voorstel op een vergadering van het politieke volks- comité te Peking. Het is door Radio Peking omgeroepen. Een Britse officiële woordvoerder verklaarde onmiddellijk, dat het voor stel voor Engeland onaanvaardbaar is. Het komt neer op een herhaling van het Russische voorstel, dat voor Kerstmis al door de Algemene Ver gadering der VN. verworpen is. Militairen terecht De twee militairen van de Konink lijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen, dat zij vermist waren, zijn thans terecht. en beddegoed zijn zij aan boord ge stapt. Drie van hen waren er tame lijk ernstig aan toe. o.a. een 93-jarige vrouw, voor wie de emoties van de laatste dagen zwaarder geweest wa ren dan alle emoties uit haar lange leven te zamen. Verlaten dorp Het plaatsje is voor meer dan de helft weggevaagd. Maandag begon de evacuatie van Stavenisse en Woensdagmorgen zijn de laatste overlevenden in veiligheid gebracht. De mensen uit Stavenisse. die hier zijn aangekomen, zeggen: .Maar op Schouwen is het nog veel erger." Dat zeggen de mensen op Schou wen over Stavenisse. Een Tholense visser, die vanmiddag in de haven terugkeerde van een tocht naar Schouwen zei: Het is ontzettend. Ik heb er geen woorden voor. Op de dijken hebben we de koeien radeloos heen en weer zien lopen. Mensen hebben we niet gezien. We weten niet of ze gered of verdronken zijn. Bij de haven van Tholen staat nei van 's morgens vroeg tot 's nachts laat zwart van de men sen. Men verdringt er zich voor elk schip, dat terugkeert uit Stave nisse, St Annaland of Schouwen. In een school is een noodhospitaal Ingericht. Maar de ernstige gewon den. die er gebracht worden, moeten doorgestuurd worden naar de vaste wal. Naar Bergen op Zoom, dat al leen maar per boot te bereiken is. De voedselpositie is nog niet zorge lijk. Enkele keren zijn er door mili taire vaartuigen en tanks kisten met levensmiddelen aangeveerd. Het regiment Prins Frederïk Hen drik en de Franse hulptroepen doen al het mogelijks om mensen en ma teriaal af en aan te voeren. Groot gebrek is er alleen aan drinkwater en electricitelt. Om een beeld te krijgen van de toestand op Tholen. zijn wij vanmid dag laat over het eiland gereden. Van Tholen naar Oud Vossemeer. waar gelukkig niets bijzonders gebeurd is. De weg tussen deze twee plaatsen Is geheel intact en als men de droge weilanden aan weerskanten van de weg ziet, kan men moeilijk begrijpen, dat tien kilometer verder honderden mensen de dood hebben gevonden in de golven. Schapen en koeien grazen hier nog rustig op de weilanden en de boerde rijen staan kaarsrecht en kurkdroog overeind. Verdronken land Maar in St-Annaland begint de misère van het verdronken land. In dit dorp is Zondagmorgen de zee in ongekende kracht over de kade van de haven heengeslagen. Negen huizen werden in diggelen gebeukt en de Voorstraat werd herschapen in een snelstromende rivier. Nu is het water er al weer een stuk gezakt, maar de trieste overblijfselen van de huizen illustreren nog de ellende, die Zon dagnacht werd veroorzaakt door de woest geworden zee. In de haven liggen schepen van binnenschippers, die geboren en ge togen zijn in St-Annaland. Zij wor den nu geladen met de opgezwollen kadavers van koeien, paarden en varkens. Stavenisse kunnen we per auto niet bereiken. Daar is de zeedijk 't Scheld Waar het water terugtrekt laat 1 ergens in het zeer zwaar getrof- het talloze cadavers van vee ach- fen Schouwen-Duiveland. ter. Hier ziet men zo'n triest beeld over een lengte van 1800 meter totaal weggeslagen. Een bewoner van deze streek, die ons wijst waar Stavenisse moet liggen, zegt: „Uit die zeedijk hebben ze nog niet zolang geleden alle Duitse bunkers weggegraven. Zo ontstonden zwakke plekken, waardoor de zee zijn bressen sloeg. In de gaten heeft men namelijk zand gegooid en zand vermengt zich nooit met de vette klei van de dijk. Zelfs op de plekken waar telefoon palen stonden heeft de springvloed het eerst gaten in de dijken gesla gen". De weg van St Annland naar Sta venisse is voor het grootste deel on begaanbaar. Aan de linkerkant van de weg. die over de binnendijk loopt, staat het water maar enige 'centi meters hoog. Maar gisteren waren de uitgestrekte weilanden hier nog volkomen droog. Het water in de ondergelopen Weipolder, die tot Sta venisse loopt, ondermijnt op het ogenblik echter de dijk. Ook daar wa..r de dijk nog heel is stroomt het brakke water al onder de dijk door, Op deze plek ziin mannen uit Tho- Rubberbootjes op Schouwen- Duiveland, die wellicht voor en kelen redding hadden kunnen brengen als ze niet waren afge dreven op de wind en de stroom en nu leeg en verloren ergens in het water, dat het eiland heeft weggevaagd, dobberen len en St Annaland bezig zandzak ken aan te dragen ter versteviging van de dijk. Wanneer zij er niet in zullen sla gen de vloed hier te keren zuilen nog veel meer polders onderlopen. Tot het stadje Tholen toe. De gedacht aan deze nieuwe ramp vervult ieder, die nog in een droge woning woont, met angst en schrik. Als de wind maar niet opsteekt. Dan zal dit ons bespaard blijven, denkt men. Eiland van ellende Zonder een woord te zeggen wordt er daarom gewerkt om het derde deel van het eiland Tholen, dat nog niet overstroomd is, te behouden. Maar het is moeilijk werken op de plek, die het meest bedreigd wordt. In het water drijft daar namelijk een tweehonderd meter lang eiland van hooi, stro en riet met daartus senin huisraad en dode koeien. Gis teren nog heeft men uit dat eiland van ellende en droefenis acht lijken van mensen uit Stavenisse geborgen. En de mannen moesten doorwerken om de dijk te redden. Ze hadden nergens anders oog voor. Ook niet voor de uitgeputte man uit Stavenisse. die met zijn kind in de armen geklemd werd opgepikt door een paar Tholenaars in een roeiboot. Toen hij in de boot werd gehesen bleek, dat zijn kind. waarmee hij een dag op een dak van een verwoeste boerderij had gezeten, gestorven was. Dit zijn de met. geen pen te be schrijven gebeurtenissen, die de be volking van het eiland Tholen bij tientallen hoort. Men hoort het, en wordt er stil van. Woorden zijn er ook niet te vinden vooral dit mense lijke leed. dat deze streek van ons land in de diepste duisternis heeft gedompeld. Daar is de stikdonkere nacht, waarin Tholen door het uitvallen van de electrische stroom, nu gedom peld is, niets bij. (Van één onzer verslaggevers) LANGE RIJEN auto's staan bij de brug over de Noord bü Alblasserdam. Zü kunnen niet verder want geen wagen die niet om zeer, zeer dringende reden de Alblasserwaard in moet, wordt er toegelaten. Een van de proble men waarmede de gemeente Alblasserdam te kampen heeft ligt dan ook op het gebied van het verkeer, zo zei ons Woensdagmiddag de gemeente-, secretaris B. J. Stam. Auto's, die per sé de Alblasserwaard in moeten, wor den gedirigeerd via Rotterdam, Gouda, Utrecht en Vianen. De honderden auto's, die materialen aanvoeren worden bij de brug over geladen. Omdat de diik bii Noordhoek tussen Paoendrecht en Alblasserdam het heeft begeven is het gehele Zuide lijke gedeelte van de Alblasserwaard onder water gelopen. Het water verspreidt zich in ooste lijke richting. Elke dwarsweg vormt een waterkering. Omdat het gebied oostelilk hoger ligt, klimt het water als het ware. De afvoer en de over tollige aanvoer van al dit water be zorgt de mensen in Alblasserdam heel wat hoofdbrekens. Want het riviertje de Alblas krilgt een geweldige hoe veelheid water te verwerken. Het is nu maar de vraag of de Zuid- en Noord-Alblasdük deze grote watertoevloed kunnen opvangen. Bre ken deze dijken, dan stroomt het wa ter het noordelijke gedeelte van de Alblasserwaard binnen. Dit proces zal zich dan weliswaar geleidelijk voltrekken, doch het is duidelijk, dat daardoor grote gebieden in gevaar komen. In dit verband moge de ongunstige wind worden ge noemd. die Woensdag over de Alblas serwaard stond. Alblasserdam is dus bezig zich te beschermen, niet tegen dijkdoorbra ken. maar tegen het overtollige water. Daarom is men bezig rond het be langrijkste gedeelte van de gemeente de bestaande polderkaden, aanslui tend op de rivierdijk. te verhogen en te versterken, opdat de waterlozing' via de bestaande boezems en uitwa teringssluizen zal kunnen geschieden. Lukt dit, dan zal het belangrijke (Van onze redactie te Gorkum) De strijd te Papendrecht gaat voort met een taaie vasthou dendheid. Met man en macht is men bezig met het aanbrengen van de zinkstukken. Verwacht wordt dat op het eind van deze week het gat gedicht zal zijn, als er ten minste geen tegenslagen komen. Woensdagavond begon het echter weer hard te waaien en te regenen.Maar de mannen zetten door. Het moet. Zolang het gat niet gedempt is, blijft het water de Alblasser waard binnenstromen. De gebieden in de Nederwaard ten noorden van Graafstroom en Alblas, ongeveer 3000 ha, zullen daarbij on der water komen te staan. De kaden van de Overwaard zullen het water wel tegen kunnen houden. De laag ste plekken worden met zandzakken verhoogd. Ook in Giessendam stijgt het wa ter langzaam, evenals in Sliedrecht. Het water komt langzaam Giessen- Oudekerk binnen zetten. Enkele ge zinnen hebben deze plaats reeds ver laten. ook het kleinvee is geëva cueerd. Het water heeft ongeveer 9000 ha in de Alblasserwaard onder water gezet. Hieronder zijn de polders: Al blasserdam. Bleskensgraaf, Brand wijk, Gelkenes, Giessen-Oudebene- denkerk, Giessen-Oudenbovenkerk, Gijbeland, Hofweg, Laag-Blokland, Molenaarsgraaf, Oud-Alblas, Papen drecht, Sliedrecht en Wijngaarden. Dit is ongeveer een derde van de Al blasserwaard. Sliedrecht herademt In Sliedrecht. waar met grote moed gevochten is, om het gat bij de grens van de gemeente Giessendam te her stellen. Is de toestand op het ogen blik vrij rustig. De Sliedrechtenaren hebben spontaan de talrijke eva cué's, niet alleen uit eigen gemeente, maar ook bv. uit Wijngaarden, on derdak geboden, van kleding en eten voorzien. Er zijn huizen waar vier gezinnen zolang een verblijf hebben gevonden. De nieuwe uitbreiding staat geheel onder water, evenals de Stationsweg en de stoepwoningen binnendijks. Het is te hopen dat het niet te lang zal duren. Zodra het gat bij Papendrecht tot het peil van het rivierwater is gedicht, zal men trach ten het water weg te pompen. Als dit niet gauw kan gebeuren, zal de schade nog aanzienlijker zijn, dan die op het ogenblik al is. Naar schatting staan 1400 huizen onder water. Er zullen ongeveer 4000 personen geëvacueerd zijn. Het on dergelopen gedeelte van Sliedrecht is tot verboden gebied verklaard. Sliedrecht is weer zichzelf. Don derdag wordt het onderwijs op de scholen weer hervat. In de bedrij ven en fabrieken, die enigszins kun nen draaien, wordt gewerkt. Men tracht dus zoveel mogelijk het normale leven te hervatten. En dat is hard nodig. Hoe sneller men weer in gewone doen geraakt, hoe beter het is. Woensdagmiddag is in deze ge meente het enige slachtoffer, dat het water hier als tol eiste, ter aarde be steld. Wed. Vogel vond op 83-jarige leeftijd haar dood in de golven, die het land binnen waren gedrongen. Ze rust op het noodkerkhof. Daar de bewoners door het luiden van de noodklok bijtyds gewaarschuwd kon den worden is het aantal gelukkig niet groter dan één. Hulp uit Gorkum In Gorkum is met gulle hand ge geven voor de getroffen medemens. De afgestane goederen werden opge slagen hl de openbare ULO-school. Een gedeelte hiervan is met de tjalk van Van Wingerden naar Willemstad vervoerd, een ander gedeelte vond zijn weg naar Werkendam en Nieu- wendijk. Er bestaan plannen om concerten en uitvoeringen te geven ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Het vee. dat uit de Alblasserwaard gered is, is voor een groot deel via aeze stad afgevoerd naar Gelderland. A bon nem en tsconcert Donderdag, 12 Februari geeft het Rotterdams Philharmonisch Orkest voor de leden van het Gouds Volks concert het 6e abonnementsconcert. Het programma luidt als volgt: 1 Ouverture „Anacreon" van de Ita liaanse componist Lulgi Cherublni (1760—1842); 2 het vioolconcert van Ludwig van Beethoven (17701827) en 3. de eerste symphonie van de Finse componist Jean Sibelius (ge boren 1865). Dirigent is Eduard Flipse o en solist de Poolse vlolist HenrycJ: j eeii nieuwe doorbraak. Szeryng. I in Numansdorp: water zovet Na gepleegd overleg met de bur- het oog reikt Het dorp is geëva- gemeester. heeft het bestuur besloten. I cueerd op enkelen na. die vermoeid gezien het ernstig karakter van het met zandzakken langs de dijk zeu- programma, dit concert te laten door- len- Het water zakte Dinsdagmiddag gaan. I enkele decimeters. nieuwste gedeelte van de 10.000 inwo ners tellende gemeente Alblasserdam. gespaard blijven. Mocht het echter onderlopen, dan is er altiid nog kans. dat het water in deze streken slechts een geringe hoogte zal bereiken, omdat het ever een groot gebied zal worden verspreid. Zo staat Alblasserdam in het teken van de voorzorg. Er zijn geen slacht offers en de behoefte aan materialen is ruimschoots bevredigd. Niet zo heel veel inwoners ziin op eigen gelegen heid geëvacueerd. De schade ten gevolge van de storm vloed bii de vier grote bedrijven te Alblasserdam de Kabelfabrick en de werven De Noord en Jan Smit en de Constructiewcrkpiaats Kloos moet In de millioenen lopen. AUe ma chines. motoren en electrische appa raten die zich in de kelders van deze bedryven bevinden, zijn verwoest. „Hopen we op gunstig weer en een geringe toevloed van water", aldus de heer Stam. Pauw (11), Piet (9) en Jan (5) Voogd, kinderen van dokter Voogd uit Oude Tonge, zijn met een fa milielid geëvacueerd en worden naar familie in Zeist gebracht. Ze zijn uitgeput van de verschrikkin gen, die ze gezien en zelf beleefd hebben, maar nu zijn ze veilig en kunnen ze wat op verhaal komen. Ook Woerden heeft niet stilgezeten bij het verlenen van hulp aan de ge troffen gebieden. Maandag zyn tien tallen vrouwen op pad geweest. Vrou wen van alle rangen en standen uit diverse organisaties zijn huis aan huis gegaan met lijsten en haalden een bedrag op van 16.800. Met de bedragen van het personeel van cie Wodart 1.000, Eru 500 en vele andere giften bedroeg de voorlopige inzameling 23.000. Ook de giften in nature zijn zeer vele, Aan kleding is wel voor een waarde van tienduizenden guldens ingezameld. Met twaalf vrachtauto's zijn deze goederen naar het Patro naat gebracht waar weer tientallen vrijwilligers, mannen en vrouwen, klaar stonden om de boel te sorteren en te verpakken. Het zeewater heeft in de straten van Zierikzee zo huisgehouden dat diepe kuilen zyn ontstaan, waar eerst een normaal wegdek lag. Op sommige plaatsen gaapt een gat van twee meter diepte, «aar anders het trottoir op gewone hoogte lag. (Van onze verslaggevers) Rozenburg meldt, dat de dijk langs de Nieuwe Water weg, die men had gedicht, opnieuw is doorgebroken. Er is een gaping van vier meter ontstaan. Men heeft gebrek aan spoorrails, bulldozers en draglines. Men werkt hard aan het dichten van de gaten van de dijk, die de „Kroonpolder" op Rozenburg beschermt. De gaten heb ben een lengte van totaal 250 meter. Met Abbenbroek hebben wij Woensdagavond getelefoneerd. Er was niets bijzonders aan de hand. Op 80 mensen na (van wie 40 militairen) is het dorp geëvacueerd. op Voorne en Putten staat Oudenhoorn nog steeds geheel on der water. Vijfennegentig procent van de bevolking is geëvacueerd. H e e n v 11 e twaar het water over de dijk heen stroomde, ligt nog steeds midden in de golven. De helft van de bevolking is hier uit de huizen verdreven. De burgemeester van Oud-Beij- e r 1 a n d heeft Dinsdagmiddag met spoed 300 man naar Maasdam gezonden, waar de dijk ernstig werd bedreigd. Op 1 km dijk Bij S t r ij e n is de toestand nog vol gevaar. Vierduizend mensen huizen op een stukje dijk van nau welijks een kilometer. Aanvanke lijk zag men het hier niet zo som ber in, thans meldt men dat het dorp 28 doden telt. In de dijk zijn twee enorme ga ten gedicht Er dreigt evenwel tha'ns Het plaatsen van het tweede zink- stuk in de bres van de dijk bij Papendrecht in de Alblasser waard is goed geslaagd. Het gat is nu gehalveerd. Er komt belangrijk minder water binnen. In cie H o e k s c h e Waard zijn in totaal, voorzover nu bekend, 150 men sen omgekomen. Er wonen in dit ge bied ongeveer 40.000 mensen. Er zijn minstens dertig breuken in d« hoofd waterkering, sommige kilometers breed. Tiengemeten is geheel over stroomd. De bevolking van het oos telijk deel heeft z:ch nog kunnen "handhaven, de rest is geëveueerd. De voorzitter van de Deense Voetbalbond, de heer Ebbe Schwartz, heeft de heer Lotsy aangeboden in Nederland een ?i:edstrijd te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week die 28 Maart eindigt zijn hiervoor, wat de Deense Voetbalbond betreft, beschikbaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3